Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zuzana Zvolenská odchádza z postu ministerky zdravotníctva – TASR

Bratislava 3. novembra (TASR) - Zuzana Zvolenská (nom. Smer-SD) prijala výzvu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a odchádza z postu ministerky zdravotníctva. Dôvodom je podozrivý nákup CT prístroja piešťanskou nemocnicou. "Proces obstarania CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch vyvoláva pochybnosti a na tieto pochybnosti nestačí reagovať len tým, že budú odvolaní členovia správnej rady, čo sa už nakoniec aj stalo. Ale musí niesť zodpovednosť aj ten, kto týchto ľudí riadi a kto týchto ľudí kontroluje," uviedol dnes premiér na mimoriadnej tlačovej konferencii v Bratislave. Ako dodal, vyzval Zvolenskú, aby prevzala politickú zodpovednosť. "Ministerka zdravotníctva toto akceptovala, vzdáva sa funkcie ministerky zdravotníctva SR," dodal Fico.

 

"Nechcem, aby vznikali nejasnosti okolo výberu CT prístroja, preto som sa rozhodla podať podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý ako jediný má možnosť preveriť zákonnosť postupu verejného obstarávania. Zároveň dávam podnet aj na Najvyšší kontrolný úrad. Neviem preto dnes povedať, či postup bol alebo nebol zvolený správne. Čo však povedať viem, že nominanti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v správnej rade Piešťanskej nemocnice ma riadne neinformovali o postupoch v tejto nemocnici," uviedla v stanovisku Zvolenská. Ako dodala, k dnešnému dňu odvolala všetkých členov správnej rady, nominovaných za MZ SR.

 

Svoj diel zodpovednosti podľa premiéra nesie aj predsedníčka dozornej rady nemocnice Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). "S ňou som tak isto osobne hovoril a požiadal som ju, aby prebrala politickú zodpovednosť a zvážila svoje ďalšie zotrvanie vo funkcii podpredsedníčky Národnej rady SR," dodal premiér. Ako Fico informoval, v nemocnici sa uskutoční kontrola. "Nemôžme jednoducho zniesť, aby tieto pochybnosti naďalej pretrvávali," zdôraznil. Piešťanská nemocnica Alexandra Wintera chcela v roku 2012 kúpiť CT prístroj za vyše milióna eur, no k obchodu nakoniec nedošlo. Denník Sme a televízia Markíza informovali, že po tom, čo kontrolu nad nemocnicou prevzala vládna strana, vedenie tender z roku 2012 zrušilo a vyhlásilo novú súťaž na lepší a drahší prístroj. Ten má po novom dodať košická spoločnosť Medical Group SK za takmer 1,6 milióna eur, ktorú k Smeru-SD viaže meno predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý v nej pôsobil.

 

Predsedníčkou dozornej rady sa podľa Sme stala Renáta Zmajkovičová, ktorá si do tohto orgánu zobrala aj svoju poslaneckú asistentku Adrianu Herdovú. Ministerstvo zdravotníctva do dozornej rady nemocnice nominovalo aj Michala Straku známeho pod raperským menom Ego. Zvolenská denníku povedala, že nemocnica v Piešťanoch je nezisková organizácia a nákup nemusela odsúhlasiť. Chce si ho však preveriť.