Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Čurkin sa pýta počas BR OSN ukrajinského ministra: A potrestali ste vôbec niekoho? (video)

Stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vitalij Čurkin okomentoval vystúpenie ministra zahraničia Ukrajiny Pavla Klimkina o situácii okolo zostreleného Boeingu 777 nad Doneckou oblasťou.

"Pán Klimkin sa pokúsil vystúpiť z pozície morálnej a dokonca náboženskej prevahy. Hovoril o neprípustnosti beztrestnosti... Mám otázky: Prečo boli civilné lietadlá nasmerovávané do zóny kde sa bojuje, kde sa bojuje s pomocou letectva, kde lietajú vojenské dopravné lietadlá? Z dychtivosti alebo kvôli niečomu inému? Cestujúci lietadla mohli nevedieť, že u vás sa bojuje. Prečo ste doteraz neposkytli záznamy rozhovorov vojenských leteckých dispečérov? Toto je tá beztrestnosť. Potrestali aspoň niekoho na Ukrajine, pán minister?", opýtal sa diplomat.

Časť videovystúpenia V. Čurkina, v ktorom navrhuje, že Rusko sa pustí do vyšetrovania a potom sa uvidí ako je to s beztrestnosťou...: http://ria.ru/world/20150730/1153554148.html

Podľa ria.ru, 30. júl 2015

 

61 % mestských obyvateľov Ukrajiny chce opustiť krajinu

Vyše 60 percent v mestách žijúcich Ukrajincov chcú odcestovať za hranice svojej vlasti či už dočasne alebo natrvalo. Prieskum na tieto otázky uskutočnila spoločnosť TNS, ktorá je súčasťou holdingu VVPP plc.

Sociológovia zaregistrovali aj pokles počtu tých, ktorý nemienia z krajiny vycestovať, zo 40 % na 33 %. Pritom 36 ukrajinských mešťanov povedalo, že by chceli odcestovať, no nemajú na to možnosť. 10 % chce odcestovať dočasne kým sa situácia nestabilizuje.

Najväčšia časť navždy odcestovať, je z Kyjeva (20 %). Kyjev je aj na čele miest, kde by ľudia chceli odcestovať, no nemajú na to možnosť. Najmenej tých, ktorí by chceli odcestovať obýva západné časti Ukrajiny. Odtiaľto chce odísť 35 % obyvateľov.

Podľa ria.ru, 29. júl 2015

 

Mier bez víťazstva je horší ako vojna

Vojenský dopisovateľ Armády DĽR Gennadij Dubovoj tvrdí, že Minské dohody nie sú ničím iným, ako zradou Novoruska.

"Davy jasajú: hurá! mier! pokoj! bez obstreľovania! Davy chcú mier: len žrať a obcovať. My chceme iný Mier - rozvoja, hrdinstva, víťazstva, - napísal na svojej stránke v sociálnej sieti VKontakte domobranec. - Mier bez víťazstva je horší ako ktorákoľvek vojna. Smrť. Davy jasajú a ja plačem: môj najobľúbenejší básnik Gumiľjov si zaslúžil dva Georgievské kríže, ja len jeden. Plačem po víťazstve, ukradnutom Surkovcami-Janukovičovcami-Pušilinmi a ďalšími. Mohli sme vytvoriť svet, v ktorom má každý dôstojné miesto. Zatiaľ sme v pekle... Namiesto Nového Ruska - pšik..."

Podľa evrazia.org, 28. júl 2015

 

Katastrofu MH17 naplánovali vo Washingtone?

Vedúci skupiny "Neogeografia" technického parku "Protvino" Jevgenij Jerjomčenko v rozhovore s dopisovateľom portálu «Сегодня.ру» predstavil nepriame dôkazy toho, že katastrofa malajzijského Boeinga 17. 6. 2014 mohla byť naplánovaná vo Washingtone s cieľom obviniť Rusko a domobrancov Novoruska. Na podporu verzie, že katastrofa linky MH17 nebola náhodná, hovorí analýza údajov družicového snímania územia DĽR, ktorú uskutočnila americká spoločnosť DigitalGlobe niekoľko dní a presne 24 hodín pred katastrofou.

Ak v priebehu 11. - 15. júla družice snímali územie DĽR aparátmi vysokej rozlíšiteľnosti pomerne chaoticky, snímajúc jednotlivbé objekty rozmiestnené na strane pádu Boeingu, tak 24 hodín do havárie MH17 sa nasmerovanie snímok razantne zmenilo. 16. júla družice GlobaGlobe cielene snímajú terén 100 x 100 km, užasne sa zhodujúci s trasou lietadla nešťasnej linky.

Zhoda, kvôli ktorej sa u objednávateľov objavujú superaktuálne snímky, umožňujúce rýchlo odhaliť úlomky havarovaného lietadla a na ich základe správne korigovať mediálnu kampaň, poznamenáva Jerjomčenko.

Dňa 17. júla, keď zahynie 298 ľudí, sa snímkovanie územia DĽR vôbec neuskutočňuje. Ďalšia náhoda? Veď ak by dané snímky existovali, mohli by kompletne skompromitovať pripravenú verziu. A roztrhali by ju na cimpr-campr, zdôrazňuje expert skupiny Neogeografia.

"My si nekladieme za cieľ potvrdiť alebo vyvrátiť tie alebo oné verzie - nás zaujímajú len fakty - "fakty k úvahe". Len nachádzame nové údaje, ktoré pomôžu pri hľadaní príčiny katastrofy...." hovorí Jerjomčenko.

Viac: http://www.segodnia.ru/content/157130

Podľa evrazia.org, 28. júl 2015

 

Putin: Patrilo by sa aby USA dodržiavali rovnováhu záujmov

Ruský prezident v rozhovore pre švajčiarsku televíziu RTS vyjadril presvedčenie, že USA konajúc podľa svojich záujmov sa stali problémom Európy. "Vo svete a v západných štátoch badať tektonické pohyby verejnej mienky v smere silnejšej ochrany národných záujmov. Pozrite sa, Európa sa teraz borí s konkétnym problémom - s masovým prílivom migrantov. Lenže, bola to Európa, ktorá stála pri zrode rozhodnutí, ktoré to spôsobili? Treba byť čestnými, tieto rozhodnutia prišli spoza oceánu, ale problém má Európa. Pričom toto je len jeden z príkladov. Takých je veľa", cituje hlavu ruského štátu internetové vydanie Vzgljad.

 Na doplňujúcu otázku švajčiarskych novinárov, či mal na mysli USA, ruský prezident odpovedal: "No, samozrejme".

"To však neznamená, že musíme nejako démonizovať americkú politiku, oni si robia politiku tak, ako ju vnímajú potrebnú vo svojich záujmoch. Treba sa len usilovať o rovnováhu záujmov", zdôraznil Putin.

 Podľa evrazia.org, 27. 7. 2015

 

"Veteráni rozviedky za zdravé myslenie" žiadajú Obamu o nepredpojaté vyšetrenie katastrofy MH17 a pri tom vyjavujú pravdu o zostrelení juhokórejského Boeingu

Bývali agenti americkej rozviedky, členovia hnutia "Veteráni rozviedky za zdravé myslenie" (Veteran Intelligence Professionals for Sanity) vyzvali prezidenta USA Baracka Obamu na uskutočnenie nepredpojatého vyšetrovania katastrofy malajzijského Boeingu MH17, píšu nemecké Junge Welt.

V písomnom oslovení Obamu americkými veteránmi je povedané, že neopodstatnené obvinenia domobrancov Donbasu len zhoršujú vzťahy medzi Moskvou a Washoingtonom. Podľa bývalých rozviedčikov na zniženie napätia medzi štátmi treba uskutočniť úplné vyšetrenie tregédie, odhaliť príčinu pádu lietadla a prestať používať informácie zo sociálnych sietí ako dôkazy.

"Ak americká vláda vie, kto útočil na lietadlo, tak musí poskytnúť dôkazy. Ak vláda USA o tom nevie, tak to musí vyhlásiť", hovorí sa v liste.

Veteráni špeciálnych služieb sú rozhorčení neochotou vlády USA organizovať skoordinované vyšetrovanie tragédie, a taktiež nevylučujú, že katastrofu malajzijského Boeingu mohli spôsobiť kyjevské úrady a vplyvní ukrajinskí oligarchovia. Podľa autorov listu americkí občania si aj sami môžu urobiť potrebné závery, potrebujú na to len úplné informácie.

Bývalí rozviedčici amerických služieb si tiež všímajú, že Spojené štáty tragédiu zostreleného lietadla využívajú na propagandistické ciele a zdôrazňujú, že niečo také sa nedeje po prvý krát. A ako dôkaz poukazujú na 1. september 1983 keď administrácia Ronalda Reagana obvinila Sovietsky zväz v úmyselnom zničení juhokórejského Boeingu-747.

"Ak čestne, tak juhokórejský Boeing bol zostrelený po tom, ako sa odklonil na stovky míľ od určeného kurzu a narušil vzdušný priestor ZSSR, nachádzajúc sa blízko dôležitých objektov. Sovietsky pilot neraz požadoval od letcov civilného lietadla zmeniť kurz a opustiť vZdušný priestor ZSSR, lenže piloti juhokórejského lietadla na upozornenia nereagovali", hovorí sa v liste.

Podľa ria.ru, 27. 7. 2015

 

Medvedev: Pri nevýhodných podmienkach Rusko nepredĺži prepravný kontrakt s Ukrajinou

Rusko nebude po roku 2019 predlžovať prepravný kontrakt s Ukrajinou na prepravu plynu do Európy na nevýhodných podmienkach.

"Prax nás naučila, že tvoriť predpovede ohľadne perspektív ukrajinského tranzitu je záležitosť mimoriadne nevďačná. No isté je, že predlžovať prepravnú dohodu s Ukrajinou za nevýhodných podmienok pre seba my nebudeme", povedal Medvedev v rozhovore pre slovinské noviny "Delo".

Dnešná prepravná taxa cez ukrajinské územie je 2,7 USD za tisíc kubíkov na 100 km. Ukrajinská strana vyhlásila, že ju chce zvýšiť do 5 USD. Po tom ukrajinské úrady neraz vyhlasovali, že dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom o preprave plynu do Európy bude predĺžená aj po roku 2019 nakoľko ukrajinská trasa nemá alternatív.

"On (kontrakt na prepravu plynu) sa končí na konci roku 2019 a presnejšie o ráno 1. januára 2020 o 10.00 hod. Ak termín jeho účinnosti nebude predĺžený, my nebudeme mať normatívnu právnu základňu na ďalšiu prepravu plynu cez Ukrajinu", povedal Medvedev.

Podľa ria.ru, 25. júl 2015

 

Ruskí vyšetrovatelia zbierajú mená organizátorov a vykonávačov vojnových zločinov na Ukrajine

Vyšetrovaciemu výboru Ruska (VV RF) sú známe mená nielen činiteľov, ktorí vydávajú zločinecké rozkazy na trestné konanie na Ukrajine, ale aj konkrétnych realizátorov týchto pokynov, povedal dnes predstaviteľ VV RF Alexander Bastrykin.

Ruský vyšetrovací výbor podľa neho už zhromaždil tisíce spisov trestných činov o udalostiach na Ukrajine a je pripravený odovydať tieto materiály ktorémukoľvek medzinárodnému súdu.

"Pokračuje aktívna práca ustanovovania konkrétnych vojakov, členov formácií Národnej gardy Ukrajiny, Pravého sektora", povedal Bastrykin a dodal. "Chcel by som aby to počuli. Známe sú nám mená nielen veliteľov a riadiacich osôb rôznych úrovní, ale aj letcov, delostrelcov, snajperov, tých, ktorí beyprostredne plnili tieto rozkazy".

Podľa ria.ru, 24. 7. 2015

 

USA sa boja ruského "projektu 4202"

Informácie o novej ruskej hyperzvukovej zbrani, ktorá znemožní celý americký protiraketový systém, známej ako "hrozba z Moskvy", majú viac menej splniť úlohu "vyrazenia" čo najviac peňazí od Kongresu USA na potreby Pentagonu. Pravdou však je, že oní panikári, hovoriaci o "projekte 4202" nie sú ani takí ďalekí od pravdy.  Dôvody, aby sa znepokojil Washington naozaj existujú.

Hovoriac o tajuplnom ruskom "projekte 4202" alebo Ju-51 s revolučnými rýchlostnými charakteristikami, americké médiá sa odvolávajú na Jane´s Information Group a uvádzajú veľa krasorečivých a pre amerického čitateľa tradičných podrobností. Dokonca tvrdia, že prvé hyperzvukové rakety (alebo akési nové strategické rakety s hyperzvukovými rozbehovými blokmi) v počte 25 ks budú zaradené do výzbroje v Dombarovskom pluku raketových vojsk strategického určenia v období 2020 - 2025. Pre USA (potvrdzujú to aj zdroje v Moskve) by to znamenalo kompletné zničenie celého systému strategických atómových zbraní a protiraketovej obrany.

Viac:  http://www.vz.ru//politics/2015/7/23/757457.html

Podľa vz.ru, 23. júl 2015

 

Gorbačovovo tajomstvo preniklo na svet po 25 rokoch

Podľa nemeckého Spiegel, sovietská vláda, riadená M. S. Gorbačovom, ponúkla v roku 1990 Nemecku odovzdanie mu Kaliningradskej oblasti za nejakú platbu. Presna suma "biznisu" sa neuvádza, no hovorí sa o jej až priveľmi malej výške.

Sovietsky generálmajor Geli Batenin počas rozhovoru s náčelníkom protokolu veľvyslanectvqa SRN Joachimom von  Arnimom vyjadril záujem sovietskej strany o rozhovory týkajúcich sa Kaliningradskej oblasti. Nemcom na štastie táto téma príliš "nechutila", nakoľko oni považovali Kaliningrad za príliš slabo rozvitý. Znamená to, že Kaliningrad od predaja za haliere zachránila jeho vtedajšia nižšia úroveň. 

Navyše Nemecko tých čias sa zaujímalo len o svoje zjednotenie.

Podľa abc.news.ru

 

Západní lídri od nenávisti k Rusku „slepnú, hluchnú a hlúpnu“

Podľa Boulevard Voltaire sú západní lídri natoľko oslepení nenávisťou voči Rusku a závisťou Vladimírovi Putinovi, že robia absurdné činy. Namiesto toho, aby nadviazali výhodné ekonomické partnerstvo so štátmi BRICS, odpudzujú potenciálneho spojenca v osobe Moskvy a čoraz viac sa ponárajú do „bruselského hrobu“. Ak Francúzsko bude pokračovať ohýbať chrbát podľa natovskej línie, tak čoskoro ho budú nenávidieť rovnako ako USA.

 Ako je možné nevidieť k akej ekonomickej katastrofe privedie rozhodnutie Západu odpudzovať od seba Rusko, pýta sa Ronald Zonka na stránkach Boulevard Voltaire. Namiesto toho, aby s pomocou Ruska nadviazal vzťahy so štátmi BRICS, západní lídri dávajú prednosť „ukrývania sa v bruselskej truhle“, smutne konštatuje autor.

Oni boli tiež hluchí voči „kriku gréckeho ľudu“, postaviac pred ním kruté úverové podmienky, ktoré boli vyvolané nevyhnutnosťou zabezpečenia rozkvetu vojensko-priemyslového komplexu NATO. Koľko podpôr a pracovných miest bolo obetovaných v mene financovania amerického stíhača F-16, rmúti novinár.

Európski lídri sa ukázali natoľko hlúpi, že si dovolili ponížiť Rusko na stretnutí OBSE 10 dní pred samitmi BRICS a ŠOS v Ufe. Ak pri takomto správaní dúfajú, že rusko-európske vzťahy sa zlepšia, tak to hovorí len o tom, že ich rozumové schopnosti sú na nulovej úrovni.

„Nenávisť robí ľudí nielen slepými a hluchými, ale aj neuveriteľne hlúpymi“, cituje novinár vyjadrenie laureáta Nobelovej ceny Konrada Lorenza. No a podľa Ronalda Zonka sa západní lídri už dávno zmenili na „hrče nenávisti“ usilujúce sa vnucovať dogmy NATO. Rusko sa stalo cieľom tejto nenávisti preto lebo zastáva nezávislú pozíciu, vychádzajúcu zo záujmov ruského ľudu.

A Vladimír Putin, vyvolávajúci  závisť západných lídrov, ich tiež núti byť zlými, hovorí sa v článku. Vo veku pubescentov všetci túžili stať sa tribúnami, ktorí nadchýňajú davy. No v porovnaní s ruským prezidentom však cítia svoju úbohú priemernosť, svoje natovské pätolízačstvo. Chápu, že zradili dôveru ľudu, ktorý ich zvolil.

Na to, aby sa dosiahla úcta ľudu, treba ho presvedčiť, že taktiež patríš k tomuto ľudu. Treba mu vnuknúť nádej, súcítiť s ním, presvedčený je francúzsky novinár. Lenže západní (a aj slovenskí) lídri  svojim národom opovrhujú rovnako ako starorímski senátori, ktorí ho nazývali plebejcami.

Čiže ich závisť voči Vladimírovi Putinovi, ktorý sa teší podpore svojho národa, je úplne jasná, uzaviera Zonka. V prejave proti Trumanovej doktríne Herny Walles predpovedal, že Amerika sa stane najnenávidenejšou krajinou sveta. No a francúzski politici sa správajú tak, že ich bude nielen nenávidieť svet, ale aj vlastný francúzsky ľud.  

Podľa inoTV Boulevard Voltaire Original, 8. 7. 2015

 

Expert CIA: Malajzijský Boeing MH17 vraj zostrelil Kolomojskij aby obvinil Putina

USA sa držia bokom od vyšetrovania katastrofy malajzijského Boeingu pod Doneckom a nedelia sa s výsledkami analýz svojich expertov. Americká rozviedka zároveň nesúhlasí s tým, že Rusko má podiel na katastrofe lietadla, píše bývalý dôstojník CIA Philip Giraldi, ktorého článok bol uverejnený na stránke Rona Paula.

Nikeotrí analytici, ktorí preštudovali v tejto záležitosti nemalý objem informácií považujú za najpravdepodobnejšieho vinníka ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského, poznamenáva Giraldi. Vláda v Kyjeve na to taktiež mala zdroje i motív, cituje článok RIA Novosti.

Podľa infox.ru, 22. 7. 2015

 

Janukovič posielal nespokojencov do basy, Porošenko na front

O tejto odlišnosti informoval na sociálnych sieťach jeden z najvplyvnejších ľudí Zakarpatia Viktor Baloga.

V rámci "začisťovania Zakarpatia" vraj vojenské správy začali rozosielať povolávacie rozkazy všetkým podriadeným poslanca Balogu.

"A poviem vám ešte iné", hovoril baloga a vyrozprával iný príbeh. Ako jeho kraj podporil v minulých voľbách iného prezidenta, ako agitovali cez aktivistov... a dnes títo všetci ľudia dostali povolávacie rozkazy. "Je to náhoda?", pýta sa.

Viac: http://regnum.ru/news/polit/1944783.html

Podľa regnum.ru, 21. júl 2015

 

Tajuplný ruský prepadový stíhač MiG-41

Perspektívny diaľkový prepadový stíhač, známy pod kódovým názvom MiG-41 je jedným z najutajenejších projektov ruského obranného priemyslu. Už dva roky sa o ňom čas od času objavia kusé správy. V každom prípade je to ďalšia hrdosť ruských konštruktérov nemajúca vo svete analógiu.

Dnes tvorí základ ruského prepadového letectva prepadový stíhač MiG-31, vytvorený na platforme legendárneho MiG-25 (S tým ušiel belenkov do Japonska - pozn. red.). Objavil sa koncom 70-tych rokov minulého storočia a do sériovej výroby bol zaradený v polovici 80-tych rokov. Keď ZSSR k roku 1991 zničili, MiG-31 zdedili Rusko a Kazachstan. Oba štáty ho nikomu nepredali a dnes u oboch lietajú.

Rusko však zbrusu zmenilo výbavu, čím sa možností tohto stíhača niekoľkonásobne zvýšili. Možnosti jeho opätovného zaradenia do výroby (hovorí sa, že krajina ich potrebuje vyše 100) sa časom zmenili na nový projekt. No a práve v tomto momente sa objavuje tajuplný názov MiG-41.

Principiálne nový prepadový stíhač sa už konštruoval pod označením "projekt 701" alebo "MDP", čo bolo v rokoch 1990-92. Mala to byť 62 tonová mašina, ktorá by sa vôbec nepodobala na rad MiG-25/MiG-31, navyše podľa sovjich charakteristík sa mohla stať najmohutnejším bojovým letúňom PVO 5. generácie. Rátalo sa, že diaľka jeho doletu bude 7000 km na nadzvukovej rýchlosti 2,2 Machu (cca 2300 km/hod), pričom jeho maximálna rýchlosť nemala byť viac ako 2500 km/hod.

Dnes už o projetke 701 nikto nehovorí. Zverejnená projektová rýchlos´t nasvedčuje, že zrejme ide o konštrukčný rad MiG-31. Ak MiG-25 a MiG-31 dosahovali 3 - 3,3 M, tak MiG-41 mávytiahnuť do 4,3 M (cca 4500 km/hod).

Načo je to potrebné? Na lapanie amerických hyperzvukových útočných dronov, ktoré sa zrejme objavia. Vzhľad nového ruského prepadového stíhača zrejme uvidíme v rokoch 2017 - 2020, pretože to je termín, kedy sa s projektmi majú konštruktéri predstaviť Ministerstvu obrany RF.

Hlboká modernizácia MiG 31 na tomto obrázku: 

http://www.noi.md/ru/news_id/63628?utm_medium=referral&utm_source=marketgid&utm_campaign=noi.md&utm_term=29862&utm_content=3562907#close (Ide o kresbu letúňa podľa portálu MilitaryRussia, ktorá začiatkom 90-tych rokov nosila názov MiG-33 (pozor, nezamieňať si ho s MiG-29K/MiG-33).

noi.md.ru, 24. jún 2015

 

Expert: Linku MH17 pripravili ako „jahňa na podrezanie“

 Viceprezident akadémie geopolitických otázok a vojenský expert Vladimír Anochin považuje závery expertízy o príčinách leteckej katastrofy, ktoré uverejnila CNN, za nezodpovedajúce skutočnosti.

„Závery... na základe holandských dôkazov sú úbohé. Ak hovoriť, napríklad, že lietadlo bolo zostrelené Buk – om, že bojová hlavica, čo je 70 kg výbušniny, mala podľa nich vybuchnúť 5 metrov od lietadla. No prepáčte, no v takom prípade by Boeing roztrhlo na cimpr-campr (Anochin použil ruský výraz roztrhlo ako „tuzikom grelku“, čo taktiež znamená, že sa to už nedá poskladať.)“, povedal pre rádio Sputnik.

Vinu podľa neho nenesú domobranci, ale ukrajinská strana. „Všetky rozhovory o Buk-u považujem za zahmlievanie, ktoré bráni dôjsť k pravde. Prebieha tu politická hra na mŕtvolách. Začína sa žonglovanie s nebohými. No a to je hrozné. Toto hovorí o úplnej degradácii európskeho spoločenstva“, myslí si expert.

Vladimír Anochin je presvedčený, že vzdušný priestor nad bojovou zónou nebol na moment skazy Boeingu otvorený náhodou. „Myslím si, že to bol úmysel – je to 20 kilometrov. No dispečer zrazu vyvádza toto lietadlo práve do bojovej zóny  severnejšie o 14 km. To už hovorí o tom, že (malajzijskú) linku (MH17) pripravovali na podrezanie ako jahňa. Čiže ide o najčistejšiu vraždu“, dodal vojenský expert.

Podľa ria.ru, 16. 7. 2015

 

Kusturica: Vládcovia v Kyjeve odídu rovnako strašne, ako aj prišli

Srbský režisér Emir Kusturica považuje za logické rozhodnutie ukrajinských úradov zakázať mu účasť na podujatiach pri príležitosti tisícročia od úmrtia kniežaťa Vladimíra.

"Samozrejme, nemôžem povedať, že som pyšný keď mi niekto zakazuje vstup na Ukrajinu, no vnímam to ako logickú záležitosť".

Nadchádzajúca udalosť je predovšetkým dôležitým dátumom v živote Ruska, ktoré ide proti ich (Kyjevu - pozn. red.) predstavám vnímania súčasného sveta, sveta, ktorý sa líši od toho, ktorý prijímal Svätý Vladimír. "Oni svet vnímajú antichristiansky a anticivilizačne. Na ceste k moci využívajú najstrašnejšie nástroje... Zdá sa mi, že oni aj odídu najstrašnejším spôsobom", povedal Kusturica.

Srbský režisér je presvedčený, že zmena moci na Ukrajine bola dôsledkom "určitého sprisahania, ktoré priviedlo na majdan vrahov, zabíjajúcich dokonca aj svojich aktivistov a policajtov".  "Dostali sa k moci vojenským prevratom, dohody o mierovom riešení ukrajinskej krízy premenili na vojnu", zdôraznil Kusturica. "Ludia, ktorí takto prišli k moci sa", podľa neho "neudržia dlho".

Kusturica sa vyjadril aj k téme Srebrenica. Hovorí, že Západ sa cieľavedomo usiluje destabilizovať situáciu v regióne. "Myslím, že ide o recept, ktorý si ako prvý všimol srbský spisovateľ Ivo Andrič, - recept keď susedia na seba pozerajú krivo a nenávidia sa. Jediným spôsobom východiska z tejto situácie je, aby susedia spolu pokračovali hovoriť, no rozhovorom bez sprostredkovateľov, v tomto prípade zo Západu. Prostredníctvom nich sa rozhovor určite nepodarí!".

Podľa regnum.ru, 18. júl 2015

 

Ruské S-400 okamžite podlomia hlavné sily NATO

Rusko vysiela zdokonalené protilietadlové raketové komplexy S-400 Triumf a protilietadlové kanónové komplexy Pancir-S k hraniciam NATO, čoho by sa mali Spojené štáty varovať, píše National Interest. Vojenskí špecialisti začínajú hovoriť o spochybnení vzdušnej nadvlády NATO.

„S-400 je najmodernejším systémom protiraketovej obrany a jeho rozmiestnenie pozdĺž hraníc NATO stavia otázku spochybnenia dominancie aliancie v prípade konfliktu s Ruskom“, - píše sa v článku.  

Vojenský expert R. Farley vysvetľuje, že batéria S-400 má vo výzbroji rakety troch druhov, každá likviduje cieľ v inej výške na vzdialenosť do 400 km. Pričom rakety s menším dosahom majú vyššiu rýchlosť i efektivitu zásahu cieľa. S-400 bude likvidovať aj balistické rakety. Expert tvrdí, že komplexy S-400 v Kaliningrade vôbec ohrozia vzdušné operácie NATO v Európe. „V prípade vojny S-400 a podobné systémy vedia neutralizovať letectvo NATO a podlomiť hlavné sily Západu vo vojne“, poznamenal Farley.

V tejto súvislosti si treba tiež spomenúť na slová ruského prezidenta na fóre Armáda-2015 keď vyhlásil, že nové ruské medzikontinentálne balistické rakety, ktoré v roku 2015 doplnia strategické atómové sily Ruska, dokážu prekonávať akékoľvek systémy protiraketovej obrany!

Podľa ria.ru, 26. 6. 2015

 

Roberts: Rusko by si malo uvedomiť, že USA kradnú aktíva nezávislých štátov

Pozícia veriteľov voči hospodárskej kríze v Grécku svedčí o nevyhnutnosti zdržať sa finančných stykov so západnými štátmi, hovorí americký politológ Paul Craig Roberts.

Podľa analytika, Grécko poskytlo Rusku, Číne a Iránu skúsenosť - vyvarovať sa všetkých fiančných vzťahov so Západom. "Washintonu sa jednoducho nedá dôverovať. Spojené štáty sa usilujú o ekonomickú a politickú nadvládu nad akýmkoľvek iným štátom a vy&užívajú na to finančný systém zmrazovania aktívov, konfiskácií a sankcií", tvrdí Roberts. Podľa jeho názoru štáty, uskutočňujúce nezávislú zahraničnú politiku a majúcim aktéívy na Západe, netreba očakávať, že USA si budú ctiť ich právo na vlastníctvo. "Washington zmrazí alebo kradne aktíva štátov, alebo ako v prípade Francúzska, naloží mnohomiliardové pokuty, aby prinútil štát dodržiavať politiku USA", myslí si Craig Roberts.

Ani jeden štát, ktorý má aktíva vovnútri západného systému, si nemôže dovoliť politický nesúlad s Washingtonom, píše Roberts.

 Hovoriac o Grécku sa politik zaoberá otázkou, že ak je okrádaný člen EÚ a do bahna sú vláčení aj jeho druhovia, ani Rusko, Čína a Irán nemôžu voči sebe očakávať lepšie správanie zo strany západných veriteľov.

 "Washington inverstoval značné prostriedky aby postavil Ukrajinu proti Rusku. Rusko obviňuje zo všetkého, vrátane z katastrofy malajzijského lietadla. Wahington použil falošné obvinenia, aby prinútil EÚ proti vlastným záujmom zaviesť sankcie voči Rusku".

Podľa ria.ru, 18. 7. 2015

 

Kto dáva ruskej mládeži fajčiť bojové otravné látky ako narkotiká?

Vo ruskej protidrogovej službe sa hovorí o tom, že za epidémiou otráv fajčiarov sú fajčiarske zmesi hodené na trh zrejme zahraničnými špeciálnymi službami. "Nazývajúc veci pravými menami, na územie Ruska bolo vhodené obrovské množstvo nových drog s výraznými charakteristikami bojovej otravnej látky. Táto informácia umožňuje predpokladať, že to mohli urobiť špeciálne služby", cituje šéfa protidrogovej služby Viktora Ivanova portál newsru.com.

Ivanov nepochybuje, že cieľom producentov drog je spôsobenie čo najväčšej škody Rusku a jeho obyvateľom. Poznamenajme, že len v roku 2014 bolo zaregistrovaných vyše 700 takýchto drogových otráv, z ktorých 30 bolo smrteľných.

Podľa evrazia.org, 16. 7. 2015

 

Nemecké média: Do cesty rozhodnutí Európskeho súdu sa postavila Ústava RF

Moskva nebude uznávať rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade, ak budú protirečiť základnému zákonu štátu, oznámili o  náleze Ústavného súdu Ruskej federácie nemecké noviny Suddeutsche Zeitung. Základom na to sa stalo európske rozhodnutie o téme Jukos.

Vo výnose ruského ústavného súdu sa hovorí, že podobné zrieknutie sa je možné len v prípade ak je "jediným prostriedkom na vyvarovanie sa narušenia základných princípov ústavy".

Autori článku citujú prezidenta V. Putina, ktorý už pred rokom vyhlásil, že "v budúcnosti môže Rusko odmietnuť podriadenie sa súdnej moci Európskeho súdu pre ľudské práva", pretože európsky súd neplní tú funkciu, kvôli ktorej bol vytvorený, a len "nejakú politickú finkciu".

Na záver nemecké noviny prinášajú štatistiku Európskeho súdu pre ľudské práva a uvádzajú 129 prípadov rozhodnutia proti Ruskej federácii - čo je v porovnaní s inými štátmi absolútne najviac. Na druhom mieste je Turecko, proti ktorému sa európsky súd postavil 101 krát.

Podľa ria.ru, 17. 7. 2015

 

Aliev pochybuje o nutnosti integrácie s Európou

Azerbajdžanský prezident Ilcham Aliev vyjadril pochybnosti o nevyhnutnosti integrácie svojho štátu do európskych štruktúr, píšu azerbajdžanské médiá. "Duchovná e hospodárska kríza je pre Európu už realitou a to nás núti zamyslieť sa a my sa musíme zamýšľať, do akej miery by sa Azerbajdžan mal integrovať do európskych štruktúr. A či sa vôbec má integrovať? Ja osobne už nejaký čas o tom rozmýšľam a nazdávam sa, že nadchádzajúcich mesiacoch je treba pripraviť nové mechanizmy, formát i koncepciu spolupráce", prinášajú prezidentove slová noviny Contact.

 "Azerbajdžan sa nepripojil k asociačnej dohode s EÚ pretože to nezodpovedá našim záujmom. Táto dohoda nepredpokladá rovnoprávnu spoluprácu, len vyjadrovalo "list pokynov". Nám sa to nehodí, nakoľko Azerbajdžan nadväzuje rovnoprávne vzťahy so všetkými štátmi a organizáciami", povedal Aliev.

"Občas od štátnych činiteľov, poslancov, spoločenských činiteľov počujem, že sa musíme integrovať do Európy. Porozmýšľajte keďto hovoríte. Po prvé, musíte poznať postoj prezidenta. Po druhé, ako v akej forme sa budete integrovať? Potrebujete takú integráciu alebo nie? V akej kvalite tam bude Azerbajdžan prijatý? Ako druhoradý asociovaný člen alebo ako čo. Taký formát nepotrebujeme", povedal Aliev a ďalej dodal, že vstup Azerbajdžana do Rady Európy nepotvrdil očakávania.

"Dokedy je možné urážať a ponižovať Azerbajdžan? Pohár našej trpezlivosti pretiekol. My môžeme prekrásne žiť aj bez Rady Európy. Žili sme tak do roku 2001, keď prebiehala občianska vojna, arménska okupácia, politická kríza, hospodársky pokles. Žili sme a nezomreli sme.

Vstúpili sme tam aby sa vyriešil karabašský problém. V tom bola otázka. Vedeli sme, že Arménsko sa trhá vstúpiť do Rady Európy. Aj my sme tam chceli byť, aby sa daná otázka riešila spravodlivo. No čo vidíme? Nespravodlivosť, dvojaké štandardy, islamofóbia, závisť, neprajnost", poznamenal Aliev.

A vyjadril nespokojnosť s poslednou rezolúciou PZRE o Azerbajdžane, prijatej počas Európskych hier.

"V navrhnutom texte bolo napísané: zhromaždenie "vníma, že azerbajdžanské kraje sú okupované". No potom menia danú vetu a píšu. Zhromaždenie vníma existenciu náhorno-karabachského konfliktu. Čo to znamená? Veď je to otvorená protiazerbajdžanská pozícia. Preto sa opäť vvraciam k danej téme. My sa nikam neintegrujeme, dosť bolo. Ak bude treba, vstúpime do iných zväzov, no ako rovnoprávny partner, ako dôstojný štát", vyhlásil Ilcham Aliev.

Pripomeňme si, že Azerbajdžan koncom mája odmietol podpísať záverečnú deklaráciu samitu Východného partnerstva.

Podľa vz.ru, 14. júl 2015

 

Naryškin: Európu čaká rad vážnych otrasov

Kvôli "amorálnemu správaniu" vedenia EÚ Európu čaká rad nových a vážnych otrasov, cituje lenta.ru článok predseda Štátnej Dumy  RF Sergeja Naryškina v Komsomoľskej pravde. "Európu čaká rad nových otrasov. Vyvolané je to ničím iným, len amorálnycm správaním mocenských orgánov EÚ", hovorí Naryškin a pripomína krízu v Grécku. Podľa jeho slov "už do referenda v Grécku bolo jasné, že šikanovanie a škandály, ukrývajúce sa v EÚ, čoskoro vyjdú na povrch". Pri tom vraj "čaša trpezlivosti môže pretiecť predĺžením protiruských sankcií".

"Zjednotená Európa krachuje", myslí si. Výsledky gréckeho referenda "odhaľujú úplnu bezperspektívnosť integračného modelu, založeného na diktatúre, na faktickom delení krajín na vedúcich a vedených, na starších a mladších", píše Naryškin.

História s Gréckom však poukázala, píše predseda ruskej Dumy, že viac možností  ako "pokračovať v rozoštvávaní Európy proti Rusku už prakticky niet", zôraznil. Vedenie EÚ sa značne rozbúrilo "plnením objednávky USA a volaním po zjednocovaní občanov proti neexistujúcej hrozbe z Východu, zabudnúc o reálnych vnútornych problémoch".

Zničujúca politika Bruselu proti Ukrajine sa teraz vrátila Európskej únii ako bumerang.

"Už žiadne falošné reči európskej verchušky nedokážu zakryť zradu záujmov stoviek miliónov ľudí. Už žiadne nové klamstvo o "agresívnom Rusku" ju nezachráni. Mne je len ťažké pochopiť prečo takí skúsení ľudia, ako hlavy európskych dŕžav, zabudli, že deficit morálky je mimoriadne nebezpečná záležitosť", vyhlásil Naryškin.

Podľa topwar.ru, 13. júl 2015

 

Ruský systém Glonass je presnejší ako americký GPS

Napriek zavádzaniu stále modernejších aparátov ruský systém Glonass sa kvantitatívne nezmenší, povedal riaditeľ Titovovho hlavného výskumného kozmického ústredia genmjr. Andrej Iľjin.

V zostave družicového zoskupenia Glonass je dnes 28 kozmických aparátov, pričom 24 je v predmetnej prevádzke. Jeden z ostatných štyroch je rezervný, jeden skúmajú konštruktéri a na dvoch (Glonass-K) prebiehajú letové skúšky.

Stále ich zostane len 24, no presnosť sa bude zvyšovať stále novými prístrojmi a modernizáciou pozemného zariadenia, povedal Iľjin pre Echo Moskvy.

 Iľjin tiež uviedol, že Glonass prekonáva americkú analógiu - GPS - v rade parametrov. "... v presnosti charakteristík severných šírok. Pokiaľ americký systém sa spočiatku konštruoval pre južné šírky, tak náš pre severné. Preto máme aj menej aparátov v systéme. Američania majú pre GPS 30 aparátov, no rovnaké charakteristiky my dosahujeme s 24-mi", povedal Iľjin.

Podľa ria.ru, 11. júl 2015

 

Rusi to majú potvrdené de jure - sú jednoznačne nezávislý a suverénny štát!

Ústavný súd Ruskej federácie priznal nadvládu národného zákonodarstva nad medzinárodným, uvádza Rossijskaja gazeta. "Ani Konvencia o ochrane ľudských práv a slobôd človeka a občana, ako medzinárodná dohoda RF, ani na jej základe založené právne pozície Európskeho súdu, obsahujúce hodnotenia národného zákonodarstva, týkajúce sa zmien v jeho ustanoveniach, nerušia v ruskom právnom systéme prioritu Ústavy (RF), a preto v rámci tohto systému podliehajú realizácii len za podmienok najvyššej právnej sily - Ústavy RF", hovorí sa v  rozhodnutí najvyššej súdnej inštancie Ruska.

Poznamenajme, že v polovici júna 2015 si stanovisko ústavného súdu RF vyžiadali k tejto téme poslanci všetkých frakcií Štátnej Dumy RF. Ich iniciatívu podporila vláda RF i prezident RF.

Čo by konštatoval slovenský ústavný súd ak by sa s podobnou otázkou naň odvážili obrátiť naši hrdinskí predstavitelia ľudu v parlamente SR?

Podľa evrazia.org, 14. júl 2015

 

Paul Krugman: Nikto už neuverí blahým úmyslom Nemecka

Európa absurdne zrádza všetko, za čo mala bojovať, píše americký ekonóm Pal Krugman vo svojom blogu na The New York Times.

"Predpokladajme, že Ciprasa považujete za nekompetentného úbožiaka. Predpokladajme, že veľmi chcete aby bola Siriza zbavená moci. Predpokladajme dokonca aj to, že podporujete perspektívy odstrániť týchto Grékov z eurozóny. Dokonca aj v prípade, že je to pravda, sú požiadavky euroskupiny na Grécko nezmyselnosťou", píše Krugman.

Reč ide o podmeinkach nového programu na pomoc Grécku. Sociálne siete zareagovali na zoznam požiadaviek  heštegom "ide o prevrat". No a podľa Krugmana je to vraj "absolútne presné".

Tento zoznam je podľa neho čistá pomsta, kompletné zničenie národnej suverenity a žiadnej nádeje na uľahčenie. Tento návrh spočiatku pravdepodobne robili takým, aby ho Grécko mohlo prijať, no dokonca i v tom prípade ide o absolútnu zradu všetkého, za čo európsky projekt musí bojovať", vysvetľuje americký ekonóm.

 

Podľa ria.ru, 13. júl 2015