Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zvýšenie paušálnych výdavkov sa dotkne asi 60.000 ľudí – Peter Kažimír

Bratislava 25. septembra (TASR) - Zvýšenie limitu paušálnych výdavkov pre živnostníkov zo 40 % na 60 % v navrhovaných daňovo-odvodových opatreniach, ktoré tento týždeň v stredu (21. 9.) schválila vláda, sa dotkne asi 60.000 ľudí. Uviedol to dnes v diskusnej relácii RTVS "O 5 minút 12" Peter Kažimír, minister financií SR a podpredseda strany Smer-SD.

 

"Daň z dividend je úplne civilizovanou daňou," povedal Kažimír na margo vládou odobrenej 7-% dane z dividend pre právnické osoby, ktorá sa má zaviesť do daňových zákonov. Sadzba dane z dividend bola podľa neho posledné roky v SR síce na úrovni 0 %, ale de facto ju substituovali zdravotné odvody odvádzané obchodnými spoločnosťami.

 

Podpredseda Národnej rady (NR) SR a predseda strany Most-Híd Béla Bugár zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov podporuje, aj keď sa týka možno len časti živnostníkov, lebo je to opatrenie v prospech ľudí.

 

Podľa poslanca NR SR a podpredsedu opozičnej strany SaS Jozefa Mihála sa dotkne zvýšenie limitu paušálnych výdavkov pozitívne najmä živnostníkov s mesačným príjmom nad 1000 eur, respektíve 1600 eur. "Pre živnostníka s mesačným príjmom do 875 eur sa týmto opatrením odvodové zaťaženie nezníži," doplnil. Treba podľa neho urobiť mix takých opatrení, aby z nich mali osoh aj tí živnostníci, ktorí majú nižšie mesačné príjmy a ktorých je na Slovensku väčšina.

 

Plánované zavedenie dane z dividend pre obchodné spoločnosti podľa Petra Štarchoňa, člena Výboru NR SR pre financie a rozpočet za opozičnú stranu Sme rodina – Boris Kollár, v zásade podnikateľské prostredie v SR neovplyvní. "Časť podnikateľských subjektov sa možno presunie do zahraničia," myslí si Štarchoň.