Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

 

 

Otázka – Odpoveď V. V. Pjakina z 1. augusta 2016

Hneď pri odpovedi na prvú otázku Pjakin akoby žartom navrhol Hillary Clintonovú na vyznamenanie ruským radom „Za zásluhy pred vlasťou všetkými stupňami naraz“.

V zdôvodnení uvádza, že ešte nikto neurobil tak veľa pre suverenizáciu  Ruska, ako samotná Hillary a jej štáb počas zjazdu Demokratickej strany v USA. Ďalej to aj zdôvodňuje (čo treba počuť v originály), no bodkou je, že v USA sa dnes všetko krúti len a len okolo Ruska a Putina.

Amerika sa tak zmenila na úbohú Ukrajinu, pretože si nedokáže poradiť ani len s Ruskom, ktoré má mať podľa Obamu na cimpr-campr roztrhané hospodárstvo. Hillary Clintonová tak dáva svetu najavo, že skutočnou silou na svete disponuje len Rusko a Putin!

A podľa akého princípu žije svet? Všetci sa predsa ťahajú k víťazovi!!!

Ďalšou zo zásadných otázok je olympiáda, ktorá je podľa Pjakina posledná takáto olympiáda. A poukazuje na toto: „Zoberte si čo sa o tejto olympiáde hovorí! O braní rukojemníkov, o príprave teroristických útokov, o požiari v olympijskom mestečku, o znečistenom veslárskom kanále... A vôbec k vodným športom, že radšej majte ústa zatvorené, lebo dostanete hnačku a kto vie, čo ešte“.

Na tomto vidíte na akú úroveň kleslo svetové olympijské hnutie!!! Toto je jeho reálny stav a nech sa kto snaží ako chce, je to jeho koniec. Táto olympiáda je jednoducho POSLEDNOU!

Ona môže umierať akýmkoľvek spôsobom, ale otázka organizácie skutočného olympijského hnutia je pasé!

A ďalej Pjakin opakuje a zdôvodňuje stanovisko z minulej relácie, že svetové olympijské hnutie zomrelo na dva ťahy v roku 1980 a 1984.

Video:  https://www.youtube.com/watch?v=6vVbMjGfJQ0   

 

Guardian oznamuje, že Rusi budú odstránení aj od paralympijských hier

Medzinárodný paralympijský výbor (ICT) rozhodol o úplnom odstránení zbornej Ruska od účasti v Paralympiáde-2016 v Rio de Janeiro, uvádzajú britské noviny Guardian s odvolávkou sa na vlastné zdroje.

Dôvodom odstránenia ruských športovcov sa stala správa experta WADA R. McLarena, v ktorej sa hovorilo, že Rusko akoby systematicky porušovalo dopingové pravidlá, uvádzajú RIA Novosti.

Guardian píše, že oficiálne ICT oznámi diskvalifikáciu Rusov dnes, 7. augusta.

Navyše vraj nejaký jeden národný paralympijský výbor vystúpil proti účasti ruských športovcov v paralympijských hrách v Brazílii.

Podľa vz.ru, 6. 8. 2016

 

Sovietske snímky Hirošimi a Nagasaki po americkom bombardovaní (video)

Japonské médiá uverejnili sovietske zábery Hirošimi a Nagasaki, ktoré boli nakrútené  približne mesiac po americkom atómovom bombardovaní.

Čierno-biele video, trvajúce približne päť minút, uverejnil japonská internetová stránka Asahi Shimbun. V júni tohto roku ho japonskému premiérovi odovzdal predseda štátnej Dumy RF S. Naryškin.

Výsledkom atómového bombardovania 6. 8. 1945 Hirošimi zahynulo podľa rôznych hodnotení 70 – 100 tisíc ľudí. Ďalší potom zomreli na chorobu z ožiarenia a ďalších následkov.

Podľa údajov, platných k 6. 8. 2015 celkový počet obetí atómového bombardovania dosiahol 297 684 ľudí. V Nagasaki v momente výbuchu zomrelo okolo 70 tisíc ľudí, v súčasnosti sa celkový počet obetí uvádza 165 tisíc.

Video:  http://www.vz.ru/news/2016/8/5/825431.html

Podľa vz.ru, 5. 8. 2016

 

Na Krym prišlo výrazne viac Ukrajincov

V porovnaní s celým minulým rokom už k dnešným dňom navštívilo Krym 500 tisíc Ukrajincov, čo je o takmer 100 tisíc viac, ako za celý minulý rok, oznámil vicepremiér krymskej vlády Ruslan Baľbek.

„Treba poznamenať, že Ukrajinci začali, práve na oddych, čoraz častejšie prichádzať na Krym. V rubrike „cieľ cesty“ označilo „turistiku“ 550 tisíc ľudí, čo je takmer o 100 tisíc viac, ako za celý minulý rok“, uviedol pre RIA Novosti. A celkovo očakáva v tomto roku až milión Ukrajincov.

Dňa 2. 8. minister kúpeľov a turistiky Rupubliky Krym Sergej Streľbickij oznámil, že prúd turistov na Krym v tomto roku zosilnel o 26,2 % a už sa blíži k hranici 2,7 milióna.

Podľa vz.ru, 5. 8. 2016

 

Začína sa 3. kolo potravinového embarga

V nedeľu 7. augusta sa naplnia dva roky ako Rusko zaviedlo voči Západu potravinové embargo, keď zakázalo dovoz mäsa, salámy, rýb, morských plodov, ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov. Začína sa teda tretie kolo, ktoré bude zatiaľ trvať do konca roku 2017.

Keď sa embargo zaviedlo, mnohí Rusi si nevedeli predstaviť, ako štát prežije bez dovozových potravín, na ktoré si zvykol za ostatných 20 rokov. Niektorí dokonca hovorili, že predajné police sa vyprázdnia.

No, nestalo sa. Z ponuky síce zmizli európske salámy, francúzske syry... všetky však boli rýchlo nahradené vlastné a odinakiaľ dovezené analógie. Ruské obchodné siete si našli aj iných dovozcov ovocia a zeleniny.

 

Očividné plus

Podľa ruského „Rosseľnadzora“ dva roky odvetných opatrení preukázali schopnos´t krajiny zaobísť sa bez zvyčajnej produkcie EÚ i ďalších sankčných štátov. Potravinové embargo kladne ovplyvnilo aj vlastnú poľnohospodársku produkciu. V roku 2015 prírastok činil 3 %, ukazovateľ prvého polroka 2016 hovorí o pluse 2,6 %. Navyše v obchodoch sa za tento čas upevnili ruské a bieloruské značky, na ktoré sa spotrebitelia preorientovali. Navyše, návrat k zahraničným značkám bude už možný len za predpokladu, že tie sa prispôsobia omnoho nižším cenám, čo v podmienkach súčasnej úrovne dolára a euro bude asi nemožné.

 

Viac, širšie a ťažšie

Hlavným „beneficiárom“ je v tejto situácii ruské ministerstvo poľnohospodárstva. Zastavenie dovozu poľnohospodárskej produkcie ho prinútilo operatívne reagovať na vlastné objemy výroby. Toto mu umožnilo iba v roku 2015 nahradiť znížený dovoz poľnohospodárskej produkcie vo výške 33,8 %. (Ak by toto urobil náš štát pre našich poľnohospodárov, tí by ho velebili až do neba!!! – pozn. red. srspol.)

Výsledkom toho sa stalo zvýšenie vlastnej produkcie dobytku a hydiny o 4,6 % do 9,5 milióna ton (čo je cca 65 kg na každého obyvateľa RF – pozn. red. srspol.) a v prvom polroku 2016 nastalo ďalšie 6 % zvýšenie o 6,2 milióna ton. Prírastok zberu zeleniny a tekvicových kultúr sa v roku 2015 zvýšil o 3,5 % do 17,5 milióna ton. Rusko tiež v roku 2015 dosiahlo rekordnú úrodu obilia 104,8 milióna ton (a už druhý rok po sebe je ich najväčším svetovým vývozcom po USA a Kanade – pozn. red. srspol.)

„Rosseľchoznadzor“ hovorí, že štát okrem tejto výhry sa zabezpečil o nových dovozcov: Mozambik, Macedónsko, Kuba, San Marino, Filipíny. Do Ruska odtiaľ smerujú ryby a aj nezvyčajné mäsá, napríklad krokodílie. 

 

Čo ďalej?

Ministerstvo poľnohospodárstva RF predpokladá, že vzniknutá situácia na spotrebiteľskom trhu bude v tomto roku stabilná. Ministerstvo registruje v prvom polroku 2016 zníženú spotrebiteľskú infláciu do 3,3 % z minuloročných 8,5 %.

Ruské ministerstvo je názoru, že v potravinovom embargu treba pokračovať, pretože pozitívne ovplyvňuje rozvoj vlastného poľnohospodárskeho a potravinárskeho komplexu.

Podľa ria.ru, 6. 8. 2016

 

US generál: ruské palebné systémy sú silnejšie o vyše tretinu

Za ostatných 20 rokov Rusko urobilo silný skok v rozvoji vojenských technológií, píše vo Washington Post genmjr. vo výslužbe Robert Scales. 

„Nové ruské systémy prekonávajú svojou palebnou silou naše o tretina alebo viac. Oni zdokonalili našu delostreleckú technológiu“, píše Scales a ďalej zdôraznil, že „zóna ničenia ruského delostreleckého oddielu z plameňometných systémov je päť krát väčšia, ako amerického práporu reaktívnych raketometov, ktorý používa obyčajnú trhaciu muníciu“. Za najlepšiu na svete Scales považuje aj ruskú technológiu rádioelektronického boja.

„Strategické bezpilotníky USA, ktoré uskutočňujú obstrel teroristov a riadia sa z vojenských základní v Nevade, sú dokonalejšie, ako ruské. No ruské taktické bezpilotníky, ktoré korigujú delostrelectvo kvalitou i množstvom, naše prekonávajú“.

Podľa ria.ru, 6. 8. 2016

 

Isinbajevova o tom, prečo ju nepripustili na olympiádu

Ruská skokanka o žrdi Jelena Isinbajevová, komentujúc svoje nepripustenie na Olympiádu-2016, povedala, že jedinou výhradou voči nej bolo, že v ostatných dvoch rokoch žila a trénovala v Rusku.

„Jasnosti doposiaľ niet, odpovedí niet, s tréningami som neprestala v nádeji, že sa táto nespravodlivosť čoskoro skončí. Priatelia, ďakujem vám za podporu a petície, vážené médiá, vám ďakujem, no prosím vás ešte raz, zrejme už naposledy pomôcť mi dobyť sa pravdy a dozvedieť sa od Sebastiana Coeho príčinu môjho odstránenia, práve môjho odstránenia“, napísala Isinbajevova na Instagram.

Podľa ruskej športovkyne neboli voči nej žiadne otázky ohľadne dopingu. „Športovci z iných štátov si pokojne trénujú a žijú vo svojich štátoch, a ja som mala opustiť svoj štát, odísť od rodiny a od trénera, a potom by som teraz mala možnosť súťažiť na olympiáde“, nechápe Isinbajevová.

Ruskí ľahkí atléti boli nešportovo totalitne odstránení od olympijských hier, pretože IAAF diskriminačne uplatnila kolektívnu vinu a diskvalifikovala Všeruskú federáciu ľahkej atletiky kvôli dopingovému škandálu.

Hovorí sa, že individuálne povolenie súťažiť v Riu dostala len skokanka do diaľky Darja Klišina.

V. Mikunda s využitím ria.ru, 5. 8. 2016

 

Rada priznáva, že dôkazov o „ruskej agresii“ niet

Poslanec Verchovnoj rady Jevgenij Murajev vyhlásil, že Kyjev nemá nijaké dôkazy o prítomnosti ruských vojakov v Donbase.

Povedal to v televízii „112 Ukrajina“ po tom, ako sa moderátorka začala tvrdiť, že nejakí „ruskí kádroví vojaci“ hynú na juhovýchode Ukrajiny, uvádza televízna a rozhlasová spoločnosť „Zvezda“.

„Počúvam o miliónoch dôkazov (o ruských vojakoch), tak teda ich predložte svetu! V Európe sa tieto dôkazy neprijímajú. Napríklad ja som napísal otázku pred mesiacom – opýtal som sa aké regulárne útvary Ruska sú účastné vo vojne v Donbase. Podľa zákona o štatúte poslanca mi boli povinní na to odpovedať. Lenže doposiaľ ani Rada bezpečnosti Ukrajiny, ani ministerstvo obrany mi takúto odpoveď neposkytli. A doposiaľ ich neposkytli ani svetu. O všetkom, že tu niekde sú, vieme len z televíznych obrazoviek. No tak ich teda ukážte!“, odpovedal Murajev.

Týmto sa v podstate priznal, že mýtická hrozba „ruského vpádu“, o ktorej Kyjev neustále hovorí, nie je ničím iným, len slovným tvrdením.

Podľa vz.ru, 5. 8. 2016

 

Od začiatku občianskej vojny na Ukrajine opustilo domovy 2 milióny ľudí

S takouto tlačovou správou dnes vyšla agentúra OSN pre záležitosti utečencov.

„Od začiatku konfliktu v roku 2014 vyše dva milióny ľudí bolo nútených opustiť domovy a hľadať útočisko za hranicami krajiny i v zahraničí. Takmer 800 tisíc ľudí, medzi nimi sú aj osoby vysokého veku a ďalšie bezbranné kategórie, ktoré sa nachádzajú na alebo blízko bojovej línie, potrebujú pomoc“, hovorí sa v správe.

Podľa údajov ministerstva sociálnej politiky Ukrajiny počet vnútroštátnych presídlencov zo zóny konfliktu dosiahol 1,785 milióna ľudí.

Podľa ria.ru, 5. 8. 2016

 

Kontrolný bod súperenia Ruska a USA v kozme – Jupiter

Rusko sa opäť zapája do kozmických pretekov, súperenie Washingtonu a Moskvy sa tento raz preverí na kontrolnom bode pod názvom Jupiter, píše americký list The Vocativ.

Znovuzrodenie Ruska sa dotklo ďalšej oblasti, kde Rusko a USA tradične súperia – kozmu, hovorí sa v The Vocativ. Rusko oznámilo svoje plány vyslať misiu na najväčšiu prirodzenú družicu Jupitera a celej slnečnej sústavy – Ganimed. USA zasa idú poslať aparát na druhú najväčšiu  obežnú družicu Jupitera – Európu. Obe misie sa majú ukončiť do roku 2023, píše americké vydanie.

The Vocativ poznamenáva, že Rusko naostatok uskutočnilo úspešnú medziplanetárnu misiu ešte v sovietskych časoch v roku 1984 a to na Venušu. USA medzitým pokračovali v týchto prácach a už vyslali pohyblivé laboratórium na Mars a nedávno ich sonda dosiahla Pluto.

Jupiter má 67 prirodzených družíc. Ganimed, ako najväčšie obežne teleso celej slnečnej sústavy, má podzemný oceán s tekutou vodou a ľadom a obklopuje ho vlastná magnetosféra. 

Podľa vz.ru, 5. 8. 2016

 

Yellowstonský supervulkán určite vybuchne! (video)

Tvrdí historik a spisovateľ Andrej Fursov a na základe stanovís odborníkov oznamuje, že vyhnúť sa tomu absolútne nedá. Predpokladá sa, že to bude v rokoch 2016 – 2074 a že sila výbuchu sa bude rovnať tisícom atómových bômb. No a o tom, že vláda USA sa na to začína vážne pripravovať, už presakujú prvé informácie. Vraj bežia dohody USA so JAR o vyčlenení istej časti územia... (viac na cca 7 minúte videa).

Podobný takýto výbuch na Zemi naposledy vybuchol v roku 545 nášho letopočtu. Hovorí sa, že vybuchol medzi Sumatrou a Jávou, ale môže byť, že tieto ostrovy sa od seba oddelili práve jeho výbuchom, ktorý mal silu 100 atómových bômb. Podľa starých čínskych a byzantských záznamov nad Zemou boli 18 mesiacov oblaky s popolom a zrejme táto klimatická nestabilita aj pochovala starobylý svet. Fursov toto dáva do zaujímavej súvislosti so vznikom islamu.

Porovnajme si teda, čo sa stalo, keď vybuchlo sto atómoviek a čo sa stane, keď „ich“ vybuchnú tisíce! Pozitívom toho pre elitu západnej civilizácie bude, na čom oni dlhodobo pracujú, že sa výrazne zníži počet obyvateľstva planéty (o 80 %).

Na prežitie ostatných treba bunkre, v ktorých sa bude dať žiť 5 – 7 rokov. Pravdou však je, že to bude úder, voči ktorému nepomôžu žiadne bunkre ani elite. Napr. čierny mor zo začiatku 14. storočia skosil všetkých!

Andrej Fursov pri tom hovorí, že nastane ochladenie (logicky, keď oblaky popola zakryjú slnko) a že v podmienkach chladov je kapitalistická ekonomika neživotaschopná. A zdôvodňuje prečo.

Video v ruštine:   https://www.youtube.com/watch?v=0yHajVbhjiE 

youtube.com

 

Rade navrhli priznať genocídu Ukrajincov Poliakmi

Poslanec Verchvnoj rady Ukrajiny Oleh Musij podal návrh rezolúcie o priznanie za genocídu konanie poľského štátu voči Ukrajincom v rokoch 1919 – 1951. Oznámil to cez svoj facebook.

„Pravda musí byť vyčerpávajúca. Pravda nesmie byť chybná. Poučenia z dejín musia byť vštiepené všetkým. Sú to očkovania proti zopakovaniu“, okomentoval Musij svoj návrh.

Daný návrh sa objavil na stránke ukrajinského parlamentu, no jeho text stále chýba. Na stránke ukrajinského parlamentu sa tiež uvádza, že dokument bol podaný a „odovzdaný na preštudovanie vedeniu“.

Táto iniciatíva je zrejme reakciou na rozhodnutie poľského Sejmu priznať 11. júl za Národný deň pamiatky na obete genocídy, spáchanej ukrajinskými nacionalistami proti obyvateľom 2. Poľskej republiky v rokoch 1943 – 1945. Ukrajinské ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že očakáva od Rady reakciu na rozhodnutie Snemu Poľska o „Volynskom masakre“. 

Podľa ria.ru, 4. 8. 2016

 

Rusko znova omráčilo USA v Sýrii

Zdá sa, že začiatok operácie na oslobodenie Aleppa administráciu Obamu opäť zaskočil. Rovnako, ako svojho času objavenie sa ruských vojakov v Sýrii, píše Washington Post.

Štátny tajomník Kerry už vyše mesiaca presviedča Moskvu aby súhlasila s „veľmi výhodným“ obchodom o Sýrii, no nezdá sa, žeby ruská strana brala tieto rozhovory vážne, píše Washington Post.

„Putin opäť zaskočil administráciu Obamu, rovnako, ako v septembri, keď Rusko vyslalo do Sýrie svoje vojská“.

Ruský líder má „iné snahy“, zdôrazňuje americký list, namiesto toho, aby sa uspokojil „s čiastočným víťazstvom“, navrhovaným mu Kerrym, „Rusko spoločne so sýrskou armádou vedie novú vojenskú kampaň, usilujúc sa vytlačiť protivládne sily z Aleppa“, hovorí sa v článku. A ak sa im podarí doviesť túto operáciu do úspešného konca, fakticky to bude znamenať víťazstvo vo vojne“, nazdáva sa The Washington Post.

„Zdá sa, že Putin znova zaskočil administráciu Obamu, ako tomu bolo v septembri, keď Rusko vyslalo do Sýrie svoje vojská“, zdôraznil The Washington Post.

Štátny tajomník USA John Kerry priznal, že ešte minulý týždeň telefonoval do Moskvy a „žiadal vysvetlenie“ ohľadne konania v Aleppe, ktoré podľa neho „zakladajú na vojenskej vychytralosti nebezpečenstvo úplného krachu spolupráce“, lenže k pondelku i tak nedostal na svoje otázky odpoveď.

Štátny tajomník USA „opäť a opäť tvrdí, že Rusko musí ustúpiť“, inak sa zrazí s „vážnymi problémami“, vrátane „amerického plánu B“ o Sýrii, lenže, žiaľ, Moskva nemá dôvod reagovať na jeho varovania, hovorí sa v článku.

„Rusko pokračuje v úpornom ignorovaní tlaku z americkej strany a Kerry zakaždým na to odpovedá len novými výzvami k spolupráci a novými ústupkami, namiesto toho aby nakoniec prinútil Rusko pocítiť všetky „dôsledky“, na ktoré už neraz upozorňoval“, píše americký list.

Podľa vz.ru, 4. 8. 2016

 

Zacharova vyzvala západné médiá „nájsť sily“ a napísať o chemickom útoku v Aleppe

Oficiálna predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova vyzvala západné média aby si všimli zločiny, ktoré pácha tzv. „umiernená“ opozícia v Sýrii.

Pred pár dňami sa udial chemický útok proti obývanej štvrti v meste Aleppo. Štvrť bola obstrieľaná z časti Sukkari, ktorú kontrolujú bojovníci zoskupenia „Harakat Nur ad-Din az-Zinki“. Otravné látky usmrtili sedem ľudí, vyše dvadsať ďalších sa dostalo do nemocníc.

Zacharova na svojej stránke na facebook napísali, že bojovníkov tohto zoskupenia už neraz vinili zo zabíjania detí a žien v Aleppe. Napriek tomu sa zoskupenie považuje za „umiernené“ a teší sa podpore USA.

„Ak naši kolegovia, v prvom rade vo Washingtone, opäť urobia všetko, aby si tieto fakty nevšimli, tak akékoľvek rozhovory „o zastavení krviprelievania v Sýrii, sa jednoducho stanú hlúpymi. Veľmi sa spolieham, že aj západné médiá nájdu v sebe silu napísať o zločinoch „umiernených“ a o zdrojoch ich financovania. Obraciam sa k vám, The New York Times, Le Figaro, Bild a taktiež ku všetkým, kto oficiálne cituje „londýnske observatórium o ľudských právach v Sýrii“. Osobitne  k Bild-u, veď zatiaľ tento list vyhlásil bojkot len správam o úspechoch ruskej zbornej na Olympiáde v Rio. Existuje nádej, že list nájde miesto na pár odstavcov o zverstvách „umiernenej opozície“ v Sýrii. Pár odstavcov pravdy ešte nikomu neškodilo“, poznamenala Zacharova.

Podľa ria.ru, 4. 8. 2016

 

Expert: Ako môže Rusko odvetiť na novú atómovú bombu USA?

Zmodernizované atómové bomby B61-12 začnú byť dodávané taktickému letectvu USA v Európe začiatkom roku 2018. Dôstojnou odpoveďou na to zo strany Ruska môže byť dovybavenie operačne-taktických raketových komplexov „Iskander“ atómovými hlavicami, nazdáva sa Konstantin Sivkov z ruskej Akadémie geopolitických otázok.

„Samotná bomba sa neprerába, modernizujú sa jej rôzne bloky, konkrétne sa zdokonaľuje jej aerodynamický tvar. Toto si nevyžiada veľa času – maximálne poldruha roka, a začnú sa dodávky do výzbroje. Zo strany Ruska je na to len jedno protiopatrenie – skonštruovanie atómovej hlavice pre raketový komplex „Iskander“, iná efektívna odpoveď neexistuje“, povedal Sivkov.

Zároveň dodal, že bomba B61-12 – je taktickou atómovou muníciou, ktorá sa vyznačuje neobyčajne vysokou presnosťou, odklon od cieľa neprevyšuje niekoľko metrov. Nová bomba umožní efektívne a presne bombardovať dobre chránené veliteľské stanoviská, ktoré sa dajú vyradiť z činnosti len presným úderom atómovej bomby, pretože sa nachádzajú vo veľkej hĺbke.

„Produkcia týchto bômb podstatne rozšíri možnosti taktického letectva USA na zbavovanie riadenia vojsk, čiže na ničenie najochraňovanejších veliteľských stanovísk strategickej úrovne. Predchádzajúca modifikácia týchto bômb je dnes rozmiestnená v Európe a teda niet pochybností, že USA tam dodajú aj zmodernizovanú verziu“, zdôraznil Sivkov.

Podľa ria.ru, 2. 8. 2016

 

Erdogan: Západ podporuje terorizmus a tureckých pučistov

Turecký prezident R. T. Erdogan sa s kritikou vrhol na vlády západných štátov a obvinil ich z podpory vojenského puču v jeho štáte.

„Teraz sa pýtam: Podporuje Západ terorizmus alebo nie? Stojí Západ na strane demokracie alebo na strane prevratov a teroru? Žiaľ, Západ podporuje terorizmus a stojí na strane prevratov“.

Erdogan poznamenal, že je rozčarovaný z pozície štátov, ktorých doteraz považoval za priateľov Turecka, majúc na mysli spojencov v NATO. „Podporu, ktorú sme očakávali od našich priateľov, sme nedostali ani počas a ani po pokuse o prevrat“, posťažoval sa turecký prezident.

Podľa evrazia.org, 3. 8. 2016

 

Čína sa pripravuje na vojnu o sporné ostrovy

Minister obrany ČĽR Čan Wan-cjuan vyzval ozbrojené sily a obyvateľstvo aby boli pripravení na mobilizáciu a obranu suverenity na mori.

Podľa televízie „Zvezda“ toto vyhlásenie zaznelo počas návštevy šéfa rezortu obrany východnej provincie Čže-czjan, nachádzajúcej sa na pobreží Juhočínskeho mora, na časť ostrovov ktorého si nárokujú okrem Číny aj Filipíny, Vietnam a ďalšie štáty juhovýchodnej Ázie. Do sporu sú zamiešané aj USA, ktoré v ňom podporujú všetkých odporcov ČĽR.

„Vojaci, polícia a národ sa musia pripravovať na mobilizáciu na obranu suverenity a územnej celistvosti štátu“, povedal minister a vyzval na zavádzanie kurzov civilnej obrany pre obyvateľstvo.

Podľa evrazia.org, 3. 8. 2016

 

Nečakané: „Janukovič – najlepší prezident Ukrajiny“

Portál „Vesti.Ukrajina“ spolu so svojou rozhlasovou menovkyňou uskutočnil prieskum verejnej mienky na tému, koho čitatelia (poslucháči) považujú za najlepšieho prezidenta.

Okrem všetkých bývalých a súčasného poprevratového prezidenta bol i kandidát nazvaný ako „budúci prezident“. Výsledok hlasovania je viac ako prekvapivý – najlepším prezidentom v tomto hlasovaní sa 60 % hlasov stal Viktor Janukovič.

Na druhom mieste sa s 15 percentami hlasov umiestnil „budúci prezident“ a na treťom súčasný Petro Porošenko, ktorý má sympatie u 11 % respondentov. Ďalej nasledovali Leonid Kučma – 9 %, Leonid Kravčuk – 3 % a najhorším je Viktor Juščenko – 2 % hlasov.

Podľa topwar.ru, 2. 8. 2016

 

Odpoved Márie Zacharovovej na otázku, týkajucú sa OH v Riu

V minulosti sovietskemu, a teraz ruskému športu patrila veľmi dôležitú úlohu v rozvoji  svetového športu. V súčasnej dobe je Rusko vylúčené z účasti na olympijských hrách. Ako by ste komentovali túto skutočnosť?

Odpoveď: U nás už komentovali a budú komentovať túto skutočnosť špecializované rezorty, ktoré, samozrejme, zodpovedajú za túto sféru. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno urobil náležité vyhlásenie. Odpovedajúc na Vašu otázku použijem citát, ktorý som prednedávnom objavila. Patrí  pomerne známemu americkému činiteľovi, ekonómovi, politickému a ekonomickému komentátorovi mnohých vedúcich amerických vydavateľstiev P.K.Robertsovi. Mnohí z vás ho poznajú. Dovoľte mi pripomenúť, že je to republikán, bývalý asistent pre hospodársku politiku ministra financií USA v administratíve Ronalda Reagana (všetci si dobre pamätáme, aké to boli časy). Pôsobil ako vedúci odborný asistent na Hooverovom inštitúte pri Stanfordskej univerzite, bol svojho času redaktor a publicista v novinách „Wall Street Journal“, „Businessweek“ a mnohých ďalších periodikách, mal vlastné stĺpce vo „Washington Times“. 17. júla na portáli „Global Research“ poznamenal, že „môžeme konštatovať, že Washington chce dosiahnuť hegemóniu v zahraničných záležitostiach a takisto v športe, chce vylúčiť ruských športovcov aby Američania mohli získať viac medailí. Dopingový škandál je súčasťou pretrvávajúcich snáh Washingtonu izolovať Rusko a dať dohromady opozíciu voči prezidentovi Ruska vnútri Ruskej federácii“. Tento muž budoval väčšiu časť svojej kariéry, možno jej podstatnú časť, v období „studenej vojny“. Vie, o čom hovorí. Myslím si, že sotva by sa dalo povedať presnejšie.

Privykla som si na vetu, ktorá sa nám zdala byť niekedy smiešna, inokedy príliš banálna: „Ach, šport, ty si – mier“. Teraz chápem, že sme nemali pravdu, keď sme ju často používali so sarkazmom, s humorom, nevnímali sme ju vážne. Olympijské hry, ako aj mnohé súťaže, ktoré vzišli z olympijských hier, sú si formou, podstatou podobné. Zrodili sa v antickej dobe ako príležitosť ukázať, čoho všetkého sú ľudia schopní dokázať vďaka vlastnej fyzickej podstate, ak dočasne zastavia všetky konflikty. Prerušovali sa vojny, ľudia, nezriekajúc sa nesúladov, boli schopní zísť sa v zóne „prímeria“, tak povediac u „všeľudského prameňa“. Táto logika bola základom pre vznik olympijského hnutia a vždy patrila do textu medzinárodných dokumentov ktorými sa riadi šport, patrila medzinárodným úsiliam krajín na medzinárodnej scéne. Práve táto logika bola základom politiky Ruska v tejto oblasti.

To, čo sa teraz deje so športom (je to jediné, čo by som chcela zlepšiť u P.K.Robertsa), nie je ranou namierenou proti nám, ale je to rana pre svetový šport všeobecne. Je to úder do logiky dočasných prímerí a dočasného urovnania rozporov, úder do možnosti preukázať, že napriek všetkým rozdielom, rozporom krajín a dokonca aj vojnovým konfliktom, zostávajú zóny a sféry, kde môžeme súperiť čestne, ako so seberovnými, prejavujúc schopnosti a možnosti, ktoré človek vykazuje pri športe.

Terajšie kroky Washingtonu sú prostým zločinom. Poznáme zločiny proti ľudskosti – globálne uznaný právny termín. Čo práve páchajú „architekti“ tohto príbehu, tejto kampane - je nový druh zločinu, ktorý sa dá pomenovať „zločiny proti športu“.  Dôsledky sa musia predvídať. Obraciam sa na tých, ktorí sú strojcami tejto kampane. Nepredvídali ste dôsledky vojenských zásahov a intervencií a teraz ich vidíte, vidíte čím sa všetko končí. Prišli ste do Iraku a tým ste vytvorili ISIL. Teraz ste vrazili mohutnú ranu do olympijského hnutia a športu. Viete, ako sa udalosti budú vyvíjať, aké budú následky?

Ďalšia poznámka. Do dejín sa zapisujú predovšetkým záslužné činy a práca v konštruktívnej a pozitívnej rovine, čo je veľmi náročný postup. Do dejín sa dostanú aj ničitelia, čo je oveľa jednoduchšie. Bohužiaľ, mnohí sa hrdia vstupom do dejín cestou ničenia.  

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike

Vyše milióna obyvateľov Moskvy dobrovoľne spolupracuje s CIA

Počet používateľov hry Pokemon Go v ruskom hlavnom meste za poldruha týždňa narástol 7,5-krát a dosiahol počet 1,37 milióna ľudí.

Znamená to, že mnohí Rusi bez akéhokoľvek podozrenia, začali aktívne spolupracovať s CIA, pretože hra Pokemon Go používa zariadenie pre smartfóny, požadujúce geolokáciu a foto i video snímky terénu, napojené na presné GPS koordináty. Tieto technológie sa aktívne zavádzajú a využívajú americkou rozviedkou, oznamuje IA Novorossija.

Agentúra vyzýva obyvateľov Ruska aby viedli zdravý spôsob života a neutiekali sa k „lovu pokemonov“ pre záujem cudzej rozviedky.

Podľa evrazia.org, 2. 8. 2016

 

Rusi oznamujú, že vo výzbroji už majú niekoľko druhov laserových zbraní

Do výzbroje ruskej armády už boli nasadené niektoré druhy laserových zbraní, vyhlásil námestník ministra obrany RF Jurij Borisov.

Vystupujúc pri príležitosti 70. výročia Ruského federálneho atómového centra – Všeruského vedeckovýskumného inštitútu experimentálnej fyziky (Sarov) on poznamenal, že zbrane na nových fyzikálnych princípoch sú už realitou.

„Toto nie je exotika, nie sú to experimentálne testovacie vzorky – do výzbroje sme už prijali samostatné druhý laserových zbraní“, povedal.

Podľa vz.ru, 2. 8. 2016

 

USA idú trojnásobne zvýšiť palebnú silu ponoriek

Americké námorníctvo je blízko dokončenia prototypu nového odpaľovacieho zariadenia, ktoré podľa predpokladov dokáže trojnásobne zvýšiť palebnú silu svojich najnovších ponoriek.

Nové odpaľovacie zariadenie pod názvom Virginia Payload Modules (VPN) zvýši počet krídlatých rakiet na palube útočných ponoriek triedy Virginia z 12 do 40 jednotiek, uvádza Scout. 

Výstavba prvej ponorky, na ktorej budú tieto nové moduly, sa začne v roku 2019 a dokončená ku koncu roku 2024, resp. na začiatku roku 2025. Posudzuje sa však aj možnosť nasadenia VPN na už existujúce ponorky tejto triedy. Vo výzbroji je ich 12, ďalšie dve prechádzajú testami a štyri sa stavajú. V najbližších 20 rokoch by USA mali získať 30 ponoriek tejto triedy. 

Podľa vz.ru, 2. 8. 2016

 

Tušili ste, že Rusko nájde perfektnú odpoveď WADA?  

V piatok 23. 7. sa začalo verejne hovoriť, že rozhodujúcim faktorom pre MOV pri odstavovaní Ruska od olympijských hier sa môže stať rozhodnutie veľkých sponzorov, píšu americké USA Today.

Zástupca riaditeľa Inštitútu športového biznisu Kalifornskej univerzity Michael Colangelo vyzval sponzorov Olympiády – 2016 aby rýchlejšie prijali rozhodnutie o nepripustení Ruska na olympijské hry.  

"Ak by sa sponzori postavili proti účasti Ruska alebo ak by urobili oficiálne vyhlásenie o dopingovom škandále v Rusku, mohlo by to prinútiť MOV prijať rozhodnutie skôr."

Rusko by mohlo prijať asymetrické riešenie. Ak Rusko nepripustia k olympijskému zápoleniu, tak biznis sponzorov tejto olympiády sa v Rusku skončí a v krajine sa spustí informačná kampaň na bojkot akejkoľvek produkcie týchto sponorov.  

Medzi sponzormi Olympijských hier 2016 sú: Visa, Coca-Cola, McDonald´s, Samsung a Procter&Gamble (kompletný zoznam sponzorov: https://www.rio2016.com/es/patrocinadores)

Bojkot produkcie týchto spoločností a taktiež zákaz na podnikanie v Rusku ochladí horúce hlavy. No a ak nie, tak nech sa západní podnikatelia prichystajú na straty, ktoré budú podstate vyššie, ako ich potenciálne prijmy z olympijskej reklamy. 

Podľa topwar.ru, 22. 7. 2016

 

"Akékoľvek tajomstvo NATO Putin pozná do pol hodiny"

Minister obrany Veľkej Británie Michael Fallon vystúpil v britskom parlamente s vyhlásením, ktoré doslova vybuchlo tlač Spojeného kráľovstva. Povedal, že "Putin sa dozvie o obsahu tajných dokumentov NATO po hodinu po tom, ako sa takýto dokument zjaví na svet". 

Podľa anglického vydania The Daily Miror, "táto situácia vznikla nie dnes a dokonca nie s objavením sa Vladimíra Putina v kresle prezidenta Ruska. Člen konzervatívnej strany Bob Stewart, v hodnosti plukovníka veliaci silám OSN v Bosne, začiatkom 1990-tych rokov obviňuje NATO tých rokov v paktovaní s Moskvou". Po pravde plukovník však tvrdí, že "v skutočnosti zachovávať tajomstvá nevedia spojenci Británie", a nie Londýn, no na podstate veci to nič nemení. "Plukovník Stewart hovorí, že pojem "natovské tajomstvo", je nasmiešnejším žartom, aký sa mu kedy podarilo počuť.

Poslanci parlamentu boli jednoducho zdrvení z toho, do akej miery je tak zle organizovaná rozviedka spojencov, poznamenáva Miror. Ukázalo sa, že o tom, že Rusko sa chystá obsadiť Krym, sa NATO dozvedelo až po tom, ako tlač rozšírila oznam, že "zelení chlapíci" už polostrov obsadili. 

Podľa regnum.ru, 21. 7. 2016

 

Ako britskej premiérke schladili „veľkosť“

V. Británia sa zasekla medzi dvomi výzvami: medzi reálnou hrozbou terorizmu a vymyslenou božskou výlučnosťou. Takýto názor na svojej stránke v sociálnej sieti Facebook uviedol predseda zahraničného výboru senátu RF Konstantin Kosačov.

Predtým však britská premiérka Theresa Mayová v parlamente vyhlásila, že nepochybuje a želaní prezidenta RF Vladimíra Putina podkopať normy medzinárodného práva. Tému Ruska použila ako základný argument prečo musí Spojené kráľovstvo modernizovať svoje atómové sily. Lebo z Ruska vraj vychádza hrozba. „Hrozba, vychádzajúca z takých štátov, ako Rusko a severná Kórea zostáva reálnou“, povedala.

„Usudzujúc podľa prvého zahraničnopolitického vyhlásenia novej britskej premiérky Theresy Mayovej, vysloveného s horlivosťou najlepšieho školáka, no napriek tomu len naučeného... Anglosasi na čele s Američanmi a prilepenými k nim Britmi, sa bokmi hlboko zasekli medzi dvomi výzvami“, napísal na svojej stránke.

Prvou je podľa neho terorizmus a nelegálna migrácia a druhý „vymyslená a prisvojená si božská výlučnosť na pravdu a právo spravovať osudy ľudstva a jednotlivých národov“. No a v tejto pasci Briti držia nielen seba, ale aj „všetkých ostatných“.

„Dokedy? Koľko musí byť ešte výbuchov a krachov, aby v analýze hrozieb a v generovaní dôstojných odpovedí na ne vznikla zodpovednosť, ktorú majú len veľké mocnosti? Veľké nie názvom, ale významom?“, uzavrel Kosačov.

Podľa novostino.ru, 21. 7. 2016

 

Kyjev: Ozbrojené sily DĽR a LĽR majú viac tankov ako armády Anglicka a Nemecka dohromady

Na území Donbasu, kontrolovanom DĽR a LĽR je v súčasnosti sústredených 32 – 36 tisíc vojakov a vyše 700 tankov. Večer 18. 7. to do ukrajinského éteru vyhlásil predstaviteľ Ukrajiny v kontaktnej skupine na urovnanie konfliktu v Donbase, bývalý minister obrany a tajomník rady národnej bezpečnosti Jevgenij Marčuk, ktorý zároveň spresnil, že „úsilím Ruska“ tu boli vytvorené dva armádne zbory.

„Približne 32 – 36 tisíc vojakov, ktorí sú dobre vycvičení. Velitelia zborov, ich zástupcovia a velitelia rôt, sú predstaviteľmi ruského generálneho štábu... Približne od 3 do 6 tisíc – sú kádrovými ruskými vojakmi bez označenia s presným predurčením OS RF“, povedal Marčuk.

Oznámil tiež, že vojenské zbory sa postupne zväčšujú. „Existujú absolútne presne údaje, ako sa presne posilňujú všetky vojenské súčasti dvoch armádnych zborov: počty ľudí, tanky“, dodal predstaviteľ Kyjeva a uviedol, že v zostave DĽR a LĽR je viac tankov, ako dovedna v armádach Nemecka a veľkej Británie.

„Na tej strane sa nachádza 702 tankov troch modifikácií. Sú to moderné tanky, tanky, pripravená na boj. Delostreleckých systémov, hlavňového delostrelectva, reaktívneho a mínometov je vyše tisíc... To sú dôležité komponenty vojenského charakteru, ktoré sú spravidla spojené s útočným charakterom alebo so spôsobením príliš veľkých strát opačnej strane“.

Marčuk tiež ubezpečil, že ukrajinská rozviedka presne vie cez aký železničný prechod s RF prichádzajú ešalóny, koľko a akej techniky vezú.  Zároveń vyjadril presvedčenie, že „Rusko sa nechystá opustiť Donbas“, čoho svedectvom má byť aj navýšenie počtov poľných nemocníc, prieskumných prostriedkov, skladov zbraní a techniky.

x x x

V lete minulého roka prezident poprevratovej Ukrajiny Porošenko vyhlásil talianskym médiám, že „na Putinov rozkaz na našom území sa nachádza 200 tisíc ľudí, vybavených tankami, vrátane systémami na odpal protilietadlových rakiet“.

Podľa ria.ru, 19. 7. 2016

 

Počet zahraničných študentov v Rusku môže vyrásť do 230 tisíc

V tomto roku môže počet zahraničných študentov v Rusku dosiahnuť 230 tisíc, pričom tí prichádzajú do univerzít nielen podľa kvót, ale aj sami si za vzdelanie platia, vyhlásila predstaviteľka Rossotrudničestva Ľjubov Glebova.

„Už dávno badáme túto tendenciu... Počet rozpočtovaných miest pre cudzincov sa nemení – je ich 15 tisíc, pričom však všetkých zahraničných študentov je v štáte 187 tisíc. Tento počet každým rokom rastie a podľa prognóz toho roku môže dosiahnuť 230 tisíc“, povedala novinám Izvestia.

Zo štátnych kvót sa napríklad pre Vietnam vyčleňuje 855 miest, pre Čínu 830 miest, pre Ukrajinu 600 miest... „Neveľké kvóty pripadajú na africké štáty. Napr. pre Tunis je vyčlenených 10 miest, no uchádzačov je takmer 2 tisíc. Nízke kvóty sú i pre západnú pologuľu. Haiti má 3 kvóty, no uchádzačov 1248. Tradične veľmi veľa uchádzačov je z Tadžikistanu (na 342 miest je 5702 žiadostí) a Uzbekistanu (o 150 kvót sa uchádza vyše 4 tisíc Uzbekov)“, dodala Glebova.  

Študenti prichádzajú do Ruska aj z vojnových oblastí. Napr. z Iraku, Sýrie. „Sýria bude v najbližšom čase potrebovať profesionálov v ekonomike, kultúre, technických odboroch. Minulý týždeň sa odtiaľ vrátila delegácia Rossotrudničestva... V tomto roku je kvôta pre Sýriu 278 študentov, pričom kandidátov je desaťnásobne viac!“, povedala.

Podľa ria.ru, 21. 7. 2016

 

Neonacista Ťjahnibok sľubuje Ukrajincom krvavú jeseň

Líder ukrajinskej nacistickej strany „Sloboda“ Oleh Ťjahnibok vyhlásil, že nový Majdan sa rozpúta už na jeseň. A v porovnaní s predchádzajúcim, bude vraj omnoho rýchlejší, živelnejší a krvavejší.

Tjahnibok poznamenal, že navrátilci z „ATO“ (tzv. protiteroristickej operácie v Novorusku – pozn. red.) sú mimoriadne nespokojní zo súčasného stavu štátu, uvádza televízia Zvezda. Pri uvedomení si počtov nelegálnych zbraní medzi obyvateľstvom, môže byť ponorenie štátu do chaosu bleskové „ak úrady nezapočúvajú spoločnosť“, nazdáva sa politik.

„Ukrajina sa vrhá do novej revolúcie, ktorá bude omnoho dramatickejšia a razantnejšia, veď medzi obyvateľstvom sú 4 milióny nezaregistrovaných „hlavní“, vysvetlil Ťjahnibok.

Podľa evrazia.org, 20. 7. 2016

 

Tajný zdroj z Ankary: Erdogan zastavil puč preto, lebo sa zmocnil kontroly nad americkými vodíkovými bombami

Expert na otázky Blízkeho východu a vedúci Centra Leva Gumileva Pavel Zarifullin novinám Komsomoľská pravda prezradil, aké tajomstvá mu prišli z Turecka od jeho vysokopostavených a dobre informovaných známych. Ich správy hovoria o jednom – prevrat sa pripravoval s pomocou „našich“ zaoceánskych „partnerov“. 

Čo konkrétne vám píše známy?

- Citujem: „Západ, v snahe získať kontrolu nad štátom cestou vojenského prevratu, ako sa to udialo v Egypte, spočiatku podporil pučistov. Pučisti nemali šancu byť úspešnými bez pomoci zo zahraničia. Západ však nerátal s tým, že v ľud v Turecku neprijme akékoľvek antidemokratické procesy“.

Pod Západom sa rozumie v prvom rade USA. No nie je vylúčené, že ruky k tomu priložili i Nemci – veď v ostatnom čase tak veľmi tlačili na Erdogana. Nezabudnite, že Bundestag dokonca aj genocídu Arménov priznal.

Lenže načo USA a Nemecko potrebovali tento prevrat?

- V tom niet žiadneho tajomstva. Hlavná príčina – zblíženie s Ruskom. Tu máte ďalší citát: „V EÚ a NATO boli nepokojní zo zbližovania Turecka s Izraelom a Ruskom. USA dopaľovalo i vyhlásenie Tureckom kurdských separatistov v Sýrii za teroristickú organizáciu, nakoľko USA ich podporovali. Postoje Ankary a Washingtonu sa rozchádzali aj v otázke Iraku a Sýrie. V otázke migračnej krízy EÚ robila vinníka z Turecka, mysliac si, že ono má povinnosť zastaviť ju za každú cenu“. 

Ako sa puč pripravoval?

- Ohniskom bola americká letecká základňa Incirlik. Veliteľ základne – turecký generál Bekyr Erdžan Van (teraz zatknutý) a ďalší pučisti pochádzali práve z tejto základne. Podľa informácie, ktorou disponujem, veľvyslanec USA v Turecku Jogn Bass sa neraz stretal s bývalými veliteľmi tureckých vzdušných síl a lídrom prevratu A. Ozturkom pod zámienkou posúdenia vzťahov s Kurdami v Sýrii i Iraku. Tureckí vojaci, zväčša absolventi natovských vojenských škôl, sú naladení proamericky. Výsluchy prezrádzajú, že súčasní vzbúrenci dostali dôležité záruky od vojenského i diplomatického vedenia USA. Sľúbili im útočisko, ak prevrat krachne.

Čiže, oklamali ich?

- Nie. Lenže Turci boli pripravení vziať základňu útokom a spočiatku ju izolovali. No a tam sú predsa atómové bomby!

Niečo také sa nikdy neuskutočnilo! Pre toto Američania súhlasili nezasahovať do zatýkania v tureckej časti základne. Toto je správa, ktorú nám zdroj odovzdal a ktorú doposiaľ nikto neuverejnil.

Podľa kp.ru, 20. 7. 2016

 

Vo vývoji zbraní už nie my ich, ale oni nás naháňajú... (video v ruštine)

... hovorí jeden zo špecialistov ruského ministerstva obrany a celé video dokazuje vo vývoji koľkých zbraňových systémov sú dnes Rusi nezadržateľne vpredu. Možno s výnimkou... naozaj iba možno - pri elektromagnetickom dele.

A čo ak sa v prípade konfliktu v Pobaltsku postavia slovenským vojakom ruské roboty, ktoré sú už dnes vo výzbroji? Je si toho vedomý slovenský generálny štáb?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=n0wAuG9ZL_k

youtube.com

 

Junge Welt: USA sa boja ukázať družicovú snímku katastrofy MN17

Nemeckí novinári upozorňujú spoločnosť na zjavnú neochotu USA odhaliť podrobnosti okolností katastrofy malajzijského Boeingu nad Donbasom.

Autori článku v Junge Welt poznamenávajú, že minister zahraničia USA John Kerry v prvých dňoch po katastrofe vyhlasoval: „my vieme, kto strieľal a máme aj patričné dôkazy“. Lenže „nezvratné dôkazy“ nikto doposiaľ neukázal. Rusko sa správalo inak, po štyroch dňoch od katastrofy uverejnilo družicové snímky zo zóny havárie.

V článku sa hovorí o americkom „pátracom“ novinárovi Johnovi Perym, ktorý aktuálne riadi web Consortiumnews. Pery tvrdí, že nejaký zdroj v špeciálnych službách USA mu prezradil, že Spojené štáty disponujú snímkami, ktoré preukazujú nie to, čo treba, na družicových záberoch je vidieť vojakov v ukrajinskej rovnošate pri Buk – u v bojovej pohotovosti“.

Vyšetrovacia komisia Holandska napísala stovky strán aktov, lenže v otázke chronológie katastrofy sa Holanďania príliš nepohli. Vyšetrovatelia môžu konštatovať len fakt, že „lietadlo bolo zničené veľkým množstvom objektov s vysokou energiou“. O akých „vysokoenergetických objektoch“ ide reč a kto ich odpálil, soráva vyšetrovacej komisie nehovorí.

Na druhej strane sa v správach holandských vyšetrovateľov uvádzajú „zložité okolnosti“. Toto rodí myšlienku o nejakých okolnostiach, ktoré spôsobujú neznáme sily. Okrem toho znepokojuje množstvo pokynov o nešírení informácií. Príznačný je fakt, že vlády Holandska, Malajzie, Belgicka a Ukrajiny sa v auguste 2014 písomne zaviazali poskytova´t vyhlásenia o katastrofe Boeingu len po vzájomnom odsúhlasení. Povedané inak, ktorákoľvek strana môže vetovať zverejnenie pre ňu nevhodnej informácie.

Podľa pravda.ru, 16. 7. 2016

 

Rusi avizujú skonštruovanie snajperského komplexu s riadeným projektilom

Fond perspektívnych výskumov projektuje intelektuálny zameriavač na perspektívny snajperský reaktívny komplex s riadeným projektilom, principiálne nová rodina „guliek“ s osobitými prieraznými a ďalekonosnými parametrami, oznámil generálny riaditeľ fondu Andrej Grigoriev.

 „Vytvára sa principiálne nová rodina projektilov, napríklad z dchoch a viac kovov, s osobitými prieraznými a ďalekonosnými parametrami. Projektujú sa intelektuálne zameriavače, perspektívny snajperský reaktívny komplex s riadenou „guľkou“ a mnohé iné“, uvádza Interfax slová Grigorieva.

V júni minulého roku avizoval skúšky „múdrej guľky“ na vzdialenosť 10 km riaditeľ fondu Vitalij Davydov.

Podľa vz.ru, 19. 7. 2016

 

V Poľsku sa môže nachádzať do 10 tisíc vojakov NATO

„V niektorých momentoch“ môže byť v Poľsku prítomných do 10 tisíc vojakov NATO, vyhlásil minister zahraničia Witold Wszcikowski pre týždenník Do rzeczy.

„My nehovoríme len o niekoľkých práporoch, dopĺňame to vojskami rýchlej reakcie, americkou brigádou a základňou PRO v Redzikove. V niektorých momentoch môže byť v Poľsku rozmiestnených dokonca 10 tisíc natovských vojakov. To je citeľná vojenská podpora“, povedal minister.  

„Pre nás je to geostrategická zmena rovnováhy síl na východe“, poznamenal.

Poznámka

Bývalý šéf izraelskej služby Nativ Jakov Kedmi sa na tento fakt pozerá trochu inak. Z pohľadu suverenity štátu je podľa neho dôležité, kto týmto natovským vojskám velí. No a to, že to, že im bude veliť niekto cudzí je vraj absolútnym ponížením Poliakov.

Podľa ria.ru, 18. 7. 2016