Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Rusko „vykoplo“ z cukrového trhu Ukrajinu, USA, Nemecko a Francúzsko

Od začiatku zavedenia sankcií sa v Rusku zmenilo mnohé – poľnohospodárstvo deň noc pracovalo nad náhradami importu.

Pred tromi rokmi bolo Rusko veľmi závislé na Ukrajine pri výrobe cukru. Bolo to aj vďaka tomu, že počas sovietskeho obdobia sa v USSR aktívne využívala čiernozem na pestovanie repných kultúr.

Lenže od momentu politickej krízy na Ukrajine klesali obchodné dohody až na nulu. Pochopiteľne, že Rusko si na svojom trhu samo začalo nahrádzať ruské tovary. Výsledkom toho sa stalo, že v roku 2016 sa Rusko stalo svetovým lídrom cukrovej repy, predbehnúc nielen Ukrajinu, ale aj Francúsko, USA a Nemecko s výsledkom vyše 50 miliónov ton.

Podľa hodnotení ministra poľnohospodárstva RF, toto Rusku umožní vyprodukovať vyše 6 miliónov ton potravinárskeho cukru. Toto v plnej miere pokryje potreby štátu a dokonca umožní vyčleniť 700 tisíc ton cukru na export.

Je zaujímavbé, že Rusko v roku 2015 exportovalo len 8 tisíc ton cukru, v roku 2016 vyše 200 tisíc ton a v tomto roku vyše 700 tisíc ton. Toto umožní vytlačiť všetkých exportérov aj s Ázie.

Podľa finobzor.ru, 4. 2. 2017       

 

Rusko sľubuje o dva týždne zakázať dovoz hydiny a vajec z EÚ

Ruský Rosseľchoznadzor  do dvoch  týždňov zakáže import zo štátov EÚ hydinového mäsa a inkubačných vajec a ďalšej hydinárskej produkcie zo štátov EÚ, v ktorých sa objavila vtáčia chrípka. 

Podľa predstaviteľky rezortu Júlii Melano presný dátum zákazu zatiaľ neexistuje,no zavedený vraj bude počas najbližších dvoch týždňov. 

Podľa vz.ru, 4. 2. 2017

 

Americké Aj múdry schybí

Novinár Caleb Maupin z televízie Russia Today uskutočnil experiment (na spôsob slovenskej relácie Aj múdry chybí) a začal sa obyvateľov New Yorku pýtať na "ruskú agresiu" vymysleného štátu Kyrgbekistan; Američania vyhlásili, že o tejto situácii "vedia" a vyjadrovali podporu utláčanej krajine. 

Respondenti tvrdili, že o tejto situácii vedia, že konanie Moskvy odsudzujú, no nedokázali k nej povedať nijaké detaily, uvádza RIA Novosti. 

"Samozrejme. Rusko je známe svojou agresívnym správaním. Zdá sa mi, že tento štát sa snaží vrátiť ku svojej starej taktike dobyť si ťčo najviac úyemia", povedal jeden z respondentov. Ďalší vyhlásil, že Rusko funguje podľa rovnakej schémy, ako v Gruzínsku a na Ukrajine. 

Novinár RT požiadal okoloidúcich, aby oslovili priamo Kyrbekistancov. Američania občanom "utláčaného" štátu zaželali, aby silní a nezlomní, zdôrazniac, že sa nemajú zbaviť nádeje. 

"Ak nie USA, tak sa nájde iný štát, ktorý vám podá ruku na pomoc", vyhlásil jeden New yorčan a dodal, že vo svete je veľa štátov "s vysokými morálnymi hodnotami". 

Súčasťou článku je aj video:  http://www.vz.ru/news/2017/2/2/856330.html

Podľa vz.ru, 2. 2. 2017

 

V Novosibirsku zomrela najstaršia ruská herečka

Legendárna herečka Novosibírskeho Divadla mladého diváka (dnes divadlo Globus), ktorá v roku 1945 ako jedna z prvých získala titul Zaslúžilá umelkyňa RSFSR, zomrela vo veku 103 rokov.

Mladá Zoja Bulgakova mala vynikajúce schopnosti hrať deti vo veku 7 - 9 rokov. Bola jednou z prvých tvorkýň detských rolí na sovietskej scéne.

Narodila sa v roku 1914 a tieto úlohy hrala aj ako vyše 19- ročná. Napríklad Červenú čiapočku hrala v roku 1938, v Kocúrovi v čižmách v roku 1938...

Podľa ria.ru, 3. 1. 2017

 

Basurin: OBSE napomáha zostreniu situácie (video)

Video, na ktorom sa vedľa tankov, v obytnej štvrti Avdejevky na ulici Molodožnaja 20, milo rozprávajú pozorovatelia misie OBSE s ukrajinskými tankistami, rozšírili 1. 2. 2017 miestni obyvatelia, ktorí sa nachádzajú v zóne, okupovanej časti DĽR.  

„V tom čase, keď sa zástupca hlavy misie OBSE na Ukrajine snaží dosiahnuť zastavenie paľby na oboch stranách, jeho podriadení na území, ktoré momentálne kontrolujú ukrajinské sily, napomáhajú nacistom, ktorí pália z Avdejevky delostrelectvom i tankami po obytných štvrtiach a obytných domoch Donecka, Makejevky a Jasinovatej“, poznamenal zástupca náčelníka správy Národnej milície DĽR Eduard Basurin.  

To, čo sa momentálne deje, sa dá charakterizovať tak, že „...jednotliví predstavitelia OBSE napomáhajú zostrovaniu situácie informovaním katanských síl nepriateľa kedy majú páliť, aby zničili objekty dôležité pre život Donbasu a kedy majú obstreľovať opravárske brigády, ktoré sa pokúšajú odstrániť havárie pri dodávkach elektriny, plynu a vody“.

Poznamenajme, že situácia v Donbase sa načne zostrila, momentálne sa o slovo hlási ťažké delostrelectvo, ukrajinské sily pália raketometmi, mínometmi, prostriedkami PVO...  

Dvakrát video je súčasťou článku. V závere druhého uvidíte aj automobil patriaci misii OBSE: http://www.evrazia.org/news/47183

Podľa evrazia.org, 2. 2. 2017

 

Američan v kozme za rok neuveriteľne omladol

Špecialisti Národnej agentúry na vzduchoplavbu a výskum kozmického priestoru uskutočnili neobyčajný experiment. Pozvali si dvojčatá Scotta a Marka Kelly a jedného z nich poslali na rok do kozmu.

Keď sa astronaut vrátil z ročného pobytu na MKS, vedci mu urobili lekársku prehliadku a zistili, že bratovi, ktorý zostal na Zemi, fungovali všetky životné procesy zvyčajným spôsobom, lenže u „kozmického“ dvojčaťa (Scotta)  sa proces starnutia buniek zastavil a čiastočne sa aj vrátil naspäť.

„Telomery Scotta Kellyho sa začali v kozme predlžovať, čo môže byť spojené so znížením príjmu potravy a so zvýšenou úrovňou fyzickej aktivity na palube MKS.  Keď sa však vrátil na Zem, tak sa mu opäť začali skracovať“, cituje expertov stránka ntv.ru.

Poznámka: Pod pojmom „telomery“ (nevedeli sme na to nájsť slovenský výraz) chápeme časti na koncoch chromozómov, ktoré sa počas ľudského života postupne skracujú.

Podľa kp.ru, 2. 2. 2017

 

Stratfor: Eskaláciu v Donbase Kyjev potrebuje na prekazenie dialógu Rusko – USA

Boje v Donbase môžu provokovať samotné kyjevské úrady, retože sa obávajú zblíženia USA a Ruska, hovorí sa v hodnotení americkej analytickej spoločnosti Stratfor.

Spoločnosť poznamenáva, že boje v Donbase sa naozaj zosilnili a hoci Kyjev vyhlasuje, že je to potrebné Moskve, aby si zlepšila svoje postavenie v rozhovoroch so Západom, pravdepodobná je tiež eskalácia zo strany samotnej Ukrajiny, pretože sa obáva možného zblíženia USA a Ruska, uvádza TASS.

Spoločnosť tiež uvádza, že pre Kyjev by bolo výhodné „pritiahnuť pozornosť ku konfliktu a zaručiť sa medzinárodnou podporou v otázke o predĺžení sankcií voči Moskve“.

„Ukrajina sa nachádza v nebezpečnej situácii. V čase, keď Washington sa usiluje o oteplenie vzťahov s Moskvou, Kyjev bude hľadať vyššiu podporu zo strany európskych spojencov. Taktiež sa pokúša zmeniť vnímanie konfliktu vo východnej Ukrajine takým spôsobom, aby to nasmeroval proti Rusku, využívajúc výbuchy násilia na presvedčenie USA aby boli v otázke sankcií tvrdí“, nazdáva sa Stratfor.

Spoločnosť poznamenáva, že tieto pokusy Kyjevu aj tak nezabránia dosiahnutia oteplenia vzťahov medzi USA a Ruskom, avšak situácia v Donbase sa môže značne zhoršiť.

Stratfor tiež vyhlasuje, že Kyjev je mimoriadne znepokojený nástupom k moci administrácie, ktorá vyhlasuje zámer upevniť dialóg s Moskvou. V perspektíve to znamená nevyhnutnú zmenu politiky USA voči Ukrajine, ďalej uvádza Stratfor.

Podľa vz.ru, 2. 2. 2017

 

Ministerstvo obrany Ukrajiny sa priznalo, že útočí v Donbase

Námestník ministra obrany Ukrajiny Igor Pavlovský počas brífingu s novinármi priznal, že ukrajinskí vojaci v Donbase útočia.

"Nech je, ako chce, meter za metrom, krok za krokom, naši chlapci hrdinski postúpili", vyhlásil, hovoriac o situácii v Avdejevke. 

V rezorte pritom nekomentujú otázku dodržiavania minských dohôd, konkrétne o odvedení ťažkej výzbroje od čiary dotyku.

Domobranci i ukrajinskí príslušníci silového rezortu priznávajú zostrenie situácie na Donbase, jeden druhého obviňujúc, že útočí. V tridsaťtisícovej Avdejevke, ktorá je pod kontrolou ukrajinských síl, je vyhlásená mimoriadna situácia. Lenže ťažká je aj v Jasinovatej (pri Donecku), ktorú zase kontroľujú domobranci. 

Ministerstvo obrany DĽR oznámilo, že ukrajinské sily sa v posledných 24 hodinách pokúsili šesťkrát útočiť, pričom vraj mali zabitých najmenej 90 ľudí. 

Podľa ria.ru, 1. 2. 2017

 

Die Welt: popredné banky sveta predpovedajú Rusku úspešný rok

Ruské hospodárstvo sa postupne vymaňuje z dlhodobej recesie: burzové indexy stúpajú a makroekonomické ukazovatele sa vracajú na predkrízové pozície, píše komentátor Die Welt Eduard Steiner.

Za ostatných niekoľko mesiacov ruský trh cenných papierov predviedol  sebaistý rast. Navyše index MMVB Micex dosiahol maximálnu výšku za celý čas burzových obchodov.

Investori opäť so záujmom pozerajú na kóty akcií ruských spoločností. Trend rozvojových štátov pri tom celkovo ostáva negatívny: veľkí investori vyberajú svoj kapitál, očakávajúc skoré rozhodnutie federálneho rezervného systému USA. Rusko je podľa Steinera „jedinou výnimkou z pravidla“.

Podľa predpovedí vedúcich zahraničných bánk, v roku 2017 budú fondy, ktoré sa orientujú na ruské aktíva „osobitne príťažlivé“ pre zahraničných investorov.

Banka Morgan Stanley vytvorila svoj scenár rozvoja ruskej ekonomiky, vyrátajúc možné výhody zo zrušenia sankcií. Analytici poznamenávajú, že v najbližšej budúcnosti sa príliv kapitálu zvýši a rubeľ bude pokračovať v upevňovaní svojich pozícií.

Aj investičná banka HSBC pozítívne hodnotí ekonomické perspektívy Ruska, pričom zrušenie sankcií, nie je podľa expertov určujúcim faktorom rastu.

Komentátor píše, že základnými príjemcami benefitov nadchádzajúceho investičného boomu budú veľké ruské spoločnosti: X5 Retail Group, Rosnefť, Sberbank, Tiňkoff Bank a ďalšie.   

Novinár však poznamenáva, že ruské hospodárstvo stále potrebuje reformy. Podľa jeho názoru základnou „brzdou rozvoja“ je nedostatočná úroveň dôvery občanov k mocenským inštitútom, čo významne spomaľuje proces prehodnocovania „pravidiel hry“ na vnútornom trhu.

Podľa ria.ru, 31. 1. 2017

 

Otázka z internetu: Aký je rozdiel medzi mŕtvym Židom a mŕtvym Rusom?

Dve výročia v jeden deň. Oslobodenie koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Osvienčime (27. 1. 1945) sovietskou armádou a ukončenie blokády Leningradu (8. 9. 1941 – 27. 1. 1944).

V Osvienčime 1,1 milióna mŕtvych. Nielen Židov, ale aj Poliakov, Čechov, Rusov, Rómov a iných. V Leningrade od 900 tisíc až do 1 milióna mŕtvych, iba Rusov. 
Osláv v Osvienčime sa zúčastňujú všetci európski lídri, iba lídra štátu, ktorý oslobodil Európu od pliagy fašizmu nepozvali. Ale na obete v Leningrade si ani jeden z nich nespomenul, ani si ich neprišiel uctiť. Samozrejme, ani v slovenských médiách takmer žiadna zmienka.
Priatelia, aspoň my si uctime pamiatku obetí Leningradu.

internet

 

Rosaviacia: Holandsko úmyselne naťahuje vyšetrovanie katastrofy MH17

V Holandsku úmyselne naťahujú vyšetrovanie katastrofy MH17. Rusko odovzdalo holandskej strane údaje rádiolokačných systémov už pred tromi mesiacmi, oznámil novinárom predstaviteľ Rosaviacii Oleg Storčevoj.

A taktiež povedal, že podľa medzinárodných pravidiel do vyšetrovania treba zapájať špecialistov a techniku, aby bolo možné rozšifrovávať informácie a získavať objektívne údaje.

„Údiv vyvoláva ten fakt, že na to, aby holandská strana takúto informáciu získala, minula vyše troch mesiacov. Naše údaje jej boli odovzdané ešte minulý rok. Ide o čisto technickú otázku, ktorá by sa bola dala pri spoločnej práci riešiť okamžite“, povedal Storčevoj.  

Pripomenul tiež, že obvinenie z úmyselného naťahovania vyšetrovania Holandskom Rusko vyhlasovalo neraz.

„Naťahovanie takých termínov je želaním holandskej komisie zámerne uvádzať verejnosť do omylu. Aj v práci technickej komisie, aj pri práci vyšetrovacej komisie sme hovorili o tom, že sme pripravení na spoluprácu“, vyhlásil predstaviteľ Rosaviacii.  

Podľa ria.ru, 31 1. 2017

 

Trump obvinil senátorov Grahama a McCaina z pokusu rozpútať 3. sv. vojnu

Prezident USA Donald Trump navrhol senátorom Johnovi McCainovi a Lindsey Grahamovi aby sa zaoberali bojom s teroristickým zoskupením Islamský štát a nie sa neustále pokúšali o rozpútanie 3. sv. vojny.  

„Čo sa týka imigrácie, tak spoločné vyhlásenie bývalých prezidentských kandidátov Johna McCaina a Lindsey Grahama, je poľutovaniahodne nepresvedčivé. Obaja senátori musia svoju energiu sústrediť na IŠ, na nelegálnu imigráciu a bezpečnosť na hraniciach namiesto toho, aby sa neustále pokúšali o rozpútanie tretej svetovej vojny“, napísal Trump na svojej stránke v Twitter.

V piatok 27. 1. Trump podpísal výnos „O ochrane štátu pred vstupom zahraničných teroristov“, ktorý zakazuje vstup do USA na 90 dní občanom siedmych štátov (Irán, Irak, Jemen, Líbya, Sýria, Somálsko a Sudán). Dokument tiež pozastavuje príjem utečencov na 120 dní a na neurčité obdobie zakazuje príjem migrantov zo Sýrie.

Senátori Graham a McCain uverejnili vyhlásenie, v ktorom prezidentský výnos nazvali „patrične neprevereným“. Výnos sa podľa nich stane „ranou, nanesenou samým sebe“.

„Tento výnos priamo alebo nepriamo vysiela signál, že Amerika nechce, aby moslimovia prichádzali do našej krajiny. Práve pre toto sa obávame, že výnos môže nie zlepšiť našu bezpečnostnú situáciu, ale skôr napomáhať verbovaniu teroristov“, hovorí sa vo vyhlásení.   

Podľa ria.ru, 30. 1. 2017

 

Ruskí vedci vynašli liek proti drogovej závislosti

V Rusku vynašli molekulu, ktorá blokuje príjemný pocit od drog. Plánuje sa, že v roku 2023 sa stane základom prvého ruského lieku na likvidáciu drogovej závislosti, uvádzajú Izvestia.

Ruskí vynálezcovia tvrdia, že nový preparát pomôže liečiť závislosť na heroíne, morfiu... Liečba bude v priemere trvať jeden až dva roky.

„Existujúce preparáty vyliečia celkovo 10 – 30 % narkomanov a majú veľa vedľajších účinkov. Náš liek je aj proti recidíve, aby pacient po detoxikácii opäť nezačal drogovať“, cituje Izvestia vedúcu laboratória Marinu Mjagkovu.

V tomto roku budú uskutočnené predklinické skúšky na zvieratách. Pri úspechu prejdeme ku klinickým skúškam na ľuďoch. Na základe výsledkov bude zrejmé, či sa dá tento preparát používať v profylaktike, napríklad medzi dorastencami.

Podľa ria.ru, 30. 1. 2017

 

V Holandsku nedokázali rozšifrovať údaje od Ruska o MH17

Holandskí vyšetrovatelia doteraz nedokázali rozšifrovať radarové údaje, ktoré im poskytla Moskva v rámci vyšetrovania havárie malajzijského Boeingu na donbaskom nebi, píšu rakúske noviny Standart.

Vo vyhlásení holandskej prokuratúry, ktoré noviny citujú, sa hovorí, že informácia a snímkach radarov bola poskytnutá akoby vo formáte, nezodpovedajúcom medzinárodným štandardom.

„Na to, to, aby sme lepšie pochopili, čo je na snímkach zobrazené, ju nutná dodatočná informácia“, povedal predstaviteľ prokuratúry.

Holandské médiá píšu, že vyšetrovatelia už poslali do Moskvy žiadosť o opätovnom poskytnutí údajov v prijateľnejšej forme.

Vzniknutú informáciu okomentovali aj ruskí experti. Šéfredaktor časopisu „Národná obrana“ Igor Korotčenko si myslí, že Rusko vyjde v ústrety vyšetrovateľom, pretože má záujem v čo najrýchlejšom stanovení okolností havárie.

Podľa bývalého hlavného veliteľa vojenských vzdušných síl Ruska armádneho generála Petra Dejnekina, holandskí vyšetrovatelia sabotujú vyšetrovanie katastrofy. „Je to očividná formalita, výhovorka, a ak chcet, tak sabotáž“, poznamenal.

S týmto názorom súhlasí aj bývalý zástupca veliteľa VVS genplk. Nikolaj Antoškin. Podľa neho Holandsko úmyselne preťahuje vyšetrovanie (myslí si to aj naša spoločnosť – pozn. red.), čo svedčí o neochote zverejniť skutočnú pravú príčinu katastrofy. „Toto všetko sa robí na to, aby bolo Rusko držané v izolácii, aby sa voči nemu zavádzali všemožné sankcie“, povedal.

V ruskom ministerstve zahraničia poznamenali, že Moskva má dôvod pochybovať o objektívnosti výsledkov holandskej vyšetrovacej komisie, jej vyšetrovacie metódy nazvali nepriezračnými a predpojatými, poukazujúc na to, že je neprípustné ignorovanie dôležitých informácií, ktoré poskytlo Rusko.

Čo hovorí ruský expert?

Vyhlásenia prokuratúry Holandska o údajnom nedostatku údajov, poskytnutých ruskou stranou na vyšetrovanie katastrofy malajzijského Boeingu, sú politický angažované a nasmerované na podporu antiruského smerovania, prijatého Západom v roku 2014, vyhlásil pre RIA Novosti v nedeľu 29. 1. bývalý zástupca hlavného veliteľa VVS Ruska genplk Nikolaj  Antoškin.

Zároveň okomentoval vyhlásenie prokuratúry Holandska, citované v niekoľkých európskych médiách, podľa ktorého holandskí vyšetrovatelia doposiaľ nedokázali rozšifrovať informáciu z radarov, poskytnutú Moskvou v rámci vyšetrovania zostrelenia malajzijského Boeingu linky MH17 na nebi nad Donbasom.

„Holandská strana špeciálne odkladá oznámenie výsledkov vyšetrovania z politických dôvodov. Na vyšetrenie takejto katastrofy nie sú potrebné tri roky – ako vojak vám môžem povedať, že tu ide maximálne o tri mesiace“, povedal Antoškin.  

Generál pripomenul, že Rusko poskytlo vyšetrovateľom všetky nevyhnutné informácie na vyšetrovanie. Zdĺhavý charakter práce holandskej strany nasvedčuje o jej neochote zverejniť pravú príčinu katastrofy, dodal. „Všetko sa robí, aby mohlo byť Rusko držané v izolácii, aby sa proti nemu zavádzali všemožné sankcie. Zúčastnil som sa vyšetrovania mnohých katastrof a môžem povedať, že ak strany majú ochotu získať výsledok, tak ten nenechá na seba dlho čakať. O to viac, že mali k dispozícii najbohatší materiál: naše údaje, snímky z družíc“, dodal ruský generál.

Podľa ria.ru, 29. 1. 2017

 

Fico: EÚ zruší protiruské sankcie hneď po USA

V prípade, že sa Spojené štáty rozhodnú zrušiť protiruské sankcie, čoskoro za nimi to urobí aj EÚ, vyhlásil premiér SR Robert Fico, dodajúc, že krajiny, ktoré zaviedli sankcie proti Rusku a teraz ich predlžujú, „si dávajú góly do vlastnej bránky“.

Fico nazval sankcie „absolútne nezmyselnými“ a vyhlásil, že škodia záujmom európskych krajín, uvádza TASS.

Robert Fico tiež zdôraznil, že sa musí zastaviť „násilný export ideálov EÚ a USA do tretích krajín“. Likvidáciu politických režimov s pomocou sily nazval nezmyselnou.

 

Podľa vz.ru, 29. 1. 2017

 

Ruskí vedci skonštruovali emocionálneho robota menom Gagarin

Špecialisti laboratória kognitívnych robototechnických systémov z Univerzity Innopolis vyrobili emocionálneho robota. „Gagarin“ je schopný rozpoznať emócie spolubesedníka a samostatne ich aj reprodukovať. Robot tiež hovorí po rusky, poznáva predmety a na určité témy podporuje rozhovor.

„Gagarin“ sa dokáže rozprávať o kozme, na požiadanie človeka spoznáva určitý predmet alebo uhádne, aké emócie prežíva spolubesedník. Medzi známymi emóciami vie prejaviť hnev, radosť, strach, údiv, odpor a smútok. Jeho tvár je veľmi podobná ľudskej (viď link - http://finobzor.ru/show-30707-rossiyskie-uchenye-sozdali-emocionalnogo-robota-po-imeni-gagarin.html ). Na to, aby mohol počuť spolubesedníka a komunikovať, vybavili ho reproduktormi a mikrofónom, v očiach má zabudované videokamery a emócie vyjadruje pomocou tridsiatich motorčekov, schovaných pod pokožkou na tvári.

Zatiaľ je robot hotový len čiastočne – teraz je to len hovoriaca a emocionálna hlava, no spolupracovníci Innopolisa plánujú skonštruovať celého robota. Podľa predbežných prepočtov vraj na to budú potrebovať do 50 tisíc USD.

Tvorcovia robota sú presvedčení, že emocionálny android sa môže stať vydareným partnerom, konzultantom alebo sprievodcom na recepciách, zbavujúci ľudí následkov ich nudnej a rutinnej práce, ponúkajúci im možnosť na omnoho tvorivejšiu činnosť.

Podľa finobzor.ru, 28. 1. 2017

 

„Tieňová CIA“ predpovedala Rusku začiatok apokalypsy v roku 2017

Riaditeľ „tieňovej CIA“ George Friedman vo svojej novej predpovedi o Rusku nazval rok 2017 východiskovým bodom na rozpad štátu, ktorý analytik stanovil na rok 2040. Svetovo známy rusofób odmeriava ruskú apokalypsu saudskými mierami, vychádzajúc z pádu cien ropy, počínajúc koncom 2000-cich rokov.

Predpoveď Firedmana je založená na negatívnom vývoji cien ropy, ktorý sa začal už v roku 2008. Barel ropy vtedy stál 91,5 USD, kým v roku 2016 zlacnel do 43 USD. Pád ceny ropy vraj vyprovokoval systémovú krízu, ktorá zachytila veľkú časť regiónov RF.

Friedmanovu ideu si osvojil časopis Forbes, ktorý uvádza, že zníženie sociálnych výdajov o 10 % už vyprovokovalo rast protestov v malých mestách a vyše 2 milióny ľudí sa ocitlo pod hranicou chudoby. Na základe tejto zjavne neúplnej a jednostrannej štatistiky riaditeľ Stratfor urobil ďalekosiahle závery, evidentne navyšujúc negatíva tých hospodárskych problémov, na ktoré Rusko naozaj narazilo po roku 2014.

Lenže George Friedman si pri tom aj zjavne protirečí, znehodnocujúc evidentne pozitívne fakty. Tak napríklad, medzi negatíva zaradil aj zníženie inflácie v roku 2016 do jej najnižšej úrovne 5,5 % a rast zárobkov obyvateľstva o 5 % v prvom štvrťroku 2016. Navyše sa Stratfor odvoláva na rozpočet RF, podľa ktorého má meje ako štvrtina z 85 subjektov nedostatok rozpočtových prostriedkov a reálny deficit má len 7 z nich.

Hlavný ideológ „tieňovej CIA straší Rusko dlhou ruskou zimou, ktorá práve v roku 2017 naznačí hlbinu budúceho rozpadu štátu. Je evidentné, že Friedman vo svojej apokalyptickej predpovedí vôbec odmieta ruský rozpočet, ktorý má podľa neho vôbec malý význam. Vzrušuje ho však míňanie Moskvou obrovských súm na vojenskú modernizáciu, a vlastne hlavne proti tomu sú jeho nepresvedčivé predpovede o zániku Ruska...

 

 

Varšava odmieta pustiť ruský plyn do Európy

Ukrajina nie je jedinou prekážkou na prepravu ruského plynu do štátov EÚ. Podľa vicepremiéra a ministra rozvoja Poľska Mateusza Morawieckeho Gazprom je nespoľahlivým partnerom pre Európsku úniu, nakoľko využíva energetiku v politických cieľoch.

 

V súvislosti s tým Varšava odmietla predĺžiť dohodu o tranzite ruského plynu cez Poľsko, čo ohrozuje dodávky paliva do iných európskych štátov. Varšava v podstate dupľuje politiku Ukrajiny, ktorá šikanuje EÚ znižovaním dodávok paliva. Mimochodom, Poľsko, ktoré má veľa nezhôd s Bruselom, si hlavne sleduje vlastné ciele.

Ako vyhlásil zástupca riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev, Varšava odmietla predlžovať dohodu o preprave ruského plynu po svojom území. „Toto ohrozuje dodávky do štátov Európy“, varoval Medvedev. Treba poznamenať, že Poľsko sa neraz pokúša zabrániť tranzitu „modrého paliva“ z Ruska do štátov EÚ. Varšava to zrejme robí z vlastných politických názorov.

Hospodárstvo Poľska je v každom prípade ďaleké od krízy. No i tak jeho HDP klesol minulý rok o 0,1 %. Poliaci však nestrácajú odhodlanie. Naozaj, ak porovnáme hospodárstva Poľska a Ukrajiny, tak kladné body patria Poliakom. HDP Poľska je vyšší takmer päťkrát a približne toľkokrát je vyšší aj priemerný príjem Poliaka oproti radovému Ukrajincovi.

Nesmieme zabudnúť, že Poľsko je jediný štát EÚ, ktorý sa pred šiestimi rokmi dokázal vyhnúť recesii a tešil sa z presvedčivých temp rozvoja. Varšava však veľmi závisí od EÚ. Vyše 78 % poľského exportu a takmer 60 % importu pripadá na štáty EÚ. Ako predpokladajú analytici, v najbližších rokoch bude hlavným faktorom, ktorý ovplyvní rozvoj poľskej ekonomiky, stav financií EÚ. Ak Európu zasiahne hospodárska kríza, tak v prvom rade zachytí Poľsko.

Podľa finobzor.ru, 27. 1. 2017

 

Ukrajina zotiera z pamäte aj Deň víťazstva

Ukrajinské úrady pokračujú v boji so všetkým, čo im pripomína bývalú sovietsku minulosť. Teraz prišiel rad aj na rad sviatkov.

Inštitút národnej pamäte pripravil návrh zákona na zrušenie Dňa víťazstva (a okrem toho i MDŽ a 1. máj – sviatok práce). Šéf inštitútu Vladimír Vjatrovič odmieta oslavovať sviatky pri ktorých sa narodil, ale len mladé Deň nezávislosti a Deň Ústavy.

Deň obrancu vlasti 23. 2. už Ukrajinci zrušili, namiesto neho teraz majú Deň obrancu Ukrajiny – 14. 10. Dátum je oficiálne spojený s Bohorodičkou, lenže tento deň je aj dňom založenia Ukrajinskej povstaleckej armády. 

Deň víťazstva, ktorý sa teraz nazýva Dňom víťazstva na nacizmom v Druhej svetovej vojne, sa zatiaľ oslavuje 9. mája.

Minulý rok Ukrajina zaviedla ešte jeden štátny sviatok – 8. mája – Deň pamiatky a zmierenia.

Podľa dni.ru, 27. 1. 2017

 

Havária Tu-154 – bola to chyba pilota

Zdroj z ruského ministerstva obrany oznámil výsledky rozšifrovania čiernych skriniek lietadla Tu-154, ktoré havarovalo v oblasti Soči. Príčinou katastrofy sa stala chyba pilotáže.

Experti dospeli k názoru, že druhý pilot si pomýlil riadiace páky – mal zatiahnuť podvozok a namiesto toho odstránil klapky. Výsledkom toho sa uhol stúpania stal kritický a posádka už chybu pilota nedokázala napraviť.

Zaslúžilý pilot RF Viktor Saženin poznamenal, že pomýliť si páky sa naozaj dá, nakoľko sa nachádzajú vedľa seba. Navyše členovia posádky asi neabsolvovali špeciálnu leteckú prípravu a teda nevedeli, akou činnosťou by vykompenzovali zlyhanie klapiek.

Podľa kick.media, 26. 1. 2017

 

Aký priemerný dôchodok si predstavujú Rusi?

čšina Rusov – 76,8 % - si predstavuje dôchodok od 5 do 30 tisíc rubľov, píšu noviny Izvestia. (Pri dnešnom kurze je to od 78 po 469 eur.)

Očakávania tretiny občanov nie sú vyššie ako 15-20 tisíc rubľov (234 – 312 eur), čo je v podstate na úrovni priemerných dôchodkov.

Experti vysvetľujú tieto až príliš skromné požiadavky tým, že dôchodkové očakávania Rusov sa formujú priemernou výškou sociálnych dávok.

Väčšina respondentov považuje za prijateľný dôchodok taký, ktorý má hodnotu 40 a viac percent svojej predošlej výplaty.  

Podľa ria.ru, 27. 1. 2017

 

Stály predstaviteľ Krymu vynáša ďalší argument na právo skýtskeho zlata

Stály predstaviteľ republiky Krym pri prezidentovi Georgij Muradov vyhlásil, že vážnym argumentom na prospech návratu skýtskeho zlata Krymu sa môže stať právo krymského národa na vlastné kultúrne dedičstvo.

"Musíme začať hovoriť nielen o medzimúzejnej obmene, ale aj o práve krymského národa na vlastné kultúrne dedičstvo. Existuje celý rad medzinárodných konvencií na túto tému", prináša jeho slová RIA Novosti.

Podľa vz.ru, 25. 1. 2017

 

National Interest: Čím je strašný ruský „Kalibr“?

Krídlaté rakety „Kalibr“, ktoré sú základným útočným prostriedkom ruského vojenského námorníctva ďalekého dosahu, prinášajú Rusku prednosť, vyvolávajúcu seriózne znepokojenie USA, píše National Interest.

„Rodina raketových „kalibrov“ obsahuje vyše desať rôznych variantov, odlišujúcich sa spôsobom odpalu, doletom, charakterom ničených cieľov a rýchlosťou. Dĺžka rakiet dosahuje od šesť do deväť metrov, môžu niesť konvenčnú alebo atómovú hlavicu. Rakety na ničenie pozemných cieľov svojimi charakteristikami zaostávajú za americkými „Tomahavkami“, lenže protilodné rakety, schopné letieť nadzvukovými rýchlosťami v záverečnej etape letu, zase v mnohom predbiehajú americké analógie, uvádza americký list.

Raketami „Kalibr“ sú vyzbrojené ponorky Varšavjanka a aj omnoho modernejšie ponorky, ako „Akula“, „Lada“ a „Jaseň“. Týmito mohutnými raketami sa vybavujú aj hliadkové člny. Napríklad „Gepard“ ich má na palube osem a na torpédoborci s riadenými raketami ich budú už desiatky, píše autor článku.

Krídlaté rakety môžu byť efektívne nielen pri nasadení z veľkých lodí. „V epoche smrtonosných zbraní ďalekého dosahu je omnoho rozumnejšie rozmiestňovať palebnú silu na malé pohyblivé platformy, a nie vytvárať jednu veľkú, drahú, no pritom zraniteľnú skupinu“, zdôrazňuje autor článku, dodávajúc, že Rusko to už presvedčivo preukázalo.

Medzitým program USA, zaoberajúci sa optimalizáciou rozmiestnenia bojovej sily s využitím plavidiel pobrežnej zóny, od samého počiatku narazil na vážne problémy. Výzbroj amerického loďstva pobrežnej zóny triedy fregata nemá také mohutné rakety, ako „Kalibr“, ktoré môžu byť rozmiestnené dokonca aj na neveľkých hliadkových člnoch, dodáva americký list.

Podľa ria.ru, 24. 1. 2017

 

Wiener Zeitung: západné sankcie urobili Rusko silnejším

Protiruské sankcie sa ukázali byť neefektívne: hospodárstvo štátu preukazuje zjavné príznaky ozdravenia a trhové diery, ktoré zostali po odchode západných firiem voľné, obsadzujú miestni výrobcovia, píše komentátorka rakúskych novín Wiener Zeitung Anna Stegmaierová.  

Moskva nepôjde na jednostranné ústupky v otázke obchodných obmedzení. Na stretnutí s ministrom zahraničia Rakúska vyhlásil Sergej Lavrov. Takáto kategorická pozícia Kremľa svedčí vraj o tom, že „sankčná vojna“ sa skončila nie ku prospechu Európskej únie. (Web Slovensko-ruskej spoločnosti niekoľkokrát poukazoval na to, že ak by Západ Rusku nepodaroval sankcie – Rusko by si ich muselo vymyslieť. A aj preto Rusi o sankciách s nikým nediskutujú!!! – V. Mikunda)  

 Komentátorka pri tom poznamenáva, že po niekoľkých rokoch recesie ruské hospodárstvo opäť preukazuje pozitívnu dynamiku rozvoja.

„Rusko na sankcie zareagovalo zvýšením objemov vlastnej výroby, predovšetkým v metalurgickom a potravinovom odvetví. Agrárny sektor vôbec predvádza rekordné ukazovatele. Miestne firmy na 100 % pokrývajú vnútorný dopyt na hydinu, na bravčovinu i hovädzinu“, hovorí sa v článku.

Úspechy politiky importných náhrad sa vraj pozitívne odrazia „na pocite vlastnej dôstojnosti“, veď teraz sa ukázalo, že „sankcie urobili Rusko silnejším“.

V závere  Stegmaierová porovnáva Rusko s nákladným vlakom, idúcim po Transsibírskej magistrále: Dlhý a pomalý, s ťažkosťami sa pohýna z miesta, no odlepiac sa od mŕtveho bodu, môže dosiahnuť veľmi veľkú rýchlosť“.

/Stegmaierová, možno nevedomky, vlastne parafrázovala ruské príslovie, že Rus pomaly zapriaha, no potom nesmierne rýchlo jazdí – pozn. vmi)

Podľa ria.ru, 23. 1. 2017