Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Dolár goodbye! Rusko a spojenci pripravujú „menové prekvapenie“ pre USA

Málokto to počul, no v rámci rozvoja Eurázijského hospodárskeho priestoru existuje aj projekt vytvorenia spoločnej meny s názvom Altyn.

Je to možné?

A ak je to možné, tak kedy začnú Rusi namiesto rubľami platiť altynmi?

Eurázijský hospodársky zväz sa nezrodil len tak. Po rozpade ZSSR vzniklo najskôr Spoločenstvo nezávislých štátov.  Vzniklo pomerne rýchlo, no vďaka jemu bola uzavretá dohoda o prehĺbení integrácie v ekonomickej i humanitárnych oblastiach. A až táto dohoda sa stala impulzom na vznik Eurázijského ekonomického spoločenstva začiatkom 2000-cich rokov. Toto spoločenstvo vyrástlo za desať rokov do Colnej únie a vzápätí do ešte dôležitejšieho Spoločného ekonomického priestoru.

A práve potom, v roku 2014, sa objavila možnosť na vytvorenie Eurázijského ekonomického zväzu.

Dnes ho tvoria: Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Arménsko a Kirgizsko. Túžbu pripojiť sa k nemu vyjadruje Egypt, Thajsko, Irán a na jeseň i Mongolsko. K tomuto zväzu sa prizerá ďalšia desiatka štátov, vrátane Číny.

Napriek tomu, že toto združenie štátov je pomerne mladé, v istej etape si môže zaviesť aj novú menu. Hovorí sa o Altyne, resp. o Euraze.

Na čo je to potrebné?

Po prvé, ak si kupujete čosi v Kazachstane alebo v Bielorusku, nestrácate nič na rozdieloch kurzov.

Po druhé, v súčasnosti sa obchod fakticky vedie v dolároch. A vzdanie sa dolára približuje krach americkej finančnej hegemónie.

Po tretie, je to pohodlné, ale aj nemenej dôležité.

Pozerajúc sa dopredu treba vidieť, že k roku 2025 budeme chodiť do obchodu s novými papierikmi s hrdým názvom – Altyn.

Podľa finobzor.ru, 10. 9. 2016

 

Antonov nevyrobí v roku 2016 ani jedno lietadlo

Prerušenie kooperácie s Ruskom priviedlo k tomu, že v roku 2016 ukrajinský koncern „Antonov“ neposkladá ani jedno lietadlo, oznámil jeho predstaviteľ Andrej Chaustov.

„Zásoba výrobných dielcov sa skončila ešte minulý rok  (Antonov v roku 2015 vyprodukoval dve lietadlá An-148 a An-158). V roku 2016 nebude postavené ani jedno lietadlo“, povedal Chaustov pre ukrajinskú televíziu „Vesti“.

Agentúra tiež pripomína, že v júni v Kyjeve oznámili o vytvorení klastra na výrobu lietadiel na báze formy Antonov – Ukrajinskú leteckú korporáciu (vchádzajúcu do skupiny Ukroboronproma).

Klaster „umožní zmeniť ukrajinské letecké odvetvie na spoločný mohutný mechanizmus s jasnou koordináciou rozvoja, umožní hlbšie sa integrovať do svetového obchodu a prijímať medzinárodné štandardy“, oznámila vtedy tlačová služba koncernu.

Podľa topwar.ru, 10. 9. 2016

 

Kyjevská chunta šikanuje Rusko s voľbami do štátnej Dumy

Ministerstvo zahraničia Ukrajiny na základe pokynu pohlavára kyjevskej chunty Petra Porošenka dňa 10. septembra upovedomilo Moskvu o nemožnosti uskutočnenia volieb do Štátnej Dumy RF na území ruských diplomatických predstaviteľstiev na Ukrajine.

Kyjev si podľa lenta.ru dal dve podmienky, pri splnení ktorých budú sa môcť hlasovania zúčastniť aj občania RF, ktorí bývajú na územiach kontrolovaných kyjevskou chuntou. Po prvé ide o zrušenie volieb na Kryme a v Sevastopole a, po druhé, vyškrtnutie zo zoznamov kandidátov na poslancov z týchto regiónov RF.

V Štátnej Dume RF nazvali toto konanie chunty šikanovaním. „Na veľké nepríjemnosti zatiaľ nemajú. Robiť drobné podlosti – to je ich spôsob riadenia medzinárodných záležitostí“, vysvetlil predstaviteľ „Spravodlivého Ruska“ Michail Jemeľjanov.

Voľby do Štátnej Dumy RF sa uskutočnia 18. 9. 2016.

Podľa evrazia.org, 11. 9. 2016

 

Pridnestrovsko vyhlásilo pripojenie sa k Rusku

Na stránke prezidenta Pridnestrovskej moldavskej republiky Jevgenija Ševčuka je uverejnený výnos o pripojení PMR k Ruskej federácii, píše „Katechon“.

Uvádza sa tu, že na základe referenda z roku 2006, výsledkom ktorého bolo vyjadrenie 97 % obyvateľov republiky za pripojenie sa k Rusku, začínajú sa práce nad prispôsobovaním základne zákonov PMR k federálnym zákonom RF.  V priebehu dvoch týždňov bude na to vytvorená štátna komisia.

Ruské ministerstvo zahraničia zatiľ túto informáciu nekomentovalo. Moldavské úrady k tomu vyjadrili rozhodný protest a moldavský predseda vlády Pavel Filip vyhlásil, že rozhodnutie prezidenta PMR považuje za „populistické hnutie, ktoré je orientované s elektorátneho uhla pohľadu“.

Podľa evrazia.org, 9. 9. 2016

 

M. Zeman: Ukrajina si už nedokáže vrátiť Krym

Svetové spoločenstvo je názoru, že Urajine sa už nepodarí vrátiť Krym, vyhlásil prezident ČR Miloš Zeman.

"Anexia znamená porušenie medzinárodných dohôd a to nepochybne znamená, že dohody, zaručujúce Ukrajine územnú celistvosť, boli porušené", povedal Miloš Zeman. Pri tom však povedal, že Nikita Chruščov "urobil neodpustiteľnú hlúposť" keď Krym odovzdal Ukrajine. "Dnes svetoví politici priznávajú, že Krym nemôže byť vrátený Ukrajine." 

Poznámka redakcie: Treba však povedať, že aj podľa ústavy ZSSR a aj podľa ústavy RSFSR Krym nesmel byť Ukrajine odovzdaný a teda, že tento akt bol protiprávny. Rozhodnutie o tom už vyniesol ústavný súd súčasnej Ruskej federácie.

Podľa vz.ru, 9. 9. 2016 

 

Urážka, či strašná pravda? (video v článku) 

Exminister Ukrajiny a spolupracovník prezidenta Viktora Juščenka vyslovil strašnú kritiku – že múdri ľudia na Ukrajine dnes správy nesledujú a že Ukrajina sa zmenila na polodebilného puberťáka, osud ktorého rieši „spoločenská komisia“ zložená zo svetových lídrov.   

Súčasná moc na Ukrajine nemá podľa neho autoritu a úctu nie, že medzi ukrajinským obyvateľstvom, ale ani na svetovej aréne. Očividným dôkazom toho sa vraj stal nedávny samit G20. 

„Načo je vlastne dnes tento televízor?“, zadal si rečnícku otázku, na ktorú si aj hneď odpovedal. „Odvádzať našu pozornosť, premývať nám mozog, niekedy baviť, pričom nič nové sa neprodukuje, my sledujeme len seriály..., čiže televízor je len na riešenie nejakých politických problémov a hlavne nás odpútavať od podstaty. Napríklad dnešné správy...“ 

Video v ruštine je súčasťou článku: http://politobzor.net/show-105639-chervonenko-ukrainu-sravnivayut-s-poludebilnym-podrostkom.html   

 

Rusko sa v obilí blíži k rekordu

Podľa ministerstva poľnohospodárstva k súčasnosti Rusi zožali 97,9 milióna ton obilnín, čo je o 26 % viac, ako minulý rok do týchto dní (2015 – 77,4). Ministerstvo teda predpokladá, že RF bude mať tento rok  ďalší rekord keď zožne 110 miliónov ton obilnín (iné zdroje hovoria o 112 – 118 miliónoch ton). Rekord bývalej RSFSR bol v roku 1978 – 127 – 128,8 milióna ton.

Vyššie výnosy sú aj pri iných plodinách: cukrová repa – 6,4 milióna to oproti minuloročným 5,8 milióna, repky olejne – 550 tisíc ton oproti minuloročným 534,9 tisíc ton, zemiakov - 1,8 milióna ton oproti 1,7 milióna ton (tento údaj asi nie je správny - pozn. srspol.).

Exportné dodávky obilnín boli v tomto roku 25 miliónov ton, z tohtoročnej úrody sa predpokladá až 35 miliónov ton.

Podľa pravda.ru, 8. 9. 2016

 

Ruskí agenti zverbovali najvyššie české vedenie

„Ruskí agenti na území Česka sa snažia spriateliť a vplývať na českých politikov, medzi ktorými sú ľudia s dobrými kontaktmi v Rusku“.

Informácia, zverejnená českou rozviedkou, jasne preukazuje, že Česká republika, ktorá sa na prvý pohľad zdá miernym štátom, sa v podstate nachádza v pavučine politických a podnikateľských záujmov Ruska. Hrozba bezpečnosti Česka zo strany Ruska sa prikrýva propagandistickými úsiliami Moskvy na vytvorenie atmosféry, ktorá nakoniec umožní Kremľu získať z toho najväčšiu výhodu.  Strategickým cieľom tohto snaženia je diskreditovať EÚ a NATO v očiach občanov Česka, oslabiť jeho politické elity, aby boli pripravení ešte viac slúžiť záujmom Moskvy, píšu české Parlamentní listy.

V štúdii, nazvanej „Mechanizmy vplyvu Ruska na vnútorné záležitosti Českej republiky“ sa tvrdí, že ešte v roku  1960 sa vedenie ZSSR a KGB rozhodlo vytvoriť v Prahe stálu misiu na kontrolu vplyvu politických procesov v ČSSR. Misia bola veľmi úspešná a tak sa stala stálou. Okrem toho ruská hrozba v Česku je dávno nedocenená, preto agenti ruských služieb dostali veľký priestor na manéver a možnosť prenikať do iných európskych štátov. Najnebezpečnejším spôsobom  posilnenia ruského vplyvu je dezinformačná kampaň RF. Ona spočíva v prorusky orientovaných mediálnych projektov, v aktívnej práci na sociálnych sieťach atď.

Zámery Ruska sú očividné: zasievať chaos v českej spoločnosti a rozťať ju zvnútra na dva nepriateľské tábory. V tejto situácii sa Rusku ľahšie budú presadzovať jeho záujmy. 

Ruskí agenti na českom území sa snažia spriateliť a vplývať na českých politikov, medzi ktorými sú ľudia s dobrými kontaktmi v Rusku. Je to aj prezident ČR Miloš Zeman i bývalý prezident Václav Klaus, i ľudia z ich najbližšieho okolia. 

V parlamente Česka si zasadli, dokonca na dostatočne vysoké miesta, politici, ktorí sú príiš priateľskí voči Kremľu. Ich motívy sú rôzne:  niektorí majú komunistickú minulosť, iní – skúsenosti z úspešného podnikania v Rusku. Sú však aj takí, ktorí sú vnútorne presvedčení, že Rusko je silnou alternatívou západnému modelu sveta, dodávajú české PL.

Podľa regnum.ru, 8. 9. 2016

 

Ukrajina nenávratne stratila Donbas

Známy ukrajinský novinár z Ivano-Frankovska, bývalý politický väzeň Ruslan Kocaba (väznený od februára 2015 do júla 2016 za vlastizradu) v rozhovore pre ľvovskú televíziu priznal, že Ukrajina kvôli tzv. Antiteroristickej operácii stratila Donbas.

Návrat Donbasu do zostavy Ukrajiny bude podľa neho nemožný dovtedy, kým žije generácia, ktorá zažila ukrajinskú agresiu – zúčtovanie s odporcami kyjevskej moci, drancovanie, vraždy, ostreľovanie a bombardovanie. Novinár je presvedčený, že obyvatelia Donbasu to Kyjevu neodpustia.

„Na týchto 20 rokov sme Donbas stratili. Nebudú chcieť návrat dokonca ani vtedy, ak by sme mali lepšiu finančnú stabilitu, pretože sú svedkami toho, ako sa Ukrajina podlo správala voči svojim občanom“, poznamenal Kocaba.

Novinár zdôraznil, že domobranci sú pre obyvateľov Donecka a Luganska rovnakí hrdinovia, akými sú pre Haličanov bojovníci „Ukrajinskej povstaleckej armády“, píše IA Novorossija.

Kocaba okrem toho obrátil pozornosť na to, že obyvatelia západoukrajinských oblastí ochotne prijímajú občianstvo Rumunska a využívajú „karty Poliaka“, avšak chunta ich nenazýva separatistami.

x x x

Obvinenie Kocabu z vlastizrady bolo založené na tom, že sa verejne postavil proti novej vlne mobilizácie. Dňa 12. 5. 2016 ho mestský súd Ivano-Frankovska odsúdil na 3,5 roka žalára. Vďaka odvolaniu ho úrady uznali za nevinného vo všetkých bodoch obžaloby a 14. júla bol prepustený na slobodu.

Podľa evrazia.org, 8. 9. 2016

 

Plotnickij sľúbil do roka oslobodiť celý Donbas

Hlava Luganskej ľudovej republiky Igor Plotnickij zagratuloval obyvateľom Donbasu pri príležitosti 73. výročia oslobodenia od nemecko-fašistických okupantov. Vyjadril pri tom presvedčenie o skorom oslobodení všetkých území DĽR a LĽR okupovaných kyjevskou chuntou a ukrajinským katanom predpovedal osud ich ideových nacistických predchodcov z Nemecka.

„V tieto sväté dni sa pýšime našimi slávnymi dedami a pradedami. Donbas a potom aj celá Ukrajina boli oslobodené vďaka hrdinstvu mnohých národov, zjednotených v Sovietskom zväze. Pamiatka na to nám znásobuje sily a ukazuje vrátiť sa na ich cestu. Presne viem, že naše myšlienky a pocity  v plnej miere zdieľajú aj spoluobčania z rajónov, dočasne okupovaných ozbrojenými oddielmi, poslanými z Kyjeva.  Náš záväzok je dosiahnuť oslobodenie všetkých svojich území a ľudí. Som presvedčený, že na to nebudeme musieť čakať do budúceho 8. septembra... Tí, ktorí k nám prišli ako hitlerovci v roku 1941, nech si namažú slaninou chodidlá a neobzerajúc sa utečú!“, prináša Plotnického slova IA Novorossija.  

Podľa evrazia.org, 8. 9. 2016

 

Washington cíti, že protiruské sankcie mu spláchne "Turecký prúd"

Ankara dala zelenú na realizáciu projektu „Turecký prúd“. Dnes OAO Gazprom už začal dostávať prvé povolenky. Výsledkom všetkého majú byť dve línie, ktorými od decembra 2019 každoročne pretečie 31,5 mld. kubíkov plynu.

Menej ako za mesiac sa tak slová tureckého prezidenta Erdogana zmenili na reálne úkony Ankary.

Je ťažké a úplne zbytočné zveličovať úlohu „Tureckého prúdu“: s jeho pomocou budú americké protiruské sankcie kompletne spláchnuté do kanála americkej politiky ako akákoľvek špina.

Vo veľmi nepohodlnej situácii sa teraz ukazujú washingtonské bábky v Bruseli, ktorí ako papagáje opakovali, že tento projekt upevní pozície Moskvy. Akoby bolo niečo trestné obhajovať a presadzovať si svoje záujmy (trestuhodné to cítia len bábky so sluhovským génom – pozn. red. srspol.).

Podľa finobzor.ru, 7. 9. 2016  

 

Ukrajinské dôchodky sú podľa Európskeho súdu ZLOČINOM!!!

Kompletné porušenie ľudských práv – tak sa vyslovil Európsky súd, keď posúdil záležitosť ukrajinských dôchodkov, čo bez straty aktuálnosti trvalo takmer 10 rokov. Bez ohľadu na hlasné slová ministra pre sociálnu politiku Pavla Rozenka o zvýšení dôchodkových dávok, Európa uznala, že i tak je to pod hranicou životného minima.  

Keď v roku 2006 dostal dôchodca Vladimír Petričenko prvé dôchodky, pochopil, že ich hodnota je proste smiešna a že je to úmyselné poškodzovanie ľudských práv. Nie je predsa možné za tisícku hrivien zaopatriť si potraviny i lieky. Petričenko sa preto obrátil na súd, pretože pochopil, že so systémom sa dá bojovať len jeho zbraňou.

„Najal som si advokáta, ktorý zozbieral dokumenty a podal žalobu na Európsky sú pre ľudské práva. Samozrejme, že to je na dlho, no stojí to za to. A hoci pokuta 1200 EUR, na úhradu ktorej odsúdili náš štát, je v porovnaní s desiatimi rokmi mizéria, no teraz majú všetci ukrajinskí dôchodcovia s minimálnou penziou dôvod obrátiť sa na adekvátne inštancie a získať doplatok nie menší, ako ten môj“, hovorí Petričenko.   

Oficiálne podľa ukrajinského ministerstva sociálnej politiky dôchodok, nižší ako životné minimum, dostáva vyše 100 tisíc dôchodcov.  Podľa právnikov ide o porušenie ľudských práv.

No a toto je logickým príkladom, ako sa majú svojich práv dopomôcť aj slovenskí dôchodcovia s dôchodkom nižším, ako je životné minimum.  

Podľa finobzor.ru, 7. 9. 2016

 

Ruské zlaté rezervy rastú obrovskými tempami

Bez ohľadu na všetko presvedčovanie západnými ekonómami, že rezervy Ruska sa prudko roztápajú, údaje poslednej štatistiky dokazujú opak.

Podľa Centrálnej banky RF medzinárodné rezervy RF dosahovali k 1. 9. 2016 395,2 mld. USD, čiže za ostatný mesiac vyrástli o 1,3 mld. USD. 

Po vrchole krízy, za ktorý sa považuje august 2015, medzinárodné rezervy Rusa vykazujú stabilný rast. Celkovo za ostatný rok narástli o vyše 37,5 mld. USD. 

Okrem toho rastú aj zásoby monetárneho zlata. Podľa posledných údajov, napríklad len v auguste Rusko nakúpilo približne 21 ton zlata. Ruské zlaté zásoby tak dosiahli už 1526 ton.

Podľa finobzor.ru, 7. 9. 2016

 

Rusko zlikvidovalo zaostávanie pri bezpilotníkoch

Podľa námestníka ministra obrany RF Jurija Borisova, Rusko úplne zlikvidovalo zaostávanie od západných konkurentov vo výrobe bezpilotníkov.

„Ešte pred niekoľkými rokmi nám vyčítali, že v tomto odvetví sme vážne zaostali, osobitne pri bezpilotníkoch. Myslím si, že dnes je už toto zaostávanie zlikvidované“, uvádza jeho slová Interfax.

„Ruská armáda už má vo výzbroji, a ruské firmy nám ponúkajú stále novšie výrobky všetkých typov – od taktických do strategických, tak informačné, ako aj útočné. Pričom aj lietadlové i vrtuľníkové“, spresnil Borisov.

Rusko nielen konštruuje bezpilotníky, ale aj systémy, ktoré sú s tým spojené. Napríklad koncern Kalašnikov čoskoro predstaví nový automatický systém (BAS) „súčasník“ – pásový obrnenec, ktorý môže spolu s bezpilotníkmi viesť prieskum i poskytova´t palebnú podporu vojskám.

V júli prebleskli informácie, že Rusko v Sýrii otestovalo nové bezpilotníky na vodíkovom palive, čo predlžuje dobu letu.

Podľa vz.ru, 7. 9. 2016

 

Rusi idú odmeňovať ženy, rodiace dve deti do tridsiatky

Ministerstvo práce analyzuje možnosti zavedenia doplnkových stimulov pre matky na rodenie dvoch detí do veku 30 rokov, vyhlásil vo Vladivostoku minister Maxim Topilin.

Musíme prijať nejaké doplnkové opatrenia na stimuláciu pôrodnosti, ktoré by dovolili stimulovať porodenie dvoch detí... povedzme do tridsať rokov“, povedal Topilin.

Podľa ria.ru, 6. 9. 2016

 

NI: USA – najväčšia vojnová mašinéria, neschopná vyhrať vojnu

Spojené štáty americké, bývalá najmohutnejšia vojnová mašinéria v dejinách, nedokáže vyhrať ani jednu vojnu, píše britský komentátor The National Interest Freddy Gray v článku „Vädnúca prevaha Európy, Veľkej Británie a Ameriky“.

USA sa podľa autora chopili úlohy svetového žandára, no nič dobrého z toho nevyšlo. „Keď si Amerika vytýči úlohu rozšíriť slobodu, bohatstvo a bezpečnosť, končí to znížením úrovne slobody, bohatstva a bezpečnosti“, zdôrazňuje a poznamenáva, že dokonca aj zjavne úspešné operácie USA v iných štátoch, konkrétne v Líbyi v roku 2011, vyúsťujú do katastrof.

Autor prichádza k záveru, že obdobie nadvlády USA na svetovej aréne sa končí. Nahradí ho „postpolárny“ svetový poriadok.

V ďalšom Gray píše, že gigantická Čína má „záhadné a zahalené“ medzinárodné ambície, Rusko, ktoré nazývajú slabnúcou mocnosťou, i tak dosahuje svoje strategické ciele, pričom i tam, kde ostatní krachujú. „Mäkká sila“ Kremľa má podľa neho teraz taký potenciál, aký nemala za ostatných tridsať rokov.

Gray sa venuje aj „očividnej konštante“, ktorou je súmrak Európy. „Dlhmi paralyzovaná EÚ prežíva vážnu politickú krízu“. EÚ, ktorá je druhým najväčším hospodárstvom sveta sa doposiaľ „v takmer plnej miere“ spolieha na dobrú vôľu a vojenskú moc USA.

Podľa ria.ru, 6. 9. 2016

 

Porošenko: Ruské embargo sa stalo pre Ukrajinu hospodárskym šokom

Predstaviteľ kyjevskej chunty vyhlásil, že Rusko je vinné z pádu životnej úrovne obyvateľstva Ukrajiny. To, že Ukrajina sa sama a dobrovoľne rozhodla znásobiť majetky svojim oligarchom a kompletne znížiť obyvateľstvu jeho životnú úroveň na katastrofálnu hodnotu, o tom poprevratoví mocní Ukrajiny mlčia.

Navyše prečo Ukrajinci obviňujú Rusko? Veď bolo to Rusko, ktoré ich upozornilo ako bude konať keď podpíšu asociačnú dohodu s EÚ. (Lenže Ukrajinci mu neverili. Čo nie je nič mimoriadne, pretože ani Slováci neverili, že po až 18 rokov po prevrate v novembri 1989 budú mať nižšie HDP ako za socializmu a teda aj nižšiu životnú úroveň. A odskákali si to aj tí, ktorí si to na námestiach s kľúčmi neodzvonili.)

Výsledkom zavedeného potravinového embarga Ruskom Ukrajina stratila najmenej 15 miliárd USD a to sa vraj stalo pre republiku „ekonomickým šokom“. Prezident zvyškovej Ukrajiny Petro Porošenko to vyhlásil pred poslancami Verchovnoj rady. Uviedol k tomu údaje, že do roku 2014 takmer tretina ukrajinského exportu smerovala do Ruska, dnes je tento ukazovateľ päťkrát nižší, uvádzajú RIA Novosti. „V roku 2015 v porovnaní s rokom 2014 náš export do Ruska klesol na polovicu a toto ešte nie je dno: mínus 34 % podľa výsledkov prvého polroka (2016). Podiel Ruska na ukrajinskom exporte činí... len 9 %, s tendenciou k ďalšiemu poklesu“, povedal Porošenko.

Poznamenal, že práve kvôli tejto „ekonomickej agresii“ mnohé ukrajinské podniky stratili stovky tisíc pracovných miest a v republike prudko poklesla životná úroveň.

Podľa kp.ru, 6. 9. 2016

 

Rusko konštruuje lietadlo s laserovou zbraňou novej generácie

Informáciu o tom prezradil zdroj z vojensko-priemyselného komplexu. Pracuje sa na novej generácii laserovej techniky na letecké použitie“, povedal pre TASS.

Podľa neho má ísť o lietadlo, ktoré je v otvorených zdrojoch označované ako A-60.

Pokusy skonštruovať lietajúci laser sú známe ešte zo sovietskych čias. Prvý exemplár lietadla A-60, postaveného na platforme Il-76MD, vzlietol v roku 1981. Pred pár rokmi bolo oznámené, že projekt bol obnovený.

Nad leteckým laserom sa pracovalo aj v USA, no v roku 2011 bol program (experimentálny Boeing YAL-1) zastavený.

No a to, že Rusi už majú niektoré druhy laserových zbraní vo výzbroji, oznámil 2. augusta 2016 námestník ministra obrany RF Jurij Borisov.

Podľa vz.ru, 6. 9. 2016

 

Konfliktný potenciál sveta rastie,...

...vrátane dôvodov zostrujúcich sa protikladov medzi štátmi a nerovnomernosťami ich rozvoja, konštatoval počas neformálneho stretnutia členov BRICS v rámci samitu G20 V. Putin.

„Vidíme, že naozaj sa zostrujú protiklady, že silnejú nerovnomernosti rozvoja medzi bohatými a chudobnými štátmi, že sa zostruje boj o zdroje, o trhy, o dopravné tepny – na pozadí toho rastie aj konfliktný potenciál, množia sa ohniská napätia“, povedal ruský líder a ďalej doplnil, že „zahraničím provokované občianske vojny, dezintegrácia štátnych štruktúr v Iraku, Líbyi a Jemene zmenili Blízky východ na „územie chaosu a predmostie pre medzinárodný terorizmus, ktorý znepokojuje všetkých nás“. Navyše, že vyprovokoval nekontrolovateľnú vlnu migrácie.

„Expanzia IŠ a spojených s ním extrémistov všetkých druhov sa stala reálnou výzvou bezpečnosti...“, konštatoval Putin.

Podľa ria.ru, 4. 9. 2016

 

K roku 2030 sa Rusku predpovedá líderstvo v ťažbe zlata

Rusko sa môže k roku 2030 stať svetovým lídrom v ťažbe nakoľko dosiahne ročnú ťažbu 400 ton zlata, oznámil počas 35. Medzinárodného geologického kongresu v Kapskom meste poradca generálneho riaditeľa Rosgeologia, a.s. Boris Michajlov.

Dodal, že „dosiahnuté tempá rastu sa udržia minimálne do roku 2050“.

Podľa vz.ru, 2. 9. 2016

 

CNN: Pokus izolovať Rusko sankciami napomohol len rastu jeho vplyvu

Pred dvomi rokmi na samite G20 v austrálskom Brisbane bolo Rusko prijaté chladno, od tých čias však vplyv Moskvy natoľko vyrástol, že sa už nedá ignorovať, nazdáva sa redaktor televízie CNN Matthew Chance. 

Nejaký čas po krymských udalostiach Západ hovoril o izolácii Ruska, vyvolanej európskymi a americkými sankciami, lenže zdá sa, že Moskva sa vrátila do svetovej arény ako veľmoc, ktorú dvadsiatka už nemohla ignorovať, nech by si to akokoľvek želala, poznamenáva novinár.

„Tento obrat je osobitne viditeľný v Sýrii, kde operácia ruského letectva zmenila pomer síl v prospech spojenca (Ruska) Bašara Asada“, zdôraznil Chance.

Okolo samitu „Veľkej dvadsiatky“ v Číne je ešte viac neurčitosti ohľadne situácie v Sýrii a konfliktu na Ukrajine. Tieto okolnosti vraj pritiahnu ešte viac pozornosti k „hosťovi č. 1“ pekinského zjazdu svetových lídrov (4. – 5. 9.), k prezidentovi RF Vladimírovi Putinovi.

Podľa ria.ru, 2. 9. 2016  

 

Chcete prehodnocovať výsledky 2. sv. vojny? Tak teda zástavu nad hlavu a začnite! (2 x video v ruštine)

Aj tieto slová zazneli z úst ruského prezidenta V. Putina  v rozhovore pre agentúru Bloomberg. Jej redaktor, vraj žartom, sa Putina opýtal, či by neuvažoval o návrate Kaliningradu Nemecku?

Putin to však vzal úplne vážne a povedal: -  Ak sa niekomu žiada prehodnocovať výsledky 2. sv. vojny, poďme, skúsime o tejto téme diskutovať. Potom však nebudeme hovoriť len o Kaliningrade, ale celkove o východných územiach Nemecka, o Ľvove, ktorý bol súčasťou Poľska a tak ďalej, a tak ďalej. Je tam aj Maďarsko, je tam i Rumunsko (na Slovensko ruský prezident zabudol – pozn. srspol.)

„Ak sa niekomu žiada otvoriť túto Pandorinu skrinku a začať okolo nej robiť, prosím, zástavu nad hlavu a začnite“, povedal Putin. 

Články a videá:   http://www.vz.ru/news/2016/9/2/830167.html 

http://www.vz.ru/news/2016/9/2/830165.html  

Podľa vz.ru, 2. 9. 2016

 

„Ruské brilianty“ pokoria svetový trh už o rok

Najväčšia svetová ťažobná spoločnosť „Alrosa“ pracuje na marketingovom programe na vstup na svetový trh so značkami „Ruské brilianty“ a „Farebné kamene“, čo spoločnosti na rast jej kapitalizácie dovolí obsadiť určitú časť v takých veľkých aukciách ako Sotheby´s a Christie´s.

- Konkrétne objemové úlohy nemáme, existuje len úloha predávať 100 % vyrobenej produkcie s maximálnym valutovým výnosom“, povedal predstaviteľ AK „Alrosa“.

Spoločnosť podľa neho každoročne predáva brilianty v hodnote 110 – 115 miliónov USD (čo je 5 % jej objemu) a má obsadených 20 % ruského trhu brúsených kameňov. 

Podľa finobzor.ru, 2. 9. 2016

 

Lavrov o dvojakých štandardoch pri štátnych prevratoch

Odlišnosť vzťahu voči štátnemu prevratu na Ukrajine a voči pokusu puču v Turecku odhalilo svetu dvojaké štandardy Západu, uverejnila RIA Novosti vyhlásenie ruského ministra zahraničia S. Lavrova.

„Ba čo viac, na upevnenie americkej úlohy a vplyvu na európske štáty, bola vymyslená aj hrozba zo strany Ruska, využitý prevrat na Ukrajine, ktorý bol okamžite aktívne podporený Západom, bez ohľadu na všetky ich princípy. Dvojaké štandardy sú očividné. Nikomu z našich západných partnerov ani len nenapadlo povedať o Ukrajine to, čo sa hovorí o pokuse prevratu v Turecku – že prevraty sú neprípustné“, povedal minister.

Pripomenul tiež, že vo vzťahu k Turecku „neexistovali ani žiadne záväzky, podobné tým, pod ktoré sa podpísali Francúzsko, Nemecko a Poľsko 20. februára 2014, zaručujúce sa podporou dohôd medzi Viktorom Janukovičom a opozíciou“.

„Ráno všetko krachlo, oni si umyli ruky, povediac „tak to vyšlo, prepáčte“. Keď sme sa ich pokúsili zahanbiť, hovoriac, že dohoda bola nimi ručená, skryli sa do tieňa, ukryli v kríkoch, prišli do rozpakov. Američania nás prosili podporiť túto dohodu a keď sme to urobili a dohoda už k ránu bola pošliapaná, sa tiež zahanbene odmlčali. Čiže, existovali záväzky zo strany EÚ, boli tam podpisy. Je to dvojtvárnosť“, vyhlásil Lavrov. 

„Že sa to takto udialo (na Ukrajine) jednoznačne preukazuje, že Západ bol zainteresovaný na tomto prevrate. Hovoria, že ho nepripravovali, to vráj národ povstal, my však vieme, že to nie je celkom tak“, poznamenal.

„To, že západné štáty sú zainteresované na tomto prevrate a potom fakticky dovolili poprevratovému režimu použiť armádu proti Donbasu a ďalších východných častí Ukrajiny, ktoré nepodporili tento protištátny prevrat, je „medicínskym“ faktom“, vysvetlil šéf ruskej diplomacie.

„Máme dokumenty, v ktorých NATO ešte počas krízy požadovalo od Janukoviča nepoužiť armádu proti ľudu, ale hneď po prevrate, keď bola vyhlásená takzvaná antiteroristická operácia, zazneli výzvy voči novým úradom Ukrajiny proporcionálne použiť na navedenie ústavného poriadku silu. Pri tomto už ani netreba vysvetľovať, ako sa to nazýva“, dodal Lavrov.

Podľa topwar.ru, 2016

 

V Societe Generale vyhlásili, že hospodárstvo USA sa už dlho nad vodou neudrží

Jediným, čo odďaľuje USA od recesie, je spotrebiteľ, dlho sa už hospodárstvo nad vodou neudrží, vyhlásil analytik bankt Societe Generale Albert Edwards, píše Business Insider.

Hospodárstvo USA sa podľa neho tak spomalilo, že je blízke k rýchlosti krachu a zníženie výrobných investícií a zisku ukazuje, že recesia už nie je za horami. Jediné, čo ho podporuje je úroveň výdajov spotrebiteľov, ktorá dosahuje približne 70 % HDP USA.

USA podľa Edwardsa však napriek tomu môžu stratiť aj túto podporu. „Jediné, čo bráni USA zrútiť sa do recesie je americký spotrebiteľ. Ťažko sa dá povedať, že spotreba je motorom ekonomiky. Skôr sa to podobá na termitmi prežrané drevo, ktoré praská pod ťažobou hospodárstva v podobe mŕtveho nákladu. Ekonomické ozdravenie (...) sa evidentne blíži k svojmu koncu“, tvrdí on.    

Analytik porovnal súčasnú hospodársku situáciu v USA s tou, ktorá bola pozorovateľná pred finančnou krízou v roku 2007, keď iba spotreba delila ekonomiku od recesie. Neexistencia investícií do podnikania a spomalenie trhu práce sa vtedy dotklo i spotrebiteľov a HDP padol.

Edwards varuje, že rast inflácie v USA začne čoskoro čerpať rezervy spotrebiteľov, čo situáciu len prehĺbi.

Podľa ria.ru, 1. 9. 2016

 

Moskovské školy v ratingu PISA predbehli americké a skoro všetky európske

Moskovské školy sa podľa prestížneho medzinárodného ratingu PISA umiestnili v desiatke najlepších škôl na svete, predbehnúc pri tom školy z USA i väčšiny európskych štátov, povedal primátor Moskvy Sergej Sobjanin v rozhovore pre "Rossijskuju gazetu". 

"Moskva sa dostala medzi desať najlepších na svete a potvrdili to všetci vysokokvalifikovaní experti. Pred nami sa ocitol len jeden európsky štát – Fínsko, jeden severoamerický – Kanada a všetky ostatné štáty sú z juhovýchodnej Ázie – Singapur, Honkong, Šanghaj, Japonsko a Južná Kórea so svojou špecifikou vzdelávania. Prevažná väčšina štátov Európy, takých ako Francúzsko, Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko, Veľká Británia majú podstatne nižšie ukazovatele, tak ako aj USA", dodal Sobjanin.

Primátor tiež vysvetlil, prečo sa moskovské školy ocitli vo svetovom ratingu.

"Vysvetlím, čo je to za rating. Zostavujú ho v rámci Organizácie hospodárskej spolupráce a rozvoja, ktorá združuje najpoprednejšie štáty sveta. No a práve organizátorov tohto ratingu sme požiadali aby aj v Moskve uskutočnili plnohodnotný prieskum kvality nášho vzdelávania a porovnanie ho s kvalitou v iných štátoch. Pričom nie náhodným výberom, ale vo všetkých moskovských školách. Zvyčajne sa to robí na úrovni štátov, no ako výnimka sa situácia sleduje v Šanghaji, Honkongu a v rade ďalších miest", dodal.

Poznámka redakcie: V minuloročnom ratingu bolo v prvej jedenástke ešte päť európskych štátov: 6. Fínsko, 7. Estónsko, 8. Švajčiarsko, 9. Holandsko a 11. Poľsko.

Podľa ria.ru, 31. 8. 2016

 

Die Welt: Západ sa bezmocne pozerá, ako si Rusko prinavracia štatút superveľmoci

Kým Západ bezmocne pozerá na komplukujúcu sa situáciu v Sýrii, Rusko sa zmenilo na štát, bez rozhodnutia ktorého sa riešenie konfliktu stalo nemožné. Moskva chce mať s Washingtonom rovnoprávny dialóg a usiluje sa prinavrátiť si štatút superveľmoci. A práve na to buduje vzťahy so štátmi Blízkeho východu, píše Die Welt.

Podľa nemeckého listu má Moskva v Sýrii tri ciele – po prvé, nedopustiť krach sýrskeho režimu a aby región rátal s ruskými záujmami. Po druhé, boj s islamistami a po tretie, Rusko sa snaží prinavrátiť si právo hlasu na medzinárodných i regionálnych úrovniach.

Pri tom. Na rozdiel od ZSSR, Rusko stavia nie na ideológiu, ale na pragmatizmus, poznamenáva Die Welt. Moskva pri tomto prístupe prejavuje charakteristickú pružnosť. Tak napríklad, na jeseň minulého roka, keď Turecko zostrelilo ruský Su-24, vznikla hrozba otvorenej vojenskej opozície medzi štátmi. Lenže dnes sa dá pozorovať na tureckú vojenskú operáciu v Sýrii veľmi zmierlivá reakcia Ruska, uvádza článok.

Rusko je okrem toho zainteresované na dobrých strategických vzťahoch s Iránom. Moskva sa snaží o hospodárske partnerstvo, hoci zatiaľ sa z priateľských vzťahov s Iránom najväčšej výhode teší vojenský priemysel. Konkrétne, Rusko dodalo Iránu systémy PVO S-300, ktoré majú ochraňovať atómové objekty. 

Podľa vz.ru, 1. 9. 2016

 

Súhlas, ktorý Putinovi razantne zvýši počet priaznivcov

Slovenský politik, ktorý by sa tiež vydal cestou realizácie nápadu Federácie nezávislých odborov Ruska M. Šmakova, by si tiež asi zabezpečil svoje ďalšie zvolenie. Ruskí odborári navrhujú zaviesť do Občianskeho zákonníka klauzulu o prednostnej výplate miezd pred inými platbami. Rusi tak v praxi idú dokázať, že pracujúci občan je viac, ako ktokoľvek iný, vrátane štátu.

Šmakov pri stretnutí s Putinom vyhlásil, že tieto novelizácie sú v plnom súlade so znením konvencie Medzinárodnej organizácie práce o ochrane zárobku, ktorú Rusko ratifikovalo.

„...mzda má prioritu pred inými povinnými platbami, takými ako úhrady do sociálnych fondov a dokonca aj dane. Ak to dosiahneme, dokážeme posilniť aktivitu našej daňovej správy, ktorá pracuje dostatočne dobre a efektívne. Proces výplaty mzdy a neexistencia dlhov: kým nebude vyplatená mzda, nebudú sa platiť ani dane“.   

Putinovi sa Šmakovov nápad zdá opodstatnený, osobitne teraz.

Poznámka redakcie: Tak čo, slovenskí odborári! Chytíte sa tohto nápadu?

Podľa finobzor.ru, 31. 8. 2016

 

Analytik: Prečo F-35 neporazí Su-35 ani za milión rokov?

Americký stíhač F-35 má nedostatky, kvôli ktorým nikdy nemôže poraziť ruský stíhač Su-35, „dokonca ani o milión rokov“, píše člen Kráľovského inštitútu obranných výskumov V. Británie Justin Bronk v Business Insider.

V počiatkoch konštruovania F-35 experti o ňom tvrdili, že dokonca zaostáva aj za F-16, ktorý má nahradiť. Neskôr boli niektoré nedostatky napravené, lenže tlak na neviditeľnosť zatienil tlak na ozajstné bojové charakteristiky.

„Práve z tohto dôvodu omnoho starší bojovníci ako Su-35 alebo Typhoon, pravdepodobne dokážu zničiť F-35 v blízkom boji“, uvádza autor. (Podľa iných expertov z Ruska v boji na veľké vzdialenosti ho Su-35 zničí dávno predtým, ako by ho F-35 vôbec dokázal zaregistrovať – pozn. red.)

Podľa ria.ru, 31. 8. 2016

 

Internet musí byť nahradený eurázijskou sieťou

V Rusku sa konala previerka bojovej pripravenosti ozbrojených síl a aj ministerstiev a úradov v podmienkach vojnovej situácie. Paralelne prebieha v ruskej spoločnosti diskusia o možných pokusov odpojenia sa od celosvetovej siete internetu.

Expertka ústredia geopolitických expertíz  a šéfka informačnej služby Euroázijského zväzu mládeže Natália Makejeva. Táto téma je podľa nej značne oneskorená. Mala byť posúdená už dávno. Euroázijci nastoľovali otázku bezpečnosti internetu už pred desiatimi rokmi, ich názor však vyvolal hystériu medzi liberálmi a ľahostajnosť zo strany úradov.

„Nejde tu o samotný internet, ale o jeho súvislostiach. Kľúčovými otázkami sú banková sféra, mobilné a stacionárne telefonické spojenie, elektrina. K internetu je v Rusku pripojených príliš veľa systémov, čo v prípade odpojenia hrozí infraštruktúrnym kolapsom, pretože služba domén... sa nachádza v budove ministerstva obchodu USA“, povedala.

Ruska expertka je presvedčená, že vytvorenie národnej siete, ktorá bude fungovať nezávisle na vôli USA, je jednoducho nutné. „Samozrejme, že keď odštartuje národná sieť, tak liberáli začnú vyť o totalitnom režime. Pričom ide len o bezpečnosť každého!“, dodala N. Makejeva.

Podľa evrazia.org, 30. 8. 2016

 

Poľský exprezident: Úrady vedú štát k občianskej vojne

Súčasné vedenie Poľska vedie štát k občianskej vojne, nazdáva sa exprezident Lech Walesa.

V rozhovore pre televíziu TVN24 sa vyjadril k incidentu, ktorý sa udial na omši v Gdansku pri slávnostnom pochovaní pozostatkov Danuty Siedzikówny a Felixa Selmanovica – zdravotnej sestry a vojaka Zemskej armády, ktorí sa po vojne postavili proti komunistickým úradom Poľska. Obaja boli v roku 1946 zastrelení, ich pozostatky boli nájdené pred dvoma rokmi na cintoríne v Gdansku.

Podujatia sa zúčastnil aj prezident Andrzej Duda, ktorý tam vyhlásil, že znovu pochovanie pozostatkov „obnovuje dôstojnosť poľského štátu“, ktorý počas mnohých rokov nemohol vzdať úctu svojím hrdinom.  

Walesa sa o týchto slovách vyjadril, že podobný krok počas jeho prezidentstva by vyústil do občianskej vojny. „Napochybujem o tom, že ak by som bol nezodpovedný a urobil by som takýto krok, vyústilo by to do občianskej vojny“, vyhlásil.

Walesa dodal, že prišiel na omšu, aby sa pomodlil a politické vyhlásenia počas bohoslužby by tu byť nemali. Preto vraj demonštratívne odišiel z kostola. 

„Ak niekto smeruje k občianskej vojne, uvidíme, že druhá strana bude potom konať rovnako. Od začiatku som varoval, že nám hrozí občianska vojna a ak títo ľudia budú konať nezodpovedne, potom sa nepochybne budeme hýbať týmto smerom“, dodal.

Podľa ria.ru, 31. 8. 2016

 

Rusi vymysleli patróny na trojnásobne zrýchlenú kadenciu

Koncern „Techmaš“ dodal do výzbroje ruskej armády muníciu novej generácie pre 30-mm rýchlopalné kanóny. Okrem trojnásobného zvýšenia kadencie až šesťkrát zvyšujú životnosť hlavní, uvádza tlačová služba koncernu.

„Patróny s trieštivo-trhavým a zápalným ústrojenstvom a s trieštivo-svietiacou muníciou s ústrojenstvom z plastickej látky, sú predovšetkým predurčené pre protivzdušnú obranu lodí v blízkom poli“, hovorí sa v ozname.

Táto munícia sa vraj bude používať v lietadlových kanónoch.

Podľa ria.ru, 30. 8. 2016

 

US Army je schopná naraz poraziť Rusko i Čínu

Novinár National Interest Robert Farley sa pokúsil predpovedať vývoj „najhoršieho scenára“ pre USA – začiatok vojny naraz s Ruskom i Čínou. Hovorí, že s podporou NATO Amerika môže rýchlo zvíťaziť, píše Russia Today. 

„USA môžu naraz viesť dve vojny a dokonca v nich aj zvíťaziť alebo, v mimoriadnom prípade, sa dostatočne priblížiť k víťazstvu takým spôsobom, že ani Rusku a ani Číne nezostanú žiadne osobité nádeje v tejto hazardnej hre. Spojené štáty to môžu urobiť, pretože majú najhroznejšiu armádu sveta a sú na čele mohutnej vojenskej aliancie“, píše Farley.

Autor sa vo svojom článku riadi tým, že Rusko a Čína budú nejednotní, nakoľko obaja majú „svoje vlastné ciele“.  R. Farley tiež obviňuje Moskvu, že v prípade konfliktu USA – Čína, Rusko napadne Pobaltsko, aby získalo toto územie.

Novinár tiež tvrdí, že táto vojna je možná len s podporou Číny alebo Ruska. Celé presvedčenie o víťazstve USA opiera o to, že počas Druhej svetovej vojny vraj na pozemné vojská USA „pripadla hlavná záťaž obrany Európy“, kým vojenské námorníctvo USA bolo sústredené v Tichom oceáne.

Podľa tv.zvezda.ru, 29. 8. 2016

 

Na Slovensko prišli ruské "Tigre"

Ruská vojensko-priemyselná spoločnosť dodala Slovensku policajné obrnené autá "Tiger", uvádza TASS slová vedúceho spoločnosti Alexandra Krasovického. 

"Z toho, čo môžem prezradiť, poviem, že sa uskutočnila dodávka policajných "Tigrov" na Slovensko", povedal a prezradil, že nie všetci zahraniční zákazníci chcú aby ich menovali. 

"Existuje rad nástrojov, pomocou ktorých my dodávame naše autá do iných štátov a oni ich realizujú pod svojimi značkami, na "Tigre" montujú rozličnú výzbroj." 

Podľa topwar.ru, 28. 8. 2016

 

Konflikt na Ukrajine vznikol kvôli snahe ustanoviť nad ňou kontrolu

Konflikt na Ukrajine vznikol kvôli snahe EÚ a USA zatiahnuť ju do zóny svojho vplyvu., píše Sunday Telegraph.

"Existovala len jedna príčina, prečo sa tragédia, trhajúca Ukrajinu na časti, zvrhla, ako sa to udialo v zime 2013-2014. Bola to pohŕdavá snaha Európskej únie, podporovaná Spojenými štátmi, zaťahujúca Ukrajinu do svojej neustále sa rozrastajúcej ríše. Kvôli tomu Západ s potešením pozoroval ako bol proruský ukrajinský prezident zvrhnutý počas štátneho prevratu nevolenou marionetkou, vyhovujúcou Európskej únii", poznamenáva autor článku Christopher Booker po tutulkom "Vďaka svojhlavosti EÚ, Rusko na Ukrajine nevyhnutné zvíťazí", uvádza TASS.

Podľa autora "dalo sa s určitosťou čakať, že rusky hovoriaci obyvatelia Krymu a východnej Ukrajiny dajú prednosť, aby ich riadili pobratimovia z Moskvy, ako nejaká čudná forma vlády z ďalekého Bruselu, ktorej i tak nezačali chápať".

"Pre Západ, - pokračuje autor, - bolo do istej miery nebezpečné nerozumne reagovať tak, ako to oni aj urobili, pričom štátny tajomník USA John Kerry popisoval hlasovanie na Kryme ako "neslýchaný akt agresie", britský princ Charles začal Putina porovnávať s Hitlerom a baronesu Caterine Ashtonovú v Kyjeve vítalo 200 tisíc Ukrajincov kričiacich "Európa, Európa", pričom mnohým za to Brusel zaplatil."

Booker sa nazdáva, že "po takmer troch rokoch občianskej vojny, v ktorej už padlo vyše 9 tisíc ľudí, sa lídri Západu predviedli tak ponižujúco bezbranní, ako vždy".

Autor článku predpokladá, že "jedinou cestou z tejto slepej uličky by bolo pripojenie východnej Ukrajiny k Rusku".

Podľa vz.ru 28. 8. 2016

 

Svetové hospodárstvo je v šoku. USA sa vzdávajú dolára

Najväčšie banky USA rozpracovali plán, ako sa vzdať dolára a zradiť celé hospodárstvo sveta. K roku 2018 plánujú prejsť na nový spôsob prepočtov, podložiac tým nohu hospodárstvu Ameriky i sveta. 

UBS, Deutsche Bank, Santander i Bank of New York Mellon sa dohodli na fúzii v rámci programu výmenných operácií. Znamená to, že dolár už viac pri platbách nebude figurovať. Štart je naznačený na rok 2018.

Obchody sa budú realizovať v ich osobnej mene utility settlement coin.

Obdobnú iniciatívu podporujú aj banky Goldman Sachs a JP Morgan, lenže tie v rámci svojho programu.

Vzhľadom na to, že úradovne bánk sa nachádzajú v mnohých hospodársky rozvinutých štátov, nový platobný systém môže zničiť americkú menu.
Banky USA sa tým stanú nezávislými od federálneho rezervného systému a aj od tlačiarenského stroja, čo však môže mať negatívne následky na svetovú ekonomiku, pretože štát nebude mať kontrolu nad novou menou.
Verejnosť reaguje na novú skutočnosť mimoriadne znepokojene. Ľudia sú presvedčení, že bankový plán vyprodukuje novú krízu, akú svet ešte nezažil. 

Podľa finobzor.ru, 26. 8. 2016

 

Mutko vyhlásil, že McLarenova správa je sfalšovaná

Ruský minister športu Vitalij Mutko vyhlásil, že správa komisie WADA na čele s R. McLarenom, právne neobstojí pri žiadnej kritike. 

"Správu sme posúdili a náš názor sme poslali WADA i MOV. Záver – že bola sfalšovaná. Jej právna technológia neobstojí pri žiadnej kritike", povedal Mutko v éteri "Matč.tv".

Ministerstvo športu RF sa podľa jeho slov obrátilo na občianske súdy a autori správy budú vzatí na trestnú zodpovednosť.

"Obrátili sme sa aj na vedenie švajčiarskej spoločnosti, ktorá vyrobila banku na ochranu vzoriek", dodal minister. Chceme, aby sa k tomu verejne vyjadrili", dodal minister.

V správe McLarena sa tvrdí, že v Rusku akoby existoval štátom riadený systém ukrývania pozitívnych dopingových vzoriek. WADA na základe toho odporučila odstrániť národný tím Ruska od Olympijských i Paralympijských hier v Rio de Janeiro. No a výkonný výbor MOV na základe tohto odovzdal právo pripustenia atlétov na OH 2016 medzinárodným športovým federáciám. Medzinárodný paralympijský výbor odstránil od hier všetkých ruských paralympionikov.

Podľa ria.ru, 27. 8. 2016

 

Rusko prichytilo USA nepripravené na pomstu za športovcov

Moskva spôsobila dvojaký úder národnej prestíže USA: "Rýchlo, tvrdo a úplne v inej sfére". Ruská odpoveď na americko-britské ohavnosti v Rio "prekvapila a nadchla" komentátora RIA Novosti.

On si spomenul na perfektný citát 35. prezidenta USA J. Kennedyho: "Dnes sú pre prestíž národa skutočne dôležité dve veci: lety do kozmu a zlaté olympijské medaile".

Autor článku je presvedčený, že nechutnosť s dopingom mala pomôcť zvýšiť národnú prestíž USA, a logicky, ruskú zničiť.

V článku sa hovorí, že Moskva odpovedala rýchlo, tvrdo a úplne v inej sfére – v kozmickej. Dve nečakané rozhodnutia prezidenta Ruska Vladimíra Putina prekvapili USA a ako pomsta boli pre nich úplne nečakané. Z NASA prišli tieto vyhlásenia:

Prvé, Rusko vyhlásilo, že z finančných dôvodov nemôže držať naraz troch kozmonautov na MKS.

Druhé, Rusko sa s konečnou platnosťou vzdalo konštruovania "ťažkého" variantu rakety "Angara" na vodíkovom palive, pri uprednostnení "Energii" s motormi RD-171 na dvojici kerosín-kyslík.

Prvé rozhodnutie je založené na tom, že celé technické zabezpečenie MKS leží na ruských kozmonautoch. Americkí kolegovia nie sú školení na tieto stránky kozmickej práce. Nasledovala reakcia NASA.

"Budeme vzdorovať všetkému, čo môže zvýšiť riziká v programe. Predovšetkým, rizikám americkej posádky na palube, a tiež rizikám pre samotnú stanicu".

(Tu si treba uvedomiť jednu osobitosť MKS. Ak sa veci pohnú ešte viac k horšiemu, ruská časť MKS sa pokojne môže od americkej oddeliť a v kozme fungovať ďalej. Americká to nedokáže, pre ňu by to bol hrob – pozn. redakcia srspol.)

Druhé rozhodnutie je založené na tom, že motor na čistom vodíku bol Rusku nanútený Spojenými štátmi. Pritom však jeho možnosti boli až bezbožne zveličené, počnúc užitočnou záťažou a končiac nezmyselnými ekonomickými nákladmi na štart rakiet. Dokonca aj samotné USA uskutočňujú len štyri takéto štarty do roka. Program je evidentne objednaný a smerujúci predovšetkým na vytlačenie konkurentov zo svetového trhu kozmických štartov.

Ruská pomsta v tvare obyčajného vzdania sa od konštruovania rakety s vodíkovým motorom nachytala Ameriku nepripravenou: nemá komu konkurovať, Američanmi ponúkané štarty budú voči štartom s ruským RD-171 cenovo nepríťažlivé. Moskva tak nasadila zatiaľ len varovný dvojitý nelson svojím americkým "partnerom".  

Podľa only-new.com, 25. 8. 2016

 

Kaczynského lietadlo – nový svedok, nové podrobnosti havárie

Varšava už počas príprav letu prezidenta Poľska Lecha Kaczynského do Smolenska v roku 2010 vedela, že tamojšie letisko nepracuje, povedal jeden zo svedkov leteckej katastrofy, bývalý spolupracovník prezidentskej kancelárie Maciej J.

Agentúra PAP uvádza, že svedok Maciej J. sa v kancelárii prezidenta zaoberal zahraničnými otázkami. Kancelária poľského premiéra i ministra zahraničia trvali, podľa neho, na tom, aby Kaczynski vôbec neletel do Smolenska. Maciej J. tvrdí, že to vedel od svojho nadriadeného – námestníka štátneho tajomníka Mariusza Handzlika, ktorý neskôr taktiež zahynul pri Smolensku. Uvádza RIA Novosti. „To, že letisko nepracuje, bolo známe už v momente prípravy tejto návštevy“, vyhlásil Maciej J.

Možnosť pristátia na inom letisku sa vraj neposudzovala kvôli veľkým vzdialenostiam.  

Svedok tiež tvrdí, že ruská strana upozorňovala, že 7. apríla, počas návštevy vtedajšieho predsedu vlády Donalda Tuska bude letisko v plnej pohotovosti, no „podporova´t plnú pohotovosť 10. apríla bude ťažké“.

Maciej J. bol prítomný v Smolensku na letisku ráno 10. apríla. Podľa jeho slov pred katastrofou sa objavila informácia, že lietadlo je presmerované do Brjanska alebo do Moskvy, lenže potom sa zistilo, že sa napriek tomu pokúsi pristáť v Smolensku. Už po havárii si vraj vypočul rozhovor „rusov v maskáčoch“ o tom, že posádke lietadla hovorili, aby nepristávali v Smolensku-severnom.

Nedávno minister zahraničia Witold Waszczykowski oznámil existenciu neznámych dokumentov o návšteve Lecha Kaczynského Katyne v roku 2010.  „Z dokumentov, ktoré osobne študujem a ktoré chcem o niekoľko dní v septembri zverejniť (ide o záznamy rôznych poľsko-ruských rozhovorov na rôznych úrovniach – od rozhovorov expertov do najvyššej úrovne) vyplýva, že ruská strana trvala na tom, aby sa podujatia v Katyni prezident Lech Kaczynski nezúčastnil“, vyhlásil Waszczykowski.

10. apríla minister obrany Poľska Antoni Macierewicz vyhlásil, že vláda Donalda Tuska sfalšovala správu o katastrofe pri Smolensku. A prezident Andrzej Duda vyhlásil, že letecká katastrofa sa stala výsledkom ľajdáctva a neporiadku pri riadení štátu.

Podľa vz.ru, 24. 8. 2016

 

Lavrov: Rusko zachránilo Sýriu pred USA už v roku 2013

Minister zahraničia Sergej Lavrov prezradil úlohu RF v udalostiach roku 2013, výsledkom ktorej bola možno odvrátená nejedna obrovská katastrofa.

USA už dávno vedú hybridnú vojnu proti režimu Bašara Asada v Sýrii. Jednou zo zámienok na bombardovanie a rozpútanie vojny proti sýrskej vláde boli chemické zbrane Damaška. Pripomeňme, že zámienkou na vpád Pentagonu do Iraku bolo tiež obvinenie z existencie chemických zbraní vlády Saddáma Husajna.

Útok USA proti Sýrii bol odvrátený vďaka práci ruskej diplomacie a vojenských expertov pri sprostredkovaní ktorých úrady v Damašku súhlasili začať proces utilizácie svojho arzenálu chemických zbraní v roku 2013.

Vo februári 2015 MZV RF vyhlásilo o presvedčení o kompletnom zničení zásob chemických zbraní a o ukončení chemického odzbrojenia Sýrie. Sergej Lavrov vyhlásil, že v prípade, ak by sa to nestalo, dnešné následky by mohli byť zničujúcou katastrofou.

Od počiatku súčasnej vojny v Sýrii sa otravné látky (ako napr. sarin) neraz použili teroristami ako zbrane hromadného ničenia. Je jasné, že ak sa do rúk teroristov dostala ťažká výzbroj vládnych vojsk, mohli sa zmocniť aj chemickej výzbroje, čo sa však nestalo vďaka úsilu Ruska...

Podľa politexpert.net, 23. 8. 2016

 

Rusi idú zadarmo dostávať pôdu: 1 Rus – 1 ha

Od roku 2017 (na Ďalekom východe už od 1. 10. 2016) môže každý Rus dostať hektár pôdy zadarmo. Ak ho v priebehu piatich rokov začne poľnohospodársky využívať, štát mu ho prevedie do osobného vlastníctva. Keď hovoríme „každý Rus“, znamená to, že štvorčlenná rodina môže okamžite začať hospodáriť na štyroch hektároch.

Samozrejme, že štát si stavia aj nejaké podmienky. Ak vlastník pridelenú pôdu nezačne obrábať, štát mu ju po piatich rokoch automaticky odoberie. Spôsobov využívania štát ustanovil v podobe 30 variantov a tie čoskoro zverejní.

Zákon príde do Štátnej Dumy RF už v septembri.

Podľa nation-news.ru, 22. 8. 2016

 

Američanom hrozí odveta, môžu prehrať usporiadateľstvo OH 2024

Prihláška Los Angeles na uskutočnenie letných OH 2024 môže prehrať kvôli protiamerickým náladám v Medzinárodnom olympijskom výbore, oznamujú západné spravodajské agentúry s odvolávkou sa na svoje zdroje v MOV.

Podľa týchto zdrojov je niekoľko členov MOV rozhnevaných na USA za americkú kampaň na nepripustenie ruských športovcov na OH 2016 v Rio de Janeiro, uvádza Reuters.

Traja členovia MOV, nijako nespojení s Ruskom, s podmienkou zachovania anonymity vyhlásili, že tlak, ktorý USA vyvinuli na situáciu s dopingovými obvineniami na adresu Rusov, omráčilo ich prípravu na OH v Rio a pošpinilo reputáciu samotného výboru.

Rozhodnutie o organizátorovi LOH 2024 bude prijaté v septembri 2017. Protikandidátmi najväčšieho mesta v Kalifornii sú Paríž, Rím a Budapešť. Reuters poznamenáva, že o víťazstve pri tomto hlasovaní môže rozhodnúť hŕstka hlasov. Tak, ako to bolo v prípade Pekingu keď len o štyri hlasy predbehol Alma-Atu.

Podľa vz.ru, 22. 8. 2016

 

Krym hrozí Ukrajine súdom za náhradu škody za „20 rokov drancovania“

Vedenie Republiky Krym v odpovedi na výhrady Kyjeva o právach na suverénne vody okolo polostrova si ponechávajú právo podať proti žalobu – za škodu, ktorá bola spôsobená republike za dvadsaťročné drancovanie ostrova ukrajinskými úradmi, oznámil podpredseda krymskej vlády Ruslan Baľbek.

„Krym má právo podať proti žalobu a požadovať od Ukrajiny náhradu škody za drancovanie, ktoré uskutočňovala na polostrove počas dvoch desaťročí, keď sa pod „šéfstvom“ kyjevských úradov bačovalo s krymskou pôdou, nehnuteľnosťami, odoberali sa kompletne všetky dane a pritom sa do rozvoja infraštruktúry a hospodárstva regiónu nič neinvestovalo“, povedal RIA Novosti Baľbek a ďalej zdôraznil, že požiadavky ukrajinskej strany ohľadne suverénnych práv na vody okolo Krymu nenesú žiadne právne následky a majú len populistický charakter.

„Je celkom možné, že sa nájde súd, ktorý vynesie rozhodnutie, zaväzujúce RF podriadiť sa ukrajinským požiadavkám. Lenže tieto požiadavky sa budú plniť iba v zápale predstáv sudcu a horúčkovitom blúznení ukrajinských politikov“, povedal tiež Baľbek.

Poznámka: Zaujímavá by bola situácia, ako by sa súdy postavili k otázke ak by sa Krym začal súdiť za škody spôsobené mu Ukrajinou tým, že odmietla akceptovať krymské referendum o samostatnosti polostrova už v roku 1991, pri rozpade ZSSR. Pretože na základe Belovežských dohôd mali bývalé sovietske republiky poskytnúť právo na odčlenenie tým svojim súčastiam, ktoré o to prejavia záujem. Referendami tak urobilo Abcházsko a Južné Osetsko, no Gruzínsko im svoju demokraciu predviedlo mečom. Urobil tak aj Krym, no Ukrajina ho proste odignorovala a naďalej okupovala.

V. Mikunda s využitím vz.ru, 23. 8. 2016

 

Biely dom sa čoraz viac odhaľuje a vyhráža

USA vyzývajú Rusko zmeniť stratégiu v Sýrii, vyhlásil predstaviteľ Bieleho domu Josh Earnest.

„Dali sme Rusku najavo, že podpora Asada vedie len k eskalácii násilia v Sýrii a k politike extrémizmu. A budeme dávať Rusku na vedomie, že táto stratégia musí byť zmenená“, povedal a dodal, že „Rusko sa ponára do konfliktu v Sýrii a to je kontraproduktívne“.

Predstaviteľ Bieleho domu tiež poznamenal, že dohoda o prímerí, sa podľa názoru Washingtonu v mnohom vyčerpala. Vraj sa to neudialo všade, no vo veľa oblastiach. Ako príklad spomenul Aleppo.

Rusko neraz vyhlasovalo, že len sýrsky ľud môže rozhodovať o osude úradujúcej moci, kým USA trvajú na odstránení Asada od moci. Nikdy doposiaľ však nezverejnili kto im dal na to mandát?

S využitím ria.ru, 22. 8. 2016

 

Začína sa rysovať „ukrajinská stopa“ v odvrátenom teroristickom akte v Gruzínsku

Uznávaný gruzínsky expert Mamuka Arešidze poskytol niektoré detaily o „ukrajinskej stope“ v teroristickom akte na plynovode Rusko - Arménsko, ktorý bol odvrátený gruzínskymi špeciálnymi službami, píše dopisovateľ novín „Vzgljad“ v Tbilisi.

Podľa Arašidzeho príslušník na Ukrajine bojujúcej „Gruzínskej légie“ podplukovník Vano Nadiradze zanechal v Twitteri oznam, že „v Tbilisi boli chytení dvaja naši“. 

„Toto nám ponúka ukrajinskú adresu daného teroristického činu“, povedal expert. „Tam (na Ukrajine) je existuje politická skupina, zainteresovaná na víťazstve v Gruzínsku (parlamentné voľby prebehnú 8. 10.). Na čele tejto skupiny – (exprezident, teraz odeský gubernátor) Michail Saakašvili. Samozrejme, nikoho nemôžeme priamo obviniť. Lenže tento záznam v Twittere opodstatňuje naše podozrenia“, povedal Mamuka Arešidze agentúre Pirveli.

Ak sa vraj tieto podozrenia stanú reálnymi, potom sa bude môcť urobiť záver, že na Ukrajine nachádzajúci sa stúpenci Saakašviliho sú na dosiahnutie svojich cieľov „pripravení zničiť Gruzínsko“.

Podľa vz.ru, 22. 8. 2016

 

Nemeckí novinári naozaj neoznámili, že Rusi boli na olympiáde lepší

Nemeckí novinári na začiatku olympijských hier sľúbili, že nebudú rátať medaile ruských športovcov (rozumej – že oni budú robiť politiku a nie spravodajstvo – pozn. red.) ak ich pripustia na súťaže.

Tak sa aj stalo. V zozname štátov Rusko jednoducho vyčiarkli. Nepripomína to materskú škôlku? Na prvom mieste sú USA, za nimi V. Británia a Čína, štát na štvrtom mieste sa neuvádza a na piatom je Nemecko.

Podľa kp.ru, 22. 8. 2016