Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Lukašenko: USA dedia idey hitlerovského Nemecka
Americké úrady si prisvojili právo zabíjať a vešať prezidentov, na celom svete destabilizovať situáciu. Dňa 1. októbra 2013 sa takto pre kazachstanskú televíziu „24 KZ“ vyslovil Alexander Lukašenko. „Veľmi negatívne sa staviam k vojne v Sýrii, nielen ako prezident, ale aj ako človek. Ničím dobrým sa to neskončí. Nedajboh tam Američania vlezú, rovnako ako chceli vliezť do Líbye, vrátane celého bloku NATO, a začnú bombardovať – to bude katastrofa. Práve vtedy detonuje celá „arabská dúha“. Všetkým sa dostane, pretože cez Irak bude do konfliktu zatiahnutý aj Irán a ďalšie štáty. Preto bude veľmi horúco.“ Lukašenko poznamenal, že oficiálny Minsk zastáva v otázke sýrskej krízy solidárnu pozíciu s Moskvou. Zdôraznil: “Aj my sme kategoricky proti tomu, aby sa hoci aj superveľmoc, pod nejakými heslami, demokratickými alebo akýmikoľvek, miešala do vnútorných záležitostí iného štátu, zvrhávala, zabíjala, vešala prezidentov. Toto všetko už svet videl, od Saddáma Husajna do líbyjského prezidenta Muammara Kaddáfiho“. „Koľko tisíc ľudí len zahubili? Aká je to demokracia? Kto má dovolené takto sa v dnešnom svete správať? Pozrite sa, do čoho došli: americký národ si už prisvojuje právo nejakej výnimočnosti. My sme takúto výnimočnosť prežili. Stála 50 miliónov životov“, - povedal.
„Prisvojovať si právo nejakej výnimočnosti a ňou zdôvodňovať bombardovanie iných štátov, to je, myslím, jemne povedané, kontraproduktívne, je to veľmi zlé.“ „Putin mal pravdu keď povedal, že najstrašnejšie je, keď túto ideológiu vtĺkajú do hláv vlastnému národu. Čo je 300 miliónov ľudí. A tí, rovnako, ako kedysi v Nemecku, začínajú chápať, čo je to osobitná rasa, osobitná krv, osobitná výnimočnosť, a preto musia vo svete zaviesť poriadok a všetkých dostať pod svoje štandardy. Je to veľmi nebezpečná tendencia“, - povedal Lukašenko. Alexander Lukašenko neraz kritizoval Washington za jeho správanie sa voči Juhoslávii, Iraku, Líbyi, Afganistanu a ďalších krajín. Spomeňmesi, že v roku 1995 pre Handelsblatt vyhlásil, že úlohu Adolfa Hitlera netreba v histórii Nemecka hodnotiť len negatívne, pretože fuhrer vytiahol štát „z ruín“ a tiež o tom, že hitlerovské Nemecko je pre neho „vzorom prezidentskej republiky“.
Podľa regnum.ru, 2. október 2013
Poznámka: Redakcia nezodpovedá ani za číselné údaje uvádzané A. Lukašenkom


Čurov poukázal americkej tlači na do neba volajúce nedostatky volebného systému USA
Agentúra RosBiznesKonsalting oznamuje, že predseda Ústrednej volebnej komisie RF Vladimír Čurov odpovedal novinám Washington Post na obvinenia v nečestnosti ruských volieb. V liste šéfredaktorovi Martinovi Baronovi Čurov zdôraznil, že „ani jedno vyhlásenie o fakte porušenia zákonov pri voľbách nezostane bez kompetentnej previerky a zhodnotenia zo strany ÚVK RF, volebných komisií subjektov RF, súdnych orgánov“. Pritom, „podľa súkromného názoru amerického právnika, prítomného pri práci so sťažnosťami a oznamami, v americkej praxi by sa s polovicou takýchto sťažností a oznámení nikto nezaoberal“, - poznamenal predseda ústrednej volebnej komisie. Vladimír Čurov požiadal šéfredaktora Washington Post uverejniť tento list a prijať opatrenia, aby sa v budúcnosti „klamné tvrdenia“ neobjavovali na stránkach novín. „Je to osobitne zvláštne pre predstaviteľa krajiny, ktorej prezidentské voľby sú sprevádzané značnými narušeniami medzinárodných štandardov, napríklad masovým predčasným hlasovaním, hlasovaním bez osobného dokladu, masovým zvozom voličov do volebných miestností, obmedzením práce pozorovateľov, vrátane medzinárodných, atď.“ – dodal ruský činiteľ.
Podľa evrazia.org, 4. október 2013


Prodi: Rusko zohralo virtuózny diplomatický part
Tým, že navrhla východisko, ktoré uspokojuje záujmy všetkých strán konfliktu, Moskva zohrala neoceniteľnú rolu v odvrátení vojny na Blízkom východe, vyhlásil bývalý predseda talianskej vlády a expredseda európskej komisie Romano Prodi. Bývalý taliansky premiér vysvetlil, že existovalo riziko konfliktu, ktorý by sa dotkol aj iných krajín regiónu. „Šíti, suniti, každý so svojimi ochrancami, Izrael, Irán – otvorili by sa dvere do pekla“, - povedal. Za osobitne cenné Prodi považuje, že sa podarilo nadviazať plodný dialóg Ruska a USA. „Samozrejme, otázka ešte nie je zatvorená, rozhovory pokračujú, situácia na Blízkom východe nie je jednoduchá, no hlavne, že sme sa vyhli vojne. Musím uznať, že prínos ruskej diplomacie v tom bol neoceniteľný“ – dodal Romano Prodi.
Podľa vz.ru, 4. október 2013


Kalich trpezlivosti s Greenpeace pretiekol
Júlia Latynina, hlásna trúba ruských liberálov, absolútne nečakane ostro skritizovala počínanie „ekologických teroristov“ z Greenpeace a navyše vyzvala nielen Gazprom, ale aj ďalšie „ekologickými teroristami“ šikanované spoločnosti maximálne tvrdo reagovať na výpady Greenpeace. (Ide o prípad z 18. septembra 2013 kedy sa aktivisti Greenpeace na ľadoborci Arctic Sunrise pokúsili preniknúť na ťažobnú vežu Gazpromu – nazývanú „Prirazlomnaja“. Zabránil im v tom ruský specnaz, ktorý zajal celú posádku, zloženú z občanov Kanady, Nového Zélandu, Turecka, Francúzska, Argentíny, Dánska, Austrálie a Veľkej Británie. Všetci boli v RF súdení za pirátstvo, vykonané v zostave organizovanej skupiny.)
Ekologickí teroristi
„Podporujem postup ruských úradov a myslím, že práve toto je prípad, kedy pohár trpezlivosti pretiekol“, - vyhlásila Latynina pre Echo Moskvy, ktorá Greenpeace nazýva „ekologickým Hamasom, ktorý si myslí, že všetko mu je dovolené a všetko bude aj prepáčené“. Je pravda, že donedávna tomu tak aj bolo a novinárka to dokazuje príkladmi: ako Greenpeace obsadzoval najväčšie výskumné inštitúty sveta, berúc prácu a privádzajúc do zúfalstva najznámejších vedcov, ako útočil proti naftovým korporáciám Shell a British Petroleum (BP), nútiacich ich vzdať sa rozpracovania nálezísk. Cieľom aktivistov pritom vraj vôbec nie ochrana prostredia, ale výpalné „z výhodných idiotov“, hovorí Latynina, odvolávajúc sa na slová zakladateľa Greenpeace Paula Watsona.
„Teší ma, že ich zastavili“
Novinárka cituje známych západných vedcov a politikov, ktorí sú kritickí voči konaniu Greenpeace. Napríklad laureát Nobelovej ceny za medicínu John Wein písal, že vedcom trvalo roky kým našli riešenie a zrazu boli všetky ich vedecké výsledky prečiarknuté „v priebehu niekoľkých hodín skupinou teroristov, ktorí apelovali nie na rozum, ale na nevedomosť a vydieranie“. Britský premiér Tony Blaire tiež hovoril: „Musíme sa postaviť tyranii nátlakových skupín. To, že sa organizácia vydáva za „zelenú“ ešte neznamená, že my musíme robiť to, čo nám ukazuje“. S výnimkou niekoľko zriedkavých prípadov zostávalo vydieranie ekológov beztrestné. Až teraz sa (podľa Latyninej) ekologickí teroristi v podstate po prvý raz stretli s dôstojným odporom. „Greenpaece nakoniec dostal do zubov, ako si zaslúžil, - vyhlásila novinárka cez Echo Moskvy. – Myslím, že z pirátstva ich mala obviniť už Shell v roku 1995 alebo BP v roku 1997. Gazprom, nech je to akokoľvek, no svoje dosiahol. Garantujem vám, že k „Prirazlomnoj“ sa už nikdy viac nepriblíži žiadny aktivista Greenpeace, pretože, zdá sa, s takým niečím nerátali“.
x x x
Ak budú súdom uznaní za vinných, hrozí im väzenie od 10 do 15 rokov, vrátane pokuty do 500 tisíc rubľov (cca 12 000 EUR).
Podľa dni.ru, 7. október 2013