Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Sýria odolala, Asadovmu režimu už nič nehrozí
Predstaviteľ libanonského šíítskeho hnutia Hizballah šejk Hasan Nasralla si myslí, že sýrskemu režimu už nič viac nehrozí. „Hrozby, že sýrsky režim padne, už neexistujú, rovnako sme prekonali aj hrozbu rozčlenenia Sýrie“, - vyhlásil pre noviny Al-Safir. Nasralla tiež zdôraznil, že variant vojenského spôsobu vyriešenia konfliktu krachol, mnohé krajiny sa dnes stavajú za politické doriešenie krízy. Konflikt medzi vládou a opozíciou v Sýrii trvá od marca 2011. Za opozíciu bojujú aj rôzne ozbrojené formácie. Vrátane zahraničných. V tejto vojne zahynulo vyše 130 tisíc ľudí, asi 2,3 milióna Syrčanov sa stali utečencami. Ďalších asi 6,5 milióna bolo nútených presťahovať sa.
Podľa vz.ru, 7. apríla 2014


EÚ si môže sankciami voči Rusku spôsobiť škodu do 1 bilióna EUR
Takúto informáciu zverejnil poradca ruského prezidenta Sergej Glazev. "Z pohľadu maximálnej škody je stále otázne, proti komu sú tieto sankcie vlastne namierené? Ak sa Američania pokúsia realizovať model, aký bol nasadený proti Iránu, čo je v podstate odpojenie štátu od svetového finančného systému a jeho dolárovej časti a časti euro, v takom prípade môžu straty EÚ podľa našich prepočtov dosiahnuť jeden bilión EUR." Nemecko môže podľa jeho slov zaznamenať stratu 200 miliónov EUR. Relatívna škoda bude spôsobená, čo je zvláštne, Ukrajine a pobaltským štátom. Tie si pripíšu škodu rovnajúcu sa približne ich ročnému HDP. "Čiže sankcie sú pre Európu - hospodárskou samovraždou", - vyhlásil poradca ruského prezidenta.
Podľa ria.ru, 4. apríla 2014


Prečo krachla misia NATO v Afganistane?
Preto, lebo medzinárodná koalícia sa sústredila na riešenie výlučne vojenských úloh, povedal dňa 1. apríla 2014 generálny tajomník Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) Nikolaj Borďjuža. Poznamenal, že existuje expertné hodnotenie, ktoré tvrdí, že misia bola (k dnešným dňom) prepadákom. „No ´natovci´ získali ako výsledok značne ostrejšiu reakciu“. „Hovoria o tom nielen experti OZKB, ale aj afganské vedenie, ktoré bolo po celých desať rokov pri kontigente, pri vedení USA, presnejšie pri vedení NATO. Afganské vedenie vidí situáciu zvnútra. Jednoznačne pri tom tvrdí, že misia krachla, že ciele, ktoré boli vytýčené zavádzaní tam dostatočne mohutných síl západných vojsk, neboli realizované“. Hlavnou príčinou tohto krachu podľa Borďjužu je, že „USA a NATO si riešili len vojenské úlohy vojenským spôsobom“, pričom vraj „neakurátne“. „Mnohé krajiny sa kladne postavili k rozhodnutiu zaviesť vojská do Afganistanu. No čoskoro sa tento názor začal meniť. Vo vnútri Afganistanu i vo svete. Prečo“, - stavia si rečnícku otázku generálny tajomník OZKB a hneď si na ňu aj odpovedá: „Lebo nie je možné likvidovať stovky a tisícky mierumilovných ľudí. Nie je možné páliť po novinároch, po deťoch. Nesmú sa zabíjať ženy, nesmie sa páliť z bezpilotných prostriedkov po svadbách... Absolútne nevhodná taktika“. Borďjuža navyše zdôraznil, že NATO v Afganistane, z obavy ešte väčších problémov, sa vyvarovalo bojov proti drogovej mafii. „Z dôvodu, že ak by sa na stranu Talibanu postavila ešte aj mafia, ktorá má k dispozícii nielen svoje ozbrojené oddiely, ale k tomu aj veľké množstvo financií, myslím, že dnes by to tam bolo ešte horšie“.
Podľa vz.ru, 1. apríl 2014


Čečen Ramzan Kadyrov obviňuje z prípravy teroristov v podstate aj nás
Hlava Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov obvinil USA a krajiny Západu z prípravy a vyzbrojovania teroristov bojujúcich v Sýrii. V Sýrii sa opäť preliala krv mierumilovných obyvateľov. V dôsledku útoku bojovníkov, ktorí – a toto sýrske úrady zdôrazňujú – prišli zo strany Turecka, zahynulo okolo sto ľudí v meste Kesab. Ide o Arménov, pôvodných obyvateľov Sýrie“, - cituje Kadyrova agentúra Interfax. Kadyrov tiež poznamenal, že „podľa oficiálnych údajov útoku sa zúčastnili bojovníci Al Kajdy z tzv. zoskupení Front an-Nusra a Islamský front. „S plnou zodpovednosťou, založenou na poznaní situácie, vyhlasujem, že títo teroristi nemajú nič spoločné s islamom! Oni nie sú moslimovia!“, - zdôraznil a ďalej dodal, že „títo teroristi sú vyzbrojení a vykŕmení Západom a pripravení špeciálnymi službami natovských krajín. Realizujú úlohu na rozpad Sýrie, na oslabenie islamských krajín“. „Kde je demokracia Európy a USA? Prečo mlčia? Prečo vyčleňujú stovky miliónov dolárov, zbrane, špeciálne prostriedky banditom, bojujúcim proti zákonnej moci Sýrie a vrždiacich ženy, starcov a deti? Koľko tisíc Sýrčanov ešte musí zomrieť, aby štáty NATO skončili s podporou teroristov?“, - zadal si rečnícku otázku Čečenec Kadyrov a pridal k tomu aj osobný údiv. Že „akým rúhačstvom sú v tejto súvislosti každodenné vyhlásenia a vyhrážky o prijatí sankcií voči Rusku, ktoré podporilo referendum na Kryme, ktoré krviprelievanie na polostrove odvrátilo“. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov sa nazdáva, že „Západ neuznáva ani demokraciu, ani vôľu ľudu, ak táto vôľa nie je v súlade so záujmami USA, NATO a Európskej únie“.
Podľa vz.ru, 1. apríl 2014


Janukovič oslovuje ukrajinský národ
Doteraz jediný legitímne zvolený ukrajinský prezident Viktor Janukovič dnes (28. 3. 2014) vyhlásil, že prezidentské voľby, ktoré Najvyššia rada Ukrajiny naplánovala na 25 mája nemôžu byť zákonné. „Vnesené do zákonodarstva protiústavné zmeny, vrátane volieb prezidenta Ukrajiny, vylučujú možnosť čestných volieb, ak by sa konali“, cituje Janukoviča ITAR-TASS. „Súčasná tzv. moc prijala balík zákonov, priamo porušujúcich Ústavu Ukrajiny. Tieto zákony boli prijaté pod tlakom Majdanu. Mnohí poslanci a ich rodiny boli vystavení aktom násilia, nehovoriac už o neustálych hrozbách“, -poznamenal ukrajinský prezident. „Samozvanci nemajú mandát dôvery ukrajinského národa a nemajú právo zbavovať každého ukrajinského občana jeho práva hlasu cestou zavádzania protiústavných zmien do zákonodarstva, vrátane volieb prezidenta“, - povedal Janukovič. Zároveň zopakoval, že „táto ´moc´ je nelegitímna a všetky jej rozhodnutia sú nezákonné!“. Viktor Janukovič vyzval uskutočniť referendum o štatúte každého regiónu, ktorý sa nachádza v zostave Ukrajiny. „Ako prezident, ktorý je s vami mysľou i dušou, vyzývam každého zdravo uvažujúceho občana Ukrajiny – nedovoľte aby vás samozvanci využívali! Požadujte uskutočnenie referenda o určení štatútu každého regiónu v zostave Ukrajiny“, - hovorí sa v oslovení. On poznamenal, že iba celoukrajinské referendum a nie externé mimoriadne voľby prezidenta, môžu značne stabilizovať politickú situáciu a uchrániť suverenitu a celistvosť Ukrajiny. „V súvislosti s povedaným prosím zbaviť ma právomocí čestného predsedu Strany regiónov a vyškrtnúť ma zo strany“, - napísal prezident Ukrajiny.
Podľa vz.ru, 28. marec 2014


Ukrajina: začala sa cesta nám známym a vychodeným chodníčkom
Voľbami stále nelegitimizované úrady v Kyjeve sa dohodli s Medzinárodným menovým fondom o úvere, ktorý raz bude treba aj platiť. Kyjev má na to aj známeho "sponzora" - svoje obyvateľstvo. Ceny plynu mu zvyšuje o 40 percent a ceny bývania o 50 percent. Kto ani teraz nechápe prečo „každá revolúcia požiera svoje deti“? Ukrajina a MMF sa dohodli na dvojročnom úvere vo výške 14 - 18 mld. USD. Tento program spolupráce vraj rozblokuje ďalšie "zdroje financovania", ktoré spolu s prostriedkami MMF vytvoria 27 miliardový balík USD. Rokovania s MMF viedla už aj Azarovova vláda (za prezidentstva V. Janukoviča), no tá odmietala plniť rad podmienok MMF, konkrétne zvýšenie cien plynu pre obyvateľstvo. Vnútiť Ukrajine túto pôžičku sa teda dalo len jedným spôsobom - "revolúciou". A je už úplne jedno, akú jej priznáme pravdu.
Podľa regnum.ru, 27. marec 2014


Puškov: Prehodnotenie svetového poriadku sa uskutoční! Sprevádzať ho bude rad kríz.
Bez ohľadu na to, že studená vojna je v podmienkach globálnej ekonomiky nemožná, prehodnotenie svetového poriadku, založeného na dominancii USA, sa uskutoční, vyhlásil predseda výboru pre medzinárodné záležitosti Dumy RF Alexej Puškov. V twitter napísal, že „Európa si studenú vojnu nemôže dovoliť a ani my ju nepotrebujeme“. „Lenže prehodnotenie svetového poriadku, založenom na panovaní USA, je nevyhnutné. Bude ho sprevádzať rad kríz. End of History? History never ends“, - vyhlásil Puškov.
Podľa vz.ru, 27. marec 2014