Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zvykli sme si verejne chváliť a kritizovať to, čo nám vyhovuje – Jozef Mazár

Patrím v športovej žurnalistike medzi tých, ktorí závidia v slovenskom publicistom svete v oblasti športu mladým žurnalistom – publicistom, hlavne ich vek. Aj s tým, čo k tomu patrí. Mám na mysli napríklad to, že mladý človek nikdy nehľadal priesečníky na koľajniciach života, nesnažil sa zapínať gombíky na oblekoch nahého kráľa. Toto sa desaťročia nemenilo, myslím si, ani sa meniť nebude. Život je naplnením sna mladosti. Mladý človek má svoj vlastný sen a je dobré, ak si ho dokáže uchovať až do jeho podivuhodného naplnenia. Napríklad aj z oblasti futbalu, téme, ktorej u nás doma takmer každý rozumie.

 

Možno aj preto sme v médiách počas ostatných majstrovstiev sveta, ktoré boli v Rusku zabudli skloňovať pozitíva tohto skvele zorganizovaného šampionátu zo širších uhlov futbalových a životných súvislostí. Sám patrím medzi tých, že z oblasti publicistiky o futbale čítam dosť, ak nechcem napísať, že veľa. S veľkým záujmom som si aj v zahraničnej tlači, najmä v jazyku španielskom, ktorý mi je po slovenčine, češtine a jazyku ruskom najbližší, dosť prečítal o tejto veľkolepej fieste svetového futbalu. Obdivoval som, obdivujem a budem rád ak mi život dovolí naďalej sa učiť od múdrejších.

 

Vo chvíli keď sa učím, analyzujem, porovnávam, komunikujem, zvyknem si zapisovať zaujímavé publicistické pohľady a hľadať v nich spoločného menovateľa. So spomenutých MS ma zaujali citácie hlavného muža FIFA Gianniho Infantiniho, ktoré povedal v Moskve po skončení spomenutých MS a ktoré v našom slovenskom priestore dostali veľmi oklieštenú publicistiku. Zdá sa mi desaťročia, že si aj v publicistike o svetovom futbale vyberáme spravidla iba to, čo s nám hodí, píšeme iba to čo písať a publikovať chceme, ale nie to, čo je z pohľadu futbalu potrebné. Nepatrím medzi tých, ktorí by sa pokúšali šíriť ako dominantné prednosti výšky peňazí a obdiv hráčov na základe výšky ich zárobkov či áut v ktorých sa vozia. Budem na základe svojich poznámok konkrétnejší, lebo aj tam sú čitateľné prvky psychologické, filozofické a prístupy odborné viac, ako len ekonomické. I keď súhlasím, že bez dobrej ekonomiky sa nikdy ďalej ani vo futbale nedostaneme.   

 

Na záverečnú tlačovú konferenciu hlavný muž svetového futbalu prišiel v červenej mikine, ktorú na majstrovstvách sveta 2018 nosili dobrovoľníci a odpovedal na otázky korešpondentov presne 77 minút. Z napísaného a odpublikovaného v zahraničnej tlači som našiel zhodu, že všetci, ktorí boli v Rusku uvideli veľkú a krásnu krajinu. Z vystúpenia Infantiniho citovali aj toto:

„Je to neuveriteľný, úžasné majstrovstvá sveta. Už od samého začiatku turnaja zažívame neuveriteľné emócie z toho, že sme tu. Pár rokov som tvrdil, že Majstrovstvá sveta v roku 2018 budú najlepšie po celú dobu. Teraz to môžem povedať znova, ale z ešte väčšou mierou presvedčenia. Hlavný aktérmi v tejto oblasti boli - hráči, tréneri a  rozhodcovia. Blahoželajme všetkým 32 zúčastneným tímom. Opäť nám umožnili snívať. Obzvlášť šťastný sen pre Francúzsko a Chorvátsko, ktoré sa dostali až do veľkého finále.  Chorvátsko a Belgicko dokázali, že koncepty veľkých a malých krajín neexistujú. O všetkom rozhoduje kvalita hry na hracej ploche a jej príprava.

Chcem poďakovať tým, ktorí sa podieľali na organizácii a príprave turnaja: všetkých Rusov, ruský ľud, vládu, organizačný výbor, Rusku futbalovú úniu, samozrejme, vrátane prezidenta Vladimíra Putina. Každý, kto tu pracoval, je srdcom a úsmevom celého turnaja. Žili sme a dýchali futbalom.

Pridám niekoľko dôležitých bodov. Rusko, hostiteľská krajina sa veľmi zmenila. Stala sa skutočnou futbalovou mocou, krajinou, kde sa futbal stal súčasťou DNA. Štádiá, infraštruktúra - všetko je neuveriteľne krásne. Dúfam, že dedičstvo Svetového pohára umožní Rusku vystúpiť na vrchol. Rusi majú ďalšie plány na používanie dedičstva majstrovstiev sveta v roku 2018, a FIFA podporuje tieto myšlienky Ruskej futbalovej asociácie.

Toto majstrovstvo sveta však zmenilo vnímanie Ruska zvyškom sveta . Všetci, ktorí tu boli v Moskve, Petrohrade, Samare, Volgograde a ďalších mestách, videli krásnu krajinu s veľmi dobrými obyvateľmi. Chcem im tiež poďakovať - ​​peruánskym, argentínskym, poľským fanúšikom, áno všetkým, ktorí tu prišli.

Rusko je bohaté na svoju históriu. Toto bolo možné nájsť vo všetkých mestách, kde sa konali zápasy. Stovky tisíc ľudí cítili mimoriadnu atmosféru majstrovstva sveta. Vďaka tomuto turnaji sa mnohé predsudky zmenili.

Bolo veľa dobrých momentov. Okamžite si spomínam Japoncov, ktorí po sebe vyčistili tribúnu.

Ani raz som doposiaľ nevidel takú nádhernú organizáciu svetového futbalového turnaja.

Nuž, po takom vystúpení som hľadal otázky novinárov, ktoré prezidentovi kládli a ktoré vo svetových médiách nechýbali. Skúsme si prečítať niektoré otázky i odpovede:

 

Povedali ste, že svetový pohár v Rusku je najlepší. Môžete dať argumenty?

-  Štadióny boli naplnené o 98%. Jeden milión fanúšikov pochádzal z iných krajín. Od viac ako 3 miliárd divákov sa očakáva, že budú sledovať finále majstrovstiev sveta v roku 2018. Náš digitálny obsah bol zobrazený 11 miliárd krát. Klepol som na strom, ale doteraz nebol žiadny pozitívny dopingový test. Iba jeden súboj skončil bez strelených gólov 0 : 0. Už viac ako 20 rokov som vo futbale a nikdy som nevidel takú úžasnú organizáciu: letiská, štadióny, bezpečnosť. Atmosféra bola dobrá a priateľská. A to nie je len môj názor.

 

Pred Svetovým pohárom ste sa stretli s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a teraz hovoríte, že celý svet sa zamiloval do tejto krajiny. Ako by sa na to mali pozerať obete dopingu a iných represií? Kde je červená čiara? Čo otázka vášho predchodcu Blattera?

- Na svete je veľa nespravodlivosti. Niektoré procesy nefungujú tak, ako chcete. Existujú veci, s ktorými sme nespokojní a chceme zmeniť. A to nie je len v jednej krajine, ale v celom svete. Musíme hovoriť, aby sme niečo zmenili, je to dialóg, ktorý je základom správnych rozhodnutí. Ale tu sme na majstrovstvách sveta. A náš príspevok k riešeniu problémov je prostredníctvom tejto obľúbenej hry. Z pomocou futbalu nemôžeme zmeniť minulosť, ale sme pripravení zmeniť budúcnosť. Ľudia, ktorí robia dôležité rozhodnutia na našej planéte, môžu počúvať. Možno to, čo robíme vo futbale ich bude inšpirovať?... A musíme využiť pozitíva, ktoré sme tu registrovali, zaznamenávali denne.

 

Keď hovorím s hlavami štátov, konám ako sudca

Niečo aj z iného súdka.

 

Na týchto majstrovstvách sveta dominovali európske krajiny - iba zástupcovia tohto kontinentu boli v semifinále. Čo môže FIFA robiť aby sa to zmenilo?

- Mali sme šampiónov sveta z Európy a z Južnej Ameriky. Svetové prvenstvá získali Brazília, Argentína. Be krajiny v Rusku súperili.. Zoberme Chorvátsko ako lokomotívu rozvoja futbalu. Úspech závisí od tréningu hráčov, postojov a postupov k futbalu v konkrétnej krajine. Takéto príklady by mali byť motiváciou pre ďalšie tímy.

 

Ako hodnotíte hru Neimara? Mnohí ho kritizovali a ešte isto budú?

- Najprv si všimnem, že je to skvelý hráč dokonca  - futbalová legenda. Nemôžem povedať o ňom nič zlé. Myslím, že v budúcnosti preukáže svoje futbalové zručnosti ešte živšie.

 

Čo si myslíte o hre argentínskeho národného tímu a konkrétne o  Messim?

- Celý svet očakáva od futbalovej Argentíny veľa. Prehrali však vo veľmi zaujímavom zápase v dôležitom zápase o postup s Francúzskom. Som presvedčený, že na ďalších majstrovstvách sveta sa stretneme s výkonnejším tímom Argentíny. Messi hral fantasticky. Som si istý, že bude hrať na najvyššej úrovni ďalších desať rokov.

 

Sedíte pri hlavách štátov na zápasoch. O čom s nimi hovoríte?

"Sú to všetci žijúci ľudia." Chcú fandiť svojim tímom, radovať sa. Hovoríme o futbale, samozrejme.  Musím konať ako sudca - niekoho upokojiť , inému blahoželať...

 

Aké závery priniesla FIFA zo systému video asistenta (VAR)?

- Systém sme začali testovať pred dvoma rokmi. Spočiatku som na ňu bol skeptický,  myslel som  aj na prípad ako to môže dopadnúť, ak ho neukontrolujeme? Potom odborníci jednomyseľne rozhodli, že systém by mal byť testovaný na majstrovstvách sveta. Výsledky sú pozitívne. V 62 hrách bolo 19 názorov VAR, 16 krát systém pomohol zmeniť rozhodnutia rozhodcu na tie správne. To je pokrok! VAR nemení realitu futbalu, ale robí hru čestnejšou a zrozumiteľnejšou. Pomocou systému sme dosiahli 99,32 správnych rozhodnutí! Ak si pred tým rozhodca nevšimol, že gól padol z ofsajdu, teraz sme tomu predišli resp. nesprávne verdikty opravili! Z používania VAR je stále pozitívny moment. Ak predtým bolo veľa červených kariet na úmyselné hrubosti, teraz ich počet prudko klesol. Hráči chápu, že ak narazíš na svojho súpera s lakťom do tváre, uvidia to iste. Ak to nezbadá rozhodca na hracej ploche, zaregistruje to kamera a video rozhodca napraví chybu. Pamätáte si prípad s Ronaldom v zápase proti Iránu? Po prehraní videosekvencie rozhodca vydal upozornenie Portugalcom. Ak by však videl, že Ronaldo zasiahol súpera do tváre, potom by ho bol určite vylúčil z hry.

 

Záver: sme radi, že sme zaviedli VAR na Majstrovstve sveta a teraz je ťažké si predstaviť nejaký veľký turnaj bez tohto systému. Existuje viac spravodlivosti. Snažili sme sa o to a dosiahli sme to.

Bokom nemôžu zostávať ani otázky z oblasti zdravia...

 

Ako sa cítite v súvislosti s nárastom počtu takýchto zranení ako otras mozgu?

- To sa nikdy nestalo. Zdravie športovca je veľmi dôležitou otázkou a berieme ju veľmi vážne. Naši lekári analyzovali všetko. A len lekári tímov rozhodnú, či sa hráč bude môcť vrátiť po zranení do hry. Budeme sa pozerať na všetko a pokúšať sa situáciu aj v tejto oblasti vylepšovať.

 

Celý svet sledoval mladých hráčov z Thajska, ktorí sa nachádzali v ťažkej situácii v jaskyni. Viem, že ste ich pozvali na finálový zápas v Moskve, ale lekári ich neuvoľnili. Budú sa môcť zúčastniť finále Svetového pohára v roku 2022 v Katare?

- Tento príbeh sa dotkol našich sŕdc. Tím je futbalový. Myšlienka pozvania do Kataru je dobrá. Budeme o tom premýšľať.

 

Ako FIFA plánuje pomôcť rozvojovým krajinám, ako je napríklad Bangladéš?

- Máme veľa plánov. Osobne mám asi desať nápadov každý deň a to komplikuje život mojich podriadených (úsmev). Je pravda, že 99 percent myšlienok zostáva, odkiaľ pochádzajú. Chceme zvýšiť kvalitu futbalu na celom svete a investovať do mládežníckych súťaže. Rozmýšľame o novom klubovom pohári sveta a nezabúdame na ženský futbal. Ženy na Zemi  predstavujú 50 percent populácie! A nie len preto k musíme  pristupovať spravodlivo.

 

Mnoho ľudí získava peniaze z týchto MS. Iste aj  vy, ja, kolegovia, futbalisti, tréneri. A iba dobrovoľníci pracujú zadarmo a od skorého rána až do neskorej noci. Myslím, že je to nespravodlivé. Môžete nás ubezpečiť, že na Svetovom pohári 2022 v Katare bude táto práca tiež platená?

- Športové podujatia na celom svete sú organizované s pomocou dobrovoľníkov. Pozrite sa na mňa - červené dobrovoľnícke sako. Zaslúžia si obrovskú vďačnosť a úctu od prezidenta FIFA a od všetkých, ktorým pomáhali.

 

Majstrovstvá sveta  2022 začnú v Katare 21. novembra a ich ukončenie je naplánované na 18. decembra

- Prečo sa FIFA rozhodlo zvýšiť počet účastníkov majstrovstiev sveta na 48 od roku 2026? Myslíte si, že to zlepší kvalitu futbalu?

- Tuto otázku sme dôkladne preskúmali a Rada FIFA sa rozhodla zvýšiť počet tímov z 32 na 48. Ak si pamätáte, na prvých majstrovstvách sveta bolo 12 zúčastnených tímov. Potom sa ich počet zvýšil na 16, neskôr na - 32. Teraz bude na záverečnom finálovom turnaji 48 účastníkov. To je menej ako 25 percent z celkového počtu členov FIFA. Viete, že do finále Svetového pohára 2018 sa nedostalitaké tímy ako Čile, Taliansko, USA,  Kamerun, Turecko ... Tam je potrebné hľadač odpoveď. A kvalita zostáva vysoká. Kto by mohol pred MS v Moskve predpokladať, že Chorvátsko bude vo finále? Panama dosiahla svoj prvý gól na majstrovstvách sveta a aj tam sa deti dostali do futbalových tried a škôl..

 

Blahoželám vám, pán predseda. Naozaj sme tu videli ďalšie Rusko. V Južnej Amerike bola táto krajina prezentovaná trochu inak. Kedy budú známe presné dátumy Majstrovstiev sveta v Katare 2022?

- Turnaj začína 21 novembra a bude trvať do 18 decembra. Dúfame, že hráči budú v dobrej kondícii, pretože je to začiatok sezóny. Európske a ďalšie ligy sú o tom informované.

 

Kedy bude konečné rozhodnutie o počte tímov na MS 2022 v Katare?

- Po rokovaniach so zástupcami tejto krajiny. Zvážime všetky možnosti - a 32 účastníkov a 48.

 

Majstrovstvo sveta 2026 sa bude konať v troch krajinách - USA, Kanade a Mexiku. Bude FIFA riešiť všetky organizačné otázky?

- Nemám pochybnosti. Tieto tri krajiny budú pripravené na majstrovstvo sveta.

 

Možno je potrebné zmeniť počet kvót pre rôzne kontinenty?

- Chcete mať 30 afrických tímov a napríklad dve európske? Potom by Afričania pravdepodobne dosiahli  na svetový primát. Na majstrovstvách sveta v roku 2018 africké tímy Senegalu v Nigérii ukázali brilantný futbal. Máme však určitý počet účastníkov a historicky vytvorené kvóty. Veľmi skoro sa počet tímov zvýši na 48 a veľa sa zmení. A potom z Afriky bude od 5 do 9 tímov. A ak majstrovstvá sveta  budú na africkom kontinente, potom budú mať možno 10 účastníkov!...

 

Prečo toto publikujem práve teraz? Ján Kozák je podľa mojej skromnej mienky stelesnením futbalového vzostupu v našej krajine nie len za ostatných 5,5 roka.  Sledujem to pozorne už vyše 40 rokov z rôznych pohľadov a súvislostí. Kedy začneme znova aj z futbalového diania u nás v porovnávaní s futbalovým svetom  verejne, na všetkých stupňoch chváliť a kritizovať objektívne to, čo si taký spôsob komunikácie vyžaduje?... Chyby a problémy, ktoré v našom slovenskom futbale stále existujú neodstránime, ak ich budeme cielene  tajiť, variť pod pokrievkou. Nekvalitná príprava jedla a jeho podávanie spravidla prináša choroby. Tieto riadky uverejňujem zámerne pred dnešnou tlačovou besedou s  pánom futbalistom a pánom trénerom, Jánom Kozákom!