Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Gorbačov spája ochladnutie vzťahov RF so Západom s aroganciou USA

K ochladeniu vzťahov štátov Západu a RF priviedla arogancia Washingtona, ktorý sa považuje za víťaza studenej vojny a nepriznáva úlohu Moskvy pri stanovení vzťahov, vyhlásil bývalý prezident ZSSR M. Gorbačov pre Sunday Times.

"Oni nemali úprimný záujem pomôcť Rusku stať sa stabilnou a silnou demokraciou. Mysleli si, že ho zrezali v rozmeroch. V procese negovali všetku dôveru, ktorú sme vybudovali", vyhlásil Gorbačov.

"Vždy som bol za slobodne prejavenú vôľ národa a v Kryme si väčšina želala zjednotenie s Ruskom", vyhlásil a poznamenal, že ak by bol v tejtio situácii na mieste Putina, konal by rovnako ako on.

Hovoriac o rozpade ZSSR exprezident poznamenal, že "vždy ho chcel len reformovať, no nikdy sa neusiloval o jeho rozpad". "Je mi ľúto, že taká veľká krajina s obrovskými moýnosťami a zdrojmi zmizla. Po pravde, ak by som ešte bol pri moci, ona by pokračovala existovať".

Podľa ria.ru, 22. 5. 2016

 

Zacharova žiada od Euronews ospravedlnenie za „lož“

Moskva čaká oficiálne ospravedlnenie od televízie Euronews za materiál o deportácii krymských Tatárov, vyhlásila predstaviteľka ministerstva zahraničia RF Maria Zacharova.

„Čítam stránku Euronews. Článok o výročí deportácií krymských Tatárov a o ´slávnostných podujatiach´, ktoré sa v ten deň konali v Kyjeve. V ruskej verzii sa hovorí: ´Vyše 200 tisíc Tatárov bolo deportovaných z Krymu od 18. po 20. máj 1944. Celkovo bolo kvôli podozreniu z kolaborácie s Nemcami násilne presídlených 20 etnických skupín, vrátane krymských Tatárov, Čečencov a Arménov“.

Ale v anglickej verzii sa hovorí iné: „Krymskí Tatári pamätajú na svoju národnú tragédiu, masovú deportáciu Stalinom v máji 1944 vyše dvoch miliónov mužov, žien a detí“, napísala Zacharova na facebook.

Podľa jej slov „nejde o žiadne omylom a náhodne pripísané čísielko. Dva milióny sú v texte vypísané slovom. Rovnako je tam napísané, že v „okupovanom Kryme“, konkrétne v Bachčisaraji, sú zakázané spomienkové podujatia pri príležitosti výročia deportácií“.

„Poďme pomenovať túto situáciu správnymi slovami. Toto nie sú dvojaké štandardy podávané dvom cieľovým skupinám, toto nie je angažovanosť. Toto je lož“, napísala predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia. „Čakáme oficiálne ospravedlnenie od televízie Euronews“, dodala Zacharova.

Podľa vz.ru, 20. 5. 2016

 

Porošenko sa „prekecol“, že pieseň Džamaly nie je nová, čiže...? (desaťminútový súbor videodôkazov v ruštine a ukrajinčine)

...ukrajinská speváčka porušila pravidlá súťaže Eurovízie!!! Do tej sa totiž nemôže prihlásiť pesnička, ktorá bola verejne predvedená do 1. septembra predchádzajúceho roka.

Džamala sa so svojou víťaznou piesňou po prvýkrát predstavila na verejnosti už 18. mája 2015 a teda na základe štatútu súťaže sa už nemohla zapojiť do európskeho konkurzu (hoci v súčasnej „demokratickej“ západoeurópskej spoločnosti je dnes možné všetko).

Pravdou však je, že minulý rok v máji sa Džamalyna pesnička nazývala „Krym je náš“ (na tatarskom jazyku) a kompozícia pre Eurovíziu dostala názov „1944“.

Podvod s pravidlami a všetkým ostatným odhalil ukrajinský videobloger Anatolij Šarij, ktorý na youtube prezradil, že na toto pátranie ho inšpiroval „dlhý jazyk“ ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Nie, neobávajte sa, že niekto zruší „demokratické“ výsledky Eurovízie. Kto by to urobil, zároveň by priznal všeobecnú hudobnú nevzdelanosť členov poroty a preto radšej nech prehrá česť a právo, ako ješitnosť.

Video je súčasťou článku:  http://www.vz.ru/news/2016/5/18/811277.html

Vladimír Mikunda s využitím vz.ru

 

Britský generál o tohoročnej atómovej vojne s Ruskom

Ak západná aliancia neposilní svoju obranyschopnosť v Pobaltsku, medzi NATO a Ruskom môže ešte v tomto roku vypuknúť atómová vojna, vyhlásil britský generál vo výslužbe Richard Shirreff.

Podľa neho je „vysoká pravdepodobnosť“, že cieľom „útoku“ sa môžu stať Estónsko, Litva alebo Lotyšsko a že Západ musí „odvrátiť možnú katastrofu“. Generál je pri tom presvedčený, že boj to bude atómový, nakoľko je to vraj založené v doktríne Ruska, uvádza Independent.

Rusko je podľa Shireffa presvedčené „o slabosti NATO“ a práve na tom môže založiť svoj možný vpád na „ochranu rusky hovoriaceho obyvateľstva“ v Pobaltsku.

Richard Shireff bol zástupcom Hlavného veliteľa NATO v Európe v rokoch 2011 – 2014. Na začiatku mája vyšla jeho kniha „2017: vojna s Ruskom“, v ktorej sú vraj udalosti síce vymyslené, no „veľmi pravdepodobné“.

Podľa ria.ru, 18. 5. 2016

 

Puškov komentuje vyhlásenie generála Shirreffa o „atómovej vojne“ s RF

Predseda zahraničného výboru Dumy Alexej Puškov na svojej stránke na Twitter okomentoval vyhlásenie britského generála vo výslužbe Richarda Shirreffa, že medzi Ruskom a NATO sa v priebehu tohto roka môže začať atómová vojna.

„Bývalý zástupca vrchného veliteľa NATO pripustil možnosť atómovej vojny s Ruskom počas najbližšieho roka. Zdá sa, že na túto prácu berú samých hlupákov“.

Podľa regnum.ru, 18. 5. 2016

 

Na jeseň Ukrajina spadne do ničoty, z ktorej niet návratu

Ani jedna krajina, ktorá úspešne zdolala krízu, neuskutočňovala takú politiku ako Ukrajina, vyhlásil poradca šéfa Asociácie ukrajinských bánk Alexej Kušč, čo zaznamenal kyjevský časopis „Korrespondent“.

„Ukrajine zostalo veľmi málo času aby zvrátila situáciu“, zdôraznil expert. – Už na jeseň tohto roku môžeme prekročiť hranicu, za ktorou už niet návratu, navždy stratíme monetárnu suverenitu. A vtedy nastane náš údel – staneme sa štátom tretieho sveta, vždy núdznym a bezmocným, osud ktorého budú riešiť omnoho silnejšie dŕžavy. To je ten kruh chudoby, z ktorého sa už nepodarí vyjsť. Toto sa nesmie dopustiť“.

Finančník pri tom hovorí, že ekonomickú suverenitu už Ukrajina fakticky stratila.

„Nám dirigujú čo robiť so zlatými a menovými zásobami, aký dôchodkový vek alebo akú výšku dôchodkov stanovovať, aký tovar vyrábať a predávať“, poznamenáva Kušč. -  Sústreďujeme sa na zahraničné pôžičky a neuskutočňujeme finančnú politiku, ktorá zodpovedá naším národným záujmom, ale tú, ktorú od nás chcú z vonku vidieť. Ide o zničujúcu prax. Ani jeden štát, ktorý prekonal krízu a dosiahol ekonomický trhák, neuskutočňoval takúto politiku. Všetky boli sústredené na národného výrobcu a spotrebiteľa“.

Podľa finobzor.ru, 17. 5. 2016

 

Rusko obnoví na Kryme rádiolokátor včasnej výstrahy

Rádiolokačná stanica včasnej výstrahy pred raketovým útokom „Dnepr“, umiestnená pod Sevastopoľom, bude obnovená, oznámili noviny Izvestia.

Objekt dokáže zaregistrovať štarty hyperzvukových, krídlatých a balistických rakiet z oblasti Stredozemného a Čierneho mora. Pracovať bude s cm vlnovou dĺžkou, čo zvýši efektivitu radarov v Armavire, ktoré pracujú s decimetrovými vlnami.

Podľa vz.ru, 17. 5. 2016

 

Rusko všetkých napálilo a zarobilo 20 miliárd

Ako uvádza Fакtxeber.com, Rusko použilo zaujímavú taktiku, obkrútiac si všetkých okolo palca a zarobiac pri tom 20 miliárd dolárov. Zároveň si prinavrátilo okolo 30 % akcií vlastných monopolov. Putin pred očami celého sveta pekne napálil EÚ aj Ameriku.

Donedávna časť akcií energetických spoločností patrila zahraničným investorom, Američanom a Európanom – čo znamená, že polovica príjmov z ropy a plynu unikala mimo rozpočet na účty „finančných žralokov“ Európy. V súvislosti so situáciou na Kryme začal rubeľ rýchlo klesať, no Centrálna banka RF nič nepodnikala na jeho podporu. Objavili sa dokonca reči, že Rusko dokonca nemá ani valuty na podporu kurzu rubľa.

Tieto reči a vyhlásenia Putina, že je pripravený a bude chrániť rusky hovoriace obyvateľstvo Ukrajiny spôsobilo veľký pád ceny akcií energetických spoločností Ruska a „finanční žraloci“ začali ponúkať akcie na predaj kým sa úplne neznehodnotia. Putin čakal celý týždeň a len sa usmieval na tlačových konferenciách a keď cena klesla pod normu, tak vydal pokyn razantne a naraz nakúpiť akcie od všetkých Európanov a Američanov.

Kým títo „finanční žraloci“ pochopili, že si ich obkrútili okolo palca, bolo neskoro: akcie už držalo v rukách Rusko.

Nielenže Rusko si v tieto dni zarobilo vyše 20 mld. USD, ešte si aj prinavrátilo akcie svojich spoločností. Príjmy z ropy a plynu už nebudú unikať za hranice, ale budú zostávať v Rusku, rubeľ sa spevnie sám osebe a na jeho podporu už nebude treba míňať zlatú a valutové rezervy.

Takáto unikátna operácia sa ešte neudiala v dejinách fondového trhu.

Podľa newsinfo.ru, 16. 5. 2016

 

Nanočastice na „podsvietenie“ rakoviny

Ruským a francúzskym vedcom sa po prvý raz podarilo vytvoriť tzv. nanočastice, s pomocou ktorých sa budú dať v najbližšej budúcnosti „podsvecovať“ rakovinové nádory.

Špecialisti tvrdia, že ide o častice, ktoré sú schopné prenikať do buniek, čo im umožňuje využitie ako svietiacich markerov  pri rannej diagnostike rakoviny a aj pri terapii tejto choroby.

- Nanočastice, ktoré vytvorili títo vedci sú prínosné tým, že sú absolútne netoxické a ľahko sa odstraňujú z organizmu. V budúcnosti sa budú k nim dať pripájať liečivá, ktoré im dovolia nielen rozpoznať rakovinový nádor, ale aj na bunkovej úrovni robiť lokálnu chemo- alebo rádioterapiu“, hovorí profesor (MGU) Lomonosovej univerzity Viktor Timošenko.

Podľa kp.ru, 16. 5. 2016

 

Tvrdé vyjadrenie NATO voči Rusku

Aliancia čoraz častejšie hovorí o veľkej vojne. Dôkazom je aj pondelkové (16. 5.) vyhlásenie generála NATO Salvatoreho Farinu o tom, že „nebezpečné“ správanie sa Ruska v regióne Baltického mora môže vyprovokovať  vzťahy medzi Moskvou a alianciou.  

„Napriek tomu zatiaľ nevidím možnosť na rozpútanie plnohodnotnej vojny medzi NATO a Ruskom. Našou činnosťou je zatiaľ ochraňovať a odrážať“, povedal.  

Kto sa však naozaj nebezpečne správa, tak to je NATO. Nedávno jeho generálny tajomník vyhlásil zámer, že aliancia plánuje otvoriť dve nové veliteľstvá – v Maďarsku a na Slovensku (v dvoch štátoch, ktoré sa bránia rozmiestneniu základní – pozn. red. srspol). Doteraz sa NATO (presnejšie Američania – red. srspol.) rozmiestnili v Estónsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku, Rumunsku a Bulharsku (A tie už začínajú zúriť ako sa im Rusko priblížilo – pozn. red. srspol.).  

Moskva už na to oznámila, že Rusko na to nepochybne zareaguje (ak by to neurobilo, bolo by to vyjadrením jeho slabosti a neúcty k sebe samotnému – pozn. srspol.).

Podľa kp.ru, 16. 5. 2016

 

Lavrov o „Minsku-2“: Západ začal chápať kde je pes zakopaný

Západní kolegovia začínajú v ostatnom čase chápať, kto je zodpovedný za slepú uličku pri realizácii minských dohôd o Ukrajine, vyhlásil minister zahraničia Sergej Lavrov.

„Žiaľ, nie všetko tu závisí na nás. No v ostatnom čase západní kolegovia už chápu, kde je pes zakopaný a kto je zodpovedný za zachovávanie slepej uličky“, povedal ruský minister počas vystúpenia pred profesormi a študentmi v Minsku.

Podľa ria.ru, 16. 5. 2016

 

 

Trump očakáva nový 11. september

Prezidentský kandidát za republikánov v USA Donald Trump si myslí, že migranti z Blízkeho východu sú bezprostrednou hrozbou pre národnú bezpečnosť Spojených štátov.

„Udeje sa veľa zlého. Budú útoky, ktorým sa nebude dať ani uveriť. Útoky budú páchať ľudia, ktorí prichádzajú do nášho štátu práve teraz. Nemám o tom žiadne pochybnosti“, zdôraznil Trump.

„Pozrite sa koľko majú mobilných telefónov! Peniaze nemajú, vôbec nič nemajú, ale mobilné telefóny áno. Kto im platí za mobilné spojenie, há? Na ich mobilných telefónoch sú vyobrazené zástavy Islamského štátu. No a my sa tomu máme radovať a vykrikovať aké je úžasné prijímať utečencov“, cituje Trumpa IA „Novorossija“.

Podľa evrazia.org, 16. 5. 2016

 

Prečo sa Rusko neusiluje vrátiť do G8?

Lebo formát G20 je v súčasnej medzinárodnej situácii omnoho účinnejší a má aj omnoho širší potenciál, vyslovil tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Pri tom však zdôraznil, že pri tejto otázke treba predovšetkým vychádzať zo zámerov samotného Ruska.

Podľa izvestia.ru, 16. 5. 2016

 

Sily rýchleho nasadenia NATO sú proti Rusku bezmocné

V prípade možného konfliktu s Ruskom severoatlantická aliancia nedokáže vo východnej Európe rozvinúť sily rýchleho nasadenia, uvádza Financial Times s odvolaním sa na dvoch vysoko postavených predstaviteľov NATO.

Rizikom sú vraj protilietadlové a protilodné  komplexy i bojové lietadlá Ruska v Kaliningradskej oblasti, ktoré dokážu prikrývať obrovské priestory, povedal novinám predstaviteľ NATO.

Podľa vz.ru, 16. 5. 2016

 

Strach NATO pred raketami "Kaliber"

Médiá uvádzajú, že Rusko v Čiernom mori dokáže s pomocou rakiet "Kaliber" zdolať NATO stratégiou A2AD.  

Pred júlovým varšavským samitom NATO sú mnohí členovia aliancie znepokojení nárastom ruskej prítomnosti v regióne Čierneho mora, píše Financial Times. Poukazuje na tureckého prezidenta Erdogana, ktorý volá po posilnení pozícií NATO v Čiernom mori aby sa stalo "morom stability".

11. 5. vyhlásil, že NATO nemá dostatok prítomnosti v Čiernom mori, ktoré sa vraj mení na "ruské jazero". Oficiálna predstaviteľka ruského MZV Maria Zacharova tieto slová odmietla komentovať z dôvodu, že ona nie je lekárom. 

Vojenskí predstavitelia aliancie už naozaj niekoľko mesiacov poukazujú politickým lídrom na to, že Rusko používa tzv. stratégiu A2AD (anti-access/aerial denial - odvrátenie porístupu a preniknutia do vzdušného priestoru), pokúšajúc sa vytvárať vplyvové zóny a brániac vojskám NATO uskutočniť operácie v bezprostrednej blízkosti od hraníc aliancie a časom dokonca aj na jeho území, zdôrazňuje Financial Times.

Ústredným elementom tohto plánu je podľa názorov vojakov NATO Čierne more, nakoľko pri rozmiestnení na tamojších ruských lodiach krídlatých rakiet "Kaliber", Rusko môže ničiť ciele "od Káhiry po Viľnius".

Podľa vz.ru, 15. 5. 2016

 

Nesmrteľný pluk“ sa postavil na stráž ruskej jednoty

Naozaj len zriedka dokáže byť človek svedkom zrodu tradície – no táto generácia to má priamo pred očami. „Nesmrteľný pluk“ už druhý rok zhromažďuje milióny ľudí, podujatie sa už v pravom zmysle slova stáva ľudovým a národným. Oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom tak získavajú nielen novú formu, ale aj nový národný význam.

Akcia, ktorá bola vymyslená na Sibíri (spočiatku v Ťumeni a potom v Tomsku) sa všeruskou stala pri 70. výročí Víťazstva. Avšak práve v tomto roku, keď sa pod „zástavy“ „Nesmrteľného pluku“ zhromaždilo niekoľko miliónov ľudí, začalo byť jasné, že nová tradícia sa zrodila.

Minulý rok podujatie podporil Kremeľ, no V. Putin sa niekoľkokrát špeciálne vyslovil, že tu nesmie byť žiadna oficialita, žiadna poštátnená idea. Má to byť a aj zostať čistou národnou ideou napriek akémukoľvek „snaženiu“ politikov.

Viac: http://www.vz.ru//politics/2016/5/10/809794.html

Podľa vz.ru, 10. 5. 2016 (výňatok)

 

Američania si pripisujú víťazstvo nad Hitlerom

V Spojených štátoch si na víťazstvo v 2. svetovej spomínajú ako na triumf Američanov, úloha Červenej armády sa pri tom vníma „viac – menej ako pomocnej sily“, píše Washington Post.

„Opýtaj sa ktoréhokoľvek Ruska o skúsenostiach, ktoré prežila jeho rodina počas 2. sv. vojny, takmer konštantnou odpoveďou bude nasledujúce:  strádanie a služba štátu na bojovom poli“, píše list.

Na rozdiel od USA, ktoré boli po napadnutí Japoncov na Pearl Harbor ochránené od útokov vodami Tichého a Atlantického oceánu, Rusko bolo počas 2. sv. vojny obkľúčené, bombardovali ho, na jeho územie bol uskutočnený vpád. Potom Červená armáda došla do Berlína a zohrala kľúčovú úlohu pri zvrhnutí Adolfa Hitlera.

Straty Sovietskeho zväzu boli obrovské, ZSSR stratil 27 – 28 miliónov ľudí. No a najstaršia generácia dodnes zachováva bolestivé spomienky o hlade vojnových rokov.

Za ten čas sa v Spojených štátoch spomína na 2. sv. vojnu ako na víťazstvo Američanov, pričom o Červenej armáde sa hovorí, že pôsbila „viac – menej v úlohe pomocníka“.

Spomienky Rusov sú skoncentrované na ich vlastných obetiach. „V Rusku je veľmi málo rodín, ktorých by sa vojna nedotkla“, vyhlásil pre Washington Post jeho ruský zdroj.

Podľa vz.ru, 7. 5. 2016