Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Kozmické technológie v ruskom OT „Bumerang“

Konštrukcia najnovšieho ruského obrneného transportéru „Bumerang“ robí prielom v technickom uvažovaní, pretože jeho technické zdokonalenia sú založené na kozmických technológiách, prezradil šéf Vojensko-priemyselnej spoločnosti Alexander Krasovickij.

„Mašinu je možné ovládať diaľkovo. Je to teda robot. Vo výbave má také dôležité komplexy, ako je obrana pred vysoko presnými zbraňami, je skrátka nezničiteľná“, povedal pre noviny Izvestia a dodal, že v porovnaní s obrneným transportérom predchádzajúcej generácie BTR-82A „Bumerang“ môže riešiť podstatne širší rozsah úloh.

No najpodstatnejšími sú jeho slová (čo by si mali uvedomiť aj Slováci na pobaltskom bojisku a ich slovenské mamičky), že táto mašina nemá žiadnych priamych konkurentov, nehovoriac o tom, že podľa ruského princípu je aj zaujímavejšia, modernejšia a lacnejšia ako západné analógie.

„Momentálne testujeme 12 mašín: jazdíme s nimi, strieľame, pálime ich ohňom, mrazíme chladom... No a potom, keď zložíme skúšky, hneď začnú byť dodávané do vojsk,“ dodal Krasovickij.

Podľa vz.ru, 4. 7. 2017

 

Rusi vymysleli technológiu, dôstojnú Krymského mosta

Ide o unikátnu metódu vytvorenia super pevnej nanoarmatúry na upevnenie betónových blokov.

Okrem evidentných predností inovovaného betónu, vytvoreného pomocou kompozitného skeletu z nanomachu, tento nový materiál nekoroduje, čo značne zvyšuje jeho životnosť.

Vďaka novému materiálu i novým ruským technológiám jeho opracúvania, začnú vznikať dlhotrvajúce a relatívne ľahké konštrukcie, ktorým nevadí morská voda.

Podľa finobzor.ru, 3. 7. 2017

 

Ekonóm: Ako obrovské zásoby zlata ovplyvnia hospodárstvo Ruska

Vo štvrtok 29. 6. vplyvná nemecká podnikateľská organizácia – Východný výbor nemeckej ekonomiky – uverejnila správu o výsledkoch troch rokov vzájomných hospodárskych sankcií EÚ a Ruska. Hovorí sa v nej, že Rusko, bez ohľadu na sankcie, zväčšilo svoje zlaté zásoby o 700 ton.

Ekonomický expert z ruskej akadémie vied, pôsobiaci pri prezidentovi RF, Vladislav Giňko prezradil dopisovateľom iReactor, do akej miery sú opodstatnené tieto údaje a ako ovplyvnia hospodárstvo štátu.

„Nazhromaždenie zlata v Rusku hovorí o tom, že Moskva sa pripravuje na vážne zmeny, ktoré môžu zasiahnuť svetovú finančnú sústavu. V USA je dnes konfigurácia politického systému presne taká, aká bola v predvečer svetovej hospodárskej krízy: Republikánska strana naposledy kontrolovala obe snemovne Kongresu USA v roku 1928 a už o rok štát riešil najtvrdšiu hospodársku krízu v dejinách.

Je tu aj novinka – devalvácia dôvery o zahraničnopolitickom smerovaní Washingtonu v čoraz väčšom počte štátov sveta. Nelegitímne konanie vojakov USA v Sýrii sa už neprijímajú, ako aj analogicky nelegitímne operácie v Iraku.

Vážne problémy USA s imidžom sa konvertujú do zhoršovania situácie v americkom hospodárstve: evidentným symbolom toho sa stalo rekordné upevnenie euro k doláru.

Nové technológie okrem toho spochybňujú otázku – dokáže sa americká mena udržať v centre svetového finančného systému pri objavení sa kryptovalút a iných inovácií v sfére finančných obratov? Už je očividné, že skôr či neskôr americký dolár zíde z piedestálu – také sú nekompromisné zákony trhu, kde nič nemôže byť dlho stabilné.

Americkú menu už vytesňujú iné finančné jednotky, no hlavným je, že USA svojím konaním, politicky motivovanými sankciami voči radu štátov, so zle zakrývaným želaním obrniť sa pred svetovou konkurenciou cez drakonské importné clá na rad tovarov, vyvolávajú čoraz viac nedôvery medzi veľkými investormi sveta.

A keď sa také čosi deje, tak rastie aj dopyt po zlate. Rusko koná podľa tohto plánu v súlade s novou svetovou tendenciou, ktorá je spojená s tým, že svet momentálne aktívne hľadá nové formy súčinnosti medzi štátmi i zachovania rezerv, vrátane navrátenia sa k zlatu, ako prostriedku na elimináciu rizík“...

Podľa finobzor.ru, 3. 7. 2017

 

Pracovať do smrti? Rusi prestali veriť dôchodkom

Počet Rusov, veriacich, že z dôchodku sa dá vyžiť, klesol na polovicu. Pritom narástol počet tých, ktorí kalkulujú v starobe s pomocou štátu alebo sa spoliehajú na vlastné sily, vyrástol.

Takéto sú výsledky prieskumu agentúry SuperJob na vzorke 1600 Rusov. O 35 % vyrástol počet tých, ktorí veria, že aj v dôchodku budú musieť pracovať. „Z takého dôchodku sa nedá vyžiť“, „Na štát sa neoplatí spoliehať“, „So zachovaním súčasnej kvality života nám bude treba pracovať do smrti“, to sú niektoré z komentárov.

Na štátny dôchodok sa spolieha len 20 % respondentov. O pomoc detí a príbuzných sa v starobe mieni oprieť 15 % opýtaných.

Zaujímavosťou je, že pri odpovedi na otázku či by Rusi pracovali ak by mali dostatok peňazí na bezstarostný život, 59 % vyhlásilo, že by neprestali pracovať. A len 20 % by s tým skončili celí šťastní.

Podľa pravda.ru, 3. 7. 2017

 

Rusko pozastavuje platbu členského do Rady Európy

Minister zahraničia RF Sergej Lavrov v telefonickom rozhovore informoval generálneho tajomníka Rady Európy Thorbjorna Jaglanda o rozhodnutí Ruska pozastaviť platbu členského príspevku do rozpočtu RE za rok 2017.

A toto bude trvať „do bezpodmienečného obnovenia plnej moci delegácie Federálneho zhromaždenia RF v Parlamentnom zhromaždení RE v plnom objeme“, uviedli v ruskej diplomacii. 

Podľa tass.ru, 30. 6. 2017

 

Miller nazval maximálny objem prepravy plynu cez Ukrajinu po roku 2019

Presmerovanie plynovodných koridorov po území Ruska predurčuje, že po roku 2019 maximálny objem prepravy ruského plynu cez Ukrajinu neprevýši 15. mld. kubíkov, oznámil hlava Gazpromu Alexej Miller.

Ďalej spresnil, že preprava plynu sa bude pohybovať od 10 do 15 mld. kubíkov k začiatku roku 2022, udáva TASS.  

15 miliárd kubíkov, to je päťkrát menej ako je súčasný objem prepravy plynu. Experti sa o takomto množstve vyjadrovali, že ide o oznam Gazpromu pre Turecko, Bulharsko a EÚ, že Rusko sa nikam neponáhľa a že je pripravené hovoriť o rôznych variantoch.

V Naftogaze vyhlásili, že od roku 2020 sa cena prepravy plynu cez územie Ukrajiny značne zníži.

Podľa ria.ru, 30. 6. 2017

 

Hlava americkej vojenskej rozviedky poukázal na perspektívy možností Ruska

Predstaviteľ spravodajskej správy ministerstva obrany USA (PYMO) Vincent Stewart sa nazdáva a jeho úrad to potvrdzuje aj dokumentačne, že „v najbližších desiatich rokoch sebavedomie a možnosti Ruska môžu vyrásť“.

Dokument mal byť uverejnený najneskôr v stredu (28. 6.), avšak už predtým bol daný k dispozícii agentúry Associated Press. Správa sa nazýva „Vojenská moc Ruska“. Hvorí sa, že ide o vôbec prvý podobný dokument, ktorý PYMO odtajnila za ostatných vyše 30 rokov.

V predslove správy Stewart poznamenal, že „v najbližších desiatich rokoch sebavedomie a možnosti Ruska môžu vyrásť“. 

Zároveň sa v dokumente hovorí, že RF „má záujem využiť vojenskú moc na zabezpečenie stability na vlastných hraniciach“. 

Podľa ria.ru, 29. 6. 2017

 

Za najvýznamnejšieho človeka všetkých čias si Rusi opäť zvolili Stalina

Prieskum verejnej mienky potvrdil presne to, čo aj pred piatimi rokmi. Lídrom sa stal opäť Josif Stalin, i keď počet tých, ktorí ho postavili na prvé miesto, sa oproti roku 2012 znížil o 4 percentá.

Na druhej strane o 5 % narástol počet tých, pre ktorých je „naším všetkým“ Alexander Sergejevič Puškin (2). Najvýraznejší trhák však „nasadil“ Vladimír Putin, ktorému sa počet priaznivcov zvýšil o tretinu (3).

V začiatkoch ZSSR bol „naším všetkým“ pochopiteľne Vladimír Lenin. Dnes mu patrí 4. Priečka. „Dvojkou“ bol pri ňom Peter I., ktorý je v aktuálnom prieskume 5.

Prvý kozmonaut planéty Jurij Gagarin (6) je stabilne v prvej šestici.

Prekvapujúcim je možno to, že v prvej desiatke sú dvaja básnici (Puškin - 2 i Lermontov – 10.) a jeden spisovateľ (Lev Tolstoj – 7.)

Na 8. mieste skončil maršal G. Žukov a na 9. mieste cárovna Katarína II. Veľká.

V druhej desiatke od čísla 11 sú: M. Lomonosov, A. Suvorov, D. Mendelejev, Napoleon B., L. Brežnev, A. Einstein, S. Jesenin, M. Kutuzov, I. Newton a M. Gorbačov.

Podľa kp.ru, 26. 6. 2017

 

Karzaj: Prebývanie amerického kontingentu v Afganistane napomohlo rozšíreniu terorizmu

Mimoriadne ostré vyhlásenie na adresu USA vyslovil bývalý prezident Afganistanu Hamid Karzaj. Žiaľ, že o praktickej politike USA v Afganistane sa bývalý prezident Afganistanu začal vyjadrovať až po tom, ako opustil svoj post.   

Počas celosvetového mierového fóra v Pekingu sa Karzaj nechal počuť, že USA po celé roky napomáhali v Afganistane šíreniu terorizmu. Pripomenul tiež, že v Afganistane USA použili superbombu GBU-43, známu ako „matka všetkých bômb“. A že po tom teroristická aktivita v štáte len vzrástla a ISIL sa rozšíril na nové a ďalšie územia. Pričom americký kontingent vraj proti tomu neurobil vôbec nič. 

Podľa topwar.ru, 24. 6. 2017

 

Rogozin o dodávkach raketových motorov pre USA: „Nech si lietajú“

Rusko nepreruší dodávky raketových motorov RD-180 pre USA, pretože to neprotirečí jeho národným záujmom, vyhlásil pre RIA Novosti vicepremiér Dmitrij Rogozin.  

Odpovedajúc na otázky redaktora o sankciách Západu, Rogozin poukázal na pragmatický prístup Američanov v otázke získania ruských kozmických technológií. „Aj by sme im teraz mohli zastaviť dodávky reaktívnych motorov RD-180 pre americké rakety. Neskrývam, posudzovali sme to, niekoľkokrát som zhromažďoval našich špecialistov. Rozmýšľali sme a sami seba sme sa pýtali. Načo?“, povedal Rogozin a dodal, že vzdanie sa dodávok raketových motorov Spojeným štátom by sa zmenilo len na finančné straty pre Rusko. „Stratili by sme tým len peniaze, nech si len lietajú na našich motoroch, ktoré sú navyše staré... Od roku 1994 sme u dávno skonštruovali nový motor a oni stále na tom istom lietajú.“ Rogozin však dodal, že RD-180 je „spoľahlivý, veľmi dobrý raketový motor“.

Dodávky ruských motorov RD-180 budú mono pokračovať a do kru 2024 – 2025, povedal generálny riaditeľ Zjednotenej raketovo-kozmickej korporácie Jurij Vlasov.  

Podľa topwar.ru, 25. 6. 2017

 

Americké médiá: Pentagon míňa peniaze na nebojaschopnú výzbroj

Ministerstvo obrany USA zavádza výzbroj a techniku do výzbroje s oneskorením a s preplácaním rozpočtových prostriedkov o miliardy dolárov, nová technika pri tom často nepripravená na bojovú činnosť, píšu Business Insider. 

Americká lietadlová loď Gerald R. Ford za 12,9 mld. USD bude nakoniec zaradená do prevádzky (22. 7.) aj s oneskorením a aj so zvýšením plánovaných výdajov. No i tak stále nebude bojaschopná. Námorníctvo síce môže urýchliť zaradenie lode do výzbroje ak sa vzdá testov vplyv podmorských výbuchov na loď“, prináša tvrdenie amerického listu RIA Novosti.

No a toto sa môže daňovým poplatníkom vrátiť v ešte vyšších neplánovaných výdajoch (zatiaľ je „nadpočet“ vraj vyšší o 2,4 mld.), pretože nedostatky sa budú vyjavovať až počas bojovej prevádzky.

Podľa topwar.ru, 25. 6. 2017