Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Schetyna môže vyhostiť každého, len pravdu vyhostiť nedokáže

Mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ruska vo Varšave Sergeja Andrejeva môžu vyhostiť z Poľska, vyhlásil tlačový tajomník poľskej vlády Cezary Tomczyk.

V rozhovore pre TVN24 (27. 9. 2015) vyhlásil, že vyjadrenia ruského veľvyslanca „sú zauchom poľskému národu“, uvádza RIA Novosti. „Kroky, ktoré umožňuje diplomacia sú jasné – počnúc protestnou nótou a končiac vyhostením. Rozhodnutie bude prijímať MZV“, vyhlásil Tomczyk odpovedajúc na možnosti prípadného vyhostenia.

V čom je podstata krízovej situácie?

Ruský veľvyslanec po demontáži pamätníka sovietskeho generála I. Čerňachovského v meste Pienienzno, poskytol rozhovor televízii TVN24. Vyhlásil v ňom, že Rusko-poľské vzťahy sú na najhoršej úrovni od roku 1945. A vraj je tomu tak z viny Poľska, ktoré zamrzlo politické, kultúrne a humanitárne kontakty.

Dotýkajúc sa začiatku 2. sv. vojny Andrejev pripomenul, že Poľsko v 30-tych rokoch 20. storočia neraz blokovalo vytvorenie koalície proti hitlerovskému Nemecku (neumožnilo tiež prístup sovietskych vojsk na pomoc ČSR po Mníchovskom diktáte – pozn. red.)

Poľský minister zahraničia Grzegorz Schetyna si v súvislosti s touto situáciou zavolal Andrejeva na ministerstvo zahraničia.

Podľa vz.ru, 27. 9. 2015

 

Centrum na boj s IŠ prichytilo USA nepripravené

Informačné centrum na boj s Islamským štátom, vytvorené Ruskom, Irakom, Iránom a Sýriou, prichytilo USA nepripravené, píšu noviny New York Times.

Rusko združilo úsilie so Sýriou, Iránom a Irakom na koordináciu boja s radikálnym zoskupením „Islamský štát“; základnými funkciami centra, vytvoreného v Bagdade bude zber, spracovanie, zovšeobecnenie a analýza priebežných údajov o situácii v blízkovýchodnom regióne v kontexte boja s bojovníkmi islamského štátu, odovzdanie informácií podľa funkčnosti a operatívne odovzdanie generálnym štábom súvisiacich krajín.

„Rovnako, ako dávnejšie konanie Ruska pri upevňovaní vlády prezidenta Bašara Asada pomocou odoslania vojenských lietadiel a tankov na základňu pri Latakii, dohoda o výmene prieskumnými údajmi bola uzavretá bez informovania o nich Spojených štátov. Americkí oficiálni predstavitelia vedeli, že skupina ruských dôstojníkov sa nachádza v Bagdade, no evidentne boli prekvapení keď velenie irackej armády oznámilo o dohode“, píše americký list.

Podľa ria.ru, 28. 9. 2015

 

Bude Nemecko zahlušené americkým vojenským tajomstvom?

Vzdialenosť Kaliningradskej oblasti a Berlína je 527 km.  Oficiálne priznávaný dosah atómových rakiet Iskander je 500 km. Toto prakticky znamená, že ak budú ruské Iskandery rozmiestnené v Kaliningradskej oblasti nastálo, tak Berlín sa dostane do dosahu týchto vysoko presných a prepadovými raketami nezastaviteľných nosičov.

Presne tento darček by Nemcom radi venovali Američania, veď USA porušením prvých dvoch článkov o nešírení atómových zbraní plánujú „zavesiť“ svoje nové atómové bomby na lietadlá Tornádo nemeckých leteckých síl. Merkelová Nemcom o tom nehovorí, tieto plány musela odhaliť až televízia ZDF.

Ak sa zamýšľané zrealizuje, ta Rusko okrem Iskanderov v Kaliningrade musí na opätovné dosiahnutie rovnováhy vytvoriť pre svoje vojenské letectvo nové možnosti v Bielorusku, o čom už dohody existujú. Zároveň budú musieť byť aktivizované vojnové loďstvá v Baltickom a v Čiernom mori. Na Kryme sa už aj za éry Ukrajiny nachádzalo letectvo schopné niesť atómovú výzbroj. Vtedy sa naň vzťahovali isté obmedzenia, dnes už nie.

x x x

Netreba čítať celú zmluvu o nešírení atómových zbraní, na to, aby každý pochopil, že USA a Nemecko idú otvorene porušiť dva záväzky, si stačí prečítať len jej začiatok – neodovzdávať takúto výzbroj a neprijímať ju.

„Riadil som posledné vojenské cvičenie NATO v rokoch studenej vojny, pod mojím riadením aliancia cvičila nasadenie obyčajných a atómových zbraní. Táto skúsenosť mi umožňuje dospieť k názoru, že v prípade potenciálnej ozbrojenej zrážky sa modernizácia atómových arzenálov v Büchele (americká atómová základňa v SRN – pozn. red.) rýchlej samovražde SRN.  Hlavnou dilemou Nemecka je, že parlament jednohlasne požaduje odstrániť atómové zbrane z krajiny a kancelárka iné: dovezte ďalšie“, povedal Willi Wimmer, bývalý štátny tajomník ministerstva obrany SRN vo veľmi dôležitom období konca 80-tych až polovice 90-tych rokov minulého storočia.

(Pokyn federálnej vláde na odvoz americkej výzbroje zo SRN vydal Bundestag v roku 2010. Vtedajší minister zahraničia Westerwelle verejne sľúbil, že krajina sa stane bezjadernou zónou. No Angela Merkelová tieto rozhodnutia sabotovala.)

Podľa vesti.u, 27. 9. 2015

 

Médiá: Čína presúva vojská do Sýrie

Čína je pripravená pomôcť Rusku v obnovení moci Bašara Asada a v pripojení sa k vojenskej operácii v Sýrii. Do sveta to oznámil Hlas Bejrútu opierajúci sa o vysokopostavené zdroje Hizballáhu.

Presun vojakov Čínskej ľudovej armády do Sýrie sa môže začať čoskoro. No a podľa člena výboru pre medzinárodné otázky Rady federácií Igora Morozova, "do Stredozemného mora už vplával čínský krížnik a za ním prichádza aj čínska lietadlová loď".

Podľa svpressa.ru, 25. 9. 2015

 

 

Prečo NATO s Ruskom prehrá?

Veliteľ US Army v Európe generál Ben Hodges pomenoval tri faktory, ktoré vraj môžu v prípade konfliktu zabrániť spojencom vyhrať nad Ruskom.

Prvý faktor, neexistencia chránených spojovacích prostriedkov, s pomocou ktorých by si americké vojská a spojenci mohli bezpečne odovzdávať informácie bez obavy odpočúvania. Druhým zraniteľným miestom je neexistencia spoločnej informačnej základne, ktorá by členským štátom umožňovala nezávisle sledovať priebeh operácií. Tretím faktorom je neexistencia spoľahlivého systému, ktorý by spojil radary, delostrelectvo a vojakov na bojisku v momente vydania rozkazu na zahájenie paľby.

Oproti vojenskému stanovisku existuje z polovice septembra aj politické, keď generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že Rusko nie je pre štáty NATO hrozbou, nakoľko severoatlantická aliancia poskytla členským štátom spoľahlivé bezpečnostné záruky.

Podľa vz.ru, 26. 9. 2015 

 

Merkelová podporuje ideu reformovania BR OSN

Reuters oznámila, že kancelárka SRN Angela Merkelová počas stretnutia s kolegami z Brazílie, Indie a Japonska podporila reformovanie Bezpečnostnej rady OSN.

„Potrebujeme nový pracovný spôsob riešenia problémov. Na to potrebujeme reorganizovať bezpečnostnú radu, uskutočnenie v nej zmeny, ktoré lepšie vyjadria zmenu rozloženia síl vo svete, ako je vyjadrená dnes“, uviedla RIA Novosti.

V súčasnosti BR OSN pozostáva z 15 členov, z ktorých päť (Rusko, USA, ČĽR, Francúzsko a V. Británia) sú jej stálymi členmi a majú právo veta. Ostatné štáty sa volia na dvojročné obdobie.

Podľa vz.ru, 26. 9. 2015

 

Ruskí akademici o využití ľadu z Mesiaca na palivo pre kozmické motory

Ruskí vedci študujú technológie , ktoré im pomôžu využívať "mesačný" ľad na výrobu vodíkového raketového paliva, oznámil doktor matematicko-fyzikálnych vied RAV Igor Mitrofanov.

"Náš prístroj LEND sleduje na obežnej dráhe Mesiaca kde sú skoncentrované zásoby ľadu", prezradil Mitrofanov TASS.

"Výskumy ukázali, že obsahuje dostatok vodíku, aby ho bolo možné využiť na výrobu vodíkového raketového paliva."

Z jednej tony mesačného regolitu (tamojšia pôda) sa dá získať vedro vody.

Podľa vz.ru, 24. 9. 2015

 

Médiá: Ruské zbrane v Sýrii začínajú vplývať na chod udalostí

Armáda Bašara Asada začala používať proti teroristickému zoskupenia IŠ novododané ruské zbrane. No a podľa zdroja z Agence France-Presse, už sa to prejavuje na vývoji udalostí.

Zdroj povedal, že sýrska armáda po prvýkrát nasadila drony na severe a východe krajiny. No neprezradil odkiaľ štartovali.

Podľa vz,ru, 23. 9. 2015

 

Svetová banka zhoršila predpoveď vývoja ukrajinského hospodárstva

Donedávna boli predpovede od mínus 7,5 % do mínus 2,3 % (s plusom 1 % pre budúci rok). Skutočnosť je však reálna - v prvom štvrťroku mínus 17,2 % a v druhom mínus 14,7 %. No svetová banka je aj tak príliš optimistická keď pri takýchto číslach zhoršila predpoveď len do mínus 12,5 % pre tento rok.

"Pokles zachvátil všetky odvetvia, vrátane poľnohospodárstvo, - konštatujú experti svetovej banky. - Priemyselná výroba za prvý polrok klesla o 20,5 % kvôli pokračujúcemu konfliktu na industriálnom východe štátu".

Podľa vz.ru, 22. 9. 2015

 

Patriarcha Kyrill: Niekedy potrebujeme liečbu šokom

Patriarcha Moskovský a celého Ruska Kyrill vyhlásil, že Rusko je sebestačný štát a môže sa zabezpečiť potravinami aj v podmienkach sankcií USA a EÚ.

"Vôbec nechápem, v čom je problém. Keď si uvedomíme bohatstvo nášho štátu, jeho kolosálne možnosti, tak sa čuduješ, prečo vlastne existuje téma dovozových náhrad? Veď my si môžeme vypestovať prakticky všetko, okrem tropického ovocia, Rusko je v potravinách vďaka Božej milosti absolútne sebestačný štát. Myslím si, že takým v najbližších dobách i zostane aj v ďalších sférach hospodárstva", cituje ho Vzgljad.

Podľa názoru patriarchu "treba len trochu popracovať, odvyknúť si od lacných peňazí, od zárobkov na rôznych úverových sadzbách - medzi tými, ktoré nám poskytujú západné banky a tými, ktoré vlastné banky poskytovali vlastnému národu" a potom "sa všetko dá do poriadku".

"Ak by tieto sankcie neprišli, asi by sme si ich povinne museli vymyslieť", vyjadril sa predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi.

Pretože, žiaľ, "bez liečby šokom my niekedy nevieme tak pracovať, ako je treba. No, myslím si, že sankčné podmienky veľmi mnohých naučia pracovať a používať to bohatstvo, ktoré poskytuje naša krajina", dopovedal patriarcha Kyrill.

Podľa evrazia.org, 21. 9. 2015

 

Rusko sa ide vzdať dovozových vín o 5 - 7 rokov

Minister poľnohospodárstva RF Alexander Tkačev sa nazdáva, že o 5 - 7 rokov sa Rusko dokáže vzdať dovozov vína.

Ak bude každoročne nasadených 10 tisíc hektárov nového hrozna, tak ich celková plocha sa zvýši na 140 tisíc ha, čo je predpoklad zámeny zahraničnej produkcie v rokoch 2020 - 23. 

V praktickej rovine potom minister hovoril o každoročných najmenej 10 tisíc hektároch, vrátane štátnej finančnej podpory. Po obilí, zemiakoch, mrkve, pohánke, mäse... Rusi cielene a komplexne zabezpečujú svoju potravinovú bezpečnosť.

Podľa pravda.ru, 21. 9. 2015

 

Irán už neželá „smrť Amerike“

Prezident Islamskej republiky Irán Hassan Rouhani vyhlásil v rozhovore pre americkú stanicu CBS, že slogan „Smrť Amerike“, ktorý sa zrodil v Iráne v roku 1979 po víťazstve islamskej revolúcie, už nie je pre Teherán aktuálny.

Podľa agentúry Interfax iránsky politický líder pri tom poznamenal, že táto fráza neznamená hrozbu násilím, je viac politickým protestom.

Naši ľudia si váážia americký ľud. Iránsky národ nevyhľadáva vojnu s nikým“, zdôraznil Rouhani konštatujúc, že „politika USA je v protirečení so záujmami iránskeho národa“

Podľa evrazia.org, 20. 10. 2015

 

O Kaddáfiho prorockom varovaní Európanov: Zhorieť vám v pekle

Pozorujúc ako utečenci zo severnej Afriky a Blízkeho východu berú útokom európske štáty, človek si musí pripomenúť vyše tisícpäťsto rokov staré dejiny. Ako v 4. – 5. storočí Húnovia, Gótovia, Vandali, Frankovia, Aláni sa spočiatku usídlili v Rímskej ríši a neskôr zmietli antickú civilizáciu, ponorenú do cynizmu a neresti. Vtedy sa to považovalo za Boží trest – barbari sa mstili za nekonečné obsadzovanie ich krajov a lúpenie.

Dnes sa voči Európe presne takto správajú moslimskí migranti. Ich vlastné krajiny sú zničené Západom ako výsledok irackej vojny a „arabskej jari“. A dnes, prichádzajúc do Európy, sú plní túžby na odplatu, čo opäť dokazuje: dejiny Európu nič nenaučili, len ju opätovne trestajú za ich neznalosť.

V tejto situácii by sa zdalo, že „vodcovia“ EÚ aspoň teraz prejavia rozhodnosť a urýchlene prijmú opatrenia. Lenže oni sa namiesto toho zaoberajú jediným – ako sa vyhnúť zodpovednosti! Znamená to, že kráčajú po rovnakej ceste ako rímski patricijovia.

No a prvou je už tradične Angela Merkelová, ktorá 5. septembra pomenované poskytnutie pomoci a zapojenie do života utečencov nazvala „národnou úlohou“ Nemecka a v momente ju presunula na zemské vlády SRN. A ministrovi zahraničia nariadila pripraviť „požiadavky na ich vznesenie celej Európe o prijímaní a zabezpečení utečencov v súlade s úrovňou hospodárstva a veľkosťou jednotlivých štátov“, aby mohli byť zverejnené na mimoriadnom 14. zasadnutí Rady Európy.

Po Nemecku si ruky hneď začala umývať Veľká Británia. Jej ministerka vnútra Tereza May otvorene vyhlásila, že Londýn je pripravený zaviesť obmedzenia na vstup, odsúdiac „politiku Európy“ bez vnútorných hraníc“, ktorá vedie k úmrtiam migrantov a ponecháva osud utečencov na vôľu nelegálnych prevozníkov“.  

Podľa svpressa.ru, 7. september 2015

 

Talianske Politico vymenovalo „špinavý tucet“ vinníkov

V európskej kríze s utečencami, ktorá spochybňuje schengenské dohody, je vinná Angela Merkelová a „diktátori, zločinci, obchodníci s ľuďmi mimo Európy“ a niekoľko politikov prvej triedy, vrátane Baracka Obamu a Davida Camerona, píše v časopise Politico novinár Michael Binyon.

Osoby, ktoré, podľa Binyona „zničili Schengen“, on spojil do „špinavého tuctu“. Do jeho zoznamu sa okrem Obamu a Camerona dostali sýrsky prezident Bašar Asad, bývalý prezident USA George Bush-mladší, šéfka francúzskeho národného frontu Marine Le Pen, predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, turecký prezident Tajip Erdogan, údajní teroristi Ajoub El-Chazzani a Mehdy Nemusch, prezident Eritrei Izaiáš Arevork, predstaviteľ zoskupenia Islamský štát Abu Bakr El-Bagdadi a zločinci zaoberajúci sa kontrabandom ľuďmi.

Bašar Asad vraj rozpútal krutú občiansku vojnu v Sýrii, kvôli ktorej uteká do Európy čoraz viac utečencov. Baracka Obamu považuje za vinného, že bol príliš mäkký vo vzťahu k Sýrii a „nevyzbrojil umiernených povstalcov“...

Podľa ria.ru, 20. 9. 2015

 

Svetová federácia odborových zväzov priznala Luganskú ľudovú republiku

Predstavitelia Federácie odborov Luganskej ľudovej republiky sa zúčastnili Medzinárodnej odborárskej konferencie solidarity so Sýriou, ktorá sa konala v Damašku 13. - 14. 9. z iniciatívy Svetovej federácie odborových zväzov (WFTU) a Generálnej federácie odborov Sýrskej arabskej republiky.

Na konferencii sa zúčastnili odborárske delegácie z vyše 50 krajín sveta. Medzi európskymi boli hostia z Talianska, Francúzska, Ruska a LĽR.

"O našej delegácii hlásila menovka "Federation of Trade Unions, People´s Republic of Lugansk" (Federácia odborov Luganskej ľudovej republiky). Práve takto ma aj predstavili pred mojím vystúpením. A tento termín - v španielskom, anglickom, arabskom, ruskom, farncúzskom jazyku zaznel vo všetkých dokumentoch, vrátane záverečnej rezolúcie", povedal delegát medzinárodného fóra za LĹR Andrej Kočetov.

Podľa jeho slov na konferencii takej úrovne sa po prvýkrát objavila aj zástava Luganskej ľudovej republiky. "Predtým na tomto mieste bola zástava Ukrajiny, no potom ju zamenili za zástavu Luganskej ľudovej republiky, ktorú som priniesol so sebou. Účastníci konferencie prichádzali bližšie a hovorili: "Veľmi pekná hviezda a pekná zástava!". Výmena zástav vyvolala aj osobitný záujem médií", zdôraznil Kočetov.

Podľa evrazia.org, 20. 9. 2015

 

Ruské vysokofrekvenčné delo na zostrel lietadiel a dronov

Odborníci Spojenej korporácie na výrobu prístrojov Rostex skonštruovali vysokofrekvenčné delo, ktoré efektívne „vyraďuje z prevádzky“ všetky typy lietadiel a neriadených lietajúcich aparátov nepriateľa do vzdialenosti vyše 10 kilometrov.   

„Mobilný komplex mikrovlnového žiarenia vypracovaný našimi odborníkmi zneškodňuje rádioelektronickú aparatúru lietadiel a útočných elementov najpresnejších zbraní nepriateľa. Náš systém... zabezpečuje vysokú úroveň obrany. Vo svete neexistuje nič podobné. Naše delo je unikátne,“ zdôraznil riaditeľ spoločnosti Rostex.

Dodal, že komplex sa premiestňuje na podvozku protilietadlového raketového komplexu Buk. Všetky komponenty tohto dela sú ruskej výroby.

Podľa severpost.ru, 19. 9. 2015

 

Slovensko neskrýva svoje rozčarovanie z EÚ

Predseda vlády SR Robert Fico vyhlásil, že migračná kríza preukázala neschopnosť riadiacich orgánov EÚ zabezpečiť bezpečnosť vo vnútri hraníc EÚ.

"Európska únia už prestala byť bezpečnou zónou, ako sme ju vnímali počas posledných desaťročí. EÚ nie je schopná ochrániť svoje hranice. Vedie to ku strate prestížu, pretože EÚ nedokáže naplniť svoje vlastné pravidlá", cituje slovenského premiéra internetové vydanie Vzgljad. 

Európska komisia podľa Fica trvá na zavedení povinných kvot na rozdelenie utečencov, čím sa vzdialil od hľadania efektívnych ciest na prekonanie migračnej krízy.

"Nie je možné nútiť suverénne štáty na to, aby prijímali na svojom území niekoho podĺa podmienok, ktoré im nevyhovujú. Republika v prípade zavedenia kvot upevní vnútorné bezpečnostné opatrenia", zdôraznil premiér.

Podľa evrazia.org, 16. 9. 2015

 

Američania bijú na poplach

Tentoraz to spôsobil potenciál rastúcich vojenských možností Ruska v letectve, v kozme a čo sa týka protivzdušnej obrany, o tom ani nehovoriac. Americký "Rím" sa rúca a hovoria o tom samotní vojenskí špecialisti. Napríklad vrchný veliteľ NATO v Európe vyhlásil, že ruské vojensko-kozmické sily zlikvidovali zaostávanie. 

Podľa vz.ru, 15. 9. 2015

 

Brazília chce zväčšiť dodávky do Ruska všetkých poľnohospodárskych produktov a mäsa

V utorok 15. 9. v Moskve zasadne medzivládna obchodno-ekonomická komisia, ktorá sa bude zaoberať otázkamu agropriemyselného komplexu.

"Oni by chceli zvýšiť dodávky všetkéjo, - i mäsa, i ovocia. Vyrábajú veľmi veľa mäsa. No hlavný problém je spoľahlivosť certifikácie produkcie, aby na náš trh neprichádzala bravčovina, ktorú nahnaná stimulátormi produktivity, predovšetkým amerického raktopamína", povedal spolupracovník šéfa Rosseľchoznadzora Alexej Alexejenko.

Podľa ria.ru, 14. 9. 2015

 

Ruská demokracia je staršia, ako demokracia USA. Tu je dôkaz!

Predseda Ústrednej volebnej komisie RF Vladimír Čurov vyhlásil, že ruská demokracia je staršia a skúsenejšia ako americká, nakoľko prvý černošský generál sa v nej objavil omnoho skôr, ako v US Army.

„Keď sa stretáme s našimi kolegami zo Spojených štátov a keď už príliš začínajú chváliť so svojimi výdobytkami v demokracii, odpovedám im jednoduchou otázkou: V ktorom roku sa v US Army objavil černošský generál?“, povedal Čurov počas stretnutia so šéfmi diplomatických misií afrických štátov.

Obyvateľov USA vraj takáto otázka stavia do slepej uličky, „minimálne nikto nepovie, že takýto generál sa objavil skôr ako sa skončila 2. sv. vojna“.

Čurov potom ukazuje svojim partnerom portrét prvého ruského černošského generála. „Prvý černošský generál sa v ruskej armáde objavil v roku 1740 – Abrahám Petrovič Hannibal“ (pradedo A. S. Puškina), povedal šéf ÚVK RF a dodal, že  po takto vynesenom fakte o tom, ktorá demokracia je staršia a skúsenejšia – ruská alebo americká – už tieto otázky navždy končia.

Dňa 23. 7. 2015 Vladimír Čurov tiež vyhlásil, že v Rusku vyše 60 % obyvateľov dôveruje volebnému systému, kým v USA len 12 %. „A oni ešte chcú niekoho učiť. To my ich skôr naučíme“, povedal vtedy.

x x x

No a k porovnaniu európskej a americkej vzdelanosti sa už pred novembrom vyjadril pre noviny Die Welt Vasil Biľak, ktorý povedal, že keď sa tam ešte preháňali bizóny, tu už stáročia fungovali univerzity.

Podľa vz.ru, 12. 9. 2015

 

Európske štáty si berú z USA späť svoje zlato

Európske centrálne banky si berú späť zlato doposiaľ uchovávané Federálnym rezervným systémom New Yorka. Zlaté zásoby USA tak dosiahli najnižšie hodnoty za mnohé desaťročia.

Prvým štátom, ktorý si berie svoje späť bolo Nemecko. Potom ho nasledovalo Holandsko a v máji tohto roku aj Rakúsko, uvádza Russia Today.

Podľa vz.ru, 13. 9. 2015

 

"Kaňon" - ruské torpédo, ktoré šokuje Ameriku

V Rusku konštruujú "podhladinový dron", schopný niesť atómovú zbraň v sile desiatok megaton a zničiť prístavy a pobrežné mestá USA V Pentagone tento tajný projekt, ako uvádza The Washington Free Beacon, dostalo kódový názov "Kaňon".

Originál:  http://svpressa.ru/war21/article/131432/?from=sm24

svpressa.ru, 9. 9. 2015

 

10 najsilnejších armád sveta

Americkí vojenskí experti We Are The Mighty vytvorili poradie desiatich najsilnejších armád sveta.

Na prvom mieste sú USA (najväčší rozpočet, najväčšie letectvo a najväčšie námorníctvo. No v námorníctve sa trocha mýlia, pretože kvantitatívne väčšie vojnové námorníctvo má dnes už Čína – pozn. red.). Na druhom mieste je Rusko (najväčšie množstvá obrnenej techniky. Američania zabudli dodať, že krajina má najsilnejšiu PVO, najmodernejšiu atómovú triádu a ??? kozmické sily – pozn. red.). Na treťom je Čína (s Indiou má v armáde najviac ľudí, druhý najväčší rozpočet, tretie najväčšie letectvo.

Na štvrtom mieste je India, hlavne vďaka rozvinutému vojenskému priemyslu a počtom ozbrojených síl. Jej armáda má tiež obrovské letectvo, obrnenú techniku a námorníctvo.

Napriek malému množstvu obrnenej techniky, vojenského letectva a kvantite počtov je vraj na piatom mieste V. Británia. Stavia ju sem mohutné vojnové námorníctvo a solídny vojenský rozpočet. Výhodou Britov je aj ich poloha, ktorá agresorovi komplikuje dostať sa na ostrovy.

Druhú päticu najsilnejších armád sveta tvoria – Francúzsko, južná Kórea, Nemecko, Japonsko a Turecko.

Podľa kapital.kz

 

Kyjevská chunta fakticky priznáva, že presídlenci z Donbasu nie sú Ukrajinci

Kyjev totiž prijal zákon o miestnych voľbách, ktorým zbavil hlasovacieho práva presídlencov z Donbasu, uvádza agentúra Charkov. Osobitne to znepokojuje poslanca Verchovnoj rady Ukrajiny Sergeja Tarutu, ktorý bol v roku 2014 protektorom dočasne okupovaných území DĽR. Vyhlásil, že navrhne zmeny, ktoré presídlencom umožnia hlasovať mimo miesta trvalého pobytu.

"Kyjev sa dokonca už ani nepokúša tváriť, že na území bývalého štátu *Ukrajina budú voľby v duchu zákona. Najlogickejšou odpoveďou obyvateľstva je preto asi ingnorácia volieb. Sú totiž nelegálne ako fakt i podľa svojho obsahu", okomentovala situáciu expertka centra geopolitických štúdií Natália Makejeva.

Podľa evrazia.org, 11. 9. 2015

 

MZV RF začal pochybovať o kompetentnosti vyšetrovateľov havárie MH17

Moskva pochybuje o kompetentnosti vyšetrovateľov havárie malajzijského Boeingu MH17 a vôbec aj o kvalite celého vyšetrovania, vyhlásila jeho oficiálna predstaviteľka Maria Zacharova.

Poznamenala, že úlomky lietadla neboli svojho času zozbierané a všetky ruské výhrady, "ktoré autoritársky vyhlasovali, že všetko nevyhnutné na úspešné vyšetrovanie bolo odvezené na územie Holandska, boli odmietnuté".

"Samozrejme, taký vzťah k práci nemôže nevyvolať pochybnosti o kompetentnosti a celkovo vôbec o kvalite vyšetrovania", povedala Zacharova.

Podľa ria.ru, 10. 9. 2015

 

Už je to tu! Nemecké školáčky nemajú provokovať migrantov s minisukňami

Rodičom školopovinných dievčat v dolnobavorskom meste Pokin prišli listy aby zakázali svojim dcéram chodiť do školy v krátkych sukniach a šortkách. Vedenie škôl to vysvetľuje potenciálnym provokovaním chlapcov - moslimov.

Aj z tohto je vidieť, ako sa "demokraticky" dá strácať osobná sloboda.

Viac:  http://www.pravda.ru/news/world/09-09-2015/1274006-german_school-0/

Podľa pravda.ru, 9. 9. 2015

 

Christina Lagardeová vyslovila frázu storočia

Oficiálna predstaviteľka ruského MZV Marija Zacharova ironicky okomentovala vyhlásenie šéfky MMF Christiny Lagardeovej o "raste ekonomiky Ukrajiny".

"Pri napumpovaní 6,7 miliardy za necelý rok do nie najväčšej krajiny (podľa Porošenka je to len 38 % z objemu) sa pohne aj mŕtva ekonomika. No a to, že Ukrajina prekvapila svet je fráza storočia", napísala Zacharova na facebook.

V sobotu 5. 9. Christine Lagardeová v Kyjeve vyhlásila, že fond je dojatý progresom z reforiem, ktoré dosiahla Ukrajina. "Musím povedať, že Ukrajina prekvapila svet dosiahnutím toho, čo dosiahla za krátke časové obdobie. Bolo veľmi ťažké dosiahnuť takú makroekonomickú stabilizáciu, ktorá sa teraz upevňuje a dosiahnuť ekonomiku, ktorá už vykazuje príznaky obnovy", povedala Lagardeová.

Podľa vz.ru, 8. 9. 2015

 

USA organizujú leteckými náletmi riadený chaos a ženú utečencov do Európy

The Wall Street Journal píše, že najmenej 11 afganských policajtov sa stalo obeťmi amerického leteckého útoku. Pod paľbou sa ocitol aj oddiel boja s narkotikami, ktorý práve operoval v provincii Gilmend.

Expert Asociácie vojenských politológov Andrej Koškin o tom hovorí: "Američania hovoria, že každý takýto prípad sa vyšetruje. A že ak sú vážne dôkazy viny, tak sa aj otvára trestné stíhanie. Vinným nemusí byť nielen pilot, ale riadený je aj dron".

Expert však dodal, že ide len o vnútorné vyšetrovanie USA, iné by to bolo ak by OSN vytvorila vojnový tribunál na vyšetrovanir zločinov v Afganistane.

Prečo je utečenecký prúd taký silný práve teraz? "Vyzerá to tak, že niekto to odštartoval. Veď všetci si kupujú lode, lístky na vlaky, autobusy, rozhodli sa prekonávať hranice. Zrejme existujú politické sily, ktoré majú záujem na ekonomickej destabilizácii Európy. Možno USA chcú dať európskym štátom najavo, že oni sú cieľom z vonku riadeného chaosu, ktoré môžu Európu priblížiť na hranicu sociálneho a ekonomického nepokoja. 

Koškin je presvedčený, že USA to potrebujú aby mohli diktovať svoje podmienky.

Podľa pravda.ru, 8. 9. 2015

 

Nová kniha Assangeho odhaľuje detaily politiky USA voči Sýrii

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange vydal knihu o politike USA voči mnohým konfliktom, vrátane v Sýrii.

Dielo „Files WikiLeaks: Svet, ako ho vidí Americké impérium“ (The WikiLeaks Files: The World According to US Empire) obsahuje najvýznamnejšie tajné dokumenty vyšlo včera (7. 9.) vo Veľkej Británii a v Austrálii.

„Chceli sme pochopiť, ako sa budujú vzťahy USA s inými štátmi a ako iné štáty spolupracujú“, povedal včera večer Assange v rozhovore pre televíziu BBC2.

Stránka podľa jeho slov „uverejnila vyše 2,7 milióna diplomatických telegramov a 10 miliónov ďalších dokumentov“.

Kniha obsahuje analýzu kompletného archívu diplomatických depeší, ku ktorým sa dostala WikiLeaks, a osvetľuje americkú politiku, konkrétne na Blízkom východe.

„Analýza amerických diplomatických telegramov, týkajúcich sa Sýrie, poskytujú v kombinácii s analogickými dokumentmi ohľadne Turecka, Iránu a Iraku kľúč strategického zapojenia USA do prebiehajúcej vojny v Sýrii“, hovorí sa v anotácii ku knihe.

Podľa ria.ru, 8. 9. 2015