Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Ruské MZV: EÚ to s ľudskými právami nemá v poriadku
Splnomocnenec ruského ministerstva zahraničia pre otázky ľudských práv, demokraciu a nadvládu práva Konstantin Dolgov vyjadril nádej, že dokument o porušovaní ľudských práv v EÚ bude európskych partnerov stimulovať k efektívnej a serióznej „práci na chybách“. „Medzi sústavné a najostrejšie výzvy sa radí stabilný rast xenofóbie, rasizmu, agresívneho nacionalizmu a neonacizmu, poškodzovanie zákonných práv a záujmov menšín, vrátane ruskojazyčného obyvateľstva pobaltských štátov“, - cituje diplomata agentúra Interfax. „Ďaleko nie bezoblačná zostáva situácia so slobodou médií, vyskytli sa prípady porušovania nedotknuteľnosti súkromného života občanov, poškodzovanie ich sociálnych práv a aj prekročenie právomocí políciou. Samozrejme, že toto zďaleka nie je celý zoznam“, - poznamenal Dolgov. Podľa jeho slov „časť členských štátov EÚ, bez ohľadu na deklaratívnu vernosť dodržiavaniu všeobecne uznaných medzinárodných ľudskoprávnych noriem a štandardov, i naďalej dáva prednosť neprevzatiu záväzkov dokonca aj pri mnohostranných bázových zmluvách z oblasti ľudských práv, a v prípadoch, ak takéto povinnosti preberú, nie zriedka ich nivelizujú rôznymi výhradami“. „Rátame s tým, že zverejnenie dokladu MZV RF bude našich partnerov v EÚ stimulovať k serióznej a efektívnej práci nad chybami. Zo svojej strany potvrdzujeme pripravenosť na konštruktívnu a obojstranne rešpektovanú výmenu názorov o problematike ľudských práv“, - uzavrel splnomocnenec ruského MZV.
x x x
V sprievodných slovách sa uvádza, že ruský dokument vychádza národných i rešpektovaných medzinárodných zdrojov.
Podľa evrazia.org, 15. január 2013


Pozvánka Ukrajiny a Gruzínska do NATO bola chyba, myslí si bývalý šéf Pentagonu
Bývalý americký minister obrany Robert Gates vo svojej knihe spomienok „Dlh“ (voľný preklad) považuje za chybu unáhlené prijatie pobaltských a radu bývalých socialistických štátov do NATO. Pozvánku Ukrajiny a Gruzínska nazval ešte expresívnejšie - považuje ju za „prehnanú“. „Unáhlené začlenenie bývalých sovietskych satelitov – pobaltských štátov, Maďarska, Poľska, Česka, Slovenska – do zostavy NATO bolo chybou“, - uvádza Russia Today slová bývalého šéfa Pentagonu, ktorý k tomu dodáva. „Tento proces mal byť pomalší. Americká dohoda s vládami Rumunska a Bulharska o rotácii vojakov cestou ich základní, bola zbytočnou provokáciou“. Robert Gates sa tiež nazdáva, že „pokus pozvať do NATO Gruzínska a Ukrajinu bol prehnaný“. „Korene ruského impéria pochádzajú od Kyjeva, takže toto bolo kolosálnou provokáciou“, - píše. „Sú Európania, nehovoriac o Američanoch, pripravení posielať svojich synov a dcéry brániť Gruzínsko alebo Ukrajinu? Ťažko. Čiže rozširovanie NATO nebolo príliš premyslenou vojenskou povinnosťou, bol skôr politickým aktom, ktorý podkopal ciele aliancie a nezodpovedne ignoroval to, čo Rusi považovali za svoje životne dôležité záujmy“, -dodal politik. Robert Gates je vzdelaním sovietológ a straníckou príslušnosťou republikánec, ktorý spolupracoval so štyrmi americkými prezidentmi. „Podľa jeho názoru od tých čias, ako opustil prezidentský post J. Bush starší v roku 1993, „vzťahy s Ruskom trpeli od nekompetentného riadenia“. „Nadutosť amerických úradníkov, vedcov, podnikateľov a politikov, ktorí nariaďovali Rusom, ako majú riešiť svoje vnútorné a zahraničné záležitosti, dospela do hlbokého a dlhodobého odcudzenia a zatvrdenia“, - píše Gates. Bývalý minister urobil okrem toho ešte jedno senzačné vyhlásenie. Že to boli práve USA, ktoré zachránili KĽDR od tvrdej vojenskej odvety zo strany Južnej Kórey. V knihe „Dlh: spomienky ministra obrany na vojne“ (voľný preklad) Gates okrem popisuje vývoj situácie a uvádza, že „Nakoniec Južná Kórea odvetila len delostreleckým úderom na batérie KĽDR, z ktorých sa incident začal“.
Podľa vz.ru, 15. január 2014


Irán: USA kontrolujú mimozemšťania - nacisti
Iránska agentúra Fars uvádza, že minimálne od roku 1945 Spojené štáty americké tajne riadia prišelci z kozmu. Takýto oznam sa objavil na stránke agentúry už v nedeľu (12. 1.), pričom Fars použila materiál Whatdoesitmean.com, čo je ultramarginálne internetové vydanie stúpencov konšpiračných teórií. Autori článku sa tiež odvolávajú na podklady, ktoré rozširuje Edward Snowden. Mimozemská vláda má podľa tejto správy sídliť v Nevade a napríklad aj škandálne programy americkej agentúry národnej bezpečnosti sú tiež nástrojom prišelcov, ktorí sa s ich pomocou usilujú zakryť svoju prítomnosť na Zemi a ustanoviť svoju svetovládu. „Toto všetko je neoddiskutovateľný fakt“, - popisujú tému The Washington Post. Autor článku tvrdí, že prišelci, ktorí sa nazývajú „Vysokými Bielymi“ (Tall Whites), stáli za konaním vedenia fašistického Nemecka. Dôkazom má byť, že pred ukončením 2. sv. vojny Nemci zostrojili obrovský počet ponoriek, čo sa vraj nedalo realizovať pri vtedy existujúcich ľudských technológiách. Novinári The Washington Post zase spochybňujú existenciu prišeleckých technológií, že načo by mimozemšťanom, ktorí sa pohybujú v medzihviezdnych priestoroch, boli nedokonalé ponorky hitlerovského Nemecka. Nehovoriac o tom, že všetkého schopní prišelci by vôbec zniesli porážku od spojencov, ktorí boli v porovnaní s nimi „jaskynnými ľuďmi“. No po vojne vraj v každom prípade začali kontrolovať vládu USA. V správe sa hovorí, že súčasný prezident Barack Obama je bábkou prišelcov, no v americkej vláde existuje aj frakcia protivníkov tajného režimu mimozemšťanov. Podľa popisovaných súvislostí E. Snowden odovzdal túto informáciu ruskej FSB. V článku sa tiež hovorí, že okrem Snowdena tieto informácie potvrdil aj bývalý kanadský minister obrany Paul Hellyer, ktorý nedávno pre ruské médiá vyhlásil vládne prieskumy ešte v 60-tych rokoch potvrdili fakt návštevy mimozemšťanov na našej planéte. Vyšetrovanie vraj ukázalo, že minimálne štyri druhy mimozemšťanov navštevovali Zem v priebehu niekoľko tisíc rokov.
Podľa vz.ru, 14. január 2014


Francúzi v roku 2013 vysťahovali rekordný počet cigánov
Francúzske úrady minulý rok deportovali zo svojho územia 19 380 cigánov (v roku 2012 – vyše 9400 cigánov, v roku 2011 – vyše 8400 cigánov), čo je podľa Agence France-Presse rekord. Zároveň im bolo zlikvidovaných 165 táborov. Väčšine vysídlencov pri tom nebola poskytnutá žiadna pomoc, francúzske úrady sa ani nepokúšali poskytnúť im nejaký dočasný pobyt. Francúzsky minister vnútra Manuel Valls trvá na tom, že ak sa cigáni odmietajú integrovať do spoločnosti, musia byť vysídlení. Rovnaký názor má podľa prieskumu verejnej mienky aj väčšina francúzskeho obyvateľstva. Podľa oficiálnych údajov vo Francúzsku žije okolo 20 tisíc cigánov. Spravidla sa zdržiavajú v táboroch, ktoré si vytvárajú na okraji neveľkých miest. Väčšina francúzskych cigánov sú migranti z Rumunska a Bulharska.
Podľa lenta.ru, 14. január 2014


Američania hovoria o skúške čínskeho hyperzvukového aparátu
Čína uskutočnila úspešnú letovú skúšku hyperzvukového aparátu, ktorý dokáže priniesť bojové hlavice do cieľa rýchlosťou 10Machov a pritom obíde systém PRO. Informáciu prezradil anonymný zdroj z The Washington Free Beacon. Pentagon skúšku tiež potvrdil, no jej detaily neprezradil. Letová skúška sa konala nad čínskym územím už 9. januára, aparát štartoval z raketového nosiča. Za hyperzvuk sa považuje let od rýchlosti 5 Machov.
Podľa lenta.ru, 14. január 2014


Eurázijská integrácia sľubuje Ukrajine miliardové zisky
Poradca ruského prezidenta pre otázky regionálnej hospodárskej integrácie Sergej Glazev zverejnil finančnú štatistiku spoločných programov Ruska a Ukrajiny. "Objem spoločných programov v leteckom priemysle, v raketovo-kozmickom odvetví, v atómovom priemysle, v metalurgii, v strojárstve - železničnom i dopravnom - vyjadruje najmenej 50 miliárd USD", - spresnil Glazev. Ak budú všetky tieto spoločné programy spustené a Ukrajina sa vráti k eurázijskej integrácii, ročne jej to prinesie doplnkový čistý zisk okolo 12 mld. USD, čím sa zbaví deficitu v platobnej bilancii a získa doplnkové príjmy z hospodárskeho rastu, vrátane nárastu počtov platiteľov daní.
Podľa evrazia.org, 14. január 2014


Je tu nový kritik európskej politiky voči Rusku?
Zahraničnopolitický expert SPD v Bundestagu Gernot Erler, ktorý je známy aj ako zástanca priateľstva s Ruskom, bol vymenovaný za splnomocnenca ministerstva zahraničia NSR pre otázky Nemecko-ruských vzťahov. Vo svojom prvom rozhovore v novej funkcii pre IP Journal vyslovil rad ostrých výrokov k situácii na Ukrajine. Kritizoval aj ministra zahraničia Guida Westerwelleho, že vystúpil na Euromajdane a otvorene podporil tamojšie protestné akcie. Takéto niečo vraj zbavuje Nemecko šance stať sa sprostredkovateľom ukrajinskej politickej krízy. Erler sa domnieva, že tá vošla do slepej uličky a že EÚ sa dopustila radu chýb. Splnomocnenec sa zároveň vyjadril za plnohodnotný dialóg s Ruskom, pretože „význam Ruska je omnoho väčší, ako sa to predstavuje verejnosti Nemecka a EÚ“. Konkrétne vraj treba Moskvu zapojiť do rozhovorov medzi Ukrajinou a Európou (o čo, mimochodom, už dávno žiadajú predstavitelia Ukrajiny) a vôbec, že treba akceptovať aj záujmy Ruska na rôznych smeroch. Konkrétne na ukrajinskom. Napriek tomu, že experti pripúšťajú, že nemecká politika sa obráti smerom k spolupráci s Ruskom, zároveň si treba pripomínať vyjadrenie tlačového tajomníka nemeckej vlády S. Ziebarta pri príležitosti vymenovania Erlera za splnomocnenca, ktorý vyhlásil, že presvedčenia, na základe ktorých Nemecko formuluje svoju politiku vo vzťahu k Rusku, sa nemenia od jedného legislatívneho obdobia k druhému.
Podľa evrazia.org, 13. január 2013