Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Návod na demontáž politickej strany, Nemecko čakajú zmeny – Tibor Bajchy

Sociálnodemokratická strana Nemecka - SPD sa nachádza v hlbokej existenčnej kríze. Niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami nevie nájsť cestu z tohoto prepadliska. Jedinú záchranu vidí v osobe Olafa Scholza, kandidáta na post kancelára. Aj v posledných krajinských voľbách v Sachsen-Anhalt, ktoré sa považujú za indikátor pre jesenné voľby do Bundestagu, okúsila trpkú prehru a definitívne stratila štatus ľudovej strany.

 

Dôvody sú jasné. Strana sa vzdialila od politiky ktorou  oslovovala svojich bývalých voličov, a

dodnes nevyvodila dôsledky zo svojich chýb. Čo musí strana zmeniť aby získala späť svojich voličov? Predovšetkým musí skorigovať  svoje rozhodnutia, ktorými napomohla odbúravať sociálne istoty a tým narušiť základy sociálneho štátu. Je úlohou SPD postarať sa o to, aby milióny ľudí nemuseli poberať minimálnu mzdu a neskôr dôchodok z ktorého sa nedá   dôstojne vyžiť. SPD tiež podľahla neoliberálnej propagande „Nechceme sa vracať späť do 80-tich rokov ...“ (väčšina tejto propagande uverila). Problémom sa však stala skutočnosť, že sa  pracujúci ľudia  chcú vrátiť do týchto rokov keď  každý po ukončení pracovného života mohol zo svojho dôchodku dôstojne žiť. Tu zohral bývalý kancelár Gerhard Schröder žiaľ ako kancelár SPD negatívnu rolu keď sa podpísal pod Agendu 2010 ktorá umožnila odbúravanie základných zásad sociálneho štátu akým SRN bola (známa Shröderova Agenda 2010 za ktorú sú mu dodnes konzervatívci povďační).

 

Ďalšou strategickou chybou SPD bolo, že sa  postupne zo strany robotníkov a remeselníkov stala elitárskou stranou v ktorej pôvodní voliči nenašli viac svoju identitu, svojho politického zástupcu a poslanca. Presadzovať len programy vzdelávania, akademizácie a ďalšieho vzdelávania nebolo správne, bolo nad ich sily, schopnosť alebo vôľu.

 

V súčasnej zahraničnej politike sa dostala strana aj zásluhou jej ministra zahraničia Heika Maasa do zložitej situácie, pretože jeho rusofóbné stanoviská  a  vyhlásenia tiež poškodili SPD. Pritom mu musí byť jasné že permanentné ostré  vystupovanie voči najdôležitejšiemu obchodnému partnerovi Nemecka v Európe múdre nie je.

 

SPD sa počas veľkých koalícii pod vedením CDU de facto opotrebovala a bola ňou postupne pohlcovaná. Vládne návrhy, ktoré predostierala boli postupne šikovne od CDU preberané do svojich programov a návrhov, z ktorých väčšia časť  bola aj realizovaná. Prostí voliči to pripočítali rozvážnej politike kancelárky Merkelovej. Spornú úlohu v úpadku SPD zohral aj terajší spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý zosnoval poslednú veľkú koalíciu, hoci si musel byť vedomý že to znamená ďalšiu eróziu jeho strany. Táto s určitosťou SPD nebola na osoh. Po voľbách v roku 2005 mohla SPD spolu so zelenými a ľavičiarmi vytvoriť vládu a postaviť kancelára. Spojila sa však radšej s konzervatívnymi CDU/CSU ako junior partner. Pani Merkelová tak mohla vládnuť ďalej.  Z tejto chyby sa SPD nepoučila a dokonca ju po voľbách do Bundestagu v roku 2013 ešte aj zopakovala  hoci mohla znovu so zelenými a ľavičiarmi zložiť vládu a mať vlastného kancelára. Pani Merkelová tak mohla vládnuť naďalej, až dodnes.  Nech to pochopí kto chce! Prečo by mal niekto voliť stranu, ktorá môže ale nechce vládnuť so svojim vlastným kancelárom.

Teraz dostali účet za svoju politiku, uvedomili si chyby ale dosť neskoro.

 

SPD je už málo populárna v celom Nemecku ale jej kandidát Olaf Scholz o to viac. Infratesty ukazujú, že ho Nemci považujú za nevhodnejšieho kandidáta na post Kancelára SRN. Prevýšil oboch svojich rivalov pána Lascheta z CDU ako aj vychádzajúcu hviezdičku pani Baerbockovú od Zenených. Odteraz všetko stojí a padá so Scholzom.

 

Nemeckým pracujúcim hrozia ďalšie sociálne straty. CDU/CSU ako aj liberálna FDP hovoria otvorene, že zdvihnú hranicu  na plný starobný dôchodok na 68 eventuálne 70-ty rok veku poistenca. Súčasne navrhujú predlžiť pracovnú dobu najmenej o dve hodiny týždenne a nárok na dovolenku skrátiť o 1 až 2 týždne. Takúto víziu môžu očakávať aj iné štáty v ktorých získavajú moc liberáli a pravičiari.

Sociálni demokrati budú musieť ukázať svoju vlastnú tvár, aký program prinášajú  najširšej spoločnosti a zodpovedať na otázku prečo by im  mali  ľudia odovzdať svoje volebné hlasy.

 

Tibor Bajchy, Mníchov