Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

NI: V roku 2030 bude mať Rusko najsilnejšiu armádu sveta

Časopis The National Interest uvádza, aká bude rovnováha vojenských síl v roku 2030 a ktoré armády sa adaptujú na zmenený charakter bojovej činnosti.

Dnes sa málokedy stáva, že v bitke o územie sa zrazia dve technologicky rovnocenné vojenské sily. Skôr vidíme protipovstalecké a policajné operácie.

Základom metodológie ratingu sú tri otázky: či armáda má prístup k národným zdrojom (vrátane inovačnej a technologickej základne), či má dostatočnú podporu politického vedenia svojho štátu (ktorá by ju však nezbavovala nezávislosti od úradov) a či má možnosť testovať inovácie v reálnych podmienkach.

Rusko

Po ukončení studenej vojny ruská armáda musela prejsť ťažké obdobie transformácie a obnoviť svoj prístup ku zdrojom, poznamenáva časopis. V podmienkach hospodárskeho rastu pocítila prísun investícií. Reformy elitných vojsk počas rôznych rokov umožnili Rusku uskutočniť dve úspešné operácie v Čečensku a v Južnom Osetsku.

V budúcnosti pozemné vojská môžu naraziť na problém s dostupnosťou k technológiám vojensko-priemyselného komplexu, ktorý sa po rozpade ZSSR iba obnovuje. Mimochodom, armáda Ruska si na dlhý čas zachová svoje prednosti – veľkosť a psychologickú silu vojakov.

USA

Podľa komentátora The National Interest Roberta Farleyho, US Army v roku 2030 si zachová post najsilnejšieho pozemného zoskupenia sveta. Vysoká pripravenosť americkej armády sa bude zabezpečovať na úkor rozvinutia systému inovácií vo vojensko-priemyselnom komplexe, ktoré sú dostupné pre všetky jednotky ozbrojených síl USA – US Nawy, US Air Force i zboru americkej námornej pechoty.  

Americká armáda má „formu“, USA vedú „vojnu proti teroru“ v Iraku a Afganistane už 15 rokov, čo je najdlhšie obdobie vedenia stálych bojov od čias bojov s indiánmi. Stále napätie však nesie so sebou množstvo hrozieb, vrátane úplného vyčerpania jednotiek.

Čína

Tak, ako US Army, aj pozemné vojská Ľudovej osloboditeľskej armády Číny si delia zdrojovú základňu s loďstvom a letectvom. Paralelne s premenou Číny na jedno z najbohatších a dynamicky sa rozvíjajúce hospodárstvo sveta, prebiehala kvalitatívna zmena aj jej ozbrojených síl, ktorým sa otvorili dvere tak k financovaniu, ako aj k inovačnému sektoru. V roku 2000 sa tak čínska armáda s konečnou platnosťou stala modernou vojenskou organizáciou.

Jej hlavnou prednosťou je kvantita, nedostatkom je neexistencia bojových skúseností. Naposledy čínska armáda bojovala v Čínsko-vietnamskej vojne v roku 1979.

India

Čo sa nedostáva čínskej armáde, toho má nazvyš indická armáda: pozemné vojská Indie uskutočnili protipovstalecké operácie proti maoistom vo vnútri krajiny a zdolávaniu síl v Kašímre, ktoré podporoval Pakistan. 

Nedostatkom indickej armády je technologické zaostávanie od vyššie uvedených armád. Dillí ho kompenzuje importom. Štát má prístup na zbrojársky trh Ruska, USA, Európy i Izraelu. V perspektíve však indická armáda bude potrebovať viac inovačných prístupov.

Francúzsko

Komentátor NI predpokladá, že francúzska armáda sa v najbližšom čase stane rozhodujúcou armádou Európy, ktorá získa kontrolu nad vojenským aparátom Starého sveta a bude určovať jeho bezpečnostnú politiku.

Na ruku pozemným silám hrá aj plnohodnotná podpora francúzskej vlády, snažiacej sa o zachovanie veľkých objemov investícií do francúzskeho vojensko-priemyselného komplexu.

Podľa ria.ru, 17. 7. 2016

 

Porošenko tvrdí, že vinníci zostrelenia MN17 budú potrestaní

Prezident poprevratovej Ukrajiny Petro Porošenko na druhé výročie leteckej katastrofy malajzijského Boeingu MN17 v Donbase vyhlásil, že vinníci tejto tragédie budú určite potrestaní.

„Ukrajina si pamätá každého zahynutého z linky MN17. Terorizmus je neprípustný v akejkoľvek forme a vinníci tejto tragédie musia byť potrestaní“, hovorí sa vo vyhlásení Porošenka na jeho prezidentskej webovej stránke.

Porošenko si myslí, že Rusko akoby „bráni vyšetrovaniu tragédie“ (hoci celý svet čaká, kedy Ukrajina zverejní komunikáciu leteckých dispečerov, kedy sa pred komisiu postavia ukrajinskí letci... – pozn. red.). Poprevratový ukrajinský prezident pripomenul, ako RF využila jej právo veta pri blokovaní rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN o vytvorení medzinárodného tribunálu na vyšetrovanie katastrofy. „Bez ohľadu na to, spoločne s partnermi robíme všetko nevyhnutné na privlečenie k zodpovednosti všetkých vinníkov tejto tragédie“, zdôraznil.

Podľa ria.ru, 17. 7. 2016

 

Kyjev zvyšuje dodávky plynu zo Slovenska

Ukrajina obnovila dodávky plynu z Poľska do hodnoty 0,3 liliónov kubíkov denne a štvornásobne, do 8,8 milióna kubíkov denne, zvyšuje jeho import zo Slovenska, oznámil v sobotu 16. 7. tajomník „Ukrtransgaza“ Maxim Biľjajevskij.

Ukrajina od 9. júla obnovila aj dodávky plynu cez maďarskú trasu.

Toto všetko sa deje v rámci príprav na vykurovaciu sezónu 2016/2017.

Podľa ria.ru, 17. 7. 2016

 

Bol turecký prevrat zinscenovaný?

Pokus o vojenský prevrat v Turecku mohol byť zinscenovaný na upevnenie osobnej moci Erdogana, vyslovil sa ruský predstaviteľ sýrskej kurdskej Strany demokratického zväzu Abd Salam Ali. „Môže byť, že je to ďalšie z jeho divadelných predstavení. Tak ľahko, za šesť hodín to všetko zastaviť“, povedal. 

„Navyše, keď (Edrogan) hovoril v televízii, vôbec nebolo vidno, že by ho čosi vzrušovalo. Pokojne si letí z Marmarisu a povedal, že letí do Istambulu“, usmerňuje pozornosť Abd Salam Ali.

Cieľom podobnej inscenácie môže podľa neho byť, po prvé, upevnenie osobnej moci Erdogana, torý už dávno trval na prechod Turecka od parlamentnému k prezidentskému systému. Po druhé, takýto obrat situácie má odvrátiť pozornosť občanov od mnohých vnútorných i zahraničných problémov. „Jeho politikou je kompletná islamizácia Turecka, čo sa mnohým nepáčilo. Plus politika, ktorá sa robí vo vnútri štátu, pokus o zmenu ústavy, občianska vojna na juhovýchode štátu (s kurdskými povstalcami – pozn. red.), päťročné zasahovanie do záležitostí Sýrie, podpora Islamského štátu, problémy (vo vzťahoch) s Irakom, Amerikou, s Ruskom. Absolútna nespokojnosť s týmto jeho konaním“, zovšeobecnil Abd Salam Ali vnútornú situáciu v Turecku.

„Toto všetko sa dalo čakať“, nazdáva sa on.

„Aj keď prevrat krachol, Erdogan bude musieť prehodnotiť svoju ďalšiu politiku, pričom tak, ako doposiaľ, sa už správať nemôže. Spoločnosť je rozpoltená a tieto udalosti nie sú koncom“, predpovedá moskovský predstaviteľ sýrskej Strany demokratického zväzu.

Podľa ria.ru, 16. 7. 2016

 

Medvedev vyhlásil, že sankcie proti Rusku sú prežitkom

Rusko nebadá ústretových krokov zo strany EÚ ohľadne zrušenia sankcií, no oni sa aj tak prežívajú, nakoľko Západu už spôsobili škodu okolo 100 miliárd dolárov, vyhlásil premiér RF Dmitrij Medvedev.

„My sme sankcie nezavádzali, preto žiadne štáty nežiadame, aby ich odstránili. Nech sa Európska únia sama rozhodne čo bude ďalej robiť“, povedal Medvedev novinárom v odpovedi na otázku, či sa o tom hovorilo pri bilaterálnych rokovaniach s predstaviteľmi štátov ACEM.

Poznamenal, že zo strany EÚ sa ohľadne sankcií zatiaľ nič nedeje. „Žiaľ, zatiaľ nevidíme žiadne ústretové kroky. Ba naopak, v ostatnom čase boli prijaté rozhodnutia na predĺženie týchto sankcií do budúcna. Lenže všetci, s ktorými som o tom hovoril, a hovorím to tu absolútne presne, vidia škodu, ktorú si týmito sankciami spôsobujú, Podľa medzinárodných expertov, štáty, ktoré zaviedli proti nám sankcie, stratili za ostatné obdobie okolo 100 miliárd dolárov“, povedal ruský premiér a zdôraznil, že ide o peniaze, ktoré by pre spoločnosti znamenali zisk.

Ryský predseda vlády sa nazdáva, že sankcie sú už prežitkom. „Lenže takto sme sa o nich nerozprávali. Nech sa oni sami rozhodnú, kedy majú sankcie odstrániť. My sa aj za takýchto okolností vieme rozvíjať a takto budeme konať aj naďalej“, dodal Dmitrij A. Medvedev.

Podľa ria.ru, 16. 7. 2016

 

V Rusku zablokovali web na hľadanie neviest pre bojovníkov IŠ

Webová stránka na hľadanie neviest pre bojovníkov teroristického zoskupenia Islamský štát bola v Rusku zablokovaná na požiadanie Generálnej prokuratúry RF.

Konkrétne sa na stránke uverejňovali oznamy, ktoré ženám navrhovali vydaj za „mudžahídov“ Islamského štátu, ktorí sa zúčastňujú svätej vojny proti neveriacim, hovorí sa v ozname.

Na stránke bolo možné zoznámiť sa s požiadavkami ženíchov ohľadne veku, vernosti a poslušnosti neviest. V ojedinelých prípadoch sa hľadali dievčatá na úlohu druhých manželiek. Všetkým sa ponúkala pomoc na dopravu do Sýrie.

Podľa ria.ru, 15. 7. 2016

 

Ukrajinský politik o krachu smerovania k zóne voľného obchodu s Európskou úniou

Smerovanie Ukrajiny k ekonomickej integrácii s EÚ z vytvorenia zóny voľného obchodu s EÚ s konečnou platnosťou a nenávratne krachol. Kyjev teraz musí hľadať iné trhy, myslí si líder opozičného hnutia „Ukrajinská voľba“ Viktor Medvedčuk.

„Ukrajina iniciuje vytvorenie spoločného ekonomického priestoru so štátmi „východného partnerstva“, čiže s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom a Malodavskom, čo je svojské rozšírenie variantu GUAM. Západný smer zahraničnopolitickej integrácie – slávna zóna voľného obchodu s EÚ krachol. S konečnou platnosťou, beznádejne a nenávratne. Teraz Kyjev opäť robí obrátku“, napísal na svoj Facebook.

Podľa vz.ru, 14. 7. 2016

 

Americký admirál vyzýva na vrátenie Ukrajiny Rusku

Americký admirál vo výslužbe James Lyons sa nazdáva, že Ukrajina sa stala bolehlavom pre celý západný svet, píše portál Politnavigator.

V článku pre The New York Times poznamenal, že politika USA na Ukrajine priviedla k tomu, že štát so 45 miliónovým obyvateľstvom sa zmenil na rozpálenú panvicu v samom centre Európy. Lyons tiež obrátil pozornosť na fakt, že po zmocnení sa moci v Kyjeve americkými bábkami sa Ukrajina ocitla na samom dne ratinga štátov v korupcii. Momentálne je na 142. Zo 174 miest, pod Ugandou a Nigériou. A hlavným korupčníkom je, podľa Lyonsa, prezident (poprevratovej) Ukrajiny Petro Porošenko, ktorý si drží aktívy v panamských ofshoroch.

Americký admirál vo výslužbe vyzval americké elity nechať Ukrajinu na pokoji a vrátiť ju Rusku. „Len Putin sa na to môže dať a dokáže v tomto štáte zaviesť poriadok“, presvedčený je Lyons. 

Podľa evrazia.org, 14. 7. 2016

 

Svenska Dagbladet: Rusko neustúpilo, no sankcie proti nemu i tak čoskoro zrušia

Západné štáty môžu čoskoro zrušiť sankcie proti Rusku, hoci to sa ani v najmenšom nepoddalo a nepristúpilo na žiadne ústupky, píše švédsky profesor Stefan Hedlund v článku novín Svenska Dagbladet. Samotná sankčná politika bola výsledkom nesprávneho prístupu západných štátov voči Rusku, nazdáva sa Hedlund a obracia pozornosť na odlišnosti zahranično-politických prístupov dvoch strán.

Moskva nazerá na udalosti na Ukrajine ako na konflikt záujmov, a Západ ako na konflikt hodnôt a myslí si, že Moskva „nemala právo zasiahnuť“.

„Základný rozdiel medzi konfliktom hodnôt a konfliktom záujmov je v tom, že konflikt záujmov sa dá riešiť cestou rozhovorov. Konflikt hodnôt sa automaticky vníma, žejedna strana má pravdu a druhá nie“, vysvetľuje profesor.

„Reakciou Západu bolo zavedenie sankcií, ktoré, napriek tomu, nijako nemohli ovplyvniť konanie Ruska. Západným politikom sankcie dali pocit morálnej prevahy, za čo bola zaplatená obrovská cena v podobe zníženia úrovne obchodu a rozdrvenia európskej bezpečnostnej architektúry“, tvrdí profesor.

Momentálne je situácia taká, že sankcie budú čoskoro – zrejme už na budúci rok – stiahnuté, no Kremeľ i tak v ničom neustúpil.

Názor, že politika Moskvy bola pre ňu zničujúcou, je tiež chybný. Väčšine Rusov vyhovuje politika Vladimíra Putina a udalosti posledného desaťročia nevnímajú ako „rad neúspechov“. Politika sankcií len upevňuje pozície ruského prezidenta a posilňuje presvedčenie Rusov, že Západ chce zničiť ich štát, nazdáva sa Hedlund.

Podľa ria.ru, 14. 7. 2016

 

Rada Rusko – NATO: Nezhovárali sa s nami partneri, ale nepriatelia

Rokovanie Rady Rusko – NATO z 13. júla bolo tretím od začiatku ukrajinskej krízy a pozastavenia rozhovorov aliancie s Moskvou.

Proti obnoveniu dialógu v tomto formáte sa postavila V. Británia, ktorá stretnutie nazvala jednorazovým. Podporili ju v tom Poľsko a štáty Pobaltska, uvádzajú Izvestia. Vysokopostavený zdroj v nemeckých diplomatických kruhoch a niektorí členovia NATO považujú Radu Rusko – NATO za nevyhnutný mechanizmus riešenia mnohých krízových situácií a zníženia napätia medzi stranami. Preto sa vyslovili za obnovenie jeho jej fungovania na stálom základe.  

Zasadnutie Rady sa konalo na úrovni stálych predstaviteľov. Z ruskej strany sa ho zúčastnil stály predstaviteľ RF pri NATO Alexander Gruško. Zo svojej strany generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že rozhodnutia prijaté na varšavskom samite sú odpoveďou na konanie Ruska. Vedenie NATO sa tým fakticky priznalo, že rozšírenie prítomnosti aliancie vo východnej Európe, cvičenia v Čiernom mori a nasadzovanie systémov PRO je od počiatku nasmerované proti RF!!!

Stoltemberg zdôraznil, že základnými otázkami zasadnutia Rady bola situácia na Ukrajine a situácia v Afganistane. Vedenie aliancie pri tom informovalo Radu o rozhodnutiach, prijatých na varšavskom samite NATO.

Vystúpenie Stoltenberga a stáleho predstaviteľa RF názorne preukázalo, že vzájomné pochopenie nebolo nájdené ani v jednom rokovacom bode.

Rusko obrátilo pozornosť na správy OBSE, že 80 % obstrelov zóny konfliktu na východe Ukrajiny smeruje na územie Donecka a Luganska. A teda, že otázky rozpútavania konfliktu treba adresovať Kyjevu.

Podľa ria.ru, 14. 7. 2016

 

Gricenko: Ukrajina stratila suverenitu

Jeden z najhorlivejších protiruských politikov Ukrajiny, bývalý minister obrany Anatolij Gricenko sa prekvapivo nechal počuť, že výsledkom majdanu Ukrajina fakticky stratila svoju suverenitu, pretože „jej“ rozhodnutia sa prijímajú v iných hlavných mestách.

„Teraz tu máme situáciu, že štát nie je suverénny, že rozhodujú namiesto nás. Za nás rozhodujú v iných hlavných mestách“, vyhlásil Gricenko v rozhovore pre jednu kyjevskú televíziu. Politik tiež vyzval na uskutočnenie predčasných volieb v poprevratovej Ukrajine, uvádza „Politnavigator“.

Podľa evrazia.org, 14. 7. 2016

 

Asad nazval bombardovanie USA v Sýrii kontraproduktívnym

Prezident Bašar Asad vyhlásil, že letecké bombardovanie US Air Force proti bojovníkom Islamského štátu v Sýrii je neefektívne a kontraproduktívne.

„Áno, ono je kontraproduktívne“, odvetil Asad na otázku televízie MSNBC, či letecké bombardovanie US Air Force je kontraproduktívne a neefektívne.

„Otázka nestojí tak, že koľko bolo leteckého bombardovania, ale aké sú jeho výsledky? Realitou je, že terorizmus sa od začiatku bombardovania USA rozširoval a znižovať sa začal až potom, ako sa do toho zamiešalo Rusko“, povedal Asad a americké bombardovanie nazval nezákonným (naozaj nemá oporu v žiadnom medzinárodne platnom právnom pravidle – pozn. red.).

Podľa ria.ru, 14. 7. 2016

 

Guardian: NATO zohráva nebezpečnú hru v Pobaltsku

Ani Západ si nevšimol ako pod vplyvom mýtu o „ruskej agresii“ podišiel k novej konfrontácii, ktorej sa ľahko dalo vyhnúť, nazdáva sa bývalý veľvyslanec Austrálie v Poľsku a Kambodži Toni Kevin. Napísal to v liste, adresovanom redakcii britských novín Guardian.

Západní lídri podčiarkujú, že zachovávajú rovnováhu zadržiavania a dialógu s „agresívnym“ Ruskom, lenže v skutočnosti zabezpečili politickú podporu rozhodnutiu vyslať do Pobaltska a Poľska štyritisíc vojakov NATO, čo postavilo svet pod hrozbu, vyhlásil diplomat. „V takomto stave sme sa nenachádzali od čias Európy 1913 alebo 1939“, hovorí sa v článku.

NATO sa chystá, že prijme opatrenia na zabezpečenie priezračnosti, aby vylúčilo začiatok vojny a tvrdí, že rozmiestnenie vojsk pri ruských hraniciach nie je rizikom. Avšak konflikt, ktorý môže prerásť do atómovej vojny, sa môže začať zámerne, môže sa začať náhodne  alebo kvôli provokácii „zorganizovanej ďalšími agresívnymi idiotmi vo funkciách“, nazdáva sa bývalý veľvyslanec.

USA, Veľká Británia a Francúzsko sa teraz stali rukojemníkmi Poľska a Pobaltska, rozum a zrelosť ktorých vyvoláva nejaké pochybnosti. „Obama, Cameron, Merkelová a Hollande dovolili svetu zrútiť sa do rizikovej situácie a zostať v nej visieť na vlásku – práve v tom je ich obrovská zahraničnopolitická chyba“, uzavrel austrálsky diplomat.

Podľa ria.ru, 13. 7. 2016

 

Rozhodnutie o pripojení k Rusku aj dnes podporuje 95 % Krymčanov

Obyvatelia Krymu a Sevastopoľu si vysoko považujú prácu prezidenta RF Vladimíra Putina: 97 % a 98 % respondentov sa v prieskume verejnej mienky vyjadrili, že Putin podľa ich názoru pracuje „skôr dobre“ a „nepochybne dobre“. Rozhodnutie o pripojení Krymu k Rusku podporuje 95 % respondentov z polostrova.

„Presne, ako pred rokom, aj dnes by absolútna väčšina obyvateľov Krymu a Sevastopoľu v referende zahlasovala za vstup do zostavy Ruska. Na Kryme sa tak vyjadrilo 95 % respondentov a v Sevastopole 94 % respondentov. Proti boli v oboch prípadoch 2 % respondentov. Problém s odpoveďou má 3 – 4 % opýtaných, hovorí sa na stránke ruských štatistikov. 

Vysokú popularitu medzi opýtanými má prezident Putin. 97 % a 98 % respondentov sa v prieskume verejnej mienky vyjadrili, že Putin podľa ich názoru pracuje „skôr dobre“ a „nepochybne dobre“, pričom najvyššie hodnotenie mu dalo až 82 % opýtaných.

Rovnako vysokú dôveru si užíva aj hlava Krymu Sergej Axenov (85 % Krymčanov a 81 % Sevastopoľcov, pričom 37 a 39 % dáva najvyššie hodnotenie).  Kladné zmeny v posledných dvoch rokoch v regióne vníma až 72 % respondentov, pričom najviditeľnejšie pozitívne zmeny sa dotýkajú mládeže (tvrdí to 82 %). .

Podľa vz.ru, 12. 7. 2016

 

Nacionalisti si myslia, že Ukrajinci, ako biologický druh, tu boli odjakživa

„Romantické vnímanie tohto územia, ako Ukrajiny, je naše. Nikto nám „ruský“ názov neukradol. My sami sme sa ho dobrovoľne vzdali“, povedal novinám Vzgljad akademik Petro P. Toločko, predpovedajúc ukrajinskej historiografii žalostnú budúcnosť. Ešte predtým mu nacionalisti prekazili prezentáciu knihy.

„Táto akcia mala zjavne naplánovaný charakter, bola dobre zrežírovaná a stala sa jedným z prejavov klinickej antiruskej hystérie“, tak v ruskom ministerstve zahraničia okomentovali pogrom, ktorý aktivisti strany „Sloboda“ vystrájali na prezentácii knihy známeho historika Petra Toločko „Odkiaľ pochádza ruská zem“ (voľný preklad – vmi).  

„Ja už veľa rokov viac žijem epochou Kyjevskej Rusi, ako dneškom. Cestujem s kniežatami, sprevádzam ich na pochodoch a bitkách, diskutujem s letopiscami...“

V čom sa vaša kniha líši od predchádzajúcich?

- Napísal som knihy o moci v starobylej Rusi, no k téme o pôvode Rusi som podišiel až teraz. V novej knihe rozoberám otázku, ktorú si postavil letopisec Nestor: „Odkiaľ pochádza ruská zem?“

Za dvesto rokov sa zhromaždila veľmi veľká historiografia, vyslovené boli rôzne názory. No hlavné sú dva. Prvý – štátnosť a názov priniesli východným Slovanom Varjagovia (Vikingovia - vmi), Normani. Druhý – slovanská štátnosť sa u Slovanov zrodila ešte do príchodu Varjagov.

Ako bývalý archeológ, prirodzene, prinášam aj archeologické svedectvá. Za čas výskumov bolo nájdených približne 15 starobylých hradísk zo 6 – 8 storočia, založených ešte do príchodu Variagov a Chazarov. Boli to dostatočne vybudované centrá, body rozvoja rannej štátnosti.

Preto sa prikláňam k názoru, že tunajšia štátnosť sa budovala ako výsledok sociálnoekonomického rozvoja samotných rodov, ktorých bolo podľa Nestora dvanásť. Riadili ich veľké medzirodové útvary – letopis ich nazýva kniežatstvá – už konkrétnych opevnených centier, jedným z ktorých bol Kyjev.

Varjagovia sa v skutočnosti len pripojili k systému, ktorý už na Rusi existoval, stali sa kniežatami, miestodržiteľmi, tisícnikmi, staršinami, hoci doma sa nazývali „jarlami“ a „konungami“. Lenže Rus sa nezačala nazývať nejakým tam „Jarlstvom“, ona už bola kniežatstvom. Dokonca aj varjagské kniežatá sa veľmi rýchlo poslovančili. Už Igor bol prakticky vychovaný v slovanskom prostredí a oženil sa s Oľgou – Pskovčankou. Jeho syn sa stal prvým kniežaťom, ktorý dostal slovanské meno Svjatoslav.

V čom sú vaše  rozpory s nacionalistami?

-  Nemám s nimi žiadne rozpory! Nacionalisti neskúmajú tie otázky, ktoré skúmam ja. Keď zlikvidovali celú ochranu a vtrhli na prezentáciu, obrátil som sa na nich: „Poďte, porozprávam vám, čo sa nachádza v tejto knihe!

Oni: - Nič nám netreba rozprávať!

- Čiže vy ste ju už čítali?

- Nie, nečítali. No aj tak vieme, že vy vo všetkom klamete!

Ak prichádzajú ľudia s takým vzťahom, tak neprichádzajú na posúdenie rozporov, ale len na prekazenie podujatia. Čo aj urobili.

Musím povedať, že takéto spôsoby nie sú pre Ukrajinu nové. Takto boli prekazené aj vystúpenia umelcov i zasadnutia súdov... Takto dnes vyzerá norma života na Ukrajine, je to akási svojská atamanščina.

Neviem pochopiť prečo si to naša vláda, prezident, nevšímajú. Možno preto, lebo práve vďaka týmto ľuďom sa dostali k moci.

Nacionalisti však mali nejaké konkrétne výhrady.

- Pokiaľ sa dalo čosi identifikovať z ich krikov, tak oni „ruskú zem“ spájajú s Ruskom a nie s Ukrajinou. Vy, vraj, neuznávate že existovala Ukrajina, že existovali Ukrajinci! Ja som sa im pokúšal vysvetliť, že Rus – to je naše spoločné, že v tých časoch neexistovalo ani Rusko, ani Ukrajina, ani Bielorusko. Toto však oni neberú. Myslia si, že Ukrajinci tu boli, ako biologický druh, odjakživa. A ak s tým Toločko nesúhlasí, znamená, že je to nevlastenecké. 

Skupinu „pogromščikov“ viedol poslanec kyjevskej mestskej rady, člen politickej rady strany Sloboda Igor Mirošničenko. Fotografie prezrádzajú, že ste spolu hovorili. O čom?

- S touto osobou som sa zoznámil diaľkovo, cez televíziu, keď som videl, ako spolu s národným umelcom Beňjukom bili riaditeľa prvého národného programu Ukrajiny. Vtedy som si o nich urobil veľmi negatívny názor.

Ibaže vtedy som si ani len nepomyslel, že i sám na neho narazím. Tento chlapík so ženským účesom sa z nejakého dôvodu rozhodol byť sudcom pre všetkých – aj pre riaditeľa televízie a aj pre akademika – historika, hoci ani neviem aké a či vôbec nejaké, má vzdelanie. Jediné, čo stále opakuje ako mantru: „Vy nie ste Ukrajinec! Vy ste chochol.“ Toto mi kričal.

Znamená to, že on je Ukrajinec a preto má právo súdiť. A ja som súdený, čiže chochol (prezývka ešte z čias záporožských kozákov, ktorý mali na hlavách šticu na spôsob chochola – pozn. vmi). To jediné mi kričal. No a podľa gest rúk k tomu skandoval: Hanba! Hanba!“.

Fyzicky sa ma nikto nedotkol. Avšak z mravného pohľadu to bolo brutálne. Hanbím sa za nich. Pokúšal som sa ich upokojiť a hovorím: „Chlapi, poďme si o tom pohovoriť!“ Odpoveďou bolo NIČ! Slepá nepríčetnosť.

Čo robiť? V takom prostredí dnes existujeme.

Máte však aj oponentov, ktorí nerozbíjajú sklá, ale polemizujú na vedeckej úrovni. Napríklad historik Stanislav Kuľčickij, ktorý hovorí: Ukradli nám náš názov, to my sme Rusi.

- Toto je kráčajúci uhol pohľadu mnohých nacionalistov. Nie je však pravdivý, pretože Rus bola spoločným názvom. V pomongolských časoch sa sformovali tri národnosti: veľkoruská, maloruská, bieloruská. Keďže ruský štát bol štruktúrovaný, tak aj pokračoval rozvíjať sa s týmto názvom. Hoci pravdou je, že názov sa transformoval na grécky variant. Rusko – tak nás nazývali Gréci.

Bielorusko nebolo štruktúrované, no Bielorusi si názov dokázali zachovať. My sme sa dlho nazývali „rusičmi“ – ešte aj v časoch Bohdana Chmelnického. Potom sa však naša inteligencia pokúsila vyhraniť oddelene od Ruska a začala čoraz častejšie používať slovo Ukrajina. Čiže to, že sme Ukrajina, sme zaviazaní revolučným demokratom, počnúc Tarasom Grigirievičom Ševčenkom, Dragomanovom, v menšej miere Kostomarovom...

Vynájdenie takého romantického pojmu, ako Ukrajina, patrí výlučne nám. Nikto nám „ruský“ názov neukradol. Sami sme sa ho dobrovoľne vzdali!

Tajomník Bezpečnostnej rady Ukrajiny Alexander Turčinov v apríli vyhlásil: „Ukrajinci mali štát s hlavným mestom v Kyjeve ešte dávno pred vznikom moskovského ulusa (ulus – bývalá administratívna jednotka – pozn. vmi) Zlatej hordy“...

- Keď už o tom hovoriť, tak v čase vzniku ulusov i samotný Kyjev bol ulusom. Lebo naozaj, na istý čas sme sa ocitli pod Zlatou hordou.

A čo sa týka podstaty, ak by Turčinov bol historik a nie ekonóm a protestatntský pastor, vedel by, že Moskva bola svojho času súčasťou spoločného štátneho ruského priestoru. Vznikla v 12-tom storočí – prirodzene, že neskoršie, ako Kyjev, a nebola hlavným mestom. Štátnosť však nezískala vďaka Tatárom, ale vďaka svojmu vlastnému rozvoju. Áno, neskôr ako Kyjev, ale čo je na tom zlé? 

Súčasná politická a morálna atmosféra vám bráni pracovať?

- Moje presvedčenie vychádza z poznania predmetu a prameňov. Ja už veľa rokov žijem viac v epoche Kyjevskej Rusi, ako dneška. Skúmam letopisy, sledujem monológy. Cestujem s kniežatami, sprevádzam ich na pochodoch a bitkách, diskutujem s letopiscami...

Nijako sa to nemôže odraziť na mojej profesionálnej práci. No odrazí sa to na práci mladej generácie. Ja už nie som mladý a aj nejaké meno mám, akademikom som nielen na Ukrajine. No a teraz si predstavte, že takto budú tlačiť na mladého historika. Jednoducho ho zlomia. Ten potom začne písať to, čo oni chcú počuť. V tom je tragédia! Vďaka tomu môžeme stratiť mladú akademickú generáciu.

Násilníci vám ešte vyčítajú, že ste knihu vydali za „ruské peniaze“.

- Do značnej miery je to pravda. Ak by som ju však vydal za anglické, čo by potom kričali? Oni žijú za americké peniaze, za ne tu vydávajú masu literatúry. Pričom nič zlé v tom nevidia. 

Téma tejto knihy je však spoločná východoslovanská, ktorá je zaujímavá tak pre Rusko, ako aj pre Ukrajinu a aj pre Bielorusko. Nie je v tom nič hanebné. Ak by bol túto knihu financoval niekto na Ukrajine, chvála Bohu! Lenže nikto to nechcel robiť.

Treba hovoriť o knihe, či je dobrá alebo zlá a nie o tom, za aké peniaze bola vydaná, alebo kde sa už prezentovala. Kričali mi: „Prečo knihu neprezentujete v paláci Ukrajina? Lenže to je už šialenstvo. Veď „palác“, to je sála pre štyritisíc ľudí. Môže si vedec dovoliť prezentovať tam svoju knihu? Skrátka, tu sa zišli v jednom bode dva druhy nenávisti, nenávisť ku mne i nenávisť k Rusku.

Podľa vz.ru, 11. 7. 2016

 

3 ruské podmienky na predĺženie START-3

Podľa Washington Post Washington by vraj rád o päť rokov predĺžil platnosť najdôležitejšej rusko-americkej zmluvy START-3 (končí sa vo februári 2021). Dôvodom majú byť tak osobné ambície B. Obamu, ako aj vojensko-politické názory vedenia USA. Moskva však na to pôjde iba pri splnení troch podmienok, ktoré priamo súvisia s americkou PRO.

Američania veľmi dobre chápu, že porušili vzťah medzi PRO a START-3 a teda dúfať o predĺžení zmluvy by nemali. Rusi totiž už dávnejšie tvrdia: „Ak sa americká PRO bude rozvíjať bez účasti Ruska, náš štát bude nútený vyjsť zo zmluvy START-3 a začať zvyšova´t svoju bojaschopnosť, bez ohľadu na nedávno dosiahnuté dohody“.

(START-3 predpokladá zníženie rozmiestnených strategických nosičov do 700 a do 1550 náloží na nich. Otvorené zdroje hovoria, že k 1. 9. 2015 Rusko malo 526 rozmiestnených nosičov (USA762) a na nich 1628 bojových hlavíc (USA 1538).)

Na čo USA potrebujú START-3?

„Američania chápu, že bež a chytaj raketu, ktorá sa v kozme rozdelila na niekoľko hlavíc. Žiadna PRO Ameriku nespasí. Preto navrhujú START, ďalej znižovať strategickú výzbroj, aby sa potom už boli schopní prikryť protiraketovým dáždnikom. Pretože proti neveľkému počtu rakiet môže byť efektívny“, povedal predsedu výboru Rady federácií Viktor Ozerov.

Tri podmienky Ruska

Po prvé: Úplné vyvedenie amerických taktických atómových zbraní z Európy na územie USA.

Po druhé: Pri ďalších rozhovoroch sa bude vychádzať zo sumárneho počtu atómových potenciálov USA, V. Británie a Francúzska.

Po tretie: Američania musia podpísať právne záväznú dohodu o obmedzení rozmiestňovania svojich systémov PRO.

Podľa vz.ru, 11. 7. 2016

 

Partnerstvo s NATO sa skončilo, Rusko musí reagovať

Studená vojna sa neprerušila a vidina partnerstva s NATO je skončená. Ruská elita si musí uvedomiť začiatok vzniku novej ostrej fázy vo vzťahoch so Západom a adekvátne na to zareagovať, vyhlásil prvý podpredseda ekonomického výboru senátu Michail Jemeľjanov.

Generálny tajomník NATO v sobotu 9. 7. vyhlásil, že lídri štátov sa dohodli, že vzťahy s Ruskom budú založené „na obrane a dialógu“. NATO a Rusko už podľa neho nie sú strategickí partneri, no zatiaľ tiež nevedú studenú vojnu. Prvé, čo si treba, podľa Jemeľjanova, politickej elite Ruska prehodnotiť, tak to sú vzťahy so Západom.

„Vidina partnerstva sa skončila už dávno a to si treba jasne priznať, pretože značná časť našej elity nazerá na roztržku s NATO, ako na niečo dočasné, ako na nedorozumenie medzi svojimi ľuďmi, ktorá sa rýchlo pominie. Ona sa však neskončí ani vtedy, ak v téme Ukrajiny v niečo ustúpime“, povedal Jemeľjanov.

„Problém už nie je v NATO, ale vo vnútri Ruska. Naše elity musia pochopiť, že sme vošli do novej ostrej fázy vzťahov so Západom, že na to musíme adekvátne reagovať nielen zahraničnopoliticky, ale aj vnútropoliticky“, dodal poslanec.

Podľa jeho slov NATO nazeralo na Rusko ako na geopolitického protivníka počas 1990-tyc a 2000-ich rokov, no toto súperenie nezískalo ostrú formu do momentu, ako Moskva vyhlásila svoje záujmy blízkom zahraničí. „Každému nepredpojatému pozorovateľovi, ktorý sa čo len trochu vyzná v medzinárodných vzťahoch, musí byť dávno jasné, že studená vojna beží, resp. od roku 1991 sa ani nikdy neskončila“, zdôraznil Jemeľjanov.  

Podľa ria.ru, 9. 7. 2016

 

Putin po dlhej príprave zasadil USA mohutný úder

Putin vytláča dolár „zlatým rubľom“: vzniká na americkom dolári nezávislý platobný systém, založený na zlatom rubli.

Putin sa na tento krok dlho pripravoval – tvoril systém prepočtov v rubľoch, absolútne nezávislý a chránený (bezpečný!) od dolára a špekulácií (napríklad pred nekrytými predajmi) západných finančných inštitútov.  

Po zavedení sankcií proti niekoľkým ruským bankám, čo mal byť trest Putinovi za Krym, finanční matadori prikázali Washingtonským politikom ustúpiť. Upíri z Wall Street veľmi dobre rozumejú, že odstránenie ruských bánk zo zóny dosažiteľnosti im nič dobré neprinesie. Pre také štáty, ako Rusko, treba vždy držať svoje finančné dvere otvorené, aby ho mocní finančníci mohli čas od času okrádať.  

Washington narýchlo vyhlásil, že zavedenie sankcií proti všetkým ruským bankám bolo chybou a opatrenia budú prijaté len proti banke „Rossija“ na poučenie ostatných.  

Putin však čakal len na to. Od roku 2007 sa pokúša zaviesť nezávislý rubľový finančný systém, založený na reálnej ekonomike a zdrojoch Ruska, zabezpečený jeho zlatými rezervami. Ďalej už Rusko nebude napomáhať krádežiam a finančným špekuláciám.  

Tento absolútne mierový krok je fakticky deklaráciou nezávislosti a pre Wall Street má silu vyhlásenia vojny.  

Sankcie, presne ako princíp džudo vytvorili ideálnu situáciu na obranný manéver, ktorý presmeroval hrubú silu protivníka proti jemu samotnému. No a práve to sa momentálne deje. Banka „Rossija“ sa stane prvou bankou, ktorá bude pracovať výlučne s rubľami. Nerobia sa s tým žiadne tajomstvá. Naopak, pred jej budovou bude vystavený obrovský obraz zlatého rubľa, ako „symbolu stability rubľa a jeho zabezpečenosti zlatými rezervami štátu“, oznámil predstaviteľ banky.

Fakticky sa už otvorene hovorí o zámere zastaviť západné špekulácie, ktoré dlhú dobu zbedačovali Rusko: „V súčasnej etape rozvoja Rusko nesmie byť závislé od zahraničných mien. Vnútorné zdroje robia jej ekonomiku neprístupnú pre politických machinátorov“. A to je len začiatok, vyhlásil hlava VTB Andrej Kostin: „Dlho sme k tomu kráčali, aby sme urobili rubeľ zlatou menou. Rubeľ sa už pomerne dávno stal úplne konvertibilným. Žiaľ, doposiaľ to viedlo prevažne k negatívnym dôsledkom – k úniku kapitálu zo štátu a k prílivu cudzích investícií špekulatívneho charakteru, čo značne destabilizovalo fondové trhy Ruska“.   

„Rusko musí za ruble predávať do zahraničia vlastné produkty a suroviny – od zbraní do ropy a plynu – a zahraničné tovary nakupovať taktiež za ruble. Len takto dokážeme využiť všetky prednosti konvertibilného rubľa“, pomerne jasne povedal Kostin.

Putin osobne podporil vytvorenie nového finančného systému počas stretnutia s členmi Rady federácií, čím boli odhodené posledné pochybnosti: „Musíme si ochrániť svoje záujmy a my to urobíme. Podobné systémy fungujú, pričom veľmi úspešne fungujú v takých štátoch, ako je Čína a Japonsko. Začali výlučne ako národné, orientované na svoj trh, na svoje územie a na svoje obyvateľstvo, a teraz získavajú čoraz väčšiu popularitu“.

Originál:  http://vpbuh.ru/putin-nanosit-moshhnejshij-udar-po-ssha-posle-dolgoj-podgotovki/?yclid=3855970355216125536

Podľa materiálov stránky mixnewz.ru

 

NI: Prečo sa USA neoplatí ísť do vojny proti Rusku?

USA kalkulujú, že technologická prevaha im v prípade rozsiahlej vojny bude na úžitok, ibaže súčasná ekonomická situácia Washingtonu vôbec nedovoľuje riskovať vojnu s takým štátom, ako je Rusko, vyplýva z článku The National Interest.

 Ak sa americké vojská pokúsia napadnúť Rusko z Baltického mora, budú ich tam čakať desiatky protilodných balistických rakiet ďalekého dosahu, riadených i nepilotovaných ponoriek, prenosných PLRK a krídlatých rakiet. Pentagon potom bude musieť rozpútať drahú vojenskú kampaň na vode i vo vzduchu, aby získal kontrolu nad bojiskom, píše NI.

Ak by sa to USA aj podarilo, amerických vojakov čaká ďalšia komplikácia – aby okupovali územie najväčšieho štátu sveta, musia mať veľa síl i prostriedkov. Rusko však disponuje dostatočnou hospodárskou základňou, aby adekvátne sily vyslalo do USA.

Washington sa momentálne nachádza v najbiednejšej finančnej situácii v ostatných rokoch. Americký dlh len za posledných 7 rokov narástol do úrovne 2. sv. vojny. USA sú pri tom nútené požičiavať si sumy, ktoré prevyšujú celý obranný rozpočet. V takýchto podmienkach si USA nemôžu dovoliť konflikt s Ruskom, pretože by Američanov vyšiel na 3 – 5 biliónov dolárov ročne, tvrdí americký list The National Interest.

Podľa ria.ru, 6. 7. 2016

 

USA a ich spojencov vystrašil nový ruský atómový motor

V súvislosti s aktivizáciou ruských konštrukcií atómových motorov pre kozmické aparáty sa hneď 25 štátov  (vrátane USA, V. Británie, Francúzska, Japonska, Talianska, Austrálie, Brazílie) v OSN ozvalo s návrhom na prehodnotenie princípov, umožňujúcich použitie atómových zdrojov v kozme.

Experti uvádzajú, že ruský projekt kozmického aparátu s atómovým motorom je unikátny a že žiadny iný štát podobné výskumy neuskutočňuje.

Ruskí kolegovia už svojich kolegov upokojili vyhlásením, že RF prísne dodržuje medzinárodné dohody o využívaní atómovej energie. „Medzinárodné pravidlá, ktoré určujú princípy využívanie osobitne nebezpečných vecí z pohľadu ich účinku na ľudí a okolie, sú dostatočne prepracované a fungujú. Rusko zo svojej strany podpísalo všetky nevyhnutné medzinárodné dohody“, vyhlásil predstaviteľ Roskosmosu Igor Burenkov.

Podľa kp.ru, 6. 7. 2016

 

Líderka „ľavičiarov“ v Bundestagu: Merkelová robí to, čo jej povie Washington

Sahra Wagenknechtová skritizovala Angelu Merkelovú za konanie podľa pokynov USA. „Pri hlavnom čaká, čo povie Washington, že chce, a potom to uvádza do života“, vyhlásila Wagenknechtová v rozhovore pre Sputnik Deutschland.

Pripomenula, ako sa Merkelová vyslovila za 2 % výdajov na obranu podľa požiadavky Washingtonu. A práve preto je ťažké od nej čakať, že na samite NATO vo Varšave bude nezávislá od amerických úradov. I keď, vraj, už existoval prípad, že sa postavila za rozhodnutie, ktoré bolo proti politiky USA. Bolo to pri minských dohodách.

„Celkovo však nie je človekom, ktorý obhajuje samostatnosť európskej politiky, skôr naopak“, poznamenáva líderka „ľavičiarov“.

Podľa ria.ru, 6. 7. 2016

 

Die Welt - ako Rusko dobýva svetové trhy

Rusko postupne prekonáva surovinovú závislosť a bez ohľadu na pokles cien ropy a oslabenie rubľa rozvíja nové odvetvia, píšu nemecké Die Welt.

Jedným z najúspešnejších ruských projektov je „Laboratórium Kasperského“, špecializujúci sa na antivírusové systémy a ochranu pred kybernetickými hrozbami. Iba 15 % z jeho produkcie ide na vnútorný trh, tretina smeruje do Európy a štvrtina do USA. V minulom roku mala firma obrat 619 miliónov USD, hovorí sa v článku.

I keď je „Laboratórium Kasperského“ „osobitným prípadom“ ruského hospodárstva, čoraz viac spoločností, ktoré sa zaoberajú inováciami, vychádza na globálny trh. Jednou z nich je najväčší svetový producent umelých zafírov „Monokrystall“. Pred pár rokmi, počas boomu na svetelné diódy, firma „uskutočnila ozajstný trhák“ a dnes je dodávateľom korporácie Apple. Svetoznámosť dosiahla aj ABBYY – jeden z popredných svetových dodávateľov lingvistického programového zabezpečenia. Produkty tejto firmy využívajú HP, Panasonic i Samsung Elektronics, pripomína nemecký list.

Súčasnosť je pre IT firmy „priaznivá ako nikdy predtým“. Novinári Die Welt predpokladajú, že je to predovšetkým spojené s poklesom rubľa. Predtým, pri silnom rubli, mohli tieto firmy len ťažko exportovať. Súčasné podmienky hrajú ruským spoločnostiam na ruku, hoci obraty sa v dolárovom ekvivalente trochu znížili. 

I keď ruské spoločnosti čaká „pomalá a postupná“ cesta na medzinárodné trhy, už dnes si vytvorili priestor na manéver. Okrem toho ruské prostredie otvára dobré perspektívy aj pre zahraničné firmy – vďaka slabému rubľu môžu výhodne exportovať v Rusku vyrobený tovar, hovorí sa v článku.

Posilňuje sa aj poľnohospodárstvo. Vlastná výroba rastie pri zákaze importu západných tovarov a zisky z jej exportu sú už porovnateľné s exportom zbraní.

Podľa ria.ru, 5. 7. 2016

 

Rusko tvrdo a nekompromisne kráča k zdravým potravinám

Včera, 5. 7. 2016 prezident Putin podpísal výnos o zákaze pestovania a produkcie (GMO) geneticky modifikovaných organizmov.

Podľa televízie „Zvezda“ budú porušovatelia tohto nariadenia pokutovaní od 100 do 500 tisíc rubľov. Zahraniční producenti GMO sa musia v Rusku povinne registrovať.

Zákon o zákaze GMO bol Štátnou Dumou RF prijatý 24. 6. 2016 a 29. 6. Ho schvália aj Rada federácií RF. Okamžite po jeho prijatí sa začali šíriť informácie, že tento zákon do 10 rokov umožní Rusku stať sa najväčším importérom zdravých potravín na svete.

Podľa evrazia.org, 5. 7. 2016

 

Rezolúcia proti neofašizmu opäť zamietnutá

Stály výbor parlamentného zhromaždenia OBSE zamietol ruský projekt rezolúcie o neprípustnosti šírenia myšlienok neonacizmu a ani sa ňou nebude na zasadnutí v Tbilisi (1. – 5. 7.) zaoberať, uviedol líder delegácie RF Nikolaj Kovaľov.

„Žiaľ, stály výbor zamietol a nebude sa zaoberať rezolúciou, ktorá hovorí o nevyhnutnosti rozpracovania a realizácie členskými štátmi OBSE spoločných opatrení na zamedzenie prejavov nacizmu“, povedal Kovaľov novinárom.

Proti tomuto projektu sa vraj postavili Lotyšsko, Kanada, USA, Portugalsko, Poľsko, Nemecko, Ukrajina a Macedónsko. „Žiaľ, stály výbor len priznal svoju bezmocnosť voči šíreniu myšlienok neonacizmu“, zdôraznil Kovaľov.

Podľa ria.ru, 1. 7. 2016

 

Si Ťin-Pching: Čína vytvorí armádu schopnú víťaziť

Čína potrebuje vytvárať disciplinovanú modernú armádu, ktorá „bude môcť víťaziť“, povedal predseda ČĽR Si Ťin-Pching.

„Vytvorenie armády, ktorá je adekvátna postaveniu nášho štátu, je strategickou úlohou. Musíme spojiť hospodársky rozvoj s rozvojom obrany, zmodernizovať armádu aby bola na úrovni súčasných štandardných potrieb... Musíme všestranne zdokonaľovať reformu vojenskej sféry, aby sme vytvorili armádu, ktorá bude disciplinovaná a bola schopná víťaziť“, povedal Si Ťin-Pching počas slávnostného zhromaždenia pri príležitosti 95. výročia Komunistickej strany Číny. 

Predseda ČĽR pri tom zdôraznil, že Čína sa drží stratégie „aktívnej obrany“ a nechystá sa nikoho prepadať a predvádzať svoje „svaly“. „Týmto sa nikto nedá vystrašiť“, dodal.

Na okraj, v Číne sa realizuje 13-ta päťročnica (2016 – 2020), ktorá je podľa Si Ťin-Pchinga „rozhodujúcim faktorom na zdokonalenie armády štátu a národnej obrany“. 

Čínska armáda je dnes najväčšou na svete, má dva milióny vojakov, lenže v septembri minulého roka bolo vyhlásené, že do konca roku 2017 sa jej počet zníži o 300 tisíc vojakov. Rozpočet sa zase zvýši na cca 146 mld. USD (954 miliárd juanov).

Podľa ria.ru, 1. 7. 2016

 

Nemci sú proti rozmiestneniu Bundeswehru v Pobaltsku

Podľa prieskumu sociologického inštitútu YouGov, len 9 % Nemcov podporuje plány nemeckej vlády vyslať stovky vojakov Bundeswehru do Pobaltska na „zadržiavanie“ Ruska.

Pri tom však až 49 % opýtaných pripúšťa zásah Moskvy do situácie v pobaltských štátoch, „ako sa to udialo pred dvomi rokmi na ukrajinskom Kryme“. Neverí takémuto scenáru 30 % respondentov.

64 % respondentov podporuje vyjadrenia ministra zahraničných vecí Nemecka Franka-Waltera Steinmayera ohľadne vzťahov NATO a Ruska, vyvolávajúce ostrú kritiku zo strany politikov bloku CDU/CSU a radu partnerov NATO vo východoeurópskych štátoch.

Pripomeňme si, že americký profesor Steven Cohen 19. mája vyhlásil, že takáto koncentrácia nepriateľských vojsk nebola pri ruských hraniciach od vpádu Nemecka v roku 1941.

Podľa vz.ru, 30. 6. 2016

 

Trump nazval TTIP najväčším nebezpečenstvom dneška

Republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump považuje dohodu o transatlantickom partnerstve s Európskou úniou za najväčšie nebezpečenstvo.

„TTIP je dnes najväčším nebezpečenstvom“, vyhlásil počas vystúpenia o svojom hospodárskom programe. TTIP podľa neho predstavuje pre USA mnohomiliardové straty, ktoré okamžite využije Čína. 

„My potrebujeme bilaterálne dohody a nie TTIP, ktoré sa nesmie v žiadnom prípade prijať, pretože ono dovedie ku krachu“, povedal a zvýraznil. „My potrebujeme bilaterálne dohody, vrátane s Čínou“.

Podľa ria.ru, 28. 6. 2016

 

Die Zeit: NATO "stená a narieka", no nehrozí

NATO je zastaraná vojenská aliancia, cvičenia ktorej predviedli, že len „stená a narieka“, píšu nemecké noviny Die Zeit. Konkrétne autor J. Bittner porovnáva NATO s chatrnou stavbou, ktorá sa z nejakého dôvodu ešte nerozpadla.

Strategická nestabilita – presne takto sa nazýva daný stav. Niekedy sa takéto domy nerozpadnú len preto, že steny sú držané tapetami. „A ak hovoríme o najväčších manévroch od konca studenej vojny, potom o NATO, ako o najsilnejšom obrannom zoskupení v dejinách, sa dá povedať to isté“, myslí si Bittner. Ak vojenskí experti z Kremľa milostivo nazývajú vojenské cvičenia pri svojich hraniciach „hrozbou“, tak tieto šumy ohľadne cvičenia Anakonda v Poľsku je lepšie považovať za stenanie a náreky.

J. Bittner si však kladie aj otázku, na čo vlastne aliancia vôbec existuje? A aby na ňu správne odpovedal, cvičenia Anakonda sa zúčastnil aj osobne, pričom pohovoril si aj s ich účastníkmi. Napríklad s generálom Benom Hodgesom, ktorý predtým vyhlasoval, že Rusko by dokázalo Pobaltsko dobyť za 36 – 60 hodín (Na to sa zase urazili Rusi, ktorí tvrdia, že na niečo také im stačí hodina – pozn. red.).

Čo sa týka cvičenia Anakonda, už pri jeho plánovaní bolo jasné, že tu vôbec nejde o cvičenie NATO, ale o manévre poľských ozbrojených síl. Bez ohľadu na to, že sa ich zúčastnilo 25 tisíc vojakov z 22 členských štátov.

Najvýstižnejšie to vyjadrili Nemecko a Francúzsko, podľa ktorých tieto cvičenia sú príliš provokatívne voči Rusku, povedal Bittnerovi Hodges.  

Podľa ria.ru, 27. 6. 2016

 

Ruská Duma zakázala vraždy Rusov pomocou geneticky modifikovaných organizmov

Dňa 24. júna Štátna Duma RF prijala v treťom čítaní zákon, ktorý v Rusku zakazuje výsev a rozmnožovanie geneticky modifikovaných organizmov. 

Od 1. januára 2017 sa pod hrozbou 500 tisícovej pokuty "zakazuje siatie semien rastlín, genetický program ktorých bol zmenený metódami genetického inžinierstva, obsahuje geneticky zmenený materiál, ktorý nie je výsledkom prirodzených (prírodných) procesov, s výnimkou výsevu takých semien na uskutočnenie expertíz a vedecko-výskumných prác. 

Otázka redakcie: Kedy takéto vraždy vlastných voličov zastavia "demokratické" štáty EÚ?

Podľa evrazia.org, 25. 6. 2016