Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Po falošnej stope: Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že Kyjev skrýva fakty o MN17

Kyjev sa otvorene vyhýba objektívnemu vyšetrovaniu katastrofy linky MN17 (malajzijský Boeing), manipuluje ho a odvádza vyšetrovanie na falošnú stopu, vyhlásilo ruské ministerstvo obrany.

V komisii, v ktorej má zastúpenie Holandsko, Belgicko, Malajzija, Austrália a Ukrajina sa nachádzajú špecialisti na kovy a farby, na výzbroj, výbušniny a balistiku.

Bez ohľadu na to, že členom vyšetrovacej komisie je aj Ukrajina, tá sa vyhýba zverejneniu údajov a menipuluje priebeh vyšetrovania, vyhlásil oficiálny predstaviteľ MO RF genmjr. Igor Konašenkov, ktorý prizvukuje, že Kyjev doposiaľ neposkytol fakty o rozmiestnení svojich PVO komplexov „Buk“ v deň katastrofy MN17, ani záznamy komunikácie dispečérov a ani informácie o práci systémov PVO a očividné svedectvá.

„Ukrajinská strana nie náhodou zatajuje informáciu, ktorá by umožnila stvoriť kompletný obraz katastrofy“, dodal Konašenkov a zvýraznil, že technickou komisiou predpokladané miesto štartu rakety „bolo jednoznačne zavrhnuté informáciou o prvotnej rádiolokácii“.

Konašenkov na dokreslenie obrazu spomenul, že kyjevské úrady sa obdobne správali v roku 2001 keď ukrajinská PVO zostrelila ruský civilný letúň Tu-154.

Boeing bol zostrelený z územia Ukrajiny

To, že Ukrajina neposkytla údaje svoji rádiolokačných staníc dosvedčuje, že raketu odpálili z územia, ktoré mali pod kontrolou Ozbrojené sily Ukrajiny, vyhlásil predstaviteľ rádiotechnických vojsk VKS RF genmjr. Andrej Koban. „Ak by malajzijský Boeing zostrelila raketa, odpálená z ktoréhokoľvek rajónu, nachádzajúceho sa východne od katastrofy, tak by bola zaznamenaná ruským prvotným rádiolokátorom. Technické možnosti ruských prostriedkov objektívnej kontroly neumožňujú urobiť záver, či bol odpal uskutočnený z území, nachádzajúcich sa južnejšie alebo západnejšie od bodu katastrofy.“

Kyjev podľa Kobana má informáciu o vzdušnej situácii v rajóne katastrofy, pričom pochádzajúcu tak od civilných, ako aj od vojenských zdrojov.  Generál poznamenal, že analýza prvotnej rádiolokačnej informácie vyvracia tvrdenia Kyjeva a aj závery technického holandského vyšetrovania o tom, že raketa, ktorá zostrelila Boeing, mohla byť odpálená od Snežného.

Iných lietadiel tam nebolo

Ako sa vyjadrili na brífingu zástupca hlavného konštruktéra rádiolokačného komplexa „Utes-T“ Viktor Meščerjakov, v rajóne katastrofy MN17 neboli žiadne iné objekty, ktoré by sa boli mohli stať príčinou zničenia lietadla. „Výnimku tvoria dve civilné lietadlá s číslami 1775 a 4772“, uviedol a spresnil, že prvý letúň sa križoval s malajzijským lietadlom dávno pred katastrofou a druhý sa nachádzal vyše 30 km od MN17.

Podľa ria.ru, 26. 9. 2016

 

Prezident Zimbabve sa vyhráža OSN

Robert Mugabe vyhlásil, že ak reformovanie Bezpečnostnej rady OSN bude zamietnuté, africké štáty môžu z tejto svetovej organizácie vystúpiť. 

Mugabe očakáva rozšírenie predstaviteľstva štátov afrického kontinentu BR OSN. Ak sa to vraj nestane, vo svete vznikne ešte jedna organizácia ako protiváha existujúcej. A nazval štáty, ktoré sa stanú jej členmi spolu s africkými štátmi. Je to Rusko, Čína, India a ďalšie, ktoré nesúhlasia s politikou dominancie Západu v BR OSN.

„Mienime to urobiť budúci september, na ďalšom VZ OSN“, povedal Mugabe a dodal, že africkí lídri už možnosti vystúpenia z OSN posudzovali. „Podporuje nás len Rusko a Čína, USA sú proti“.

Čo vedie africké krajiny k tomuto kroku? Podľa Mugabeho názoru je to preto, že západní lídri za doterajších podmienok neberú na zreteľ názory afrických štátov,

Podľa vz.ru, 25. 9. 2016

 

Clintonová si počas služobnej cesty v Rusku zabudla v hoteli tajný spis

Hillary Clintonová, ešte ako štátna tajomníčka si v hotelovej izbe zabudla tajný spis, uvádza televízia ABC News s odvolávkou sa na správu FBI, ktorú ju vraj uverejnila v piatok 23. 9. 2016 ako dôkaz jej ľahkovážneho vzťahu k tajným dokumentom. 

Podľa zverejnených materiálov jeden z Clintonovej pomocníkov priniesol do apartmánu, kde sa zastavila štátna tajomníčka, tašku, v ktorej bol tajný buletin. Po tom, ako Clintonová s pomocníkom opustila hotel, dokument našli agenti diplomatickej bezpečnosti.

FBI uvádza, že pravidlá boli porušené už tým, že dokument bol vôbec do hotela prinesený.

H. Clintonová bola štátnou tajomníčkou od 21. 1. 2009 po 1. 2. 2013.

Podľa lenta.ru, 24. 9. 2016

 

Erdogan: polovica zbraní, ktoré dodali USA Kurdom, má Islamský štát

Polovica zbraní, ktoré USA pred tromi dňami dodali domobrane Kurdov, padlo do rúk bojovníkov teroristického zoskupenia Islamský štát, vyhlásil prezident Turecka R. T. Erdogan.

„Pred tromi dňami pristáli v sýrskom Kabani tri lietadlá s americkou výzbrojou pre sily sýrskych Kurdov. Polovica týchto zbraní prešla do rúk teroristov IŠ. Varovali sme Baracka Obami pred niečím takým, no nedokázali sme ho presvedčiť. Teraz oni hrajú rovnaké hry. Toto neprivedie ku konkrétnym výsledkom a len predĺži krviprelievanie v Sýrii“, vyhlásil Erdogan v USA.

Ankara, podľa neho, veľmi ťažko chápe príčiny kvôli ktorým Washington podporuje sýrsku kurdskú Stranu demokratického zväzu a sily domobrany sýrskych Kurdov, ktorých Turecko považuje za teroristické organizácie, spojené so zakázanou Robotníckou stranou Kurdistanu.

„Nám hovoria, že oni bojujú s IŠ. Nebodaj Džebhat an-Nusra nebojuje s Islamským štátom? Prečo ju potom nepodporujete a zaradili ste ju do zoznamu teroristických? Má to logiku? Prečo nepriznáte za teroristov tých, ktorých Ankara takými nazýva?“, vyhlásil Erdogan.

Podľa ria.ru, 23. 9. 2016

 

V. Orbán: Európa chce od nového prezidenta USA aby sa vzdal vývozu demokracie

Európa má záujem o takú administráciu USA, líder ktorá nebude zavádzať svoje demokratické hodnoty po celom svete alebo destabilizovať situáciu v jednotlivých regiónoch, vyhlásil maďarský predseda vlády Viktor Orbán a poznamenal: „Práve toto vyhlasuje Donald Trump, kým Clintonová hovorí o zachovaní vecí, od ktorých Európa trpí“. 

Hovoriac o budúcnosti EÚ a o ochrane hraníc, premiér zdôraznil, že vonkajšie hranice EÚ musia byť chránené pred nekontrolovateľným prúdom migrantov, ina sa problémy budú znova a znova opakovať. „Hranice sa nemajú odstraňovať, treba ich využívať“, pretože zabezpečujú bezpečnosť, poznamenal V. Orbán.

Podľa vz.ru, 22. 9. 2016

 

Rusko odovzdá Holandsku nové údaje o katastrofe MN17

Ruský vyšetrovací výbor odovzdal medzinárodnej vyšetrovacej komisii v Holandsku novú informáciu o katastrofe malajzijského lietadla MN17 nad Donbasom, oznámil dnes oficiálny predstaviteľ oficiálny predstaviteľ ruských vyšetrovateľov Vladimír Markin.

„Koncernu VKO „Almaz-Antej“ sa podarilo získať z jedného svojho závodu – Lianozovskej elektromechanickej fabriky – nevyhnutnú informáciu z čelných procesorov rostovského trasového rádiolokátora. Táto informácia bola doručená Vyšetrovaciemu výboru RF a čoskoro bude odovzdaná holandskej strane“, povedal Markin.

V koncerne sa hovorí, že ide o „prvotné rádiolokačné zábery vzdušného priestoru v nespracovanom tvare“. Iné detaily spresnené neboli. 

Podľa ria.ru, 22. 9. 2016

 

Zopár údajov o ruských voľbách

Na voľbách do Štátnej dumy RF sa zúčastnilo viac medzinárodných pozorovateľov ako v rokoch 2007 a 2011, čo potvrdil člen Ústrednej volebnej komisie RF Nikolaj Levičev.

Akreditovaných bolo 774 medzinárodných pozorovateľov z 10 medzinárodných organizácií a 63 štátov. Najpočetnejšie bol zastúpený Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva OBSE - 406 osôb, SNŠ - 158 osôb a PZRE - 97 osôb. Počtom pozorovateľov z jednotlivých krajín vedie Kazachstan (102), Bielorusko (69), USA (63), Nemecko (60) a Arménsko (32).

„Podľa nášho názoru zvýšenie počtu medzinárodných pozorovateľov a štátov, ktoré zastupujú, svedčí o náraste záujmu o naše voľby aj v zahraničí, a to, pravdepodobne, záujmu nielen o voľby, ale o celkové dianie v Ruskej federácii“, - zhrnul Levičev.

Podľa podkladov Veľvyslanectva RF v SR

 

Putin nariaďuje zbaviť živnostníkov platieb daní na 2 roky

Hlava štátu na zasadnutí Rady pre strategický rozvoj poznamenal, že živnostníkov sú v Rusku milióny (16 miliónov – pozn. red.), ktorí zostávajú „v tieni“ aby „nenarážali na byrokraciu, na zdieranie“ atď. „Neraz sme to posudzovali, aj práve teraz sme o tom s Dmitrijom Anatolievičom (Medevedevom) hovorili, na straníckych fórach v rámci Jednotného Ruska... o nevyhnutnosti na isté obdobie, povedzme na dva roky, oslobodiť živnostníkov od daní a povinných platieb s tým, aby pokojne mohli vojsť do normálneho rytmu legálnej práce a aby to pre nich nebolo záťažou“, uvádza jeho slová TASS.

Putin tiež požiadal o vylúčenie možnosti obvinenia živnostníkov z nezákonného podnikania. „A ak je to nevyhnutné, treba zaviesť aj zodpovedajúce novelizácie zákonov“, uvádza jeho slová RIA Novosti.

Podľa vz.ru, 21. 9. 2016

 

Medvedev pripomenul Obamovi "hospodárstvo potrhané na cimpr - campr"

Predseda ruskej vlády D. Medvedev uverejnil článok "Sociálno-ekonomický rozvoj Ruska: získanie nevej dynamiky", v ktorom zhodnotil stav ekonomiky štátu a poukázal na to, že Rusku sa podarilo vyhnúť katastrofickému scenáru, ktorý mu predpovedali na Západe.  

V článku časopisu "Otázky ekonomiky" premiér vyhlásil: "Koncom roku 2014 nám predpovedali katastrofu a jeden známy politik (Obama - pozn. red. srspol.) tvrdil, že ruská ekonomika bude "roztrhaná na cimpr - campr". Predpovedali nám živelnú rozpočtovú krízu, pád do inflačnej špirály a dlhodobý pokles rubľa, pokračujúci a hlboký pokles výroby, skok nezamestnanosti. A vôbec, katastrofický scenár.

Viac originál: http://www.vz.ru/news/2016/9/22/833948.html

vz.ru, 22. 9. 2016

 

„Armata“ už má obranu pred uránovou muníciou

Komplex aktívnej obrany „Afganit“, ktorý montujú do obrnencov z rodiny „Armata“, naučili chrániť sa pred prieraznými podkalibernými hyperzvukovými nábojmi s hlavicou z ochudobneného uránu, ktoré sú schopné letieť rýchlosťou do dvoch km za sekundu, uvádza Izvestia.

Nové zariadenie vyprodukovala tulská konštrukčná kancelária nástrojov. Jeho testy boli úspešné. Zariadenie bude svet považovať za unikum, nakoľko doposiaľ panoval názor, že zastavenie podobnej munície nie je možný. 

Samotný proces prepadu letiacej munície sa realizuje pomocou komplexu počítačových podsystémov a mažiarov so špeciálnou náložou, ktoré likvidujú prilietajúcu nepriateľskú muníciu vlastnou detonáciou.

„Prvé testovacie prepady „lomikov“ (slangový výraz pre jadro prierazného podkaliberného náboja) sa konali toho roku. Najnovší komplex likvidáciu takéhoto cieľa zvládol, napriek tomu, že donedávna sa myslelo, že to nie je možné“, poznamenal zdroj tvzvezda.

Podľa tvzvezda.ru, 22. 9. 2016

 

Nové raketové komplexy niekoľkonásobne zvyšujú bojovú hodnotu armády RF

Raketové komplexy, ktoré produkuje obranný priemysel Ruska umožňujú zvýšiť bojaschopnosť raketových zväzkov 2-4 krát, oznámil na zasadnutí kolégia Ministerstva obrany RF Sergej Šojgu.

V daný moment vraj obranno-priemyselný komplex dodáva vojskám súčasné raketové a pobrežné komplexy – odpaľujúce vysoko presné zbrane ďalekého dosahu, čo dovoľuje zvýšiť bojovú silu zväzkov 2 – 4 krát.

Podľa tvzvezda.ru, 21. 9. 2016

 

Ministerstvo obrany RF: Vedľa humanitárneho konvoja sa nachádzal útočný bezpilotnik USA

Bezpilotnik koalície USA sa v čase začiatku horenia humanitárneho konvoja OSN v Sýrii nachádzal v rajóne útoku, vyhlásil oficiálny predstaviteľ Ministerstva obrany RF genmjr. Igor Konašenkov.

„Večer  19. septembra sa práve v tej oblasti (kde sa nachádzal konvoj), vo výške 3600 metrov pohyboval rýchlosťou 200 km/hod. útočný bezpilotnik medzinárodnej koalície, ktorý vyletel z tureckej základne „Incirlik“, uvádza jeho slová RIA Novosti. 

Podľa Konašenkových slov, „podľa efektívnej odrazovej ploche bol daný lietajúci aparát identifikovaný našimi systémami kontroly vzdušnej situácie ako bezpilotný lietajúci aparát typu Predator“.

„Tento aparát zašiel do obývanej oblasti Urum al Kubra, kde sa nachádzala automobilová kolóna, niekoľko minút pred začiatkom jej horenia. A opustil ju po približne 30 minútach“, poznamenal Konačenkov. 

„Chcem zdôrazniť, že rovnako, ako v prípade s tragédiou v Deir-ez-Zor 17. 9., keď kvôli leteckému úderu koalície zahynulo a bolo ranených vyše 200 ľudí, my nerobíme nepodložené závery. Otázka, z akého dôvodu sa bezpilotnik nachádzal v danom bode v danom čase a aké úlohy tam plnil, poznajú jeho vlastníci“, vyhlásil Konašenkov.

Tento bezpilotnik môže podľa jeho slov nielen monitorovať situáciu, ale aj útočiť.

Podľa ria.ru, 21. 9. 2016

 

The Guardian: WADA sa bojí pomsty MOV za Rusko

Celosvetová antidopingová agentúra WADA (konečne – srspol.) môže stratiť svoj vplyv a zmiznúť nám z očí v tejto podobe, píšu noviny The Guardian.

V agentúre sa obávajú, že Medzinárodný olympijský výbor sa rozhodne vymeniť agentúru (konečne – srspol.) na nejakú inú štruktúru v rámci „trestu“ za jej výzvy zakázať všetkým ruským športovcom účasť na Olympijských hrách v Riu, uvádza list.

Poznámka redakcie:

Supermaslo má na hlave aj MOV. Olympiáda v Rio de Janeiro totiž jasne ukázala, že MOV v tejto podobe je slabý, zastrašený a nehodný tohto mena, pretože nejaká WADA si s ním robila čo len chcela.

To WADA mala tancovať pod taktovku MOV, lenže ten sa znemožnil pred celým svetom a tancoval pod taktovkou WADA.

No a teraz, aby sa to takto nevnímalo – MOV začne byť „zásadovo“ prísny, aby si udržal tvár. Lenže takúto taktiku mu zožerú len ovčania a nie občania.

Podľa ria.ru, 21. 9. 2016

 

Perspektívy vojny s RF: pravé príčiny porážky USA

Ako uvádza portál „RT v ruštine“, Rusko v prípade vojny s USA rýchlo vyhrá. USA nie sú pripravené bojovať: Americká armáda Rusko nezvládne.

Modernizácia ruskej armády kráča míľovým krokom. No a to si nemohol nevšimnúť ani jej hlavný súper USA. Podľa expertov časopisu „Forbes“ USA v prípade konfliktu budú porazené: vojna s RF privedie štát ku krachu. Experti upozorňujú, že USA nemajú viac ako päť rokov, aby sa pripravili na možný konflikt.

Ak sa začne, tak preto, že USA ovládajú väčšinu zdrojov NATO, boj budú musieť viesť zo strany aliancie. Lenže takáto vojna s Ruskom kardinálne zmení Európu. 

Podľa predpivedí západných expertov, vojna s Ruskom bude porážkou USA, nakoľko spojenci mu, vďaka posledným dvom americkým prezidentom, už v ničom nepomôžu. Prvý, George Bush mladší vyviedol dve tankové brigády z Európy, druhý, Barack Obama zmenil stratégiu smerom na tichooceánsky región, čo sa prejavilo v znížení vojenskej prítomnosti USA v Európe. 

Západní experti pomenovali pravé príčiny vojny s RF a objektívne dôvody možnej porážky USA.

Zemepisné umiestnenie konfliktu nesľubuje americkým vojakom príjemnú službu. Armáda USA bude mať vo východnej Európe problémy s logistikou. A skutočnosť, že po vode sa k nej bude môcť dostať len cez úzke prielivy, umožní Rusku obsadiť pozície lídra tak na vode, ako aj na súši. Zemepisné postavenie okrem toho urobí nemožným zapojenie do boja vojenského námorníctva USA. Vojenské základne Ruska sú v Kaliningradsej oblasti Baltu a v Sevastopole v Čiernom mori.

Dve stacionárne brigády, ktoré majú USA v Európe už nie sú vážnym protivníkom pre Rusko. Vojny, ktoré Štáty vedú za ostatných pätnásť rokov spôsobili nedostatok prostriedkov PVO, rádiolokačného boja, vysokopresných zbraní a adekvátne chránenej techniky. 

Bez ohľadu na početnú prevahu NATO experti veľmi pochybujú, či sa západným Európanom zachce brániť východných Európanov, ak vznikne taká nevyhnutnosť.

Odmietnutie útoku proti ruským vojenským základniam sa stane ďalšou príčinou oslabenia pozícií NATO. Európske štáty sa boja eskalácie konfliktu, pretože nikto nechce prijať atómový úder Ruska, ktorý sa stane vynúteným krokom v prípade vojnového konfliktu.

Podľa názoru západných expertov, jediné, čo zostáva USA, je vrátiť do Európy bojové jednotky a uskutočniť modernizáciu Ozbrojených síl USA, píše „RT v ruštine“.

Podľa new-glance.com, 20. 9. 2016

 

Moskva je kategorická: žiadne rozhovory s EÚ

„Rambler-Novosti“ s odvolávkou sa na RIA Novosti uvádza, že Rusko je proti  zhovievavosti a odmietla dialóg s EÚ. RF sa nazdáva, že dialóg nie je možný a odmieta diskutovať o sankciách.

Na návrh vrátiť sa k otázke zrušenia sankcií Moskva odpovedala kategoricky: žiadne rozhovory s EÚ. „My sa s EÚ nechystáme na žiadne kontakty ohľadne sankcií, pretože to nie je predmetom nášho dialógu. A vôbec akýchkoľvek rozhovorov“, zdôraznil stály predstaviteľ Ruska pri EÚ Vladimír Čižov, ktorý tiež vyhlásil, že problémy EÚ sa Ruska netýkajú. EÚ si vraj vytvorila problémy sama a Rusko odmieta jej pri tom pomáhať. „Je to problém, ktorý si sami vytvorili, pričom nielen pre nás, ale aj pre seba. Sami si ho musia aj vyriešiť“, povedal Čižov.

Podľa news-glance.com, 19. 9. 2016

 

Naryškin nazval podmienku návratu Ruska do PZRE

Ruská delegácia sa môže vrátiť do PZRE keď pocíti zmenu nálad zhromaždenia, vyhlásil predseda štátnej Dumy Sergej Naryškin.

„Naša súčinnosť s PZRE nie je spojená s uskutočnenými voľbami. Nikto nás neobmedzoval aby sme si podali žiadosť na plnohodnotnú účasť v práci parlamentného zhromaždenia. Lenže my sme to neurobili, pretože sme pomerne pozorne analyzovali nálady, ktoré v PZRE panovali“, povedal Naryškin v éteri televízie „Rossija 24“. 

Podľa jeho slov v Rusku pozorne sledovali, či „väčšina dokáže prekonať odpor takek agresívnej kričiacej a rusofóbskej menšiny“.

Naryškin poznamenal, že „keď poslanci pocítia existujúce zmeny v týchto náladách PZRE, vtedy aj bude odoslaná žiadosť na zapojenie do plnohodnotnej práce parlamentného zhromaždenia“, dodal predseda.

x x x

V roku 2014 a 2015 PZRE kvôli pozícii Ruska ohľadne Krymu prijala rezolúciu, ktorou zbavila ruských predstaviteľov práva hlasovať na zhromaždení, práva účastia na práci ústavných orgánov a v monitoringu výborov.

Moskva sa po tomto rozhodla neposielať zhromaždeniu dokumenty, potrebné na potvrdenie právomocí.

Podľa ria.ru, 19. 9. 2016

 

Putin: výsledky volieb sú reakciou občanov na tlak proti Rusku

„Výsledky hlasovania sú aj reakciou našich občanov na pokusy zahraničného tlaku na Rusko, na hrozby, sankcie, na pokusy zvnútra rozkolísať situáciu v našom štáte“, povedal ruský prezident.

Občania RF sa spoliehajú na parlament a vládu a dúfajú, že tieto úrady budú konať profesionálne a v ich záujme, poznamenal Putin a vyzval spoluobčanov na uskutočňovanie vyvážených zmien v ekonomike i sociálnej politike. Zdôraznil však, že o „šokovej terapii“ nech nikto ani len neuvažuje.

„Pri tom sa však v žiadnom prípade nemá pripúšťať prekladanie záťaže na plecia ľudí..., treba sa zbaviť aj narážky na hocijakú „šokovú terapiu“, povedal V. Putin a pripomenul, že výsledok volieb je len záloha, ktorú si bude treba odpracovať.

Podľa regnum.ru, 19. 9. 2016

 

American Conservative: „Chyba“, ktorá USA vyjde draho

„Chybné“ bombardovanie sýrskej armády silami medzinárodnej koalície môže vyjsť Ameriku veľmi draho, nazdáva sa komentátor The American Conservative Daniel Larison.

Z Pentagonu počuť, že bombardovanie sa mohlo udiať kvôli „chybe rozviedky“, čo je však skomplikované faktom, že zbombardované boli vojská bojujúce proti Islamskému štátu, čiže americké bombardovanie bolo na prospech teroristov. Navyše sa to stalo po dohode RF a USA o zastavení paľby v Sýrii, dodáva komentátor.

Podľa ria.ru, 19. 9. 2016

 

Odplata je dokonaná! Ruské kontrasankcie "pochovali" poľské rajčiny

12. septembra Poľský zväz záhradkárov usporiadal protestné zhromaždenie v centre Varšavy. Podľa Poľského rádia sa ho zúčastnilo vyše 700 ľudí, ktorí požadovali od úradov zmenu postoja pri protirusých sankciách, aby sa im vrátila možnosť exportovať do Ruska jablká.

Účastníci tiež protestovali proti nízkym nákupným cenám jabĺk, pretože sú nútení predávať ich pod výrobné náklady. Protestujúci z toho vinia aj medzinárodné koncerny, ktoré vedomo znižujú ceny agroprodukcie.

Ukazuje sa však, že problémom nie sú len jablká. Už aj rajčiny zostávajú na poliach nevyzbierané. Konkrétne sa tak podľa lublin112.pl deje v lublinskom vojvodstve. Pričom rádovo ide o tony produktov. Nákupcovia už rajčiny neprijímali a keď ich vykupovali, tak to bolo 1 kg za 30 grošov (cca 7 centov).

Podľa finobzor.ru, 18. 9. 2016

 

Masky sú odhodené: USA už otvorene bojujú na strane IŠ

Letectvo USA zbombardovalo pozície sýrskej regulárnej armády v oblasti Dejr-ez-Zor, kde vládne sily bojovali s teroristami Islamského štátu.

Podľa predstaviteľa MO RF Igora Konašenkova, v dôsledku štyroch náletov padlo 62 sýrskych vojakov a okolo 100 bolo zranených. V Damašku tento čin ohodnotili ako otvorenú agresiu USA voči Sýrii (Keďže USA prišli do Sýrie tak bez mandátu sýrskej vlády, ako aj bez mandátu OSN, každému na svete je jasné, že „najdemokratickejšia“ krajina sveta je aj najväčším svetovým agresorom – pozn. red. srspol.)

Rusko na základe konania amerických teroristov urýchlene zvoláva mimoriadne zasadnutie BR OSN. Malo sa začať už dnes tesne po polnoci nášho času. V bezpečnostnej rade „požadujeme od Washingtonu kompletné a detailné vysvetlenie“, vyhlásila oficiálna predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova. 

„Toto všetko, samozrejme, nabáda k myšlienke, že Washington, ktorý sa zaviazal k povinnosti odčlenenie teroristov od tzv. umiernenej opozícii sa toho jednoducho vzdáva alebo nemá síl aby tieto záväzky splnil. Pokiaľ donedávna sme mali podozrenia, že takýmto spôsobom ťahajú z kaše Džabhat-an-Nusra, tak po bombardovaní sýrskej armády, bojujúcej s Islamským štátom, prichádzame k strašnému poznaniu, že Biely dom ochraňuje práve Islamský štát“, dodala Zacharova.    

Podľa evrazia.org, 18. 9. 2016

 

Z „obrody nacizmu v Nemecku“ je vinná NDR

Zatiaľ čo sa štáty EÚ snažia v Bratislave dohodnúť na otázke migrantov, východní Nemci hľadajú svoje riešenie problému. Napríklad malé saské mestečko Bautzen (Budyšín) sa drzým utečencom postavilo fyzicky na odpor. V Berlíne to nazývajú „nacizmom“ a vinia z toho bývalú NDR. Pričom časť pravdy na tom vraj naozaj je.

Titulky tlače Nemecka a ďalšie európske médiá strašia: „Nemeckí nacisti bijú utečencov“, „Pravicoví radikáli Bautzenu napadli migrantov“. Vznikol z toho pocit, akoby sa v maličkom meste zakopala celá jednotka neonacistov, ktorí sa z ničoho-nič vrhli na bezbranných cudzincov v ich útočisku. Skrátka pogrom. No a sluhovskí novinári okamžite Batzen onálepkovali  ako baštu rasistov, navyše, mesto sa už vo februári dostali do pazúrov informačných agentúr kvôli požiaru ubytovne utečencov.

„Štatistika Nemecka za ostatný rok zaznamenala nárast zločinov xenofóbie a rasizmu o 40 %, značná časť z toho pripadá práve na kraje bývalej NDR“.

Lenže, ak sa v tom budeme chcieť vyznať, tak ostatné dva dni Bautzenu vyzerali trochu ináč. Africkí a arabskí migranti, pre ktorých má malé 40-tisícové mesto už tri ubytovne, si zvykli tráviť voľný čas na ústrednom Trhovom námestí. No a tam, podľa svedectiev miestnych obyvateľov, zapárajú do miestnych obyvateľov, zapárajú do žien, kradnú potraviny a nápoje z obchodov, hádžu fľaše do okoloidúcich a všakovako porušujú spoločenský pokoj. V stredu ich niekoľko miestnych obyvateľov požiadalo aby sa upokojili. Na fotografiách a na video týchto ľudí vidieť, nie sú to žiadni skinheadi, ale riadni usporiadaní obyvatelia.

Migranti im však odpovedali ako zvyčajne – hádzaním do nich fliaš. Začala sa mela, ktorá si vyžiadala príjazd 100 policajtov. Podľa ich slov, policajti sa snažili obrániť utečencov pred „nacistami“, lenže utečenci neboli vďační za toľkú starostlivosť a preorientovali útok na ochrancov práva. V rukách sa im objavili dosky, kamene a ďalšia dostupná „munícia“. Policajti na to boli nútení nasadiť obušky a korenistý plyn. Nepokoje pokračovali do tretej v noci. Miestni sa policajtov nedotýkali, ale migrantov porozháňali po ich ubytovniach, ktoré polícia okamžite začala ráznejšie kontrolovať.

Na ďalší deň sa mešťania Bautzenu o sebe z novín dozvedeli veľa zaujímavého, napríklad, že sú radikáli a nacisti. Taktiež im bolo pripomenuté, že v časoch NDR sa na území Bautzenu nachádzalo väzenie, kde vraj držali disidentov. Čiže drobučké saské mestečko, donedávna známe iba ak ako producent horčici, médiá preslávili na celý svet. Nepomohlo mu ani to, že vedenie polície otvorene priznalo, že bitku vyprovokovali migranti a že už prebieha vyšetrovanie hádzačov fľaší do dôstojníkov.

Podľa liberálnych expertov jedným z vysvetlení „Bautzenského bojiska“ je to, že mestečko sa nachádza na území východného Nemecka. Východní Nemci doteraz srdnato odporujú politkorektnosti, čím sa stávajú bolehlavom pre úrady zjednoteného Nemecka.

x x x

Migračná kríza odhalila niekoľko tektonických zlomov vo vnútri EÚ. Neviditeľná hranica, ktorá doposiaľ leží medzi východným a západným Nemeckom, je len jedným z nich. Doposiaľ existuje nesúlad medzi životými úrovňami – bývalá NDR stále dobieha, no nijako nemôže dobehnúť bývalú SRN, nakoniec začal fungovať demografický vysávač, ktorý presúva perspektívnu mládež z východu na západ. Lenže najpodstatnejším je rozdiel v mentalitách. Berlínska stena nezmizla, teraz je len pevnejšia, pretože sa nachádza v hlavách.

Výskumníci si myslia, že obyvateľstvo bývalej NDR si zachovalo imunitu voči propagande, ktorá je vlastná všetkým štátom bývalého východného bloku. S rovnakou nedôverou sa teraz stavajú voči hlučnej kampani, ktorú rozpútali nemecké médiá ohľadne tolerancii voči utečencom. Zdravému skepticizmu napomáha, porovnaní s bývalou SRN, nie príliš bohatý život.  A tak život migrantov bez dokladov, bez práce, bez oficiálneho štatútu, no už poberajúcich v priemere 300 eur na človeka a mesiac. A to ešte nehovoríme o úľavách na stravovanie, o bezplatných školách pre deti, bezplatného ubytovania, bezplatnej dopravy, liečebných nákladov a ďalších služieb, vyčerpávajúcich infraštruktúru bývalej NDR.

Nejakú rolu tu mohla zohrať aj záležitosť, že Bautzen, alias Budyšín je hlavným mestom lužických Srbov. Ich jazyk je v meste druhým oficiálnym. A slovanské národy Európy sú omnoho nervóznejšie naladené proti migrantom zo štátov Afriky a Blízkeho východu.

Hovoria o tom aj prebiehajúce spory Vyšehrádskej skupiny s inými členmi Európskej únie pri téme migrácie. Táto tendencia sa ako kvapka vody vyjavila v drobnom Bautzene.

O reálnych náladách východných Nemcov hovoria aj výsledky marcových volieb v Sasku. CDÚ Angely Merkelovej si len s veľkými ťažkosťami udržala líderstvo. Na chrbát im tu dýchala antiimigrantská „Alternatíva pre Nemecko“. Tretí boli ľavičiari a štvrtá SPD získala len o trochu viac ako 10 % hlasov.  Nasledovníci endeeráckych komunistov sú formálne za útočisko pre všetkých migrantov.  Lenže najvýraznejší vodca Sahra Wagenknechtová sa už neraz nechala počuť, že migranti musia dodržiavať pravidlá života v Nemecku. Navyše obvinila USA v provokovaní prúdu utečencov do Európy cestou intervencií v štátoch Blízkeho východu a severnej Afriky, požadujúc za to kompenzácie.

Viceprezident „Alternatívy pre Nemecko“ Alexander Gauland víta taký obrat: „je príjemné vidieť, do akej miery môžu byť ľavičiari schopní pri reálnej politike. Pani Wagenknechtová perfektne opísala situáciu: kto k nám prichádza dobrovoľne, musí sa správať tak, ako sa patrí na hosťa. Ak to nechce alebo ak to nemôže, keď používa násilie alebo sa správa neúctivo k domácim, musí okamžite opustiť Nemecko. Som rád, že ľavičiari to vidia rovnako, ako ApN“. 

V predvečer federálnych volieb musia tieto vyjadrenia znieť pre Merkelovú ako vyhrážka. Veď zväzok ľavičiarov a Alternatívy pre Nemecko by im mohol zabezpečiť nepochybné víťazstvo na CDÚ a veľkú rolu v tom zohrajú práve východní Nemci.

Je charakteristické, že miestom zrodu hnutia PEGIDA (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu) sa stali Drážďany – hlavné mesto Saska. Dnes podujatia PEGIDA-y každý týždeň navštevujú desiatky tisíc protestujúcich z celého Nemecka, hnutie má pobratimov v Poľsku, vo V. Británii i v Írsku.

Za ostatný rok sa v Nemecku štatisticky zvýšil nárast zločinnosti na rasovom základe o 40 %, pričom značný podiel z toho pripadá na krajiny bývalej NDR.  Samozrejme, že do tohto počtu nie sú zaradené útoku migrantov na Nemcov, zločiny so sexuálnym motívom v Kolíne a ani teroristické akty islamistov. Lenže zväčša ide o protestné akcie, ktoré sú protivládne a ľavicovoliberálne médiá ich zobrazujú ako pogromy a divoké sabaty neonacistov.

Nech sa páči, je tu aj iná štatistika: počet obyvateľov Nemecka cudzieho pôvodu dosiahol rekordnej úrovne – 17,1 milióna ľudí.  Čiže 21 % obyvateľstva, čo je o 4,4 % viac, ako minulý rok.  

Hovoríme o tých, ktorí majú aspoň jedného z rodičov cudzinca, pričom na druhom mieste podľa počtu osídlencov v SRN (po Turkoch) sú Poliaci. Pri tom obyvatelia Nemecka zahraničného pôvodu sú v priemere omnoho mladší, ako pôvodní Nemci, vo vekovej skupine do 18 rokov má každý tretí cudzie korene.

Nejaká smutná irónia je v tom, že vychádzajúc na demonštrácie proti migrantom východní Nemci skandujú „My sme národ!“. Práve toto heslo kričali davy roku 1989 keď požadovali zjednotenie Nemecka.

V. Mikunda podľa vz.ru, 16. 9. 2016

 

Americký politológ: Prečo USA musia nechať Sýriu Rusku?

Pre USA je nevyhnutné vzdať sa Sýrie. Taký krok je neprijateľný, no na ochranu amerických záujmov je nevyhnutný, píše vedec z centra Defense Priorities Enea Gjoza v The National Interest.

V zničenej Sýrii Washingtonu a jeho boju s IŠ nepomôže ani bombardovanie a ani bojovníci, presvedčený je Gjoza.

Americká politika trpela na vnútorné protirečenia od samého počiatku. Hoci USA trvali na odstupe Bašara Asada, zoskupenia, ktoré bojujú proti nemu, sú radikálni islamisti, ktorí sa držia antiamerických názorov, poznamenáva politológ.

USA už niekoľko rokov ignorujú fakt a teraz pokračujú v ozbrojovaní a výcviku „umiernenej“ opozície. Ba čo viac, už neraz členovia Američanmi podporovaných zoskupení prechádzali na stranu sýrskej „Al-Kájdy“, Frontu an- Nusra alebo teroristom predávali americké zbrane. Bez ohľadu na bombardovanie a likvidáciu bojovníkov USA nedokázali poraziť ani IŠ, ani odvrátiť útoky na iné štáty, pripomína Gjoza.

„Pokračujúc v ozbrojovaní a podpore opozície, bez ohľadu na evidentné znaky pevnosti Asadovho režimu, sa prvé obavy zmenili na slepú vražednú uličku, ktorá zničila štát a priviedla k vzniku miliónov utečencov“, píše politológ.

Pritom šance na odstúpenie Asada sa po začiatku operácie ruského letectva takmer úplne vytratili. Konanie Moskvy postavilo USA do zložitej situácie. Jedným z možných krokov je vojenský zásah na riešenie krízy podľa podmienok Washingtonu, lenže z praktickej stránky je to nerozum a Washington si to aj uvedomil. USA sa rozhodli, že Sýria nie je pre nich žiadnym strategickým záujmom, aby znášali také straty.

Iný variant – zachovanie status quo a podpora „opozície“. Lenže dovtedy, kým v štáte bude občianska vojna, národ bude rozdelený a v štáte bude vládnuť nezákonnosť, poukazuje Gjoza.

Washington sa musí vzdať súčasnej politiky a ustúpiť Rusku, ktoré predviedlo neochvejný zámer pomáhať Damašku. Spojené štáty by mali oficiálne vyhlásiť zastavenie podpory bojovníkov a vyvedenie ozbrojených síl, presvedčený je politológ.

Gjoza tvrdí, že hoci je vystúpenie zo sýrskeho konfliktu pre Washington neprijateľné, má aj niekoľko plusov. USA skončia s drahou a vopred prehratou kampaňou „preložiac bremeno obnovenia poriadku v zničenom štáte na svojho protivníka – na Rusko“ a prinútia vládu Asada bojovať s bojovníkmi IŠ. Ak sýrska vládna armáda dokáže vyhrať v pozemnej operácii, dokáže tiež vyhnať IŠ zo Sýrie. Čo pomôže aj úradom Iraku obnoviť poriadok vo svojom štáte, uvažuje politológ.

Podľa ria.ru, 16. 9. 2016

 

USA nie sú pripravené na boj s rovnocennou hrozbou

Americké ozbrojené sily nie sú pripravené na to, aby sa postavili rovnocennej hrozbe, takej, ako je Rusko alebo Čína uvádza The National Interest s odvolávkou na slová, ktoré zazneli počas rokovania senátneho výboru pre otázky ozbrojených síl USA.

O nízkej bojovej pripravenosti si to senátny výbor vypočul z úst niekoľkých náčelníkov štábov druhov vojsk. Napr. náčelník štábu pozemných vojsk M. Milley vyhlásil, že jeho postoj „sa nezmenil“, že stále sa nazdáva, že jeho podriadeným silám sa ani nedostáva zdrojov a ani skúseností na realizáciu bezpečnostnej stratégie bez vysokého rizika. 

Náčelník štábu vojenského námorníctva John Richardson povedal, že loďstvo má rovnaké problémy ako pozemné vojská. „Ak sa zapojíma do jedného z takých konfliktov, my síce vyhráme, no budeme na to potrebovať viac času, ako by sme si želali a taktiež nás to bude viac stáť“, vyhlásil.

Náčelník štábu námornej pechoty generál David L. Goldfein zhodnotil bojovú pripravenos´t jemu podriadených síl uváženejšie, no celkovo súhlasil so svojimi kolegami. Zdôraznil, že americkí vojaci narazia na vysoké riziko ak sa budú pripravovať na jednu obrovskú regionálnu vojnu, keď sú už zapojení do iného konfliktu, a zároveň musiac zabezpečiť atómovú bezpečnosť pre štát a nedotknutosť jeho územia. „Po takej ceste však netreba kráčať“, vysvetlil.

Podľa ria.ru, 16. 9. 2016

 

Výnos o priorite ruských tovarov pri štátnych nákupoch je podpísaný

Ruský premiér Dmitrij Medvedev podpísal dokument, ktorým ruské výrobky dostávajú od 1. 1. 2017 prednosť pri štátnych nákupoch. A napriek tomu, že sa tu nehovorí o ruských odborároch, toto je len ďalší dôkaz nemohúcnosti slovenskej konfederácie odborových zväzov, ktorá sa na takýto krok nikdy neodhodlá.

 „Stanoviť prioritu výrobkov ruského pôvodu, prác a služieb, poskytovaných ruskými osobami, pri uskutočňovaní nákupov tovarov, výkonov a služieb... vo vzťahu k tovarom zahraničného pôvodu...“, hovorí sa vo výnose. 

Poznámka redakcie – ak by toto platilo u nás, tak napríklad aj slovenská polícia by musela nakupovať osobné zbrane od slovenského výrobcu a nie kŕmiť deti zahraničných; naši štátni a samosprávni „papaláši“ by museli jazdiť len na autách vyrobených na Slovensku...

V. Mikunda podľa ria.ru, 16. 9. 2016

 

Nová správa OSN o obetiach občianskej vojny na Ukrajine

OSN dnes zverejnila ďalší dokument o ľudských právach na Ukrajine, v ktorom je spresnený aj počet obetí ozbrojeného konfliktu a juhovýchode štátu. Missia OSN hlási, že od začiatku konfliktu zahynulo 9640 ľudí a 22431 bolo ranených.

Správa uvádza, že ide o počty mŕtvych a ranených nielen medzi vojakmi, ale aj medzi civilistami, no nespresňuje údaje samostatne o vojakoch, o príslušníkoch tzv. dobrovoľníckych práporoch a samostatne o civilistoch. Navyše uvádza, že od mája 2016 padlo 28 ľudí a ranených bolo 160. Pravdou však je, že tieto údaje sú vyššie, ako uvádza Kyjev.

Podľa topwar.ru, 15. 9. 2016

 

Na Ukrajine volajú po obnove atómového potenciálu

Ukrajina nemusí priznávať osobitý štatút Donbasu, namiesto toho by štát mal obnoviť atómový potenciál, vyhlásil poslanec Verchovnoj rady Igor Mosijčuk.

„Namiesto priznania osobitého štatútu Donbasu, Ukrajina sa môže vydať cestou Izraela – obnoviť svoj atómový potenciál. Takto si zaručíme aj zastavenie útokov na naše územie“, povedal Mosijčuk v rozhovore pre „Gordon.ua“, pri čom sa vyslovil aj za posilnenie ukrajinskej armády. 

Táto téma nie je na Ukrajine nová. V máji sa na webovej stránke prezidenta P. Porošenka objavila petícia o návrate atómového štatútu pre Ukrajinu. Dva roky predtým, v júli 2014, poslanci za stranu „Sloboda“ tiež iniciovali návrat štátu medzi atómové mocnosti.

Noviny Vzgljad analyzovali reálnosť šancí Kyjeva na získanie atómovej zbrane. „Máme šťastie, že na Ukrajine fyzicky chýba akákoľvek materiálna základňa na znovuzrodenie atómového štatútu“, povedal novinám bývalý náčelník Hlavného štábu raketových vojsk strategického určenia a bezprostredný účastník atómového odzbrojenia Ukrajiny Viktor Jesin. „Historicky to tak dopadlo, že všetky vedecké inštitúcie, fabriky atómového cyklu, sú na území RF. Na Ukrajine nie je nič. Čiže ak budú chcieť zostrojiť atómovú zbraň, musia začať od podlahy“.

Podľa vz.ru, 15. 9. 2016

 

Verzia Komsomoľskej pravdy: Peniaze plukovníka Zacharčenka mali byť „čiernou kasou“ ruského Majdanu 

Zástupca náčelníka správy „T“ hlavnej správy ekonomickej bezpečnosti Ministerstva vnútra Dmitrij Zacharčenko nepriznáva vinu.

Vyšetrovanie zatiaľ neoznámilo pôvod superobrovskej sumy 9 miliárd rubľov, ktoré boli nájdené v byte plukovníka ministerstva vnútra Dmitrija Zacharčenka. Rodia sa verzie o ich pôvode, lenže samé sa aj likvidujú.  

Lenže niekto z blogerov zbadal zaujímavý detail. Že bankovky boli zapáskované žltým tlačivom – čo je firemný finančný balíček jednej z dvanástich amerických tlačiarní Federálneho rezervného systému. Peniaze sa do bytu teda dostali priamo z USA. Do

Ruska sa asi dostali ako kontraband.  Zaujímavé je, ako sa v USA pri známej totalite fiškálnych služieb podarilo uschovať takú divokú sumu?  

Žltá páska nemusí znamenať nič, ale môže znamenať aj veľmi veľa, ak si spomenieme na to, ako prebiehal nedávny štátny prevrat na Ukrajine a predchádzajúca lavína farebných revolúcií v postsovietskom priestore.  Pri každej ako uši trčali znaky jedného zaoceánskeho štátu. 

Snímky z bytu Zacharčenka sú súčasťou originálneho článku: http://www.kp.ru/daily/26581/3596470/  

Podľa kp.ru z 13. 9. 2016

 

Ermitáž je v trojici najlepších múzeí sveta

Štátny Ermitáž sa podľa hlasovania na TripAdvisor zaradil pre rok 2016 medzi trojicu najlepších múzeí sveta.

Prvé miesto obsadilo Metropolitné múzeum v New Yorku a druhé Chicagský inštitút umení.

Do prvej desiatky sa zaradili parížske múzeum Orsay, Národné antropologické múzeum v Mexiku, Memoriál 9/11 v New Yorku, madridské múzeum Prado, Britské múzeum v Londýne, aténske múzeum Akropolis a múzeum „Vasa“ v Stockholme.

V samostatnom zozname ruských múzeí sú za najlepšie považované aj Treťjakovská galéria a múzeum „Carycyno“.

Podľa ria.ru, 13. 9. 2016

 

Novinári zistili načo je Hillary „teória sprisahania“!

Hillary Clintonová sa vo svojej predvolebnej kampani očividne spolieha na „podivnú teóriu sprisahania“, podľa ktorej Rusko kyberneticky útočí proti americkým voľbám, aby v nich zabezpečilo víťazstvo pre Donalda Trumpa.

Redaktor internetovej stránky Breitbart News Joel Pollak však uvádza, že Američania tomu veria čoraz menej a že nakoniec sa toto „sprisahanie“ môže otočiť úplne proti nej. „Na podporu tejto teórie niet nijakých dôkazov, rovnako tak neexistujú dôkazy, že americká verejnosť sa nechala kúpiť týmito obvineniami. Navyše, veľmi záhadný je fakt, že Clintonová vysiela k svojim stúpencom oznam o tom, že vo voľbách očakáva krach“, píše Pollak.

A teraz prichádzame k rozuzleniu.

Hillary potrebuje konšpiračné teórie na realizáciu tzv. plánu „B“, ktorý sa spustí v prípade reálneho Trumpovho víťazstva.

Pollak píše, že vôbec tu nejde o to, či Rusi zasahujú, či nezasahujú do amerických volieb, či niektorého kandidáta uprednostňujú, dôležité nie je ani to, či Moskva vôbec môže nejako ovplyvňovať americké voľby. Dôležité je len jedno – spochybniť samotné voľby, píše autor.   

„Nápad, že Rusi môžu byť nejako zamiešaní do amerických volieb zabezpečuje príhodnú zámienku na anulovanie výsledkov, ak to bude nevyhnutné“, poznamenáva Pollak a pokračuje, že na to stačí „vybudiť hystériu v rôznych médiách, spustiť právne procesy, mítingy a dokonca ústavnú krízu“.

Táto teória, podčiarkuje Joel Pollak, bude potom slúžiť záujmom Clintonovej dokonca aj v prípade jej porážky, pretože verná myšlienke „ruskej stopy“ bude môcť rozpútať novú kampaň – tentoraz na spochybnenie volieb. 

Podľa ria.ru, 13. 9. 2016

 

Šojgu reaguje na obvinenia šéfa Pentagonu

Podpora svetového poriadku je prirodzenou povinnosťou všetkých štátov a nielen Pentagonu, vyhlásil minister obrany Ruska Sergej Šojgu v reakcii na obvinenia šéfa Pentagonu Ashtona Cartera.

„A čím skôr to naši americkí kolegovia pochopia a začnú sa meniť, o to rýchlejšie sa budú riešiť všetky nahromadené rozpory. Pritom nielen okolo Sýrie“, dodal.

Šojgu vyzval nemýliť si svetový poriadok s americkým, zdôrazniac, že Rusko vždy vystupovalo za zachovanie spravodlivého a multipolárneho sveta. A pripomenul, že „práve USA spolu s ich západnými partnermi, počnúc Bosnou a Hercegovinou a končiac Irakom a Líbyou, postupne ničili bázové základy existujúceho svetového poriadku“. „Americkí kolegovia si neberú žiadne poučenia ani po každom stúpnutí na hrable v Iraku, Afganistane, Líbyi a ďalších štátov“, povedal a zvýraznil, že pre Spojené štáty nastal čas meniť stratégiu konania, aby sa nemuseli „opodstatňovať za svoje chyby zvaľujúc všetko na Rusko, Čínu a ďalšie štáty, ktoré majú nezávislý názor na svet“.

Nedávno sa Carter nechal na Oxfordskej univerzite počuť, že Rusko sa snaží podkopať základy (amerického – pozn. red.) svetového poriadku. Dodal, že USA nehľadajú v Rusku nepriateľa, no USA vraj budú brániť „spojencov, základy (amerického – pozn. red.) svetového poriadku a pozitívnu budúcnosť, ktorú nám zabezpečuje“.

Podľa ria.ru, 12. 9. 2016

 

Čína má najväčší lanový most sveta

V Číne dokončili stavbu najväčšieho lanového mostu na svete. Most je súčasťou rýchlostnej cesty, má výšku 565 metrov a dĺžku 1341 metrov, píše agentúra Nová Čína.

Výstavba mostu, ktorý stál 150 miliónov USD, trvala tri roky.

Doteraz najvyšším mostom bol 496 metrový most cez rieku  Sy-duche, ktorý bol daný do prevádzky v roku 2009.

V auguste sa v Ríši slnka dokončila výstavba aj najdlhšieho skleného mostu na svete. Nachádza sa v Národnom parku Čžan – czjacze a jeho dĺžka je 393 metrov.

Podľa kp.ru, 12. 9. 2016

 

Ozvena sankcií je čoraz hlasnejšia

A o chvíľu začne oznamovať to podstatné. Že EÚ prehráva v tom najdôležitejšom – v súboji inteligencií. So sankciami je to totiž ako s tým slovenským – bič plieska na konci. A na konci sa aj ukazuje, kto mal a aj má mozgový deficit.

Európske štáty totiž narazili na podstatný problém. Poklesol im predaj agrotechniky. Štatistika hlási, že za ostatného pol roka poklesol predaj agrotechniky vo V. Británii, v Taliansku, Belgicku, Španielsku, Francúzsku, Holandsku... Osobitne nepriaznivý stav má Nemecko, kde je pokles 14-percentný.  Pritom predpovede tiež netešia, experti sa nazdávajú, že pokles predaja nemeckej agrotechniky bude naďalej klesať.

Špecialisti vidia príčinu v banálnom nedostatku prostriedkov medzi farmármi. Protiruské sankcie vyvolali odvetné potravinové embargo a alternatívu strateným ruským trhom sa Európanom nájsť nepodarilo. Nedosiahnuté príjmy za realizáciu produkcie sa ako bumerang vrátili v poklese predaja agrotechniky.

Nemenej dôležitý je aj ďalší moment – Rusko si vďaka sankciám buduje náhradu svojich importov. V krajine sa už vyrába vlastná kvalitná poľnohospodárska technika, ktorá vie dať fóra dokonca mnohým západným mašinám. Navyše ruská technika je citeľne lacnejšia ako jej zahraničné analógie. Efekt je dokonca taký, že ruská agrotechnika našla uplatnenie nielen doma, ale už aj na zahraničných trhoch. Rusi plánujú export svojich výrobkov naďalej rozširovať, že čoskoro sa dá očakávať dvojaký bumerangový efekt, že ruská produkcia bude vytesňovať zahraničnú na ich materských trhoch.

V. Mikunda s využitím finobzor.ru, 11. 9. 2016

 

OSTKRAFT: Čína prechádza k politike imperializmu

Čína z pohľadu HDP už o 8,5 % prekonáva USA a je jednoznačne najsilnejším hospodárstvom sveta.

Analytické ústredie OSTKRAFT dnes oznámilo, že Čína si už nemôže dovoliť politiku samoizolácie a tento svoj názor zdôvodňuje nasledovne: Kým v 1980-tych rokoch Čína poskytovala ľubovoľným zahraničným investorom veľmi lacno produkovať svoje tovary v štyroch slobodných hospodárskych zónach, otázka politiky vtedy nemala nejakú aktuálnosť.  No keď sa k týmto zónam pridalo 14 prímorských miest a ostrov Chaj-nan, situácia sa začala meniť.

Na konci 20. storočia objem zahraničného obchodu Číny dosiahol 620 mld. USD, z ktorých 60,5 % pripadalo na Áziu, 18 % na Európu a 16 % na USA. A tieto čísla neustále rástli. 

Po vstupe do WTO k roku 2001 sa Ríša stredu už nachádzala na 6. mieste na svete podľa miery exportu a v roku 2009 sa stala prvou.  Za dva roky, od roku 2002 po 2004 sa obchodný obrat Číny zdvojnásobil a dosiahol 1,15 bilióna USD. V súčasnosti sa už strojnásobil a podľa roku 2015 dosiahol 3,9 bilióna USD. Pri tom celková štruktúra obchodných partnerov sa takmer nezmenila. S tým, že podiel Ázie sa znížil do 52,7 %, okolo percenta sa znížil podiel Európy a USA, lenže celkový podiel Afriky a Latinskej Ameriky sa zvýšil na 11,1 %.

Toto všetko vytvorilo ďalšiu problémovú hladinu. Predvádzajúc vysoké tempá rastu HDP, Čína sa zrazu ocitla v kriticky narastajúcej závislosti od zahraničných trhov. Aby úspešne odolávala západnej hospodárskej expanzii, Čína potrebuje rásť, lenže jediným prístupným smerom rastu je Západ, ktorý je však už fakticky vyčerpaný.

Čína je teda v takom stave, že ďalej si už nemôže dovoliť uskutočňovať predchádzajúcu politiku pokojnej samoizolácie. Štát je na to až príliš veľký. Podľa veľkosti HDP už Čína o 8,5 % prekonala USA a v súčasnosti je najväčším hospodárstvom sveta. Toto predurčuje nevyhnutnosť globálnej zrážky s Amerikou o hospodárske a politické líderstvo. 

Podľa regnum.ru, 11. 9. 2016