Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Švédske úrady nariaďujú pripraviť sa na vojnu s Ruskom

Švédsky rezort civilnej obrany rozposlal mestám a dedinám list s požiadavkou príoravy na možnú vojnu s Ruskom, píše rakúsky Contra Magazin. Konkrétne hovorí o nariadení vykonať rad opatrení, ktoré mnohým pripomína obdobie 2. sv. vojny.

Asi bolo málo zmätkov okolo očakávania svetovej vojny, ktorá sa údajne mala začať z Pobaltska, teraz k tomu rezort civilnej obrany Švédska rozoslal do všetkých miest a dedín zvláštne listy s pokynom pripraviť sa na možnú vojnu s Ruskom, prináša InoTV text článku Contra Magazinu.

Podľa nariadenia švédskej civilnej obrany všetky mestá a dediny na území štátu sa musia presvedčiť, že ich sirény na mimoriadne situácie sú funkčné a pripraviť svoje operačné centrá na presun do podzemných bunkrov. Okrem toho musia byť v plnej miere pripravené na spoluprácu so švédskymi ozbrojenými silami, uvádza autor článku.

Mnohí predstavitelia švédskej vlády poznamenávajú, že navrhované opatrenia sa značne zhodujú s tými, ktoré sa prijímali v časoch 2. sv. vojny, zdôrazňuje rakúsky časopis.

Predstavitelia švédskej samosprávy sa sťažujú, že ich nikdy neinformujú o podrobnostiach, čo konkrétne majú robiť. Navyše, nikto im neradí, odkiaľ majú vziať prostriedky na tieto nové opatrenia... k „náhlej vojne“, oznamuje Contra Magazin.

Podľa vz.ru, 18. 12. 2016

 

Americké médiá hovoria o „kissingerovej hre“ Trumpa s Ruskom

Prezident Richard Nixon stavil pred 45 rokmi na prielom vo vzťahoch s Pekingom, lenže poradca Henry Kissinger povedal, že USA sa o dvadsať rokov budú opierať o Rusov pri boji proti Číne; a práve to sa chystá urobiť Donald Trump, píše The Washington Post.

Dňa 4. februára 1972 sa Nixon stretol s poradcom pre národnú bezpečnosť, budúcim štátnym tajomníkom Henry Kissingerom, aby posúdili nadchádzajúcu návštevu Číny. Kissinger na ten moment už mal zhodnotenú situáciu v Ríši stredu počas svojej tajnej návštevy a vyhlásil Nixonovi, že „Číňania sú rovnako nebezpeční, ako Rusi“. A v historickej perspektíve sú ešte nebezpečnejší, privádza ďalší text spomienok RIA Novosti.

„Čo musia USA dať Rusku, aby ich odtrhli z objatí Číny?“ 

Kissinger vtedy povedal, že „o 20 rokov váš následník, ak bude taký múdry, ako vy, bude sa opierať o Rusov proti Číňanom“. Diplomat navrhoval americkému prezidentovi „hrať s rovnováhou síl“ na protikladoch Moskvy a Pekingu. Číňania boli v tom čase pre USA potrební, „aby korigovali a dali za vyučenú Rusom“, pretože v budúcnosti by sa mohla vytvoriť opačná situácia.

Trojuholník s účasťou Moskvy, Washingtona a Pekingu bol vidieť na svetovej scéne od čias studenej vojny. V 50-tych rokoch, zbližujúc sa s Ruskom, sa administrácia Eisenhowera pokúšala vraziť klin medzi Chruščova a Mao Ce-tunga. O 10 rokov Nixon túto politiku prehodnotil a obrátil sa čelom k Číne a ešte o niekoľko rokov Jimmi Carter hral va-bank, keď sa pokúsil blokovať rozširovanie sovietskeho vplyvu v juhovýchodnej Ázii. Schválil vpád Číny do Vietnamu, ktorý sa udial po tom, ako sa Teng Siao-pching stal prvým lídrom Číny, ktorý navštívil USA.

Mnohé zo správania Donalda Trumpa napovedá o tom, že zvolený prezident USA posudzuje možnosť obrátky, všíma si autor textu John Pomfret.

Prostrednítcom vyhlásení, telefonátov a správ do Twitteru Trump predvádza začiatok novej, omnoho tvrdšej politiky voči Číne. Zvolený americký prezident po prvý raz za niekoľko desaťročí si pohovorili s predstaviteľom Tchaj-wanu. Vzápätí o nejaký čas v rozhovore pre Fox News Sunday zapochyboval o správnosti politiky jednotnej Číny, ktorú si USA vybrali po historickej návšteve Nixona.  Taktiež obvinil Peking z menových a obchodných machinácií, pričom z druhej pozície zaútočila proti Číne Carly Fiorina, považovaná za pravdepodobnú kandidátku na miesto v tíme zvoleného prezidenta – po rozhovoroch s Trumpom oznámila, že Peking, ktorý naberá silu, je možno hlavným súperom USA.

Medzitým je Donald Trump pozitívne naladený ohľadne vzťahov s Moskvou. Poukazuje na to tón jeho vyjadrení o Vladimírovi Putinovi a aj potenciálne personálne opatrenia – Rex Tillerson a Michael Flynn, nominovaní na posty štátneho tajomníka a poradcu pre národnú bezpečnosť. Pri oboch kandidátoch sa hovorí o ich vzťahoch s Ruskom.

„Otázka je teraz v tom, či Trumpova obrátka zafunguje vo svete, ktorý sa od čias studenej vojny značne zmenil. Aké sú ciele, okrem toho ako priviesť Peking do stavu bieleho kalenia? A čo musia USA dať Rusku, aby ho vytrhli z náručia Číny?“, píše komentátor.

Vzťahy Moskvy a Pekingu majú pracovný charakter – podporujú jeden druhého v BR OSN, vykonávajú spoločné cvičenia v juhočínskom mori, uvádza novinár. Okrem toho, Rusko za minulé desaťročia predalo Číne zbrane za vyše 30 mld. USD. Pričom čínske hospodárstvo rastie v týchto časoch omnoho rýchlejšie, ako ruské, kvôli čomu sa Moskva môže Číňanmi považovať za mladšiu sestru, hoci na vrchole čínsko-sovietskeho priateľstva bola pre Čínu „starším bratom“.

Taký stav vecí Rusku nevyhovuje, pretože má očividný záujem zvýšiť svoj vplyv v ázijsko-tichooceánskom regióne.

„Čína sa už nepodobá na biedne blato, akým bola v roku 1972. Ako reakciu na rozhovor Trumpa s prezidentom Tchaj-wanu Peking vyslal bombardér na juhočínske more. Rusku tiež vládne človek, ktorý si želá obnoviť vplyv štátu do sovietskej úrovne, keď ZSSR vzbudzoval strach v štátoch celého sveta“, rozvažuje Pomfret. 

Želanie Donalda Trumpa zahrať si „kissingerovu hru“ znamená pri takom rozložení síl veľkú nepredvídanosť sveta, v ktorom sa americká moc už nepovažuje za nedosiahnuteľnou a nespochybniteľnou, dodáva novinár.

Podľa vz.ru, 17. 12. 2016

 

Puškov radí Obamovi: „Never očiam svojim!“

Senátor Alexej Puškov dal americkému prezidentovi v súvislosti s tým, že ním získané údaje ho neraz oklamali, niekoľko rád. Vrátane „neveriť očiam svojim“.

„Údaje, ktoré videl Obama ho presvedčili, že vojna NATO v Líbyi jej prinesie demokraciu. Výsledok? Katastrofa! Poučenie: Obama, never očiam svojim.

Údaje, ktoré videl Obama, ho presvedčili že dni (prezidenta Sýrie Bašara) Asada sú zrátané a že (prezidentská kandidátka Hillary) Clintonová zvíťazí. Poučenie: neverte všetkým údajom a nerátajte cudzie dni“, napísal Puškov na Twitter.

„Údaje, ktoré videl Obama, ho presvedčili, že v Odese sa ľudia sami spálili, že na Ukrajine nie sú neonacisti. Lenže v Odese majú ľudia úplne iné údaje“, taktiež dodal Puškov.

Zároveň pripomenul poblúdenie bývalého prezidenta USA Georga Busha. „Údaje, ktoré videl Bush, ho presvedčili, že (Saddám) Husajn mal ZHN (zbrane hromadného ničenia). Údaje, ktoré videl Obama. Ho presvedčujú o hackerských útokoch Ruska. Stále ide o rovnakú pesničku“, dodal Puškov.

Obama počas výslednej tlačovej konferencie v Bielom dome vyhlásil: „Spravodajské údaje, ktoré som videl, ma značne presvedčili o tom, že Rusi boli za hackerskými útokmi na počítačovú sieť Národného výboru Demokratickej strany USA a na poštový server (hlavy predvolebného štábu Hillary Clintonovej) Johna Podestu.“

Podľa vz.ru, 17. 12. 2016

 

Obama nazval Rusko slabým štátom, obchodujúcim s ropou, plynom a zbraňami

Odchádzajúci americký prezident Barack Obama nazval Rusko slabým štátom, ktorý nevyrába nič okrem plynu, ropy a zbraní.

„Oni sú menší, oni sú slabší (ako USA – red.). Ich hospodárstvo nevyrába nič, čo by (iné štáty) chceli kúpiť, okrem ropy, plynu a zbraní“, vyhlásil Obama počas tlačovej konferencie v piatok vo Washingtone.

Rusko je medzitým svetovým lídrom v exporte uhľovodíkových palív a zbraní, exportuje aj ďalšie suroviny a je na prvom mieste na svete v exporte pšenice. RF okrem toho lídruje v oblasti exportu vysokých kozmických technológií, vrátane do USA dodávaných raketových motorov. (Okrem toho je Rusko v plnej miere sebestačné alebo takmer sebestačné v potravinách, výrobe poľnohospodárskej techniky... – pozn. red.)

V polovici novembra Obama vyhlasoval, že jeho princíp voči Rusku sa nezmenil od prvého dňa prezidentstva. Hovoril, že Rusko je dôležitým štátom, vojenskou superveľmocou, ktorá má vplyv v regióne i vo svete.  

Podľa ria.ru, 16. 12. 2016

 

Moldavsko – ťažké následky eurointegrácie 

Od čias, ako Moldavsko podpísalo dohodu o asociácii s EÚ uplynuli dva roky. Zvolený prezident teraz jasne pomenúva žalostné výsledky: štát stratil ruský trh a od Európy získal len samé straty. A to len preto aby boli naplnené ambície bývalého vedenia štátu, ako aj západných krajín. 

Moldavsko od asociačnej dohody s EÚ nezískalo nič, iba mnohé stratilo, vyhlásil zvolený prezident Igor Dodon. „Samozrejme, ruský trh je tradičný trh pre moldavské tovary.  Po podpise asociačnej dohody pred dvomi rokmi sme stratili okolo 50 % exportu do Ruska, stratili sme trh. Nič iné sme nezískali. Prešli dva roky a export do Európy nerastie, ale tiež klesá“, povedal Dodon Russia Today.

„Namiesto ekonomiky, Moldavsko bolo integrované do geopolitickej opozície, ktorá nepriviedla k ničomu dobrému“.

Zvolený prezident Dodon poznamenal, že otvorenie moldavského trhu pre tovary EÚ spôsobilo obrovskú disproporciu v importe a exporte. „V tomto roku sme doviezli jeden a pol tisíca ton európskych jabĺk a tam sme ich exportovali len 55 ton. Takto to je pri všetkých tovarových kategóriách. Preto, okrem okrem spoločných dejín, kultúry, ekonomiky, okrem spoločnej minulosti a budúcnosti, my máme s Ruskou federáciou aj spoločnú prítomnosť“, vyhlásil Dodon.

„Bez ohľadu na to, že v parlamente Moldavska je proeurópska väčšina a že bola podpísaná dohoda o asociácii s EÚ, väčšina občanov Moldavska, ak by bolo referendum, zahlasovala by za vstup do Euroázijského hospodárskeho priestoru. Vyše 65 % obyvateľov považuje Rusko za priateľský štát, u nás neexistuje rusofóbia, ktorá je prítomná v iných štátoch SNŠ“, dodal.

Podľa vz.ru, 16. 12. 2016

 

Bývalý šéf Služby bezpečnosti Ukrajiny vyjavuje, že na Majdane zabíjali ľudí snajperi z Gruzínska, Pobaltska a...

Na Majdane strieľali snajperi a ženisti z Gruzínska, pobaltských štátov, Poľska a taktiež inštruktori z Francúzska a Nemecka, vyhlásil bývalý hlava Služby bezpečnosti Ukrajiny Alexander Jakimenko, vystupujúc v Dorogomilovskom súde Moskvy.

„Dozvedeli sme sa, že na Ukrajinu a na územie Majdanu prišli zahraniční špecialisti pochybného charakteru. Bolo nám známe, že to boli odstreľovači a snajperi. Boli to predstavitelia Gruzínska, Pobaltska, Poľska. Boli tu aj Francúzi a Nemci, ktorí prišli zúčastniť sa tzv. mierových podujatí, no v skutočnosti boli bezprostrednými inštruktormi týchto skupín“, prináša jeho slová RIA Novosti.

Príslušníci silových rezortov podľa neho vedeli kde majú poschovávané zbrane a aj laboratóriá na výrobu výbušnín.

Bolo to v budove Domu odborov. Uskutočnili sme operačnú kombináciu, prenikli sme do budovy a uskutočnili sme foto i videozáznamy všetkých činností, ktoré sa tam konali...“, povedal.

Bývalý šéf administrácii prezidenta Ukrajiny Andrej Kljuev vyhlásil, že k zabíjaniu ľudí na Majdane v Kyjeve v roku 2014 majú vzťah predstavitelia Gruzínska a Pobaltska.

Prednedávnom aj bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič vyhlásil, že snajperi, „fungujúci“ na kyjevskom Majdane počas udalostí zimy 2014, prišli z iných štátov.

Dorogomilovský súd Moskvy v piatok pokračoval posudzovanie podania bývalého poslanca Verchovnoj rady Ukrajiny Vladimíra Olejnika o priznaní udalostí na Ukrajine v roku 2014 za štátny prevrat. Očakáva sa vypočutí budú aj mnohí bývalí ministri.

Podľa vz.ru, 16. 12. 2016

 

Rusko vie nakŕmiť s hubami pol sveta

Len si musí zmodernizovať ich spracúvanie, vyhlásil televízii Rossija-24 minister poľnohospodárstva Ruska Alexander Tkačov. „My s touto produkciou musíme kŕmiť ešte aj polovicu sveta“, konštatoval.

Minister zdôraznil, že v Rusku vzrastá počet divoko rastúcich plodov, len ich treba začať zbierať, spracúvať, „brendovať“ a predávať. „Húb máme, prepáčte, ako blata“, poznamenal dodajúc, že podporuje ich spracúvanie, pretože doteraz ich polovica zhnije.

Podľa vz.ru, 16. 12. 2016

 

N. Savčenková zrovnoprávnila aktivistov kyjevského Majdanu s domobrancov Donbasu (video v ukrajinčine)

Poslankyňa Verchovnoj rady Ukrajiny Nadežda Savčenková vyhlásila, že vidí rovnoprávnosť medzi aktivistami kyjevského Majdanu a domobrancov Donbasu; jedni i druhí podľa nej bojujú proti moci – jedni bojovali proti Viktorovi Janukovičovi a druhí proti Petrovi Porošenkovi. 

„Tak, ako sme my stáli proti moci Janukoviča na Majdane, tak DĽR a LĽR bojujú proti moci Porošenka. Oni nie sú žiadni teroristi“, vyhlásila Savčenková ukrajinskej televízii „Espresso“.   

Moderátorovi, ktorý sa jednoznačne vymedzoval za stúpenca Majdanu, Nadežda Savčenková navrhla aby si prečítal základné vojenské poriadky a zorientoval sa vo význame slova „terorizmus“. Podľa jej názoru nie sú ani Zacharčenko a ani Plotnickij teroristami.  

Bez ohľadu na to, že N. Savčenková už nie je členkou strany „Vlasť“, objektívne sa vždy stavala za to, že s Igorom Plotnickým a Alexandrom Zacharčenkom sa nielen dá hovoriť, ale že hovoriť s nimi je aj potrebné. Ukrajinská vláda to odmieta, nazývajúc ich teroristami.  

Video je súčasť článku: http://www.vz.ru/news/2016/12/16/849760.html  

Podľa vz.ru, 16. 12. 2016

 

Zacharova navrhuje Obamovi, aby sa ospravedlnil Janukovičovi

Oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova okomentovala slová prezidenta USA Baracka Obamu o neprípustnosti zasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov, pri čom mu navrhla aby sa ospravedlnil exprezidentovi Ukrajiny Viktorovi Janukovičovi.

V rozhovore televízie NPR odchádzajúci prezident USA zdôraznil nevyhnutnosť „prijímať opatrenia keď sa vláda ktoréhokoľvek štátu pokúša ovplyvňovať objektivitu volieb“, majúc na zreteli útoky na Demokratickú stranu USA akoby zo strany Ruska.  

„Možno, že on sa zároveň ospravedlní aj Janukovičovi?“, poznamenala Zacharova na facebook.

Podľa ria.ru, 16. 12. 2016

 

Nemci po desiatkach rokov prišli na to, čo socialistické štáty robili už dávno

Dňa 15. 12. 2016 priniesla TASR správu pod názvom, že „Nemecko chce zmeniť spôsob, akým poskytuje pomoc Afrike“.

Slovami nemeckého ministra pre rozvojovú pomoc Gerda Müllera sa v ňom hovorí, že pomoc pre Afriku by sa mala pozmeniť a prepracovať tak, aby sa vytvorili pracovné miesta a predišlo sa tým prúdu utečencov do Európy.

Toto je jednoznačný dôkaz, že socialistické štáty boli ľudsky omnoho vyspelejšie, ako súčasné „demokratické“ štáty a že vývojovo boli v tom o niekoľko desiatkov rokov pred nimi. Áno, boli to sme to my, slovanské štáty, ktoré takúto pomoc vymysleli a dávno pred všetkými aj realizovali. A to nielen v Afrike, ale aj v Ázii a latinskej Amerike.

Robilo to aj bývalé Československo. U nás sme krajinám tretieho sveta nielen vyškolili stovky odborníkov, ale u nich doma sme ich aj zamestnali. Vo fabrikách, vybudovaných s našou pomocou. 

Kto koho teda v skutočnej humánnosti dobieha?

Vladimír Mikunda

 

Zatiaľ čo Ukrajina mrzne, Porošenko hrá o prepravnú rúru

Kyjevský režim, aby nemusel priznať, že padol do pasce kvôli šikanovaniu Rusov a EÚ s prepravou plynu, je pripravený Ukrajincov hoci aj primraziť.

Kyjev už tradične v zimnom období provokuje plynovú vojnu, lenže s blížiacim sa rokom 2019, keď sa plynovody Ukrajiny stanú nepotrebnými, sa to javí ako jeho bezmocnosť. Pokiaľ v uplynulých troch rokoch boli zimy mierne a plynové vojny obyvateľstvo príliš nepociťovalo, tento rok sa hlavnou obeťou šikanovania môžu naozaj stať milióny Ukrajincov, ktorí i tak po niekoľkonásobnom zvýšení ceny maximálne šetria na teple.

Podstata poslednej časti plynového seriálu vyzerá v hrubých rysoch nasledovne:

Ukrajina potrebovala pred zimou plyn kvôli nedostatočným zásobám v zásobníkoch a jej „Naftogaz“ bol ešte začiatkom decembra pripravený kúpiť 1,5 – 4 miliardy kubíkov plynu na prepravu a spotrebu; Európa poskytla Ukrajine finančné záruky cez Svetovú banku, a ruskú stranu ubezpečila, že Kyjev ju nebude pokutovať za nedávny „výmysel“ ukrajinského súdu. 

Všetko sa zdalo byť vyriešené, „Gazprom“ sa pripravil otvoriť ventily, lenže v tom momente Kyjev začal hovoriť o zmene zmluvy z roku 2009 a požadoval zmenu pravidiel o zálohových platbách na celý objem plynu. Pochopiteľne, že toto nespôsobil nedostatok peňazí u Kyjeva. Zapríčinil to ďalší demarš, akože hra okolo prepravného potrubia.

Špecialisti poukazujú na to, že tento krok súvisí s plynovým sporom medzi Ukrajinou a Moskvou v štokholmskom súde: ak Kyjev uhradí zálohu podľa platnej zmluvy, pravdepodobne prehrá súdne konanie, ak donúti Rusko zmeniť podmienky – vyhrá.

Takýmto spôsobom kyjevský režim sám seba zahnal do pasce, keď aj pri existencii peňazí na platbu, platiť mu je nevýhodné. Na druhej strane obdobie jesene a zimy vyšlo také studené, že zásob evidentne nepostačuje a plyn sa bude musieť kupovať od Moskvy.

Lenže hlavný dôvod šikany Kyjeva sa neprezentuje ako finančný alebo plynový spor, ale ako špinavé politické hry. Petro Porošenko, vyľakaný mnohými západnými predpoveďami, že USA v roku 2017 s príchodom Trumpa „odovzdajú“ Ukrajinu Moskve, znervóznel a rozhodol sa razantne pripomenúť o význame plynovodu ako geopolitického obuška na Rusko. A naši zaoceánskí „partneri“ to asi podporili. Uskutočnením remake najostrejšej plynovej vojny z roku 2009, by Porošenko mohol zničiť silnejúce sa rozhovory v Európe o obnovení spolupráce s Ruskom a tým dokázať svoju nenahraditeľnosť Štátom, ktoré v predvečer tejto udalosti prijali kompromitujúci materiál na prezidenta Ukrajiny od bývalého poslanca Verchovnoj rady Oniščenka.

„Svidomije“ (ironický výraz, hovoriaci o idiotsky národnom uvedomení“ – pozn. red.) by neboli „svidomými“, ak by pri tom nerobili rituálne tance a nevymýšľali hlúpe novinky, ktoré sa časom ukážu ako neokrôchane fejky. Tak nedávno hlavný geológ Ukrajiny prezentoval objavenie nového náleziska plynu v Čiernom mori pri ostrove Zmejnyj – chyba je len v tom, že toto nálezisko bolo známe už v časoch ZSSR v rokoch 1980-tych a stalo sa predmetom sporu pri rozdeľovaní ZSSR, v čom Ukrajinu porazilo Rumunsko. Buďme však ticho a Kyjevu o tom nič nehovorme.

Nechajme smiech smiechom, no podľa predpovedí o zime 2016/2017, Porošenko kvôli svojím americkým politickým záujmom už k februáru môže ponechať obyvateľov Ukrajiny bez plynového ohrevu, hoci aj pri maximálnych cenách za teplo. Priemerná mesačná teplota mínus 7 až -10 °C v decembri – januári je schopná kompletne spotrebovať hlavné zásoby v zásobníkoch a čo ďalej? Ďalej sa bude možné len kradnúť plyn prepravovaný do Európy alebo ho v plnej miere platiť a tým si priznať porážku v Štokholme.

Podľa topwar.ru, 15. 12. 2016

 

Sily NATO hľadajú v Stredomorí ruské ponorky

Protilodné sily NATO hľadajú v Stredozemnom mori dve ruské atómové ponorky projektu 949A „Antej“ (vyzbrojené protilodnými raketami Granit), ktoré, ako predpokladajú vojaci, sledujú zoskupenia lietadlových lodí USA a Francúzska, píšu Izvestia.

 „V zahraničných špecializovaných blogoch sa objavili oznamy o razantne zvýšenej aktivite protilodných lietadiel P-8-A Poseidon zo základne Sigonella na Sicílii, ktoré v pondelok usilovne prečesávali rajón k juhovýchodu ostrova Cyprus. Tam sa nachádzajú dve natovské zoskupenia lietadlových lodí na čele s lietadlovými loďami „Eisenhower“ a „Charles de Gaulle“, hovorí sa v článku.

Západné médiá hodnotia objavenie sa ruských ponoriek pri natovských plavidlách ako neefektivitu protilodných síl aliancie.

Ruský expert, veterán ponorkového loďstva Igor Kudrin: „Dlho nemali žiadnu prax. Keď sme sa potom vrátili do svetového oceánu, ukázalo sa, že ich sily neboli na to pripravené. Okrem toho sme zaviedli nové taktické postupy i technické schopnosti, značne sme zlepšili maskovanie. Výsledkom bolo, že prepásli ponorky, keď prechádzali cez Gibraltar a objavili ich až pri svojich lietadlových zoskupeniach“.    

Podľa topwar.ru, 15. 12. 2016

 

Ukrajinskí geológovia vynašli bicykel

Objavenie ukrajinskými geológmi ložisko plynu na šelfe Čierneho mora pri ostrove Zmejnyj bolo v ZSSR známe už 1980-tych rokoch. V roku 2009 bola väčšia časť týchto nálezísk na základe rozhodnutia medzinárodného súdu OSN priznaná Rumunsku.  

Poznamenajme, že predvčerom šéf ukrajinskej štátnej služby pre geológiu Nikolaj Bojarkin vyhlásil, že ukrajinskí geológovia našli nové nálezisko plynu s objemom cca 40 miliárd kubíkov (ide o približne ročnú potrebu Ukrajiny – pozn. red. ). Čo vraj spôsobí „titánový posun“ v štátnom geologickom prieskume.

Oznam Bojarkina uštipačne okomentoval podpredseda vlády RF Dmitrij Rogozin: „Fakt, že Ukrajina opäť začala hľadanie ropy a plynu nasvedčuje o titánovom posune v geologickom prieskume štátu“... je „posun“ u vás naozaj titánový“, napísal na svojej stránke v sociálnych sieťach.  

Podľa evrazia.org, 14. 12. 2016

 

Spoločné tlačové vyhlásenie

V stredu 14. decembra 2016 sa konalo spoločné stretnutie Únie slovenských novinárov, Slovensko-ruskej spoločnosti a Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov č. 19 Bratislava Petržalka, z ktorého sa zrodilo spoločné vyhlásenie tohto znenia, ktoré bude doručené prostredníctvom veľvyslanca SAR v SR prezidentovi SAR Bašarovi Asadovi:

„Vážený pán prezident, blahoželáme Vám, sýrskemu ľudu a Sýrskej armáde k oslobodenie Aleppa. Ukázali ste, že slušní ľudia sa dokážu postaviť teroristom a brániť svoj štát, svoje rodiny, svoje hodnoty. Tešíme sa na povojnovú spoluprácu.

Večná sláva hrdinom, ktorí padli v boji za slobodu Sýrie a nás všetkých!“

Slovensko-ruská spoločnosť,

Únia slovenských novinárov,

Základná organizácia SZPB č. 19, Bratislava – Petržalka.

V Bratislave dňa 14. 12. 2016

Za správnosť člen výboru ÚSN, editor srspol.sk a predseda ZO SZPB č. 19 Bratislava Petržalka, Vladimír Mikunda 

 

Rozhodnutie o „skýtskom zlate“ vyvolalo rozkol medzi ruskými múzejníkmi

„Ide o ďalšie politické rozhodnutie proti Rusku“, komentujú ruskí múzejníci rozhodnutie súdu v Amsterdame o návrate (nie Krymu, ale) Kyjevu exponátov z krymských múzeí. „Toto rozhodnutie sa mi javí ako úplne opodstatnené“, odpovedajú im iní, medzi ktorými sú nielen ukrajinské úrady, ale aj riaditeľka múzea moskovského Kremľa Jelena Gagarina. Svoje argumenty má aj súd.  

Vyše dvetisíc exponátov v cene vyše milióna euro z kolekcií štyroch múzeí Kryma bolo odovzdaných Kyjevu. Predovšetkým ide o artefakty skýtskych čias, bez ktorých bude Krym zbavený radu symbolov vlastného historicko-kultúrneho dedičstva.  

Zlato skýtov bolo zapožičané na výstavu „Krym: zlato a tajomstvá Čierneho mora“ do múzea Allarda Piersona v Amsterdame.  

Zmluva medzi krymskými múzeami a holandským sa všetky predmety považovali za „národné bohatstvo Ukrajiny“. Pri tom sa tam uvádzalo, že po ukončení výstavy sa všetky exponáty z Kryma majú vrátiť tým múzeám, vo fondoch, ktorých sa nachádzali. Po zjednotení Kryma s Ruskom vytvorili tieto dve požiadavky pascu, ktorú sa podujal rozseknúť holandský súd.  

Riaditeľ Múzea Allarda Piersona rozhodnutie vrátiť artefakty Ukrajine vysvetlil tým, že licencia na export exponátov krymských môzeí bola vydaná ministerstvom kultúry Ukrajiny:  „Sudcovia sa rozhodli nazerať na situáciu z uhla medzinárodného zákonodarstva. Rozhodli, že reč nejde o zákonnom vlastníkovi – o tejto otázke musí rozhodnúť ukrajinský súd. Prijali do pozornosti ten fakt, že doba platnosti licencii na export, vydaná ministerstvom (kultúry) v Kyjeve, sa skončila. Preto v súlade s Konvenciou UNESCO, objekty musia byť vrátené Ukrajine ako štátu, ktorý vydával licenciu... Čo však neznamená, že súdne konania sú skončené. Očakávame, že krymské múzeá využijú svoje apelačné právo“. 

Viac originál:  http://www.vz.ru/society/2016/12/14/849303.html  

Podľa vz.ru, 14. 12. 2016

 

Úplná bieda, hlad a beznádej: na Ukrajine sa začalo ľudožrútstvo

Ukrajina sa čoraz hlbšie ponára do ekonomickej priepasti: práce v štáte prakticky niet, zadržiavanie miezd sa stalo zvyčajným javom, sociálne dávky mizerné. Jedným slovom, ľudia už nemajú možnosť normálne žiť, a začínajú strácať ľudskosť.

Predvčerom bol v Kyjeve zadržaný mládenec, ktorý zabil, rozporcoval a zjedol svojho bratanca a jeho rodičov – dôchodcov. Naraz všetko zjesť nedokázal, preto si ľudožrútsku potravu vyškvaril, zasolil a naložil do konzerv.

Chlapík svoje konanie zdôvodnil jednoducho: „Už dávno som nejedol mäso! Čo tam vôbec, v princípe som už dávno nejedol! To diabol všetko zamotal!“

Zaujímavé je to, že ľudožrút nič neľutuje. Vychádza z toho, že život ho k tomu donútil. Keď je vraj človek postavený vpred voľbu – pomaly umierať od vyčerpania alebo zabiť a zjesť príbuzného, či suseda, musí sa rozhodnúť ak chce prežiť.     

Podľa finobzor.ru, 14. 12. 2016

 

Hackeri odhalili pakt USA a Kanady proti MOV

Hackerská skupina Fancy Bears uverejnila na svojej stránke dokumenty paktu americkej antidopingovej agentúry USADA a Kanadského centra pre otázky etiky v športe CCES proti Medzinárodnému olympijskému výboru.

Projekt pod názvom „Olympionik“ (voľný preklad) bol spustený pred olympiádou 2016 v Rio de Janeiro. Ma zdiskreditovať MOV cestou vytvorenia agentúry, ktorá by nad ním mala moc. „Olympionik“ mal právnu pomoc od spoločnosti Davies Ward Phillips & LLP Vineberg, ktorá poskytla podporu pri podaní v MOV.

USADA a CCES sa obrátili na antidopingové agentúry Poľska, Španielska, Južnej Kórei, Japonska, Nórska, Rakúska a Fínska, no tie odmietli tento projekt podporiť, uvádza TASS.

Dokumenty potvrdzujú, že náklady USADA a CCES na to predstavovali vyše 70 tisíc USD.

Podľa vz.ru, 13. 12. 2016

 

Lavrov odovzdal členom OBSE svedectvá sľubov o nepribližovaní sa NATO na východ

Na tlačovej konferencii v Hamburgu minister zahraničia RF Sergej Lavrov oznámil, že odovzdal štátom OBSE odtajnené dokumenty, v ktorých lídri štátov Európy ubezpečovali, že NATO sa neposunie na východ.

„Dnes štáty NATO počas dvoch posledných samitov vo Walese a vo Varšave prijali rozhodnutia, ktoré zásadne menia situáciu o výzbroji v Európe. A to nehovorím o zabudnutých a nespomínaných zárukách o nerozširovaní NATO na východ, ktoré sa dávali ešte Sovietskemu zväzu,“ prináša jeho slová RIA Novosti.

„Včera sme to pripomenuli a, mimochodom, ja som svojím kolegom odovzdal dokumenty, ktoré boli odtajnené, keď Michail Gorbačov besedoval s Helmutom Kohlom, Eduard Ševardnadze besedoval s Hansom-Dietrichom Genscherom a (štátny tajomník USA) James Baker sa tiež zúčastnil týchto rozhovorov, veľmi presne je tam napísané, že všetci títo činitelia z Nemecka, USA - a Francois Mitterrand sa tiež zúčastnil týchto rozhovorov – oni veľmi presne hovorili o tom, že nijakého presunu NATO na východ nebude a tým viac vojenská infraštruktúra NATO sa nebude približovať k hraniciam nášho štátu“, vyhlásil Lavrov.

Pripomeňme, že na samite NATO vo Varšave 8. – 9. júla 2016 lídri aliancie rozhodli o rozmiestnení štyroch mnohonárodných práporov v štátoch Pobaltska a v Poľsku od začiatku roku 2017.

Podľa vz.ru, 9. 12. 2016

 

Krym dokončil integráciu do celoruského systému PVO

„Znamená to, že všetci vojaci boli preškolení na súčasnú výzbroj a taktiež to, že Krymu bola dodaná moderná vojenská technika“, vysvetlila tlačová služba Južného vojenského okruhu.

V decembri okrem toho bude zaradený do výzbroje systém S-400 „Triumf“, povedal veliteľ 4. armády VVS a PVO Viktor Sevosťjanov a dodal, „čo znamená existujúci systém PVO bude prekrytý o ďalšie stovky kilometrov“.

Podľa ria.ru, 13. 12. 2016

 

Lavrov v reakcii na hrozby Západu: „Toto všetko je kvôli beznádeji.“

Podľa ruského ministra nemecká kancelárka A. Merkelová a francúzsky prezident F. Hollande a ďalší predstavitelia takých západných krajín, ako Kanada, Taliansko, Veľká Británia, tzv. „skupina siedmych mínus Japonsko“, pred niekoľkými dňami vydali vyhlásenie, ktoré obsahuje obvinenia a hrozby na adresu Ruska.  

„V tomto vyhlásení ´šestice´ je veľa všeličoho, vrátane priameho obvinenia z vojnových zločinov, vrátane hrozieb tým, kto podporuje sýrsku vládu. Myslím, žo to všetko vyplýva z beznádeje a z neschopnosti našich západných partnerov umravniť tých, ktorých oni vytvorili, koho zásobovali, koho vyzbrojovali s jediným cieľom – zvrhnúť režim v Sýrii“, povedal Lavrov.  

Minister si myslí, že západní lídri sa tým, že podporovali teroristické zoskupenia na zvrhnutie B. Asada, opäť prerátali.  

„Po dosiahnutí tohto cieľa mienili vyporiadať sa s extrémistickými organizáciami. Takto sa to nerobí a na tieto hrable si naši západní partneri už neraz naskočili“, dodal Lavrov.

Podľa ria.ru, 13. 12. 2016

 

Holanďania zarobili na škandále okolo „skýtskeho zlata“

Škandálne zadržané kolekcie krymských múzeí v Holandsku sú historickým precedensom, na ktorom holandská strana perfektne zarobila, povedala pre RIA Novosti riaditeľka Kerčského historicko-kultúrneho múzea Tatiana Umrichina.

Kolekcia skýtskeho zlata, ktorú tvorí okolo dvetisíc unikátov, bola vyvezená z krymských múzeí na výstavu „Krym: zlato a tajomstvá Čierneho mora“ do archeologického múzea Allarda Piersona v Amsterdame začiatkom roku 2014, čiže ešte predtým, ako sa polostrov spojil s Ruskom. Od tých čias sa ruská a ukrajinská strana nedokážu dohodnúť komu patria exponáty.

Štyri krymské múzeá podali kolektívne podanie na múzeum Allarda Piersona, v ktorom požadujú splniť záväzky a vrátiť kolekciu na Krym. Okruhový súd Amsterdamu má o tom vyniesť verdikt 14. 12. 2016.    

„A to nehovorím, ako oni zarobili na našich exponátoch v tejto v úvodzovkách senzácii. Veď tam stáli nekonečné zástupy“, povedala Umrichina a dodala, že Holanďania sa k tomu pokúšajú získať ďalšie prostriedky v rámci platieb za skladovanie exponátov. Budú to žiadať od tých, ktorí súd vyhrajú. „Ide o veľmi veľké sumy, navyše k nim môžu prirátať poistné, a to je na naše predmety obrovské. Myslím, že sa na tom taktiež pokúsia dobre zarobiť“, povedala.

Podľa ria.ru, 12. 12. 2016

 

Výdaje na obranu: Rusko vypadlo z pätice najväčších

Rusko sa po prvýkrát od 1990-tych rokov nedostalo do pätice štátov vynakladajúcich najvyššie sumy na zbrojenie, uvádzajú The Financial Times s odvolávkou sa na každoročnú správu Jane`s Defence Budgets.

Spôsobila to India (50,7 mld. USD), ktorá vďaka modernizácii svojho vojenského priemyslu predbehla Saudskú Arábiu i Rusko (48,5 mld. USD), čím obsadila 4. miesto. Na druhom a treťom mieste je Čína a V. Británia. Na prvom sú USA (622 mld. USD), ktoré už skončili s poklesom vojenských výdajov.

Po prvýkrát za šesť rokov je zaznamenaný rast vojenských výdajov v štátoch západnej Európy. Toto všetko ovplyvnilo aj rast vojenských výdajov NATO (prvýkrát od roku 2010), ktoré stále prevyšujú súhrn vojenských výdajov nečlenských štátov NATO.

Celkové výdaje sveta na zbrojenie činia 1,6 bilióna USD.        

Podľa ria.ru, 12. 12. 2016

 

Ruská ekonomika: oteplenie uprostred zimy

V ruskom hospodárstve nadišiel čas oteplenia: obrovské medzinárodné korporácie napriek sankciám posilňujú prítomnosť na ruskom trhu, v raste pokračuje aj objem priamych zahraničných investícií, píšu nemecké Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Americký gigant Pfizer sa rozhodol, že postaví farmaceutickú fabriku a Leroy Merlin v najbližších piatich rokoch zdvojnásobia počet svojich predstaviteľstiev. Volkswagen otvára fabriku neďaleko Moskvy a Daimler chce začať s produkciou limuzín. „Uprostred zimy začalo v ruskom hospodárstve oteplenie“, píše autor článku.

Pozitívna dynamika je vidieť aj pri zahraničných investíciách. V roku 2015 dosiahol objem priamych zahraničných investícií 6 mld. USD, no k septembru 2016 je to už vyše 7,7 mld. USD. Z toho nemecké investície narástli o takmer 50 %. 

Príťažlivosť ruského hospodárstva je spojená s tým, že vedenie štátu preukazuje zjavný záujem o internacionalizáciu ruských trhov a aktívne motivuje činnosť zahraničných hráčov pomocou daňových úľav a subsídií.

„Vábničkou“ pre zahraničných investorov je aj výhodný kurz rubľa, ktorý podstatne znižuje výdaje na nové firmy. Autor v závere priznáva: „Západné sankcie prestali byť podstatnou prekážkou, jednoducho si na ne zvykli“. Medzinárodný biznis sa tiež naučil byť „nad vecou“ umelo vytvorených obchodných prekážok.

Podľa finobzor.ru, 11. 12. 2016

 

Putin natvrdo o neziskovkách: Že nedostávají instrukce ze Západu? Vždyť je čtu v originálech! (VIDEO)

Ruský prezident Vladimir Putin se tvrdě opřel o neziskových organizací, prostřednictvím kterých se západní struktury, zejména americké, snaží získat vliv na všechny aspekty života v Rusku – podobně jako v České republice či na Slovensku. Řekl o nich následující:  

Seděl jsem se svými (západními) kolegy a besedovali jsme o našem údajném vlivu na jisté politické procesy v zahraničí. A já jim říkám: „A co děláte vy? Vy se neustále vměšujete do našeho politického života!“ A oni mi odpověděli: „To nejsme my! To jsou nevládní neziskové organizace!“ A já na to: „Opravdu? Vždyť je platíte a posíláte jim instrukce!“ A oni: „Jaké instrukce?“ A já říkám: „Vždyť je čtu, mí bývalí kolegové (z FSB) mi je nosí na stůl, v originálech…!“  

Video je súčasťou článku:   http://www.eurasia24.cz/aktualne/item/2181-putin-natvrdo-o-neziskovkach-ze-nedostavaji-instrukce-ze-zapadu-vzdyt-je-ctu-v-originalech-video

www.eurasia24.cz, 11. 12. 2016

 

 

V Moskve funguje call centrum pre turistov v piatich rečiach

Návštevníci ruského hlavného mesta sa už nemusia strácať v pavučine moskovských ulíc, uličiek a dvorov keď hľadajú potrebnú adresdu alebo stanicu metra. Stačí im zatelefonovať na jedno z troch bezplatných telefónnych čísiel a operátorky im odpovedia na všetky otázky.  

Otázky je možné zadávať v piatich rečiach – po anglicky, po nemecky, po francúzsky, po čínsky a, samozrejme, po rusky.

Toto sú potrebné telefonické čísla:

  • 8 (800) 302-31-12
  • 8 (800) 350-51-12
  • 8 (495) 587-71-12

V tomto roku Moskvu navštívilo už 17 miliónov turistov, ktorým je k dispozícii vyše dvetisíc vedúcich exkurzií, komunikujúcich o dejinách a krásach Moskvy v 25 rečiach. 

Podľa kp.ru, 11. 12. 2016

 

Obnova Sýrie sa odhaduje na 180 miliárd USD

Obnova Sýrie si vyžiada najmenej 180 miliárd USD, nazdáva sa predstaviteľ Ruska pri OSN Vitalij Čurkin. Vyslovil to na základe výsledkov rokovania BR OSN za zatvorenými dverami.

 Čurkin priznal, že samostatne vyčleniť takéto prostriedky „si nemôže dovoliť žiadny, ani dva štáty sveta“. „A bez politického uregulovania, bez adekvátnej reformy politického systému, ktorá by zároveň vyhovovala aj opozícii, nie je možné očakávať, že sa zrodí medzinárodná kampaň na obnovu“, konštatoval. 

Podľa lenta.ru, 9. 12. 2016

 

Obrátený efekt sankcií: Rusi otvorili obrovský komplex živočíšnej výroby

Dňa 8. decembra bol v Boľšemuraškinsom rajóne Nižegorodskej oblasti spustený do prevádzky nový komplex pre živočíšnu výrobu. Majiteľ komplexu, „plemenárska fabrika Boľšemurašinská“, mieni rozšíriť produkciu mlieka. Nové kapacity jej umožnia navýšiť produkciu o ďalších 700 ton mlieka ročne. Celkovo je komplex kalkulovaný na 409 kusov dobytka.

Ruský trh s mliekom je veľmi rozvinutý. Podľa štatistiky za rok 2015, priemerný Rus každoročne spotrebuje vyše 173 kg mlieka (kategóriu „kg“ uvádza originál).

Vládna politika dovozových náhrad výrazne ovplyvnila trh a v roku 2015 už 82 % v Rusku realizovanej produkcie pochádzalo z vlastných družstiev.  No a množstvo dovozovej produkcie sa evidentne znížil, v niektorých skupinách produkcie sa dovoz úplne zastavil (bravčovina, pšeno a ďalšie obilniny...).

Vo februári minister poľnohospodárstva RF Alexander Tkačov vyhlásil, že do roku 2020 sa Rusko samozásobí mäsom, mliekom a zeleninou. Pochybujú o tom len slepci, ktorí nevidia trendy.

S využitím finobzor.ru, 9. 12. 2016

 

Profesor, ktorý predpovedal rozpad ZSSR, dáva USA termín do roku 2020

Donald Trump môže urýchliť úpadok USA, výsledkom čoho sa štát rozpadne do roku 2020, vyhlásil nórsky profesor Johan Galtung, ktorý je hlavným zakladateľom štúdií mieru a vojny. Jeho slová prináša The Independent.

V minulosti Už Galtung urobil rad presných predpovedí a rade historických udalostí („povstania“ na Tian´anmen v Pekingu, teroristického aktu 11. 9. 2001), vrátane rozpadu Sovietskeho zväzu, poznamenáva Russia Today.

Profesor Galtung je presvedčený, že pri Donaldovi Trumpovi čaká USA kolaps.

Keď v roku 2000 predpovedal Spojeným štátom stratu štatútu superveľmoci v roku 2025, rozhorel sa škandál. Pri vládnutí Georga Busha mladšieho svoju predpoveď prehodnotil a dátum spresnil na rok 2020. Teraz je vraj jeho predpoveď zjavná vďaka víťazstvu „pompézneho miliardára“.

Počas predvolebnej kampane Trump sľúbil deportovať 3 milióny migrantov a ohraničiť sa od Mexika stenou. Podľa Galtunga ide o politiku, ktorú súzvučí s jednou z finálných štádií úpadku USA, ktorú opisuje vo svojej knihe „Úpadok americkej ríše a čo potom?“. Vedec tvrdí, že úpadok medzinárodnej autority štátu pôjde ruka v ruke s „rastom fašistických nálad“ (už po niekoľko rokov vidíme, že USA sú v OSN za glorifikáciu nacizmu a fašizmu nakoľko hlasujú proti rezolúciám OSN, ktoré sa týmto javom usilujú brániť – pozn. red. srspol).

Profesor poznamenáva: kritický vzťah zvoleného prezidenta k NATO tiež poukazuje na to, že USA už čoskoro môžu prestať byť superveľmocou. Trump už vyhlasoval, že Washington môže neprísť na pomoc spojencom, ktorí nedostatočne vydávajú prostriedky na obranu.

„Ďalšie štáty nechcú byť dobrými spojencami, a tak USA musia samé ničiť pomocou nepilotovaných bombardérov... a specnazu bojujúceho všade, kde sa len dá“, uvažuje Galtung a dodáva, že severná Európa zatiaľ podporuje vojenské kampane Ameriky, no toto sa môže skončiť po roku 2020. „Preto trvám na tomto extrémnom termíne“. Galtung však zároveň dodáva, že posudzovať politiku republikánca pred jeho vstupom do funkcie je predčasné.  

Lenže expertka Kráľovského inštitútu medzinárodných vzťahov Xenia Wickett zastáva inú pozíciu. „Amerika je svetovou veľmocou z mnohých dôvodov. Má najsilnejšiu armádu sveta, dobre vyladenú „mäkkú silu“ v tvare univerzít, spoločností a médií. Idea, že toto všetko sa môže počas najbližších štyroch rokov, sa podobá na odtrhnuté od reality“, povedala pre The Independent.  

Podľa vz.ru, 8. 12. 2016

 

Krym „Do“ a „Po“ alebo Celá pravda o ekonomike polostrova

Krym si 13. 3. 2014 demokraticky – referendom zvolil cestu zjednotenia sa s Ruskom. Od tých čias sa v jeho živote mnohé zmenilo. Čo hovoria čísla?  

Najdôležitejším ukazovateľom je ročný rozpočet, ktorý sa za ostatných niekoľko rokov zvýšil šesťnásobne. V zostave Ukrajiny činil v prepočte 12 miliárd rubľov, v roku 2016 v zostave Ruska má hodnotu 86,65 mld. rubľov.  

Priemerná mzda na polostrove v roku 2013 činila v prepočte 12 600 rubľov. V roku 2016 je to 28 834 rubľov (2014 – 21 619, 2015 – 23 790). Dôchodky v roku 2013 – 5 000 rubľov, 2016 – 12 500 rubľov.

Poznámka redakcie: Aby sme si naozaj uvedomili o čom sú tieto čísla, pripomeňme si, že Slovensko po prevrate v novembri 1989 dosiahlo prednovembrovú úroveň až o 18 rokov, v roku 2007.  

Podľa finobzor.ru, 8. 12. 2016

 

Generálny prokurátor Ukrajiny „vyvrátil“ víťazstvo Alexandra Nevského nad križiakmi

Generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko odpovedal poslancovi Vadimovi Novinskému na jeho repliku o sviatku kniežaťa Slexandra Nevského, ktorý „bol za pravdu a nie za silu“.

„Ako je dnes známe, sviatok blahoslávneho kniežaťa Alexandra Nevského, ktorý tvrdil, že sila je v pravde, a zvíťazil nad križiakmi na Čudskom jazere. Takže Jurij Vitalievič, vy máte silu a ja pravdu“, cituje Depo.ua Novinského.

Lucenko na to zareagoval, že knieža sa s nijakými križiakmi na Čudskom jazere nebil. „Alexander Nevský, ako je známe, sa so žiadnymi križiakmi na žiadnom jazere nebil a naopak, je zakladateľom klamného ruského mýtu, ktorého rad stúpencov aj dnes vidíme a počujeme“, povedal Lucenko počas zasadnutia parlamentného výboru Verchovnoj rady, v ktorom sa posudzovali dokumenty o odobratí nedotknuteľnosti Novinskému.

Poslanec potom generálnemu prokurátorovi odpovedal, že Nevský obnovoval Kyjev po nájazde Batuchána.  „Pokiaľ viem, tak Alexander Nevský bol kyjevským kniežaťom, nejaký čas tu pobudol a obnovoval Kyjev po nájazde Batuchána. Čiže treba sa učiť dejiny, tieto sa týkajú ruského sveta“, vyhlásil Novinský. 

Lucenko na to reagoval, že „knieža Alexander bol pokrvným príbuzným Batuchána, ktorý zničil Kyjev – vám ako človeku rozumnému tu bude zaujímavé poznať“.

x x x

Povedzme si fakt, že niektorí historici nie, že odmietajú bitku, ktorá sa udiala 5. 4. 1242 podľa juliánskeho kalendára. Spochybňujú skôr fakt, že sa odohrala nie na ľade jazera, ale v poli.

Podľa vz.ru, 7. 12. 2016

 

Kosačov: výsledky referenda v Taliansku sa negatívne odrazia na situácii v EÚ

Výsledky referenda o ústavnej reforme v Taliansku sa negatívne odrazia na celkovej situácii v EÚ, očakávaná vládna kríza kabinetu Renziho spôsobí ekonomické problémy, nazdáva sa predseda medzinárodného výboru Rady federácií RF Konstantin Kosačov.

Odporcovia ústavnej reformy očakávane zvíťazili s rozdielom 20 % hlasov a tak sa reforma o zmene úlohy a funkcií senátu Talianska v systéme orgánov štátnej moci (diskutovalo sa o nej takmer dva roky) neuskutoční.

„V Taliansku po referende o ústavnej reforme sa dá očakávať plnohodnotná vládna kríza. Premiér Matteo Renzi postavil vlastnú politickú kariéru na vážky výsledku referenda a Taliani presvedčivou väčšinou povedali „nie“ jeho plánom. Predovšetkým ohľadne rozdelenia právomocí medzi parlamentnými snemovňami, čo niektorí považovali za ultraliberálne“, napísal Kosačov dnes na Facebook.

Ďalej napísal, že za víťazov sa nie náhodou považujú pravičiari a nacionalisti. Marine Le Pen už rozradostene gratuluje talianskym kolegom, považujúc to vyslovením nedôvery nielen Renzimu, ale aj EÚ.

„I keď sa v Bruseli snažia všemožne zdôrazniť, že to, čo sa udialo v Taliansku, je rýdzo jeho vnútornou záležitosť, následky, samozrejme, prídu“, hovorí Kosačov. V Európskej únii lídri v podstate nemajú žiadne vnútorné záležitosti, ktoré by sa neodrazili na iných. „Očakávané odstúpenie Renziho kabinetu a možné vymenovanie „úradníckej“ vlády, ktorá by pracovala do volieb v roku 2018, toto všetko povlečie za sebou problémy pre Európu, vrátane ekonomických, vrátane problémov pre euro“, dodal ruský senátor.

Mnohí teraz vraj vnímajú „potešiteľnú cenu“ pre eurooptimistov úspešné pre Brusel výsledky prezidentských volieb v Rakúsku, kde „rakúsky Donald Trump“ nedokázal poraziť „systémového“ „zeleného“ Van der Bellena.  

„Lenže už sa nedá odmietať, že európske spoločenstvá sú rozpoltené, pričom praskliny sú očividné a principiálne. Časy, keď si voliči vyberali medzi liberálnymi stranami, ktoré sa líšili len v drobnostiach, odchádzajú, nastupuje epocha politickej turbulencii a talianske referendum – je len jedným z prvých aktov tejto – možno – drámy“, vyhlásil.

Podľa ria.ru, 5. 12. 2016

 

Červonenko: Janukovič mal zomrieť na Ukrajine (video v ruštine a ukrajinčine)

A začína sa to! Ukrajinské pohyby spustili aj rôzne formy vysvetľovania a vzájomného očisťovania, kedy nikto nevedel, čo robí ten druhý, no všetci všetko tušili. Potom sa začali po uliciach rúbať stromy aby nebolo vidieť odkiaľ šla streľba... A, mimochodom, po prvýkrát, naozaj úplne po prvýkrát, má verejnosť sveta príležitosť počuť, kto riadil streľbu na Majdane a prečo?

Aj toto a mnohé iné hovorí bývalý minister Jevgenij Červonenko a niekdajší šéf oddelenia na ministerstve pre mimoriadne situácie.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=5LzeLy7T9cM

 

Trump potvrdil, že USA nebudú „zvrhávať režimy“ v iných štátoch

Zvolený prezident USA Donald Trump potvrdil, že jeho administrácia nebude uskutočňovať zahraničnú politiku, smerujúcu na „zvrhávanie režimov“ v iných štátoch.

 „My nebudeme zvrhávať režimy a vlády. Pamätáte sa na šesť biliónov dolárov na Blízkom východe? Naším cieľom je stabilita a nie chaos. Preto, lebo my chceme obnoviť náš štát – konečne!“, vyhlásil Trump, vystupujúc v štáte Ohio na svojom prvom mítingu od víťazstva vo voľbách 8. novembra.

Donald Trump tým potvrdil svoj predvolebný sľub, že USA „míňajú šesť biliónov dolárov na vojny na Blízkom východe a náš štát je pritom úplne rozvrátený“

Podľa ria.ru, 2. 12. 2016

 

Triumf „Rosatomu“ – zahraniční zákazníci už stoja v rade

Ruská spoločnosť „Rosatom“ už po niekoľko rokov predvádza stabilný rast. Pričom natoľko pozitívne stabilný, že všetci na svete jej môžu závidieť.

Kým v roku 2010 mal koncern objednávok na 22 miliárd USD, v roku 2015 na 110 miliárd, tak v roku 2030 to bude už 300 miliárd USD, čo je 5 – 6 vojenských rozpočtov ministerstva obrany RF.  Predpoklad na tento rok je už vyše 137 miliárd USD.

Fakty o tom obsahuje oficiálna správa hlavy korporácie Alexeja Lichačeva, ktorá sa nachádza na oficiálnej stránke koncernu. Bol na nej aj nedávny cieľ nadobudnúť objem objednávok „len“ na 150 mld. USD.

Čo sa týka ceny uzavretých dohôd na výrobu energoblokov, ktoré sa už montujú, tak tie už prevyšujú sumu 300 miliárd USD. Približne takáto suma môže byť získaná od elektrární, ktoré si objednali službu ruských atómových elektrární na celý životný cyklus. 

Podľa politexpert.net, 30. 11. 2016

 

Politickí emigranti vyhlásili Ukrajinu za konfederáciu

V nedeľu 27. 11. Sa v Moskve konal zjazd politických emigrantov z bývalej Ukrajiny, ktorého sa zúčastnilo vyše 100 delegátov zo všetkých regiónov štátu. Medzi organizátormi podujatia bol aj bývalý predseda ukrajinskej vlády Nikolaj Azarov. 

Zjazd prijal historickú rezolúciu „O budúcom usporiadaní Ukrajiny“, v rámci ktorej nacistický režim kyjevskej chunty, ktorý zachvátil moc vďaka štátnemu prevratu, bol uznaný za zločinecký. Zjazd tiež priznal politiku, ktorá sa vedie od roku 1991, za diskriminačnú voči časti občanov Ukrajiny podľa národnostného, jazykového a územného príznaku. 

Účastníci tiež vyhlásili nevyhnutnosť štátneho usporiadania Ukrajiny podľa konfederačného princípu „na základe slobodného prejavenia vôle občanov regiónov a na dohadovacom základe“ a oficiálneho uznania faktu zjednotenia sa Kryma s Ruskou federáciou a štátnej nezávislosti Doneckej a Luganskej ľudovej republiky v hraniciach bývalej Doneckej i Luganskej oblasti, ktoré si „musia určiť svoj osud samostatne“.  

Podľa evrazia.org, 28. 11. 2016

 

Pripomeňme si čo povedal zdroj v Moskve: Sýrska armáda dobyje Aleppo do konca roka

Vládne sily môžu obsadiť východné Aleppo už do konca roku, tento úspech bde ma´t obrovský morálny význam, vyhlásil informovaný zdroj v Moskve. 

„Všetko smeruje k tomu. Od soboty bol dosiahnutý veľký úspech. Bude to najsilnejší úder po opozícii za ostatné roky“, prináša jeho slová Interfax.

Ako oznámili nedávno v ruskom Centre zmierenia znepriatelených strán, vládne vojská už oslobodili približne 40 % východného Aleppo, pod kontrolou majú už 12 štvrtí.

Noviny Vzgljad píšu o úspešnom postupe vládnych vojsk Sýrie a jej spojencov vo východnom Aleppo. Poznamenávajú, že plán, ktorý predpokladal rozsekanie východnej časti mesta na niekoľko „kotlov“ sa ukázal byť efektívny nielen z vojenského, ale aj z psychologického hľadiska. Bojovníci IŠ, obávajúci sa padnúť do nového „kotla“ začali zo severovýchodu masovo ustupovať.  

Podľa vz.ru 28. 11. 2016  

 

Rusi už majú dôkazy, že Islamský štát v Sýrii použil yperit

Ruskí experti Vojsk radiačnej, chemickej a biologickej ochrany už majú dôkazy, že protiasadovskí bojovníci použili v Sýrii yperit. Konkrétne ide o prípad zo septembra pri obci Marat-Um-Hauš, uvádza TASS.

Osamotená nálož bola nájdená vedľa vojenskej kasárni. Ide o domácky vyrobenú 240 mm mínu, obsahujúcu olejovú tekutinu od 0,5 – 1,5 litra, uvádza RIA Novosti.

„Expresná analýza pomocou IK-spektrometra odhalila prítomnosť bojovej otravnej pľuzgierotvornej látky. Z munície bolo odobratých 20 ml tekutiny, zvyšok bol hermeticky uzatvorený a dopravený do centra, ktoré v Aleppe rieši otázky zmierenia nepriateľských strán“, povedali experti. Okrem toho bola vydaná správa o nasadení opozičnými bojovníkmi munície s chlórom a fosforom. 

(Pripomeňme si, že v dôsledku chemického útoku v Aleppo bolo otrávených okolo 30 vojakov sýrskej regulárnej armády. Odpálenie sa uskutočnilo pomocou zariadenia „Pekelný oheň“.) 

Ruské ministerstvo obrany už požiadalo Organizáciu na zákaz použitia chemických zbraní, aby do štvrte 1070 v Aleppe vyslala svojich expertov na potvrdenie faktov nasadenia opozičnými bojovníkmi chemických zbraní.

Podľa vz.ru, 25. 11. 2016

 

Rusi Američanom v Sýrii: „Aspoň nezavadzajte!“

Rusko za rok trvania jeho operácie v Sýrii dosiahlo toľko, o čo sa koalícia vedená Američanmi neodvažuje ani len snívať, vyhlásil oficiálny predstaviteľ MO RF genmjr. Igor Konašenkov.

Pripomenul za rok operácie ruských a oficiálnych sýrskych síl vrátili do mierumilovného života vyše dvetisíc miest a dedín, 86 zoskupení zložilo zbrane a stovky tisíc Sýrčanov sa vrátili do svojich domovov.

„A preto, ak nemôžete alebo ak nechcete bojovať s „Islamským štátom“ a „an-Nusrou“, tak aspoň nám nezavadzajte,“ dodal generál a zdôraznil, že ruské sily v Sýrii sú vybavené všetkým potrebným na boj s medzinárodným terorizmom.

Podľa ria.ru, 24. 11. 2016

 

„Bledý tieň“ bývalej ríše: Ako oslabla armáda USA?

Vojenská moc USA vytrvalo padá, píše viceprezident Lexington Insitute Daniel Goure v článku The National Interest.

Pozemné sily majú v roku 2016 len 479 000 vojakov, čo je najmenej od čias 2. sv. vojny, armáde zostalo 30 brigád, čo je o tretinu menej ako pred tromi rokmi. Americké vojenské námorníctvo disponuje 273 loďami, čo je počet, s akým sa USA zapojili do 1. sv. vojny v roku 1917. Vzdušné sily majú okolo 5000 lietadiel, menej, ako ich mali keď boli vyčlenené ako samostatný druh vojsk v roku 1947.

Celkove, ak ich porovnáme s obdobím konca studenej vojny, tak tieto tri zložky kvantitatívne oslabli približne o 40 %, tvrdí expert. Goure prináša zaujímavý príklad: v roku 1972 pri náletoch na Vietnam USA stratili okolo 20 bombardérov B-52, čo vtedy predstavovalo „mizivé percento amerických vzdušných síl“. Strata takéhoto počtu lietadiel by sa v súčasnosti rovnala 10-tim percentám jeho počtov. Povedané inak, „naše bombardovacie letectvo by bolo doslova vykrvácané“, píše.

Uprostred studenej vojny, v 1960-tych rokoch sa USA pridržiavali doktríny, podľa ktorej boli USA schopné naraz bojovať so ZSSR, Čínou a ktoroukoľvek inou mocnosťou.

Po rozpade ZSSR zavládol vo vedení amerických ozbrojených síl názor, že hlavná hrozba pre krajinu pochádza od regionálnych mocností, podobných KĽDR alebo Iránu. V súlade s tým bola skoncipovaná doktrína, podľa ktorej by sa USA dokázali naraz zapojiť do dvoch lokálnych konfliktov. Fakticky však, tvrdí Goure, bojová sila USA týmto požiadavkám nezodpovedala. V prípade súčasného vypuknutia dvoch regionálnych konfliktov, Washington by sa plnohodnotne dokázal zapojiť len do jedného.

Dnes sa začína rysovať nebezpečná tendencia: nevyhnutnosť vojenskej sily narastá, no samotný vojenský potenciál štátu klesá, myslí si expert.

Vedenie ministerstva obrany pomenovalo zoznam strategických hrozieb pre USA: je to Rusko, Čína, KĽDR, Irán a islamský terorizmus v jeho rôznorodých formách. Akýkoľvek potenciálny konflikt s prvými dvomi štátmi asi nebude len „regionálnym“.

USA sa okrem toho dlhú dobu spoliehali na svoju technologickú prevahu, no tá je teraz do značnej miery eliminovaná úsiliami Ruska a Číny, rozpracúvajúcich „asymetrické odpovede“ na vysokotechnologickú americkú výzbroj, tvrdí americký list. Dokonca aj severná Kórea má možnosť zaútočiť s atómovou výzbrojou na základne USA v Ázii a pod rádius dosahu iránskych rakiet spadá celý Blízky východ.

Existuje veľmi vysoká pravdepodobnosť, že v prípade vzniku čo i len jedného veľkého regionálneho konfliktu s plnohodnotnou účasťou USA, môže byť úroveň strát pre nich veľmi vysoká. Lebo americké ozbrojené sily už dnes nemajú ani kvantitatívnu, ani kvalitatívnu prevahu nad mnohopočetnými silami potenciálnych protivníkov, završuje svoje kritické hodnotenie The National Interest.  

Poznámka redakcie: Je tu však ešte jeden aspekt, o ktorom sa americký list nezmieňuje. A tým je úroveň výcviku amerických vojakov. No a tá je taká, že v ostatnom období americké sily, podľa hodnotení amerických expertov, nevyhrali ani jeden súboj, sedem prehrali a štyri „zremizovali“.

Výprask vo svete dostáva aj americký spôsob vedenia boja. Najočividnejšie to bolo vo vojne Gruzínska (vycvičeného americkými inštruktormi) proti Južnému Osetsku. Keď sa do boja zapojili regulárne ruské vojská, tak (podľa agentúry Nová Čína)výsledok bol takýto. Gruzínci buď padli, utiekli alebo vzdali sa.  

Podľa ria.ru, 23. 11. 2016

 

Ukrajinský minister kultúry vidí problém rasisticky v genetike

Minister kultúry Ukrajiny Jevgenij Niščuk vyhlásil, že do miest juhovýchodnej Ukrajiny bola časť obyvateľstva dovezená „s nedostatočnou genetikou“ a preto sa tam ukrajinská kultúra šíri pomaly.

 „Situácia, aká sa vytvorila na východe a juhu, je priepasťou vedomia. Navyše, keď sme hovorili o genetike v Záporoží, v Donbase, tak ide o mestá navezené. Niet tam genetiky, sú to vedome zavezené (mestá). Čerkasy sú slávny hejtmanský a Ševčenkov kraj. Samotné mesto Čerkasy je spolovice zavezené. Prečo? Pretože sa báli ševčenkovského ducha. To bola technológia Sovietskeho zväzu,“ vyhlásil minister v relácii programu „Sloboda slova“ v televízii ICTV, odpovedajúc na otázku o príčinách pomalého šírenia ukrajinskej kultúry v juhovýchodnej časti Ukrajiny.

Túto „priepasť vo vedomí“ však považuje za odstrániteľnú pri pomoci rozvoja kultúry a práce kultúrnych činiteľov.

Podľa vz.ru, 22. 11. 2016

 

Putin: Rusko bude zdržiavať zrušenie potravinového embarga čo najdlhšie

 Pre mnohých ruských podnikateľov boli protiruské sankcie veľmi výhodné a zrušenie odvetných opatrení budú všemožne zdržiavať, vyhlásil prezident Ruska V. Putin.

„Teraz poviem niečo, možno úplne neočakávané, až podľa nášho názoru kriminálne, no spotrebiteľ má záujem, aby dostával tovar dobrej kvality za čo najnižšiu cenu, preto potrebujeme vytvoriť konkurenčné prostredie. ... a výrobcovia... ...chápete ma... ...len do uška vám šepnem: budeme to predlžovať ako dlho sa bude dať“, uviedla jeho slová RIA Novosti.

Putin tiež vyzval podnikateľov aby sa neobávali vytvárať konkurenčné prostredie a aby sa neschovávali za sankčnými protiopatreniami, uvádza TASS.

„Samozrejme, všetci výrobcovia v štáte majú záujem, aby táto situácia zotrvala čo najdlhšie“, povedal prezident.

Podľa vz.ru, 22. 11. 2016

 

Stúpenci nezávislosti Kalifornie odovzdali úradom dokument o referende

Členovia hnutia Yes California, ktoré vystupuje za Calexit (oddelenie Kalifornie od USA), predniesli generálnemu prokurátorovi štátu svoj návrh na referendum, píšu noviny Los Angeles Times.

Yes California žiada dať návrhu oficiálny názov a urobiť k tomu záver. Stúpenci odčlenenia Kalifornie dúfajú, že hlasovanie prebehne už v roku 2018.

Text členovia hnutia nazývajú „Calexit (po analógii Brexit): plebiscit roku 2019 o získaní nezávislosti Kalifornie“.

Viceprezident a zakladateľ hnutia vyhlásil, že dôvodom na vznik tejto iniciatívy sa stalo víťazstvo D. Trumpa v prezidentských voľbách, pričom 61 % obyvateľov štátu Kalifornia hlasovalo za Hillary Clintonovú. 

Stúpenci Calexitu vysvetľujú svoju pozíciu tým, že úrady míňajú peniaze daňových poplatníkov na obranu a na ozbrojené konflikty, ktoré neprinášajú výsledok. Aktivisti chcú dane nasmerovať na sociálnu sféru Kalifornie.

Kalifornia je najľudnatejší US-štát, v ktorom žije okolo 40 miliónov ľudí.

Podľa ria.ru, 22. 11. 2016

 

Zacharova o rozhovore prezidenta a generálneho riaditeľa WADA: aká špina

Oficiálna predstaviteľka MZV Ruska Maria Zacharova okomentovala besedu prezidenta celosvetovej antidopingovej agentúry WADA Craiga Reedieho a generálneho riaditeľa agentúry Oliviera Niggliho, ktorí hovorili o otázke návratu Ruska do organizácie po zasadnutí rady zakladateľov v Glazgove.

„Aká je to špina! Veď toto nie je rozhovor dvoch polittechnológov, vynútených zaoberať sa predvolebnými kampaňmi. Toto sú činitelia športu! Svetového športu!!! Toho športu, ktorý je mimo politiky.

Musí byť, no neustále sa tam ocitá. Zdanlivo nejde o nič. Na cynizmus sme si už zvykli. No ako sa majú voči tomu postaviť tí, ktorí osudy sú závislé od takýchto, na prvý pohľad, slušných funkcionárov?“ – napísala Zacharova na svoju stránku vo Facebook.

Podľa russian.rt.com, 21. 11. 2016

 

Historik z Grodna nazval Bielorusov „pravými Rusmi“

Oleg Trusov, autor knihy „Dejiny stredovekej Európy V. – XV. storočia“, v pondelok 21. 11. počas prezentácie svojho diela vyhlásil, že skutočnými pravými Rusmi sú Bielorusi a súčasní Rusi, že „boli Tatármi“.  

„Mnohé národy spolu s Rusmi nás omeškali o 300 rokov. My sme národ, ktorý je od Rusov starší o 200 rokov. A Ukrajinci sú od nás starší o 50 rokov... My sme vytvorili masu slovenských štátov... Práve my sme praví Ruski, a nie nejakí tam na východe. Náš štát má slovo „ruský“ v názve: Veľké kniežatstvo Litovské, Ruské a neskôr Žemojtské. A tí Žemojti, ktorí boli tretími a poslednými, sa vo svojich učebniciach stali prvými.

Je to ich právo. No my sme skutoční praví Rusi a nie tí, ktorí sa Rusmi stali v roku 1497. Oni boli Tatármi“, cituje Trusova „Belorusskij partizan“.  

Viac originál: http://www.vz.ru/news/2016/11/21/845012.html  

Podľa vz.ru, 21. 11. 2016

 

Ukrajinskí nacionalisti oznámili pokračovanie majdanu

V mene výročia udalostí z roku 2013 sa dnes v Kyjeve očakávajú protivládne akcie. K ich organizovaniu sa hlásia ukrajinskí nacionalisti.

Ukrajinské médiá to považujú za pokračovanie majdanu. „Požiadavky majdanu neboli splnené, myšlienky, s ktorými sme prichádzali, i tak zostali len myšlienkami. Preto vyzývam tých, ktorí v rokoch 2013 a 2014 zdvihli hlavy a doposiaľ ich nesklonili, aby pokračujúc v boji prišli 21. Na Majdan“, oznamuje ukrajinská stránka „Strana“ slová lídra nacionalistickej organizácie „Biele kladivo“ Vladislava Goranina.

Tlačová služba Národnej polície Ukrajiny oznámila, že na počesť výročia majdanu sa v hlavnom meste Ukrajiny bude konať okolo 400 akcií, ktorých sa zúčastní 66 000 ľudí. Na ochranu spoločenského poriadku bude dohliadať 15 000 policajtov.

Podľa kp.ru, 21. 11. 2016

 

Konečne sa našiel niekto, kto povedal, že kráľ je nahý

Prezident Ruska Vladimír Putin si myslí (a nielen on – pozn. red. srspol), že gubernátorstvo Michaila Saakašviliho bolo urážkou nielen pre Odesanov, ale aj pre celý ukrajinský národ (presne tak sa treba pozerať na poradenstvo M. Dzurindu a I. Mikloša – pozn red. srspol.)

„Je to proste pľuvanec, urážka Odesanov a aj celého ukrajinského národa. V USA mu dokonca nevydali ani pracovné víza. Univerzity, do ktorých sa ho snažili zamestnať, ho odmietli brať na stály úväzok. No povinnosti gubernátora Odesy plniť mohol“, s počudovaním vyhlásil hlava ruského štátu.

Navyše V. V. Putin vôbec nerozumie tomu, načo bývalého gruzínskeho prezidenta vôbec ustanovili za hlavu Odeskej oblasti. „Nebodaj nie sú poriadkumilovní a profesionálne pripravení Ukrajinci, ktorí by boli schopní vykonávať takúto funkciu?“, postavil si rečnícku otázku vo filme Olivera Stoneho "Ukrajina v plameňoch“, ktorá má dnes premiéru na kanále REN TV.

Podľa kp.ru, 21. 11. 2016

 

Rusko reaguje na PRO v Európe - posilní kozmickú obranu

Ako odvetu na rozmiestňovanie amerického systému PRO v Európe Rusko na západnom smere posilní systém vzdušnej a kozmickej obrany, vyhlásil predseda výboru Rady federácií RF pre obranu a bezpečnosť Viktor Ozerov.

„V rámci odvety za takéto hrozby sme nútení posilniť systém vzdušnej a kozmickej obrany na danom smere a uviesť do činnosti doplnkové sily a prostriedky na dosiahnutie prikrytie adekvátnych objektov a riadiacich stanovísk. Pôjde o rozmiestnenie komplexov S-400 a komplexov Iskander v Kaliningrade a o vytvorenie nových formácií v Západnom a Južnom vojenskom okruhu“, povedal senátor.  

Poznamenal, že jedným z argumentov, ktoré Rusko vynášalo v súvislosti s rozmiestnením americkej PRO v Európe, boli obavy, že vytvorená infraštruktúra môže byť za krátky čas preformátovaná na rozmiestnenie útočnej výzbroje a konkrétne krídlatých rakiet odpaľovaných zo zeme. „Dnes sa tieto obavy potvrdzujú“, vyhlásil Ozerov.

Podľa predsedu výboru, zároveň s motostreleckými a tankovými jednotkami, vytvorenými v Západnom a Južnom vojenskom okruhu, budú divízie obsahovať aj útvary a prostriedky protivzdušnej a kozmickej obrany.

„Okrem toho, pričom my to neskrývame, zdokonaľujeme naše vzdušné sily, konštruujeme nové a dokonalejšie druhy rakiet tak triedy „zem – vzduch, ako aj „vzduch – zem“, ktoré budú spôsobilé preraziť vzdušnú obranu, nachádzajúcu sa i v USA i v Európe“, poznamenal senátor. 

Podľa ria.ru, 21. 11. 2016