Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

USA vraj prinútia Česko a Slovensko tesnejšie spolupracovať s NATO

Úrady USA sú rozhodnuté, bez ohľadu na negatívnu reakciu Česka a Slovenska, postrčiť Prahu a Bratislavu k omnoho tesnejšej spolupráci v rámci NATO. Američanom ide neustále o rozmiestnenie jednotiek aliancie na našich územiach.

Minulý týždeň počas návštevy Varšavy  Barack Obama potvrdil, že Spojené štáty posilnia svoj vojenský kontingent vo východnej Európe a že budú podporovať obranyschopnosť spojencov, i tých mimo NATO. Podľa Wall Street Journal vyhlásil pripravenosť Washingtonu vyčleniť 1 mld. USD na posilnenie vojenskej prítomnosti USA v regióne.

Premiér Robert Fico ako odpoveď vyhlásil, že je proti rozmiestneniu jednotiek NATO na území republiky. "Slovensko má už svoju historickú skúsenosť s prítomnosťou zahraničných vojakov. Spomeňme si na vpád v roku 1968 (na potlačenie protestov "Pražskej jari")", - povedal.

S podobným vyhlásením vystúpil aj český minister obrany Martin Stropnický. Český predseda vlády Bohuslav Sobotka vyhlásil, že Česko teraz nevidí nevyhnutnosť v posilnení vojenskej prítomnosti NATO v Európe.

The Wall Street Journal uvádza, že takéto vyhlásenia sa "dotkli" predstaviteľov diplomatických kruhov USA, americkí činitelia budú pokračovať v popostrkovaní krajín NATO v strednej Európe k omnoho tesnejšej spolupráci. "Všetky kroky sa budú prijímať vychádzajúc z dohôd so spojencami v rámci NATO a ďalších medzinárodných záväzkov", - mal povedať americký veľvyslanec v Prahe.

Vo veľvyslanectve v Bratislave vyhlásili, že porovnania "medzi krokmi navrhnutými Obamom a vpádom 1968 sú nemiestne a historicky nepresné a bez ohľadu na vyhlásenia úradov, konanie Slovenska jasne demonštruje hlbokú vernosť aliancii".

Podľa vz.ru, 8. jún 2014

 

Ak bude reverz na Ukrajinu, Rusko zniži dodávky do Európy

Rusko je pripravené znížiť dodávky plynu do Európy v prípade ak sa reverzom bude ruský plyn prepravovať na Ukrajinu, vyhlásil dnes prezident RF Vladimír Putin.

"Riziko je veľmi vysoké. Ak sa niekto rozhodne riešiť problémy energetického zásobovania Ukrajiny spôsobom reverzných dodávok, tak sa mýli v dvoch záležitostiach. Prvé, ak zbadáme, že niekto porušil náš kontrakt o dodávke plynu, my budeme znižovať objemy, a fyzicky budú objemy plynu na európskom trhu jednoducho nedostatočné", - povedal.

Druhou záležitos´tou je pre neho problém neplatičov.

Podľa ria.ru, 6. jún 2014

 

Slová Holandea o vklade ZSSR do víťazstva nad nacizmom sú veľmi dôležité

Prezident RF Vladimír Putin považuje za mimoriadne dôležité slová francúzskeho prezidenta Francoisa Holanda o rozhodujúcom vklade, ktorý ZSSR vniesol do víťazstva nad nacizmom.

„Musíme sa poďakovať Francúzsku, poďakovať prezidentovi Francúzska...  za jeho jasný signál o tom, že svet nezabúda na Druhú svetovú vojnu, nezabúda na veteránov, nezabúda na tých, ktorí nám všetkým priniesli víťazstvo, za jeho signál o tom, aký vklad – povedal, že rozhodujúci – vniesol do víťazstva nad nacizmom Sovietsky zväz“, - povedal Putin počas stretnutia s ruskými veteránmi počas slávností v Normandii.

Podľa ria.ru, 6. jún 2014

 

 

Vo V. Británii sa významne zosilnil rasizmus

Podiel Britov, ktorí si priznávajú, že predpojato vnímajú ten, či onen národ sa od roku 2000 významne rozšíril. Špecialisti vyslovujú obavy z rastu nepriateľstva Angličanov voči imigrantom, osobitne zo šíriacej sa islamofóbie.

Nové údaje skupiny sociológov z British Social Attitudes hovoria, že po mnohých rokov trendu smerovania k tolerantnosti vyrástol počet ľudí, ktorí sa považujú za zaujatých voči iným rasám a národom. Na juhovýchode narástol o 7% na 31%, na severovýchode o 16% na 29%, i keď v Londýne poklesol z 33 na 20%.

 

Podobné nálady sú silné aj v Škótsku, kde sa 28 percent respondentov považuje za nie príliš naklonených emigrantom, pričom ešte pred 14 rokmi ich bolo len 14 percent.
Podľa vz.ru, 28. máj 2014

 

 

Nikolič v BR OSN: pripomínam vám vašu povinnosť...

Srbsko dúfa, že dostane kompenzáciu za škody spôsobené NATO-m za jeho 78-dňové  bombardovanie v roku 1999, vyhlásil 27. mája v BR OSN srbský prezident Tomislav Nikolič.

„Ja sa nežalujem a ani neprosím o náhradu za vojnu v klasickom zmysle, no kým som prezidentom Srbska, pripomínam vám vaše povinnosti kompenzovať nám obrovskú a nenávratnú škodu spôsobenú civilným objektom a celkove hospodárstvu“, - povedal počas zasadnutia OSN o Kosove.

Počas bombardovania, ktoré malo prinútiť Srbsko vzdať sa kraja obývaného väčšinou Albáncami, bolo zabitých vyše 2000 civilistov, 7000 bolo ranených, pričom 30 percent z nich boli deti, povedal prezident a dodal, že vyše 750 tisíc obyvateľov bývalej Juhoslávie muselo opustiť svoje domovy a odsťahovať sa z krajiny. Konečný rozmer škôd je neznámy, no účet je v „desiatkach miliárd dolárov“.

Bomby NATO zničili a vážne poškodili 200 fabrík, 8 elektrární, 82 mostov, sedem železničných staníc, šesť letísk a spústu ciest. Zničených bolo tiež vyše 40 000 budov, 422 vzdelávacích inštitúcií, 48 zdravotníckych centrov a budova televízie, doplnil Nikolič.

Podľa vz.ru, 28. máj 2014

 

„Sme národ zrodený v násilí“

Známy americký režisér Michael Moore, ktorý nakrútil škandálne odhalenia: Fahrenheit 9/11, Bowling pre Columbínu, Povstanie flákačov, Kapitalizmus: história lásky (voľné preklady) a iné. okomentoval nedávnu streľbu pri Kalifornskej univerzite v Santa Barbare.

„Čo môžem povedať o niečom, čo je už normálnou súčasťou amerického spôsobu života? Už som sa k tomu vyjadril pred 12-timi rokmi vo filme Bowling pre Columbínu. Sme ľudia, s ktorými sa dá ľahko manipulovať pomocou strachu, nútiaceho nás vyzbrojovať sa zbraňami, ktoré sa v množstve okolo štvrť miliardy hlavní nachádzajú v našich domácnostiach. Zbraní, ktoré sú absolútne prístupné našim pubescentom, rovnako aj zlodejom, psychicky narušeným a vôbec každému, kto môže byť pripravený s niekým na zúčtovanie“.

„Sme národ zrodený v násilí, posúvajúci svoje hranice pomocou násilia, naša moc umožňuje jej vlastníkom v mene tzv. amerických, hoci skôr korporátnych, „záujmov“ používať násilie po celom svete. Naším národným symbolom v skutku nie je orol, ale hlaveň“, - zdôveruje sa režisér na sociálnej sieti. 

Podľa jeho slov síce aj v iných krajinách majú doma zbrane, deti sa pozerajú na rovnaké filmy s prvkami násilia, hrajú sa kruté videohry, no ani v jednom štáte sveta sa masové vraždy nevinných spoluobčanov nestali takou zvyčajnosťou, ako v USA.

Podľa ria.ru, 26. máj 2014