Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Nová nepriestrelná vesta výstroja Ratnik-2 zadržala guľku zo snajperskej pušky Dragunova zo 100 metrov

„Rossijskaja gazeta“ uvádza, že guľka letela rýchlosťou 810 m/sec. (projektil zo samopalu má úsťovú rýchlosť cca 705 m/sec. – pozn. red. srspol.) no vestu i tak neprerazila.

Testy boli vykonané za účasti predstaviteľov Pakistanu a prieskumníkov 34. brigády. Hostí z Ázie zaujala aj automatická pištoľ Stečkina.

V tomto čase sa v ruských vojskách testuje asi 50 súčastí bojového výstroja druhej generácie „Ratnik“, vrátane nepriestrelnej vesty 6B45, bojový ochranný náprsník 6B46 a vševojskové helmy 6B47.

Poznamenajme, že vojak môže byť smrteľne ranený aj v prípade, že guľka jeho vestu neprerazí. Kinetická energia projektilu môže totiž aj tak spôsobiť smrteľné zranenie.

Podľa vz.ru, 3. 10. 2017

 

Dobehnúť a predbehnúť Európu: Ako sa zmenili pri Putinovi ruské dôchodky?

Podľa ruských štatistikov v Rusku bolo ku konca roku 2016 okolo 42 miliónov dôchodcov. Predstavitelia tzv. liberálnej opozície tvrdia, že všetci títo ľudia žijú za hranicou chudoby a každým rokom sa im situácia zhoršuje. Otázkou je, či sú tieto reči pravdou, alebo tu ide o strašiak, predurčený pre zahraničného čitateľa, diváka, poslucháča...

Oficiálna štatistika prezrádza, že ku dnešným dňom je priemerný dôchodok Rusa 13 000 rubľov, čo je 40 % úrovne priemernej mzdy. Pritom ešte pred 17-timi rokmi bol dôchodok na úrovni 800 rubľov. Čiže priemerný dôchodok sa za tieto roky znásobil viac ako 15-krát. Ak k tomu prirátame infláciu, tak ruský dôchodok sa znásobil 10-krát.  

Omnoho viditeľnejší výsledok uvidíme, ak si porovnáme priemerné ruské a priemerné európske príjmy. Pokiaľ na konci 90-tych rokov boli príjmy Rusov 50-krát nižšie ako Európanov, tak v roku 2016 sa tento rozdiel znížil na 2 – 4 krát. No a pri tom je tiež dôležité vidieť rozdiel cien a nákladov.  

Napríklad, jednou zo základných položiek Európanov sú komunálne výdaje, na ktoré v zimnom období vynakladajú do 30-40 % zo všetkých príjmov. Ruskí opoziční „experti“ vyhlasujú, že pri Putinovi dôchodcovia platia za komunálne služby ešte viac a že vôbec všetky príjmy vydávajú za teplo a elektrinu. Zamlčiava sa pri tom fakt, že výnosom ruského prezidenta je vydané blokačné obmedzenie, v súlade s ktorým rodina nemôže platiť za komunálne služby viac, ako 22 % svojho súhrnného príjmu. Čiže každé vyhlásenie o tom, že v Rusku niekto platí viac, je jedno obrovské klamstvo.   

Podľa analytickej agentúry Global Rich List, ktorá vo svojich prepočtoch kalkuluje so všetkými nuansami, priemerný ruský dôchodca patrí medzi 20 % najzabezpečených ľudí sveta. Čiže ruský systém zabezpečenia dôchodcov už dosiahol svetovú úroveň a vo svojom regióne je lídrom.  

Originál článku s ďalšími údajmi: https://inforeactor.ru/105870-dognat-i-peregnat-evropu-kak-izmenilis-rossiiskie-pensii-pri-putine

Podľa inforeactor.ru, 2. 9. 2017

 

Rusko získa výhodu zo zhoršenej klímy

Podľa výskumu MMF HDP Ruska môže vyrásť vďaka globálnemu otepleniu.

Štáty „horúcich“ regiónov planéty riskujú stratiť do 1,5 % HDP na obyvateľa pri zvýšení priemernej teploty o 1 stupeň, kým HDP takých štátov ako Island, Mongolsko, Fínsko sa zvýši o 0,5 – 1,5 %. Rusku sa predpovedá rast 0,8 %.

Protikladný je však ruský predpoklad. Minister poľnohospodárstva Alexander Tkačov tvrdí, že globálne oteplenie hrozí stratou 1 – 2 % HDP.

Podľa vz.ru, 2. 10. 2017

 

Deindustrializácia Ukrajiny: Kyjev doráža hospodárstvo štátu

Ukrajinský expert o poslednom rozhodnutí Kyjeva, ktoré môže s konečnou platnosťou „doraziť“ zvyšky industrializácii štátu.

Ukrajina bola po získaní nezávislosti celkovo priemyselne rozvinutou krajinou. Vedeniu sa z dedičstva po bývalom ZSSR dostala k dispozícii obrovská výrobná základňa. K dnešnému dňu to však už neplatí, situácia sa zmenila kardinálne.

Po štátnom prevrate sa k moci dostali politici, ktorí so závideniahodnou tvrdohlavosťou robia kroky na deindustrializáciu Ukrajiny. No a ostatné rozhodnutie kyjevského vedenia je podľa člena Doneckého ústavu priemyselnej automatizácie Viktora Litvinenka schopné doraziť hospodárstvo štátu tým, že ho zbaví technologického potenciálu.

Expert vyhlásil, že nové opatrenia reformovania ukrajinského vzdelávacieho systému prevracajú Ukrajinu „z priemyselne rozvinutého štátu na agrárny, kde už nie sú potrebné technické špecializácie“. Litvinenko si pri tom všíma, že Kyjev cieľavedome znižuje výučbu tých predmetov, ktoré majú dôležitý význam na prípravu technických špecialistov.

„Rozhodli sa odstrániť základné technické disciplíny, také ako matematika, fyzika,“ konštatuje Litvinenko a obracia pozornosť aj na to, že nové vzdelávacie štandardy štátu zbavujú Ukrajinu technického potenciálu a priemyselná súčasť národného hospodárstva bude mať nulovú hodnotu, čo nakoniec privedie k ukončeniu existencie industriálnej Ukrajiny...

Podľa newinform.com, 2. 10. 2017

 

Poľnohospodársky boom: RF upútala EÚ výrobou mäsa a mlieka

Švédske vydanie ATL si všimlo citeľné úspechy Ruska v poľnohospodárstve vďaka jeho rýchlemu rozvoju. RF už dnes zostrila konkurenciu obilnín na trhu a zvýšila ich cenu.

Existuje dôvod predpokladať, že v budúcnosti nastane zvýšený export bravčoviny a mlieka. Zahraničné médiá zdôrazňujú, že kúpou ruských produktov si stredná trieda otvára pre seba nové možnosti. Európska spravodajská agentúra oznámila, že západné sankcie voči Rusku z roku 2014 v poľnohospodárstve všetko postavili hore nohami. Osobitne viditeľným sa to stalo po obmedzení na dovoz potravín. V Rusku razantne vyrástol záujem o poľnohospodárstvo u rozpočtových, súkromných i zahraničných podnikateľov, ktorí stavili na sebestačnosť RF.

Ruské poľnohospodárstvo sa, bez ohľadu na sankcie, úspešne rozvíja, zabezpečujúc si nové možnosti pre rozvoj potravinárskeho priemyslu. Cítiť to aj na stúpajúcom záujme mnohých európskych spoločností. Švédsky list ATL si všimol, že spoločnosť Arla upriamuje pozornosť na podnikanie s mliekom v Rusku, o čo má záujem aj francúzska firma Danone (už predtým predala na Sibír 5000 kráv). Aktivizujú sa aj spoločnosti Väderstad a Lantmännen.

Vo Švédsku sú na základe toho presvedčení, že sankcie zohrávajú pre Rusko viac pozitívnu ako negatívnu rolu, pretože mu otvárajú nové možnosti pre štátne spoločnosti i pre zahraničných investorov.

Podľa politexpert.net, 1. 10. 2017

 

„Kapitulácia“ Západu: EÚ nemá právo prekážať „Severnému prúdu-2“

Bez ohľadu na to, že Európa nie je nadšená projektom ruského plynovodu „Severný prúd-2“, ktorý má zabezpečiť plynom Nemecko, EÚ nemá právo miešať sa do jeho priebehu alebo viesť nejaké rozhovory s RF v tejto otázke. Podľa RT to vyhlásili to právnici Európskej rady.

EÚ nemá kompetencie, aby v mene členských štátov zasahovala do procesu realizácie projektu „Severný prúd-2“, potvrdila expertíza právnej služby EÚ. Špecialisti spresnili, že podobné konzultácie majú právo uskutočňovať len jednotlivé štáty. Toto priznanie sa dá považovať za „kapituláciu“ Západu v nekonečnom posudzovaní a kritike plynovodu?

„Severný prúd-2“ vyvoláva v Európe surové spory. Európske štáty sa voči nemu správajú s opovrhnutím, pretože nový plynovod údajne protirečí radu cieľov EÚ v energetike i v zahraničnej politike. Iné štáty si zase myslia, že to bráni hlavnému cieľu, získaniu nezávislosti od ruského „modrého paliva“.

A prečo je táto téma mimo jurisdikciu EÚ? Lebo platné dokumenty predpokladajú posudzovanie takýchto otázok len vo vnútri EÚ. No a Rusko sa nachádza v jej vnútri nie je!

Podľa inforeactor.ru, 1. 10. 2017

 

Sankt-Peterburg – najlepšie turistické mesto Európy

Sankt-Peteburg sa stalo víťazom nominácie „Najlepší európsky mestský smer – 2017“ prestížnej ceny v oblasti turistiky World Travel Awards, uvádza tlačová služba gubernátora severného hlavného mesta.

Ceremoniál odovzdania ceny World Travel Awards sa v Rusku konal po prvýkrát. Slávnostného podujatia, ktoré sa konalo v sobotu (30. 9.) v Ruskom etnografickom múzeu, sa zúčastnil gubernátor Sankt-Peterburga Georgij Poltavenko a prezident WTA Graham Cooke.

Sankt-Peterburg získal právo na usporiadanie ceremónie ako mesto, ktoré má už dve ceny World Travel Awards – „Líder kultúrno-turistického smerovania sveta – 2016“ a „Líder kultúrno-turistického smerovania Európy – 2015“.

Podľa ria.ru, 30. 9. 2017

 

Britské médiá a zľakli ruskej „tajnej zbrane“

Nové rádioelektronické zbrane, ktoré konštruuje Moskva, sa stanú „silnejšími ako atómová bomba“ a budú spôsobilé vyraďovať z boja celé armády, píše britský list Daily Star.

Najpôsobivejšou je vraj mohutná elektromagnetická raketa „Alabuga“, ktorá vraj dokáže znefunkčniť všetky raketové hlavice a palubné systémy lietajúcich objektov nepriateľskej armády v rádiuse 3,5 km.

Novinári tvrdia, že dôležitou osobitosťou rakety je schopnosť blokovať automatiku tankov, detonovať delostreleckú muníciu vo veži techniky. Autori článku sa tiež obávajú, že pred elektromagnetickou zbraňou sa neskryjú ani vojaci, hoci by sa nachádzali v hĺbke zeme do sto metrov.

Britský list  tiež spomína zariadenia na diaľkové odmínovanie „Listva“, ktoré dokáže zneškodňovať výbušné systémy, ktoré trhá rádiom riadené míny vysokofrekvenčnými lúčmi.

O „Alabuge“ sa už v médiách hovorilo. Generálny riaditeľ koncernu „Rádioelektronické technológie“ Vladimír Michejev poznamenal, že „Alabuga“ nie je konkrétnou zbraňou, že je to celý komplex vedeckých výskumov, počas ktorých sa určujú základné smerovania rádioelektronických zbraní budúcnosti. Tieto zbrane majú vraj „najvyšší stupeň utajenia“.

Podľa ria.ru, 1. 10. 2017

 

Assange ohlásil 1. svetovú internetovú vojnu

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange vyhlásil, že v Katalánsku sa začala „prvá internetová vojna na svete“, kde národ i vláda používajú internet na organizáciu referenda o nezávislosti autonómie a španielske špeciálne služby útočia, zmrazujú telekomunikácie a cenzurujú. „Prvá internetová vojna sveta sa začala v Katalánsku,“ napísal Assange do svojho blogu na Twitteri.

Assange tiež vyjadril názor, že „ide o najväčší konflikt na Západe medzi národom a štátom“ od čias pádu Berlínskej steny.

Zakladateľ WikiLeaks tiež vyzval svojich priaznivcov, aby na svojich platformách označili miesto svojho nachádzania sa Barcelonu, aby tak „preukázali solidaritu s Kataláncami a pomohli ochrániť ich od agresívneho pozorovania a cenzorských útokov, ktoré v súčasnosti proti nim rozpútali španielske bezpečnostné služby“.

Podľa vz.ru, 30. 9. 2017

 

RPC poslala list Tillersonovi kvôli jeho správe o obmedzovaní slobôd v RF

Moskovský patriarchát poslal list na meno štátneho tajomníka Rexa Tillersona v súvislosti so správou štátneho departmentu USA o údajnom obmedzovaní náboženských slobôd v Rusku.

„List bol odoslaný veľvyslanectvu USA na jeho odovzdanie adresátovi,“ povedal anchimandrita Filaret, spresniac, že nejde o otvorený list. Podľa jeho slov, po tom, ako bude list adresátovi doručený, oddelenie zahraničných cirkevných vzťahov Moskovského patriarchátu oznámi na svojej stránke „základné postoje Ruskej cirkvi voči správe, ktoré obsahuje aj list“.

V stanovisku oddelenia sa napr. hovorí, že správa štátneho departmentu USA „nespomína mnohopočetné prípady podpaľovania chrámov, bitia kňazov a ani tie zákony, ktoré sa na Ukrajine pripravujú a ktoré sú absolútne diskriminačné voči všetkým religióznym združeniam, ktoré nemajú ústredie na Ukrajine“. 

Podľa ria.ru, 29. 9. 2017

 

Teplu odolný lak: v Rusku vynašli technológiu, ktorú svet nemá

Špecialisti Tomskej štátnej univerzity vynašli termostabilný lak, ktorý vydrží zahriatie do 400 °C. Táto metóda nepozná analógie na ruskom a ani zahraničnom trhu. Správu o tom priniesla Komsomoľská pravda.

Patent na túto unikátnu technológiu ruskí špecialisti dostali v septembri. Tvrdia, že ich produkt nie je toxický, že je stabilný aj v agresívnom prostredí a odolá teplote +400 °C.

„Vynašli sme produkciu neškodlivého organokremičitého laku, ktorý svojimi charakteristikami v ničom nezaostáva za materiálmi, nachádzajúcimi sa na súčasnom trhu, navyše je ekologickejší a lacnejší,“ povedal pracovník laboratória Alexander Jagovkin.

Ruský lak sa vraj výborne hodí aj na lakovanie kapôt automobilov, spomaľuje ich starnutie na priamom slnku. 

Podľa politros.com, 28. 9. 2017

 

„Východný tromf“: Putin dosiahol dvojaký úspech

Ruským činiteľom sa podarilo dosiahnuť dôležitý úspech pri vytvorení nového hospodárskeho pólu v štáte. 

Nový ťah na rozvoj Ďalekého východu, ktorý predtým určil prezident V. Putin, umožnil Rusku získať nový „hospodársky tromf“. Už dnes je možné vidieť, ako sa ruskému prezidentovi podarilo vďaka vytvoreniu ďalekovýchodného bodu hospodárskeho rastu, dosiahnuť nielen príťažlivosť investícií do podnikateľských projektov regiónu, ale aj jeho rýchle pretváranie.

Napríklad, nedávno hlava „Rosrybolovstva“ Iľja Šestakov ohlásil úspešné pokračovanie v náhradách dovozov na svojom úseku. Rusko má teraz rekordné výlovy rýb, ktoré v minulom roku dosiahli 4,8 milióna ton. Pri tom sa podarilo dvojnásobne znížiť podiel importu na ruských predajných pultoch a obmedziť to na 0,5 milióna ton.

Nová politika prezidenta RF tým zároveň umožnila navýšiť export ruských rýb do 2 miliónov ton a odvetvie urobiť príťažlivým pre zahraničných investorov. Jedným z posledných príkladov vysokého záujmu cudzincov  k ruským ďalekovýchodným projektom sa stala novina o zámysle kórejských podnikateľov investovať do komplexov na spracovanie rýb v RF 130 miliónov USD.

Tým pádom sa dá hovoriť o tom, že Putinovi sa podarilo zabezpečiť všetky podmienky na premenu ruského Ďalekého východu na nový výrobný klaster, ktorý krajine umožní vyjsť na svetové trhy s kvalitatívne novou produkciou.

Pokiaľ sa ruské ďalekovýchodné vody dodnes využívali predovšetkým na výlov rýb zahraničnými plavidlami, tak teraz sa tu povedľa iných hospodárskych projektov začne rozvíjať vlastný spracovateľský priemysel rýb.

Čiže nový „východný tromf“ Putina nielenže vytvára nové pracovné miesta a zvyšuje objemy pridanej hodnoty na ruské morské plody, ale podľa Šestakova už zlikvidoval aj svoju zraniteľnosť od zahraničných sankcií.

Podľa newinform.com, 28. 9. 2017

 

Rusi konštruujú elektromagnetické bomby

Ide o rádioelektronické bomby, ktoré dokážu znefunkčniť nepriateľskú techniku vďaka svojmu vysoko výkonnému vysokofrekvenčnému impulzu, oznámil poradca prvého námestníka generálneho riaditeľa koncernu „Rádioelektronické technológie“ Vladimír Michejev.

Už predtým sa v niektorých médiách objavila informácia o tom, že firmy ruského VPK skonštruovali elektromagnetickú raketu vysokého výkonu „Alabuga“, ktorá má bojový blok s generátorom elektromagnetického poľa vysokého výkonu. Uvádzalo sa, že raketa je schopná jedným úderom prikryť územie 3,5 km2 a vyradiť všetku tam nachádzajúcu sa elektroniku, zmeniac ju na „kovošrot“.

Michejev vysvetlil, že „Alabuga“ nie je konkrétnou zbraňou: pod touto značkou sa v rokoch 2011 – 2012 dokončil celý komplex vedeckých výskumov, v priebehu ktorých boli určené hlavné smery vývoja budúcich elektromagnetických zbraní.

„Urobilo sa veľmi dôležité teoretické zhodnotenie a praktická práca na laboratórnych maketách a špecializovaných poligónoch, v priebehu čoho bola určená nomenklatúra rádioelektronických zbraní a stupeň účinnosti jeho pôsobenia na techniku,“ povedal Michejev.

Jeho intenzita môže byť rôzna. „Počnúc obyčajným rušením s dočasným vyradením zbraní a techniky, vrátane do jej kompletného rádioelektronického zničenia, spôsobeného kompletným deštrukčným elektronickým poškodením základných plošných spojov, blokov a systémov.“

Po dokončení týchto prác boli všetky výsledky utajené a téma vysokofrekvenčných zbraní sa dostala spomedzi kritických zbraní do najvyššieho stupňa utajenia, zdôraznil Michejev.

„Dnes môžem povedať len toľko, že všetky dosiahnuté kroky boli zmenené na konkrétne konštrukčné práce na vytvorenie elektronickej munície, bomby a rakety, majúce špeciálny výbušný magnetický generátor, v ktorom sa vďaka výbuchu vytvorí tzv. vysokofrekvenčný elektromagnetický impulz, vyraďujúci do určitej vzdialenosti všetku techniku protivníka,“ poznamenal Michejev a dodal, že podobné výskumy robia aj USA a Čína.

Podľa ria.ru, 28. 9. 2017

 

Sýria si ide prinavrátiť kontrolu nad všetkými náleziskami uhľovodíkov

Vláda Sýrie môže do konca októbra získať kontrolu nad všetkými ropnými a plynovými náleziskami v štáte, vyhlásil veľvyslanec Sýrie v Číne Imad Mustafa.

„Veríme, že ku koncu budúceho mesiaca dostane vláda Sýrie pod kontrolu 100 % ropných a plynových nálezísk,“ povedal pre čínsky štátny list Global Times.

Zároveň prezradil, že vláda Sýrie už rozpracúva projekty na povojnovú obnovu krajiny, poznamenajúc, že prioritným smerovaním bude obnova dodávok elektriny, energetický sektor a bytová výstavba.

Global Times k tomu dodal, že podnikatelia z Číny v ostatnom čase, bez ohľadu na ťažkosti, prejavujú zvýšený záujem o investičné projekty v Sýrii, uvádza TASS.

Podľa vz.ru, 25. 9. 2017

 

Blíži sa v Nemecku povstanie antifašistov?

Po prvýkrát za 68 rokov sa do nemeckého parlamentu dostala strana so zreteľným národným programom. V reakcii na senzačný úspech „Alternatívy pre Nemecko“ (tretia najsilnejšia strana, na území bývalej NDR druhá a v Sasku prvá) vyšli do ulíc ľavicoví radikáli. Hovorí sa, že Nemecko teraz čakajú bojové akcie a pogromy, organizované tými, ktorí sa nazývajú antifašistami. 

Pozícia A. Merkelovej je značne oslabená. Podľa analytikov by to s ňou bolo ešte horšie, nebyť toho, že pri týchto voľbách jej mnohí prišli dať hlas nie preto, lebo je nejaká úžasná, ale preto, aby sa postavili proti „Alternatíve pre Nemecko“, ktorá je jedinou politickou silou, volajúcou po radikálnom prehodnotení prijímania migrantov.

Porovnanie „Alternatívy pre Nemecko“ a „Pravicovej strany Nemecka“, ktorá bola v Bundestagu do roku 1949 je pomerne urážlivé. Členmi Pravicovej strany Nemecka boli totiž bývalí národní socialisti. Alternatíva pre Nemecko sa však snaží obrániť kultúrnu identitu Nemecka pred vplyvom islamu. No a to, že za „nacizmus“ a „rasizmus“ sa vydáva mainstreamom akákoľvek výzva na zastavenie nelegálnej migrácie, to je otázka na inú diskusiu.

V tradícii nemeckých antifa je, že vždy útočia na podujatia pravicových politických združení. Minulý rok napríklad zaútočili v Mníchove keď „Alternatíva...“ oslavovala úspech na miestnych voľbách. Tlač to však podala opačne. Vraj útočili tí, ktorí tam stáli a nie tí, ktorí tam na nich prišli. Čiže „radikálna pravica“ vraj zaútočila proti „antifašistom“. 

Štatistiky nemeckej polície a nemeckej vlády sú však neúprosné – ľavicoví radikáli len za rok 2015 uskutočnili 1600 napadnutí.  Za týmto číslom sú rozbité vitríny, spálené autá, bitky s políciou, atmosféra strachu a nenávisti spôsobená bojovými oddielmi antifa. Mimochodom, tie sa dali vidieť aj pri tohtoročnom stretnutí „dvadsiatky“ v Hamburgu.

Terajší volebný výsledok „Alternatívy pre Nemecko“ je pre SRN naozaj vážnou hrozbou. Je však zvonením aj pre Slovensko. Alternatíva pre Nemecko totiž v predvolebných prieskumoch nikdy nedosiahla počet, aký jej vyšiel z volieb. Prečo? Kvôli banálnemu strachu respondentov priznať sa, že budú hlasovať za „nacistickú stranu“. A ako je to u nás? 

V. Mikunda podľa vz.ru z 25. 9. 2017

 

Lavrov: USA nie sú schopné zaútočiť proti KĽDR

Minister zahraničia RF S. Lavrov si myslí, že USA nezaútočia proti KĽDR, pretože sú presvedčené, že Pchjongjang má atómové zbrane.

V programe „Itogi nedeli“ (výsledky týždňa) v televízii NTV vyhlásil, že „proti Iraku Američania zaútočili len preto, lebo už mali stopercentnú informáciu, že v krajine nezostali žiadne zbrane hromadného ničenia“.  

Lavrov si v tejto súvislosti myslí, že Američania proti KĽDR nezaútočia „pretože oni nielenže podozrievajú, ale že oni presne vedia, že má atómové bomby“, uviedla RIA Novosti.

Nedávno Lavrov vyhlásil, že správanie USA a KĽDR pripomína správanie detí v materskej škôlke, ktoré sa spolu bijú a nikto ich nechce zastaviť.

V piatok 22. 9. prezident Donald Trump nazval Kim Čong-una „bláznom“ a sľúbil, že severnú Kóreu čakajú „doteraz nevídané skúšky“. Taktiež jej pohrozil zničením.  

Podľa vz.ru, 24. 9. 2017

 

US Army vydala príručku na boj s Rusmi

Jej obsahom je informácia, ako oponovať stratégii „ruskej hybridnej vojny“ uvádza The National Interest.

V „Ruskej príručke na boje novej generácie“, ktorá bola uverejnená v decembri 2016 a nedávno vyložená do internetu, sa posudzuje ruská hybridná taktika i to, ako sa jej vojaci USA môžu postaviť.

Príručka má 62 strán a obsahuje fotografie a údaje o vojenskej technike, ktorá by mohla byť využitá na vedenie asymetrickej vojny a ktorá bola zapojená do „ruských operácií na Ukrajine a na Kryme“, hovorí sa v publikácii. Píše sa, že sa ich zúčastnili „neveľké, dobre vyzbrojené formácie regulárnych ruských vojsk, podporujúce miestne separatistické zoskupenia“.

(Všimnime si, že o separácii hovoria len na Západe, Donbas to nikdy programovo nevyslovil. Nakoniec, bol by aj hlúpy, veď on je jediný čistý právny nástupca predmajdanovskej Ukrajiny – pozn. srspo.)

Prečo sa susedia Moskvy a Minska tak veľmi obávajú manévrov vo zväzovom štáte? V príručke sa hovorí, že ruská stratégia je založená na „dosiahnutí zmeny režimu cestou zjednotenia sa s miestnymi silami“, a nie na obyčajnom víťazstve ruských vojsk.

Ďalej sa tu píše, že Rusko nasadilo prístup USA, do prieskumu bojového poľa a zistenia stavu protivníka zapojilo pilotované i nepilotované systémy, ktorý potom môže byť zničený letectvom a delostrelectvom.

Príručka US Army tiež hodnotí ruské taktické operácie v hybridnej vojne. Za príklad vzala činnosť na východe Ukrajiny. Poukázala aj na niekoľko „slabín“ ruských ozbrojených síl, ktoré vraj sily USA môžu využiť. Konkrétne sa uvádza, že mobilizácia povolaním do zbrane nie je motivačná. Ďalej sa uvádza slabá logistika a taktiež to, že „letecká a delostrelecká podpora má tendenciu byť krutou a je závislá na objeme a nie na presnosti“.

Okrem toho sa silám USA odporúča, aby cvičili boj v podmienkach, keď prostriedky rádio-elektronického boja protivníka rušia frekvencie GPS a rádiového spojenia.

Podľa lenta.ru, 24. 9. 2017

 

Koalícia USA zabila v Sýrii viac civilov ako teroristov

Koalícia, na čele ktorej stoja USA nedosiahla v boji s teroristami žiadne výsledky, zabila viac Sýrčanov ako teroristov, vyhlásil minister zahraničia Sýrie Valid Muallem v OSN.

„V tom čase ako sa koalícii nepodarilo dosiahnuť významný progres v boji so skupinami Islamského štátu Iraku a Levanty, armáda Sýrie so svojimi spojencami a priateľmi, dokázala zabezpečiť reálne a významné úspechy a vyhnať mnohých teroristov z mnohých oblastí Sýrie,“ povedal Muallem počas sobotného vystúpenia vo VZ OSN.

„Takzvaná medzinárodná koalícia na čele s USA, vytvorená pred tromi rokmi na to aby bojovala s teroristickými zoskupeniami, takými ako IŠ, zabila omnoho viac nevinných Sýrčanov, vo väčšine žien a detí, ako teroristov,“ zdôraznil minister.

Pri tomto však treba mať stále na zreteli, že pôsobenie medzinárodnej koalície na čele s USA v Sýrii je protiprávne a teda nezákonné. Sýrske úrady ju k sebe nepozvali, OSN jej mandát na to nevydala. Sýria preto pravidelne informuje OSN o bombardovaní Američanmi jej hospodárskej infraštruktúry, objektov ropného priemyslu... Sýrski diplomati preto čoraz častejšie hovoria o tom, že štát bude za to požadovať kompenzácie. 

Podľa ria.ru, 23.9. 2017

 

Rusi sú voči Američanom nekompromisní: RF neľútostne pokračuje v dedolarizácii

Ekonomicko-informačný portál Investbrothers oznámil pokles záujmu občanov RF k zahraničnej mene a o pokračovaní štátneho smerovania k dedolarizácii.

Obyvatelia RF si v júli 2017 kúpili len 3,7 miliárd USD a predali 2,6 miliardy USD. Znamená to, že čistý nákup americkej meny činil len 1,1 miliardy.

Analytici zdôraznili, že okrem poklesu dopytu po dolároch v Rusku pokračuje aj dedolarizácia hospodárstva, čo je potvrdené prekročením množstva rubľových vkladov v bankách voči americkej mene 2,4 krát. Ruských vkladov vo februári bolo viac len 1,5 krát.

Špecialisti tým dospeli k poznaniu, že pokles záujmu o dolár vyvolalo upevnenie rubľa v RF.

Podľa politexpert.net, 22. 9. 2017

 

Krach americkej ríše: USA stratia nielen dolár, ale aj fabriky

Známy americký finančník, ale aj ekonomický komentátor P. C. Roberts predpovedal Amerike krach ríše v prípade, ak bude pokračovať v nastúpenom trende zostrovania situácie s hospodárskymi spojencami. . Podrobnosti o tom oznámil portál Worldcrisis.

Roberts okomentoval vyhlásenie ministra financií USA Stevena Mnuchina, ktorý navrhol zaviesť proti Číne dodatkové sankcie a zbaviť „partnerov“ prístupu k americkému medzinárodnému dolárovému systému. Expert sa čuduje tomu, že zruinovaný štát, ktorý má obrovský 20-biliónový dlh a nútený je neustále tlačiť nové doláre, si dovoľuje vyhrážať sa druhej ekonomike sveta. Roberts pripomenul, že hospodársky model ČĽR je postavený na parite kúpnej sily a že čínske hospodárstvo už dávno prekonalo systém USA.

Americký finančník obracia pozornosť na to, že v Číne je už dnes obrovský počet vysokotechnologických fabrík. Pričom tu nejde len o Apple alebo Nike. Paul Craig Roberts nevie, či sankcie proti Číne budú znamenať obmedzenie predajov vyrobených Čínou na území

Samotnej Číny alebo Ameriky. No aj tak si je istý, že reakcia amerických korporácií bude ostrá.

Na agresiu USA môžu podľa neho odpovedať aj úrady Číny, znárodniac všetky fabriky a západné banky, ktoré sa nachádzajú na území Číny a Honkongu. V súvislosti s tým Roberts vyhlásil, že Mnuchin nie je príliš rozhľadený človek pretože nevie komu sa to vlastne vyhráža. Už aj povrchná analýza amerického ministra vylúčiť ČĽR z medzinárodného dolárového systému hovorí o tom, že Amerika ponesie obrovské straty a Čína získa samé výhody.

Americký expert poznamenal, že dolárový systém by opustil obrovský objem transakcií, čo by znížilo závislosť Číny na americkej mene do minima. Pre USA by to zároveň mohlo znamenať „krach ríše“.

Na záver Roberts podtrhol, že Rusko a Čína sa už dávno mali odpojiť od amerického ekonomického vzdelávania, ktoré zahraniční špecialisti získavajú výlučne len na plnenie záujmov USA a robí zo študentov bábky. Rusko a Čína dnes musia zaviesť vlastnú reálnu ekonomiku do činnosti.

Podľa politexpert.net, 22. 9. 2017

 

Nejednotný krok. Východná Európa sa čoraz viac obracia k Rusku

Stretnutie poľskej premiérky Beaty Szydlovej a bulharského predsedu vlády Bojko Borisova odhalilo, ako kardinálne sa rozišli postoje týchto dvoch štátov v otázke protiruských sankcií. Pokiaľ Varšava je za ich predĺženie a dokonca za sprísnenie, potom Sofia je za ich zrušenie, na čom bude v období svojho predsedníctva v Rade EÚ na budúci rok aj trvať.

Obaja sa na podnikateľskom fóre v Sofii zhodli, že majú rovnaký postoj ohľadne záujmov štátov východnej Európy v EÚ. Lenže pri téme protiruských sankcií sa nielen nezhodli, dokonca sa aj dostali do sporu. A pomerne vážneho, uviedlo Radio Polska, ktoré skonštatovalo, že ich postoje voči protiruským sankciám sú protikladné. 

Podľa ria.ru, 21. 9. 2017

 

Rusko predstavilo prvú dopravnú loď z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami

V Sankt Peterburgu v stredu 20. 9. spustili na vodu prvú loď na osobnú dopravu z plastov, vystužených uhlíkovými vláknami, oznámil šéf Rosnano Anatolij Čubajs.

Skonštruovanie tejto lode nazval „reálnym technologickým prielomom“. Ďalej bude možné, napísal na facebooku, rovnakou technológiou sériovo vyrábať lode rôzneho predurčenia – „vyhliadkové, rybárske, na turistiku“. 

Čubajs zdôraznil, že v základe tohto „potenciálne mohutného technologického prielomu“ je „ruský materiál, ruské technológie a ruské lodiarstvo“. Vraj ide o druhý technologický prielom. Prvý bol pri prechode od dreva ku kovom a druhý je od kovov k nanokompozitom.

Konkrétnou prielomovou loďou je katamaran „Grifon“, ktorá dosahuje rýchlosť 55 km/hod, kapacitu 150 cestujúcich, dosah 1000 km. Loď dokáže prekonávať dvojmetrové vlny.

Ďalej sa hovorí, že trup lode má kvalitnú izoláciu zvuku, cestujúci tak nebudú počuť hluk motorov.

„Grifony“ sa majú na trate dostať v roku 2018 a môžu zameniť lode „Meteor“.

Poznamenajme, že Čubajs sa špeciálne „prekecol“ o prvej dopravnej lodi z plastov, vystužených uhlíkovými vláknami. Z tohto materiálu bol už predtým skonštruovaný škuner projektu 12700. Loď má unikátny a na svete najväčší trup z jedného skloplastu. Od roku 2016 pláva touto technológiou vyrobená loď Alexander Obuchov, ďalšie tri sú vo výstavbe.

Podľa vz.ru, 21. 9. 2017

 

Cyprus zarobil na predaji pasov Rusom a Ukrajincom miliardy euro

Vláda Cypru od roku 2013 zarobila na predaji pasov EÚ ruským a ukrajinským oligarchom spôsobom „zlatého víza“ vyše 4 miliardy euro. Medzi tými, ktorí ho získali, má byť aj jeden z najbohatších ľudí Ruska Dmitrij Rybolovlev, uvádzajú médiá.

Občianstvo sa oligarchom poskytuje za peniaze, minulý rok bolo vraj takto vydaných vyše 400 pasov. Tie vraj získali nielen oligarchovia, ale aj ľudia so značným politickým vplyvom. Menovaný je bývalý člen ruského parlamentu, zakladatelia komerčnej banky Ukrajiny, vrátane ľudí, ktorí sú obvinení z korupcie, uvádza Guardian. Médiá uvádzajú, že v zozname figuruje aj sýrsky podnikateľ Rami Malluf, ktorý má tesný vzťah k prezidentovi a že je jeho bratancom.

Medzi tými, ktorí takto získali pas je aj miliardár Dmitrij Rybolovlev, ktorý získal cyperské občianstvo v roku 2012. On osobne to vysvetľuje tým, že sa stal investorom Bank of Cyprus a získanie občianstva vidí v tejto súvislosti ako prirodzené.

Schéma na získanie takéhoto občianstva je podmienená tým, že uchádzač musí umiestniť 2,5 milióna euro do štátnych obligácií alebo komerčných. Pritom sa nehovorí o žiadnych požiadavkách k jazyku alebo k miestu trvalého bydliska. Od vlastníka pasu sa požaduje návšteva EÚ jedenkrát za sedem rokov.    

Pre európskych politikov je podozrivé, že mená adresátov „zlatého víza“ sú utajené.

Podľa vz.ru, 18. 9. 2017

 

Kosačov: Rusko nikomu nedovolí uskutočňovať experimenty nad KĽDR

Vojenská operácia Spojených štátov a ich spojencov proti KĽDR prinúti Pchjongjang odpovedať na ňu existujúcimi prostriedkami, Rusko nedovolí Washingtonu a ďalším štátom podobné experimenty pri svojich hraniciach, vyhlásil predseda medzinárodného výboru Rady federácií RF Konstantin Kosačov.

Senátor hovorí, že ak bude uskutočnená nejaká vojenská operácia, nech niet žiadnych pochybností, že severokórejské úrady, „žiaľ, realizujú tie možnosti, ktoré majú“, „a toto všetko sa skončí veľmi žalostne, pričom nielen pre región, ale aj pre celý svet, vrátane USA“, prináša Kosačovove slová RIA Novosti.

„USA sú na tom trochu lepšie, pretože sa nachádzajú v značnej zemepisnej vzdialenosti, a nech mi je odpustené, takéto experimentu si môžu dovoliť. Lenže nám, štátu, ktorý má spoločnú hranicu s KĽDR už do smiechu nie je,“ povedal zdôrazniac, že Rusko nemôže dovoliť ani USA a ani iným štátom takýmto spôsobom experimentovať nad KĽDR.

Senátor pri tom poznamenal, že lídri severnej Kórei budú robiť všetko možné, aby sa obránili pred cudzím zásahom.

Prezident južnej Kórei vyhlásil, že Soul sa bude usilovať o „tvrdé potrestanie“ Pchjongjangu za pokračujúce práce nad zbraňami hromadného ničenia a jeho nosičov, čo nakoniec prinúti Pchjongjang vzdať sa raketovo-atómového programu, uvádza TASS.

Severná Kórea si musí uvedomiť, že dialóg a spolupráca a nie raketové a atómové bomby je jediný spôsob ako zabezpečiť svoju bezpečnosť a zaručiť si svetlú budúcnosť“, vyhlásil prezident južnej Kórei Mun Čä-in.

Podľa vz.ru, 18. 9. 2017

 

Francúzsky historik vysvetľuje vojenské úspechy Ruska v Sýrii

Historik z Francúzska Michel Goya vo svojej poznámke vysvetľuje prečo sa Rusku podarilo dosiahnuť úspech v sýrskej kampani.

Konanie Rusov nazval úspešným. „Kampaň umožnila dosiahnuť hlavný politický cieľ – zachrániť sýrsky režim, ktorý sa v tom čase nachádzal vo veľmi komplikovanej situácii, a dokonca umožniť mu zvíťaziť,“ napísal v Le Monde.

Rusko podľa neho vraj spočiatku zadržalo povstalcov, potom umožnilo vládnym vojskám dobyť Aleppo, získať kontrolu nad strategickou trasou M5 a nakoniec dobyť Dejr ez-Zor.

Pričom boli na to použité obmedzené zdroje, poznamenáva Goya. Hovorí, že výdaje Ruska (3 milióny USD za deň) boli len štvrtinou alebo pätinou nákladov USA. Autorovi z toho vychádza, že operačný potenciál Ruska (porovnanie vydaných prostriedkov a ich strategický efekt) je bez akýchkoľvek diskusií významne vyšší, ako americký.

Vzťah Ruska a USA v sýrskom konflikte nazýva stratégiou „neopatrného pešieho“, ktorý pri prechode cesty na nepovolenom mieste, núti vodiča zastaviť auto. Tam, kam prišli ruské sily, tam Američania nevtrhávali, ba práve naopak.

Za základ ruského konania Goya považuje „kombinované operácie“, cieľom ktorých bolo obsadenie kľúčových bodov, rozparcelovanie nepriateľských síl a prinútenie ich k dobrovoľnému ústupu.

Operácie v roku 2016 a osobitne v roku 2017 hovoria, že Rusko si osvojilo výborné návyky pri uskutočňovaní kombinovaných operácií. Po nedokonalých vojenských činnostiach v Gruzínsku v roku 2008 nezostala ani stopa, píše Goya.

Hovoriac o ukážkovej činnosti ruských zbraní historik poukazuje na presný navigačný komplex SVP-24, ktorý používa družicovú navigáciu na mierené údery neriadenou muníciou. 

Podľa vz.ru, 15. 9. 2017

 

Priemerná dĺžka života Rusov dosiahla rekord

Priemerná dĺžka dožitia Rusov po prvýkrát dosiahla 72,5 roku, čím dosiahla rekord oznamuje ministerstvo zdravotníctva RF.

„Podľa údajov „Rossstatu“ za sedem mesiacov tohto roka sa priemerná dĺžka dožitia zvýšila o 0,63 roka a po prvýkrát v našich dejinách dosiaha 72,5 roka. Priemerná dĺžka dožitia mužov sa zvýšila zo 66,5 na 67,5 roka, ženy sa dožívajú v priemere 77,4 roka.

Podľa ria.ru, 11. 9. 2017

 

Exveliteľ vnútorných vojsk Ukrajiny: „Na Majdane boli zahraniční snajperi“

Od krvavých udalostí na Majdane uplynuli vyše tri roky. Doposiaľ však ukrajinské úrady neodpovedali na otázku: kto strieľal po protestujúcim a po ochrancoch poriadku? V exkluzívnom rozhovore pre RIA Novosti po prvýkrát hovorí o svojej verzii bývalý veliteľ vnútorných vojsk Ukrajiny Stanislav Šuľiak, ktorý bol v tejto funkcii od mája 2012.

Boli ste v epicentre udalostí. To, čo sa udialo na Majdane, bolo spontánnou reakciou časti obyvateľstva Ukrajiny alebo bol Majdan vopred pripravovaný? Aké boli príčiny týchto udalostí?

- Politikou som sa nikdy nezaoberal, no určite viete, že Ukrajina od prvých rokov svojej nezávislosti pútala k sebe pozornosť tak Západu (EÚ, USA), ako aj Východu, predovšetkým Ruska. Ukrajina po dlhý čas bola svojským nárazníkovým pásmom medzi Západom a Východom.

Ukrajinský národ je mierumilovný národ. Keď nás podpichovali na vstup do NATO, boli sme proti. Keď nám navrhovali vstup do OZKB, tiež sme boli proti. A to preto, lebo sme si mysleli, že Ukrajina musí byť neutrálnou a mimoblokovou. Boli to najlepšie bezpečnostné podmienky nielen pre samotnú Ukrajinu, ale aj pre Európu a Rusko. Ako vojak som o tom hlboko presvedčený.

Prijatie rozhodnutia vládou Ukrajiny o pozastavení podpisu dohody s EÚ o vytvorení zóny voľného obchodu vyvolalo bolestivú a agresívnu reakciu Západu. Politická destabilizácia situácie na Ukrajine bola organizovaná diplomatickými predstaviteľmi USA a štátov EÚ. Rozhodli sa nás „vyškoliť“ za nepodriadenie sa. Preto všetko to, čo sa udialo na Majdane, počnúc ad 20. novembra 2013, bolo dobre režírovaným, koordinovaným a financovaným procesom, nasmerovaným na zmenu existujúcej moci.

Aký bol dôvod nepodpísania Ukrajinou asociačnej dohody o zóne voľného obchodu s EÚ?

- Po prvé, ešte raz opakujem, že Ukrajina neodmietla podpísať dohodu, len dočasne pozastavila jej podpis. Príčinou bolo to, že ustanovenia o zóne voľného obchodu narušovali rovnováhu vzťahov medzi Ukrajinou, EÚ a Ruskom. Ukrajina potrebovala nájsť kompromis medzi strategickými partnermi.

Po druhé, Ukrajina v podmienkach obchodu s EÚ dostávala do obrovských rizík svoje vysokotechnologické odvetvia, napr. dopravné a energetické strojárstvo. Prakticky všetky oblasti strojárstva sa dostali do rizika, lebo ich produkcia bola uplatňovaná hlavne na trhoch Ruska a štátov SNŠ. EÚ ju prakticky vôbec nepotrebovala.

Do rizika sa dostalo aj poľnohospodárstvo. Zrušiac colné kvóty na dovoz európskej produkcie na Ukrajinu sme dostali do nerovnoprávnych podmienok aj našich výrobcov. Toto všetko sa odrazilo na kolosálnych stratách v rozpočte. Na tieto a ďalšie otázky bolo potrebné nájsť odpovede, ktoré asociačná dohoda neobsahovala.

Myslím si, že vláda Ukrajiny, ako nezávislý štát, mala plné právo na obranu našich národných záujmov. Ba čo viac, bola to jej povinnosť.

Prečo teda obyvatelia Kyjeva a ďalších regiónov Ukrajiny tak razantne reagovali na dané rozhodnutie, ak smerovalo na obranu národných záujmov?

- Veľmi dobre si pamätám na začiatok týchto akcií. Sám som bol prekvapený: nebodaj ukrajinský národ nechápe, že všetci obývame spoločný dom s názvom Ukrajina? A že vždy sme povinní rozmýšľať, ako ochraňovať svoje záujmy vo vzájomných súvislostiach našich partnerov? V každom prípade, ak naším záujmom niečo protirečí, treba sa usilovať o riešenia, ktoré sú nám výhodné.

V novinových správach i v televíziách som videl neskrývané klamstvo, ktorým sa ohlupovalo obyvateľstvo.

Sám som začal hľadať odpovede na tieto otázky. Prečo masmédiá ukazujú a píšu nepravdu? Kto má na tom záujem? Odpoveď je jednoduchá: bola to dobre zorganizovaná kampaň na diskreditáciu zákonnej moci.

Dnes už nie je pre nikoho tajomstvom, že ukrajinskí oligarchovia, peniaze ktorých ležia v západných bankách, sú v plnej miere závislí, kontrolovaní a zraniteľní od Západu. A že všetky masmédiá im na 99 % tiež patria. To je prvá odpoveď.

Samozrejme, že financovanie Majdanu a všetkého, čo bolo s ním spojené, pochádzalo nielen od ukrajinských oligarchov, ale aj od tzv. západných fondov. Ich vlastníci nariadili tvrdú úlohu, ktorá sa riešila dávno overenými spôsobmi uskutočňovania „farebných revolúcií“.

Čo môžete povedať k činnosti protestujúcich? Do akej miery bola koordinovaná?

- Príprava ľudí na organizáciu protestov prebehala veľmi dávno. Bolo to u v časoch prezidentstva Leonida Kučmu, keď sa konali protesty „Ukrajina bez Kučmu“. Už vtedy sa formovali bojové oddiely. Potom bola táto príprava zdokonalená v období prezidentských volieb 2004. Vtedy boli otestované aj oddiely žoldnierov z Pobaltska, balkanských štátov, Poľska, Slovenska, Gruzínska... Oni sa už vtedy úspešne používali na uchopenie moci na Ukrajine neústavným spôsobom.

Potom s nimi isté politické sily neustále udržovali kontakt, zdokonaľovala sa súčinnosť v postupoch. Príprava na voľby 2015 sa fakticky začala už v roku 2010. Nepodpísanie asociačnej dohody v roku 2013 sa stalo dôvodom na predčasnú aktivizáciu činnosti tzv. opozičných síl, cieľom ktorých bolo zvrhnutie zákonitej moci.

Ako konkrétne sa to dialo?

- Môžem povedať, že fakticky o 20. 11. 2013 sa začali rozmiestňovať organizačné štruktúry Majdanu. Ako prví sa objavili pripravení bojovníci. Ich počet bol 10 – 15 tisíc ľudí. Velili im velitelia, ktorí boli bezprostredne podriadení lídrom opozície, zamiešaných do štátneho prevratu. K nim sa pripojili ukrajinskou propagandistickou mašinériou oklamaní obyvatelia Kyjeva a ďalších regiónov

Toto bola základná sila Majdanu – ohlúpení ľudia, ktorí hlboko uverili vo „svetlú budúcnosť“, ktorú im načrtli ideológovia. Všetci títo „súcitiaci“ boli lákaní na masové vystúpenie ľudu.

Tretia skupina boli obyčajní občania, ktorých sme my nazývali prizerajúcimi sa alebo romantikmi, ktorí na Majdan prichádzali ako do divadla. Lebo vidieť tu bolo čo.

Tí sa počas bojovej činnosti stali svojráznym živým štítom – bojovníci sa skrývali hlavne za ich chrbtami. Čiže táto taktika bola efektívna. Narušiteľom umožňovala nachádzať sa mimo dosahu.

V rôznych obdobiach sa počet protestujúcich hýbal od 20-30 tisíc do 200-350 tisíc, v závislosti od situácie a pokynov organizátorov.

Privážali kamene, pneumatiky, na mieste sa pripravovali zápalné zmesi. Boli momenty, keď sa záujem obyvateľstva o Majdan strácal. Vtedy boli organizované špeciálne provokačné podujatia na aktivizáciu protestov, na pritiahnutie pozornosti verejnosti a na vytvorenie informačných lákadiel pre médiá. Protestný zápal rozohrievali aj tzv. sakrálne obete – tieto zločiny dodnes nie sú vyšetrené.

A čo sa dialo okolo 20. februára 2014 na Majdane?

- Čo sa týka mňa, tak ja viem, že organizátormi tohto krutého zločinu boli Parubij (šéf parlamentu Ukrajiny) , Pašinskij (momentálne predseda komisie Verchovnoj rady pre obranu a bezpečnosť) a ďalší. Prevažná väčšina snajperov boli zahraniční žoldnieri.

Vám podriadení členovia „Berkutu“ absolvovali špeciálnu prípravu na činnosť v podobných situáciách. No napriek tomu ste prehrali. Prečo?

- Prečo? Nuž povedzte, prečo bola zlikvidovaná armáda Husajna, Kaddáfiho? Nebodaj oni boli tiež slabí? Alebo niečo neovládali? Boli slabo pripravení?

Poviete si, že tam bola vojna. Áno, áno vojna! No u nás, sláva Bohu, to neprerástlo do vojny. V každom prípade sme robili všetko možné, aby sme ju nedopustili. Jedno môžem povedať: nechceli sme krviprelievanie, lenže neustále nás naň provokovali.

My sme neprehrali. My sme opustili Majdan podľa dohôd, ktoré boli podpísané lídrami tzv. opozície so zárukami diplomatických rezortov štátov Západu.

Lenže práve vás a aj bývalého ministra vnútra Vitalija Zacharčenka, prezidenta Viktora Janukoviča, vinia z toho, že práve vy ste vydali rozkaz použiť zbrane, spustiť paľbu po protestujúcich v dôsledku čoho zahynulo vyše sto ľudí.

- Akékoľvek obvinenia nás sú protiprávne a bez dôkazov. Ani ja a ani Zacharčenko, ani Janukovič nevydal rozkaz nijakým snajperom na spustenie paľby po protestujúcim. Hovorím to s plnou zodpovednosťou.

Všetko smerovalo ku zmiereniu strán. Všetci to chápali. Už bolo známe, že Viktor Janukovič a opozícia sa dohodli, že podpíšu dohodu o mierovom riešení konfliktu, ktorá by urobila bodku za konfliktom. K tomuto dňu, bez ohľadu na tlak a organizáciu provokácií sme my, i ochrancovia práva, držali situáciu pod kontrolou, stále sa držiac v medziach práva.

Spomeňme si, že práve v tom čase, keď sa pripravoval podpis mierovej dohody, práve Lucenko (teraz generálny prokurátor Ukrajiny) večer 19. 2. 2014 oznámil protestujúcim zo scény Majdanu, že do rána budú mať palné zbrane. Všetko, čo sa udialo potom, sa inak ako štátny prevrat nedá nazvať. Bol to zločin, ktorý priviedol k občianskej vojne na Ukrajine a k rozkolu nášho štátu.

Vinní sú z toho organizátori Majdanu, organizátori štátneho prevratu, určenie ktorých, ak bude na to ochota, nie je ťažké. Ukrajinský národ pozná všetkých. Táto tragédia sa stala najväčšou v dejinách Ukrajiny po 2. sv. vojne.

Žiaľ, táto tragédia ešte nie je zavŕšená. Pokračuje, prebieha občianska vojna na východe Ukrajiny. A kedy sa skončí, to sa nevie. 

V. Mikunda podľa ria.ru, 10. 9. 2017 (krátené)

 

Ruský univerzálny liek na chrípku

Ruskí vedci z Tomskej polytechnickej univerzity spolu so skupinou vedcov z Prvej Sankt-Petersburskej lekárskej univerzity I. P. Pavlova, Školy technických vied a mineralógii Londýnskej univerzity kráľovny Márie a Vedecko-výskumného ústavu ministerstva zdravotníctva RF vytvorili kontajnery z biologicky rozkladajúcich sa polymérov, ktoré kvalitatívne ovplyvnili účinok lieku vo vnútri ľudského organizmu, ktorý je chorý chrípkou.  

Problematika omnoho efektívnejšieho dopravenia (presne do cieľa) liečivých preparátov je známa z dávnych čias. Po prvé, preparáty bývajú toxické, preto ich „cestovanie“ organizmom vyvoláva veľké množstvo bočných efektov. Po druhé, niekedy sú veľmi drahé, ich rýchly „rozklad“ v ľudskom tele si vyžaduje príliš veľké dózy zavádzania a teda aj doplnkových nákladov.  

Preto pred vedcami už dávno stojí úloha vytvorenia mikrokontajnerov na preparáty, umožňujúce presne ich doručiť potrebnému orgánu bez dotyky s tkanivami organizmu.  

V súčasnosti neexistuje univerzálny preparát, ktorý by efektívne bojoval s vírusom chrípky. Lenže vďaka vedcom Tomskej polytechnickej univerzity, ktorí vytvorili mikrokontajnery, brániace rýchlemu rozkladu preparátu, je účinok liečiva omnoho efektívnejší, čo môže značne znížiť počet sezónneho ochorenia.  

V laboratóriu nových lekárskych foriem Centra RASA liek sa vstriekne do priestoru nosa a tým dôjde do pľúc. Naše obyčajné prostriedky sú v ľudskom tele aktívne nie dlhšie ako hodinu, potom sa zničia pod účinkami prirodzených metabolitov. Tomské kapsule postupne uvoľňujú preparát, vďaka čomu je liek aktívny počas celého dňa.

Originál článku podrobnejšie rozoberá zloženie i princíp fungovania liečiva: https://ria.ru/science/20170908/1502001834.html  

Podľa ria.ru, 8. 9. 2017

 

US Army nie je pripravená rozdať si to s Rusmi v Európe

Tvrdí internetový portál európskeho vydania časopisu Politico, keď konštatuje, že sily 

rýchleho nasadenia americkej armády v Európe nie sú dostatočne vybavené, 

nie sú adekvátne zorganizované a trpia neúplnými stavmi vojakov, aby mohli čeliť 

ruskej agresii.

Toto vyplýva z analytickej správy o stave 173. výsadkovej brigády, ktorá sídli v Taliansku a predstavuje leteckú strategickú jednotku Spojených štátov v Európe. Hovorí, že brigáde, napriek tomu, že vyše desaťročie strávila v bojových operáciách v Iraku a v Afganistane, tak jej chýbajú spôsobilosti na efektívne plnenie úloh. Pritom si však uvedomme, že ide o zväzok, ktorý má byť primárnym prvkom obrany NATO, osobitne po odchode dvoch tankových brigád z Nemecka v roku 2013.

Na stránke srspol.sk sme neraz konštatovali, že nie Američania chodia na Ukrajinu pripravovať ukrajinské ozbrojené sily, ale že sú to oni, ktorí sa tam chodia učiť!!! Ba boli sme ešte ostrejší keď sme hovorili, že sa chodia učiť slovanský spôsob boja. Portál Politico to potvrdil získaním poznania, že medzery v bojovej spôsobilosti americkí vojaci identifikovali počas nedávneho cvičenia s ukrajinskými vojakmi a to na základe ich skúseností z bojov proti doneckým domobrancom (Pochopiteľne, že Západ ich nazýva separatistami, hoci oni sa od Ukrajiny separovať nechystajú, chcú sa separovať len od banderovského režimu v Kyjeve.).

(Povedané inak, ak by sa vojská US Army boli do týchto chvíľ zrazili s ruskou armádou, tak by boli dostali poza uši a ich tragédiou by bolo, žeby vôbec nedokázali pochopiť, prečo? Dnes, pri potenciálne teoretickej zrážke, dostanú od Rusov facku tiež, no nech im ku cti slúži, že už nezomrú hlúpi. Už minimálne pochopia, že sa vzali za niečo, na čo nemali.)

V Politico sa hovorí, že niektoré z nedostatkov americkej armády súvisia s nadmerným spoliehaním sa na satelitnú komunikáciu a navigačné systémy GPS, čo má byť priamy dôsledok bojových skúseností z nasadenia v Iraku a v Afganistane...

(Aj tu je jasné, že Američania sú vojensky nepoučiteľní. Minimálne od vojny 08.08.08, čiže od vojny za oslobodenie Južného Osetska. Rusov tam na chvíľu prechytračili. Keď zistili, že niektorí ruskí delostrelci využívali pri riadení paľby svojho delostrelectva GPS, tak im signál, navigačné body, trochu „posunuli“ a preto ruské delostrelectvo spočiatku nič netriafalo. Lenže ruskí velitelia, keď to zistili, tak sa vykašľali na GPS, do rúk si vzali klasické delostrelecké tabuľky, ako v časoch 2. sv. vojny, a Američanmi cvičeného protivníka rozprášili.)

Súčasný morálno-bojový duch amerických vojakov ovplyvňuje aj pokles ich bojového sebavedomia. Čo začína prenikať aj do vyjadrení bývalých vojakov. Napr. Adrian Bonenberg popisuje jeho reálie takto: „Ak Rusi nasadia prostriedky REB (rádiolelektronický boj), aby rušili naše delostrelectvo a ak naše protitankové zbrane neprerazia ich obrnencov, tak sú schopní rýchlo... premôcť našich výsadkárov“.

(Na Slovensku sa málo hovorí o tom, aké je postavenie delostrelectva pri vedení boja US Army. Už od operácie Overlord v júni 1944 platí, že Američania nasadia obrovskú delostreleckú silu a hlavne ňou ničia nepriateľa. Ak dospejú k názoru, že ho už zlikvidovali, pustia vpred pechotu. No a tá postupuje dovtedy, kým nenarazí na odpor. Ak ho nevládze zlikvidovať, alebo ak jej hrozí, že bude mať veľké straty, tak opäť požiada o delostreleckú podporu, ktorá jej vyčistí územie na ďalší postup.

Túto taktiku USA nezmenili od druhej svetovej a armády Varšavskej zmluvy na ňu našli protijed. Nervozita dnešnej US Army spočíva v tom, že ona vie, že s Rusmi to po starom už nejde, no nemôže prísť na to, ako to je postupovať „po novom“.

Navyše Rusi jej v Sýrii čo to poukazovali a to im v hlavách urobilo ešte väčší guláš.

V. Mikunda s využitím politico.eu, 4. 9. 2017

 

Ruský senátor pripomenul Varšave ako si odhryzla z Tešínska v roku 1938

Predseda komisie Rady federácií o informačnej politike Alexej Puškov vyzval Poľsko vyzval Poľsko spomenúť si a priznať chyby predchodcov počas záboru tešínskeho územia v roku 1938 po Mníchovskom diktáte. 

Zareagoval tým na vyhlásenie poľských politikov o tom, že Varšava má údajne právo požadovať od Moskvy reparácie za tzv. „rižský mier“ z roku 1921. 

„Načo kričia o reparáciaách, Poľsko sa musí kajať za spoluúčasť s Hitlerom trhania Československa a odhryznutí si z jeho územia oblasti Tešínska,“ napísal vo svojom mikroblogu. 

Podľa kp.ru, 2. 9. 2017

 

Svetový rating armád sveta: Slovensko je na 74. mieste

Špecializovaná stránka Globalfirepower uverejnila rating 133 najsilnejších armád sveta.  

Poradie zostavili vojenskí experti, ktorí kalkulovali nielen s počtami zbraní, nielen s ich rôznorodosťou, ale aj s kádrovými počtami vojsk a záloh, s úrovňou financovania vojenského odvetvia, s dopravnou infraštruktúrou, ťažbou ropy a ďalšími faktormi.  

Vo výsledku sa ukázalo, že štáty NATO majú aj jeden bonus navyše, a to „teoretické rozdelenie zdrojov“.  

Prvé miesto v ratingu obsadili USA, druhé miesto Rusko a tretie Čína. Do prvej desiatky sa ďalej dostali India, Francúzsko, Veľká Británia, Japonsko, Turecko, Nemecko a Egypt.  

Ďalej prinášame výňatok zo zoznamu: 11. Taliansko, 15. Izrael, 19. Poľsko, 30. Ukrajina, 32. Česká republika, 42. Rumunsko, 44. Sýria, 49. Bielorusko, 53. Rakúsko, 63. Maďarsko, 67. Bulharsko, 74. Slovensko, 82. Gruzínsko, 83. Srbsko, 95. Litva, 103. Lotyšsko, 110. Estónsko, 113. Slovinsko, 121. Bosna a Hercegovina, 122. Macedónsko.  

Celý rating:  https://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp

V. Mikunda s využitím vz.ru

 

MELRAM: v Rusku vytvorili nový typ operačnej pamäte, ktorý nemá vo svete analógiu

Tento nový typ unikátnej operačnej pamäte, ktorí vytvorili ruskí a francúzski vedci, je je schopný uskutočniť revolúciu vo svetovom IT priemysle. 

Špecialisti Moskovského fyzikálneho a technického inštitútu, Inštitútu rádiotechniky a elektroniky V. A. Koteľnikova RAV s podporou Medzinárodného asociovaného laboratória LIA LICS vytvorili nový typ operačnej pamäte MELRAM (magnetoelectric RAM). Oznámil to „overclockers“ s odvolávkou sa na „Applied Physics Letters“.

Hovorí sa, e MELRAM v perspektíve dokáe nahradiť operačnú pamäť typu DRAM. K jej prednostiam patrí omnoho jednoduchšia štruktúra, níka potreba energie a malé rozmery. Elektrická spotreba je vraj niekoľko tisíckrát nišia ako existujúce analógie.

Základným elementom nového typu pamäte je piezoelektrický materiál, ktorý je v prípade deformácie spôsobilý vydávať napätie a deformovať sa v prípade výdaja napätie. Pamäťový element MELRAM pozostáva zo zliatiny terbia a kobaltu. 

Podľa finobzor.ru, 27. 8. 2017