Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Američania si pripisujú víťazstvo nad Hitlerom

V Spojených štátoch si na víťazstvo v 2. svetovej spomínajú ako na triumf Američanov, úloha Červenej armády sa pri tom vníma „viac – menej ako pomocnej sily“, píše Washington Post.

„Opýtaj sa ktoréhokoľvek Ruska o skúsenostiach, ktoré prežila jeho rodina počas 2. sv. vojny, takmer konštantnou odpoveďou bude nasledujúce:  strádanie a služba štátu na bojovom poli“, píše list.

Na rozdiel od USA, ktoré boli po napadnutí Japoncov na Pearl Harbor ochránené od útokov vodami Tichého a Atlantického oceánu, Rusko bolo počas 2. sv. vojny obkľúčené, bombardovali ho, na jeho územie bol uskutočnený vpád. Potom Červená armáda došla do Berlína a zohrala kľúčovú úlohu pri zvrhnutí Adolfa Hitlera.

Straty Sovietskeho zväzu boli obrovské, ZSSR stratil 27 – 28 miliónov ľudí. No a najstaršia generácia dodnes zachováva bolestivé spomienky o hlade vojnových rokov.

Za ten čas sa v Spojených štátoch spomína na 2. sv. vojnu ako na víťazstvo Američanov, pričom o Červenej armáde sa hovorí, že pôsbila „viac – menej v úlohe pomocníka“.

Spomienky Rusov sú skoncentrované na ich vlastných obetiach. „V Rusku je veľmi málo rodín, ktorých by sa vojna nedotkla“, vyhlásil pre Washington Post jeho ruský zdroj.

Podľa vz.ru, 7. 5. 2016

 

Zacharova: Západ nevyužíva údaje Ruska pri vyšetrovaní katastrofy Boeingu

Západné médiá ignorujú výzvy Moskvy aby na vyšetrenie havárie malajzijského Boeingu boli využité aj ruské údaje. Pracujú len s jednou verziou, vyhlásila oficiálna predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova.

„Žiaľ, všetky naše výzvy na použitie ruskou stranou preverených informácií ohľadne tragédie s Boeingom na nebi nad Ukrajinou zostali ignorované“, konštatovala Zacharova.

Poznamenala, že pri vyšetrovaní katastrofy malajzijského Boeingu sa používajú hodnotenia neprofesionálov, výsledkom čoho nastáva „zámena pojmov“. „Vysvetľovanie tejto témy v západných médiách, v blogosfére... samotné podávanie tejto témy je mimoriadne spolitizované a svedčí o určitej mytologizácii tejto tragédie. Ak sa prioritou nestanú názory profesionálov, nie analýza skutočných faktov, materiálov, výsledkov experimentov, vtedy sa s pomocou umeleckých nástrojov formuje a šíri jasne predpojatý obraz“, dodala Zacharova.

Moskva sa podľa nej obáva, že pri vyšetrovaní katastrofy malajzijského Boeingu na Ukrajine prebieha zámena pojmov.

O tom, že pri vyšetrovaní malajzijského Boeingu je veľa špekulácií, hovoril už tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Podľa vz.ru, 6. 5. 2016

 

Cohen: Približovanie sa NATO k hraniciam Ruska pripomína kroky nacistického Nemecka

NATO pristupuje čoraz bližšie ku hraniciam Ruska, podkopávajúc spoluprácu s Moskvou, myslí si americký politológ, expert na Rusko Steven Cohen.

Aliancia na čele s USA prudko narastá svoju silu vedľa Ruska na súši, na vode i vo vzduchu. Reakcia Moskvy, ktorá v týchto podmienkach vysiela lietadlá na pozorovanie americkej vojenskej lode, nachádzajúcej sa neďaleko od vojenskej základne v Kaliningrade, nie je prekvapivá, poznamenáva Cohen.

Washington i Brusel pri tom viditeľne posilňujú vojenskú prítomnosť vo východnej Európe, obviňujúc Moskvu z „provokácií proti NATO“. Lenže v tomto prípade je provokátorom práve aliancia, píše politológ.

„Obyvateľom Ruska môže takéto konanie pripomínať vpád nacistického Nemecka v roku 1941, čo bolo ostatný raz keď sa nepriateľské sily koncentrovali pri ich hraniciach“, zdôrazňuje Cohen.

Otázkou je len jedno. Do akej miery sa NATO blíži k vojne s Ruskom cieľavedome alebo je ich správanie ako „zo sna“, uzatvára analytik. 

Podľa ria.ru, 6. 5. 2016

 

Zacharova: USA nevedia prinútiť sýrsku opozíciu odčleniť sa od teroristov

Spojeným štátom sa nedarí ovplyvniť sýrsku opozíciu a prinútiť ju odčleniť sa od Džabhat an-Nusri. S takýmto vyhlásením vystúpila oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova.

Provokácie bojovníkov priviedli, podľa nej, k súčasnému zostreniu situácie v Aleppo. „Súčasnému zostreniu poslúžili nie činy vládnych síl. V skutočnosti je príčinou provokatívna aktivita teroristov, ktorí sa všetkými silami snažia prekaziť režim zastavenia bojov“, povedala.

Správy západných médií sú podľa nej ďaleké od toho, čo sa v Aleppo naozaj deje. Založené sú na pochybných zdrojoch.

Podľa kp.ru, 6. máj 2016

 

USA sa boja, že prehliadnu nové ruské ponorky

Ponorky typu „Jaseň“ popierajú a hádžu rukavicu nadvláde amerického ponorkového loďstva, uvádza CNN.

„Opäť sme sa vrátili do čias keď musíme rátať s existenciou protivníka, ktorý je schopný hodiť nám pod vodou rukavicu. Zaručenej prevahy už viac niet“, povedal kapitán US NAVY Oliwer Lewis, uvádza RIA Novosti.

Nové americké ponorky triedy „Virginia“ sa považujú za „švajčiarsky nožík“ medzi ponorkami: spôsobilé sú plniť široké spektrum úloh, od prieskumu do odpaľovania torpéd na pozemné ciele. Lenže čoskoro narazia na novú výzvu – na ruské ponorky triedy „Jaseň“.

Medzi všetkými ponorkovými krížnikmi, ktoré majú súperi USA, je ponorka „Jaseň“ najtichšia, poznamenal expert washingtonského Wilsonovho ústredia Michael Kofman. „US Navy si nie je celkom isté, či ich dokáže sledovať“, povedal.

Podľa vz.ru, 6. 5. 2016

 

Víťazstvo Hillary privedie k 3. svetovej

Diana Johnstonová, autorka životopisu Hillary Clintonovej varuje: táto prezidentská kandidátka môže vyprovokovať 3. sv. vojnu.

„Ak existuje vojenský variant riešenia, ona ho podporuje. Hlasovala za vpád do Iraku v roku 2003,  pýši sa tým, že má zodpovednosť za ničivú vojnu v Líbyi, pretože bol zlikvidovaný diktátor: Ak sa v Líbyi situácia vyvíjala zle, tak to podľa nej bolo preto, že USA mali urobiť viac a nie menej. Ona vždy požadovala agresiu proti Asadovi v Sýrii a jej nepriateľstvo voči Iránu nemá hraníc. Toto všetko z nej urobilo miláčika Izraelu“, cituje ruská Inopressa rozhovor Johnstonovej pre taliansky Il Giornale.

Bývalá štátna tajomníčka je podľa presvedčenia Johnstonovej výraznou stúpenkyňou protiruskej politiky, slúžiacej záujmom vojensko-priemyselného komplexu a finančníkov.

Hillary Clintonová využíva tak fantáziu, ako aj realitu... To, čo hovorí, vyvoláva poplach: vyhráža sa nárastom amerického zasahovania do Sýrie, čo vyvoláva konflikt s Ruskom. Vyhráža sa roztrhnutím normálnych vzťahov s Iránom, poskytovaním plnej podpory Izraelu proti Palestínčanom, vyhráža sa nekompromisným nepriateľstvom voči Rusku. Čiže je to budúcnosť plná prekvapení.

Hillary bude narastať vojenskú moc USA proti Rusku do tých čias, kým sa z nejakého incidentu nestane 3. sv. vojna. Ja jej to neveštím, len sa pokúšam varovať Európu. Lebo len vaše odmietnutie vojny môže mať rozhodujúci význam, varuje autorka životopisu.

Podľa kp.ru, 29. 4. 2016

 

Vojak žaluje amerického prezidenta

Americký vojak N. M. Smith zažaloval prezidenta Baracka Obamu kvôli údajnej nezákonnosti vojenskej kampane proti Islamskému štátu, píšu noviny New York Times.

V Kuvajte slúžiaci Smith vyhlásil, že podporuje boj proti IŠ, navyše jeho bojovníkov považuje za „armádu mäsiarov“. Zároveň si však myslí, že misia s nasadením vojsk proti bojovníkov nedostala adekvátne povolenie od Kongresu USA.

„Na splnenie si svojej prísahy žiadam súd povedať prezidentovi, že on, v súlade s rezolúciou o vojenských kompetenciách, musí dostať adekvátnu moc od kongresu, aby mohol viesť vojnu proti IŠ v Iraku a Sýrii“, hovorí sa v žalobe.

Obama totiž už dávno vyhlasoval, že má nevyhnutné povolenia na uskutočnenie kampane proti IŠ na základe kongresom schváleného dokumentu na boj proti teroristickej organizácii Al-Kájda po teroristických aktoch 11. 9. 2001. Kritici však tvrdia, že súčasná kampaň prekračuje rámce tohto mandátu.

Podľa ria.ru, 5. 5. 2016

 

Smrtonosný S-500 je pripravený na boj vo výškach 200 km

Do výzbroje ruskej armády začnú čoskoro prichádzať prvé PVO komplexy S-500, ktorý začne garantovať nepreniknuteľnosť cez hornú vrstvu protivzdušnej obrany Ruska, dokáže likvidovať prostriedky prenikajúceho protivníka vo výškach okolo 200 km nad Zemou. Povedané inak, blížiace sa balistické rakety budú ničené už od pozemnej vzdialenosti 640 km.

Jeden oddiel bude môcť naraz odhaľovať a likvidovať do 10 hlavíc balistických rakiet, letiacich (s takmer prvou kozmickou rýchlosťou) do 7 km/sec. (do 25 200 km/hod.). Komplex je okrem toho vybavený prepadovými raketami s aktívnou rádiolokačnou navádzacou hlavicou, podobnou systému THAAD spoločnosti Lockheed Martin.
Podľa inosmi.ru, 4. 5. 2016

 

NATO: Bojaschopnosť ruskej armády od roku 2008 vyrástla

Veliteľ NATO v Európe Philip Breedlove vyhlásil, že ruská armáda sa rozvíja, učiac a adaptujúc sa na súčasné reálie.

V rozhovore pre Wall Street Journal vysvetlil, že kým v roku 2008 „gruzínska armáda dokázala postaviť ruské vojská do ťažkého postavenia“, tak udalosti v roku 2014 na Kryme ukázali, že Ozbrojené sily Ruska prešli značnými zmenami.

„Myslím, že slovo ´prekvapenie´ by bolo príliš silným, no očividné je, že Rusko si radikálne zlepšilo svoju armádu“, nazdáva sa americký generál.

Podľa ria.ru, 4. 5. 2016

 

Zverejnenie tajných faktov o terore 9/11 poškodí vzťahy so Sauditmi

Riaditeľ CIA John Brennan sa nazdáva, že zverejnenie tajných údajov o vyšetrovaní teroristického aktu z 11. septembra, sa neoplatí. Zverejnenie správy, ktorú vypracoval kongres, vraj môže poškodiť vzťahy USA a Saudskej Arábie.

Dňa 17. mája sa uskutočniť stretnutie bývalých a súčasných kongresmanov s riaditeľom Národnej rozviedky USA J. Clapperom. No a na základe jeho výsledku sa ten zrejme pokúsi presvedčiť Obamu o odtajnení tejto správy.

Utajená časť správy zrejme obsahuje informáciu o financovaní teroristov, ktorí spáchali teroristický čin 11. 9. 2001, Saudskou Arábiou. Brennan túto správu nazval „nepresnou a nepreverenou“.

„Najviac ma rozčuľuje, že FBI sa nielen pokúšala skryť pravdu, ale že v tomto prípade sa dokonca uchýlila aj k agresívnej lži“, hovorí bývalý senátor Bob Graham. The Huffington Post píše, že FBI mala informácie o členoch rodiny Sauditov, spojených s vykonávateľmi teroristického činu 11. septembra,  no tí dva týždne pred útokom USA opustili.

Podľa gazeta.ru, 2. 5. 2016

 

Sankcie urobili z Moskvy raj gurmánov

Výsledkom potravinového embarga, ktoré Rusko zaviedlo proti západným štátom ako odpoveď na ich sankcie, je rozhodnutie moskovských hotelierov opätovne si objaviť ruskú kuchyňu a tradičné ruské potraviny, píše Guardian. Vďaka čerstvým a cenovo prijateľným jedlám sú reštaurácie v hlavnom, meste hosťami priam zavalené a Moskva sa právom môže považovať za „rajom pre gurmánov“.

Pokiaľ by ešte nedávno chcel niekto v Moskve nazvať elegantnú moskovskú reštauráciu na počesť nejakého „nemoderného provinčného ruského mesta“, tak táto idea by bola nepochopená. Lenže úspech reštaurácie „Voronež“ a tucty jemu podobných prezrádzajú, že trendy sa zmenili a v krátkom čase sa Moskva zmenila z „kulinárskej púšte“ na „raj gurmánov“.

Potravinové embargo, ktoré Moskva zaviedla proti EÚ a radu ďalších štátov, vyvolalo nielen hnev, ale aj záujem o potraviny ruskej výroby, píše list. Spolu s pokusmi obchádzať sankčné zákazy, napríklad kopírujúc európske syry a mäsové výroby, sa ruským hotelierom zachcelo opätovne objaviť tradičné ruské jedlá a tradičnú kuchyňu. Takto vznikol dopyt po kamčatskom krabovi a množstva druhov rýb z ruských riek a morí.

„Každý by mal zachovávať spojenie s kuchyňou rodnej krajiny. My už poznáme fua-gru, morských ježkov..., no sviatočné jedlo bude pre mňa navždy pozostávať z vodky, sleďov a pirohov, - priznal sa hotelier Alexander Rappoport. – Keď sa chcem uvoľniť, tak fľaštička studenej vodky je pre mňa omnoho chutnejšia ako čokoľvek, zrejme v tom hrá rolu genetika“.

Móda ruskej kuchyne sa zrejme stala jedným z veľmi príjemných následkov dva roky dvíhajúceho sa nacionalizmu, píše Guardian. No a sankcie vybudili rozvoj ruského poľnohospodárstva a pomohli Rusom pochopiť, že im treba konzumovať len čerstvé potraviny.

„Na farmu cestujem približne dvakrát do mesiaca, - hovorí Rappoport, - poznám osobne takmer každú kravu. Samozrejme, mäso, ktoré bolo vyprodukované 200 km odtiaľto, bude vždy lepšie, ako mäso z hermetického balenia, dovezeného z Ameriky. Veď ani nemám predstavu čo to bola za krava, čím ju kŕmili a kedy ju zabili.“

Potravina „miestneho pôvodu“, to je tiež relatívne ak hovoríme o krajine, ktorá má rozlohu šestiny súše, uvádza britský list. Lebo aby sa kraby z Magadanu a Kamčatky dostali do Moskvy, musia precestovať dvakrát tak dlhú cestu ako ryby z Európy. Pričom s logistikou v Rusku je to stále zlé. Hotelieri hovoria, že ľahšie je do Moskvy priviezť potraviny z Paríža, ako z Murmanska. No, vďaka západným sankciám o rozhodností šéfkuchárov, situácia sa aj tu pomaly mení.

Počas ekonomických ťažkostí a slabého rubľa používanie miestnych potravín napomáha znižovať účty a preto sú moskovské reštaurácie hosťami úplne preplnené, bez ohľadu na krízu, píše Guardian. Donedávna sa tu do reštaurácií chodilo len vo významných dňoch, tak dnes sa v nich sedí každodenne. Táto tendencia dostáva prudko sa zvyšujúci rozvoj a napomáha objaveniu sa novej generácie moskovských gurmánov, uzatvára autor článku.

Podľa finobzor.ru, 30. 4. 2016

 

Boli sme na medzinárodnej konferencii Geopolitika Ruska

Dňa 28. apríla 2016 sa v Bratislave konala medzinárodná vedecká konferencia pod názvom „Geopolitika Ruska“, ktorej sa zúčastnil aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, bývalý predseda vlády Ján Čarnogurský a ďalší bývalí i súčasní politici. Na úvod sa k prítomným prihovoril veľvyslanec RF Alexej Fedotov a rektor Vysokej školy medzinárodných a verejných vzťahov Praha Václav Soukup. Osobitným ťahákom bola na konferencii prítomnosť ruského spisovateľa a analytika Nikolaja Starikova.

Zaznelo vo vystúpeniach

A. Fedotov: - Pokračuje nanucovanie jedného pohľadu na svet pre všetkých.

- Ako sa úloha národného faktoru v politike pomenúva nacionalizmom.

- 11. rokov sa v OSN prijíma rezolúcia proti glorifikácii nacizmu a fašizmu. Každý štát svojím hlasovaním ukazuje kam kráča!

(Slovenská republika sa v ostatných rokoch pri hlasovaní proti glorifikácii... zdržiava – pozn. red.)

Neskôr v diskusii povedal:

- O radu konferencií, od radu politikov dnes počujeme mýtus o tom, že v 2. sv. vojne zvíťazili USA, že Európu tiež oslobodili Spojené štáty.

Pracoval som v Česku, teraz na Slovensku, a vidím, ako sa táto mytológia dvíha na politický štít. Ako sa v rade prípadov na politickej úrovni propaguje na úkor toho, že sa nehovorí o Červenej armáde a jej vklade, ale o jednoduchom vklade, z ktorého sa dnes robí hlavný. Ide teda o zámenu pojmov!

To ako sa to teraz robí v Poľsku (odstraňovanie pamätníkov...) nie je náhodným javom.

Na každú reálnu udalosť, na jej každé hodnotenie sa vyrábajú tisíce informácií. No a to, čo je v nich pre mienkotvorné médiá nebezpečné, sa jednoducho vyplavuje.

Súčasnú mienkotvornosť (mainstream) by som porovnal s neoboľševizmom keď si neveľká skupina politikov, ľudí...   prisvojuje právo hovoriť v mene väčšiny. A potom koná proti tejto väčšine.

V. Soukup: - Expanzia masmédií spôsobila premenu spoločnosti na postmodernú. Pohľadom verejnoprávnych televízií sa náš svet stal svetom hyperreality, čiže svetom umelým. Čiže informácie z televízie nie sú už odrazom reality. Čoraz viac začína platiť myšlienka Saint-Exupéryho, že to, čo je dôležité, je očiam neviditeľné.

Oskar Krejčí, Vzdelávací a konzultačný inštitút v Bratislave VŠMVV Praha:

- Rusko už v dejinách predviedlo päť štátností. Od Kyjevskej Rusi po súčasnú Ruskú federáciu.

- Krach štátnosti začína krachom elít. Kto sa chce o tom presvedčiť viac, nech si prečíta Dostojevského román Besy (politický román o zničujúcej moci).

- Rusko nikdy nezničila vonkajšia, ale vlastná vnútorná sila. Rusko má však silu, že sa aj samo dokáže obrodiť.

- Geopolitické riešenie ruskej štátnosti neexistuje.

- Základom mieru nie je geopolitická prevaha, ale rovnováha a vzájomná závislosť.

Jevgenij Kožokin, Štátny inštitút medzinárodných vzťahov v Moskve, MGIMO:

- Ako ubrániť práva väčšín, aby nám nediktovali menšiny?

- Moslimovia absolútne uznávajú silu, preto nesmieme byť slabí.

- Prečo sú moslimovia dnes takí sebavedomí? Pretože po odchode ZSSR z Afganistanu si povedali – my sme zvíťazili! A to isté si hovoria aj teraz po porážke USA v Afganistane, v Iraku.

Grigorij Tiščenko, Ruský inštitút pre strategické štúdie, Centrum euroatlantických štúdií Moskva:

- Samit NATO v júli 2016 bude riešiť len dve otázky: 1. vlastné rozšírenie a 2. postup (boj) proti Rusku.

Svetozár Krno, Katedra politológie a európskych štúdií FF UKF v Nitre:

- Ak sa Rus dostane do problémov, dokáže sa nich sám aj dostať.

Vladimír Prorok, Vysoká škola ekonomická Praha:

- Čo je ruské špecifikum? 1. skúsenosti Rusov, 2. vytváranie multietnickej a multináboženskej civilizácie.

Rusi majú tiež skúsenosť s neustálym konfliktom silnej centrálnej moci a smuty.

V čom je ich slabina? Majú nižšiu schopnosť analýzy, nakoľko analýza potrebuje menšie celky. A po druhé, nedoceňujú materiálnu stránku života.

- Najväčším problémom EÚ je kvalita európskych elít. Hlúposť sa totiž nedá prognózovať!

- Najškodlivejšia v našom živote je ilúzia.

- Propaganda nastupuje vtedy keď zavadzia pravda.

Maxim Braterský, Národná výskumná univerzita, Vysoká škola ekonomická, Moskva:

- S vedúcou úlohou USA vo svete by sa dalo súhlasiť ak by sa USA nemýlili!

- Obraz dneška z pohľadu Rusov – dovtedy ste s nami nerátali, kým sme nezačali bombardovať

- Rusko má dnes najhoršie postavenie v dejinách:

a) Západ je proti nám zjednotený,

b) Na východe máme ekonomicky najsilnejší štát sveta – Čínu,

c) Od juhu nám hrozia islamisti.

- Rusko je dnes vo všetkých parametroch 3 – 7 krát slabšie ako NATO.

- Dnešný svet už nemá medzinárodné právo!

František Škvrnda, Ekonomická univerzita v Bratislave:

- Téma Sýrie: Za začiatok nepokojov sa považuje tvrdší postup vlády 15. 3. 2011.

                       Zlom – Rusko zabránilo zásahu USA v Sýrii – likvidácia chem. Zbraní.

                       2. zlom – September 2015, nasadenie Vojenských a kozmických síl RF.

N. Starikov: - Rusko je dnes hasičom medzinárodných problémov.

- Kto tiahol na Rusko, aby ho delil, sám bol nakoniec rozdelený.

- USA potrebujú v Európe všetko, len nie mier!

Pavel Gavlas: Inštitút globálnych štúdií UJAK Praha:

- Americké videnie sveta: Otázkou nie je, či USA povedú svet, ale ako ho povedú?

- Tak, ako sa Západ nebránil Hitlerovi, tak isto sa nebráni ani Islamskému štátu.

- Cesta trvalého konfliktu je cestou záhuby ľudstva. 

Z diskusie

Ján Čarnogurský: Na Slovensku je tak vláda, ako aj relevantná časť občanov proti vojenským základniam na našom území. Registruje to Rusko a aký význam tomu prikladá?

A. Fedotov: - Akékoľvek rozšírenie, akýkoľvek integračný proces je normálnou záležitosťou. Ale iba dovtedy, keď nie je hrozbou pre niekoho iného. Zodpovední politici by teda mali riešiť a nie vytvárať problémy.

Na vznik základní okolo našich hraníc budeme reagovať. Spôsobom, ktorý nazývame asymetrickou odpoveďou. Znamená to, že budeme vytvárať zbraňové systémy, ktoré toto ohrozenie môžu vykompenzovať. Konštruujeme zbrane, že hlavným mestám, ktoré tieto plány (o základniach...) tvoria, nezostanú žiadne ilúzie, že odpoveď bude v každej situácii adekvátna.   

Vladimír Mikunda

 

Francúzsky parlament odhlasoval zrušenie protiruských sankcií

Národné zhromaždenie Francúzska 55 hlasmi z 98 prítomných odhlasovalo zrušenie protiruských sankcií. 

Autorom tejto iniciatívy bol spolupredseda asociácie Francúzsko-ruského dialógu, člen výboru pre medinárodné záležitosti T. Mariani, ktorý nazval toto hlasovanie historickým.

Väčšina obyvateľov Francúzska je presvedčená o absolútnej neefektivite sankcií, ktoré boli zavedené pod nátlakom Američanov, a považuje ich za prekážku ďalšieho rozvoja bilaterálnych vzťahov medzi Parížom a Moskvou.

Podľa evrazia.org, 28. 4. 2016

 

Nové ruské rakety budú nezraniteľné systémami PRO

Rusko dokončuje konštruovanie najnovšej generácie rakiet, ktoré budú nezraniteľné výzbrojou NATO, konkrétne systémami PRO, oznámil RIA Novosti prvý podpredseda obranného a bezpečnostného výboru Rady federácií Jevgenij Serebrennikov.

Práve tieto rakety budú podľa neho rozmiestnené na severných hraniciach Ruska v prípade vstupu Švédska do NATO. Serebrennikov okrem toho nevylúčil posilnenie aj amerického zoskupenia na hranici.

Podľa ria.ru, 29. 4. 2016

 

Trump o Obamovej zahraničnej politike: „Bez cieľa, bez predvídavosti“

Pretendent na post prezidenta USA Donald Trump je presvedčený, že s Ruskom a Čínou treba byť v priateľstve a politiku Baracka Obamu nazval „totálnou katastrofou“.

„Ani predvídavosti, ani cieľ, ani smerovanie, ani stratégia. Ak bolo cieľom prezidenta Obamu oslabiť Ameriku, potom nemohol urobiť svoju prácu lepšie“, vyhlásil počas stretnutia s voličmi vo Washingtone.

Medzi najväčšie neúspechy Bieleho domu Trump radí posilnenie Iránu, zbavenie sa severnou Kóreou medzinárodnej kontroly, nespôsobilosť odolávať útokom čínskych hackerov a politickú krízu v Egypte 2011. USA vraj chybovali aj v politike voči Iraku, Sýrii a Líbyi.

Trump tiež zdôraznil, že pozície Ruska a Číny na medzinárodnej scéne rastú a že s týmito dvomi štátmi treba byť v mieri a v súlade, uvádza Interfax.

Podľa kp.ru, 28. 4. 2016

 

Americký politológ: Nemysliteľné sa stalo zjavným

Rusku sa podarilo využiť, že bývalé veľké ríše postupne opúšťajú svetovú arénu, napísal v Huffington Post profesor Denverskej univerzity Jonathan Adelman.

„Rusko dosiahlo nemysliteľné: stalo sa veľkou ríšou a zaplnilo vákuum, ktoré v minulosti vytvorili iné veľké ríše, veľkosť, moc a vplyv ktorých sa znížili“, hovorí sa v článku.

Napríklad Japonsko, ktoré svojho času porazilo ruskú armádu a okupovalo nemalú časť Číny, už nie je veľkou ríšou. To isté sa dá povedať o štátoch, ako Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. Ich vnútorné problémy sú im dôležitejšie ako medzinárodné, čo je vyvolané slabým hospodárskym rastom, vnútornými rozpormi v EÚ a utečeneckou krízou.

USA vládnu silnému hospodárstvu a zachovávajú si líderstvo v oblasti technológií a výdajov na obranu, čo poskytuje štátu prevahu pred Ruskom, píše autor článku. Lenže hospodárstvo USA sa po kríze obnovuje príliš pomaly, priemysel klesá a úrady začínajú uvažovať nad znížením počtov armády a nad znížením počtov americkej prítomnosti na Blízkom východe.

„Výsledkom toho sa donedávna zatvorené dvere stali pre Rusko otvorené“, tvrdí Adelman.

Vysoké výdaje na armádu umožnili Rusku obrodiť armádu a podporiť atómový arzenál, píše autor. Štát má okrem toho okolo milióna prvotriednych vedcov, technikov a iných špecialistov, mnohí z nich pracujú vo vojenskej oblasti.

„Nemysliteľné sa stalo realitou. Rusko, zdalo by sa, dorazené po porážke v studenej vojne, už vystupuje ako potenciálna veľká mocnosť, ktorá hádže rukavicu Západu“, uzavrel politológ.

Podľa ria.ru, 20. 4. 2016

 

Černobyľ, ako ho nepoznáme

26. apríla 1986 sa udiala havária na Černobyľskej atómovej elektrárni. Vybuchol štvrtý energetický blok, ktorý spôsobil rádioaktívne zamorenie 14 subjektov RF s plochou 60 tisíc km2, na ktorom žilo vyše 3 milióny ľudí.

Celková plocha radiačného zamorenia Ukrajiny tvorila 50 tisíc km2 v 12-tich oblastiach. Rádioaktívne bolo zamorených aj 46,5 km2 bieloruského územia (23 % plochy BĽR).

Povedané inak, Černobyľská atómová elektráreň zasiahla územie rovnajúce sa trojnásobku územia Slovenskej republiky.

Počas 30 rokov len na území RF bolo možné vyradiť zo zoznamu zamorených miest 3000 obcí a miest. Kým v roku 1992 sa na kritickom zozname nachádzalo 7695 miest a dedín, v roku 1998 – 4413, tak v roku 2016 ich bolo už „len“ 3855. Ministerstvo pre mimoriadne situácie RF uvádza, že to umožnil komplex opatrení, ktorý kvalitatívne zlepšil tamojšiu rádioekologickú i sociálnoekonomickú situáciu (Za Ukrajinu a Bielorusko takéto údaje nemáme – red.).

Keď sa povie Černobyľ, ľuďom sa zväčša vybaví slovo Ukrajina. Ibaže podľa plochy najviac zasiahnutým bolo územie RF, kde asi utrpelo aj najviac ľudí. V Rusku dodnes žije vyše  1,7 milióna ľudí, ktorí poberajú na sociálnu podporu zákonom stanovené „černobyľské“ úľavy.

Najviac zasiahnutými oblasťami boli Brjanská, Kalužská, Tulská a Orlovská oblasť. Do likvidácie havárie bolo zapojených okolo 200 tisíc Rusov.

V. Mikunda podľa ria.ru z 26. 4. 2016

 

Rusko je turisticky 10-ty najnavštevovanejší štát sveta

V ratingu najnavštevovanejších štátov sveta za rok 2015 obsadilo Rusko 10. miesto. Dokazujú to výsledky celosvetovej turistickej organizácie.

Najpopulárnejším štátom sveta bolo Francúzsko, ktorý navštívilo 86,3 milióna turistov. Na druhom mieste sú USA – 77,9 milióna a na treťom Španielsko – 68,1 milióna turistov.

Na 4. mieste je Čína – 56,9 milióna, na 5. mieste je Taliansko – 50,8 milióna turistov. Ďalej nasledujú: Turecko – 39,3; Nemecko – 35; V. Británia – 33,9; Mexiko – 32,4 a Rusko s 31,6 miliónmi turistov. Oproti roku 2014 ide o prírastok 6,2 %.

Medzi Rusmi je najobľúbenejšou destináciou Thajsko.

Podľa izvestia.ru, 25. 4. 2016

 

Rusko je v Sýrii legitímne! A ako sú tam USA?

Tlačový tajomník ruského prezidenta pri komentovaní správy o vyslaní 250 amerických vojakov do Sýrie pripomenul, že vojenský kontingent RF je v Sýrii legitímne v súlade s medzinárodným právom.

No a prezident USA  dnes oznámil, že americkí vojaci idú do Sýrie na pomoc miestnym spojencom v boji s teroristickým zoskupením „Islamský štát“, čiže podoprel svoje zdôvodnenie o demokratické „NIČ“.

„Tu sa dá opäť len konštatovať, že ruský kontingent je v Sýrii legitímne, v plnom súlade s medzinárodným právom, vychádzajúc z oficiálnej požiadavky zákonných úradov Sýrskej arabskej republiky“, vyhlásil Peškov.

S využitím ria.ru, 25. 4. 2016

 

New York Times: ruské ponorky hádžu rukavicu USA a NATO

Ruské ponorky sú čoraz aktívnejšie, vyhlasujú západní vojaci. Moskva má vraj zámysel hodiť pod vodou rukavicu líderstvu USA a NATO, píše The New York Times.

Rusko vraj získalo absolútne nové ponorky, dieselové i atómové, ktoré sú omnoho neviditeľnejšie a aj lepšie vyzbrojené. Vyrástol aj profesionalizmus ich posádok.

Podľa admirála Marka Fergusona ruské ponorky začali dvojnásobne viac hliadkovať. Americkí vojenskí analytici tvrdia ich rejdy sú pre USA a NATO ozajstným problémom.

„Vrátili sme sa k súpereniu veľkých mocností“, povedal NYT hlavný veliteľ US Nawy admirál John Richardson.

Americký list však zároveň tvrdí, že Rusko a USA sú pri ponorkovom loďstve zatiaľ ďalekí od parity. USA majú viac ponoriek, môžu byť nasadzované ďalej od amerického pobrežia a oproti ruským sú kvalitnejšie, tvrdia analytici.

USA však predpokladajú, že Rusko v prípade konfliktu môže prerušiť káble, ktoré zabezpečujú internetové spojenie prakticky po celom svete. Navyše, Moskva vraj konštruuje ponorkový dron s atómovou výzbrojou na palube.

Podľa ria.ru, 21. 4. 2016

 

Independent: Rusko dosiahlo nad NATO diplomatické víťazstvo

Obnovenie fungovania Rady Rusko-NATO prezrádza, že Západ mení kurz vo vzťahoch s Moskvou, nazdáva sa komentátorka The Independent Mary Dejevsky.

Ruská strana neustále zdôrazňovala, že obnovenie spolupráce závisí od vôle NATO: keďže vzťahy s Moskvou popretŕhalo NATO, ono ich musí aj obnovovať. Západ sa preto vydal na podstatné ústupky navrhnúc konanie Rady Rusko-NATO, uvádza Dejevsky. V aliancii asi dospeli k názoru, poznamenáva autorka, že akýkoľvek dialóg je lepší ako jeho neexistencia.

„Stretnutie Rady Rusko-NATO je veľkým diplomatickým víťazstvom Moskvy. A čo je ešte dôležitejšie, že je aj víťazstvom realizmu zahraničnej politiky vo vzťahoch Východu a Západu“, zdôrazňuje novinárka.

V ostatných rokoch sa na Západe zahraničnou politikou zaoberali ideológovia a idealisti, nazdáva sa Dejevsky. Preto, píše, Ukrajinu považovali za „pole ideologického boja, za ďalšiu krajinu, kde musia nakoniec zvíťaziť západné hodnoty“.

Vo vzťahu k Rusku sa pri tom nerátalo s kompromismi. Spočiatku bolo od Moskvy žiadané plnenie Minských dohôd, čo ona aj splnila. Potom Západ vyhlásil, že zblíženia s Ruskom nemôže byť, kým Krym nebude navrátený Ukrajine (v čo neveria ani v Kyjeve, zdôrazňuje Dejevsky).  

„Zasadnutie Rady Rusko-NATO tento týždeň dáva prvý náznak na to, že realisti v ruskej politike Západu nakoniec zvíťazia. Ide o prvé uznanie si Západu, že na Ukrajine, možno, precenil svoje sily“, dodáva Mary Dejevsky.

Stretnutie Rady Rusko-NATO sa koná v Bruseli dnes, 20. apríla.

Podľa ria.ru, 19. 4. 2016

 

Medvedev: Priemerný vek Rusov je po prvý krát v dejinách nad 71 rokov

Ruský premiér D. Medvedev dnes v Štátnej Dume RF sľúbil, že vláda sa bude i naďalej zaoberať demografickými otázkami. Pri tom sa jej už, podľa jeho slov, podarilo dosiahnuť dobré výsledky.

Poznamenal, že minulý rok dosiahol prirodzený prírastok obyvateľstva 30 tisíc ľudí. Navyše priemerný vek dosiahol po prvýkrát v dejinách nad 71 rokov. „Ešte pred niekoľkými rokmi sa väčšina mužov nedožívala ani šesťdesiatky“, povedal.

Pripomeňme, že ministerka zdravotníctva Veronika Skvorcova oboznámila prezidenta Putina o predĺžení priemerného života a uviedla údaj 71,2 roka.

Podľa kp.ru, 19. 4. 2016

 

Zacharova: Možnosti na podnikanie niečoho s NATO a EÚ niet

Nijaká možnosť podnikať niečo so Severoatlantickou alianciou a Európskou úniou, tak, ako to bolo donedávna, už neexistuje. Sami sa zdiskreditovali, vyhlásila oficiálna predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova.

Ďalej vysvetlila, že za ostatné roky „sme sa presvedčili o nespoľahlivosti našich západných partnerov“ a neraz aj o ich nesamostatnosti pri prijímaní rozhodnutí.

„S nimi sa záležitosti takto ďalej nepovedú. Sami sa zdiskreditovali. Nejde o to, že nás trestajú za to, že sme čosi neurobili tak a tak. Podstatou je, že nakoniec sme pochopili, že s ľuďmi, ktorí ťa podvádzajú a zrádzajú, sa nedá nič podnikať ako doposiaľ“, povedala Zacharova.

Podľa vz.ru, 19. 6. 2016