Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Zo zahraničia – Vladimír Mikunda

Ruskí farmári dobýjajú svetový trh na úkor severoamerických

Rusko má všetky šance stať sa najväčším exportérom pšenice na svete a naopak exportéri severnej Ameriky majú perspektívu negatívnu. Očakáva sa, že export obilnín z USA dosiahne 44-ročné minimum – 21,8 milióna ton (Kanada exportuje 20,5 milióna ton namiesto 24,1 milióna spred roka.), kým Rusko svoj export zvýši o 3 % na hodnotu 23,5 milióna ton, uvádza The Wall Street Journal s odvolávkou sa na údaje amerického ministerstva poľnohospodárstva.

V decembri sa cena obilnín na chicagskej burze dostala na päťročné minimá, pričom dolár zase dosiahol 13-ročné maximá, čo razantne znížilo konkurencieschopnosť americkej pšenice.

Experti hodnotia, že ak sa táto tendencia zachová, tak USA stratia značnú časť exportného trhu.

Slabý rubeľ ruskú pšenicu zlacňuje, čím Rusko dobýja nové veľké trhy, napríklad Egypt a Nigériu. Týka sa to i tých, kde tradične dominovali Severoameričania. Takýmto trhom je Mexiko, kam Rusi začali dodávky toho roku.

Výsledkom minulého roka je pokles príjmov amerických farmárov o 38 %.

Podľa vz.ru, 7. 2. 2016

 

Sýria varuje USA a ich spojencov

Ministerstvo zahraničia Sýrie radí Spojeným štátom a ich satelitom v osobe Saudskej Arábie a Turecka veľmi dôkladne sa zamyslieť pred začatím akože „antiteroristickej“ pozemnej operácie na území jeho štátu bez súhlasu oficiálneho Damašku.

Minister Valid Muallem vyhlásil, akýkoľvek akt agresie nezostane bez následkov a interventi, ktorí vpadnú na územie Sýrie sa „domov budú vracať v drevených truhlách“ (V tom sa sýrsky minister trochu mýli, Američania sa odvšadiaľ vracajú v plastikových vreciach – pozn. red. srspol.).

Muallem tiež sľúbil vyčistiť územie Sýrie o DAIS a ďalších teroristických zoskupení a prinavrátiť si kontrolu zákonnej vlády nad celou časťou hraníc s Tureckom a Jordánskom.

Podľa evrazia.org, 6. 2. 2016 

 

Die Welt: Zásah Er-Riadu do sýrskeho konfliktu bude katastrofou

Zámer Saudskej Arábie zamiešať sa do sýrskeho konfliktu vyvolal šok na všetkých stranách, ktoré sú zainteresovaní na jeho vyriešení a prinútil USA zamyslieť sa nad tým, ako ďaleko sú pripravení zájsť v podpore Er-Riadu, píše Die Welt.

Washington vyhlásil, že je pripravený podporiť všetkých svojich spojencov v boji proti bojovníkom Islamského štátu, no odmietol akokoľvek komentovať zámery Saudov. Západné krajiny veľmi dobre chápu, že pri účasti Er-Riadu sa situácia v Sýrii skomplikuje, zdôrazňuje autor článku.

Vyslanie pozemných vojsk Saudskej Arábie bez súhlasu vlády v Damašku bude porušením medzinárodného práva, no a súhlas na to Er-Riád nikdy nezíska, píše list.

Monarchia Perzského zálivu sa stala základným zdrojom financovania a dodávok zbraní islamských povstaleckým skupinám, čo znamená, že je aj hlavným „autorom“ sýrskeho konfliktu. Okrem toho sa Rusko a Irán nikdy nezmieria s prítomnosťou Saudov v Sýrii.

Pre šítsky Irán sú vládcovia Saudskej Arábie skutočným zosobnením zla, nakoľko po mnohé desaťročia sa usilujú po celom Blízkom východe šíriť radikálne sunitské názory.

V Damašku nikdy neuveria, že Er-Riad chce poslať pozemné vojská na boj s teroristami IŠ a aj medzinárodné spoločenstvo o tom veľmi pochybuje. Vládcovia Saudskej Arábie budú skôr podporovať povstalcov, uvrhujúc región do ešte väčšieho chaosu, uzatvára nemecký list.

Podľa ria.ru, 7. 2. 2016

 

Michalkov nazval iránsky film o Mohamedovi poéziou

Ruský režisér Nikita Michalkov po premiére iránskeho filmu „Mohamed. Vyslanec najvyššieho“ (voľný preklad) sa zdôveril, ako sám pre seba pochopil islam.

„Môj vzťah k islamu bol rozhodnutý za jeden deň. Pobýval som v neveľkej dedinke pod Nižným Novgorodom, je to tatarská dedina. Bol tam ľudový sviatok, pozvali ma a ja som videl: dostihy, zápasy, šašlik, šaurma... A všetko okolo absolútne ruské – rieka Volga, brezy, polia“, povedal Michalkov pred moskovskou premiérou.

Ďalej ho vraj pozvali na prehliadku miestnej mešity. „Šli sme. Mešita, veľmi krásny minaret. Vyšli sme hore a ja vidím: polia, brezy, rieku. Všetko absolútne ruské“, povedal.

Režisér sa u miestnych začal zaujímať ako dlho tu žijú, odkedy stojí mešita... Odpoveď znela, že žijú tu vyše 800 rokov a mešita sedem rokov. „Pochopil som, že pre týchto ľudí je toto „ruské“ rovnako drahé, ako pre mňa. Že v tom niet žiadny rozdiel pretože keď bude treba budú aj vyznávači islamu toto „ruské“ brániť s automatom, ako aj ja“, vyhlásil Michalkov.

Na adresu samotného filmu on vyjadril nádej, že obrazy o detstve proroka dajú príležitosť „veľkému množstvu ľudí, žijúcich v Rusku, ktorí islam málo poznajú, aby ho precítili“. Na stretnutí s novinármi toto dielo nazval blockbusterom a poéziou. Vyjadril nádej, že takýto film bude nakrútený aj o pravoslávii. Sám sa však na to nechystá, vraj je to príliš veľká zodpovednosť. „Poviem to čestne, veľmi snívam aby takéto dielo nakrútili o Kristovi“. 

Podľa ria.ru, 6. 2. 2016

 

MZV Sýrie: Interventov pošleme domov v truhlách

 Damašek považuje akékoľvek vonkajšie zasahovanie do vnútrosýskeho konfliktu bez schválenia miestnych úradov za agresiu, vyhlásil minister zahraničia Walid Muallem.

„Akýkoľvek vojenský zásah bez súhlasu vlády SAR sa bude považovať za agresiu. Na základe toho budú interventi odosielaní domov v truhlách“, uvádza ministrove slová RIA Novosti.

Saudská Arábia navrhla pred pár dňami uskutočniť pozemnú operáciu, ktorú by Saudi radi skoordinovali s Tureckom. USA sa k tomuto nápadu postavili nejednoznačne.

x x x

Na druhej strane Teherán slovami majora Mohameda Džafariho (tv Al-Majadin) vyhlasuje, že Saudskej Arábii „sa nedostáva smelosti“ na to aby vyslala vojská do Sýrie.

Major Džafari vyhlásil, že sýrska armáda vybojuje v najbližšom čase ešte viac víťazstiev s ozbrojenými zoskupeniami teroristov.

Médiá uvádzajú, že Saudská Arábia a jej spojenci pripravujú do 150 tisíc vojakov na vyslanie do Sýrie.

Podľa vz.ru, 6. 2. 2016

 

Rogozin radí „neťahať sa za pačesy“ s Su-35S v Sýrii

„Ťahať sa s týmto vtákom na nebi Sýrii úprimne neradíme“, vyhlásil na Facebook a priložil k tomu ako dôkaz aj video.

 Supermanévrové univerzálne stíhače Su-35S vstúpili do boja na sýrskom nebi minulý týždeň. Podľa ruského generálneho štábu jeho tunajšia zostava vzdušných a kozmických síl má k dispozícii 70 lietadiel a helikoptér.   

Podľa vz.ru, 6. 2. 2016

 

Velenie NATO je ohromené silou ruského ponorkového námorníctva

Ruské ponorkové námorníctvo je dnes najsilnejšie na svete a NATO nemá nič s čím by

sa mu mohlo postaviť, nazdáva sa hlavný veliteľ vojenského námorníctva NATO Clive Johnstone.

„Nové ruské ponorky niekoľkonásobne prevyšujú techniku vojenského námorníctva USA i NATO. Od rozpadu ZSSR to vidíme po prvý raz. Rusko dokázalo uskutočniť technologický trhák, my za nimi zaostávame“, priznal britský admirál a dodal, že ruské ponorky majú veľký akčný rádius a vysokomoderné systémy, ako analogické ponorky aliancie, čo NATO znepokojuje.

Podľa evrazia.org, 4. 2. 2016

 

Rusko vychádza z recesie s reálne vyššími mzdami

Bez ohľadu na krízové javy v hospodárstve sa reálne platy a dôchodky za ostatné štyri – päť rokov v Rusku zvýšili, povedal minister práce Maxim Topilin.

Vysvetlil, že ak sa berie len samotný rok 2015, tak nastal pokles reálnych miezd (o mínus 9 %) i dôchodkov (o mínus 4 %). Ak sa však tieto príjmy porovnajú s rokom 2011, tak reálne príjmy narástli o 4,2 %, pričom reálna mzda o 7 %, povedal Topilin.

Podľa ria.ru, 5. 2. 2016

 

Porušením zmluvy o otvorenom nebi Turecko vytvorilo precedens

To, že Turecko nepovolilo let ruského An-30B, porušilo zmluvu o otvorenom nebi. No a tým vytvorilo precedens, že po ňom aj ďalšie štáty nemusia umožňovať kontrolné prelety cez ich vzdušný priestor. Možno sa to spôsobí, že táto zmluva padne úplne.

Námestník ruského ministra obrany Anatolij Antonov v besede s novinármi prezradil, že toto nebol prvý prípad porušenia medzinárodného záväzku zo strany Turecka. „Počnúc rokom 2013, Turci uzatvorili na pozorovanie pozície PVO Patriot na juhu krajiny. V roku 2014 zase hovorili o nemožnosti zabezpečiť bezpečnosť letov kvôli intenzívnej prevádzke bojového letectva, nasadeného do protiteroristickej operácie“, povedal a doplnil, že „v roku 2015 Turecko odporúčalo „záväzne odložiť“ ruskú pozorovaciu misiu z dôvodu bezpečnostnej operácie, my sme boli ústretoví a let sme odložili. No v decembri 2015 turecká strana uzatvorila pre ruské lietadlo časť územia pri sýrskej hranici na pozorovanie predtým určené letisko (dislokácie letectva NATO)“, poznamenal Antonov.

Podľa ria.ru, 5. 2. 2016

 

Moskva oficiálne uznala sýrsky Kurdistan

V Moskve bude 10. februára slávnostne otvorené oficiálne zastupiteľstvo sýrskeho Kurdistanu. Sýrski Kurdi si na toto podujatie pozvali popredných ruských politikov a pracovníkov ruského ministerstva zahraničia.

Novinári agentúry EADaily informovali o tejto príprave už na jeseň minulého roka. Do Moskvy vtedy pricestovalo vedenie hlavnej politickej strany sýrskych Kurdov – Demokratického zväzu.

Politológovia sú presvedčení, že praví iniciátori daných procesov sa nachádzajú vo Washingtone. V USA dali „súhlas“ na politické rozdelenie Iraku – udelenie štatútu autonómie irackému Kurdistanu. Analogický projekt beži v SAR – projekt Kremľa, realizovaný v rámci rovnováhy na Blízkom východe.

Kurdskú menšinu predstavuje v Sýrii 9 % obyvateľstva. Najhustejšie Kurdi obývajú sever a severovýchod štátu.

Podľa topwar.ru, 4. 2. 2016

 

Rusko odpovie na rozšírenie vojenskej prítomnosti USA v Európe

Moskva ako odpoveď na pokračujúce rozšírenie vojenskej prítomnosti USA v Európe prijme „kompenzačné opatrenia“, vyhlásil riaditeľ departmentu celoeurópskej spolupráce ruského ministerstva zahraničia Andrej Kelin.

Nedávno administrácia USA vyhlásila plán vyčleniť na rok 2017 3,4 mld. USD na program zabezpečenia bezpečnosti svojich európskych spojencov. Táto suma je štvornásobkom tej, ktorá bola už predtým vyčlenená na analogické potreby. Vo vyhlásení prezidenta USA Baracka Obamu je hlavnou príčinou tohto vážneho zvýšenia „agresívne konanie Ruska na periférii aliancie“.

„Symetrické kroky sú tu málo pravdepodobné, uvedomujúc si to obrovské množstvo peňazí, ktoré americkí partneri teraz investujú: na budúci rok sa chystajú investovať štyrikrát viac. Som presvedčený, že symetrická odpoveď na to je absolútne nepotrebná. Kompenzačné opatrenia na podporu normálnej vojensko-strategickej rovnováhy sa prijímajú a aj sa budú prijímať“, povedal ruský diplomat.

Podľa ria.ru, 4. 2. 2016

 

U. S. News vysvetľuje prečo US Army neporazí Rusko a Čínu

Súčasná US Army nemá síl na to aby sa postavila moderným armádam Ruska a Číny pretože si „zvykla“ bojovať výlučne proti povstalcom na Blízkom východe (a aj tam sú jej výsledky úplne žalostné – pozn. srspol.), píše americké vydanie U.S. News & World Report.

Americké sily si stavali úlohu bojov v „prašných, špinavých a neurčitých vojnách na uliciach Iraku a Afganistanu“, čo stimulovalo vývoj ľahkej vojenskej výbavy, uvádza článok. „Rusko medzitým začalo realizovať program upevnenia a zdokonalenia svojich ozbrojených síl. Štát investoval do nových vysokotechnologických tankov a lietadiel, ktoré môžu naraz odpaľovať niekoľko rakiet a aj do smrtonosných komplexov zem-vzduch typu S-400, ktoré sú rozmiestnené v Sýrii“, zdôrazňuje U. S. News.

Okrem toho aj Čína sa v ostatných rokoch venuje vývoju svojich ozbrojených síl, aby upevnila námorné a vzdušné sily. Podľa autora článku je práve Čína jedným z určujúcich faktorov, zabezpečujúcich rozvoj regiónu.

Autor tvrdí, že USA už nemôžu včas reagovať ani na posilnenie teroristického zoskupenia Islamský štát.

Podľa ria.ru, 3. 2. 2016

 

Snowden: EÚ plnohodnotne kapitulovala pred USA

Dnes sa stalo známym, že Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na nových pravidlách, ktoré budú riešiť obmenu údajov medzi obyvateľmi štátov EÚ a americkými spoločnosťami.

Bývalý agent amerických špeciálnych služieb Edvard Snowden sa v tejto súvislosti (na Twitter) vyjadril: „EÚ plnohodnotne kapitulovala ako bezpečný prístav. Zaujímavé, a pritom mali na rukách všetky karty“.

Podľa regnum.ru, 3. 2. 2016

 

NI: sila ruských S-500 straší amerických vojakov

Ruský protilietadlový raketový komplex S-500 „Prometeus“ bude zaradený do výzbroje k roku 2020, uvádza časopis The National Interest.

„V tomto roku sa plánovite dokončuje konštruovanie skúšobných vzoriek a začínajú sa ich predbežné testy. Do roku 2020 komplex musí podísť ku štátnym skúškam a potom bude zaradený do výzbroje“, oznamuje člen expertnej vojensko-priemyselnej komisie RF Viktor Murachovskij pre „Ruskú službu novostej“.

Očakáva sa, že S-500 prekoná v mohutnosti S-400, ktorý je nasadený v sýrskej kampani, poznamenáva NI. Systém dokáže odhaľovať a zároveň ničiť do desať nadzvukových balistických rakiet a taktiež dokáže ničiť operačne-taktické rakety. S-500 bude vedieť prepadať aj rakety v blízkom kozme.

„Ako si všimol jeden z predstaviteľov priemyslu v USA, ruskému vojensko-priemyselnému komplexu, ktorý utrpel rozpadom ZSSR, sa až nepochopiteľným spôsobom podarilo pokračovať v rozpracovaní popredných systémov PRO a vyhnúť sa vlastnej degradácii. V skutočnosti je táto výzbroj mohutná a mnohí americkí činitelia sú znepokojení problémami, ktoré im S-500 spôsobí pri zrážke s ich „neviditeľným“ stíhačom F-22 a F-35“, uzatvára The National Interest.

Podľa ria.ru, 2. 2. 2016

 

Rusko už má národnú ideu. Putin tvrdí, že je to vlastenectvo

99 % Slovákov si to možno neuvedomuje, ale naša krajina už desaťročia žije bez národnej idey. Tou poslednou, ktorú sme si vytýčili ešte za socializmu bolo – dobehnúť a predbehnúť kapitalizmus!

Lenže od tých čias nemáme niš čo by nás pod Tatrami ideovo zjednocovalo, hoci podľa niektorých našich politikov stačí nám len verne slúžiť a poklonkovať sa dekadentnému Západu.

Podľa V. Putina Rusko už národnú ideu má, je ňou vraj vlastenectvo. „Žiadnu inú nevymyslíme a ani ju vymýšľať netreba“, povedal počas stretnutia s Klubom lídrov na presadzovanie iniciatív podnikateľov a podnikania.

„Nemáme žiadnu inú, a ani nemôžeme mať zjednocujúcejšiu ideu, ako je vlastenectvo“, zdôraznil. A vysvetlil: „Ono je aj národnou ideou. Nie je ideologizované, nie je spojené s činnosťou nejakej strany. Vychádza zo spoločného základu, že chceme žiť lepšie, že chceme, aby sa náš štát stal príťažlivejším a efektívnejším pre všetkých občanov“.

V. Mikunda s využitím ria.ru, 3. 2. 2016

 

Urýchlia sankcie premenu Ruska na poľnohospodársku superveľmoc?

„Čo má povedať Alexander Sajapin západnému novinárovi, ktorý sa trmácal (150 km od Moskvy)? Len to, že „vďaka za sankcie“, píše Fred Weir v The Christian Science Monitor.

„Sankcie, na ktoré naráža Sajapin sú absolútnym zákazom Kremľa na dovoz potravín z Európskej únie ako odpovede na západné sankcie proti Rusku spred dvoch rokov kvôli jej úlohe v ukrajinskej kríze, - pripomína novinár. – Tak teda dobre. Na mysli má to, že nečakané zmiznutie z ruského trhu lacných mliekarenských produktov z EÚ vytvorilo novú príležitosť“. Odteraz už ruskí kupujúci a investori neignorujú malých domácich producentov poľnohospodárskej produkcie, z nich sa už stávajú aj exportéri, hovorí sa v článku.

„Rusko drása recesia, v tomto roku situácia vyzerá ešte krutejšia. Lenže poľnohospodárstvo sa rýchlo obnovuje, - poznamenáva autor. – Úrady trvajú na tom, že tu nejde len o sankcie alebo o pokles rubľa – čo vytvorilo ešte víťaznejšie podmienky pre domácu produkciu a ktoré zdražuje importnú – ale aj v omnoho podstatnejších základných faktoroch“.

„Kvôli neporiadku okolo dekolektivizácie gigantických sovietskych fariem sa agrosektor ocitol v ruinách a Rusko sa stalo závislým na importe zahraničných potravín. V roku 2001 bol zavedený nový pôdny kódex, ktorý Rusom umožnil vytvárať súkromné firmy podľa západného vzoru, no rozvoj sektoru bol i tak pomalý, - pripomína Weir. V roku 2012 vláda predstavila radikálnu reformu subsídií, nasmerovanú na pomoc súkromným farmárom, obsahujúcu lacné úvery, kontrolu cien hnojív, podporu domácich producentov a štátne financovanie životne dôležitých elementov poľnohospodárskej infraštruktúry.

Toto, samozrejme, nezostalo bez následkov. Konkrétne len nedávno bolo Rusko obrovským dovozcom hydiny a bravčoviny zo severnej Ameriky. Dnes sa samo zásobuje v hydine a minulý rok sa (prvýkrát v dejinách) stalo aj exportérom bravčoviny. Minulý rok mal štát z poľnohospodárstva 20 mld. USD, čo je viac ako z predaja zbraní. V tomto roku sa očakáva jeho ďalší rast“.

„Súčasná kríza, možno v súvislosti s vlasteneckým odmietnutím všetkého západného, umožnila znovuzrodeniu tradičnej ruskej kuchyne. Producenti starodávnych ingredientov, takých ako cvikla, kel, pohanka, tvaroh (dedinský syr v ruskom štýle) a kefír prosperujú“, hovorí sa v článku.

 Podľa inosmi.ru, 3. 2. 2016 (Zdroj The Christian Science Monitor)

 

MÉDIA: Protiruské sankcie USA - dokonalé zavádzanie Európy

Európania zazreli pokrytectvo Spojených štátov v celej kráse a teraz je načase napravovať vlastné chyby, najmä vo vzťahoch s Ruskom, píše rakúsky denník.

Spojené štáty vyvíjali nátlak na krajiny EÚ keď sa jednalo o predĺženie platnosti protiruských sankcií, avšak, ako sa  situácia Európanov zhoršuje začínajú si títo uvedomovať, že utrpeli prehru, píše Kurier.

Spojené štáty, ktoré najzúrivejšie naliehali na zostrovaní opatrení proti Moskve chápali, že účinky sankcií ich zasiahnu najmenej. Na rozdiel od občanov Európy poctivo rešpektujúcich zákony, americkí obchodníci úspešne nachádzajú zadné dvierka a pokračujú v podnikaní s Ruskom, zatiaľ čo si európski podnikatelia počítajú iba straty, uvádza denník.

Skutočnosť, že USA sa darí vyviaznuť so zdravou kožou, posilňuje protiamerické nálady v Európe, nútiac ľudí uvedomovať si skutočnosť, že pravou príčinou krízy na Ukrajine sa stali provokácie NATO keď sa aliancia odhodlala priblížiť až k hraniciam Ruska, zdôrazňuje autor článku.

V súčasnej situácii, kedy je Európa prinútená samostatne vyrovnávať sa s utečeneckou krízou, sa jej naskytla príležitosť vyhodnotiť rozsah pokrytectva Spojených štátov. Tok migrantov, ktorý zaplavuje EÚ po sérii neúspešných intervencií Washingtonu do diania v štátoch Stredného východu, môže natrvalo destabilizovať Európu, zatiaľ čo Biely dom predstiera, že s problémom nemá nič do činenia, píše denník.  Európa si uvedomuje a musí prijať, že v súčasnej situácii spolupráca s Moskvou je reálnou možnosťou vyrovnať sa s krízou, pretože Rusko zohráva kľúčovú úlohu pri riešení sýrskeho konfliktu. To znamená, že je potrebné obnoviť partnerské vzťahy s Kremľom a skoncovať s protiruskými sankciami, navrátiť Moskve jej niekdajšiu úlohu v európskej politike a ekonomike, uzatvára článok autor.  

Podľa RIA Novosti, 1. 2. 2016

 

Stern: Su-35 sú najsilnejšie a najnebezpečnejšie stíhače sveta

Protiteroristická operácia v Sýrii priťahuje pozornosť celého sveta kvôli technike, ktorú do nej Rusi nasadili, uvádza časopis Stern. Nemecký titul má predovšetkým na mysli supermanévrové stíhače Su-35, ktoré sa tam nedávno objavili.

„Ruský Su-35S sa považuje za najnebezpečnejší stíhač na svete. Jeho konštrukcia je založená na technológiách, ktoré doviedli k mohutnosti ZSSR.

Predchodcom Su-35S bol sovietsky Su-27, sériová výroba ktorého začala v roku 1982. Su-35S má na trhu výzbroje najlepšie charakteristiky letúňov 4. generácie a základné vlastnosti 5-tej (Ide o stíhač kategórie 4++ - pozn. redakcia srspol.)“, uvádza článok RIA Novosti.

„Čo sa týka letových charakteristík, značne prekonáva konkurentov, vrátane americký stíhač Raptor (5. generácie – pozn. red. srspol.). Nie poslednú rolu v tom zohral diaľkový rádiolokátor N035 „Irbis“ a vylepšené motory, ktoré zaručujú lietadlu využitie na najbližších 30 rokov“, poznamenáva nemecký časopis.
Nie je vylúčené, píše autor, že „vďaka komplexu vynikajúcich bojových kvalít a v porovnaní so západnými konkurentmi, relatívne nevysokej cene sa bude Su-35S tešiť obrovskému dopytu na svetovom trhu“.

Podľa jeho názoru „vyslanie Su-35S do Sýrie prinúti Turecko, ktoré je po incidente s Su-24 v napätom vzťahu s Kremľom, znepokojiť sa“. To, že Rusko presunulo do Sýrie len 4 letúne, nie je dôležité, pretože „tieto silné stíhače budú dôležitým doplnkom k už nasadenej ruskej výzbroji“.  

Časopis Stern si všíma aj ruský systém protivzdušnej obrany „ktorý prekonať je prakticky nemožné“. „Postaviť sa raketovému komplexu S-400 a protilietadlovému raketovo-kanónovému komplexu Pancir S1 dokážu len niektoré západné zbrane“, zdôrazňuje Stern.
Podľa topwar.ru, 2. 2. 2016

 

Ukrajina: „Pravý sektor“ je už mimo zákona

Hlavná vojenská prokuratúra kyjevskej chunty postavila „Pravý sektor“ mimo zákon, uvádza informačné vydanie „Tajmer“.

Podľa hlavného vojenského prokurátora Anatolija Matiosa je použitie zbraní proti orgánom činným v trestnom riadení, prikrývajúc sa pri tom vlastenectvom, neprípustné. „Podľa všetkých právnych konštrukcií, príznakov a v súlade s ukrajinskou ústavou je „Pravý sektor“ nezákonnou ozbrojenou formáciou na území štátu. U nás je jediny dobrovoľnícky prápor, ktorý sa za dva roky nerozhodol či je nad štátom alebo súhlasí s monopolom štátu na ozbrojenú silu“, uviedol hlavný vojenský prokurátor.

Podľa evrazia.org, 2. 2. 2016  

 

Rusi na vírus Zika nazerajú aj ako na biologickú zbraň

Jednou z príčin šírenia sa vírusu Zika je nasadenie biologickej zbrane, vyhlásil v utorok 2. 2. 2016 hlavný ruský hygienik Genadij Oniščenko.

„Ráta sa so všetkými variantmi... Ak tento bude diagnostikovaný, začneme prijímať adekvátne opatrenia.“ Oniščenko poznamenal, že je známe, že samotný vírus má prírodný pôvod.

„Našim občanom, zdravotníckym službám je treba v každom prípade bojovať s touto nákazou, nech by bola akoukoľvek... Táto infekcia je známa od roku 1948, zatiaľ si pokojne existovala, až v posledných rokoch sa začala rozvíjať“, vyhlásil ruský expert.

Medzi prioritami boja s touto infekciou Oniščenko v prvom rade nazval odhaľovanie vírusu. Musíme poznať jeho kliniku, riziká každého regiónu a až na základe toho organizovať opatrenia na dezinfekciu. „Čiže likvidovať komára, pretože ten sa šíri stále severnejšie, hoci typickými sú pre neho južné kraje“, vysvetlil.

Oniščenko tiež vysvetlil prečo Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila vírus Zika za hrozbu medzinárodného veľkosti. „Zintenzívnila sa situácia v južnej Amerike a predovšetkým v Brazílii. Dnes sa tento prenášač chorôb, budič horúčky Zika – dva príbuzné komára z rodu Aedes – sa vďaka otepleniu, ktoré na planéte prebieha, sa rozšírili už aj do Afriky, do severnej Ameriky a sú už aj v Európe...“

Podľa vz.ru, 2. 2. 2016

 

Irán získal bohaté informácie z notebookov a mobilov zajatých Američanov

Veliteľ zboru strážcov islamskej revolúcie kontraadmirál Ali Dadavi vyhlásil, že skonfiškované mobilné telefóny a notebooky námorníkov USA im poskytli veľa cenných informácií.

„Získali sme bohaté informácie z ich notebookov a mobilných telefónov“, povedal kontraadmirál v iránskom parlamente, uvádza Tasnim News Agency. Tieto informácie môžu byť zverejnené. Zajatie amerických námorníkov bolo nakrútené aj na video a zverejnenie týchto záberov vraj bude pre USA ponižujúce. Nehovoriac o tom, ako sa americkí činitelia zlostia keď pozerajú na zábery oslobodzovania ich námorníkov.

Fadavi povedal, že Irán sa neusiluje nikoho ponížiť, no ak chcú USA ponížiť Irán, zbor strážcov islamskej revolúcie tieto zábery zverejní.

Podľa vz.ru, 1. 2. 2016

 

Zacharova je naozaj múdra 

Oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova, keď ju o komentár požiadali novinári, priam geniálne odrazila zdanlivo vtipnú intelektuálnu úroveň slov veliteľa US Army v Európe generála Philippa Breedloveho, ktorý sa nechal počuť, že USA sa už dlho „objímali s ruským medveďom“.

„Čo sa týka vyhlásenia pána Breedloveho, ktoré ste citovali, že príliš dlho sa oni objímali s ruským medveďom, tak ja uprednostňujem nekomentovať osobný život pána Breedloveho“, povedala.

Podľa ria.ru, 29. 1. 2016

 

National Interest: Rusko je schopné zničiť námorníctvo USA

Vojenský expert The National Interest Garry Kazianis vytvoril zoznam zbraní, ktoré sú schopné zničiť americké vojnové námorníctvo a zaradil doň ponorky Ruska, Číny a Švédska.

„Atómové torpédoborce a ponorky s balistickými raketami, lietadlové lode a bojové lode s najlepšími veliteľmi – to všetko je nič pri uvedomení si teoretickej zrážky s vojnovým námorníctvom Ruska, Číny, Iránu a ďalších súperov“, píše komentátor. Poznamenáva, že na prípad zrážky so štátmi, majúcimi túto technológiu, vďaka ich ultratichým dieselelektrickým ponorkám bude Washington musieť korigovať svoju taktiku“, uviedol.

„Ak hovoriť o Rusku, tak to ešte zdvojnásobilo svoje možnosti. Moskva vyvíja ešte smrteľnejšiu triedu lodí“, hovorí sa v článku. Konkrétne sa tu poukazuje na triedu „Lada“ s technológiou Stealth.

V tejto súvislosti si treba uvedomiť to podstatné. Už ponorky predchádzajúcej triedy „Varšavianka“ pomenovali v štátoch NATO „čiernou dierou“. Aký prívlastok dostane Lada, ktorá je v hlučnosti na to ešte rádovo lepšie? Navyše ide o prvú neatómovú ponorku na svete, ktorá je vyzbrojená špecializovanými krídlatými raketami.

Podľa ria.ru, 27. 1. 2016

 

Lavrov: „Biznis so Západom už viac nebude“

Rusko vníma pokusy západných štátov potrestať ho za zahraničnú politiku. 26. januára to počas veľkej tlačovej konferencie vyhlásil minister zahraničia RF Sergej Lavrov.

„Pokračuje zotrvačnosť pokusov brzdiť Rusko a dokonca ho aj trestať za našu zahraničnú politiku.  My to berieme do úvahy. Sme pripravení na súčinnosť s partnermi, no výlučne na rovnoprávnom základe a pri nezasahovaní do vzájomných záležitostí“, povedal Lavrov.

Pripomenul, že niektorí západní kolegovia Ruska niekedy „vášnivo hovoria“, že biznisu s Ruskom viac nebude: „Ja s nimi súhlasím – s nimi už biznis nebude. Táto etapa je skončená – začína sa etapa predpokladajúca rovnoprávnosť. Zatiaľ pozorujeme nebezpečnú líniu, vrátane politiky NATO. My takéto konanie považujeme za destabilizujúce a o pokusy prehodnotiť túto situáciu, lenže s nie príliš významnými úspechmi“.

Podľa regnum.ru, 26. 1. 2016  

 

Ukrajinské podzemie sa prebúdza 

V Rovne niekto neznámy zničil pamätné dosky pohlávárov OUN Stepana Banderu a veliteľa UPA Romana Šucheviča.

Podľa portálu „Russkij mir. Ukrajina“ dňa 21. 1. 2016 prišlo na políciu oznámenie, že niekto neznámy rozbil pamätnú dosku na počesť lídra ukrajinských nacistov na mnohoposchodovej budove. Na ďalší deň bola v meste rozbitá aj pamätná doska na počesť hauptsturmfuhrera SS Romana Šucheviča, veliteľa tzv. „Ukrajinskej povstaleckej armády“, ktorá vyzabíjala desaťtisíce ľudí z etnických dôvodov.

Pripomeňme si, že 4. 1. 2016 bola rovenským podzemím zničená aj pamätná doska na počesť Banderu, na mieste, kde sa nasledovníci hitlerovského prisluhovača chystajú postaviť na jeho počesť pamätník. Od jej ustanovenia do zničenia uplynuli len tri dni.

Podľa evrazia.org, 26. 1. 2015

 

Putin: Začlenenie Donbasu do Ukrajiny – historická chyba

Ruský prezident, vystupujúc na fóre Všeruského národného frontu v Stavopole vysvetlil svoju kritickú pozíciu voči konaniu zakladateľa sovietskeho štátu V. I. Lenina.

Tým, že vyslovil a realizoval ideu národných republík s právom vystúpenia zo zostavy ZSSR Lenin vraj založil mínu pod základy ruskej štátnosti. Putin pri tom pripomenul, že Leninovi aktívne odporoval vtedajší ľudový komisár pre národnosti Josif Stalin, ktorý uprednostňoval širokú autonomizáciu sovietskych republík v zostave RSFSR. Lenin však Stalina skritizoval a zabezpečil prijatie leninského plánu, ktorý sa o sedemdesiat rokov zmenil na rozpad krajiny.

„Hranice (republík) sa pri tom určovali absolútne volne a zďaleka nie opodstatnene. Ukrajine, napríklad, odovzdali Donbas. Z akého dôvodu? Kvôli zvýšeniu percent proletariátu na Ukrajine a na dosiahnutie veľkej sociálnej podpory. Bolo to akési blúznenie“, zdôraznil ruský prezident.

Podľa evrazia.org, 26. 1. 2016

 

Šejk Salman: Tí, čo obviňujú Rusko z rasizmu, nech sa pozrú na svoje štáty

 „Tí, ktorí celý čas vykrikujú o rasizme sa predtým, ako obvinia Rusko, musia najskôr pozrieť na svoje štáty“, vyhlásil kandidát na post prezidenta FIFA bahrajnský šejk Salman bin Ibrahim Al Kalif.

 „Samozrejme, že sme povinní vykoreniť rasizmus. Všade. Skrytý rasizmus býva v niektorých štátoch omnoho horší, ako vystúpenie nejakého primitívneho fanatika, vykrikujúceho neprístojnosti na štadióne. Existujú štáty, v ktorých má rasizmus takmer uzákonený charakter, takže poďme byť bdelí a nebuďme pri tom falošní.“ 

Podľa ria.ru, 26. 1. 2016

 

Putin: Vývoj ekonomickej situácie umožňuje prejavovať zdržanlivý optimizmus

„Prečo? Pretože nám i inflácia narástla i deficit narástli menej, ako by sme čakali, ministerstvo financií hlásilo – 2,6 %, namiesto tri a viac. No pri tom máme proficit obchodnej bilancie, čiže na obchode zarábame viac, ako predávame, dostatočne veľké sú aj rezervné fondy a nízka štátna zadlženosť“, povedal Vladimír Putin.

„Ak máme nízku infláciu a nízku zadlženosť – ide o jednu zo základných podmienok budúceho rozvoja. Samozrejme, že to musíme zachovať, veľmi akurátne musíme konať aj v sociálnej sfére, nerozplývať výdaje, no nepochybne zabezpečovať životnú úroveň občanov“, dodal prezident.

Komplikácie, s ktorými sa stretáva Rusko, vytvárajú určité príležitosti hospodárstvu, pričom nielen poľnohospodárstvu, ale aj priemyslu, dodal Putina vyhlásil, že ekonomika štátu sa cíti dostatočne sebavedomo, no cielená podpora odvetviam je potrebná.

Podľa vz.ru, 25. 1. 2016  

 

WSJ: Rusko vydržalo to, z čoho by sa hospodárstva iných štátov už boli zrútili

Rusko zvláda také ekonomické problémy, od ktorých by sa mnohé iné ekonomiky už zrútili, píše The Wall Street Journal.

Podľa MMF sa ruský HDP znížil v roku 2015 o 3,7 %, navyše sa očakáva, že i v tomto roku klesne o 1 %. 

Podľa vz.ru, 25. 1. 2016

 

Ruskí vedci vynašli bezpečný systém kvantového spojenia

V laboratóriách kvantových optických technológií Moskovskej štátnej univerzity vynašli zabezpečený systém kvantového spojenia na presun tajných dát.

Daný spojovací systém zabezpečuje prenos tajných dát, ale aj zamedzuje akékoľvek pokusy prieniku a odposluchu. Vďaka tomu je akákoľvek prenášaná informácia bezpečne ochránená. Autori tvrdia, že tento systém bude využiteľný nielen v obrannej sfére, ale aj v civilnom živote - na ochranu bankových operácií.

Podľa evrazia.org, 25. 1. 2016