Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Rusi o amerických pseudodôkazoch: Čím sú viac vymyslené, o to sú tajnejšie

Ruské ministerstvo obrany sa vyjadrilo k zvyklosti USA ospravedlňovať agresiu „tajnými“ údajmi. O čo viac sú pseudodôkazy vyhlasované Pentagonom výmyslené, o to sú „tajnejšie“, povedal oficiálny predstaviteľ MO RF Igor Konašenkov.

Išlo o komentár na tvrdenia médií o tom, že USA zachytili akoby rozhovory sýrskych vojakov a expertov o sarine, píše RIA Novosti.

„Zahmlievať, to je od istých čias obľúbené zamestnanie amerických špeciálnych služieb na podporu image všemocných tajných organizácií“, prináša Konašenkove slová TASS.

Podľa jeho slov zakrývanie porušení medzinárodného práva „existenciou nejakých nesporných dôkazov, je už pre Pentagon normálnou tradíciou, osobitne vtedy, ak sa jedná o „vojnovú agresiu USA proti suverénnych štátov“.

Konašenkov zvýraznil, že ak špeciálne služby neposkytnú dôkazy, bude to znamenať, že ich nemajú.

Podľa vz.ru, 14. 4. 2017

 

150-tisícová čínska armáda sa pohla k hranici s KĽDR

Peking v obave, že voči severnej Kórei môže Donald Trump naplniť, konkrétne udrieť na Pchjongjang, vyslal na hranice s KĽDR 150-tisícové vojsko, uvádza „Rossijskij dialog“ s odvolávkou sa na juhokórejský portál Chosun.

Ten tvrdí, že „znepokojenie Číny je vyvolané nedávnym útokom USA krídlatými raketami na Sýriu  a objavením sa nového zdroja napätia vo vzťahu Washingtonu a Pchjongjangu po jeho ďalšej skúške balistickej rakety“.

150 tisíc ľudí z čínskej armády sa vraj pohlo k hraniciam s KĽDR len s humanitnými dôvodmi, pretože nie je vylúčený veľký počet utečencov vyvolaný varovným útokom USA.

 Podľa topwar.ru, 12. 4. 2017

 

Americká koalícia udrela v Sýrii – výsledok stovky mŕtvych

Vzdušné sily Američanmi vedenej koalície zbombardovali štáby a sklady zoskupenia Islamský štát v oblasti Džalta pri Dej ez-Zore (420 km od Damašku) a spôsobili otravu stoviek ľudí.

Hovorí sa o tom vo vyhlásení velenia OS Sýrie, čo rozšírila agentúra SANA. Damašek tvrdí, že zahynuli stovky ľudí, vrátane civilistov.

„Lietadlá tzv. koalície... zbombardovali sklad IŠ, v ktorom bolo veľké množstvo zahraničných žoldnierov. Na mieste výbuchu sa vytvoril biely oblak, potom žltý, čo hovorí o prítomnosti veľkého množstva otravných látok...“

Podľa pravda.ru, 13. 4. 2017

 

Trump sa rozhodol zmerať si sily s Ruskom

Prezident USA Donald Trump pri hodnotení výsledkov návštevy Tillersona v Rusku vyhlásil, že „Rusko je silný štát, my sme veľmi-veľmi silný štát, pozrieme sa, čo z toho vyjde“.

„Čoskoro si pohovorím so štátnym tajomníkom Tillersonom. Myslím, že al úspešné stretnutie v Sýrii, uvidíme, aké budú výsledky, dôležité sú hlavne výsledky, a nie obyčajný rozhovor“, dodal americký líder. Trum navyše záhadne oznámil, že „na základe toho, čo som počul, veci šli dobre, možno, že dokonca lepšie, ako som očakával“.

Prezident USA pritom súhlasí, že „súčasný vzťah USA a Ruska sa možno nachádzajú na samej nízkej úrovni v dejinách, no dúfam, že sa zlepšia“.

Pravda.ru, 13. 4. 2017 (výňatok)

 

Závislosť Európy od ruského plynu

Rusko má obsadenú tretinu európskeho trhu s plynom, niektoré štáty sú závislé len na ruskom plyne.

Veľká Británia – 30 %

Írsko – 4 %

Švédsko – 0

Nórsko – 0

Dánsko – 20 %

Fínsko – 100 %

Estónsko – 100 %

Lotyšsko – 100 %

Litva – 88 %

Belgicko – 9 %

Luxembursko – 0

Nemecko – 60 %

Poľsko – 54 %

Bielorusko – 98 %

Holandsko – 24 %

Rakúsko – 60 %

Maďarsko – 66 %

Rumunsko – 3 %

Ukrajina – 51 %

Moldavsko – 100 %

Bulharsko – 99 %

Macedónsko – 74 %

Slovensko- 81 %

Česko – 12 %

Slovinsko – 62 %

Chorvátsko – 24 %

Srbsko – 90 %

Bosna a Hercegovina – 100 %

Grécko – 62 %

Turecko – 57 %

Švajčiarsko – 10 %

Francúzsko – 25 %

Taliansko – 37 %

Portugalsko – 0

Španielsko – 0

Podľa ria.ru, 14. 2. 2017

 

MZV RF: Rétorike USA je vlastný primitivizmus a grobianstvo

Rétorike súčasnej administrácie USA je vlastný primitivizmus a grobianstvo, a taktiež snaha pretláčať hotové závery, politika Washingtonu na sýrskom smere zostáva záhadou, vyhlásil námestník MZV RF Sergej Rjabkov.

„Primitivizmus a grobianstvo – to je to, čo je vlastné súčasnej rétorike, doliehajúcej z Washingtonu“, prináša jeho slová RIA Novosti.

Rjabkov vyjadril nádej na to, že sa to nestane obsahom americkej politiky. K téme Sýrie poukázal na to, že pokusy pretlačiť do BR OSN svoju rezolúciu je pokusom USA legitimizovať svoj útok proti leteckej základni Šajrat v Homse. 

Podľa vz.ru, 12. 4. 2017

 

Putin o dvoch verziách chemického útoku pri Idlibe

„Prvá spočíva v tom, že sýrske letectvo trafilo ilegálnu dielňu na výrobu bojových otravných látok. Čo je úplne možné, nakoľko bojovníci to už neraz robili a nikto sa o tom nesporí. Mimochodom, aj v Iraku ich nasadzovali proti medzinárodnej koalícii i proti irackej armáde“, povedal Putin televízii „Mir“.

Ruský prezident tiež poznamenal, že tento fakt sa už nikto nesnaží vidieť, nikto nešíri šumy o tejto otázke, hoci všetci súhlasili s tým, že bojovníci používali otravné látky.

„Znamená to, že ich majú a ak ich majú tam, prečo by ich nemohli mať v Sýrii? Veď je to rovnaká banda. To je prvá verzia“, dodal Putin.

„A druhá verzia – ide o zinscenovanie, o provokáciu, ktorá je špeciálne zorganizovaná, aby vytvorila rozruch a vytvorila predpoklady na dodatočný nátlak na zákonné sýrske úrady“, povedal prezident.

Pri tom zdôraznil, že Moskva nebude prijímať žiadne opatrenia proti oficiálnej vláde Sýrie bez starostlivého vyšetrenia udalosti.

Poznámka redakcie:

To len biblické ovce „veria“ čo sa im nakuká, pastier si všetko potrebuje overiť. Kam by sme mali podľa tohto kľúča zaradiť slovenskú diplomaciu a vôbec našich predstaviteľov?

Podľa ria.ru, 12. 4. 2017

 

Lavrov pri stretnutí s Tillersonom napomenul amerických novinárov

Minister zahraničia RF Sergej Lavrov pokarhal amerických novinárov. Incident sa udial pred začiatkom jeho rozhovorov so štátnym tajomníkom USA Rexom Tillersonom.

Novinári, keď zbadali diplomatov začali vykríkať otázky, ktoré sa týkali hlavne pozície Washingtonu ohľadne Sýrie.

„Je pravda, že podporujete vládu Sýrie? Ako by ste okomentovali včerajšie vyhlásenie Bieleho domu?“, pýtala sa jedna z novinárok, ktorej príkladu sa držali aj ostatní.

„Kto vás vychovával? Kto vás učil týmto maniéram?“ opýtal sa namiesto odpovede Lavrov.

Potom ruský minister predniesol svoj uvítací prejav a odovzdal slovo Tillersonovi.

Po nejakom čase sa Lavrov obrátil na spomínanú novinárku so slovami: „Teraz môžete kričať“. Tá sa na to usmiala a poďakovala sa mu. Mimochodom, jej kolegovia nepochopili diplomatovu iróniu a opäť začali vykrikovať otázky.

Podľa ria.ru, 12. 4. 2017

 

Šojgu oznámil zvýšenie sily „atómovej triády“ Ruska o 60 %

Bojová sila „atómovej triády“ Ruska sa zvýšila, jej vybavenosť modernými typmi výzbroje narástla o vyše polovice, oznámil minister obrany Sergej Šojgu na zasadnutí kolégia ministra.

„Posilnila sa bojová moc atómovej triády, teraz je zo 60 percent vybavená najmodernejšou výzbrojou“, povedal Šojgu televízii „Rossija 24“.“ Dodal, že 99 % odpaľovacích zariadení Raketových vojsk strategického určenia je v bojovej pohotovosti, pričom 96 % v stálej bojovej pohotovosti, čiže k okamžitému odpalu.

Podľa ria.ru, 12. 4. 2017

 

Putin: Pri Trumpovi úroveň dôvery k USA „degradovala“

Pri Donaldovi Trumpovi sa úroveň dôvery s Washingtonom na pracovnej úrovni, osobitne na vojenskej, nezlepšila, a skôr degradovala, vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin.

Takýto názor vyslovil pre televíziu „Mir“ v odpovedi na otázku, či sa pri Trumpovi, v porovnaní s bývalým prezidentom, vzťahy zhoršili?

Podľa ria.ru, 12. 4. 2017

 

Jediné objekty s chemickou výzbrojou sú na území IS

Náčelník hlavnej operačnej správy ruského generáneho štábu genplk. Sergej Rudskoj vyhlásil, že Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila likvidáciu desiatich z 12 objektov s chemickou výzbrojou v Sýrii a že ostatné dva sú na území kontrolovanom opozíciou.

Rudskoj poznamenal, že „k zostávajúcim dvom objektom sýrske úrady nemajú prístup, pretože sa nachádzajú na území, kontrolovanom tzv. opozíciou. Z tohto dôvodu OPCW nemôže potvrdiť fakt likvidácie týchto zbraní“, uvádza RIA Novosti.

„Pozorne sme analyzovali články v médiách s obvineniami vlády Sýrie z použitia chemických zbraní v obci Chan Šajchún v provincii Idlib. Ich objektivita vyvoláva veľké pochybnosti, pričom nielen u nás. Čoraz viac uznávaných expertov a organizácií sa klonia k názoru a vyfabrikovanom charaktere video snímok“, vyhlásil Rudskoj.

„Lenže vedenie USA i tak dalo prednosť opäť nečakať na výsledky vyšetrovania a pri porušení noriem medzinárodného práva vydalo 7. apríla rozkaz raketovom útoku na letisko Šajrat, výsledkom ktorého zahynulo deväť civilistov, vrátane štyroch detí, a ďalšia desiatka ich bola zranená“, zdôraznil. 

Podľa ria.ru, 11. 4. 2017

 

Krymských vinárov nič nezastaví

Incident v Taliansku okolo zabavenia krymských vín nezasraví vinárov tejto republiky, ktorí sú rozhodnutí i naďalej sa zúčastňovať na medzinárodných výstavách, vyhlásila generálna riaditeľka veľkej vinárskej firmy „Massandra“ a predstaviteľka asociácie vinohradníkov a vinárov „Krymskej kancelárie hroyna a vín“ Janina Pavlenko.

Predstaviteľ republiky Krym Sergej Axenov už predtým vyhlásil, že na medzinárodnej výstave v talianskej Verone bola zabavená krymská produkcia a že teraz sa daná situácia rieši.

„Nás nikto nezastaví. Budeme pokračovať v účasti na všetkých výstavách sveta. Máme svojho spotrebiteľa, už sme sa o tom presvedčili. I naďalej budeme cestovať na všetky medzinárodné výstavy a konkurzy“, povedala Pavlenko pre RIA Novosti.

Podľa jej slov krymská produkcia mala veľký dopyt a vyvolala zvýšený záujem účastníkov veronskej výstavy. „Produkcia má šialenú popularitu. Na moment incidentu nám z nej prakticky nič nezostalo. Veľká časť bola na úsudku spotrebiteľov“, poznamenala Janina Pavlenko.

Podľa jej názoru v Európe sa boja konkurencie ruských vín, ktoré sú schopné obsadiť popredné pozície na svete.

Podľa ria.ru, 11. 4. 2017

 

Asad: Washingtonu sa nepodarilo dosiahnuť svoj cieľ

Prezident Sýrie Bašar Asad počas telefónneho rozhovoru s iránskym prezidentom Hassanom Rouhánim vyhlásil, že USA sa prostredníctvom svojich raketových útokov usilovali pozdvihnúť bojový duch teroristov po rade víťazstiev sýrskej armády, no tento cieľ Washington nedosiahol. 

Podľa Asada USA sa pokúšali „pozdvihnúť bojový duchu nimi podporovaných teroristických zoskupení po víťazstvách sýrskej armády a ľudu, ktorí dokázali, že sú naladení zničiť teroristov na kadom kúsku sýrskej zeme, uviedla RIA Novosti s odvolávkou sa na SANA.

Rouháni potvrdil, že „americká agresia je hrubým porušením sýrskej suverenity a všetkých medzinárodných pravidiel a dohôd“. 

Podľa vz.ru, 9. 4. 2017

 

Satanovskij o tom, prečo Trump zaútočil a Putin nezostrelil americké Tomahawky

Jevgenij Satanovskij, expert pre vzťahy na Blízkom východe na portáli politexpert tvrdo okomentoval útok amerických Tomahawkov na sýrsku vojenskú základňu al-Shayrat.

Podľa Satanovského slov sa Trump stal rukojemníkom nielen svojich osobných ambícií no aj hlúposti a tiež neschopnosti. “Chlap úplne osprostel, povedal by som dnes o Donaldovi Trumpovi. Prejavila sa jeho politická infantilnosť a je ako malé dieťa. Dlho na neho kričali, tlačili a hovorili mu – pozri Sýria, tam je tyran, národ je obeťou a ty si tu len tak sedíš”…

“A tak Trump demonštroval vnútornej americkej opozícii, McCainovi, demokratom, Izraelu, Turecku či Saudskej Arábii, aký dokáže byť tvrdý a rozhodný. Nič iné sa proste nestalo. Potreboval ukázať – aha pozrite sa, Obama to nedokázal, ja to dokážem”, píše Satanovskij.

Podľa Satanovského Trumpov raketový útok Tomahawkami je len “dekoratívnou demonštráciou v obmedzenom rámci”. O amerických zbraniach sa Jevgenij Satanovskij vyjadril značne kriticky, označil ich za zastaralé a neudržiavané. Dôkazom je podľa Satanovského skutočnosť, že z 59 Tomahawkov do cieľa doletelo len 23 rakiet.

Satanovskij sa kriticky vyjadril nielen o amerických raketách, ale aj o iných zbraniach. Hovoril o hrdzavých tankoch a vrtuľníkoch, ktoré má k dispozícii námorná pechota USA, o predražených a boja neschopných moderných projektoch amerických ozbrojených síl (F-35, Zumwalt…). Takisto spochybnil bojovú úroveň väčšiny jednotiek americkej armády (výnimkou sú Rangers, Green Berets, Navy Seals a výsadkári).

Na otázku, prečo ruská protivzdušná obrana nezničila americké Tomahawky uviedol, že S-400 ochraňujú ruské vojenské základne v Sýrii a že prezident RF Vladimír Putin nechce zvyšovať napätie s USA, ktoré by mohlo vyústiť do zničujúcej jadrovej vojny s USA.

Podľa vz.ru, 8. 4. 2017

 

Západní experti hovoria o vine opozície pri chemickom útoku v Idlibe

Celý rad nemeckých expertov v oblasti štúdii arabského sveta predpokladajú, že chemický útok v Idlibe bol absolútne nevýhodný pre Bašara Asada, výhodný bol len pre jeho protivníkov, ktorí sú čoraz menej schopní odolávať vládnym silám. 

Napríklad profesor Centra štúdií arabského sveta na univerzite v Meinzi Gunter Meier predpokladá, že opozícia sa s pomocou tohto chemického útoku opäť pokúsila prinavrátiť si stratené pozície a zagarantovať si vonkajšiu podporu, uvádza Deutsche Welle.

„Takýto chemický útok môže byť výhodný len ozbrojeným opozičným silám. Tie sú pritlačené k stene, fakticky už nemajú žiadne šance vojensky odporovať režimu. A ako dokazuje nedávna reakcia prezidenta USA Trumpa, také akcie im opäť dovoľujú zaručiť si podporu Asadových nepriateľov“, nazdáva sa profesor.

Nemeckí experti tiež predpokladajú, že na pleciach sýrskej opozície leží zodpovednosť aj za iné chemické útoky, ktoré západné štáty bezdôvodne pripísali na účet Asada. 

Podľa vz.ru, 7. 4. 2017

 

Klamstvá o chemických zbraniach Damašku majú poslúžiť len „uzemneniu“ sýrskeho letectva

Nepreverené klamstvá o vlastníctve chemických zbraní Damaškom majú len jeden cieľ, zbaviť vládne vojská leteckej podpory a podporenie ozbrojenej opozície, vyhlásili v ruskom ministerstve zahraničia. 

„Ciele takých, dokonca aj „priateľmi Sýrie“ nepreverených klamstiev sú absolútne očividné – všemožným spôsobom prinútiť „pristáť“ sýrske letectvo, čiže zbaviť vládne vojská leteckej podpory,“ hovorí sa na stránke ministerstva zahraničia.

Práve tomuto cieľu mali poslúžiť aj „bezletové zóny“ v Sýrii. Ruské ministerstvo tiež upozorňuje, že v skutočnosti chemické zbrane v Sýrii neraz používala práve „opozícia“, čo bolo aj veľakrát preukázané.

Podľa vz.ru, 7. 4. 2017

 

„Naj“ fajčiarske a nefajčiarske štáty sveta

Celkový počat fajčiarov vo svete dosiahol miliardu ľudí. Dnes fajčí každý štvrtý muž a každá dvadsiata žena, uvádza časopis Lancet. Navyše počet začínajúcich fajčiť rastie rýchlejšie, ako tých čo sa tohto zlozvyku zbavili

Vedci vyrátali, že v roku 2015 sme mali vo svete 933 miliónov fajčiarov. Podľa tempa prírastkov ich dnes môže byť už vyše miliardy. Nárast najviac zabezpečujú najmenej rozvinuté štáty. Ak sa tieto trendy zachovajú, tak fajčenie zabije do konca storočia na celej planéte asi miliardu ľudí.

Veľká časť fajčiarov žije v Ázii, „veľkú trojku“ tvoria Čína, India a Indonézia, kde fajčí (cigarety, cigary a fajku) takmer 400 miliónov mužov. Najviac fajčiacich žien (13 – 17 miliónov) majú USA, Čína a India.

Podľa jednotlivých štátov najviac mužov fajčí v Kiribatskej republike, Indonézii, Laose, na Mariánskych ostrovoch a v Arménsku. Tu môžeme hovoriť, že fajčiarmi je takmer polovica mužov. Medzi ženami prvenstvo patrí Grónsku (44 %) a štátom Balkánskeho polostrova (Bulharsko, Grécko, Čierna Hora, Chorvátsko a Macedónsko – cca 25 – 28 % fajčiacich žien).

Medzi päticu štátov, kde tabak zabil najviac životov patrí Čína, India, USA, Rusko a Indonézia. V týchto štátoch sa tabaku každý rok podarí zabiť 200 – 800 tisíc ľudí, pričom v Číne je to až 1,8 milióna ľudí.

Kladom je, že v 30-tich štátoch sveta sa počet fajčiarov znížil. Najpozitívnejšie výsledky tu má India, kde sa počet každodenných fajčiarov od roku 2005 znižuje o 3 % ročne. Obdobné výsledky má aj Brazília, kde počet fajčiarov klesol v ostatných 27 rokoch o 56 – 57 %.

Podľa ria.ru, 6. 4. 2017

 

Obnova indických tankov ako faktor rastu ruského VPK

Tisíc tankov T-90S, ktoré sú vo výzbroji ozbrojených síl Indie prinesú ruskému vojensko-priemyselnému komplexu veľký zisk. Reč ide o možnej modernizácii, o ktorej hovorí analytický článok IA Regnum Leonida Nersisjana.

Údaje, ktoré prináša americký Bloomberg, neumožňujú vytvoriť si jednoznačný záver o hĺbke požadovanej prerábky na modernizáciu tankov T-90S. Všetko bude závisieť od voľby na najmodernejšiu modifikáciu T-90MS, ktorá môže „Uralvagonzavodu“ priniesť do dvoch miliárd dolárov. Vyhrala by tým aj indická strana, nakoľko nákup nových tankov by ju vyšlo podstatne drahšie.

Hovoriac o takejto pravdepodobnej dohode treba vidieť aj jej dlhodobé perspektívy, veď zväčšenie a modernizácia indického tankového parku predpokladá aj proporcionálne navýšenie prác ruských špecialistov okolo obsluhy a opráv.

Celková suma tohto obchodu sa takto môže vyškriabať až na hodnotu 8 miliárd USD, čo ju postaví do jedného radu s doterajším lídrom výzbrojných kontraktov v Indii, ktorým boli dodávky 272 ks Su-30MKI za rekordných 12 miliárd dolárov.

Podľa ria.ru, 6. 4. 2017

 

Predstaviteľ Ruska: Chemické útoky v Sýrii vyprovokoval Obama

Hrozba exprezidenta USA Baracka Obamu zaútočiť na vládne vojská v Sýrii v prípade prekročenia nimi „červenej línie“ – použitie chemických zbraní, vyprovokovali útoky bojovníkov s použitím zakázaných prostriedkov, vyhlásil zástupca ruského stáleho predstaviteľa v OSN Vladimír Safronkov na zasadnutí BR OSN.

„Toto rozhodnutie sa stalo premisou na budúce provokácie zo strany teroristov a extrémistických štruktúr s použitím chemických zbraní, oni sa snažili zdiskreditovať oficiálnu vládu v Damašku a vytvoriť zámienku na nasadenie vojenskej sily proti suverénnemu štátu“, prináša Safronkove slová agentúra Reuters.

Podľa vz.ru, 5. 4. 2017

 

Poľsko viní ruských dispečerov z havárie Tu-154 pri Smolensku

Generálna prokuratúra Poľska obvinila ruských dispečerov a „tretiu osobu“ z úmyselnej provokácie leteckej havárie lietadla Tu-154 prezidenta Lecha Kaczinského pri Smolensku.

„Už sú zhromaždené a počas vyšetrovania získané dôkazy, ktoré umožnili prokurátorom sformulovať nové obvinenia voči leteckým dispečerom a taktiež voči tretej osobe, nachádzajúcej sa vo veži riadenia letov, z úmyselného provokovania katastrofy, výsledkom ktorého bola smrť veľkého počtu ľudí“, povedal námestník generálneho prokurátora Poľska Marek Poszenek počas tlačovej konferencie vo Varšave.

Poznamenal, že Poľsko sa obráti na Rusko s požiadavkou o právnej pomoci na vypočutie ruských leteckých dispečerov.

Predstaviteľ prokurátorskej skupiny vyšetrujúcej príčiny katastrofy Marek Kuczinski dodal, právne obvinenie dispečerov je možné v rámci spolupráce s Ruskom v súlade s konvenciou o právnej pomoci. „Teraz čakáme na odpoveď od ruských úradov o termínoch naplnenia našich domnienok“, povedal.

V Kremle svojho času vyhlásili, že „súhlasiť s takými závermi nebude možné“. Tlačový tajomník prezidenta RF Dmitrij Peskov pripomenul, že touto činnosť sa zaoberajú aj ruské vyšetrovacie orgány a okolnosti katastrofy sú už dostatočne vážne prešetrené. „Práca bude pokračovať“, povedal.

Podľa ria.ru, 3. 4. 2017

 

Ruské MZV odpovedalo Poľsku na obvinenia smolenských dispečerov

Obvinenie poľskej generálnej prokuratúry, že vinní z havárie poľského vládneho Tu-154 sú ruskí letoví dispečeri z letiska „Severnyj“, okomentovala predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova.

Konkrétne povedala, že v poľskom vyhlásení nie je nič nové. Poznamenala len, že kým doteraz sa poľské úrady snažili preložiť na Rusko aspoň časť viny, tak teraz sa už snažia pripísať mu aj zlý úmysel.

M. Zacharova tiež pripomenula aký je postoj Ruska? Že skutočné príčiny leteckej katastrofy pod Smolenskom sú stanovené a na základe starostlivo uskutočneného vyšetrovania boli zaznamenané v správe medzištátneho leteckého výboru. 

„Vyšetrovanie preukázalo, že ruskí dispečeri nemajú s prípadom nič spoločné a vo Varšave to veľmi dobre vedia“, potvrdila ruská diplomatka.

„Poľské úrady pokračujú vo využívaní tragédie na politické zúčtovanie u seba doma v štáte“, tvrdí Zacharova.

Podľa vz.ru, 3. 4. 2017

 

Peskov o správe litovských špeciálnych služieb: Prebieha totálna rusofóbia

Tlačový tajomník prezidenta RF Dmitrij Peskov vyhlásil, že zreteľne vyjadrená rusofóbia, zavedená v pobaltských štátoch, nezodpovedá záujmom týchto štátov a ani ich rusky hovoriaceho obyvateľstva.

Takto okomentoval správu litovských špeciálnych služieb, v ktorej sa hovorí o hrozbe provokácií zo strany ruských vojakov, ktorí prišli na manévre Západ-2017 do Kaliningradskej oblasti.

Táto správa je vraj ďalším prejavom „hysterickej rusofóbie“, povedal Peskov.  Vysvetlil, že Rusko bolo vždy za „podporu dobrých vzťahov s pobaltskými štátmi a Kremľu je vždy ľúto keď vidí podobné prejavy rusofóbie.

„Asi je potrebný čas a treba mať politickú vôľu, aby tento antiruský zápal poklesol a aby národy týchto štátov začali dostávať objektívne informácie“, uzavrel Peskov. 

x x x

Litovské špeciálne služby tvrdia, že základným scenárom ruských manévrov je „vojenský konflikt NATO“. „Rusko je už dnes v priebehu 24 – 48 hodín začať boj proti štátom Pobaltska“, hovorí sa v dokumente.

Podľa regnum.ru, 3. 4. 2017

 

Zahraniční atléti sa zľakli dopingových kontrol v Soči

Mnohí zahraniční športovci, ktorí sa blysli vynikajúcimi výsledkami v zápoleniach po zimnej olympiáde v Soči (2014), ich na samotnej olympiáde nedokázali predviesť, nakoľko sa obávali vysokej úrovne antidopingového laboratória v Rusku, vyhlásil vice premiér a exminister športu Vitalij Mutko.

 „Zaváhali, jednoducho sa zľakli, že naši laboranti odhalia pod vedením zahraničných expertov, čím sa zvyčajne zaoberajú,“ povedal Mutko pre R-Sport.

Ďalej povedal, že niektorí športovci sa dokonca neodvážili ani použiť svoje terapeutické povolenky, pretože po vyplnení dotazníkov by kompetentní „spoznali, na čom behajú“. 

Mutko nazval hanbou správanie športovcov, ktorí pod rúškom terapeutických povoleniek užívajú preparáty, zanesené do zoznamu zakázaných, ktoré ak by ich užili iní, tak budú diskvalifikovaní.  Preferencie získavajú práve takýto športovci, no táto téma sa napriek tomu „dáva bokom a zamlčiava“, poznamenal vicepremiér.

Už predtým Mutko oznámil, že britská antidopingová agentúra počas práce v Rusku odsúhlasila výdaj 14 terapeutických povoleniek na užívanie zakázaných preparátov kvôli zdravotnému stavu, pričom v niektorých štátoch tento ukazovateľ hovorí až o 250 prípadov.

Podľa údajov, ktoré získali hackeri, antidopingová agentúra USA (USADA) a ďalšie organizácie vydali minulý rok americkým športovcom 583 povoleniek na užívanie zakázaných preparátov, pričom 200 atlétov doposiaľ legálne užíva doping.

Podľa vz.ru, 1. 4. 2017

 

TASR sa pod tlakom úradov vzdala spolupráce so Sputnikom

Deň po podpise dohody TASR vyhlásila, že spustila procedúru roztrhnutia kontraktu s informačnou agentúrou a rádiom Sputnik; predtým riaditeľa TASR pozvali do NR SR.

Novine o roztrhnutí kontraktu predchádzal oznam o tom, že riaditeľa TASR Jaroslava Rezníka povolali do parlamentného výboru pre kultúru a médiá, aby im vysvetlil podstatu spolupráce so Sputnikom. Zároveň české a slovenské médiá masovo obvinili TASR z toho, že podpísala dohodu s „prokremeľskou agentúrou“, uvádza RIA Novosti.

Tlačová služba Sputniku poznamenala, že systematické vzdanie sa slobody slova Európskou úniou je očividné. Brusel sa „pokúša zaviesť diktát (informačných) prameňov“.

„Vedenie TASR opäť potvrdilo, že práve úrady nariaďujú, s kým sa má na Slovensku tlač priateliť a s kým bojovať“, poznamenala tlačová služba agentúry Sputnik.

Pri tom sa poznamenáva, že počas odsúhlasovania kontraktu so Sputnikom vedenie TASR nevyjadrovalo pochybnosti o spoľahlivosti a profesionalite agentúry Sputnik. Šéfredaktor TASR vyhlásil, že jeho agentúra „bude vždy rada spolupracovať so spoľahlivými médiami v zahraničí“.

Podľa vz.ru, 30. 3. 2017

 

Putin: Rusko sa stane najväčším producentom skvapalneného plynu

Prezident Ruska V. Putin vyhlásil, že ho príjemne prekvapili údaje o tempe výstavby závodu na skvapalnený plyn na Jamale a dodal, že udržanie takýchto výsledkov umožní Rusku stať sa najväčším producentom skvapalneného plynu na svete.

„Ak budeme postupovať takýmto kľúčom a takýmito tempami, čo je aj pre mňa trochu prekvapivé, tak Rusko sa, bez akýchkoľvek pochybností nielen môže, ale aj stane najväčším producentom prírodného skvapalneného plynu na svete“, povedal Putin.

Toto vyhlásenie urobil počas videokonferencie pri príležitosti prvej plavby arktického tankeru do prístavu Sabetta.

Putin poznamenal, že plavidlo bolo nazvané na počesť bývalého šéfa spoločnosti Total Christophe de Margerie. „Je to veľmi symbolické, bude to upevňovať naše vzťahy dokonca na takej duchovnej úrovni“, dodal prezident.

Podľa vz.ru, 30. 3. 2017

 

„Odpentagonia a odkopnú“, zahanbila Zacharova USA kvôli Mosulu

Takto oficiálna predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova zahanbila Pentagon, ktorý sa vzdal zodpovednosti za zabíjanie v Mosule a hodil ju na plecia Iraku.

Predstaviteľ amerického ministerstva obrany mal na otázku, či koalícia dokáže v meste zorganizovať humanitárne koridori, ako v sýrskom Aleppe, vyhlásiť, že za koordináciu humanitárnej pomoci zodpovedá iracká vláda.

„Kde sú mimovládky, kde sú ochrancovia a bojovníci za ľudské práva? Kde sú umiernení trubadúri Aleppa? Nie je vám hanba za takéto slová amerického ministerstva? Zapamätajte si, takto dopadne každý štát, ktorý nie je schopný intelektuálne a fyzicky sa za seba postaviť – každý bude odpentagonený a odkopnutý“, napísala na svojej stránke vo facebooku.

V ostatných dňoch prichádza z Mosulu čoraz viac správ o veľkých obetiach medzi obyčajnými civilistami spôsobenými bombardovaním západnej časti mesta. Kurdská televízia Rudaw oznámila, že vyše 200 ľudí zahynulo pri bombardovaní vo štvrti al-Džadida. Koalícia USA na to vyhlásila, že to vyšetrí, iracká armáda tvrdí, že operácia nebude zastavená.

Podľa ria.ru, 29. 3. 2017

 

Na Aljaške vyhlásili, že pod Moskvou mohli byť rozvinutejší

Aljaška mohla byť omnoho rozvinutejšia, ak by sa nachádzala pod správou Ruska; Moskva, ak by Aljašku nepredala koncom 19. Storočia, by sa možno bola sústredila na rozvoj polostrova z pohľadu jeho národnej bezpečnosti, vyhlásil pre RIA Novosti poradca  pre arktickú politiku vlády štátu Aljaška Craig Fliner.

„Na túto otázku sa dá pozerať z dvoch uhlov: napríklad zo strany národnej bezpečnosti. Ak by Rusko videlo v Aljaške strategický región a oni (RF) by sa naň takto kvôli blízkosti USA a Kanady aj pozerali, Rusi bt asi rozvíjali Aljašku z pohľadu zabezpečenia národnej bezpečnosti. No a toto by vyústilo do rozvoja ťažby a spravocania ropy, plynu a minerálnych surovín. Preto je celkom možné, že vo vzťahu zabezpečenia bezpečnosti štátu by bol tento región omnoho rozvinutejší“, vyhlásil Fliner.

Pri tom poznamenal, že možností na návrat Aljašky Rusku niet. „Nemyslím, že USA by nás pustili. Taktiež si nemyslím, že by s tým súhlasili obyvatelia Aljašky“, poznamenal.

„My si však ceníme dedičstvo, ktoré je na Aljaške. Máme veľké ruské spoločenstvo, veľa ľudí rozpráva po rusky a sme na to pyšní. Chceme mať dobré a silné vzťahy s Ruskom z mnohých dôvodov, historicky sme spojení a toto je pre Aljašku dôležité“, dodal vysvetľujúc, že jedným z potenciálnych smerov spolupráce je rozvoj kontaktov v sfére monitorovania a sledovania lodí a tiež pomoci lodiam v Beringovom mori, ktoré by tam postihli nešťastia.

Aljaška sa dostala USA na základe rozhodnutia cára Alexandra II v marci 1867 za sedem miliónov 200 tisíc dolárov v zlate. Oficiálny ceremoniál odovzdania sa konal v Novoarchangeľsku 6. októbra daného roka.

Južné pobrežie Aljašky s ostrovmi Aleutského valu bolo odhalené 15. 7. 1741 (všetky dátumy sú podľa Juliánskeho kalendára) Druhou Kamčatskou expedíciou pod vedením komandora ruského loďstva Vitusa Beringa. Toto odhalenie zabezpečilo prioritu Ruska pri osvojení si Aljašky počas nasledujúcich 125 rokov.  

Podľa ria.ru, 29. 3. 2017

 

Ako vyzerá cesta sankčných tovarov do Ruska cez Bielorusko

Značná časť ovocia a zeleniny sa z Bieloruska dostáva do Ruska obchádzkou kontrolno-priepustných staníc, aby bolo možné skryť reexport produkcie, na ktorú spadá ruské potravinové embargo, vyhlásil predstaviteľ Rosseľchoznadzoru Sergej Dankvert.

Bieloruské štatistiky sa podľa neho líšia od údajov Rosseľchoznadzora, čiže produkcia obchádza kontrolno-priepustné body. Napríklad Minsk udáva, že do Ruska bolo zaslaných 113 tisíc ton jabĺk, lenže Rosseľchoznadzor má zaregistrovaných 139 963 ton. Broskýň sa do Ruska dostalo 87 tisíc ton, no cez kontrolu prešlo len 49 tisíc ton, uvádza Interfax.

„Pochopiteľne, že broskyne pochádzali zo sankčných štátov“, vyhlásil Dankvert a dodal, že Rosseľchoznadzor zaznamenal oproti bieloruským dodávkam aj zvýšenie dodávok zemiakov o 130 tisíc ton, kelu (a kapusty) o 42 tisíc ton. Tieto údaje tiež doplnil poznatkom, že Rusko má pri všetkých dodávkach  zaznamenané aj sprievodné údaje: čísla aut, príjmové doklady, certifikáty...

V polovici marca exportéri z Poľska vyhlásili, že dodávky jabĺk do Ruska sa vrátili k predchádzajúcim objemom – nakupujú sa ako bieloruské.

Rosseľchoznadzor o reexporte jabĺk, broskýň, rajčín, slivák bez udania krajiny pôvodu cez Bielorusko hovoril už neraz. Britské médiá písali, že poľskí farmári platili sprostredkovateľom, aby tí menili dokumentáciu na export jabĺk do Ruska.

Podľa ria.ru, 28. 3. 2017

 

Počet mnohodetných rodín v Rusku vyrástol za šesť rokov o štvrtinu

Na začiatku roku malo Rusko 1 566 000 mnohodetných rodín, čo je od ostatného sčítania obyvateľstva (rok 2010) o 25 % viac.

Okolo 100 tisíc ruských rodín vychováva 5 – 7 detí a 929 rodín má 11 a viac detí, oznámil prvý námestník ministra práce Alexej Vovčenko a doplnil, že tri deti vychováva 1 233 000 rodín a štyri deti vychováva 233 000 rodín.

Zástupca komisie senátu na ochranu práv rodiny a materstva Pavel Syčov predpokladá, že nárast počtu mnohodetných rodín je už tendencia, ktorú vytvorila efektívna štátna sociálna politika. „Toto sa deje keď ľudia s dvomi deťmi pochopia, že existujú všetky možnosti na rozšírenie rodiny, keď je viera v zajtrajší deň.

Prezidentka Asociácie mnohopočetných rodín Moskovskej oblasti Jelena Fominych povedala, že v regióne badať evidentný nárast počtu mnohodetných rodín – v poslednom polroku zo 42 tisíc do 50 tisíc.

Podľa vz.ru, 28. 3. 2017

 

Rusko sa v najbližších sto rokoch hravo vyhne produkcii geneticky modifikovaných potravín

Zákaz na produkovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO) v Rusku je adekvátny, štát sa v najbližších 50 – 100 rokov hravo bez nich zaobíde, oznámil novinárom akademik RAV Vladimír Šumnyj.

„My nemáme problémy okolo geneticky modifikovaných organizmov. Máme zákon, ktorý ich zakazuje. U nás jednoducho nie sú... Zatiaľ môžeme pokojne žiť bez svojich GMO aj ďalších 50 – 100 rokov,“ povedal vedec.

Toto stanovisko podporil ďalší akademik Ivan Lichenko, ktorý zdôraznil, že „náš prírodný potenciál nám na 100 % umožňuje zaobísť sa bez geneticky modifikovaných organizmom. Tohto princípu sa držíme“.

Podľa ria.ru, 28. 3. 2017 (výňatok)

 

Rusko pri oslobodzovaní Mosulu poukazuje na príklad oslobodzovania Aleppo

Moskva dúfa, že koalícia na boj s teroristickou organizáciou Islamský štát bude pristupovať k oslobodzovaniu Mosula s rovnakou zodpovednosťou, ako postupovalo Rusko pri oslobodzovaní Aleppa, vyhlásil stály predstaviteľ RF pri OSN.

Stále predstaviteľstvo Ruska pri OSN pripomenulo, že v Aleppo „bola realizovaná iniciatíva, umožňujúca zachrániť mnohé životy“. Koridor na odchod bojovníkov umožnil znížiť počet ozbrojených zrážok a nevystavoval obyvateľov Aleppa zbytočnému riziku. Taktiež vyjadrilo nádej, že v Mosule bude použitý rovnako „korektný, opatrný a zodpovedný prístup“, uvádza TASS.

Moskva je rozhodnutá „pozorne sledovať operáciu v Mosule“ a pri nevyhnutnosti reagovať na prebiehajúce tam udalosti.

Ruské stále predstaviteľstvo pri OSN vyjadruje ľútosť, že západné (aj slovenské mienkotvorné – pozn. red.) médiá a mimovládne organizácie, ktoré boli hysterické počas operácie oslobodzovania Aleppo, teraz zamlčujú „každodennú tragédiu Mosulu“, píše RIA Novosti.  

V irackom meste zostáva do 600 tisíc ľudí, čiže „rozsah odohrávajúceho sa je niekoľkonásobne katastrofálnejší“, ako počas udalostí v Aleppo!

Moskva vyzýva na objektívne osvetľovanie udalostí a k odmietnutiu dvojakých štandardov.

„Situácia v Mosule vyvoláva vo svetle postupujúcich informácií o záhube civilného obyvateľstva kvôli bombardovaniu medzinárodnej koalície hlboké znepokojenie“, hovorí sa vo vyhlásení.

Podľa vz.ru, 28. 3. 2017

 

Tisíc podmoskovských školákov vstúpilo do „Junarmiji“

Tisíc školákov z Podmoskovska vstúpilo do radov všeruského vojensko-vlasteneckého hnutia „Junarmija“ (Mladá armáda). V parku „Patriot“ (Vlastenec) uskutočnili v prítomnosti ministra obrany armádneho generála Sergeja Šojgu slávnostnú prísahu.

„Gratulujem vám a chcem vám zaželať, aby sa vaším zmyslom života stala ochrana dejín predchádzajúcich pokolení, brániť si náš štát. Sme presvedčení, že urobíte všetko pre to, aby sme mali komu odovzdať našu vlasť“, povedal Šojgu.

Všeruské vojensko-vlastenecké hnutie „Mladá armáda“ bolo založené v roku 2016 vďaka iniciatívy MO RF a dnes má svoje oddelenia už v 85 regiónoch štátu. Hlavnou náplňou činnosti hnutia sú  mládežnícke vojensko-športové hry, detsko-mládežnícke vojensko-vlastenecké kluby, súťaže v praktických druhoch športu, stráže pamiatky, návštevy miest bojovej slávy...

Podľa ria.ru, 25. 3. 2017

 

Jediným úderom: britské média sa zľakli nových ruských rakiet

Britské médiá aktívne diskutujú o charakteristikách novej ruskej hyperzvukovej rakety „Zirkon“. Novinári majú za to, že táto zbraň ohrozuje námorníctvo V. Británie a môe zmeniť rovnováhu síl vo svete. 

Napríklad The Mirror píše, že nová raketa je schopná „jediným úderom“ zlikvidovať najmodernejšie lode britského námorníctva. „Experti sa obávajú, že raketa „Zirkon“ môe jediným úderom potopiť dve nové britské lietadlové lode, ktoré stáli 6 miliárd libier,“ hovorí sa v článku.

No a keďže britské námorníctvo nemá vo výzbroji žiadne prostriedky na obranu svojich lodí od takýchto rakiet, jeho lietadlové lode sa budú musieť držať mimo dosahu ruských rakiet, čo sú stovky kilometrov. Britským lietadlám na lietadlových lodiach sa na prekonanie tejto vzdialenosti zase nebude dostávať paliva. Britské lietadlové lode sa tým stanú zbytočné a rovnako zbytočným bude držať ich vo výzbroji.

The Daily Mail upozorňuje, že ruská raketa dosahuje rýchlosť 7400 km/hod., čo je šesťnásobok rýchlosti zvuku. „Súčasné prostriedky PVO britského námorníctva dokážu zostreľovať len prostriedky, ktoré sa pohybujú maximálne 3700 km/hod., čiže proti raketám Zirkon sú zbytočné“, hovorí sa v článku. List tie zdôrazňuje, že „nezadržateľná“ ruská raketa sa môe stať pre britské lietadlové lode ozajstnou katastrofou.

The Daily Star píše, e raketa Zirkon môže „zmeniť rovnováhu síl“. „Túto smrtonosnú raketu možno odpáliť zo súše, mora i z ponorky. 250 kilometorv prekoná za dve a pol minúty, čo je rýchlejšie ako rýchlosť snajperskej guľky“, tvrdí autor článku.

The Sun vydali materiál pod titulkom „Raketa, ktorá sa nedá zastaviť“. List píše, že ak by sa aj podarilo zničiť Zirkon zbraňou na blízky boj, loď, na ktorú bude nasmerovaná, bude i tak vážne poškodená.

Zaujímavé je, že niektoré britské listy ilustrovali svoje články o ruskom Zirkone obrázkom americkej hypervukovej krídlatej rakety X-51A Waverider.

Prvé údaje o ruskom Zirkone sa objavili v roku 2016. Ide o rakety pre ponorky piatej generácie „Hasky“. Údaje o technických charakteristikách sa držia v tajnosti, predpokladá sa, e majú dosah 300 – 400 km.

Podľa ria.ru, 26. 3. 2017

 

Dodon volá po návrate ruštiny do škôl

Moldavský prezident Igor Dodon sa vyslovil o nevyhnutnosti prinavrátiť výučbu ruského jazyka do škôl. Pre Rossija 24 poznamenal, že vyše 90 % občanov Moldavska hovorí po rusky a ovládanie tejto reči nazval dôležitým plusom a prednosťou v porovnaní so susedmi. 

„Nazdávam sa, že treba prinavrátiť výučbu ruského jazyka do škôl. Pred tromi rokmi sa stal fakultatívnym. Na návrat treba povinne zmeniť školský program“, povedal moldavský prezident. 

Podľa lenta.ru, 26. 3. 2017

 

Rusi reagujú na obvinenia USA, že Moskva zásobuje Taliban

Vyhlásenia USA, že Moskva zásobuje talibancov sú klamstvom, vyhlásil pre RIA Novosti špeciálny predstaviteľ prezidenta Zamir Kabulov.

„Ide o absolútne lživé tvrdenia, neraz sme na to reagovali. Nezasluhujú si už žiadnu reakciu, pretože sú to vymyslené vyhlásenia, ktoré majú ospravedlniť krach amerických vojakov a politikov v afganskej kampani, iné vysvetlenie tohto konania neexistuje,“ povedal Kabulov a dodal, že „vinníka (tohto krachu) hľadajú všade inde, len nie vo Washingtone“. 

Podľa ria.ru, 24. 3. 2017

 

Le Penová potvrdzuje zhodu názorov s Moskvou

Líderka francúzskej strany Národný front Marine Le Penová, ktorá pricestovala do Moskvy na pozvanie medzinárodného výboru Štátnej Dumy RF, potvrdila zhodu názorov s Ruskom ohľadne ukrajinského konfliktu. 

„Bola som jedným z nemnohých politikov vo Francúzsku, ktorí zastávali svoj vlastný názor o Ukrajine, zhodujúci sa s ruským“, uvádza jej slová TASS s jej ďalším vysvetlením, že niektorí jej kolegovia spočiatku súhlasili s týmto jej postojom, no počas predvolebnej kampane postoj zmenili.

Marine Le Penová od začiatku hovorila, že „na Ukrajine prebieha občianska vojna“ a taktiež zdôrazňovala, že tam nie sú ruské vojská.  Ohľadne súčasnej Ukrajiny tvrdí: „Sme nútení konať s vládou, ktorá prišla k moci nezákonne vďaka „revolúcii na majdane“ a ktoré teraz vystavuje obyvateľstvo bombardovaniu v Donecku a v Lugansku“, hovorí.

Mimochodom, úrady Francúzska počúvajú názor „svojich amerických pánov“. „Oni chcú doviesť zónu NATO k ruskej hranici“ a ukrajinský konflikt je im v tom podporou, dodala Marine Le Pen.

Podľa vz.ru, 24. 3. 2017

 

Rusko zbavilo Poľsko všetkých možností prekaziť Severný prúd - 2

Keď sa projektovala prvá línia plynovodu Severný prúd“, poľské vedenie sa trhalo a hádzalo, obviňujúc Rusko a Nemecko z protipoľského sprisahania. Vo Varšave urobili aj historickú paralelu a zmluvu o výstavbe plynovodu nazvali „paktom Putina – Schrodera“. No bez ohľadu na všetko snaženie Poľska bol plynovod postavený.

Teraz prebieha ťažký proces dohadovania o výstavbe druhej línie s názvom Severný prúd-2. A Poľsko sa opäť agresívne stavia proti tomuto projektu. Člen vedenia Wintershall, jedného z účastníkov projektu na nemeckej strane Thilo Wieland nechápe zmysel takéhoto postoja Varšavy a je presvedčený, že zablokovať výstavbu plynovodu sa nepodarí.

Poľsko sa neobmedzuje iba slovami, ale využíva akúkoľvek možnosť, aby prekazilo realizáciu projektu. V minulom roku  Varšava odmietla zaregistrovať spoločný podnik na výstavbu plynovodu, ktorý sa pokúšali vytvoriť Engie, Gazprom, OMV, Shell, Uniper a Wintershall. Partneri potom museli nachádzať iné cesty.

Poľsko je možné aj chápať, nakoľko prvá línia Severného prúdu mu odobrala obrovskú časť plynovej prepravy vrátane príjmov z neho. No a Severný prúd – 2 ho zbaví zvyšku. Prečo si Varšava myslí, že sa bude vyžívať na rusofóbii a zároveň dostávať od Ruska peniaze?

Podľa finobzor.ru, 23. 3. 2017

 

Pentagon oznamuje stratu líderstva tankov Abrams

USA už nemajú „tanky svetovej triedy“, ako tomu bolo počas „mnohých, mnohých rokov“, vyhlásil náčelník štábu pozemných vojsk ozbrojených síl štátu genpor. John Murray.

Vyhlásil, že sa drží „optimistického“ pohľadu, podľa ktorého USA „zachovávajú paritu s mnohými inými štátmi“, uvádza TASS. Abrams zostáva podľa neho jedným z najlepších „bojových systémov vo svojej triede“, ale mašiny tejto úrovne má Rusko, V. Británia, Izrael. Vyhlásil, že T-90 je možno blízky k Abramsom, no nerozoberal Armatu, pretože, tento tank údajne „zatiaľ ešte nie je zavedený do výzbroje“.

Abrams vo svojom vývoji „dosiahol vrchol“ a USA potrebujú tank novej generácie. Muray však nevidí „prelomových technológií, ktoré by (USA) umožnili získať omnoho ľahší tank“ a konštruovať nový 75-tonový považuje za chybu. Muray uznal, že mnohé štáty skracujú náskok, ktorý majú USA v obrannej sfére. 

Podľa vz.ru, 23. 3. 2017

 

Nástupca „Motorolu“ sľúbil vybojovať Donbas

Veliteľ práporu „Sparta“ ozbrojených síl Doneckej ľudovej republikt Vladimír Žoga (volací znak Vocha), ktorý nahradil na tomto poste  zabitého Arsena Pavlova (volací znak Motorola), vyhlásil zámer DĽR prinavrátiť si kontrolu nad územím Donbasu.

„My sme tu doma, my sa nikoho nedotýkame. Lenže, časť nášho domu nám odobrali. Donbas sa neupokojí do tých čias, kým nedobyje svoje administratívne hranice. To znamená Kramatorsk, Slavjansk, Krasnyj Liman,“ povedal Žoga pre televíziu Rossija 1.

Slavjansk a Kramatorsk sú po kontrolou Kyjeva od júla 2014. Už dávnejšie hlava DĽR Alexander Zacharčenko vyhlásil, že „oslobodenie dočasne okupovaných území Doneckej a Luganskej oblasti je našou prioritnou  úlohou“. Podľa jeho slov „žiadalo by sa to politickou cestou“, no ak to v Kyjeve nechápu, tak „to môžeme urobiť aj vojenskou“.

Podľa vz.ru, 22. 3. 2017

 

Rusko je druhé na svete v exporte slnečnicového oleja...

...čomu napomohla jeho zvýšená produkcia, vyhlásil tajomník námestníka ministra poľnohospodárstva RF Sergej Levin.

„Rastlinné oleje a vôbec skupina olejnín sebavedome obsadila druhé miesto v štruktúre nášho poľnohospodárskeho exportu. Dnes sme na druhom mieste na svete v exporte slnečnicového oleja a v sójovom oleji na siedmom“, povedal Levin v Štátnej Dume.

Táto časť poľnohospodárskeho priemyslu je podľa neho lídrom rastu medzi všetkými odvetviami spracovateľského priemyslu. Objemy od roku 2013 po rok 2016 narástli o 130 % a dosiahli hodnotu 5,1 milióna ton. Produkcia slnečnicového oleja narástla o štvrtinu, sójového sa takmer zdvojnásobila, šrot a výlisky o 50 %.

Toto napomohlo značnému nárastu exportu rastlinných olejov až na vyše 2,1 milióna ton, prezradil predstaviteľ ministerstva. Zároveň dodal, že v ostatných rokoch je badať aj rast produkčných kapacít v priemysle olejov do 14,5 milióna ton ročne v roku 2016 oproti 10,6 milióna ton v roku 2013.

„Pri tom kapacity sú využité len na niečo vyše 60 %. Je to teda štrukturálna nerovnováha, pri ktorej kľúčovou úlohou odvetvia je vyrovnať prispôsobiť produkciu surovín kapacitám spracovateľov“, uzavrel Levin.

Podľa ria.ru, 21. 3. 2017