Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Poľsko-„bratislavský“ prevrat

V noci na piatok 18. 12. sa v Poľsku udialo niečo ako vnútronatovský prevrat. Poľské zdroje informujú, že vojaci ministerstva obrany Poľska s poľskou kontrarozviedkou obsadili budovu, ktorá patrila expertnému ústrediu vojenskej kontrarozviedky NATO. Ministerstvo vraj takto „kontrolovalo zmenu vedenia centra“.

TASS informuje, že silovým zásahom bol na post výkonného predstaviteľa ústredia ustanovený predstaviteľ ministerstva obrany Bartolomej Misevic.

Poľský minister zahraničia Witold Wascikowski sa k tomu vyjadril, že bývalí pracovníci centra „stratili prístup k radu utajených materiálov“. A že vznikla potreba zameniť bývalých za nových.

Zosadený z postu Krzystof Dusza hovorí o trestnom konaní ministerstva obrany špeciálnych služieb štátu. Vojenskí policajti, podľa neho, vpadli do budovy, ktorá patrí NATO, a začali v nej vylamovať dvere. Poľsko podľa neho vraj nemá žiadne právo meniť vedenie centra bez konzultácií s Bruselom.

V tejto súvislosti treba uviesť, že ústredie kontrarozviedky NATO, ktoré sa nachádza v Poľsku, je regionálnym ústredím aliancie a teda nie je len pre samotné Poľsko, ale aj pre Slovensko. Vo Varšave vyhlásili, že oficiálna Bratislava už bola o tejto záležitosti informovaná.

Podľa topwar.ru, 18. 12. 2015

 

Karakajev: Americká PRO je bezmocná proti RVSU

Veliteľ ruských raketových vojsk strategického určenia (RVSU) genplk. Sergej Karakajev vyhlásil, že súčasný systém protiraketovej obrany USA nie je schopný zastaviť masové nasadenie zoskupení RVSU Ruska.

Karakajev však pripomenul, že podľa amerických hodnotení „integrácia do nového systému PRO prostriedkov rôzneho určenia a charakteristík, mu umožní vystavať mnoholíniový systém obrany, zabezpečujúci účinok na kozmické i vzdušné ciele, na akejkoľvek etape ich letu“.   

„Myslí sa tým predovšetkým zničenie rakiet a bojových hlavíc rakiet RVSU. Kvôli tomu sa do zostavy perspektívnych útočných prostriedkov PRO plánuje včleniť komplexy laserových a kinetických zbraní, protiraketové komplexy a prepadové pozemné, námorné, vzdušné a kozmické komplexy“, povedal ruský veliteľ. 

Podľa evrazia.org, 16. 12. 2015

 

Rusko zvýšilo počet útokov na objekty IŠ

Od 30. septembra Rusko uskutočnilo vyše 4200 bojových letov (z toho 145 strategickým letectvom), ktoré útočili proti základným objektom infraštruktúry, zhromaždeniam vojsk, techniky a hlavne príjmov Islamského štátu.

Náčelník Hlavnej operačnej správy GŠ OS RF genpor. Sergej Rudskoj vyhlásil, že v posledných týždňoch sa intenzita úderov na pozície IŠIL a iné teroristické zoskupenia zvýšila.

Podľa pravda.ru, 16. 12. 2015

 

Nemci nazvali Merkelovú, Obamu a Erdogana „najväčšími klamármi roka“

Čitatelia nemeckého vydania Alles Schall und Rauch hlasovaním určili za najklamárskejších politikov sveta Angelu Merkelovú, Baracka Obamu a Redžepa Tayypa Erdogana.

List ponúkol čitateľov na výber desiatky kandidátov a tí mali určiť najmenej čestného politika, ktorého vyhlásenia nie sú dôveryhodné. Do hlasovania sa zapojilo vyše tri tisíc ľudí zo 40 krajín sveta.

Angela Merkelová sa stala „najväčším klamárom roka“ s obrovským náskokom, hlasovalo za ňu 39 % respondentov. Obamovi druhú pozíciu prisúdilo 21 % a Erdoganovi 18 % respondentov. V pätici top klamárov im spoločnosť robia B. Netanjahu a P. Porošenko.
Nemecký list prišiel aj s ironickým názorom, že Angela Merkelová sa preto stala „človekom roka“ v ankete časopisu Time, že jej chýba dôvera ľudí.

Podľa world.rayti.ru, 14. 12. 2015

 

...S Krymom to možno bolo inak, ako sa u nás píše

Reportáž v pravý čas a v pravej dobe – tak hostia hodnotili novú knihu novinárskeho nestora Milana Syručka „Rusko-ukrajinské vzťahy – mýty a skutočnosť“.

Začudoval som sa ako málo našich historikov vie, že už bol sprístupnený Stalinov osobný archív. Stalin bol totiž jeden z mála politikov, ktorí si všetko písali. Existuje 300 kníh, kde sú okraje lemované jeho výpiskami. Niektoré diela prerábal, napríklad Štát a revolúcia, niekde si robil vlastné výkričníky či otázniky. Na základe americko-ruskej dohody z roku 1997 Američania v Moskve digitalizovali celý archív, ktorý je podľa Syručka prístupný na stránkach jaltskej univerzity. „A je tam i to, ako sa vlastne Krym stal ukrajinským, pretože ani jedna z tých verzií, ktorá sa u nás rozpráva, nie je pravdivá.“

...si želal aby ukrajinská vláda zriadila pre židov Ukrajiny a Bieloruska autonómnu republiku, ktorá by zahrňovala severnú časť Krymu, územie od Odesy po Abcházsko a Soči. Vtedy to Trockij, Bucharin, Kamanev podporili. Potom Sovieti dostali prvú pôžičku, 16 miliónov dolárov a po vojne v roku 1945, kedy to neboli schopní splatiť, tak vyrokovali sľub, že ak bude tento projekt realizovaný, tak Američania im odpustia tú pôžičku a aj úroky. A ak to nebude realizované, tak splatnosť bude až v roku 1954. V tej dobe už ZSSR šéfoval Chruščov, ktorý nechcel ani pôžičku splatiť, ani založiť židovskú republiku, a tak mu asi poradcovia vychytralo poradili, že túto dohodu schválil najvyšší orgán Ruskej federácie, čiže pokiaľ by Krym patril k inej republike, tak tá dohoda nebude platná. To motivovalo Chruščova, aby Krym odovzdal Ukrajine.

 

Bandera versus Vlasov

Ďalšia vec, o ktorej by som sa chcel zmieniť, je postoj autora ku kontroverznej histórii Banderovcov. Bandera založil v roku 1942 armádu, ktorá mala 200 000 vojakov. (Na to prítomní ukrajinskí zástupcovia nesúhlasne pokrútili hlavami a medzi sebou si potichu hovorili, že išlo len o 70 000 mužov v zbrani. On (Bandera) nechal zavraždiť až 20 000 Poliakov a autor zdôrazňuje Banderov boj za nezávislú Ukrajinu, ktorú v jednej chvíli co Ľvove aj vyhlásil. Z toho popisu cítim autorov určitý rešpekt k Banderovi.

Je tam tiež porovnanie Banderu a jeho boja proti Rusku a Vlasova s jeho bojom za Rusko, ale proti Stalinovi, čo bolo asi jediným spojivom medzi nimi.

 

Stigmy 2. sv. vojny

Je pozoruhodné, s akou rýchlosťou sa dá zničiť jeden štát a vytvoriť problém, ktorý bude prenasledovať nielen tú existujúcu generáciu, ktorá medzi sebou bojovala, ale aj tu nasledujúcu. ...všimnite si, že takmer všetky tieto konflikty vypukli tam, kde nie sú vyriešené otázky druhej svetovej vojny. Tam, kde bol konflikt počas druhej svetovej vojny, tam je konflikt aj dnes. Je to na Balkáne, Srbsko, Albánsko, vrátane Kosova, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko – to je záležitosť, kde sa tí, ktorí sa bijú dnes, sa bili aj počas druhej svetovej vojny na oboch stranách frontu.

Na Kaukaze som potom sledoval, že Osetinci boli na strane Červenej armády, Čečenci a Inguši boli na strane nemeckej armády a tak, ako na tom Balkáne, tak aj na Kaukaze boli jednotky SS zložené z tých národnostných menšín.

Na Ukrajine je tento problém tiež nevyriešený, pretože dodnes tam zostáva fenomén Banderu.

Parlamentnilisty.cz, 5. 12. 2015

Originál:  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pribeh-nejvetsi-rozkradacky-ve-vychodnim-bloku-Velezkuseny-novinar-Syrucek-predstavoval-svou-knihu-o-Ukrajine-Treba-s-Krymem-to-bylo-uplne-jinak-nez-se-u-nas-pise-411433

 

Senzácia!

Ukrajinská televízia ICTC ukázala čoho je schopná oficiálna kyjevská armáda na ňou okupovanom Donbase. Pozor, toto nie je reportáž o Novorusku, ale o pomeroch v súčasnej Ukrajine! (video v ruštine a ukrajinčine)

Ide o cca 10-minútovú šokujúcu reláciu z prifrontovej dedinky Voďanoe, ktorá je okupovaná oficiálnou kyjevskou armádou – Ozbrojenými silami Ukrajiny. To, čo človek uvidí na obrázkoch, netreba ani komentovať. Vojakom ukrajinskej regulárnej armády môžu s vypätím všetkých síl konkurovať len naši neprispôsobiví spoluobčania.

„Uverte, nebolo nám ľahko spracovať tento príbeh. Nechceme ním očierniť verných vojakov a dôstojníkov. Chceme však poukázať na to, že drancovaním a krádežami sa nezaoberajú separatisti, ale ukrajinskí vojaci, ktorí domov posielajú nakradnuté veci plnými nákladiakmi. Velenie a vojenská prokuratúra pritom spia“, poznamenáva zodpovedný za reláciu „Dostalo!“ (voľný preklad – toto nás dostalo – pozn. red.).  

V reportáži sa hovorí o tom, že drancovaním sa nezaoberá len armáda, ale aj dobrovoľníci „Pravého sektora“. No a jedna z miestnych obyvateliek pred kamerou hovorí, ako ju Pravý sektor upokojoval – že buďte radi, že tu namiesto nás nie sú vojaci OS Ukrajiny. Lenže čo na tom, keď vás jedni i druhí postavia domácich k „stenke“ kým vás úplne „nevybielia“. Toto je tu úplne normálne! Navyše, koľko miestnych obyvateľov hrdí ukrajinskí obrancovia vôbec nepustilido vlastného obydlia „obrancovia Ukrajiny“ už vôbec nepustili?

A čo získali tí, ktorí sa odvážili sťažovať? Nič! Lebo miestny veliteľ posádky od nich žiadal dôkaz, že to urobili ukrajinskí vojaci.

Podľa evrazia.org, 14. 12. 2015  

Video je súčasťou článku:  http://www.evrazia.org/news/43884

 

Tri podmienky Ruska na normalizáciu vzťahov s Tureckom

RF postavila Turecku tri podmienky na normalizáciu vzťahov po incidente s frontovým bombardérom Su-24, ktorý cielene zostrelilo turecké vojenské letectvo. Podmienky zverejnil veľvyslanec RF v Turecku Andrej Karlov v rozhovore pre list Cumhuriyet.

Prvou podmienkou je ospravedlnenie sa tureckých úradov za to, že úmyselne zostrelili ruský frontový bombardér v nebi nad Sýriou. Druhou podmienkou je nájdenie vinníkov a postavenie ich pred zodpovednosť. No a treťou podmienkou je kompenzácia za spôsobenú škodu.

„Ak naše očakávania nebudú naplnené, tak ďalšie vyhlásenia Turecka situáciu neupravia“, vyhlásil Karlov a povedal, že na zabití ruského pilota má podiel turecký občan Alpaslan Çelik.

„Alpaslan Çelik strieľal do nášho pilota. Bol to on, kto sa objavil pred kamerami a vyhlásil to, ukázal aj časť padáku. Veľmi ľahko rozprával po turecky“, dodal ruský diplomat.

(Osobitne poslednej vete treba venovať pozornosť a vnímať ju v súvislosti s tým, že za riadidlami F-16 nemusel sedieť turecký pilot – pozn. red.)

Podľa regnum.ru, 14. 12. 2015

 

Žirinovský: Prebieha príprava na veľkú vojnu

 „Politika Turecka je absolútne predvídateľná. Rovnako sa začala aj Krymská vojna – Turecko uskutočnilo isté kroky v Jeruzaleme, čím rozčúlilo ruského cára, my sme ho pritlačili a na to sa do toho zamiešali V. Británia a Francúzsko. Vznikol dôvod ochrániť Turecko a vyhlásiť vojnu cárskemu Rusku. Dnes sa to opakuje“, predpokladá ruský politik.

Žirinovský vyzýva pozrieť sa tomuto na koreň. „Prepad Iraku, január 1991 – bombardovali Bagdad. Svet to prehltol. 33 štátov boli príznakom vojny. Potom prišla arabská jar – všade zvrhli režimy. Výsledkom bol chaos a krv. No svet to prehltol. Tretie štádium – zaťahovanie do toho Turecka. Tromfom je druhá natovská armáda. Rozvíja sa štvrté štádium – Afganistan, stredná Ázia. Po celom tele sú metastázy – malé vojny po celom východe: všetko horí, v plameňoch je všetko od Kábulu do Istambulu“, hovorí ruský liberál.

Toto, čo sa deje, je výhodné pre Američanov. „Trpia chudobné národy: Sýrčania, Arabi, Turci, Kurdi. Oni v tejto svetovej vojne zhoria a generáli si vyslúžia hviezdy, niekto sa stane prezidentom, hrdinom. Američania rátajú peniaze. Pokiaľ prebieha vojna, je tu veľa peňazí, keď nebude vojna, nebudú ani peniaze. Preto budú tento proces predlžovať – čím dlhšie potrvá vojna, tým viac peňazí budú Američania mať. Vojna bude preto pokračovať“, myslí si ruský politik.

Podľa regnuum.ru, 14. 12. 2015

 

Rusi sú príliš silní

Z toho, čo Rusi predviedli od konca septembra 2015 v Sýrii, sú Spojené štáty v úplnom traumatickom šoku. Pričom i sami si to priznávajú.

The New York Times napr. napísali, že túto traumu je možné porovnať len jednou udalosťou – so štartom prvej družice Zeme 4. 10. 1957. Amerika vtedy pochopila, že sa pri Sovietoch mýlila vo všetkom: v školskom vzdelávaní, v univerzitnej príprave, vo vojenskej príprave, v investovaní... V podstate si tým sama nad sebou vyniesla rozsudok, ktorý jej až v ďalšom priniesol výsledok – pristátie človeka na Mesiaci (samozrejme, že stále nevieme, či to nebolo len celosvetové klamstvo – pozn. red.).

Dnes Rusi nielen, že predviedli najnovšiu veľmi presnú výzbroj, nový štýl a rýchlosť vojenskej operácie, ale aj jej mediálne pokrytie, ktoré Američanom otvorene hodilo rukavicu tak pri určení cieľov bombardovania, ako aj tých, ktorých sa bombardovanie nedotkne.

Američania zostali v šoku. No ani nie tak od technických možností svojho globálneho rivala, ale aj od toho, že Washington bol celkovo odstránený od operácie, ktorá mu zároveň „oznámila“. Teraz tu „bačujeme“ my a vám len oznámime výsledok. Povedané inak, Rusi Američanov vytlačili na vedľajšiu koľaj a ani sa ich neobťažovali pýtať na súhlas.

Vojnu navyše premenili na bežný život – do Sýrie prišli s prenosnými kasárňami pre tisíce vojakov, usporadúvajú pre nich večerné varieté, divadelné predstavenia, šou, tancovačky...

Američania a Európania sa do začiatku operácie pozerali na moskovské vojská ako na Sovietov – milióny mužov v znosených rovnošatách pochodujú na pozadí hluku miliónov ton železa.

Lenže dnes sa svetu predviedla armáda úplne inej ríše. Svetu sa v televízii predvádzajú rovnako, ako Američania. Bombardujú a k Američanom sa správajú ako ku kreténom... Čo bude keď sa Američania z tejto traumy spamätajú? Našťastie dnes nejde o vojnu dvoch superveľmocí, ale len o pochopenie čo sa to tu vlastne deje a o vyvarovanie sa ďalších chýb.

Podľa Il Giornale

 

Handelsblatt: Ruské zbrane sa stávajú bestsellerom

V ratingu sto najväčších obranných koncernov sveta za rok 2014, ktorí vytvoril švédsky medzinárodný inštitút SIPRI, sa objavilo už 11 firiem z Ruska, čo je oproti roku 2013 prírastok o tri. Rusi predali v roku 2014 viac zbraní a techniky o 48,4 %, čím získali 10,2 % svetového trhu.  

Na čele ratingu sa umiestnili americká korporácia Lockheed Martin (predaj za 37,5 mld. USD), na druhom mieste je Boeing (28,3 mld. USD) a na treťom mieste je britský koncern EADS (14,5 mld. USD). Celkovo sa však objem obchodov sto najväčších firiem znížil o 1,5 % do 401 mld. USD. 

Analytici SIPRI však upozorňujú, že v ratingu nie sú čínske firmy, nakoľko o nich chýbajú údaje.

Podľa ria.ru, 13. 12. 2015

 

Vyše 80 % Rumunov odmieta prijímať utečencov

Vyše 80 % obyvateľov Rumunska je proti tomu, aby utečenci a migranti z Blízkeho východu sa ubytovali v Rumunsku a okolo 75 % predpokladá, že po teroristických aktoch v Paríži Rumunsko a ani iné štáty nie sú povinné prijímať na svojom území utečencov z týchto regiónov.

Takýto výsledok vyjavila rumunská agentúra Agerpres pri svojom sociologickom prieskume. Len 16 % Rumunov si myslí, že štáty EÚ by mali i naďalej prijímať utečencov.

A ako sa Rumuni pozerajú na dôvody utečeneckej krízy? 35 % si myslí, že utečenci sú následkom vojny na Blízkom východe, 33,1 % hovorí o utečeneckých organizovaných skupinách, ktorí sem prichádzajú s cieľom destabilizácie Európy a 19,1 % si myslí, že utečenci sú produtom chudoby v ich krajinách.

Podľa regnum.ru, 12. 12. 2015

 

95 % strategických rakiet je pripravených na okamžitý úder

Vyše 95 % odpaľovacích zariadení strategických síl RF je v stálej pohotovosti, informoval minister obrany Sergej Šojgu na rozšírenom kolégiu ministerstva obrany RF.

„Strategické atómové sily boli udržiavané v kondícii umožňujúcej zaručene riešiť úlohy atómového zadržiavania. V raketových vojskách strategického určenia sa vyše 95 % odpaľovacích zariadení udržuje v pohotovosti pripravených na bojové nasadenie“, povedal Šojgu.

„Podiel najmodernejších pozemných strategických síl dosiahol 51 %“, dodal a zdôraznil, že letecké strategické sily boli doplnené radom nových lietadiel, posilnená bola aj bojová moc námorných strategických jadrových síl.

Podľa pravda.ru, 11. 12. 2015

 

Hannigan: Po Obamových slovách môže Sýria zostreliť ktorékoľvek lietadlo NATO

 Americký analytik Finnian Hannigan si myslí, že Sýria má plné právo zostreľovať akékoľvek lietadlá a rakety, ktoré sa jej zachce. Toto právo jej upevnila pozícia prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý pri komentovaní incidentu s ruským Su-24 vyhlásil, že Turecko má právo brániť svoje územné hranice.

„Inými slovami – čo je dobré pre Turecko, musí byť dobré aj pre Sýriu. Preto ruské S-300 pomôžu Sýrii obnoviť svoju suverenitu a princípy medzinárodného práva“, povedal Američan. „Lietadlá NATO, buďte opatrné!“, varuje F. Hannigan.

(Z pohľadu medzinárodného práva, pričom Sýria je suverénnym štátom a členom OSN, sú totiž iba ruské lietadlá legálne nachádzajúce sa na území Sýrie. Legálne dnes znamená - mať súhlas materského štátu alebo BR OSN. Hanningen však hovorí len o jednom kritériu – o súhlase Sýrie. – pozn. red.)

„Všetky ostatné (lietadlá) takýto súhlas nezískali. Znamená to teda, že tu máme minimálne sedem cudzích štátov, ktoré rozmiestnili svoje sily na bombardovanie Sýrie pri porušení medzinárodného práva“, zdôrazňuje Hannigan.

„Ak sa sýrska vláda prezidenta Bašara Asada, ktorá je uznaná medzinárodným spoločenstvom a zachováva si svoje pozície v OSN, rozhodne nesúhlasiť s medzinárodnou vojenskou intervenciou, tak zasahovanie je jednoducho nezákonné“, zdôrazňuje Američan.

Podľa ria.ru, 10. 12. 2015

 

Putin prikázal zničiť akékoľvek hrozby pre ruských vojakov v Sýrii

Počas kolégia ministerstva obrany vyhlásil, že akékoľvek sily, ktoré budú ohrozovať ruských vojakov na území Sýrie musia byť zničené. Navyše Putin nariadil konať pri tom tvrdo a nekompromisne.

„Chcem upozorniť tých, ktorí sa opäť pokúsia organizovať akékoľvek provokácie proti našim vojakom. Prijali sme doplnkové opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti ruských vojakov a leteckej základne. Posilnená bola letecky i PVO“, povedal Putin.

Všetky kroky úderného letectva sa deje s prikrytím stíhačov. Nariaďujem konať maximálne tvrdo. Akékoľvek ciele, hroziace ruskému zoskupeniu alebo našej pozemnej infraštruktúre, musia byť okamžite zničené“, zdôraznil a vyzval na spoluprácu so štátmi, ktoré sú zainteresované na likvidácii teroristov.

Podľa vz.ru, 11. 12. 2015

 

Rusko si upevnilo líderstvo v technológiách pre atómové elektrárne budúcnosti

Spustenie činnosti štvrtého bloku Belojarskej atómovej elektrárne s reaktorom na rýchlych neutrónoch BN-800, ktorý sa má stať prototypom ešte silnejších reaktorov tohto typu upevnilo svetové líderstvo Ruska pri konštruovaní týchto zariadení, nazdáva sa hlavný konštruktér „rýchlych“ reaktorov Rosatomu „OKBM Afrikantov“ Boris Vasiliev.

Reaktory na rýchlych neutrónoch majú veľké prednosti pri rozvoji atómovej energetiky. S ich pomocou sa dá podstatne rozšíriť palivová základňa atómovej energetiky a zmenšiť objemy rádioaktívneho odpadu vďaka uzavretému atómovo-palivovému cyklu. Reaktor BN-800 znamená „bystrý natriový“ 880 MW.

Vasieliev pripomenul, že projekt BN-800 je skonštruovaný na základe reaktora BN-600, ktorý úspešne pracuje v Belojarskej elektrárni už 35 rokov (!!!) a dnes je jediným fungujúcim „rýchlym“ energetickým reaktorom vo svete. 

„Pokiaľ hlavnou úlohou BN-600 bolo predvedenie spoľahlivosti reaktora na rýchlych neutrónoch, ktorý má špecifiku – využitie sodíku ako nosiča tepla, tak BN-800 je orientovaný na spracovanie technológií palivového cyklu, s využitím uráno-plutóniového paliva. Tieto technológie umožnia približne stonásobne zvýšiť produkciu energie z každej tony uránu“, vysvetlil Vasieliev a dodal, že spustenie a používanie BN-800 predvedie možnosť dlhodobého využívania atómovej energetiky bez obmedzenia na zásoby palivovej suroviny.

„Tento výsledok je osobitne dôležitý pre Indiu a Čínu, čiže štáty, ktoré sú pevne rozhodnuté vo veľkých rozmeroch rozvíjať atómovú energetiku a preto aktívne pracujú nad projektmi reaktorov na rýchlych neutrónoch“, povedal.

Vasieliev tiež poznamenal, že v krajinách západnej Európy, USA a v Japonsku bolo vytvorenie atómových reaktorov na rýchlych neutrónoch odložené, konkrétne kvôli neúspechom atómových pracovníkov týchto štátov osvojiť si vlastné technológie v tejto oblasti. „Lenže aj pre nich je to (štart BN-800) obrovsky významná udalosť, ktorá ovplyvní plány ich práce“, dodal ruský konštruktér.

Podľa ria.ru, 11. 12. 2015

 

 

Štátnický ťah Zacharčenka - ukrajinské politické strany sa môžu zúčastniť volieb 2016

Ukrajinské strany sa môžu zapojiť do volebnej súťaže v Doneckej ľudovej republike. Dňa 10. 12. To vyhlásil hlava DĽR Alexander Zacharčenko.

Predstavitelia „opozičného bloku“ musia podľa neho takto poprosiť odpustenie u miestnych obyvateľov. „Čo sa týka opozičného bloku, má šancu byť príkladom pre iné kyjevské strany a verejne sa kajať za to, čo Kyjev spáchal v Donbase. No a toto verejné kajanie sa môže sa pre opozičný blok stať vstupenkou do politického priestoru Donbasu. Žiadne iné varianty ja nevidím“, povedal Zacharčenko.

Ďalej povedal, že ukrajinské strany, ktoré neprotestovali, ale neodsúdili ATO (antiteroristickú operáciu) na Donbase, sú rovnako „zločinecké, ako strany, ktoré hystericky podporovali trestnú operáciu“.

Podľa regnum.ru, 10. 12. 2015

 

Odpoveď Sergeja Lavrova na americké „zaklínania“ 

To, že ruský minister zahraničia varoval Washington pre pokusmi rozohrať náboženskú kartu na Blízkom východe – v Sýrii, nie je v podstate vôbec prekvapivé. Minimálne v našich končinách je však prekvapivo geniálny spôsob, ako to on i redakcia topwar.ru zdôvodnili.  

Totálne neinvenční Američania totiž do zblbnutia opakujú jedno a to isté. A síce, že v Sýrii je väčšina obyvateľstva sunitmi a preto vraj alavita Bašar Asad...

Sergej Lavrov zdvihol hodenú rukavicu a najskôr zmierlivo skonštatoval, že to v sýrskom konflikte začína smrdieť pokusom o vynesenie náboženskej karty a Američania, pokračujúc v tejto absurdnej hre, sa stavajú akoby do role obhajcu väčšiny. N a Rusko je podľa nich len stúpencom alavitskej menšiny. Lavrov to nazval „neetickým a výbušným...“.

Videné teda americkým uhlom pohľadu, Bašar Asad už dávno nemá čo robiť vo funkcii prezidenta. No dobre, tak sa teda rovnakým (teda náboženským a etnickým) pohľadom pozrime na USA! Podľa toho by sa už Barack Obama dávno mal vzdať prezidentského postu. Veď černosi ešte stále nie sú v USA väčšinou.  

Podľa topwar.ru, 9. 12. 2015

 

Theodore Postol: PRO USA je po technickej stránke smiešna

Protiraketová obrana USA v Európe teraz Rusko neohrozuje, no dá sa predstaviť jej budúca hrozba, vyhlásil expert na atómové technológie a bývalý poradca náčelníka štábu vojenského námorníctva USA Theodore Postol.

Predpokladalo sa, že PRO USA v Európe je obranou pred hypotetickou atómovou výzbrojou Iránu. Teraz sú podpísané dohody, ktoré zaviedli bezprecedentné opatrenia na kontrolu iránskeho atómu, lenže NATO sa i tak nevzdalo plánov na rozmiestňovanie PRO.

Toto všetko sa deje kvôli tomu, že vo vedení USA existujú vnútorné a nie medzinárodné záväzky ohľadne PRO. „Veľké spoločnosti (producenti zbraní) si chcú zachovať svoje kontrakty a značne vplývajú na kongres, pretože svojimi peniazmi môžu ovplyvňovať voľby“, hovorí bývalý poradca.

Obama vraj pri tomto nepreukázal dostatočné líderské kvality, vzdal sa svojho prvopočiatočného skepticizmu voči PRO, čiže do akej miery je tento systém technicky opodstatnený.

Hovoriac o ruskej hrozbe, Postol zdôrazňuje, že ruskí vojvodcovia, ktorí sú na dostatočnej technickej výške vedia, že systém PRO USA je „neefektívny a neprevádzkyschopný“. No oni tak takto nemôžu prijať, lebo nevedia, na čo sa môže transformovať v budúcnosti.

Táto neurčitosť dovoľuje mať takú protiraketovú obranu, ako USA, ktorá je z technického hľadiska jednoducho úsmevná. Lenže výsledkom toho je vraj málo dobrého pre obe strany: PRO USA nefunguje, no Rusko ju i tak berie vážne.

Podľa ria.ru, 10. 12. 2015

 

MZV RF: „Americká“ koalícia imituje boj s Islamským štátom

Moskva sa nazdáva, že koalícia, na čele ktorej stoja USA skôr imituje boj s teroristickou organizáciou Islamský štát, jej pozícia je spolitizovaná, povedala dnes oficiálna predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova.

„Žiaľ, naše hodnotenia zostávajú rovnaké, sú neuspokojivé. Môžeme len konštatovať, že koalícia, skôr imituje boj s Islamským štátom a reálnym terorizmom a pri tom si počína takým spolitizovaným spôsobom, ktorý je v protiklade s medzinárodným právom“, povedala na brífingu. 

Podľa ria.ru, 10. 12. 2015

 

Biden prikázal kyjevským bábkam zabudnúť na „unitárnu Ukrajinu“

Viceprezident USA Joseph Biden počas svojho vystúpenia vo Verchovnoj rade navrhol vytvoriť „Spojené štáty Ukrajiny“.

„Dôležité je, aby boli autonómne, nezávislé štáty, ktoré riešia svoje vlastné sily, vlastný vzdelávací systém, vládu, - a v rámci zjednotenej ústavy“, prináša jeho slová Politnavigator.

„Biden sa v podstate postavil za ukrajinskú federáciu. Toto, myslím si, sa stalo veľkým prekvapením pre Porošenka, ktorý sa za celé obdobie držal slova „unitárna Ukrajina“, ako za svätú kravu. No zrazu priletel spoza oceánu veľký boss a povedal: ´Mládenci, vy budete Spojenými štátmi Ukrajiny´... ukazuje sa, že rozhovory o jednotnej, unitárnej Ukrajine sú devalvované... veď ani samotní Američania ich nepodporujú“, okomentoval situáciu ruský politológ Oleg Bondarenko.  

Podľa evrazia.org, 8. 12. 2015

 

Sibír – 37. najlepšia turistická destinácia sveta

Americký časopis Travel + Leisure, ktorý sa považuje za najmasovejšie vydanie sveta o turistike, uverejnil rating 50 najlepších dovolenkových destinácií pre rok 2016.

Ruská Sibír je v ňom umiestnená na 37. mieste. Tvorcovia ratingu uvádzajú, že v Sibíri môžu turisti vidieť obrovskú arktickú tundru a zasnežené lesy. Ďalej oznamujú, že pri ceste po Rusku sa oplatí mať aspoň základné vedomosti z ruštiny. 

Travel + Leisure ďalej uvádza, že na Západe sa už objavili cestovné kancelárie organizujúce cesty po Sibíri. Napríklad Golden Eagle Luxury Trains odporúča cestu po Transsibírskej magistrále, Natural World Safaris zase destináciu Ďalekého východu...

Podľa lenta.ru, 4. 12. 2015

 

Expert: V prípade ozajstnej vojny s mocným štátom zostane US Army bez munície

Čerpanie nie príliš bohatých vojnových zásob na krachujúcu operáciu proti Islamskému štátu na Blízkom východe je v prípade začiatku plnohodnotnej vojny so silným štátom vážnym rizikom pre bezpečnosť USA, vyslovil expert pre národnú bezpečnosť USA Daniel L. Davis v časopise The National Interest.

Davis sa pri tom odvoláva na údaje novín USA Today, podľa ktorých „US Air Force použili vyše 20 tisíc rakiet proti IŠ a žiadajú o urýchlené doplnenie munície a o vyčlenenie rozpočtových prostriedkov na tieto ciele“. Analytik zároveň poznamenáva, že celý rok boja s IŠ nepriniesol výsledky – teroristické zoskupenie sa len posilnilo a rozšírilo si svoje pozície. 

„Spotreba munície je dôkazom, že USA nie sú pripravené na odpor ak sa z ničoho nič začne konvenčná vojna“, nazdáva sa Davis a stavia si rečnícku otázku „koľko munície by US Army potrebovala proti modernej armáde akejkoľvek svetovej mocnosti, napríklad Rusku alebo Číne, ak proti IŠ, ktorý nemá ani letectvo a ani loďstvo, ba ani najmodernejšiu techniku, bolo bez efektu spotrebovaných 20 tisíc granátov a bômb“.

„Pentagon, kongres i Biely dom budú musieť vysvetliť národu, že ozbrojené sily nedokázali vzdorovať nepriateľovi z dôvodu, že sa im skončila munícia“, píše autor.
Podľa topwar.ru, 8. 12. 2015

 

Washington Times: Rusko má pravdu, USA sú spolupáchateľom IŠ

USA sa tak dlho vyhýbali úderom proti ropnej infraštruktúre Islamského štátu, že ich možno nazývať spolupáchateľmi teroristov, píše vo Washington Times v článku „Rusko má pravdu. Biely dom pomáhal Islamskému štátu v priekupníctve a predaji ropy“ novinár Todd Wood.

Ruské ministerstvo obrany vyjadrilo prekvapenie, že USA nevidia, ako teroristi prepravujú ropu do Turecka. „Keď americkí činitelia vyhlasujú, že nevidia, ako sa priekupnícka ropa dostáva do Turecka, to už nie je zákernosť, to už „páchne otvorenou podporou.“ 

Podľa ria.ru, 7. 12. 2015

 

Rusko je opäť slobodné – potvrdilo nadvládu Ústavy RF

Zákon, ktorý poskytuje Ústavnému súdu RF právo určovať, či splniť alebo nie verdikty medzinárodných, predovšetkým Európskeho súdu pre ľudské práva, proti Rusku, prijala dnes Štátna Duma RF.

Odteraz sa bude ústavný súd v takýchto prípadoch riadiť výlučne princípom nadvlády Ústavy RF.

Podľa pravda.ru, 4. 12. 2015

 

Nové ruské technológie: neodpočúvateľný šifrátor, prenosný počítač...

Generálny riaditeľ „Rostech“ Sergej Čemezov predstavil prezidentovi Putinovi rad nových prác, medzi ktorými je prenosný počítač a šifrovací prostriedok, ktorý po dopracovaní príde do voľného predaja. A teda kúpiť si ho budeme môcť ktokoľvek.

„Je to zaujímavá vecička – tento šifrátor. Skonštruovali sme ho pre špeciálne služby a pre štátne orgány. Potom ho spolu s FSB dopravujeme na komerčné využitie. Pracuje cez Yotaphone. Pripájaš sa cez Bluetooth, zadáš na Yotaphone volané číslo a môžeš hovoriť. Za predpokladu, že na druhom konci je rovnaký dešifrátor“, povedal Čemezov Putinovi. Ten sa doplnkovo zaujímal, či sa to naozej nedá odpočúvať. „Áno, bez dešifrátora to nejde. Teraz je to na certifikácii FSB“, vysvetlil Čemezov. „No a potom to pôjde do predaja?“, opýtal sa Putin. Čemezov mu oznámil, že po dopracovaní zariadenia to môže ísť do voľného predaja.

Riaditeľ „Rostech-u“ predviedol Putinovi aj učebnicu, ktorá bola vytvorená na platforme YotaPad. „Je to naša výroba, čiste ruská, naša architektúra, no súčiastky môžu byť aj zahraničné. No len z juhovýchodnej Ázie. Obrazovka je, napríklad, vyrobená Nanotechnológiami (Rosnano), povedal Čemezov.

Putinovi bol predvedený aj prenosný počítač, ktorý vie plnohodnotne zameniť stacionárny. „Je to jeden z najmenších počítačov na svete. Dá sa pripojiť k akejkoľvek obrazovke (aj k televízoru) a pracovať. Dá sa do neho vpratať aj tajná dokumentácia, pretože je ochránený od vírusov rôznych druhov“, povedal Čemezov.

Podľa ria.ru, 4. 12. 2015

 

Porošenko Ukrajincom: Chceli ste ísť do Európy a nie vysoké platy a dôchodky

Prichádzajúc na Majdan v roku 2013 sa Ukrajinci chceli dostať do Európy a neprišli bojovať za vysoké platy a dôchodky, nazdáva sa prezident Petro Porošenko (to isté platí o Slovákoch, ktorí podporili november 89 – pozn. red.) Ide o logiku, ktorú cítiť z vyhlásenia hlavy zvyšku ukrajinského štátu.

„Keď začalo byť jasné, že asociačná dohoda s EÚ nebude, na druhý deň milióny ľudí vyšli do ulíc. Oni nepožadovali výplaty alebo dôchodky, ani zníženie daní alebo získanie nejakých sociálnych výhod. Ľudia požadovali Európu“, nazdáva sa Porošenko.

Pri tom zdôraznil, že vôľu ľudu naplnil – po svojom zvolení za prezidenta podpísal asociačnú dohodu. A ani v ďalšom období žiadne zdržiavačky a odklady na ceste eurointegrácie vraj nebudú. Moskva to vraj nemôže ovplyvniť.

„Nedáme sa šikanovať ani dodávkami plynu, ako sa to dialo 24 rokov, ani hospodárskymi sankciami, ktoré sa proti Ukrajine neopodstatnene zavádzajú od roku 2013. Príčiny sú čisto politické – oni chcú za Ukrajincov rozhodovať ako máme ďalej žiť, ako sa máme ďalej rozvíjať. No my sme sa to už naučili rozhodovať sami“, povedal prezident.

Nedávno vystúpil bývalý gubernátor „ukrajinskej“ časti Doneckej oblasti Sergej Taruta, ktorý vyhlásil, že pri zachovaní súčasného prístupu moci k riadeniu štátu, zostalo Ukrajine do krachu okolo 6 – 8 mesiacov.

Podľa regnum.ru, 3. 12. 2015

 

Konštruktér „Bulavy“ považuje koncepciu globálneho úderu USA za neuskutočniteľnú

Koncepcia globálneho úderu USA, ktorá zničí atómový potenciál protivníka, je v praxi neuskutočniteľná, vyhlásil konštruktér ruských strategických rakiet (Bulava, Jars, Topoľ...) Jurij Solomonov.

„Americká filozofia globálneho úderu je otvorená hlúposť, pretože spôsobenie citeľných škôd si vyžaduje veľa času. Pričom súčasné systémy odhalia letiace objekty po 5 – 10 minútach letu“, povedal.

 „Američania pri realizácii strategickej obrannej iniciatívy nič nedokázali, okrem švindľu, ktorý bol v roku 1989 kongresom USA odhalený a tých, ktorí z ministerstva obrany USA otvorene klamali, jednoducho zavreli. ZSSR tomu uveril, na to reagoval a minul na paritu týchto rozprávok obrovské množstva peňazí“ dodal Solomonov.

Systém rýchleho globálneho úderu predpokladá skonštruovanie hyperzvukového nosiča, prototypy ktorého sa už testujú. Podľa predpokladov dokážu naniesť vysoko presný atómový úder z amerického územia na ciele po celej Zemi približne do hodiny.

Podľa vz.ru, 2. 12. 2015

 

Gratulujeme skákajúcim: Ukrajina je dnes bez plynu, bez uhlia i bez peňazí

No čo, rusofóbkovia, nastal koniec vaším časom? Upozorňovali vás, dostali ste čas na rozmyslenie pochopiť... Ale vy ste len skákali. V nádeji, že Rusko sa vďaka tomu rozpadne.

Ako sa hovorí, kto inému jamu kope, sám do nej i spadne. Problém je v tom, že ste si premrhali i čas na pokánie.

Aký máme dnes stav?

1. Gazprom zastavil dodávky plynu pretože niet zálohovej platby.

2. Rusko zastavilo dodávky uhlia na Ukrajinu.

3. Novorusko zastavilo dodávky uhlia na Ukrajinu.
4. No a v najbližších dňoch budú zrejme pozastavené aj dodávky elektriny z Ruska na Ukrajinu. Ich zmysel bol v tom, aby bol zabezpečený Krym. Keďže však Porošenko nemá na to aby bol schopný kontrolovať divokých tatarských teroristov, v tom prípade už niet zmyslu ďalej dodávať Ukrajine elektrinu.

Jaceňjuk i naďalej preukazuje absolútnu neadekvátnosť. Napríklad dnes vyhlásil, že „Vláda sa rozhodla nariadiť Naftogazu zastaviť nákup ruského plynu. To nie oni nám nedodávajú plyn, to my ho od nich nekupujeme“.
A dodal, že „cenové návrhy, ktoré prichádzajú od európskych partnerov sú omnoho výhodnejšie, ako od nášho severného suseda“. Kto verí, že plyn dodávaný reverzom je lacnejší? To z lásky k narkomanovi jaceňjukovi?!
Mimochodom, maximálna naplnenosť ukrajinských podzemných zásobníkov dosiahla 17,1 mld. kubíkov. Potom sa začala znižova´t a dnes je už len 16,58 mld. kubíkov. Pričom ešte stále nie je december.

Ak si uvedomíme, že na vykurovaciu sezónu Ukrajina potrebuje okolo 18 miliárd kubíkov plynu a keďže nevyťažitelné objemy v zásobníkoch sú cca 4,5 – 5 mld. kubíkov, tak Ukrajine na túto zimu zatiaľ chýba okolo 6 miliárd kubíkov plynu. Lenže v EÚ ho nenakúpia. Prečo?
a) v zime im ho nikto v takých objemoch nepredá;

b) Kyjev nemá peniaze;

Čiže ďalším vyhlásením Jaceňjuka bude „To nieže nám nedá MMF úvery, to my ich nechceme!“

Na Putinov návrh aby priatelia súčasného kyjevského režimu sa stali garantom 3 miliárd, nastalo ticho. Nikto sa na to nechystá, nikto. A prečo by sa aj chystali? Veď nikto z nich nechcel Ukrajine pomáhať. Všetci potrebovali len jej trh.

Podľa topwar.ru, 29. 11. 2015

 

Americký generál letectva vyvolal poprask v televízii Fox News (video s titulkami)

Penzionovaný generál US Air Force Tom McInerney a expert na ruské letectvo uviedol v americkej televízii Fox News, že Turecko muselo bez akejkoľvek pochybnosti vopred plánovať zostrelenie ruského Su-24.

Video:   http://aeronet.cz/news/video-americky-general-letectva-vyvolal-poprask-na-fox-news-turecko-muselo-sestrel-ruskeho-su-24-planovat/

 

Čoho sa Západ bojí? Aliancie Moskvy, Teheránu a Damašku

Ťažko je hovoriť o energetike, keď sa na Blízkom východe bojuje. No čo robiť, geoekonomika sa od geopolitiky oddeliť nedá. Tu sa komunikuje v jazyku záujmov.

V duchu starorímskeho „rozdeľ a panuj“ sa Západ pokúša všemožne odtrhnúť od seba Moskvu s Teheránom. Robí to na platforme konkurencii dvoch štátov v Európe.

Pozrime si ako uvažuje o tejto téme agentúra Bloobmerg Business: „Konkurencia pre Rusko o najväčší exportný trh (EÚ) rastie. Bez ohľadu na to, že pozornosť je upätá na Saudskú Arábiu, hlavnou hrozbou pre ruské záujmy je Irán“.

Agentúra pripomína, že Moskva kontroluje 70 % trhu Starého kontinentu a rafinérie vo východnej Európe (Poľsko, Švédsko), o ktoré sa uchádza Er-Riád, sú stavané na druh ropy Urals, ktorej sa charakterom blíži iránska ropa, uvažuje analytik Stratfor pre Blízky východ a južnú Áziu Nayebi-Oskoui.  

Pozícia Teheránu je zrozumiteľná: jeho minister ropného priemyslu má zámer obnoviť prítomnosť v Európe do 600 tisíc barelov denne alebo 17 % trhu, ktoré stratil po zavedení sankcií v roku 2017.

Čo s tým má však Rusko?

 Viac: http://regnum.ru/news/polit/2020206.html

 

„Zapamätajte si tieto slová...

...navždy si ich zapamätajte. Ani ja na ne nikdy nezabudnem. Sľubujem!“

Koho slová mala na mysli oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova? Boli to slová predstaviteľa štátneho departmentu USA Marka Tonera, ktorý vyhlásil že sýrski Turkméni mohli strieľať do katapultovaných ruských pilotov Su-24 kvôli sebaobrane.

„Zapamätajte si tieto slová. Navždy si ich zapamätajte... Konkrétne Toner povedal, že Turkméni strieľali do katapultovaných ruských pilotov Su-24 v mene sebaobrany. „Ak turkménske sily boli atakované ruským leteckým bombardovaním, oni sa mohli brániť“, vyhlásil.

Na spresňujúcu otázku, ako sa dá za sebaobranu považovať streľba do neozbrojených pilotov, ktorý sa katapultovali na padáku, odpovedal, že „nie je presne jasné, čo sa tam naozaj stalo“.

Podľa vz.ru, 25. 11. 2015