Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

„Severný prúd-2“: v Rakúsku bez ceremónií usadili „Koalíciu zla“

Hlava rakúskej ropnej a plynárskej spoločnosti OMV Rainer Seele je už veľmi unavený od protiruských nálad v Európe. A preto bez akýchkoľvek ceremónií vyjadril svoj postoj voči rétorike „Koalície zla“ (pobaltské štáty, Poľsko a USA), ktorá je proti  plynovodu „Severný prúd-2“. Podrobnosti oznámil časopis Teknoblog.

Rainer Seele vystúpil počas diskusie „Vzťahy medzi EÚ a Ruskom. Energia – bezpečnosť – ekonomika“ v Rakúsko-ruskej spoločnosti priateľstva, kde vyjadril svoju nespokojnosť s politikou odporcov „Severného prúdu-2“. Šéf OMV vyhlásil, že nazerať na americký skvapalnený plyn ako na alternatívu ruskému plynu bude možné až vtedy keď bude ponúknutá jeho konkurencieschopná cena. Zatiaľ je „modré palivo“ z USA menej výhodné, ako to z Holandska, SRN, Ruska a Nórska“. „Ak bude mať normálnu cenu, budeme ho kupovať,“ dorazil Rainer Seele.

Predstaviteľ OMV obrátil pozornosť poslucháčov aj na fakt osobitej spoľahlivosti Ruska, ako dodávateľa. Seele vyzdvihol, že Rakúsko nakupuje od RF plyn už pol storočia a ráta s pokračovaním vzťahu. Ten, kto chce nadniesť tému diverzifikácie dodávok, musí zaručiť, že noví partneri budú rovnako spoľahliví.

Rakúsko vraj za svoju prioritu považuje zbezpečenie sa výhodnou energiou. Viedeň preto nesúhlasí s dištancovaním sa od Moskvy len kvôli protiruským sankciám eurobyrokratov.

Osobitné rozhorčenie u Seeleho vyvoláva fakt výhrad EÚ na riadenie ruským plynovodom, hoci EÚ neinvestovala do tohto projektu ani jedno euro. Európska únia pritom nadržiava štátom „Koalície zla“. Napríklad Poľsku, ktoré pretvára do života len svoje a americké záujmy a nie európske...

Podľa politexpert.net, 25. 10. 2017

 

Američania prezradili koľko Ukrajina stratí pri štarte Severného prúdu-2

Veľvyslankyňa USA v Kyjeve Marie Yovanovitch zhodnotila finančné straty Ukrajiny od plynovodu Severný prúd-2, ktorým sa plyn z Ruska bude prepravovať po dne Baltického mora obchádzajúc územie „Nezaležnoj“.

Diplomatka vyslovila krutý údaj, že Severný prúd-2 zbaví Ukrajinu 2,7 mld. USD ročne, čo sú 3 % HDP.

Severný prúd-2 bude spustený do prevádzky v roku 2019.

Podľa in24.org, 24. 10. 2017 

 

Zlaté rezervy Ruska – efektívna zbraň v boji proti USA a USD

Západné médiá priznávajú, že Rusko uskutočňuje múdru politiku so zlatými rezervami, čo mu umožní zbaviť sa závislosti na USA.

Vydanie The Free Thought Project oznámilo, že Rusko plánovite navyšuje množstvo zlatých rezerv. Za ostatné roky to bolo zo 600 do 1800 ton. Podobný ekonomický model je pre Rusko perspektívny a premyslený, uvádza list a dodáva, že mohutné nzvýšenie zlatých zásob umoýní Rusku razantne sa odtrhnúť od hegemónie amerických petrodolárov a platobných systémov, založených na doláre.

V boji s americkou finančnou hegemóniou je zlato veľmi efektívnym nástrojom. Osobitný strategický význam má jeho odčlenenie. Nedá sa s ním manipulovať, nedá sa ho zmrazovať, ako finančné aktíva atď. Zlato stačí naložiť a ako platbu zaviesť do iného štátu. Minimalizujú sa tým akékoľvek obmedzujúce opatrenia zo strany USA, ku ktorým sa teraz americké vedenie občas uchyľuje, aby dosiahlo svoje geopolitické ciele.

Podľa politexpert.net, 23. 10. 2017

 

Rusko odmieta platiť za ponižovanie Európou

Nie je tomu tak dávno ako predstavitelia Štátnej Dumy RF oznámili zámer zmraziť svoje členstvo v Európskom súde pre ľudské práva a taktiež o znížení čiastky na financovanie tejto organizácie.

Konkrétne sa hovorilo o znížení členského pre Radu Európy, ktoré bolo predurčené na činnosť samotného súdu. ESPĽP tak stratí okolo 7 – 10 miliónov dolárov. Konečné rozhodnutie padne v piatok 27. októbra.

Momentálne je situácia v Rade Európy horšia ako absurdná. V európskom súde  môžu byť prijímané rozhodnutia voči Rusku, s odvetnou reakciou na ne zo strany Moskvy sa však neráta. Jedinou podmienkou vzdania sa zmrazenia účasti je navrátenie Rusku hlasovacieho práva.  

„Pokiaľ sa Rusko nepodieľa na voľbe sudcov, prečo by sme mali plniť rozhodnutia ESPĽP? Mnohí si nevšímajú, že práve tento fakt bol hlavným keď sa prijímalo rozhodnutie o zmrazení platby členského v PZRE,“ zdôraznili v Dume a poukázali na ešte jeden faktor, ktorý Moskve bráni v prítomnosti v tejto organizácii. Podľa podpredsedu pre medzinárodné záležitosti Rady federácií Vladimíra Džabarova, vzťah ESPĽP k RF narúša práva suverénneho štátu. A zdôraznil, že väčšia časť rozhodnutí európskeho súdu sa stavia nie na slove zákona, ale na politike, čo je protikladné voči akejkoľvek spravodlivosti. Takýto postup je pre najvyšší európsky súd ponižujúci.  

Pripomeňme, že v júni 2017 Moskva zmrazila okolo tretiny svojich platieb pre Radu Európy, čo je približne 11 miliónov dolárov, smerujúcich na financovanie PZRE.

Podľa inforeactor.ru, 23. 10. 2017

 

Damašek: Rakka bude oslobodená až keď tam vojde sýrska armáda

Damašek bude považovať Rakku za oslobodenú od teroristov „Islamského štátu“ až vtedy, keď do mesta vojde sýrska armáda, vyhlásil minister informácií arabskej republiky Mohammed Ramiz Tardžaman.

„My žiadne mesto nepovažujeme za oslobodené do tých čias, ako do neho vojde Sýrska arabská armáda a nedvihne sa nad ním sýrska zástava. Toto sa týka ktoréhokoľvek bodu na sýrskej mape,“ vyhlásil a dodal, že Damašek považuje vojdenie tureckých vojsk do Idlibu a prítomnosť amerických vojakov v Et-Tanfe za hrubú agresiu, ktorá má právo na odpoveď.

Podľa vz.ru, 23. 10. 2017

 

MO RF: Koalícia USA zotrela Rakku zo zemského povrchu ako Drážďany v roku 1945

Vojenské letectvo USA vybombardovalo Rakku ako Drážďany v roku 1945. Výsledkom leteckých úderov boli v oboch prípadoch mŕtvi tisícky obyvateľov, vyhlásil oficiálny predstaviteľ MO RF genmjr. Igor Konašenkov.  

Momentálne koalícia na čele s USA hovorí o vyčlenení miliónov dolárov na obnovu mierového života v Rakke, lenže v skutočnosti sa spojenci pokúšajú „pozametať stopy svojho barbarského bombardovania“, povedal.

„Rakka kráča po stopách Dráďan z roku 1945, ktoré boli zotreté z povrchu zemského anglo-americkým bombardovaním,“ povedal Konašenkov. 

Podľa vz.ru, 22. 10. 2017

 

USA priznali, že „an-Nusra“ používa v Sýrii chemické zbrane

Štátny department USA po prvýkrát priznali, že teroristi „Hayat Tahrir al-Sham“, ktorí sú v spojení s „Džebhat an-Nusrou“, používajú v Sýrii chemické zbrane, oznámil predstaviteľ ministerstva obrany RF genmjr. Igor Konašenkov.

„V danej provincii pôsobí teroristické zoskupenie „Hayat Tahrir al Sham“, spojené s „Džebhat an-Nusrou, ktorá používa „palnú a ťažkú výzbroj, vlastné výbušné systémy a chemické zbrane“. Toto je prvé oficiálne priznanie štátnym departmentom USA nielen fakt existencie, ale hlavne, a to zdôrazňujem používanie teroristami „Džebhat an-Nusry“ „chemických zbraní“ v tejto časti Sýrie na páchanie teroristických činov, na čo sme veľakrát upozorňovali a vyhlasovali na rôznych úrovniach,“ povedal.

Konašenkov tiež pripomenul, že teraz je v provincii Idlib „známy len jeden prípad použitia chemických zbraní – v Chan Šajchune“. „Lenže USA z toho srdnato obviňovali vládne vojská. A bojovníkov, ktorí ten teroristický čin spáchali..., nazývali umiernenou opozíciou,“ poznamenali v ruskom ministerstve obrany.

„Vychádzajúc z oficiálneho vyhlásenia štátneho departmentu všetko začalo sedieť: v Idlibe funguje s „al-Kajdou“ spojené teroristické zoskupenie „Džebhat an-Nusra“, ktoré nielenže má, ale aj používa chemickú výzbroj proti civilnému obyvateľstvu“.

„Nejasné zostáva len jedno. Na čo bol Washingtonu potrebný obrovský útok krídlatými raketami „Tomahavk“ na sýrsku základňu Šajrat. Spálenie desiatok miliónov dolárov sa dalo použiť aj na prospech veci – proti teroristom „Džebhat an-Nusry“, dodal Konašenkov.

Ruský generál zároveň poukázal na rozdiel, ako pôsobia bojové letectvá. To americkej koalície zrovnalo s povrchom zeme celú Rakku a to ruské vôbec neútočí proti obciam.

Podľa ria.ru, 20. 10. 2017

 

Cena ropy stále viac teší ruský rozpočet

 Celá séria okolností, politických i ekonomických, vplýva na to, že cena ropy sa stáva čoraz výhodnejšou pre Rusko. Analytici jej už predpovedajú 60 USD za barel alebo aj viac. Čo podporuje tento rast a dlho sa to udrží?

Rast ceny ropy ovplyvňujú predovšetkým geopolitické faktory. Po prvé, do otvorenej fáze sa dostal konflikt ohľadne irackej provincie Kirkuk, ktorá je bohatá na ropu a ktorú kontrolujú Kurdi. Vládne vojská Iraku vstúpili do Kirkuku, aby začali kontrolovať ropné náleziská.

Export ropy z regiónu, ktorý sa držal na úrovni 600 tisíc barelov denne, sa môže znížiť. Úrady budú musieť v každom prípade obnoviť ropovod cez Turecko alebo sa dohodnúť o rozdelení ropných príjmov s Kurdmi.

Po druhé, prejavil sa iránsky faktor. Prezident Donald Trump nepotvrdil plné dodržiavanie dohody s Iránom o atómovom programe. Pohrozil Iránu s novými sankciami, čo znamená, že sa môžu vrátiť obmedzenia na nákup iránskej ropy na svetovom trhu.

Ropný trh podporujú aj plány USA a južnej Kórei uskutočniť spoločné vojenské a námorné cvičenie pri brehoch Kórejského polostrova. Potenciálny konflikt medzi USA a KĽDR je faktorom na prospech rastu strategickej suroviny.

Nakoniec, ostatná štatistika prezrádza pokles počtu pracujúcich ťažobných veží v USA, čo sa už nedá zvaliť na uragány, ako kedysi. Okrem toho badať rast dopytu zo strany jedného z najväčších spotrebiteľov – Číny.

Na základe toho sa ropa snaží prekonať dôležitú technickú a psychologickú hranicu 60 USD za barel. Naraz ju asi neprekoná, skôr ju bude niekoľkokrát testovať. No dosiahnutie tejto ceny je len otázkou času.

Rizikový manažér Nord kapital Vitalij Manžos hovorí, že „na rok 2018 sa pozerám s optimizmom. Technický obraz hovorí na prospech možného upevnenia ropných kontraktov v rozmedzí 60 – 70 USD za barel počas prvého polroku. Hoci mnohé bude závisieť od nepredvídateľných geopolitických faktorov“.

Rastúca cena ropy pomáha upevňovaniu ruskej meny. Vitalij Manžos predpovedá, že na konci roka bude 58 rubľov za dolár.  

Rusko vážne vyhrá na tom, že priemerná ročná cena ropy bude asi o tretinu vyššia ako v roku 2016 – približne 54 USD oproti minuloročným 42 USD za barel.

Minister energetiky RF A. Novak v septembri vyrátal, že vďaka vyššej cene ropy dostane štátny rozpočet Ruska dodatočne navyše od 700 miliárd do 1 bilióna rubľov. Hovoril, že v prvom rade má na tom zásluhu dohoda s OPEC. Jej účastníci zarobili viac aj pri znížení ťažby.

Podľa vz.ru, 16. 10. 2017

 

Lev Pirogov: Tematická oblasť humoru sa zužuje

V slovenskom časopise pre deti (Fľak) uverejnili xenofóbne nie detské vtipy. Niektoré celkom humorné. Napríklad: „Hádanka: v aute cestuje Albánec, Sýrčan a Ukrajinec. Otázka: kto sedí za volantom?“

Nepamätám si, kto komu povedal, že u nás sa „géniovia rodia ako kočence“. Buď to hovoril Nekrasov Grigorovičovi alebo Bender Vorobjaninovi, no nie to je dôležité. U nás sa ako kočence rodia senzácie. Každý si z nich môže vybrať čo sa mu žiada: senzácia na utorok, na stredu, dlhovlasá, krátkovlasá, s múdrym ksichtom, s obyčajným...

Mne sa zapáčila tá o slovenskom detskom časopise, ktorá siahla na vavríny francúzskeho časopisu Charlie Hebdo. Uverejnili v ňom xenofóbne nedetské vtipy. Niektoré celkom humorné. Napríklad: „Hádanka: v aute cestuje Albánec, Sýrčan a Ukrajinec. Otázka znie: kto sedí za volantom? Správna odpoveď – policajt.“

Xenofóbnym je dnes akýkoľvek vtip, ktorý poukáže na národnostnú príslušnosť postavy.

Ako deti sme si rozprávali: „Hádajú sa Nemec, Francúz a Rus...“ ibaže vtedy to do kategórie xenofóbnych nespadalo. Pamätám si, že existovali vtipy aj na Gruzíncov, Arménov i židov – boli skôr lichotivé ako urážlivé.

Menej sa už pošťastilo Čukčom, lenže odobrať národu vtipy o Čukčoch, to by bolo rovnako hlúpe ako zakázať Rusom prípitok na výročie 7. novembra (VOSR). Žili sme dobre, žili sme družne. A toho, kto nežil družne, toho sme nepočúvali.

Dnes sa všetko zmenilo. Krok doľava, krok doprava a narazíš na zákon. Ľudia začali byť nervóznejší – hrôza. Lenže nervózni ľudia majú cit pre humor naozaj biedny. Ozaj, počúvajte, nezdá sa vám, že sme sa začali menej smiať? Nie, žeby sme sa prestali smiať, len sa smejeme menej.

„Môžete namietať a čo humoristické relácie typu Comedy club (u nás Aj múdry schybí)...? No áno, lenže to už nie je smiech, to je rehot. Hneď to vysvetlím.

V umení existuje zákon: téma diela predurčí jeho žáner. Zo zlej raňajšej nálady nenapíšeš poviedku, ale verše áno. Alebo o tom, ako ťa na ulici oblafla cigánka, nenapíšeš verše, ale poviedka sa napísať dá. Čiže, tak nejako.

Súčasné témy pre humor sa znížili na oblasť spôsobu života, do „pohlavnej oblasti“ a čistých hlúpostí. Skús sa však zasmiať nad tým, čo je dôležité! Hneď zacítiš kde to má hranice.

Napríklad: na poslancovi parlamentu je možné sa zasmiať, no na zákone, ktorý prijali títo poslanci, sa nemôže. (Iba ak by to bol naozaj bezvýznamný, nikoho sa nedotýkajúci zákon.)

Nad činiteľom výkonnej moci, trápiacim sa s rozpočtom, je vôbec hriešne smiať sa. Lenže pred pár rokmi to možné bolo. Dnes by to už vyznelo zvláštne.

Cítite ako sa tematický priestor pre humor zužuje? Znamená to, že žáner sa zdrobňuje. Pritom poznáte akademické vyjadrenie určenia žánru? Žáner, je modelom človeka.

Človek našej doby sa stal malinkým, všedným,  smiešnym. „Veľkí ľudia“, rovnako ako veľké problémy boli zo sféry humoru vylúčené.      

Neviem či je to správne. Spomínam si ako Marx povedal, že: „Ľudstvo sa smiechom lúči so svojou minulosťou.“ Ak je to naozaj pravda, tak so súčasnosťou sa chystáme žiť dlho. Nezosmiešňujeme ju, pretože je vrtkavo šťastné zosmiešňovať ju.

Čím je v tejto súvislosti zaujímavý škandál s detským časopisom? Predsa tým, že to, čo v „dospeláckom“ svete už neprejde, v „detskom“ sa o to dá pokúsiť. 

Hoci, a to treba priznať, slovenskí kolegovia to urobili až príliš neokrôchane. Ak by to však urobili kulantnejšie? Kto vie?

Ľudia, nesmiete sa lúčiť so svojou budúcnosťou. Či na to potrebujete detský časopis, ktorý učí smiechu, neviem. Zdá sa mi, že teraz skôr potrebujeme detský časopis, ktorý nás naučí myslieť.

Lebo mať zmysel pre humor, to je o rýchlom myslení (preto sa tupí smejú nad vtipom neskôr ako ostatní, kým sa im nevysvetlí pointa). 

Sovietske deti (i naše socialistické) myslieť učili. Dnes, po ére Disneyho a jemu podobných koloniálnych amerických subproduktov, je vhodné začať všetko od začiatku.

Podľa vz.ru, 13. 10. 2017 (krátené)

 

„Ázijský gambit“ Ruska: Gazprom odpovedá Američanom asymetricky

V Rusku našli neordinárny spôsob odpovede na pokusy USA zastaviť „Severný prúd-2“. 

Americké úrady stále pokračujú v lobovaní záujmov svojich plynárov v Európe. Blokovanie realizácie ruského projektu Severný prúd-2 prinútilo ruskú stranu obrátiť pozornosť na iné trasy realizácie plynového potenciálu štátu.

Teraz sa dá pozorovať, že RF uprednostňuje odpovedať na agresívne výpady USA asymetrickými opatreniami. Preto v boji o nové trhy Rusko uprednostnilo urýchlený rozvoj vzťahov s partnermi z Ázie. 

Stretnutie V. Putina s kráľom Saudskej Arábie preukázalo dôležitý prielom Ruska na energetický trh Blízkeho východu. Paralelne s tým si treba všimnúť nedávny kontrakt Gazpromu a Pakistan LNG, ktorý má, podľa vyhlásenia ruského vicepremiéra Arkadija Dvorkoviča, odštartovať obrovské dodávky ruského kvapalného plynu do Pakistanu. Vytvára sa tým situácia, že Rusko asymetrickými opatreniami odpovedá na pokusy americkej strany prekaziť položeniu plynovodu do Európy. Rusko tým zahralo proti USA „ázijský gambit“.

Rozmeniac svoj Severný prúd-2 na mnohopočetné veľké i perspektívne energetické projekty na Blízkom východe a v krajinách ázijského regiónu, Rusko dokázalo pre svoje hospodárstvo  odkryť nové trhy perspektívnych štátov s rozvíjajúcim sa hospodárstvom. Za tejto situácie je príznačné, že Saudská Arábia a Pakistan už dávno spadajú do zóny amerických záujmov. Lenže Rusku sa bez ohľadu na to podarilo odlákať ich na svoju stranu. No a celý rozsah „ázijského gambitu“ si uvedomíme ak si, že v zóne vplyvu ruských plynárov je aj Čína, spoluprácou s ktorou sa v perspektíve črtajú ohromné zisky.

USA sa pri tom spoliehajú na dodávky svojho „lacného bridlicového plynu“ do EÚ, ktorý objektívne nedokáže konkurovať plynu z ruského potrubia. No a to je priestor na budúce kontrakty Ruska.

Záverom sa dá povedať, že pokiaľ sa USA snažia realizovať dočasné konkurenčné predbosti na trhu Európy, Rusko si aktívne osvojuje perspektívne trhy Blízkeho východu a Ázie. No stále je pripravené aj na realizáciu európskych projektov.

Podľa newinform.com, 15. 10. 2017

 

Moskva radí Washingtonu ohľadne Iránu „neopravovať to, čo funguje“

Námestník ministra zahraničia RF Sergej Rjabkov, komentujúc vyjadrenia štátneho tajomníka USA Rexa Tillersona o možnosti „doplnkov“ pri dohode o atómovom programe Iránu, poradil Washingtonu „neopravovať to, čo funguje“.

„Existuje americké príslovie, ktoré kolegovia spoza oceánu často používajú v podobných situáciách: „Neopravuj to, čo funguje“. A práve to sa žiada teraz adresovať kolegom v USA,“ povedal ruský diplomat a zdôraznil, že Rusko vyzýva USA plniť existujúce dohody o iránskom atómovom programe a nevyrábať dodatky k spoločnému plánu činnosti.

Podľa vz.ru, 16. 10. 2017

 

V Budapešti sa konala akcia „Samourčenie pre Zakarpatsko“

Jej účastníci požadovali slobodu pre rumunských, rusínskych, bulharských, arménskych, poľských národnostných menšín, žijúcich na území súčasnej Ukrajiny. Na facebooku sa o tom zmienila veľvyslankyň Ukrajiny v Maďarsku Ľjubov Nepop.

Organizátori podľa nej vyhlásili, že sa stavajú proti „barbarstvu pučistov, ktorí spolu s Ukrajinou vzali do zajatie maďarských národných bratov“.

Nepop poznamenala, že ukrajinské ministerstvo zahraničia protestovalo proti tomuto mítingu. Maďarská strana v odpovedi na to vyhlásila, že má právo na mierové vyjadrenie svojho názoru a vyjadrenie spoločne naformulovaného postoja.

Využitie týchto práv, z pohľadu Nepop, vraj nedáva právo aby jeden z účastníkov mal na chrbte nápis: „Zakarpatsko podľa zákona patrí Maďarsku. Samourčenie pre všetky utláčané národy, ktoré sú prinútené žiť na Ukrajine“.  

Minister zahraničia Ukrajiny, ktorý nedávno navštívil Maďarsko, aby hovoril o škandálnom „Zákone o vzdelávaní“, ho obvinil z podpory separatizmu a požadoval „zakázať túto provokáciu“.

Riaditeľ politického departmentu MZV Ukrajiny Alexej Makejev taktiež okomentoval „Samourčenie pre Zakarpatsko“ na svojom účte facebooku. Budapešť sa podľa neho „otvorene zahráva“. „Rozhodne protestujeme a očakávame, že úrady Maďarska sa neodkladne odčlenia od týchto hanebných výziev,“ napísal.

x x x

V septembri Verchovna rada Ukrajiny prijala zákon o vzdelávaní, ktorý k roku 2020 kompletne odstraňuje vzdelávanie v jazykoch národnostných menšín.

Podľa ria.ru, 14. 10. 2017

 

USA klamú celému svetu, vyhlásil Erdogan

Predstavitelia USA klamú, tvrdiac, že sa nemôžu stretnúť za zatknutým pracovníkom amerického konzulátu v Istanbule Metinom Topuzom, vyhlásil turecký prezident R. T. Erdogan.

„USA klamú celému svetu. Nikto nežiadal o stretnutie s pracovníkom konzulátu po jeho uväznení 4. októbra. Potrebujú dokument (s obvineniami)? Vydá im ho nie ministerstvo zahraničia, ale súd,“ povedal Erdogan pred guvernérmi v Ankare.

Podľa jeho slov, aj keď vzťahy medzi štátmi nemôžu byť úplne priateľské alebo úplne nepriateľské, Turecko je vážne znepokojené dvojtvárnosťou tých, ktorí sa nazývajú partnermi Ankary.

„Počas stretnutí z očí do očí sľubujú, dávajú záruky a za naším chrbtom splietajú špinavé hry, ktorú už majú taký charakter, že sa už nedajú skryť,“ poznamenal turecký líder.

Opäť obvinil USA z dodávok zbraní silám domobrany sýrskych Kurdov, ktorých Turecko považuje za teroristickú organizáciu, spojenú so (v Turecku) zakázanou Robotníckou stranou Kurdistanu.

Podľa ria.ru, 13. 10. 2017

 

Nemecko o možnom spojení Európy a Ruska proti USA

Minister zahraničia Nemecka Sigmar Gabriel pre RND povedal, že možné zrušenie Američanmi atómovej dohody s Iránom odstrčí Európu od Washingtonu a zblíži je s Ruskom a Čínou.

„Rozhodujúci význam má to, že Európa sa pridržiava jednotného názoru o tejto téme. Budeme musieť povedať Američanom, že ich politika v iránskej otázke nás, Európanov, postrkuje k spoločnému postoju Ruska a Číny,“ povedal nemecký minister.

Zdôraznil, že americké odstúpenie od zmluvy o iránskom atómovom programe, bezpečnostnú situáciu len zhorší, pretože to prinavráti priamu hrozbu vojny medzi Izraelom a Iránom.

„Tragédia je v tom, že iránska záležitosť sa môže premeniť na americkú vnútropolitickú hru,“ poznamenal Gabriel.

Z Teheránu tiež oznámili, že ak Washington ako prvý odstúpi od zmluvy, oni tiež prijmú takéto rozhodnutie. 

Podľa ria.ru, 13. 10. 2017

 

V USA pomenovali zbrane, vo výrobe ktorých ich Rusi predbehli o 20 rokov

Analytik centra vojenských a námorných analýz USA Samuel Bendett nazval Rusko nesporným svetovým lídrom v rádioelektronickom boji, píše Breaking Defense.

Tvrdí, že intenzita prác Moskvy v tejto oblasti spôsobila, že USA za dvadsať rokov „značne zaostali“ od popredných ruských výskumov.

Osobitnú pozornosť venoval komplexu RB-341V „Leer-3“, ktorý je predurčený na potlačenie mobilného spojenia GSM. Zariadenie, ktoré dokáže naraz blokovať do 2000 abonentov alebo troch operátorov mobilného spojenia, skonštruovalo špeciálne technologické centrum v Petrohrade.

Bendett tiež poukázal na výzbroj, v ktorej Rusko podľa neho zaostáva nielen za USA, ale aj za „Číňanmi, Iráncami a Turkami“. Na mysli mal bezpilotné lietajúce prostriedky. Ako príklad poukázal na ruský bezpilotnik „Forpost“, predlžujúce sa konštruovanie bojového dronu „Altair“, ruský robot-ženista „Uran-b“ a bezpilotnik „Orion“.

Americký expert však uznal, že v ostatnej dobe začalo Rusko venovať veľkú pozornosť tomuto odvetviu a že čoskoro môže RF skrátiť zaostávanie za zahraničnými mocnosťami.

Podľa pnp.ru, 6. 10. 2017

 

Ruská armáda dostáva do výzbroje „zabijaka delostreleckých batérií“

Nový rádiolokačný komplex prieskumu „Jastreb-AV“ je už prakticky dokončený (testovacia vzorka sa objavila už v roku 2014), oznámilo ruské ministerstvo obrany. Ide o techniku, ktorá prekonáva všetky systémy, ktoré sú vo výzbroji svetových armád nielen jednoducho, ale niekoľkonásobne.

„Jastreb-AV“ prekonáva analogické komplexy Ruska i zahraničných armád, zdôraznil námestník ministra obrany armádny generál Dmitrij Bulgakov a vysvetlil, že nová technika je obrovskou pomocou v boji proti delostreleckým batériám.

Doposiaľ ruská armáda využívala systém „Zoopark“, ktorý zaznamenal zaregistruje paľbu raketovej alebo mínometnej paľby do vzdialenosti 20 km (iné systémy aj niekoľkonásobne ďalej). No a vzápätí po nej začne pracovať ruské delostrelectvo alebo bombardér. 

(Rusi však majú aj komplex delostreleckého prieskumu „Penicillin“, ktorý odhaľuje nepriateľských delostrelcov nie podľa dráhy letu munície, ale podľa echa výstrelu. Podľa konštruktéra Valéria Kamyševa systém je vraj natoľko citlivý, že zachytí aj zvuk zakrývajúcich sa dverí.)

Podrobnosti o „Jastrebe-AV“ nevedia ani vojenskí analytici. „Komplex „Jastreb-AV“ je pravdepodobne skonštruovaný na novej základnej platforme. Lebo „Zoopark“, hoci aj modernizovaný, je dostatočne zastaraná mašina“, predpokladá vojenský expert Anton Lavrov.

Šéfredaktor listu „Export výzbroje“ Andrej Frolov hovorí, že takéto systémy sú v modernom boji značne žiadané. „Jedným z prvých systémov, dodaných Američanmi Ukrajinu, boli práve takéto kompaktné rádiolokačné stanice – na zaregistrovanie delostreleckých pozícií.“

V novembri 2015 v rámci dodávok tzv. neusmrcujúcich zbraní USA odovzdali Ukrajine dva RL komplexy protibatériového boja AN/TPQ-36 Firefinder. Predurčený je na zistenie a určenie koordinát palebných pozícií delostrelectva, raketometov (a hlavne mínometov) vo vzdialenostiach od 750 metrov do 24 km.

Experti tvrdia, že Firefinder zaostáva za ruským Zooparkom1M s výnimkou jedného parametru – v efektívnej diaľke zistenia cieľov. 

Noviny Vzgljad analyzovali čo získa ukrajinská armáda zadovážením si týchto amerických RL staníc. „Ak tieto stanice budú dodané, tak efektivita protibatériového boja OSU sa zvýši najmenej trojnásobne“, predpovedal prvý vicepremiér Akadémie geopolitických otázok Konstantin Sivkov.

Pravdou však je, že existujú technické prostriedky, s pomocou ktorých domobranci dokážu neutralizovať americkú techniku. „Existujú prostriedky, ktoré umožnia zarušiť takéto RLS. Tie už potom nedokážu určiť pozície páliaceho delostrelectva. V DĽR bola vidieť stanice rádioelektronického boja R-330, myslím, že ak bude treba, tie sa vedia postaviť americkým AN/TPQ-36, povedal vojenský expert Viktor Murachovskij.

Podľa vz.ru, 8. 10. 2017

 

Ukrajinský major o vine Ozbrojených síl Ukrajiny pri zničení „Boeingu“

Podľa médií na územie Ruska nelegálne prešiel náčelník veliteľského stanovišťa PVO vojenskej časti 1215 Ozbrojených síl Ukrajiny major Jurij Baturin, ktorý tvrdí, že disponuje informáciou o zodpovednosti OSU za zničenie malajzijského Boeingu linky MH17.

Dôstojník prekročil hranicu do Ruska so svojimi osobnými i vojenskými dokumentmi, potvrdzujúcimi jeho identitu. Vyhlásil, že sa rozhodol odhaliť túto informáciu „z morálnych dôvodov“.

Podľa jeho slov, 17. 7. 2014 v deň pádu lietadla, sa nachádzal vo vojenskom útvare pri Charkove, keď na radaroch pozoroval let lietadla na nebi Ukrajiny a jeho katastrofu.    

Baturin tvrdí, že technické prostriedky kontroly zafixovali útok na „Boeing“ raketou „zem – vzduch“ z územia Ukrajiny.

Ďalej major povedal, že po tragédii prišla k jeho jednotke kolóna doprovodných vozidiel ukrajinského Buk – u. V rozhovoroch títo vojaci Baturinovi povedali, že v momente pádu lietadla sa obsluha tohto protilietadlového raketového komplexu nachádzala na mieste, ktoré bolo neskôr určené vyšetrovaním koncernu Almaz – Antej ako bod odpalu rakety.

Baturin nazýva presné pomenovanie vojenských útvarov, ktoré boli zapojené do tejto operácie, hovorí sa v správe.

Prednedávnom generálna prokuratúra DĽR vyhlásila, že získala nové údaje o odpale rakety na lietadlo z územia, ktoré bolo pod kontrolou Kyjeva.

Podľa týchto údajov sa odpal uskutočnil z územia pri dedinke Zaroščinskoje „Šachťorského rajónu“, ktoré bolo v tom čase obsadené ukrajinskou armádou. Či má táto informácia súvis s Baturinom sa zatiaľ nevie.

Podľa vz.ru, 6. 10. 2017

 

Naša poznámka:

Spomeňte si na slová V. V. Pjakina z FKT Altaj, ktorý neustále tvrdí, že zostrelenie Boeingu linky MH17 malo rovnaký cieľ, ako keď hitlerovskí esesáci prepadli svojich vlastných vojakov v Gliviciach, z čoho potom obvinili Poliakov a čo im stačilo na formálnu zámienku na rozpútanie 2. sv. vojny.

Zostrelenie malajzijskej linky MH17 malo podľa V. V. Pjakina splniť presne ten istý cieľ, no tentoraz na rozpútanie 3. svetovej vojny.

O Gliviciach sa svet dozvedel pravdu až po vojne. Novodobí teroristickí agresori s nejakým vyšetrovaním vôbec nerátali, nádejali sa, že „víťazná vojna“ im všetko spíše.

Lenže...

Vladimír Mikunda

 

Zeman: Kosovo a Krym - príklad dvojakých štandardov

Prezident ČR Miloš Zeman vyhlásil, že rozdiel vo vzťahu Západu k referendu na Kryme a odtrhnutia Kosova od Srbska je očividným prejavom politiky dvojakých štandardov.

Zeman pripomenul, že vystupoval proti odtrhnutia Kosova od Srbska, považujúc to za porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, zaručujúcej územnú celistvosť Srbska.  

„Lenže stalo sa to, čo sa nazýva ´meranie dvojakým metrom´ alebo ´politikou dvojakých štandardov´: kedy referendum v prípade Krymu – je nezákonnou anexiou a keď Kosovo sa stáva samostatným napriek spomínane rezolúcii BR OSN, tak všetko je v poriadku,“ vyhlásil.

Zeman neraz vystupoval s vyhláseniami na podporu Ruska. V septembri napr. hovoril, že svetové spoločenstvo sa pridržiava názoru, že Ukrajine sa už nepodarí prinavrátiť si Krym.

Okrem toho v auguste vyhlásil, že nastal čas, aby Praha jasne vyjadrila svoju pozíciu vo vzťahu protiruských sankcií a pripojiť sa k štátom, ktoré vystupujú za ich zrušenie. Politik je presvedčený, že protiruské sankcie prekážajú dôvere a sú dvojakou stratou.

Podľa vz.ru, 6. 10. 2017