Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Rusko od nedele 1. júna pozastavuje činnosť staníc GPS na svojom území

USA zatiaľ neodpovedali Rusku na jeho návrh rozmiestniť na území USA teritoriálne stanice GLONASS. V súvislosti s tým bude od 1. júna na 3 mesiace pozastavené fungovanie amerických GPS staníc na ruskom území, informoval vicepremiér D. Rogozin.

"Na základe vládneho nariadenia sa mala vytvoriť pracovná skupina v zostave Ruskej akadémie vied a Roskosmosu. Aby sa táto otázka vyriešila, Spojeným štátom bolo navrhnuté uskutočniť rozhovory o rozmiestnení analogických staníc GLONASS na území USA. Ak to však do 31. mája nebude vyriešené, od 1. júna bude funkčnosť pozemných staníc GPS na území Ruska na tri mesiace pozastavená. ...ak sa nič neudeje ani do 31. augusta 2014, všetky stanice GPS na ruskom území budú demontované", - oznámil podpredseda ruskej vlády.

Podľa dni.ru, 26. máj 2014

 

Šojgu: Ukrajina prakticky skĺzla do občianskej vojny

Ukrajina prakticky skĺzla do občianskej vojny, v Európe umelo vytvorili ohnisko napätia, vyhlásil minister obrany RF Sergej Šojgu.

"Po násilnom odstránení od moci úradujúceho prezidenta a pri aktívnej účasti zahraničných síl sa krajina prakticky skĺzla k občianskej vojne", - povedal na konferencii k bezpečnosti S. Šojgu.

V Európe bolo podľa jeho slov vytvorené umelé ohnisko napätia, objavenie ktorého sa "negatívne odrazilo na globálnej bezpečnosti". Na Ukrajine sa "dajú vidieť pokusy organizovať farebnú revolúciu", cituje ministra ITAR-TASS. Šojgu tiež poznamenal, že podobný scenár sa uplatňoval už aj v iných štátoch SNŠ. Celý proces porovnal s "arabskou jarou". 

Šéf medzinárodného výboru rady federácií Michail Margelov pomenoval ako sa protesty vlastne začínajú. Spúšťačom sú nespokojní s výkonnou mocou, s korupciou, s nízkou úrovňou života..., po nich nastupujú a túto energiu začnú využívať extrémisti.

Podľa vz.ru, 23. máj 2014

 

Miller: Biznis Gazpromu s Čínou ovplyvní aj cenu plynu na európskom trhu

Predstaviteľ Gazpromu Alexej Miller počas Petrohradského hospodárskeho fóra vyhlásil, že podpis kontraktu na dodávky plynu medzi Gazpromom a čínskou SNRS ovplyvní aj cenu plynu na európskom trhu.

"Uskutočnila sa historická udalosť, stala sa epochálnou. Otvorili sme si ázijsko-tichooceánsky trh s plynom, pričom hneď v objeme 38 mld. kubíkov ročne. Za jeden deň sa Čína dostala úrovňou spotreby na úroveň s Nemeckom, ktorá sa k tomuto objemu dopracúvala 40 rokov. Uždnes sa dá predpokladať, že uzavretie tohto kontraktu bude mať vplyv na ceny plynu na európskom trhu", - cituje ho agentúra Rosbalt.

Podľa Millerových slov "včerajškom sa začala konkurencia za ruské plynové zdroje".

"Nie pochybností, že tentoobchod ovplyvní projekty na produkciu skvapalneného plynu aj vo východnej Afrike, v Austrálii, v západnej Kanade. Kontrakt s Čínou - to nie je len najväčší ruský obchod so susednou krajinou, je to aj najväčší obchod Ruska za celú jeho históriu", - vysvetlil Miller a dodal, že týmto biznisom sa spúšťa aj intezívnejší rozvoj Sibiri a Ďalekého východu.

Podľa vz.ru, 23. máj 2014

 

Ruská štátna Duma zakazuje banderovskú symboliku

Na základe poslaneckej iniciatívy ruská štátna Duma prijala v prvom čítaní návrh zákona, ktorý v stavia banderovskú symboliku na úroveň nacistickej.

V podstate by sa tak zákon o zákaze verejnej prezentácii nacistickej a extrémistickej symboliky rozšíril o zákaz verejnej prezentácii organizácií, ktoré spolupracovali s fašistickými organizáciami a hnutiami, ako aj s medzinárodnými alebo zahraničnými organizáciami, odmietajúcimi uznesenia Norimberského tribunálu.

Navrhovateľ však tvrdí, že návrh zákona sa nedotýka historických filmov alebo kníh, v ktorých sa takáto symbolika môže objaviť. Ide mu len o tie materiály, ktoré majú za cieľ propagovať nacistické idey a symbolika sa využíva na rehabilitáciu nacizmu.

Podľa lenta.ru, 20. máj 2014

 

Čínske médiá: Nie USA,

ale Rusko a Čína budú rozhodovať o stabilite v Ázii

Čínske médiá už otvorene píšu, že partnerstvo Číny a Ruska zohrá rozhodujúcu rolu v Ázii a aj vo vzťahoch Číny a USA.

Spolupráca s Ruskom pomôže Číne upevniť pozíciu v otázke sporných území regiónu, ktoré sa nachádzajú pod vplyvom USA, píše expert z univerzity Renmin v China Daily.

„Čína tiež môže využiť svoj rastúci vplyv na medzinárodnej aréne aby dosiahla novú koncepciu bezpečnosti v Ázii“, - hovorí expert a poukazuje na to, že Rusko podporilo ideu Číny o vytvorení nového bezpečnostného systému v Ázii. „Niet žiadnych pochybností, že Peking a Moskva budú podporovať stabilitu v regióne“, - domnieva sa expert.

Podľa ria.ru, 20. máj 2014

 

Puškov: USA majú logiku slabnúceho hegemóna

Politika USA vo vzťahoch s Čínou je absurdná. Spočíva v "zadržiavaní" krajiny pri paralelnom očakávaní podpory od nej, vyhlásil predseda parlamentného výboru pre medzinárodné otázky Alexej Puškov.

Zároveň poznamenal, že zbližovanie Ruska a Číny naberá strategickú stabilitu. "Ak si Obama myslel, že Peking mu pomôže v izolácii Ruska, tak sa katastrofálne prerátal".

Originál:  http://vz.ru/news/2014/5/19/687315.html

Podľa vz.ru, 19. máj 2014

 

Jim Dean, Veterans Today:

Západ rozmýšľa, ako vybŕdnuť z chaosu, ktorý sám vytvoril

Obyvatelia juhovýchodu Ukrajiny vyhlásili, že si volia slobodu... slobodu, ktorá nie je kontrolovaná Západom.

My, chápajúci, sme jednoducho len sedeli a pozorovali všetko v režime televíznej reprízy. Vedeli sme, že nastane katastrofa, no nijako sa ju nedalo odvrátiť. To je to prečo Kyjev a jeho ochrancovia robili všetko možné, aby očiernili Východ krajiny.

Pozorovali sme, ako sa západní lídri doslova sami seba pochovávali: pochopiteľne, že úplne najväčšia hanba leží na laureátovi Nobelovej ceny mieru Obamovi. Európska únia je teraz v šoku a odmieta výsledky referenda, čím sa ešte viac zhadzuje. Zdá sa, že teraz všetci rozmýšľajú len o jednom. Ako vybŕdnuť z chaosu, ktorý sami vytvorili.

Ukrajinský gambit môže prerásť do doteraz nepredstaviteľných negatívnych následkov pre lídrov. Ak by Európania boli múdri, zbadali by, aké v skutočnosti sú ich vlády... Je to európska verzia Kyjeva, ktorý negramotne démonizuje svojho väčšieho partnera – Rusko.

Európa by si mala doma u seba urobiť generálne upratovanie. Voľby do Európskeho parlamentu sú ideálnym časom na zmenu starého poriadku na odvrátenie hrozby rozpadu: EÚ by sa nemala vydať na cestu Kyjeva, ktorý stratil Doneckú a Luganskú oblasť, Krym.

Pozorujeme, ako západné médiá spustili falošnú kampaň o existencii atómových zbraní u Iránu a potom sa prepojili na Rusko a na svojich stránkach ho začali predstavovať ako agresora.

Ak by to nebolo také smutné, bolo by to smiešne. 150 000 mŕtvol v Sýrii – to naozaj nie je smiešne. Navyše ani OSN, ani Haag neurobili nič, aby zaviedli sankcie proti mnohým hráčom, ktorí sa týchto teroristických aktov zúčastňujú: USA, Izrael, Jordánsko, Turecko, Saudská Arábia a Katar zostali nepotrestaní.

Vráťme sa ku Kyjevu. USA a EÚ si mysleli, že vtiahli Putina do zubatých pieskov Ukrajiny a potom dúfali využiť teroristov, ktorých použili, napríklad, v Sýrii. Pochopiteľne, že východná Ukrajina je proti nim bezbranná. Na východe sme nevideli prenosné protilietadlové komplexy, namiesto nich boli nejaké RPG. Nevidel som ani jeden guľomet 50-teho kalibru. Namiesto toho sme mali pred sebou bezbranných občanov a v dedinách niekoľko domobrancov, ktorí akoby útočia na „antiteroristické vojská“ Kyjeva.

Po tom, ako sa uskutočnilo referendum, dá sa tvrdiť, že nastanú výbuchy aut, guľomety, útoky ako v Odese, prepady obyvateľstva. Že toto všetko bude nasmerované na to, aby si Východ nedokázal zabezpečiť bezpečnosť a obrátil by sa o pomoc k Rusom.

Z mojich zdrojov vyplýva, že všetci bojovníci a žoldnieri sú teraz vrhnutí na juhovýchod, aby tam vytvorili chaos. CIA má veľa skúseností s vytváraním chaosu rukami tretích osôb. 

Saudská Arábia – je hlavným dodávateľom zahraničných teroristických brigád nazlostených na Rusko, ktoré im nedalo obsadiť Sýriu a získať prístup k prepravnej rúre do Stredozemného mora, aby obmedzili export ruských energonosičov do Európy.

 
 

Všetky tieto vojny a zmeny režimov sú vojnami elít, ktoré chcú byť ešte bohatšie a vytrhnúť skorumpovaným politikom trošku koláča.

Ibaže Rusi sa nechytili na vábničku „dobyť východnú Európu“. Vedeli totiž, že len čo sa referendum uskutoční, západní lídri budú odmietať jeho výsledky a prednášať o morálke s pištoľou v rukách.

Západní majstri prevratov už nebudú mať úplnú slobodu konania. Všetci sú už unavení z ich nekonečného klamstva. Ľudia nakoniec precitajú a prichádzajú k poznaniu, že transnacionálne orgány na zabezpečenie bezpečnosti môžu svoju silu použiť proti nám samotným, vždy keď sa im to bude hodiť.

Ďalším krokom na ceste k zdravému rozumu sa musí stať účasť nových nezávislých subjektov na rozhovoroch. Ak bude Kyjev pokračovať vo svojich „antiteroristických“ konaniach, ktoré vedú k smrti Ukrajincov na oboch stranách, tak krajinu rozpoltí len vďaka svojej hlúposti.

Podľa vz.ru, 15. máj 2014

 

Rusi už skúšajú unikátnu vakcínu na AIDS

Rusi rozpracovali unikátne vakcíny, ktoré odvrátia nákazu AIDS (3 druhy) a lieky, schopné bojovať s onkologickým ochorením. V tomto čase už preparáty prechádzajú skúškami.

Ministerka zdravotníctva Veronika Skvorcova uviedla, že v Rusku bolo za minulý rok zaregistrovaných 33 preparátov, medzi nimi aj na liečenie tuberkulózy a hepatitídy "C".

Unikátna vakcína AIDS zatiaľ neprešla klinickými skúškami, no bola už preverená na zvieratách. Jeden z typov takýchto preparátov bude na použitie pripravený už koncom tohto roka. Ak bude zaregistrovaný, na trhu ho už čaká veľký konkurent - preparát zo Spojených štátov, o existencii ktorého sa svet dozvedel len nedávno.

Podľa dni.ru, 16. máj 2014

 

Expert: Ako Rusko zadržiava americkú agresiu

Robí to pomocou takých rakiet, ako je nová medzikontinentálna balistická raketa „Jars“, ktorú PRO USA nedokáže zadržať, oznámil Ruskej službe novostí vojenský expert Vladislav Šurygin.

„Ide o ďalšiu modifikáciu rakety Topoľ, je však omnoho mohutnejšia a má lepšie manévrovacie schopnosti. USA a NATO, ktoré sa teraz správajú ako besní, sú touto raketou prinútení správať sa civilizovanejšie a nepripravovať bombardovanie ďalšej krajiny. Iné štáty takúto raketu jednoducho nemajú. Táto raketa dokáže na prach premeniť také štáty ako Belgicko a Holandsko (jedným úderom – pozn. red.)“, - vysvetlil expert.

Podľa rusnovosti.ru, 14. máj 2014

 

Historicky nová dohoda o obchode so zbraňami

Rusko momentálne nepodpíše medzinárodnú dohodu o obchode so zbraňami, informovali dva zdroje vo vláde RF. Podľa ich slov je dohoda, potvrdená VZ OSN, „nedopracovaná“ a „máloobsažná“.

Táto medzinárodná dohoda je prvým právne záväzným dokumentom, ktorý ustanovuje pravidlá trhu so zbraňami. Proti tomuto dokumentu hlasovala len KĽDR, Irán a Sýria. 23 štátov sa pri hlasovaní zdržalo.

Dokument bude účinný keď ho ratifikuje 50 štátov, čo 32 už urobilo. Očakáva sa, že sa tak stane už toto leto.

Problémom pre Rusko je, že dokument nerieši otázku reexportu zbraní a ani zákaz obchodovania s nimi „nesplnomocnenými neštátnymi organizáciami“. Tieto návrhy Ruska neboli akceptované. 

Dokument teda  obmedzuje len legálny predaj zbraní problematickým režimom (napríklad takému, ktorý porušuje ľudské práva), no nebráni vyzbrojovať opozíciu, ktorá sa rozhodne siahnuť po zbrani v boji proti vlastnej vláde.

Podľa lenta.ru, 17. máj 2014