Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zo zahraničia pripravil Vladimír Mikunda

Putin sa poďakoval Trumpovi za informácie o teroristoch v Petrohrade

Ruský prezident Vladimír Putin telefonoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, v rámci čoho sa mu poďakoval za informáciu CIA o teroristoch pripravujúcich výbuchy v Petrohrade. „Prezident RF sa poďakoval svojmu americkému kolegovi za informáciu od CIA, ktorá pomohla prísť na stopu, odhaliť a zadržať skupinu teroristov, pripravujúcich teroristický útok v Kazanskom chráme Sankt Petersburgu a aj v iných zaľudnených miestach mesta,“ uvádza RIA Novosti správu Kremľa. Putin poznamenal, že táto informácia od CIA úplne stačila na to, aby boli teroristi nájdení a zadržaní. Poprosil Trumpa odovzdať šéfovi CIA slová vďačnosti, ako aj operačným pracovníkom, ktorí získali tieto údaje. Prezident Ruska Trumpa ubezpečil, že v prípade ak ruské služby získajú informácie o teroristických hrozbách v USA, tak ich „bezpodmienečne a okamžite odovzdajú americkým kolegom cez partnerské kanály“.

 

Podľa vz.ru, 17. 12. 2017 


Konferencia v Prahe vyzývala na boj s „islamskou kolonizáciou Európy“

Predstaviteľ holandskej „Strany slobody“ Geert Wilders a podpredseda Poslaneckej snemovne ČR a predseda hnutia „Sloboda a priama demokracia“ Tomio Okamura vystúpili na konferencii antiimigračných strán v Prahe.

Wilders nazval migráciu z moslimských krajín jedným z najväčších problémov EÚ. Migrácii vraj treba zabrániť, „dokonca aj keby sa mala na to postaviť nejaká stena“. EÚ podľa neho „nesmie nechať otvorené ani dvere a okná“, uvádza TASS.

Okamura tiež vyhlásil hrozbu „moslimskej kolonizácie Európy“. Skritizoval vedenie EÚ, v ktorej vraj prebieha degradácia tradičných národných a kultúrnych hodnôt Európanov.

Okamura si myslí, že netreba meniť Európu na „izolovaný štát“ od národov a národností. Zdôraznil však, že Európu nesmú riadiť „byrokrati z Bruselu“.

Líderka francúzskeho Národného frontu na konferencii navrhla zvrhnúť EÚ zvnútra.

Podľa vz.ru, 17. 12. 2017


Európa: Ak je fašizmus ukrajinský, tak je normálny!

Na Ukrajine opäť vzbĺkol škandál. Dôvodom sa stal ceremoniál v Lucku, počas ktorého oficiálne oslavovali tých, ktorí sa špecializovali na likvidáciu civilistov počas 2. sv. vojny.

Odkopnúc aj posledné pozostatky politickej korektnosti uskutočnila samospráva mesta svetský obrad na pamiatku miestnych vrahov „Židov, Poliakov, Rusov a komunistov“. Išlo o verejné vyznamenávanie „rytierov OUN“ - veliteľov i radových policajtov, členov OUN. Víťazi nad bezbrannými ľuďmi boli vyhlásení za hrdinov, ich príbuzní i priami potomkovia dostali ocenenia.

Ceremoniál zorganizovala predstaviteľka Ukrajinského inštitútu národnej pamäte Lesja Bondarčuková, gubernátor Volynskej oblasti Volodymyr Gunčik a iniciátor projektu vyznamenávania historik Mykola Posivnyč.

Hlava „Židovského výboru Ukrajiny“ Eduard Dolinskij to nazval „divokým zneužívaním“. Prečo? Pretože vyznamenaní boli aj príbuzní Mykolu Kovtonjuka – veliteľa ukrajinskej pomocnej polície v Lucku. Tento kolaborant patril do jednotky, ktorá zversky zabila vyše 20 tisíc Židov Lucka.

A čo ďalší „hrdinovia“? Fedir Zatovkanjuk, zástupca veliteľa pomocnej polícii Lucka. Tichon Zinčuk, náčelník oddelenia pomocnej polície dediny Tojkut, vyznačujúci sa osobitnou krutosťou. Sergij Kačynskij riadil tzv. „národnú milíciu“ v Rovne. Zúčastnil sa likvidácie vyše 18 tisíc Židov. Ivan Kobec slúžil v ukrajinskej pomocnej polícii v Ratne a zúčastnil sa zabitia 1800 Židov v Ratne. Petro Ksendzuk bol vojenský zločinec, ktorý sa kruto prejavoval v ukrajinskej pomocnej polícii v Torčine. Tá spolu s Nemcami zlikvidovala vyše dvetisíc Židov. Ivan Malimon bol veliteľom pomocnej polície v Olykách, kde policajti s Nemcami zversky zabili 3500 Židov.

Celkovo majú „hrdinovia Ukrajiny“ na rukách krv najmenej 50 tisíc nevinných obetí. Nerátajúc do toho zavraždených Poliakov, Rusov a Ukrajincov, keď po ukončení služby v polícii prestúpili do UPA.

Prečo to nie je celoštátnym a celoeurópskym škandálom?

Takéto vyznamenávanie by nebolo mysliteľné v Nemecku, v Rakúsku, v Belgicku alebo vo Francúzsku. No nebolo by možné ani na Slovensku. Európske štáty si totiž dobre pamätajú, akú cenu zaplatili za „toleranciu“ nacizmu v prvých dňoch jeho existencie v Nemecku.

No napriek tomu sa pred mesiacom v OSN pri hlasovaní valného zhromaždenia o rezolúcii proti glorifikácii nacizmu opäť „zdržali“, čiže ukázali, že im je jedno kto, za čo a prečo bude nacizmus velebiť. Ukrajina šla ešte ďalej a toleranciu nacizmu predviedla v plnej paráde. Spolu so Spojenými štátmi americkými sa postavila proti tomu aby sa vôbec nejaká zábrana glorifikácii nacizmu postavila.

Zo štátov západnej koalície len Izrael podporil ruskú rezolúciu (pripravenú v spoluautorstve asi piatich desiatok štátov). Európania akoby mali slabý zrak a hlavu a neboli schopní ani dovidieť a ani domyslieť, čo sa skrýva za takýmito prejavmi.

Ako si vysvetliť túto nezakrývanú dvojakú pozíciu Európanov? Doma nacizmus a extrémizmus zakazujú, no inde, napr. aj na Ukrajine, sú voči nemu zhovievaví a nevšímaví. Dá sa to vysvetliť oným známym, že „je to síce podliak, ale je to náš podliak“?

    V. Mikunda s využitím ria.ru, 16. 12. 2017 (Avigdor Eskin)

     

Zacharčenko hrozí Kyjevu, že vyzbrojí tritisíc partizánov

Líder Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko vyhlásil, že DĽR je schopná na území, ktoré kontroluje Kyjev, vyzbrojiť zbraňami vlastnej výroby vyše tritisíc partizánov.

Povedal to v súvislosti so snahou Kanady dodať Ukrajine smrtiace zbrane. Hovorkyňa ruského MZV Maria Zacharova odkryla zmysel kanadských dodávok zbraní ešte otvorenejšie. Skonštatovala, že sa má nimi dosiahnuť podpichnutie ukrajinského vedenia do nových vojenských dobrodružstiev.

Podľa vz.ru, 15. 12. 2017


Bumerangový efekt: Protiruské sankcie najviac ublížili Nemecku

Nemecký inštitút svetového hospodárstva porátal straty, ktoré pocítila Európa za obdobie zavedenia protiruských sankcií. Len západné štáty za toto obdobie majú stratu 37,5 mld. euro, z ktorých 90 % pripadá na Európsku úniu. No a na hlsavného iniciátora sankcií pripadá „obrovských“ 0,6 % z celkovej sumy strát. Na Slovensku sa tomu hovorí vodu kážu, víno pijú.

Najviac zo všetkých stratilo hospodárstvo Nemecka – 40 %. Podľa nemeckého inštitútu ak by sankcií nebolo, tak SR by na obchode s Ruskom zarábala mesačne o 618 miliónov euro viac. Lenže toto nie je všetko, pretože okrem finančných strát sú tu aj iné.

Počet predstaviteľstiev nemeckých spoločností v Rusku klesol zo šiestich tisíc na 5300. Prácu stratilo 60 tisíc ľudí. Objem nemeckého exportu do Ruska sa a uplynulý rok znížil o 41 %. Iba na porovnanie V. Británia znížila dodávky svojich tovarov o 7,9 % a Francúzsko o 4,1 %.

Názor analytikov, že cieľom sankcií je hlavne podkopanie európskej ekonomiky a európskych konkurentov je tým preukázaný. Hospodárstvo Nemecka, politika ktorého je fakticky pod Washingtonským diktátom, utrpelo najviac zo všetkých. I keď aj samé bolo najviac za prijatie sankcií.

Sú Nemci stále odhodlaní niesť takéto straty? Ak si na to odpovedať na základe výsledkov volieb, potom sa zdá, že Nemci toho u majú naozaj dosť.

Podľa slovodel.com, 15. 12. 2017


Bývalý účastník „Antiteroristickej operácie“ na Ukrajine hovorí o odovzdaní Krymu ruskej strane, ako o získaní výhody pre Ukrajinu

Súčasné vedenie Ukrajiny je priamo zainteresované na pokračovaní konfliktu na Donbase a Krym „predalo“ Rusku kvôli tomu, aby sa zbavilo protestujúceho elektorátu, povedal bloger a účastník bojov na juhovýchode Ukrajiny na strane Ozbrojených síl Ukrajiny Alexander Medinskij.

Bloger sa nazdáva, že Krym predali a získané peniaze si podelili predstavitelia moci, konkrétne Turčinov.
Podľa rueconomics.ru, 14. 12. 2017


Ak bude treba zrýchliť, Rusi to určite urobia. Nepochybujte!“

Takto v USA odpovedali autorovi článku v The National Interest, ktorý nazval Su-57 a S-500 projektmi „odsúdenými na zánik“.

Stránka The National Interest pochybuje, e Rusko dokáže včas vyzbrojiť armádu najnovšími stíhačmi Su-57 a systémami S-500. Boli to však americkí čitatelia, ktorí autorovi Dave Majumdarovi pripomenuli akými možnosťami disponuje Rusko.

National Interest poukázala na to, že sériová výroba stíhača 5. generácie S-57 a najnovšieho PLRK komplexu S-500 je naplánovaná na rok 2020. Lenže vedúci analytik agentúry CNA Dmitrij Gorenburg, vyhlásenie ktorého stránka prináša, pochybuje a reálnosti týchto termínov. Podľa jeho názoru Su-57 sa vo veľkých množstvách nebude vyrábať do roku 2027 kvôli chýbajúcim moderným motorom a S-500 sa vraj ťažko objaví pred rokom 2030.

Do tých čias sa vraj Rusko bude opierať o aktuálnu výzbroj. Majúc tým na mysli stíhač kategórie 4++ Su-35 a na neveľké množstvá MiG-35, Su-30SM a Su-34. A protivzdušnú obranu bude zabezpečovať systém S-400.

Čitatelia The National Interest vo svojich komentároch vyjadrujú nesúhlas s postojom autora i analytika. „Zlý článok. Su-35 u dnes má avioniku a štandardnú rýchlosť piate generácie. Vojenské letectvo sa stále spolieha o Su-35 a na to, aby sa ponáhľalo s Su-57 niet absolútne dôvodov. Ono len získava čas, aby urobilo všetko správne. Su-57 je mohutnejší, ľahší a má väčšiu manévrovosť. Čo myslíte, ako vyzerá Su-35 na leteckom dni? Vyčkajte, km neuvidíte, čo naozaj dosiahne.“ píše nejaký Paul H.

Ak bude treba zrýchliť, Rusi to určite urobia. Nepochybujte!“
„Existujú dva scenáre. Prvý, Rusko zúfalo potrebuje Su-57, aby dokázalo odolávať stealth stíhačom USA, lenže si nemôže dovoliť mať ich dostatočný počet. Druhý, Rusko neznepokojujú stealth možnosti USA, pretože je presvedčené má dostatok prostriedkov na boj s nimi.

Prvý scenár vyzerá byť jednoducho nepravdepodobný. Čo nevidíte, že Rusko investuje maximálne zdroje do výroby vlastného neviditeľného stíhača? No a to značí, že v hre je druhý scenár. Zaujímavé by bolo vedieť, čo sa im podarilo dozvedieť od Číňanov, ktorí prenikli do tajomstiev F-35. Rusi sa vôbec netvária, žeby boli znepokojení!“ píše Thomas Hobbes.

Ak bude treba zrýchliť, Rusi určite zrýchlia. Nepochybujte o tom:“ odpovedali v USA autorovi článku v National Interest, ktorý nazval Su-57 a S-500 projektmi odsúdenými na zánik.
„Podľa mňa článok v The National Interest je tendenčný a predpojatý. Princípy rozumnej dostatočnosti a prijateľného rizika – to je podstatou Ruska,“ hovorí čitateľ The National Interest.
Podľa rueconomist.ru, 15. 12. 2017

Komentár hovorkyne Ministerstva zahraničných vecí M. V. Zacharovovej k dodávkam amerických a kanadských zbraní na Ukrajinu

Musíme konštatovať, že USA a Kanada aj naďalej skresľujú fakty, keď obviňujú domobranu Donbasu z ostreľovania, ktoré v skutočnosti vedie ukrajinská armáda. 

Ostatný raz sa to stalo 13. decembra počas brífingu na americkom ministerstve zahraničných vecí. Silnie v nás pocit, že tieto snahy zvaliť zodpovednosť na iného nie sú náhodné. Vo Washingtone a Otave sa očividne usilujú nájsť zámienku na začiatok masívnych dodávok smrtiacich druhov zbraní na Ukrajinu.

Kanadské orgány už verejne vyhlásili, že sú ochotné udeľovať svojim spoločnostiam licencie na podobné obchodné operácie, pričom nad následkami sa veľmi nezamýšľajú. A americké koncerny, napríklad výrobca ručných granátometov AirTronic USA, podľa nedávnych správ už zbrane Kyjevu s tichou podporou amerického ministerstva zahraničných vecí a Pentagonu vo veľkom dodávajú, hoci USA oficiálne vyhlasujú, že definitívne schválenie dodávok sa zatiaľ neudialo. 

Tým, ktorí navádzajú na takéto rozhodnutia alebo sami také rozhodnutia prijímajú, by sme chceli odporučiť, aby sa zamysleli nad vlastnou zodpovednosťou. Je nad slnko jasnejšie, že zásobovanie Ukrajiny americkými a kanadskými bojovými prostriedkami podporuje u ukrajinského vedenia, ktoré sabotuje mierové urovnanie konfliktu na východe krajiny, chuť na nové vojnové dobrodrustvá. Vo Washingtone a Otave by mali chápať, že konflikt na Donbase, ku ktorému došlo v dôsledku štátneho prevratu v Kyjeve, sa nedá vyriešiť silou a že vina za obete na ľudských životoch padne na plecia tých, ktorí dali vrahom do rúk zbrane.

Veľvyslanectvo RF v SR, 15. 12. 2017


Ako dlho vydrží Taliansko bez ruského plynu?

Ak sa zastavia dodávky ruského plynu do Talianska, krajina má zásoby na pribline dva týždne, uvádzajú noviny La Stampa. 

Na takýto čas by Taliansko nemalo mať ťažkosti, ak sa však bude treba bez ruského plynu zaobísť dlhšie, úrady musia spustiť mimoriadny plán, podľa ktorého sa plyn pre priemysel a elektrárne začne rozdeľovať na lístky, uvádza RIA Novosti.

Taliansko je tretím najväčším spotrebiteľom plynu v Európe. Podiel Ruska na jeho dodávkach do krajiny je 37 – 38 percent. 

Podľa vz.ru, 15. 12. 2017


Satan bude v Ruskej armáde slúžiť do roku 2024

Raketový komplex "Vojvoda", v zahraničí prezývaný Satanom, bude slúžiť do roku 2024, povedal veliteľ raketových vojsk strategického určenia RF Sergej Karakajev. 

Noviny "Červená hviezda" však uvádzajú stanovisko hlavného vykonávateľa technickej služby, že bovovú životnosť komplexu bude možné predĺžiť do roku 2025 – 2027.

Podľa ria.ru, 15. 12. 2017


Rusko sa blíži ku 100-percentnej potravinovej bezpečnosti

Rusko sa na daný moment prakticky úplne zabezpečilo potravinami, s výnimkou niektorých exotických, vyhlásil vicepremiér Arkadij Dvorkovič.

Nielen, že sme sa stali najväčšími exportérmi obilia na svetovom trhu, my sme sa aj fakticky kompletne zabezpečili potravinovými tovarmi, s výnimkou niektorých druhov, takých ako mliečne potraviny, čerstvá zelenina a ovocie,“ povedal Dvorkovič.

Už predtým riaditeľka medzinárodnej spolupráce ministerstva poľnohospodárstva RF Oľga Garšina vyhlasovala, že krajina si v tomto poľnohospodársko roku mieni udržať líderstvo v exporte pšenice (dosiahla v tom ďalší rekord pozn. red.) a o niekoľko rokov bude môcť začať exportovať mlieko a syr.

Podľa ne Rusko o niekoľko rokov dosiahne cieľové ukazovatele doktríny potravinovej bezpečnosti vo všetkých potravinách. „Myslím, že o dva-tri roky dokážeme vyrábať všetku produkciu, ktorá môže zabezpečiť náš štát, asi s výnimkou nejakej exotickej zeleniny a ovocia v potrebnom objeme,“ povedala.

Podľa ria.ru, 15. 12. 2017


Technologický pád USA prerazil ďalšie dno

V polovici 70-tych rokov, v časoch keď v USA úplne zvíťazilo vojensko-priemyselné loby, bola zmenená doktrína i princípy vedecko-technického rozvoja štátu a kompletne prehodnotené kritériá potreby, dôležitosti a zmysluplnosti.

Napríklad, v USA bol posledný trolebus skonštruovaný a vyrobený na konci 50-tych rokov minulého storočia. A pokus spoločnosti Boeing (o 20 rokov) zorganizovať výrobu sa skončil s obrovským fiaskom. Faktom je, že tento pokus sa odvtedy nikto nepokúšal zopakovať.

Veď vyrábať trolejbusy môžu len tí, ktorí sú na to vyškolení alebo aspoň teoreticky chápu o čom je reč. Napríklad tí, ktorí aspoň vyrábajú autobusy, čo je logické. Čiže to, že viete vyrábať lietadlá neznamená, že viete vyrobiť aj trolejbus. A ak ho možno aj vyrobíte, tak to nemusí znamenať, že bude aj jazdiť. A ak aj bude jazdiť, to neznamená, že to bude nadlho.

V týchto prostých otázkach je skrytá hlavná bieda amerického technologického úpadku. A to je všeobecné. Príčina je banálna – korupcia loby vojensko-priemyselného komplexu. Tá všetkých natoľko zhýčkala, že nikto sa ani nepokúsil zaoberať sa niečím iným. Preto neskôr nastal prirodzený proces – starci odišli a mladých nevyškolili.

Teraz náš čaká ďalší zaujímavý príbeh od bašty výnimočnosti. Americké médiá už so zármutkom oznamujú žalostné novinky.

Mimochodom, viete vôbec, že v USA sa nevyrábajú ani vagóny pre metro? New York si zakúpil 26 nových vagónov (model 179), každý za približne 2 milióny dolárov. A tak sa v podzemnej dráhe začali preháňať osemvagónové súpravy. No a veru sa aj predviedli. Za dva týždne krachli pri troch testoch s cestujúcimi „na palube“.

Popisovať technické podrobnosti nemá zmysel. Hlavné je totiž iné. Že tieto vagóny boli zhotovené známou kanadskou firmou Bombardier, ktorá už na dva roky zaostáva za odsúhlaseným harmonogramom. Pričom konkurenti na výber boli: japonská Kawasaki a francúzska Alstom.

Ibaže Američania si zvolili Kanaďanov. A rozhodli sa „po slovensky“ – pre najnižšiu cenovú ponuku. Teraz sa štát, ktorý lietal na Mesiac, trápi.

Podľa finobzor.ru, 13. 12. 2017

Kráčame vpred: Rusko stoicky zvládlo zložitú etapu západných sankcií

Od momentu zavedenia západných sankcií proti Rusku prešlo vyše troch rokov a Moskva za tento čas uskutočnila množstvo hospodárskych premien, ktoré štátu pomohli prekonať toto nejednoduché obdobie. Konkrétne ide o smerovanie na náhradu dovozov, ktoré nielenže zahasilo účinky obmedzení, ba navyše roztiahlo krídla vlastným výrobcom.

Ak sa pred rokom Rusi priznávali, že začali viac šetriť a odopierať si niektoré drahé potraviny, tak teraz hovoria, že vrchol krízy je prekonaný a ich finančná situácia sa prinavracia do normálu. Podľa ostatného prieskumu, uskutočneného so štyrmi tisícmi Rusov, podiel občanov, ktorí sa úplne vzdali šetrenia sa v poslednom roku zvýšil o 4 percentá. Vyrástlo aj množstvo tých, ktorí si nezvykli šetriť, no v prípade nutnosti môžu o niečom takom uvažovať – zo 7 % do 11 %. Experti tiež poznamenávajú, že sa významne znížil počet ľudí, ktorí šetria na všetkých tovaroch.

Podľa generálneho riaditeľa Všeruského centra pre štúdium spoločenských názorov Valerija Fjodorova, obyvatelia Ruska začali čoraz častejšie hovoriť o tom, že považujú svoj zárobok za dôstojný...

Podľa inforeactor.ru, 13. 12. 2017


Kvantový telefón: Rusi skonštruovali a otestovali unikátny spojovací prostriedok

Špecialisti Moskovskej štátnej univerzity skonštruovali a otestovali unikátny kvantový telefón.

Ide o linku, ktorá je uchránená odpočúvania pomocou systému kvantového šifrovania, pričom signál sa šíri obyčajnými kanálmi a šifrovacie kľúče sa bezpečne odovzdávajú pomocou chráneného kvantového spojenia, uvádza RIA Novosti.

Pracovným miesto kvantového telefónu je obyčajný osobný počítač, v ktorom je optický elektrónový modul, spojený optickým vláknom priamo so serverom kvantového rozdeľovania kľúčov. Počítač okrem toho používa program, ktorý je modifikovaný priamo na prácu s týmto optickým elektrónovým zariadením,“ povedal jeden z tvorcov kvantového telefónu Sergej Kulik.

Kvantová ochrana informácie je založená na tom, že údaje sa pri prenose kódujú v kvantové fotóny. Akékoľvek pokusy zmeniť ich spôsobia, že sa aj zmenia. Preto si nie je možné prezrieť ani vypočuť prenášanú informáciu.     

Táto technológia však má aj svoje nedostatky. Dĺžka kvantového spojenia neprevyšuje 100 km. Problém je v tom, že kvantové stavy fotónov sa ľahko ničia.

Podľa politros.com, 13. 12. 2017


Výstroj „Ratnik“ sa v boji nepodarilo preraziť

Protivník ani raz nedokázal prestreliť ruský výstroj druhej generácie „Ratnik“ počas jeho bojového použitia, vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti tvorcu „CNIITOČMAŠ“ Dmitrij Semizorov.

...pri bojovom použití nebol zaznamenaný prípad prierazu individuálneho brnenia – ani masky, ani nepriestrelnej vesty,“ uvádza Semizoronove slová TASS.

Semizorov uviedol, že prilba má hmotnosť len 1 kg pri maximálnej chránenej ploche okolo 30 dm2, čo umožňuje pripájať k nej ďalšie aparáty. Plocha ochrannej vesty je jedna z najväčších na svete, vie zadržať 10 striel snajperskej pušky Dragunova z 10-tich metrov. K „Ratniku“ sa pridáva rad kombinéz, ktoré ukryjú takmer 100 % plochy tela pred črepinami.

V najbližšom čase budú „Ratnik“ dopĺňať aj elektronické okuliare, na sklách ktorých sa budú zobrazovať projekčné informácie, protimínové topánky, ktoré zabezpečia ochranu pred protipechotnými mínami, ale aj čidlá snímajúce liečebno-biologický stav vojaka.

V ďalšom sa uvažuje o umiestnení na protimínových topánkach čidiel, informujúcich o prítomnosti mín a taktiež systém rušenia mínových polí.

No a to, že výstroj „Ratnika“ je z materiálu, ktorý je v noci nezistiteľný, je samozrejmosťou a sám má pripevnenú aparatúru na nočné videnie. Výstroj z takýchto materiálov nezistí v noci prakticky ani vrtulník.     

Zaujímavé budú čoskoro aj nové okuliare a zbrane, ktoré umožnia vidieť a likvidovať nepriateľa spoza rohu. Na bojových robotoch boli už úspešne odskúšané.

Tretia generácia „Ratnika“ bude mať ochranný komplex o 25 – 30 % ľahší, no zachová si všetky obranné prvky. Ten súčasný má hmotnosť 24 kg a pracuje sa na tom, aby mal pod 20 kg, povedal Semizorov.

Obecne sa hovorí, že „Ratnik“ je komplexom vojaka budúcnosti, ktorý má okolo 40 elementov, vrátane výzbroje, zameriavačov, spojovacích prostriedkov, navigácie a ukazovania cieľov. Rusi si tento výstroj odskúšali v boji v Sýrii.

Naša poznámka:

No čo, slovenské mamičky, čím ste vy vybavili svojich synov, keď ste ich poslali na takto zabezpečeného Rusa?

Podľa vz.ru, 13. 12. 2017


Aká je podpora Fínov vstupu ich štátu do NATO?

Približne polovica opýtaných nepodporuje vstup Fínska do NATO, 28 % sa nevedelo rozhodnúť a len pätina respondentov (19 %) je za vstup do aliancie. Taký je výsledok prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť Taloustutkimus na objednávku listu Yle.

Vydavateľstvo hovorí o zachovávaní tendencie neveľkého poklesu počtu občanov Fínska, podporujúcich vstup krajiny do NATO.

V roku 2014, hneď po začiatku konfliktu na Ukrajine, bolo za vstup do NATO 26 % obyvateľov, o rok neskôr už len 22 %. Minulý rok vyjadrilo podporu vstupu do NATO 19 % Fínov.

Dnešná podpora je rovnaká, aká bola pred konfliktom na Ukrajine. Protivníkov vstupu je však evidentne viac, ako stúpencov, konkrétne 53 %. Znižuje sa aj počet stúpencov referenda na vstup do NATO.

Zaujímavosťou tiež je, že za vstup do NATO by hlasovalo viac mužov, ako žien.

Podľa vz.ru, 13. 12. 2017


MZV RF zhodnotilo odmietnutie USA vyviesť zo Sýrie vojská

Odmietnutie Spojenými štátmi vyvedenia vojsk z územia zvrchovaného štátu Sýrskej arabskej republiky je odrazom pohŕdavého vzťahu Washingtonu k normám medzinárodného práva, vyhlásil námestník ministra Sergej Rjabkov.

My vychádzame z toho, že je to odraz celkovo pohŕdavého vzťahu, tak vlastnému Washingtonu, k normám a požiadavkám medzinárodného práva,“ uvádza diplomatove slová TASS. Okrem toho poznamenal, že USA sú v Sýrii bez právneho základu.

Vošli do Sýrie, neopierajúc sa o pozvanie zákonnej vlády a ani o rozhodnutie BR OSN. Sú tam bez právnej opory,“ píše RIA Novosti.  

Pripomeňme si, že bývalý pracovník CIA, výkonný riaditeľ americkej Rady národných záujmov Philip Giraldi vyhlásil, že USA si chcú zachovať vojenskú prítomnosť v Sýrii aj po vyvedení ruských vojsk na to, aby mohli ovplyvňovať situáciu v štáte aj po vojne.

Podľa vz.ru, 13. 12. 2017

Konečne z USA zaznela aj rozumná reč

V štátnom departmente odpovedali na otázku o politickej budúcnosti prezidenta Sýrie Bašara Asada.

Ako vyhlásila oficiálna predstaviteľka rezortu Heather Nauertová, Sýrčania musia sami rozhodnúť či má súčasný prezident ostať na svojom poste. „Nebudú o tom rozhodovať Spojené štáty, ale ľudia v Sýrii,“ prináša slová Nauertovej agentúra Reuters. Napriek tomu si však neodpustila čistú americkú poznámku, že „pre Asada niet miesta v budúcnosti Sýrie“.

Ešte nedávno presiakli informácie, že USA sú pripravené dovoliť Asadovi zostať pri moci do roku 2021, čo bolo v príkrom rozpore s ich dovtedajším postojom, že mierové riešenie situácie v Sýrii je možné iba s odstavením Asada od moci.

Americkú zmenu postoja experti opodstatňujú obmedzenými možnosťami Američanov v Sýrii a úspechmi oficiálneho Damašku.

Podľa kp.ru, 12. 12. 2017


Plávajúci kozmodróm: Rusko bude odpaľovať rakety z mora

Pri štarte kozmického aparátu na geostacionárnu dráhu nad rovníkom má veľký význam miesto štartu. Ak sa štart koná z rovníka, tak hmotnosť užitočného nákladu rastie. Práve preto bol medzinárodnou spoluprácou vytvorený projekt Sea Launch, ktorý kalkuluje so štartom rakety z pohyblivej námornej platformy na rovníku.

Práve na toto bola skonštruovaná raketa – nosič „Zenit“, ktorá dokáže vyniesť viac užitočného nákladu ako ťažší nosič „Proton“ z Bajkonuru.

Výhoda je tu očividná, hoci objednávok na Sea Launch nebolo príliš veľa, pretože svetový dopyt na vynesenie družíc na geostacionárnu dráhu neprevyšoval 20 za rok.

Základným problémom sa stala raketa „Zenit“, ktoré produkovala Ukrajina spoločne s Ruskom. Po roku 2014 sa však hospodárske vzťahy medzi oboma štátmi zničili. Ukrajinský Južmaš nemôže bez Ruska produkovať „Zenity“. No a Rusko si musí skonštruovať novú raketu.

Čo však robiť s platformou? Aj v Rusku existuje súkromná kozmonautika. Majiteľ spoločnosti „S7 kozmické dopravné systémy“ Vladislav Fiľov uzavrel dohodu s „RKK Energia“ o kúpe plávajúceho kozmodrómu Sea Launch.

Zostalo ešte vyriešiť otázky raketového nosiča. Návrh využiť strednú „Angaru“ bolo odmietnuté, pretože by si to vyžadovalo príliš vážne prerábky platformy. Zostáva spoliehať sa len na raketu „Sojuz-5“ (Fenix, Sunkar), ktorá sa musí stať konkurentom Falcon 9 a v podstate je modernizovanou a úplnou ruskou kópiou „Zenitu“ s motormi RD-171.

RKK Energia“, ktorá sa zaoberá „Sojuzom-5“ od minulého roka, sľubuje predstaviť konečný produkt o päť rokov. No nebodaj štartovacia platforma bude zaháľať a niesť straty? Fiľov, ako talentovaný podnikateľ našiel východisko zo situácie obíduc všetky podhladinové prekážky.  Ruské a ukrajinské dielce „Zenitu“ sa budú dodávať do USA a tam sa budú zostavovať. Plávajúci kozmodróm bude „zaparkovaný“ v Los Angeles.

Jedinou zmenou je, že montáž prvého stupňa bude tiež prebiehať v Kalifornii a nie na Južmaše, ako doposiaľ. Americký Antares sa taktiež montuje z amerických, ruských a ukrajinských dielcov.

Podľa slovodel.com, 11. 12. 2017


SIPRI: Svet opäť predáva viac zbraní

Objemy predajov zbraní 100 najväčších výrobcov sa za rok 2016 v porovnaní s rokom 2015 zvýšili o 1,9 %, pričom predaj výzbroje zvýšili tak USA, ako aj Rusko. Túto informáciu poskytol Štokholmský inštitút pre štúdium otázok mieru SIPRI.

Predaj zbraní v roku 2016 vyrástol po prvýkrát po piatich rokoch neustáleho poklesu. Americké spoločnosti z kategórie „Top 100“ zvýšili svoj podiel na celkovom objeme predaja o 4 percentá, západoeurópske spoločnosti si zvýšili podiel o 0,2 % a Rusi o 3,8 %.

Najväčším predajcom zbraní zostávajú USA, ktoré majú 57,9 % podiel zo svetového obchodu so zbraňami. Podiel Ruska činí 7,1 %. Do kategórie „Top-100“ sa v roku 2016 umiestnilo 63 firiem z USA a Západnej Európy, ruských je 10 (v roku 2015 – 11).

Tri najúspešnejšie zbrojárske firmy sú z USA: 1. Lockheed Martin, 2. Boeing, 3. Raytheon.

Najúspešnejšou ruskou formou je na 13. mieste „Zjednotená letecká korporácia“, na 19. Mieste „Zjednotená lodiarska korporácia“, na 24. mieste „Almaz-Antej“ a na 29. mieste „Vrtuľníky Ruska“.  

Podľa ria.ru, 11. 12. 2017


Ukrajina je najchudobnejší štát Európy

Ukrajinské analytické ústredie „Centrum“ zostavilo zoznam najchudobnejších štátov Európy, na samom konci ktorého sa nachádza Európanmi a Američanmi podporovaná Ukrajina. 

Kritériom bola výška miezd európskych štátov po odrátaní daní. Najnižšiu sumu má Ukrajina – 190 eur. Na druhom a treťom mieste od konca je Moldavsko – 216 eur a Azerbajdžan – 232 eur.

V prvej desiatke najchudobnejších krajín Európy sú aj Gruzínsko, Bielorusko, Albánsko, Macedónsko a Srbsko (Kto vie prečo se vz.ru zahrnul aj aj ázijské štáty ako Arménsko a Kazachstan – pozn. srspol.sk). Rusko je v ratingu v strede – 474 eur.

Najbohatšími európskymi štátmi sú: Švajčiarsko – 4421 eur, Island – 3440 a Nórsko – 3405 eur. 

Podľa vz.ru, 10. 12. 2017

Bývalý major OS Ukrajiny o zostrelení malajzijského Boeingu (video v ruštine)

Bývalý major Ozbrojených síl Ukrajiny Jurij Baturin poskytol rozhovor ruským médiám o udalosti z júla 2014 keď sa udiala katastrofa malajzijského Boeingu nad Donbasom.

Presne v tom čase bol náčelníkom veliteľského stanoviska útvaru A-1215 protilietadlových raketových vojsk OS Ukrajiny. Čiže disponoval kompletnou informáciou o vzdušnej situácii daného regiónu, uvádza jeho slová televízia Zvezda

J. Baturin tvrdí, že Boeing pred zmiznutím z radarov zmenil trasu svojho letu na základe dohody s civilnými dispečermi. O niekoľko dní po udalosti vraj do jeho útvaru prišli ukrajinskí pracovníci silových rezortov, ktorí zabezpečovali premiestňovanie PVO komplexu Buk. Údajne vraj v rozhovore prezradili Baturinovi, že dopravovali Buk do obce Zaroščenskoje a práve odtiaľ mala byť zostrelená linka MH17. Poukazuje na to aj vyšetrovanie koncernu Almaz-Antej.

Baturin poznamenal, že vraj videl, ako sa značka Boeingu stratila z obrazovky radaru. „Ponúkajú sa dva varianty – lietadlo bolo zostrelené zo zeme s protilietadlovou raketou. Alebo malo haváriu z technických dôvodov,“ poznamenal.

Poznamenal, že z rozhovorov s vojakmi si neskôr vyjasnil, že v dedinke Zaroščenskoje as akoby nachádzal komplex PVP Buk 156. Protilietadlového raketového pluku OS Ukrajiny. A značka na obrazovke zmizla v zóne účinku rakety PVO Buk, v zóne učinku, kde sa nachádza aj bod dislokácie dediny Zaroščenskoje.

Oni (vojaci) prišli. Takí konkratníci, len no (ťuká na drevo). Chodíš s nimi a večer sa zhováraš: „Chlapi, kde, koho a ako ste vozili? Kde ste boli, čo ste videli a počuli?“ „No tam, Buk sme prevážali.“ Kam ste ho previezli?“ „Tam sme ho previezli,“ „Och, aké zaujímavé,“ komentuje Baturin.

Po jeho rozhovoroch s vojenskými vodičmi vraj „bolo všetko jasné“ a že vtedy sa „začal hanbiť, začalo ho to bolieť, začalo mu byť ťažko“.

Médiá celého sveta prakticky naraz, prakticky rovnakými slovami trúbia, že Rusko zostrelilo civilné lietadlo, lenže tu sa objavuje kolóna, ktoré sa zaoberala presťahovaním. Záver si z toho nedokáže urobiť len hlupák,“ vyhlásil Baturin a dodal (viď. video), že zodpovedá za každé svoje slovo.

Videorozhovor v ruštine je súčasťou originálneho článku:

https://vz.ru/news/2017/12/7/898578.html

Podľa vz.ru, 7. 12. 2017


200 ton ušľachtilého kovu: Rusko zvyšuje ťažbu zlata

Rusko prudko zvyšuje ťažbu zlata. Za ostatných 8 mesiacov RF vyprodukovala 193 ton tohto ušľachtilého kovu, čo je o 7,7 % viac ako za rovnaké obdobie minulého roka.

Zvyšuje sa ťažba aj iných drahých kovov. Za tento rok bolo vydolovaných 700 ton striebra a 49 ton platiny.

Čo je v pozadí tohto úspechu? Po prvé, Rusko zakladá vysoko efektívnu ťažbu zlata a striebra. Po druhé, štát už niekoľko rokov dôsledne zhromažďuje zásoby zlata ako strategické zásoby.

Po zavedení sankcií Rusko každoročne od roku 2014 nakupuje v priemere 100 ton zlata. Čo je najviac na svete. Napríklad minulý rok nakúpilo 201 tonu a tohto roku sa plánuje kúpiť 200 ton zlata. 

Podľa finobzor.ru, 6. 12. 2017


Lavrov: NATO stratilo zmysel existencie

NATO stratilo zmysel svojej existencie po tom, ako sa rozpadol ZSSR a Varšavská zmluva, vyhlásil minister zahraničia RF Sergej Lavrov.

NATO už v podstate existuje umelo. (...) Naši zaoceánski kolegovia podporovali blok Severoatlantickej aliancie v snahe nestratiť páky vplyvu na Európu. Je to očividná pravda,“ vyhlásil Lavrov v rozhovore pre bieloruskú televíziu „CTB“, text ktorého je uverejnený aj na stránke ruského MZV.

Podľa vz.ru, 2. 12. 2017

Ruský veľvyslanec sa v USA stretol s náčelníkom indiánskeho kmeňa

Veľvyslanec Ruska v USA Anatolij Antonov počas návštevy historického parku Fort-Ross odovzdal pamätnú medailu náčelníkovi indiánskeho kmeňa Kashaya-Pomo, ktorý pred 200 rokmi súhlasil prejsť pod protektorát Ruskej ríše.

Predstavitelia národa Pomo žijú v Severnej Kalifornii, vrátane parku Fort-Ross. Rozprávajú sa jazykom kashaya. V roku 1817 bola medzi nimi a Rusko-americkou spoločnosťou uzavretá zmluva, na základe ktorej indiáni súhlasili prejsť pod ochranu Ruskej ríše, uvádza TASS.

Niektorí predstavitelia tohto národa dostali vtedy medaily s nápisom „Spojenci Ruska“, čo sa robilo na to, aby vtedajší španielski kolonizátori týchto území vedeli, pod koho ochranou sú vlastníci týchto medailí.

Antonov sa stretol s náčelníkom kmeňa Reno Keoni Franklinom a odovzdal mu špeciálne vyrobenú repliku vtedajšej medaile a posolstvo ministra zahraničia Sergeja Lavrova. Pri tejto príležitosti Franklinovi poďakoval za „dobrý vzťah“ kmeňa Kasaya-Pomo k Rusku. „Toto je vaša pôda, no my sa tu cítime, ako doma,“ dodal Antonov.

Keoni Franklin sa poďakoval ruskej strane za poskytovanú v minulosti ochranu a za spoluprácu pri boji s osýpkami. Aj on odovzdal Antonovovi  darček so slovami „naši priatelia spoza oceána“. Dodal, že spočiatku jeho súkmeňovci nazývali ruských moreplavcov „ľuďmi z morského dna“, pretože lode, ktoré sa objavili na horizonte, ako sa zdalo indiánom Kasaya-Pomo, akoby vyplávali spod vody.

Fort-Ross je bývalá ruská osada a pevnosť, ktorá je dnes historickým parkom štátu Kalifornia a národnou pamiatkou. Od roku 1808 po rok 1812 sa pevnosť nazývala Fort Rumjanceva a 13. 8. 1812 jej bol prisvojený oficiálny názov Fort-Ross a stala sa najjužnejšou ruskou kolóniou v Severnej Amerike, predurčenej na zásobovanie Aljašky potravinami.    

Podľa vz.ru, 3. 12. 2017

Rusko vyriešilo historickú úlohu. Zavalí svet potravinami

Minulý rok Rusko vyviezlo potravín za 17 mld. USD. Podľa centra strategických štúdií k roku 2024 vyrastie tento ukazovateľ o 8-9 miliárd a dosiahne hodnotu najmenej 25 mld. USD.

V centre tiež hovoria, že k danému obdobiu poklesne závislosť Ruska na mlieku z dnešných 21 na 10 %, zeleniny do 1 % a ovocia zo 72 na 48 %.

Dnešné poľnohospodárstvo zabezpečuje vnútornú spotrebu na 85 %. Takýto cieľ si Rusko vytýčilo pred tromi rokmi. V najbližších rokoch to ešte spevní na 90 %, pričom v prvom rade orientujúc sa na farmy produkujúce mäso a mlieko. Takýmto spôsobom sa vraj potravinová bezpečnosť Ruska stane jednou z najvyšších na svete. (Socialistické Československo malo 125-percentnú potravinovú bezpečnosť, čiže pätinu svojej produkcie sme mohli pokojne vyvážať. Dnešné Slovensko je na tom vraj najhoršie medzi štátmi EÚ a údajne nemá ani 50-percentnú potravinovú bezpečnosť. No čo, veď november 1989 bol práve o tom! – pozn. –vmi-)

Rusko sa však neohraničuje len vnútorným trhom. Čína a obecne Ázia zažívajú boom na prírodné (nie geneticky modifikované potraviny) a Rusko je už dnes ich najväčším producentom na svete. Čína napr. už vyhlásila, že je pripravená navýšiť import ruského mäsa, mlieka a chleba minimálne dvojnásobne. V EÚ je dopyt ešte vyšší. Dnes však ruskí producenti ešte nemajú toľko síl, aby v plnej miere uspokojil ázijský i európsky apetít.

Poľnohospodárska nadvýroba je v Rusku badateľná už dnes. Napríklad pri oblilí je to 280 %, pri hydinovom mäse 120 %, pri slepačích vajciach 146 %. Čoskoro bude na 100 % uspokojený vnútorný trh aj s bravčovinou a všetko čo bude vyprodukované nad, pôjde na export.

Podľa finobzor.ru, 1. 12. 2017


Zmôže si Turecko zobliecť „koloniálny rubáš“?

Hlavný poradca tureckého prezidenta R. T. Erdogana navrhol prehodnotiť otázku členstva Turecka v NATO kvôli nepriateľskej politike aliancie voči Ankare.

Voči nášmu štátu a zvolenému prezidentovi sa ozýva nepriateľský tón, hovorí sa o nízkosti, podlosti a hanbe, predvedenom počas cvičenia NATO, kde sa s nepriateľským zámerom použila fotografia Atatürka a meno Erdogana,“ cituje Jalcina Topcu RIA Novosti. Ten si myslí, že „nastal čas prehodnotiť naše členstvo v NATO“.

Organizáciu, ktorá všakovako prejavuje svoj nepriateľský vzťah ku svojmu členovi, nepotrebujeme. Otázka o našej prítomnosti v nej musí byť neodkladne posúdená v parlamente Turecka,“ dodal.

Za všetkými prevratmi a závislosťou v oblasti obranného priemyslu stojí NATO,“ povedal Topcu, podľa ktorého Severoatlantický pakt nie je len vojenskou alianciou, ale je aj „novou formou kolonializmu, politickej a ekonomickej závislosti“. A vyjadril nádej, že národ Turecka si dokáže „zobliecť koloniálny rubáš, ktorý sa mu teraz usiluje obliecť NATO“.

Podľa vz.ru, 20. 11. 2017


Hospodársky koridor cez Rusko: Hodvábna trasa dosiahla nový rekord

Vyše tritisíc vlakových súprav už prešlo toho roku po železničnej trase Čína – Európa. Sumárne za ostatných šesť rokov je to šesťtisíc vlakov. V tomto čase teda hospodársky koridor cez Rusko už prekonal rekord.  

Podľa agentúry Nová Čína k 17. 11. 2017 bolo na trasu Čína – Európa vyslaných najmenej tritisíc vlakov. Hodvábna cesta tým prekonala rekord z rokov 2011 – 2016.

Podľa newinform.com, 20. 11. 2017


Zacharova nazvala vojská USA v Sýrii „okupantmi“

USA nedostali od OSN mandát na rozmiestnenie svojich ozbrojených síl v Sýrii, vyhlásila oficiálna predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova.

S prekvapením sme si vypočuli vyhlásenie ministra obrany USA Jamesa Mattisa počas besedy s americkou tlačou, že Ozbrojené sily USA sa nachádzajú v Sýrii „s dovolením OSN“, uvádza TASS.

Pripomenula, že podľa štatútu OSN je len BR OSN jediným orgánom, ktorý je splnomocnený prijímať rozhodnutia o využití vojenskej sily v medzinárodnom spoločenstve.

Lenže takéto povolenie daná štruktúra OSN ohľadne Sýrie nevydávala. Navyše, jednotky sa tam nachádzajú napriek zákonnej vláde štátu, konajúc ako okupanti,“ poznamenala Zacharova. 

Podľa vz.ru, 16. 11. 2017