Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Okolo 500 Ukrajincov, ktorí bojovali v Donbase, spáchalo samovraždu

Na Ukrajine je evidovaných okolo 500 prípadov samovrážd medzi účastníkmi bojov v Donbase, oznámil minister vnútra Arsen Avakov.

„K začiatku júna 2017 je zaznamenaných okolo 500 prípadov samovrážd účastníkov protiteroristickej operácie“, vyhlásil Avakov Ukrajinskej pravde.

Spresnil, že samovraždy boli páchané po návrate vojakov z bojovej zóny.

Celkovo od apríla 2014 po 15. Máj 2017 padlo v Donbase vyše 10 090 ľudí.

Podľa vz.ru, 22. 6. 2017

 

Pentagon zbytočne vyhodil 94 miliónov na „nesprávnu“ uniformu

Pentagon zbytočne vyhodil 94 miliónov dolárov, keď nakúpil pre afganských vojakov uniformy s kamuflážou, predurčenou pre lesnatý terén: lesy sú v Afganistane len na 2 percentách územia, píše americký časopis Newsweek.

„Rozhodnutie ministerstva obrany o zásobovaní OS Afganistanu rovnošatami s takým maskovacím vyobrazením sa nezakladá na hodnotení ich vhodnosti pre prostredie Afganistanu,“ cituje list vyhlásenie komisie Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction (SIGAR).

Vo vyhlásení sa hovorí, že afganskí činitelia si zvolili „lesný variant“ pre vojakov preto, lebo sa im viac páčil.

Podľa kp.ru, 22. 6. 2017

 

Macron: Vpád do Líbye bola chyba Francúzska!

Francúzsko konalo správne, keď odmietlo vpadnúť do Iraku a urobilo chybu, keď sa zúčastnilo vpádu do Líbye, vyhlásil prezident Francúzska Emmanuel Macron.

On vraj urobí koniec tej „forme neokonzervatizmu“, ktorú imporovali do Francúzska pred desiatimi rokmi, uvádza RIA Novosti s odvolávkou sa na Il Corriere della Sera.

Macron zdôraznil, že demokracia sa musí rozvíjať cez zapojenie národa do spoločenských zmien, nedá sa „priniesť zboku“. 

Macron poukázal na to, že výsledkom vpádu do Iraku a Líbye sa stalo „zničenie krajiny“ a posilnenie teroristov. Prezident Francúzska zdôraznil, že taký osud pre Sýriu si neželá.

Okrem toho Macron povedal, že odvolanie sýrskeho prezidenta Bašara Asada už nie je prioritnou podmienkou na vyriešenie konfliktu v Sýrii.

(Spomeňme si, že bývalý prezident USA Barack Obama taktiež vyhlasoval, že najväčšou chybou za jeho prezidentstva bol krach vpádu do Líbye.)

Podľa vz.ru, 21. 6. 2017

 

Bývalý šéf rozviedky NDR hovorí o zadržiavacom faktore pre vojnu Západu proti Rusku

Ak by Rusko nebolo atómovou mocnosťou, Západ by už dávno rozpútal proti nemu vojnu, vyhlásil bývalý šéf rozviedky NDR Werner Grossmann.

„Hrozba vojny sa zachováva do súčasnosti, dokonca aj v Európe, a nasmerovaná je predovšetkým proti Rusku... Ak by nebolo jeho atómovej výzbroje, vojna by sa už bola začala,“ vyhlásil Grossmann. Podľa jeho slov, na Západe „je veľmi silná antiruská tendencia“, a obrannú politiku Moskvy on považuje za správnu, uvádza RIA Novosti.

Rusko sa, podľa Grossmanna, pridržiava princípu „Chceš mier, pripravuj sa na vojnu“, navyše keď sa vládnuce kruhy od čias studenej vojny na Západe nezmenili. Práve preto podľa neho nastal návrat k starému smerovaniu na konfrontáciu s Moskvou.

„Ich záujmy sú stále naorientované na východ. Ak by Rusko nezdedilo po ZSSR výzbroj, vrátane atómovej, vojna by sa bola už zrejme začala,“ presvedčený je bývalý hlava rozviedky NDR.

Rozmiestňovanie vojsk aliancie v Pobaltsku, pri ruských hraniciach zreteľne ukazuje na to, aké sú ich skutočné zámysly“, vyhlásil.

Grossmann podporil pripojenie sa Krymu k Rusku, odmieta nazývať to „anexiou“, pretože „Krym bol vždy ruský“.

Podľa vz.ru, 21. 6. 2017

 

Koalícia rešpektuje silu Ruska

Po pozastavení účinnosti memoranda medzi Ruskom a USA o bezpečnosti letov v Sýrii americká koalícia zúžila zemepisnú plochu svojho pôsobenia len do rajónu Rakky, vyplýva z týždenného hlásenia úderov koalície.

Samozrejme, že oficiálne to potvrdené nie je, no jednoznačne to vyplýva z praxe pôsobenia koaličných leteckých síl. Hoci donedávna koalícia vyhlasovala, že bombardovať bude „po celom území Sýrie“.

Včera v pondelok 19. 6. koalícia informovala o premiestnení svojich lietadiel v Sýrii po vyhlásení MO RF o pozastavení účinnosti memoranda. V amerických médiách vyhlásenie ruského ministerstva obrany považujú za hrozbu zostreľovania amerických lietadiel, v skutočnosti však má ísť o ich „sprevádzanie vzdušnými prostriedkami PVO“, čím sa myslí nasadenie ruských prepadových stíhačov.

Podľa vz.ru, 20. 6. 2017

 

MZV RF vyzval USA aby si ctili sýrsku suverenitu!

USA musia koordinovať s partnermi a oficiálnym Damaškom svoje konanie ohľadne riešenia sýrskej krízy, vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii ministrov zahraničia štátov BRICS ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov.

„Bezpečnostné zóny sú jedným z možných variantov spoločného postupu vpred. Prizývame všetkých vyvarovať sa jednostranných konaní, ctiť suverenitu Sýrie a pripojiť sa k spoločnej práci, ktorá je odsúhlasená s vládou Sýrie“, poznamenal Lavrov.

Podľa jeho slov všetci si musia ctiť územnú celistvosť Sýrie, ako to hovorí rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2254 a ďalšie dokumenty OSN.

Lavrov tiež zdôraznil, že všetci si musia odsúhlasovať operácie na sýrskom území s Damaškom, „o to viac, ak sa jedná o obsadenie nejakých území v Sýrii, vrátane území, ktoré môžu vyvolávať otázky ohľadne skutočných zámyslov tých, kto takéto obsadzovanie uskutočňuje“.  Pripomenul, že presne takto koná Rusko, Irán a Turecko, keď navrhujú v Astane iniciatívy v rámci rozhovorov o Sýrii.

Pripomeňme si, že koalícia na čele s USA, bojujúca so zoskupením „Islamský štát“ pôsobí na území Sýrie bez povolenia od Damašku. Napriek tomu už neraz útočila na vládne sily a ich spojencov.

Podľa ria.ru, 19. 6. 2017

 

Prečo je Rusko najreálnejšou hrozbou pre USA?

Hlavné nebezpečenstvo vyplýva z podkopania Moskvou spojeneckých vzťahov v NATO, vyhlásil náčelník štábu amerických ozbrojených síl generál Joseph Dunford.  

Vyhlásil, že správanie Ruska a jeho možnosti dokazujú, že zo všetkých štátov sveta, ktoré by mohli byť pre USA reálnou hrozbou, ktoré môžu podkopávať spojenecké vzťahy a (americký) svetový poriadok, je najväčším nebezpečenstvom práve Rusko.

Dodal, že od čias 2. sv. vojny je zdrojom sily USA sieť spojencov a partnerov. „Čo naozaj každodenne robí Rusko, je podkopávanie spoľahlivosti našich spojeneckých záväzkov pred NATO“, vyhlásil Dunford a poukázal aj na to, že „Rusko má vo výzbroji tisíce atómoviek, ktoré môžu zničiť našu krajinu“ a taktiež „pôsobivé kybernetické možnosti“. 

Podľa vz.ru, 15. 6. 2017

 

US Army už „nepredvedie silu“?

Ak Pentagon nebude stabilne adekvátne financovaný, USA už o päť rokov stratia možnosť zabezpečiť si svoju vojenskú prítomnosť za hranicami. Oznámil to náčelník štábu amerických ozbrojených síl generál Joseph Dunford.

OS USA podľa neho strácajú vojenskú prevahu vo svete, odovzdávajúc pozície potenciálnym protivníkom.

„Myslím si, že bez stabilného, dostatočného a predpovedateľného financovania my v priebehu piatich rokov stratíme možnosť demonštrovať silu za hranicami, a to leží v základe našej obrany“, vyhlásil generál a zdôraznil, že USA musia navyšovať obranné možnosti.

„Ešte horšie je to, že zákon o kontrole čerpania prostriedkov v ostatných piatich rokoch nútil Pentagon pracovať len s rozpočtom 450 mld. USD“, žiali Dunford a hovorí, že preto majú pozemné sily a námorníctvo problém s bojovou pohotovosťou a letectvu sa nedostáva pilotov a mechanikov.  Generál zdôraznil, že Pentagon sa musí „vydať cestou obnovenia podkopanej prevahy“, no na to potrebuje adekvátne financovanie. 

Podľa ria.ru, 14. 6. 2017

 

Šéfa Pentagonu šokuje nízka úroveň bojovej pripravenosti US Army

Minister obrany USA generál vo výslužbe James Mattis sa pred senátnym výborom pre otázky ozbrojených síl Kongresu USA zdôveril, že ho šokujú následky sekvestrácie rozpočtu na americkú armádu.

„Po štyroch rokoch som sa vrátil do Pentagonu a som otrasený stavom našej bojovej pripravenosti“, vyhlásil Mattis a dodal, že ani jeden nepriateľ neuškodil US Army viac, ako sekvester rozpočtu. Mattis tiež vyhlásil, že vyriešenie tohto problému si „vyžiada roky rastúceho financovania a stabilných rozpočtov“.

Mattis požiadal Kongres o dovolenie zatvoriť nepotrebné vojenské základne v USA a za ušetrené prostriedky nakúpiť lietadlá, helikoptéry alebo atómové ponorky. Reč ide o minimálne 2 mld. USD. Naposledy sa USA podujali na takýto krok v roku 2005.  

Podľa vz.ru, 13. 6. 2017

 

Spoločná armáda – nová európska utópia?

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen vyhlásila, že spoločná armáda v EÚ nebude. A čo bude? Najpravdepodobnejšie to bude omnoho tesnejšia spolupráca s Francúzskom v obrannej sfére. Lenže aj toto nie je bez otázok.

Ursula Leyen pre Funke Mediengruppe vyhlásila, že EÚ sa nechystá konkurovať NATO. Ozbrojené sily vraj budú formované národnými parlamentmi a budú to oni kto bude prijímať rozhodnutia o účasti svojich vojsk v tej, či onej operácii. Ministerka zároveň neodmieta tézu, že referendum vo V. Británii a prezidentské voľby v USA „otvorili Európanom oči“ a teraz si budú brať zabezpečenie svojej obrany do vlastných rúk.

Už predtým kancelárka A. Merkelová a prezident E. Macron nariadili ministerstvám obrany a financií rozpracovať iniciatívu o založení obranného fondu do 13. júla. „Mohli by sme spoločne financovať európske drony z obranného fondu... ďalším projektom by mohla byť spoločná európska príprava dôstojníkov“, povedala U. Leyen. 

Pripomeňme, že s myšlienkou vytvorenia európskej armády prišiel predseda EK Jean-Claude Juncker. „Musíme da´t nový priechod otázke a európskom obrannom zväze, vrátane do... vytvorenia európskej armády. Ide o hudbu budúcnosti a je ju už počuť, lenže mnohí Európania ju zatiaľ nepočujú“, povedal v novembri 2016. Doplnil k tomu aj výhodu o nákupe výzbroje, ktorá bude skonštruovaná spoločným úsilím.

S využitím pravda.ru, 11. 6. 2017

 

Koalíciu USA vinia z bombardovania Sýrie s bielym fosforom

Fotografie a oznamy očitých svedkov dosvedčujú, že koalícia štátov na čele s USA použila pri bojoch s teroristickým zoskupením IŠ v sýrskom meste Rakka bomby s bielym fosforom, používanie ktorých zakazuje medzinárodné právo.  

O umiestnení v sieťach takýchto fotografií a videí (objavili sa vo štvrtok 8. 6.) informuje i New York Times. A tie vraj boli šírené agentúrou Amaq, ktorú kontroluje IŠ. Miestni obyvatelia vraj takéto bombardovanie potvrdili aj v piatok 9. 6.

Medzinárodné právo použitie bieleho fosforu vojakmi zakazuje. USA a iní západní vojaci hovoria, že oni ho používajú na vytvorenie dymovej clony, aby zakryli presuny vojsk, hovorí sa v článku. 

Zároveň sa však poukazuje na fakt, že biely fosfor sa používa aj ako zápalná zbraň, vyvolávajúca vysokoteplotné požiare.

Video je súčasťou originálneho článku: https://www.vz.ru/news/2017/6/11/874133.html Podľa vz.ru, 11. 6. 2017

 

Rogozin: Rusko bude kompletne zakryté protiraketovou kupolou

Ruský obranný priemysel navrhol ministerstvu obrany racionálny variant systému PRO, ktorý umožní zakryť celé Rusko protiraketovou kupolou, oznámil vicepremiér Dmitrij Rogozin.  

„Medzirezortná pracovná skupina na vytvorenie technickej základne vzdušno-kozmickej obrany Ruska, na čele ktorej stojím od roku 2012, konštatovala, že priemyslu i vojenskej vede sa podarilo navrhnúť ministerstvu obrany racionálny variant operačnej obnovy protiraketového štítu štátu, obsahujúceho pozemnú i kozmickú líniu, a že po dokončení rozmiestnenia jednotného kozmického systému bude Rusko prikryté protiraketovou kupolou“, povedal.  

Podľa news.rambler.ru, 7. 6. 2017

 

Azarov pripomenul Porošenkovi, ktorý si neželá „návrat do ZSSR“, súčasnú životnú úroveň na Ukrajine

V momente rozpadu ZSSR bola Ukrajina jeho najrozvinutejšou republikou, úroveň príjmov v 90-tych rokoch bola vyššia, ako dnes v Bulharsku a Rumunsku, vyhlásil bývalý premiér Nikolaj Azarov, komentujúc slová Petra Porošenka o tom, že Ukrajina sa do Sovietskeho zväzu nikdy nevráti. 

Azarov v rozhovore pre Russia Today pripomenul, že Ukrajina mala vtedy vyšší HDP ako Poľsko a dnes za ním niekoľkonásobne zaostáva. „Ľudia dostávali zadarmo byty, inkaso bolo v porovnaní k výplate ničím, vzdelanie a zdravotníctvo boli zadarmo alebo stáli kopejky“, pripomenul Azarov.

Ďalej expremiér Ukrajiny vyhlásil, že súčasný prezident štátu je „táraj“. „Vo svojom živote nepovedal ani jedno pravdivé slovo, klame dokonca tam, kde sa to nesmie“, povedal Azarov.

Bývalý predseda vlády poznamenal, že Kyjev sa zo zrušenia víz s EÚ pokúša nafúknuť obrovskú udalosť, pritom sa vraj ignorujú iné podstatnejšie problémy. Priznal, že turistický bezvízový režim „je dobrý“, lenže toto sa nijako nedá porovnať s tým, že hospodárstvo Ukrajiny je rozrušené a politická situácia je mimoriadne napätá.

Porošenko ešte pred Azarovom dnes vyhlásil, že zavedenie bezvízového režimu s EÚ urobí „konečnú rozlúčku s Ruskou ríšou“, Ukrajina sa už nikdy nevráti do Sovietskeho zväzu“. 

Podľa vz.ru, 10. 6. 2017

 

Reuters zistila neochotu miliardárov platiť dane v Rusku

Agentúra Reuters uvádza, že politika deofšorizácie má negatívny efekt, pretože ruskí miliardári si zachovávajú podnikanie v Rusku, no pritom nie sú daňovými rezidentmi. V Rusku bývajú menej ako 183 dní a to im dovoľuje nedeklarovať svoje ofšorné aktíva.

Agentúra tiež hovorí o zrode novej triedy podnikateľov – „polovyhnancov“, ktorí sa usilujú vyhnúť sa „zákonu o deofšorizácii“, prijatého v roku 2014. „Môže sa im nadávať, môže sa im hovoriť, že nie sú vlastenci, no fakt ostáva faktom – rozpočet čosi stratil“, okomentoval situáciu Vladimír Potanin, ktorý sa v ruskom zozname Forbes nachádza na ôsmej priečke. Poznamenal tiež, že zostal daňovým rezidentom, no pozná niekoľko prípadov, keď podnikatelia si podnikatelia zachovali časť investícií v Rusku, hoci prestali byť jeho daňovými rezidentmi.

Reuters zdôrazňuje, že štatistika, ukazujúca počet podnikateľov, ktorí prestali byť daňovými rezidentmi, chýba. Avšak zdroj blízky Kremľu agenúre povedal, že takmer tretina z 500 najbohatších ľudí štátu sa rozhodla opustiť Rusko od začiatku politiky deofšorizácie v roku 2014.

Agentúra tiež prináša slová anonymného ruského podnikateľa, ktorý tvrdí, že Rusku by pokračoval platiť dane ak by neexistoval „zákon o deofšorizácii“, lenže „teraz je to nemožné“.

V súlade so zákonom o kontrolovaných zahraničných spoločnostiach, všetci ruskí daňoví platcovia, ktorí pobývajú v štáte vyše 183 dní, musia sa vyrovnať za ofšory, ktoré im patria. Predtým Rusi mali právo nedeklarovať svoje príjmy v cudzine.  

Podľa ria.ru, 7. 6. 2017

 

Juščenkov brat vyhlásil, že v starom Grécku rozprávali po ukrajinsky

Brat bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Juščenka, bývalý poslanec Verchovnoj rady Ukrajiny Petro Juščenk, považujúci sa za historika, vyhlásil, že starogrécki filozofi rozprávali po ukrajinsky.

V rozhovore pre televíziu „Rada“ hovoril o existencie nejakej civilizácii, ktorá združovala 70 národností. Spadala do nej aj Ukrajina, hoci sa nachádzala na jej hranici.

„Ukrajina, ktorá je na hranici, áno, Ukrajina – to je okrajina, iba okrajina civilizácie“, vysvetlil.

Starogrécki filozofi podľa neho tiež hovorili po ukrajinsky a Diogenes údajne radil používať ju ako štátny jazyk.

V apríli aj Viktor Juščenko osobne vyhlásil, že Ukrajina a Rusko bojovali 24 krát. Dovtedy tvrdil, že spisovateľ Fjodor Dostojevskij, skladateľ Pjotr Čajkovskij a maliar Iľja Repin boli predstaviteľmi ukrajinskej národnej kultúry.

Podľa ria.ru, 6. 6. 2017

 

Trump volá po zavrhnutí politkorektnosti

Americký prezident Donald Trump po teroristickom akte v Londýne, obeťou ktorého sa stalo sedem ľudí, predstúpil s výzvou zavrhnúť politkorektnosť a začať sa zaoberať bezpečnosťou občanov.

Trump napísal na Twitter, že „musíme prestať byť politicky korektnými a chytiť sa zabezpečovania bezpečnosti našich občanov“. Podľa jeho slov „ak my nezmúdrieme, bude iba horšie“.

Prezident USA tiež skritizoval slová primátora Londýna Sadiqa Khana o teroristickom akte v britskom hlavnom meste. „Najmenej sedem mŕtvych a 48 ranených pri teroristickom útoku a primátor Londýna hovorí, že niet dôvodov na znepokojenie“, napísal Trump.

Podľa vz.ru, 4. 6. 2017

 

Rusko zníži svoj príspevok do RE o tretinu

Rusko sa rozhodlo (konečne im to došlo – pozn. srspol) znížiť svoj príspevok do Rady Európy. Ide o tú tretinu, ktorá sa zasiela na financovanie PZRE. Počas Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra to vyhlásila predstaviteľka Rady federácií RF Valentína Matvijenko a vysvetlila aj dôvod. 

Za ruské peniaze sa vraj „organizujú provokácie, rozpútavajú sa protiruské nálady, za naše peniaze cestujú, putujú po rôznych štátoch“.

Rozhodnutie nezúčastňovať sa zimného stretnutia PZRE Rusko prijalo v januári 2016.

Podľa vz.ru, 2. 6. 2017

 

Víťazstvo Gazpromu: EÚ navrhuje nové trasy plynovodov obchádzajúce Ukrajinu

Zatiaľ čo poľskí, pobaltskí a ukrajinskí politici vyspevujú ódy o nezávislosti Európy od ruského plynu, dopyt po ňom stále rastie. Podľa vyhlásenia predstaviteľa Gazpromu Alexeja Millera, od začiatku roka sa objem dodávok plynu do Európy zvýšil o 13,3 %. V absolútnom vyjadrení to znamená takmer 30 miliárd kubíkov alebo vyše polovice projektovanej kapacity plynovodu „Severný prúd-2“. Ak sa tempá nárastu zachovajú aj do budúcnosti, táto trasa už nebude na potreby európskych spotrebiteľov asi postačovať.  

Európa na dosiahnutie svojich ekologických cieľov pri znížení vlastnej ťažby plynu asi bude musieť hľadať dodávky niekde od vedľa. „Severný prúd-2“ je na naplnenie tejto strategickej úlohy predurčený. Veď európske zásoby plynu budú vyčerpané v najbližších desaťročiach.  

Rakúska OMV vysoko hodnorí význam nového plynovodu a domnieva sa, že všetky národné vlády, ak sa chcú vyhnúť problémom v budúcnosti, podporia jeho výstavbu.

Podľa predstaviteľa spoločnosti Rainera Seeleho treba nielen podporiť „Severný prúd-2“, ale sa aj zamyslieť nad výstavbou nových plynovodov vzhľadom na blížiace sa zníženie prepravy plynu cez Ukrajinu.  Nesvedomitosť a svojvôľa ukrajinskej strany ohrozuje energetickú bezpečnosť Európy, no kapacity baltského plynovodu a dvoch vetví „Tureckého prúdu“ môže byť málo už v momente ich uvedenia do prevádzky v roku 2019. Alexej Miller už vyhlásil, že cez systém „Ukrtransgaz - u“ sa bude prepravovať menej ako 20 % súčasných objemov plynu pre niektoré balkánske štáty. 

Mimochodom, v plánoch Gazpromu, existuje ešte jeden variant zvýšenia dodávok do Európy – „Baltický SPP“ (Baltický skvapalnený prírodný plyn) s kapacitou 17 miliárd kubíkov ročne. Tento projekt umožní ruskému plynovému gigantu osvojiť si tie európske trhy, kam sa ruský plyn doteraz nedodával. Ide o Španielsko a Portugalsko. Dnes tam prenikajú americkí exportéri so skvapalneným plynom.

Lenže ruský plyn bude lacnejší kvôli evidentne kratšej trasy na prepravu, i keď bude drahší, ako plyn z plynovodu.

Samozrejme, že Rusko nie je jediným dodávateľom plynu pre Európu, už dnes však má tretinový podiel jeho dodávok. Zameniť ho za podobnú cenu niet čím. Pochopiteľne, že deindustrializované Poľsko a pobaltské republiky budú aj naďalej klásť palice do kolies všetkým európsko-ruským plynovým projektom, pretože sami nemajú také potreby ako rozvinuté štáty EÚ. Aj Ukrajina bude odporovať, pretože strata tranzitu plynu jej spôsobí obrovskú dieru v štátnom rozpočte.

Našťastie o osude dodávok plynu oni rozhodovať nebudú.

Podľa finobzor.ru, 2. 6. 2017

 

Rusko za tri roky zmenilo názor na sankcie Západu

Prvý vicepremiér Igor Šuvalov vyhlásil, že v ostatných troch rokoch sa zmenil názor Ruska na západné sankcie. Pokiaľ sa na ne v roku 2014 pozerali ako politický nástroj, dnes sú vnímané ako nástroj konkurenčného boja USA.

Šuvalov, ktorý vystupoval v panelovej diskusii Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra, vyhlásil že konanie USA „je čistým konkurenčným bojom“.  Ďalej poznamenal, že USA sa „prikrývajú možnosťou zavádzať sankcie, aby akože mohli reagovať na politické udalosti, lenže v skutočnosti si rýchlo očisťujú možnosti na konkurenčný boj“.

Prvý podpredseda ruskej vlády poznamenal, že medzi prítomnými v diskusii je aj jeden spolupracovník bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý Šuvalova upozornil, že Washington má zámer využiť mechanizmus sankcií. „Ja som mu povedal: We love sankcions“ (My ľúbime sankcie) No a to sa aj deje“, poznamenal Šuvalov.

Podľa vz.ru, 1. 6. 2017

 

Putin: Rusko sa nebude slabošsky pozerať na rozrastanie PRO

Rusko sa nebude slabošsky pozerať na rozrastanie americkej PRO, vrátane objavenia sa jej elementov v južnej Kórei, vyhlásil dnes prezident RF Vladimír Putin v rámci Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra počas stretnutia s predstaviteľmi medzinárodných informačných agentúr.  

„Na Aljaške, teraz vznikajú elementy PRO v južnej Kórei. My sme jednoducho povinní rovnako na to reagovať, rovnako ako v západnej časti Ruska. Alebo sa máme na to slabošky pozerať? Samozrejme, že nie. Rozmýšľame, ako odpovedať na tieto výzvy, pre nás je to výzva“, povedal Putin.

Podľa ria.ru, 1. 6. 2017

 

USA už nie sú líder sveta, vyhlásil nemecký minister zahraničia

Minister zahraničných vecí Nemecka Sigmar Gabriel skritizoval administráciu prezidenta USA Donalda Trumpa a vyhlásil, že Spojené štáty stratili štatút vedúceho štátu západného sveta, uvádza Der Spiegel.

Pri guľatom stole o otázkach utečencov a migrácie minister poukázal na „neudržateľnosť USA ako dôležitej mocnosti“ v západnom „hodnotovom spoločenstve“ a vyzval postaviť sa politike Bieleho domu. Podľa jeho názoru súčasné izolačné smerovanie Washingtonu negatívne vplýva na situáciu vo svete.

Gabriel zdôraznil, že s príchodom Trumpa sa pomer síl vo svete zmenil. „Západ sa stal o trošku menší“, konštatoval. Minister tiež skritizoval postoj novej administrácie voči otázkam migrácie a boja s klimatickými zmenami. Iniciatívy Bieleho domu v týchto oblastiach podľa neho len prehlbujú existujúce problémy.

Už predtým kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že Európa sa už nemôže spoliehať na iných a štáty EÚ musia „vziať svoj osud do vlastných rúk“. Pri tom zdôraznila, že dúfa na  zachovanie priateľských vzťahov s Londýnom a spolieha sa na plnohodnotnú spoluprácu s novým prezidentom Francúzska Emmanuelom Macronom.

Nemecké médiá spojili vyjadrenia Merkelovej s neuspokojivými výsledkami rozhovorov medzi nemeckou a americkou delegáciou na samite G7 v Taliansku a nadchádzajúcim Brexitom.

Podľa ria.ru, 29. 5. 2017

 

NI: Vo vojne na dva fronty USA zničia Rusko i Čínu

USA sa môžu spoľahnúť na „isté víťazstvo“, dokonca aj pri vedení vojny na dva fronty proti Rusku a Číne. Veď Washington nielenže disponuje „najhrozitánskejšou armádou sveta“, no stojí aj na čele „super mocnej aliancie“ – NATO, uvádzajú The National Interest.

Autor článku Robert Farley predpokladá, že skoordinovaná súčinnosť Číny a Ruska je málo pravdepodobná, nakoľko každý štát funguje podľa vlastného konceptu. Predpokladá, že najpravdepodobnejšie je to, že jeden zo štátov využije krízu na upevnenie vlastných pozícií v regióne. Taktiež pripúšťa, že „ak USA budú zatiahnuté do veľkej potýčky v Juhočínskom mori, potom Rusko môže pritlačiť na pobaltské štáty“.

Autor je tiež presvedčený, že iniciátorom vojny sa stane Rusko alebo Čína, pretože pre USA je výhodné zachovávať status quo.

Rusko nemá „možnosť a pravdepodobne ani politický záujem“, aby bojovalo s NATO v severnom Atlantiku“, hovorí sa v článku. Washington a jeho spojenci môžu vyčleniť určité vojenské zdroje, „ktoré budú ohrozovať ruský námorný priestor“, predpokladá autor.   

Americká armáda môže podľa neho presunúť do Európy značné množstvo výbavy, aby pomohla pri akejkoľvek serióznej zrážke“. Pri tom, kalkulujúc „so silou amerických spojencov v Európe“, USA sa spočiatku môžu sústrediť na tichooceánsky konflikt. 

Farley je presvedčený, že „dokonca aj samotní európski spojenci môžu v strednodobej perspektíve poskytnúť NATO neuveriteľnú výhodu nad Ruskom“. Rusko vraj, aj keby obsadilo časť Pobaltska, dlho ho neudrží, pretože bude mať ťažké straty od vzdušných síl NATO.

Pri analýze situácie v Ázijsko-tichooceánskom priestore Farley vychádza z toho, že Japonsko a India sa nezapoja do vojny, hoci taktiež majú v juhočínskom mori svoje záujmy. Nazdáva sa, že Washington bude musieť „samostatne bojovať o nadvládu na západe Tichého oceánu“.

Napriek všetkému je autor článku presvedčený, že Spojené štáty môžu zvíťaziť v dvoch globálnych konfliktoch, ktoré vzbĺknu súčasne. Alebo sa Washington aspoň „dostatočne priblíži k víťazstvu, aby sa ani Rusko a ani Čína nespoliehali na toto dobrodružstvo“, píše Farley.

Podľa vz.ru, 25. 5. 2017

 

Soros: Hospodárstvo Západu od blízkeho krachu spasí len vojna s Ruskom

Známeho amerického finančníka a balamutila George Sorosa straší situácia, v ktorej sa ocitlo západné hospodárstvo. Protiruské sankcie nanieslina hospodárstva EÚ a USA zničujúci úder, uvádza portál NextVideos24.ru.

Pochopil, že nemá zmysel poletovať nad oblakmi a dúfať, že sankcie nejako ovplyvnia Rusko. Nastal čas priznať si krutú pravdu. Západ sa stal rukojemníkom vlastnej hlúposti a sám padol do vlastnej pasce.

Podľa Sorosa, hospodárstvo Západu čaká skorý krach. Jednoznačne ho ovplyvní žalostný stav hospodárstva Ukrajiny – štát je už dávno na okraji priepasti, z ktorej sa nebude dať vyškriabať.  Dá sa tiež jednoznačne predpovedať, že čoskoro sa do EÚ pohrnú prúdy nelegálnych migrantov z „Nezaležnej“ (prezývka Ukrajiny), sniacich o lepšom živote. Lenže Európa má aj bez nich dostatok migrantov z Blízkeho východu, takže nájazd Ukrajincov už hospodárstvo Európy nevydrží.

Výsledkom toho bude, že v priepasti sa ocitnú všetci: aj Ukrajina, aj EÚ, aj Amerika. Najrozsiahlejší hospodársky krach v dejinách ovplyvní aj Kanadu a Austráliu.

Soros si myslí, že hospodárstvo Západu od neodvratného hospodárskeho krachu môže zachrániť len vojna s Ruskom. Vyzval štáty Európskej únie aby sa toho nebáli – hospodársky krach, hlad, ničota a nárast zločinnosti sú vraj strašnejšie. 

Je známe, že na každej vojne zarábajú výrobcovia zbraní, techniky a výstroja. Preto sa Soros aktívne venuje vyhľadávaniu stúpencov, ktorí mu pomôžu lobovať myšlienku rozpútať vojnu s Ruskom. Americký finančník okrem toho rozdáva médiám rozhovory, v ktorých úporne pretláča ideu, že vojna s Ruskom je jedinou šancou na záchranu Západu od krachu.

Podľa finobzor.ru, 24. 5. 2017

 

Zomrel Stalinov vnuk režisér Alexander Burdonskij

Divadelný režisér, národný umelec Ruska a vnuk Josifa Stalina (od najstaršieho syna genpor. letectva Vasilija Stalina) Alexander V. Burdonskij zomrel večer v utorok 23. 5. 2017 v nemocnici po veľmi ťažkej chorobe vo veku nedožitých 76 rokov.

Za obrovskú stratu pre divadlo označila jeho smrť kolegyňa herečka Ľudmila Čursina (Ústredné akademické divadlo Ruskej armády). „Odišiel človek, ktorý vedel o divadle všetko. Alexander Vasilievič bol skutočným workoholikom. Jeho repetície neboli len jednoduchými profesionálnymi činnosťami, boli aj životným uvažovaním“, povedala. 

Národná umelkyňa ZSSR Elina Bystrickaja (Hrala Axiňu v Tichom Done – pozn. red. srspol.) sa o ňom svojho času zmienila, že Burdonovskij bol človekom unikátneho talentu a železnej vôle.

Podľa ria.ru, 24. 5. 2017

 

Koľko treba Rusom na „normálny život“?

Priemerná trojčlenná ruská rodina potrebuje na „normálny život“ 83 tisíc rubľov (cca 1305 eur) mesačne, hovorí sa v prieskume holdingu „Romir“.

Sociológovia tvrdia, že želaný priemerný príjem v roku 2017 vyrástol v porovnaní s minulým rokom o 15 %.

Každá šiesta rodina v Rusku si želá mať na „normálny život“ príjem do 45 tisíc rubľov (cca 707 eur), dve tretiny respondentov pretendujú na príjem od 45 000 do 120 000 rubľov (od cca 707 do – 1886 eur) a 22 % obyvateľstva chce mať príjem najmenej 120 000 rubľov (nad 1886 eur)

Prieskum zistil, že nárast „finančného apetítu“ Rusov výrazne prekonal ročnú infláciu. Pričom rozdiel medzi priemerným reálnym 71 800 rubľov (1129 eur) a želaným 83 600 rubľov (1314 eur) rodinným príjmom dosiahol najvyššiu hodnotu od čias uskutočňovania tejto štatistiky.

Prieskumu sa zúčastnilo 1500 osôb vo veku nad 18 rokov.

Podľa ria.ru, 23. 5. 2017

 

Lotyšské noviny: Rusko nemá záujem obsadiť „najstráženejší cintorín Európy“

Pre Rusko niet žiadny zmysel obsadzovať Lotyšsko, ktoré je „najstráženejším cintorínom Európy“ píšu lotyčšské Neatkariga Rita Avize.

List uvádza, že politická elita Západu „rátajúca minúty do ruského vpádu“ sa nazdáva, že ruská armáda je schopná obsadiť Rigu alebo Talin v priebehu 36 – 60 hodín. V NATO pri tom hovoria, že Pobaltsko je možné obrániť za cenu ročných 2,47 mld. euro. Lenže ak Pobaltsko takéto peniaze nemá, tak „nech si balia kufre a utekajú z bojovej zóny“, sprostredkúva názor lotyšského listu Russia Today.

Lotyšské noviny tiež poznamenávajú, že ak budeme vojnu medzi Ruskom a NATO považovať za nevyhnutnú, tak rozumnejšie je nebudovať tu významné priemyselné infraštruktúry a radšej napomáhať vysídľovaniu obyvateľstva, „kradnúť, kradnúť a ešte raz kradnúť“, aby pásy ruských tankov“ nemali čo dláviť“.

„Keď v budúcnosti bude Rusko rozdrvené na prach, nám ako obetiam dajú peniaze, aby sme si štát postavili nanovo“, píše autor článku a dopovedá. Lenže Rusko po vybudovaní komplexu prístavov vo Fínskom zálive už nemá v Lotyšsku žiadne strategické hospodárske záujmy, niet tu a nebudú tu ani ľudské zdroje aby bolo možné rozvíjať veľkú časť tohto územia, „nehovoriac už o nejakom obsadení nových“.

„Hypotetická agresia proti Pobaltsku môže mať len vnútropoliticko-propagandistický význam“, píše novinár, poznamenajúc, že pre Rusko „neexistuje žiadny vojenský a ekonomický význam“ obsadzovať územie obývané dôchodcami. Toto chápu aj „agresívne naladené kruhy v samotnom Rusku“, ktoré Lotyšsko označili za „najstráženejší cintorín Európy“.

Podľa vz.ru, 22. 5. 2017