Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Ron Paul: aby sa vyriešili problémy, musí skončiť impérium USA

 

Príčina migračnej krízy v EÚ sa skrýva v intervenčnej politike USA a európskych štátov, ktoré destabilizujú štáty Blízkeho východu a neponechali im žiadnu šancu na obnovenie vlastného hospodárstva, nazdáva sa americký politik a analytik Ron Paul.

V čase, keď sú médiá sústredené na ľudské tragédie, keď sa toľko ľudí odoberá zo svojich domovov a vydáva sa na nebezpečné putovanie, sa veľmi málo pozornosti udeľuje dôvodom, ktoré ich prinútili opustiť svoje štáty. Samozrejme, že s utečencami súcítime, osobitne s deťmi, no nezabúdajme, že kríza bola vytvorená vládami (západných) štátov“, píše Paul a je presvedčený, že príčina prečo ľudia utekajú zo Sýrie, Líbye, Afganistanu a Iraku je v tom, že USA a európska intervenčná zahraničná politika tieto štáty destabilizuje a neponecháva im žiadne nádeje na obnovu ekonomiky. Masová migrácia z Blízkeho východu a ďalších regiónov je priamym následkom neokonzervatívnej zahraničnej politiky, ktorá zvrháva režimy, vtrháva a nasadzuje „demokraciu“ pod hlavňami pištolí.

Podľa Rona Paula veľkú mieru zodpovednosti za to nesú aj Európania. „Francúzsko a Veľká Británia nadšene podporili bombardovanie Líbye, spočiatku boli aj oni stúpencami politiky „Asad musí odstúpiť“. Asad možno nie je najlepší chlap, no sily, ktoré ho chcú zvrhnúť, sú, zdá sa, omnoho horšie a nebezpečnejšie. Nie sa čomu diviť, že ľudia tak zúfalo utekajú zo Sýrie“, argumentuje analytik.

Za jednu z príčin masového úteku z krajín Blízkeho východu Ron Paul považuje konanie teroristickej organizácie „Islamský štát“. „My však vieme, že v Iraku a v Sýrii do vpádu USA v roku 2003 žiadny „Islamský štát“ neexistoval. Na záver Ron Paul volá po „konci impéria“, mysliac tým nevyhnutnosť zastavenia politiky zasahovania USA a EÚ do záležitostí iných štátov.

Podľa ria.ru, 7. 9. 2015

 

Čo navrhol M. Zeman V. Putinovi v Pekingu?

Český prezident Miloš Zeman poukázal v rozhovore s Vladimírom Putinom na iniciatívy Bezpečnostnej rady OSN o vytvorení medzinárodných protiteroristických síl.

"Podľa mňa je potrebné prijať rezolúciu BR, ktorá bude prakticky kopírovať rezolúciu, prijatú proti Somálsku. Podľa č. 43 stanov OSN treba vytvoriť medzinárodné protiteroristické skupiny, ktoré sa nesústredia, ako USA v Iraku, na okupáciu územia, ale len na likvidáciu dôležitých bodov teroristických organizácií", navrhol Zeman.

Konkrétne pôjde o útoky proti vedeniu teroristických organizácií, proti ich výcvikovým centrám, kde sú teroristi pripravovaní na páchanie teroristických aktov. "Žiadam vás o podporu tohto návrhu", obrátil sa český prezident na V. Putina.

Zeman sľúbil, že nastolí túto tému aj počas svojho vystúpenia na VZ OSN.

Podľa evrazia.org, 3. 9. 2015

 

Expert: Rusko predáva Číne "povraz", aby sa na ňom obesilo americké námorníctvo

Nákup ruských zbraní poskytne Pekingu viac šancí na konkurenciu s americkým vojnovým námorníctvom, vyplýva z referátu "Ruský prínos do boja s hladinovými cieľmi: kŕmenie draka", ktorý bol prednesený v Centre strategických a medzinárodných štúdií vo Washingtone.

"Zvýšenie útočnej moci poskytlo čínskym bojovým lodiam omnoho viac šancí pri súperení s americkým loďstvom" a zdokonalenie PVO námorných základní umožní Číne plniť vo vzdialenejších priestoroch od brehu". Takéto úspechy boli dosiahnuté Čínou vďaka získaniu od Ruska lodí a technológií po ukončení studenej vojny.

Podľa vz.ru, 2. 9. 2015

 

Postoj Malajzie v otázke MH17 si už kúpili USA

V hlavnom meste Malajzie prebiehajú masové protesty, účastníci ktorých požadujú odstúpenie premiéra Nadžiba Razaka kvôli korupcii. Typická farebná revolúcia? Lenže Malajzia je spojencom USA a protiváhou Číne. Nie sú náhodou korupčné odhalenia spojené s katastrofami malajzijských Boeingov? Veď premiérovi prišlo hneď po týchto tragédiách 11 miliónov dolárov.

Na osobných účtoch Nadžiba Razaka novinári z The Wall Street Journal (WSJ) a The Sarawak Report odhalili okolo 700 miliónov dolárov, pripísaných v roku 2013, 2014 a 2015. Novinári vyhlasujú, že ide o ich vlastné vyšetrovanie.

Platby sa realizovali cez malajzijský investičný fond 1Malaysia Development Berhad (1MDB), ktorý bol založený samotným premiérom. Ako píše WSJ dva najväčšie prevody na sumu 621 a 61 milión USD boli uskutočnené v marci 2013 počas volebnej kampane do parlamentu.

Peniaze prišli od firmy Tanore Finance, zaregistrovanej v ofšore na britských Virginských ostrovoch, cez singapurské oddelenie švajčiarskej banky Falcone Private Bank, majiteľom ktorej je štátny fond Abu-Dabi International Petroleum Investment Co.

Dva prevody na celkovú sumu 11,1 milióna USD boli realizované koncom roku 2014 a začiatkom roku 2015, čiže v období informačnej vojny okolo malajzijských Boeingov – linky MH370 Kulala Lumpu – Peking a MH17 Amsterdam – Kuala Lumpur, ktorá bola zostrelená nad Donbasom.

Táto transakcia prišla od spoločnosti, nad ktorou mala predtým kontrolu 1MDB, no v roku 2012 odovzdanej ministerstvu financií (tu treba ozrejmiť, že Nadžib Razak je nielen premiérom, ale zároveň aj ministrom financií). Vyzerá to tak, že prostriedky predisponoval sám sebe. Záver? Peniaze sú zjavne špinavé. The Sarawak Report (so sídlom vo V. Británii) sa odvoláva na únik informácií od nejakých malajzijských vyšetrovateľov, ktorý preverovali účty.

Podľa pravda.ru, 31. 8. 2015

 

National Interest: Ruské a čínske drony nulujú prednosti amerických Stealth

National Interest uvádza, že nové ruské a čínske drony sú schopné zlikvidovať všetky prednosti, ktoré majú americké stíhače Stealth, čím sa investície USA do tohto odvetvia stávajú vyhodenými do vzduchu.

Nedávno sa objavili prvé snímky čínskeho dronu "Božský orol", ktorý je schopný odhaľovbať a likvidovať americké "neviditeľné" stíhače ďaleko pred svojimi hranicami. Rusko vraj konštruuje obdobný systém.

Navyše ruský dron robí so svojím prostriedkom rádioelektronického boja úplný prielom v tomto odvetví. Ruský REB nielen zachytí rakety vzduch - vzduch, ale urobí svoj dronový nosič pre radary nepriateľa neviditeľným.

russian.rt.con, 30. august 2015

 

Najvyšší súd RF potvrdil právo Rusov na sebaobranu akýmkoľvek spôsobom!

Najvyšší súd potvrdil právo človeka brániť svoj život všetkými možnými spôsobmi.

Obyvateľ Altajského kraja sa v opileckej bitke bránil nožu, ten útočníkovi vyrazil a zabil s ním dvoch spoluopilcov, ktorí ho nechceli pustiť z bytu živým. Pri bránení v úniku mu útočníci spôsobili okolo 50 rezných a bodných zranení.

Situácia je pomerne banálna, zabijak sa priznal, k dispozícii sú dve mŕtvoly i nôž. Vrah by si určite "sadol", lenže súdne kolégium obrátilo pozornosť na to, že fakt útoku proti nemu bol preukázaný, on bol ranený, vrátane nebezpečne. Natvrdo povedané súd musel brať do úvahy, že ak by vrah nebol vytrhol nôž u protivníkov, určite by ho boli s ním zarezali.

Prechod zbrane, v tomto prípade noža, od ohrozovateľov k brániacemu sa sám osebe neznamená, že ohrozenie tým skončilo, hovorí sa v rozhodnutí najvyššieho súdu.

Podľa kp.ru, 2. 9. 2015

 

Jed brazílskej osy "čisto" zabíja rakovinové bunky

Jed jedného druhu brazílskych ôs je schopný zabíjať rakovinové bunky, zdravých sa pri tom nedotkne. Je to vraj z dôvodu, že "molekuly" jedu sú naladené na boj s tými tukmi, ktoré sa nachádzajú na povrchu len rakovinových buniek, hovorí sa v článku Biophysical Journal.

"Pochopenie toho, ako pracuje táto bielkovina (jed) nám pomôže porozumieť, ako rýchlo sa dokážeme prispôsobiť a začať ho využívať pre dobro človeka. Napriek tomu, že nie je toxický pre zdravé bunky, budeme si to musieť ešte ďalšími pokusmi overiť", vyhlásil Paul Beales z britskej univerzity v Leedsu.

Podľa ria.ru, 1. 9. 2015

 

Mäsa z USA a EÚ v Rusku nebude ani po zrušení sankcií!

V súlade s rozhodnutím ruskej vlády sa USA a štáty EÚ zbavujú možnosti exportu mäsa na ruský trh dokonca aj v prípade zrušenia potravinového embarga.

Kvóty pre USA a EÚ sa proporcionálne rozdelia medzi tých dodávateľov, ktorí si potravinové embargo neuplatnili.

Podľa pravda.ru, 31. 8. 2015

 

Guvernér Aljašky o ruských silách v Arktíde

Uvedomujúc si vzdialenosť k Rusku, trápi nás zníženie nášho vojenského potenciálu na Aljaške, povedal guvernér Bill Walker prezidentovi Barackovi Obamovi.

„Prebieha najväčší rast ozbrojených síl Ruska od čias studenej vojny. Otvárajú 10 nových (vojenských) základní a budujú ešte štyri a všetky sú v Arktíde“, povedal guvernér a poznamenal, že vzdialenosť Ruska k Aljaške je v týchto miestach len niečo vyše 4 km.

Podľa vz.ru 1. 9. 2015

 

Rusi otvorili laboratórium na klonovanie vyhynutých zvierat

V Jakutsku začalo fungovať prvé laboratórium na štúdium DNK vymretých zvierat, prezradil riaditeľ Múzea mamutov Semjon Grigoriev a jeho slová uverejnil časopis "Ohníček".

Hlavnou úlohou laboratória je nájsť živé bunky na klonovanie. Výskumníci chcú v prvom rade oživiť mamutov.

Na realizáciu tohto projektu spojili sily Severo-východná federálna univerzita, juhokórejský Fond biotechnologických výskumov Sooam a Pekingský inštitút génomiky.

Podľa lenta.ru, 31. 8. 2015

 

Ukrajinskú armádu urobili „najväčšou“ v Európe

A Ukrajinci sľubujú, že o tri roky sa stane rádovo „vyššou“, ako je ruská. Predseda ukrajinského parlamentného výboru Sergej Pašinskij povedal, že „Ukrajina tak rýchlo modernizuje svoju armádu, že o tri roky prekoná ruskú“.

Na podporu svojich slov uviedol: „Len vojakov na kontrakt máme 107 tisíc. Máme najväčšiu pozemnú armádu v Európe. Našou úlohou je vycvičiť ju, vyzbrojiť a byť pripravenými na akékoľvek provokácie. ... som presvedčený, že o 2 – 3 roky vytvoríme armádu, ktorá bude rádovo vyššie ako ruská“, vyhlásil.

Poznámka: Rusi majú 230 tisíc vojakov na kontrakt a každoročne vyše 300 tisíc absolvuje prezenčnú službu

Podľa kpr.ru, 29. 8. 2015

 

Analytik: Ukrajincov v zime čaká mimoriadna situácia a záchranný plán de facto neexistuje

Obyvateľstvo Ukrajiny sa bude musieť samostatne postarať aby v zime nezamrzlo, nakoľko plán na vykurovaciu sezónu dáva prednosť podpore priemyselných podnikov, nazdáva sa šéf Pozorovateľskej rady Inštitútu energetických stratégií Jurij Koroľčuk.

Podľa neho o problémoch Ukrajiny vedia prakticky všetci: v štáte je deficit uhlia i plynu, technika je opotrebovaná, dovážať treba aj elektrickú energiu. Plánovači priznávajú katastrofálny stav ani nie prípravy, ale dokonca samotnej prognózy priebehu vykurovacej sezóny 2015/16.

Obyvateľstvo si bude musieť pripraviť zásoby teplých odevov, vody a sviečok, radí Koroľčuk. Tvorcovia dokumentu už hovoria o presťahovávaní obyvateľstva do špeciálnych útulkov.

Autori dokumentu v podstate nepriamo priznávajú, že žiadny reálny plán na prekonanie nadchádzajúcej katastrofy nemajú, uvádza analytik. Text, rozpracovaný s pomocou amerických a kanadských organizácií, de jure predpokladá, že v prípade kritickej situácie bude musieť Ukrajina prosiť medzinárodné spoločenstvo aby jej poskytli urýchlené úvery a energetické zdroje.

Kto si kedy uvedomí, že toto je len výsledok Majdanu? kto si kedy uvedomí, že výsledkom novembra 89 bolo zníženie štátneho HDP až do roku 2007?

Podľa ria.ru, 26. 8. 2015

 

Zázemie dodáva frontu - alebo - Rusko je najväčším dodávateľom motorovej nafty Ukrajine

V júli Rusko zdvojnásobilo dodávky nafty Ukrajine (182 tisíc ton) a prekonalo tak dovoz do Bieloruska. Rusko sa tým pre Ukrajinu stalo najväčším dodávateľom dieselového paliva. Uvádza to ukrajinská konzultačná skupina A-95 s odvolávkou sa na vlastné analýzy (Z prvej priečky najväčšieho dodávateľa Moskva odsunula Minsk).

Uvedomme si, že Rusko je dnes pre Ukrajinu aj najväčším exportérom uhlia. Napr. v júli Ukrajina importovala z Ruska uhlie za 117 miliónov USD.

Poznámka: Pred pár dňami iní analytici uvádzali, že Ukrajina prežíva aj vďaka ruskej elektrine, no tá sa do krajiny dostáva okľukou, napr. cez Poľsko, akoby jeho dovoz.

Podľa regnum.ru, 25. 8. 2015