Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Putin: EÚ by mala aplaudovať Rusku za pomoc Grécku

Vladimír Putin vyhlásil, že Brusel musí aplaudovať Moskve za pomoc Aténam, ktoré vďaka juhoeurópskemu plynovodu dokážu riešiť problém s dlhmi. "Ak EÚ chce, aby Grécko vyrovnalo dlhy, musí mať záujem na raste gréckeho hospodárstva, ktorý by pomohol splácaniu dlhov. EÚ nám musí aplaudovať. Čo je zlé na vytvorení pracovných miest v Grécku?", stavia otázku ruský politik.

V piatok počas Petrohradského ekonomického fóra Vladimír Putin a grécky premiér Alexis Cipras obsúdili trasy prepravy ruského plynu plynovodom Turecký prúd. A ministri energetiky oboch krajín podpísali memorandum o spolupráci. No a ministri energetiky Ruska Alexander Novak a minister výrobnej reformy Panagiotis Lafazanis podpísali memorandum o výstavbe pokračovania plynovodu Turecký prúd.

Podľa vz.ru, 20. jún 2015

 

30 miliónov libier za informáciu kto zostrelil malajzijský Boeing

V Nemecku sa zjavil človek, ktorý má mať dôkaz o tom, kto zostrelil Boeing 777 nad Donbasom, no vydá ho vraj iba za odmenu 30 miliónov libier (47,6 milióna EUR), uvádzajú britské The Daily Mail.

Informáciu o tom, že takýto človek existuje, ohlásil nemecký súkromný detektív Joseph Resch. Tento svedok je pripravený rozprávať o príčinách tragédie, no odmieta prezradiť svoje meno.

Joseph Resch vyhlásil o odmene 29 miliónov USD už v septembri 2014. Vtedy sa zaviazal, že túto sumu vyplatí komukoľvek, kto poskytne informácia o tom z koho viny sa udiala táto katastrofa. Od tých čias odmena vyrástla na 30 miliónov libier.

Uvažujúc nad tým, kedy sa verejnosť dozvie nové senzačné fakty Resch zdôraznil, že čoskoro očakáva nejakú bombastickú udalosť. "Každý, kto platí takéto peniaze za informáciu, si ju neponecháva pri sebe", - dodal, uvádza Rossia Today.

Nemec tiež naznačil, že informátorom sa môže stať aktívny alebo záložný agent špeciálnych služieb... Reschovi vraj tohto svedka predstavil sprostredkovateľ zo Švédska. Zdroj tiež oznámil, že neznámy svedok "sa po dlhú čas nachádzal v centre veľmi dôležitých politických procesov.

Podľa vz.ru, 20. jún 2015

 

Miloslav Ransdorf: Ukrajinské úrady nevedia vyjsť zo slepej uličky

Český poslanec európskeho parlamentu Miloslav Ransdorf na Kryme vyhlásil, že mocní Ukrajiny nevedia, ako zastaviť vojenský konflikt v Donbase, pričom sami seba zahnali do slepej uličky.

"Myslím, že sa ocitli v slepej uličke a nevedia ako zastaviť tento vojenský konflikt". Český poslanec tiež poznamenal, že prvým, o čom by mali rozmýšľať ukrajinské úrady, je obnovenie a stabilizácia ekonomiky a nastolenie mieru v konfliktných regiónoch.

Podľa vz.ru, 19. jún 2015

 

Rusko perfektne využíva sankcie na rast exportu iných tovarov

Podpredseda ruskej vláýdy Arkadij Dvorkovič počas Petrohradského ekonomického fóra vyjadril presvedčenie, že Ruskom zavedené kontrasankcie mu pomáhajú zväčšiť vlastnú produkciu tovarov. "Keď tieto sankcie a embargo zmiznú, na Tusko sa už bude treba pozerať nielen ako na dodávateľa ropy a plynu, ale aj ako na mohutného producenta poľnohospodárskej produkcie. Pochopili sme, akým smerom nám treba ísť a aké nástroje na to využiť. Zostávajúci čas musíme využiť na zvýšenie kvality našej produkcie, na zdokonalenie zákonodarstva a taktiež na vyladenie štátnej podpory", cituje ho agentúra Rosbalt.

V správe sa tiež hovorí, že 18. júna minister obchodu s priemyselným tovarom Denis Manturov konštatoval, že na splnenie programu o dovozových náhradách (tovary, ktoré nechcela dodávať Európa, budú dodávať iní, aj vlastní výrobcovia) do roku 2020 bude treba 2,5 bilióna rubľov (cca 100 mld. USD).

Podľa evrazia.org, 19. jún 2015

 

Doneck vyhlasuje, že ochráni Pridnestrovsko

Minister zahraničia DĽR Alexander Kofman vyhlásil, že v prípade agresie kyjevskej chunty vo vzťahu k Pridnestrovsku, domobranci Donbasu prejdú do útoku proti ukrajinským katanom bez ohľadu na Minské dohody. "Zdá sa nám, že podľa posledných tendencií je takéto zostrenie nevyhnutné. Tam sú naši bratia a, samozrejme, v prípade útoku proti nim, budeme im musieť pomáhať".

Kofman nepochybuje, že ukrajinskí teroristi rozpútajú agresiu voči Pridnestrovsku. "Dejiny ukazujú, že tam, kde je Saakašvili, sa Cchinvalu nedá vyhnúť. Blokáda Pridnestrovska, ktorú zorganizovali Ukrajina a Moldavsko, zabrániac prístup ruským nákladom a mierotvorcom cezsvoje územia do PMR sa zmení na otvorenie druhého frontu, ktorý zahubí Ukrajinu", cituje politika portál "Imperia".

Podľa evrazia.org, 17. júna 2015

 

Vyše 70 % občanov Slovenska je proti prijímaniu utečencov

Vyše 70 % občanov SR nesúhlasí s prijímaním utečencov podľa kvót, ktoré navrhuje Európska komisia, uviedla v stredu republiková televízia na základe prieskumu, uskutočneného agentúrou Polis Slovakia.

„Prieskum verejnej mienky... ukázal, že takmer dve tretiny obyvateľstva vystupuje proti príjmu migrantov podľa kvót, ktoré navrhuje Európska komisia“, hovorí sa v správe.

Svoj nesúhlas vyslovilo 70,1 % respondentov. Kategorické „nie“ z toho vyjadrilo takmer 34 respondentov a okolo 36 %odpovedalo „skôr nie, ako áno“.

Úplný súhlas vyslovilo len 4,2 % účastníkov prieskumu. 19,3 odpovedali –„skôr áno, ako nie“.

Slovenská vláda rozhodne vystupuje proti rozdeľovaniu nelegálnych utečencov v členských štátoch EÚ podľa kvót. Premiér Fico v utorok navrhol posúdenie tejto otázky v NR SR.

Podľa ria.ru, 17. jún 2015

 

Independent: Počas "Armija-2015" Putin vyslal NATO varovný signál

Ruský prezident V. Putin vyhlásil, že Rusko doplní svoj atómový arzenál vyše 40-timi novými medzikontinentálnymi balistickými raketami, čo je signálom pre NATO, píše britský list Independent.

Ruský prezident počas svojho vystúpenia "posiela jasný varovný signál NATO na pozadí eskalácie napätia, píšu noviny. V článku sa  hovorí, že Putin sľúbil ruským generálom celý rad nových druhov zbraní, vrátane tankov Armata. Vyhlásil tiež, že vojaci už začínajú skúšať diaľkový rádiolokátor, ktorý z Ruska dokáže kontrolovať celý západný smer.

Po Putinovi námestník ministra Anatolij Antonov vyhlásil pre Rusia Today, že NATO popohnalo Rusko do pretekov v zbrojení. Jeho slová sa asi vzťahujú na vyhlásenie USA o posilnení americkej vojenskej prítomnosti vo východnej Európe.

Podľa ria.ru, 17. jún 2015

 

Ruský aerosolový dáždnik na americké rakety

Ruský špecialisti skonštruovali komplex „Dážnik“ (Zont), ktorý bude schopný s pomocou aerosolovej opony ochrániť techniku od amerických riadených rakiet.

Komplex „Zont“ ochráni ruskú techniku pred riadenými raketami s poloaktívnou laserovou a rádiom riadenou samonavádzacou hlavicou typu Maverick, pred riadenými delostreleckými nábojmi typu Copperhead a ukryje vlastnú techniku pod aerosolovým závesom už pri hrozbe útoku“, povedal TASS predstaviteľ vojenského a priemyselného komplexu na fóre „Armija-2015“.

„Zont“ sa vyznačuje mnohými inovačnými riešeniami, „prakticky okamžite“ môže zistiť útočiacu zbraň a ochrániť svoj objekt pri útoku zo všetkých smerov. Aerosolová opona sa pri tom nad vlastným objektom drží značnú dobu. 

Podľa vz.ru, 17. jún 2015

 

V ilovajskom kotli padlo 2600 a v debaľcevskom okolo 7000 Ukrajincov

Aj takáto informácia zaznela počas tlačovej komisie ukrajinského agenta zahraničnej rozviedky a ukrajinského diplomata Alexeja a Jurija Mirošničenkových v ich rodnom Lugansku, ktorí prešli na stranu na stranu domobrancov.

Dôvodom je vraj nesúhlas s politikou genocídy, uskutočňovanou kyjevskou chuntou vo vzťahu k obyvateľom Donbasu.

Bratia Mirošničenkoví potvrdili, že katani cieľavedome uskutočňujú provokácie pozdĺž línie dotyku s cieľom, aby ukrajinskej televízii poskytli „správne obrázky“ a mali možnosť obviňovať domobrancov z porušovania režimu zastavenia paľby. Ukrajinská strana uskutočňuje pod kontrolou amerických špeciálnych služieb robí všetko na skompromitovanie Ruska.

Prebehlíci ďalej vyhlásili, že chunta cieľavedome skrýva od občanov počty strát Ozbrojených síl Ukrajinu, ako aj fakty o úžasných zverstvách, páchaných katanmi na dočasne okupovaných územiach:

„Poznám údaje o ´ilovajskom kotle´. Padlo tam najmenej 2600 členov ukrajinských síl, hoci Ukrajina vyhlasuje, že len niečo vyše sto. V rajóne Debaľceva bolo zlikvidovaných okolo 7000 ukrajinských vojakov. Kyjev hlási neexistenciu strát. Toto všetko sa robí na to, aby nevznikla panika medzi povolancami“, oznámil Alexej Mirošničenko.

„Bojovníci trestných práporov kradnú všetko, čo sa len dá, odtrhávajú dokonca aj linoleum z podláh. Potvrdzujú sa aj masové znásilnenia žien i popravy mužov. Osobitne zverskí sú „ajdarovci“. Tí nenávidia miestnych obyvateľov a sú pripravení všetkých zlikvidovať“, uvádza vyhlásenie Mirošničenkových agentúra Charkov.

Podľa evrazia.org, 15. jún 2015

 

Rusko zvyšuje nesurovinový export

Čerstvá štatistika vyvracia stereotip, že jediným konkurencieschopným tovarom Ruska sú suroviny. Dnes už vyše polovice ruského exportu tovria nesurovinové tovary - a očakáva sa, že ich podiel bude len rásť. Patria sem ruské atómové elektrárne, lietadlá, lode, strojárske produkty...

V roku 2014 dosiahol podiel nesurovinového exportu 51,5 %. V roku 2013 to činilo 251 mld. USD, v roku 2014 už 286 mld. USD.

Počas najbližších 5 rokov chce Rusko dosiahnuť hodnotu nesurovinového exportu okolo 0,5 bilióna USD.

Podľa vz.ru, 15. jún 2015

 

Bývalý veliteľ Azova: USA zapredali Ukrajinu

Bývalý veliteľ pluku Azov Andrej Bileckij okomentoval obvinenia, ktoré sa z USA nahrnuli na ich obvinenia z neonacizmu a o rozhodnutí zdržať s od dodávok protilietadlových raketových komplexov kyjevskej chutne, uvádza agentúra Charkov. Washington podľa neho nemá právo kritizovať a z niečoho obviňovať ukrajinské ozbrojené sily pretože samotné USA si podľa Budapeštianského memoranda nesplnili voči Kyjevu svoje záväzky. 

Nacista je presvedčený, že USA boli povinné vstúpiť do vojny s Ruskom kvôli Ukrajine. "Možno by nebolo treba žiadneho Azova a ani iných dobrovoľníckych útvarov, ak by si Amerika plnila svoje záväzky voči spojencom", zdôraznil terorista.

Podľa evrazia.org, 15. jún 2015

 

Tagesanzeiger: Ukrajinské úrady potrebujú vojnu, aby zo seba zhodili vinu za neúspechy

„Ukrajinskému vedeniu je jedno, že vykoreňovanie sovietskej minulosti uráža časť obyvateľstva, predovšetkým východnej Ukrajiny. Pre nich je hlavné ukázať príklad demokracie a slobody“, uvádza švajčiarsky list Tagesanzeiger.  

Čo sa týka úspechov v boji s korupciou, tak tie sú len na papieri. Všetky reformy preklzujú. S problémami treba bojovať, no pre súčasné úrady to nie je zaujímavé – oni radšej pokračujú v rečiach o vstupe do NATO a EÚ a svoju nekompetentnosť ospravedlňujú ruskou hrozbou.

„Lenže v ´jednotnom fronte proti Rusku´ sa objavujú praskliny: 95 % Ukrajincov sa sťažuje na hospodárske problémy, 80 % vyhlasuje, že po Majdane sa korupcia v štáte zhoršila, resp. ostala rovnaká. Nespokojnosť s novými vládcami rýchlo rastie, osobitne v srdci revolúcie“, uvádza Tagesanzeiger.

„Obyvateľstvo si želá koniec vojnového konfliktu, no vládna moc sleduje iné ciele.“ „Napríklad, - píše švajčiarsky list, oligarchovia si sformovaním svojich dobrovoľníckych práporov rozšírili moc, v podstate sú to ich súkromné armády. Ukrajinskej vláde sú boje tiež na ruku, nakoľko na správy o korupcii sú na ich pozadí prakticky neviditeľné“.

Podľa topwar.ru, 13. jún 2015

 

Rusi skonštruovali ďalší bojový unikát – „UVF-delo“

Ruská zjednotená strojárska korporácia skonštruovala „ultra vysokofrekvenčné delo“, ktoré dokáže zneškodniť rádioelektroniku pilotovaných i bezpilotných prostriedkov (drony) a aj hlavice vysokopresných zbraní.

„UVF-delo bolo vytvorené pre potreby ministerstva obrany a bude predstavené na fóre „Armija-2015“, v jeho uzatvorenej časti. Kompletné technické charakteristiky sa nezverejňujú, diaľka účinnosti UVF-dela je vyše 10 km. Analógiu tohto prostriedku zatiaľ nemá žiadna krajina sveta, uvádza RIA Novosti.

Pri pripevnení na špeciálnu platformu dokáže „UVF-delo“ zabezpečiť 360 stupňovú kruhovú obranu.

Týmto komplexom si Rusi idú preverovať aj odolnosť vlastných útočných prostriedkov na rádioelektronické systémy protivníka. 

Podľa vz.ru, 15. jún 2015

 

Ukrajinský konflikt zmenil atómovú rovnováhu sveta

Kvôli ukrajinskému konfliktu Rusko a USA prehodnocujú svoju atómovú politiku a spomaľujú odzbrojovací proces, vyplýva z analýzy štokholmského inštitútu pre otázky mieru (SIPRI).

Pokles počtu atómových zbraní vo svete pokračuje, čo však neznamená, že planéta kráča k bezjadrovej budúcnosti. Experti SIPRI poznamenávajú, že atómové zbrane sú čoraz dokonalejšie, uvádza Deutsche Welle.

Podľa ich údajov, k začiatku roka 2015 malo 9 štátov (USA, Rusko, V. Británia, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Izrael a Severná Kórea) k dispozícii celkovo 15 850 jednotiek atómových zbraní, uvádza RIA Novosti.  V porovnaní s minulým rokom ide o pokles, nakoľko vtedy ich svet mal 16 350 ks (Rusko počet atómových hlavíc znížilo o 500 z 8 000 na 7 500 a USA o 40 z 7 300 na 7 260 jednotiek.). 

Medzi hlavné problémy atómovej bezpečnosti SIPRI radí eskaláciu ukrajinského konfliktu a „anexiu Krymu“, ktoré nielen priviedli k najvážnejšej kríze od čias studenej vojny, ale zmenili aj atómovú politiku USA a Ruska. 

Svet má dnes v operačnej pripravenosti (hlavice na raketách, resp. na základniach operačných síl) 4 300 bojových hlavíc. (USA – 2 080/ 5 180 v skladoch; Rusko - 1 780/ 5 720; V. Británia – 150/65; Francúzsko – 290/10; Čína – 260, všetky v operačnej pripravenosti; India – 90/20; Pakistan – 100/20; Izrael – 80, nie všetko je rozvinuté.

Presný počet bojových hlavíc KĽDR nie je známy, no ich počet sa k začiatku roku 2015 odhadoval na 6 – 8 ks.

Podľa vz.ru, 15. jún 2015

 

...inak si Európu podelia USA a Čína

Európe sa treba jednotiť a nie konfliktovať, inak si ju medzi sebou rozdelia USA a Čína, povedal pre Neue Zurcher Zeitung jeden z najbohatších podnikateľov Nemecka Reinhold Burt. 80-ročný podnikateľ trpí od politiky protiruských sankcií tak, ako aj jeho kolegovia. Objemy jeho podnikania v Rusku značne poklesli. Burt predpokladá, že Západ a Rusko  by si mohli rozumieť a nepovažuje oficiálnu politiku Bonu na strane USA a proti Rusku za "evidentne správnu".

V rozhovore sa Burt ostro vyjadroval na adresu Baracka Obamu, ktorý Rusko nazval "regionálnou mocnosťou" - myslí si, že takéto vyjadrenia túto krajinu ponižujú. No a čo sa týka pripojenia Krymu, tak väčšina obzvateľov to predsa chcela, presvedčený je podnikateľ. 

Burt je už dlho presvedčený, že skôr, či neskôr budú vytvorené Spojené štáty Európy, preto európske štáty musia byť navyájom solidárne a zjednocovať sa. V opačnom prípade si ich rozdelia USA a Čína, vysvetľuje.

Podľa ria.ru, 13. jún 2015

 

Nie je to nič osobné, je to len biznis. Alebo, ako Porošenko predával zbrane Donecku i Lugansku

Za obdobie roka, čo stojí na čele kyjevskej chunty, si Petro Porošenko niekoľkonásobne zvýšil svoje príjmy i zisky. Vrátane ziskov za predaj zbraní, uvádza agentúra Politnavigator. (Aj z toho je vidieť, že na správach, že Američania ho pustili k vode je asi predsa len niečo pravdy.)

Podľa ministra zahraničia DĽR Alexandra Kofmana kyjevská fabrika „Leninská kuzňa“, ktorá patrí prezidentskému oligarchovi, produkuje palné zbrane, ktoré sa tajne, cez sprostredkovateľov, predávali domobrancom Donbasu. (Čo na to jeho kamarát a náš zásadový prezident Andrej Kiska???)

Porošenko drzo a cinicky klame. Jeho záujmom je pokračovanie vojny, pretože práve na tom rastú jeho príjmy, presvedčená je koordinátorka hnutia „Matky Ukrajiny“ Galina Zaporožceva.

Pripomeňme si, že už v novembri 2014 bývalý veliteľ Gorlovky Igor Bezler priniesol dôkazy toho, že Porošenko „zásoboval“ domobrancov zbraňami. Kyjev na to nijako nezareagoval.

Podľa evrazia.org, 11. 6. 2016

 

Bloomberg View: Rozhodnutie MMF o Ukrajine, to je pre ňu pohár s jedom

"Štedrý darček", ktorý MMF navrhuje Ukrajine je akousi pascou, akýmsi "otráveným pohárom", uvádza v Blombergu Leonid Beršidskij. Pod darčekom chápe pripravenosť MMF pokračovať v realizácii programu pomoci Ukrajine dokonca aj vtedy ak sa jej nepodarí dohodnúť s veriteľmi. Ministerstvo financií Ukrajiny už asi tri mesiace vedie rozhovory s veriteľmi o reštruktualizácii dlhu, no zatiaľ bezvýsledne.

"Vysokopostavený predstaviteľ MMF navrhuje Ukrajine štedrý darček: pokračovanie výplat, dokonca aj vtedy ak štát prestane spláca´t súkromným veriteľom. No ide o akúsi pascu", hovorí Beršidskij.

Ukrajina, podľa neho, bude s tým súhlasiť, čo však zničí jej možnosti v rámci voľného trhu a posilní jej závislosť na americkom fonde (kto vie, či to Ukrajine neporadil tamojší poradca I. Mikloš - pozn. red.).

Pred ukrajinskou vládou v súčasnosti vyvstáva dôležitá úloha - dosiahnuť takú dohodu, ktorá nenaladí trh proti štátu. "Problémom Ukrajiny je, že krach pokusov dohodnúť sa so súkromnými veriteľmi bude poškvrnou na reputácii súčastnej vlády", dodáva analytik.

Podľa ria.ru, 11. 6. 2015

 

Gazprom: Európa bude musieť čoskoro hovoriť s Ruskom nielen o Tureckom prúde

Európa bude čoskoro nútená hovoriť s Ruskom aj o dpolnkových objemoch, povedal predstaviteľ vedenia Gazpromu Alexander Medvedev.

"Vychádzame z toho, že v Európe zavládne zdravý rozum a my budeme hovoriť nielen o rozdeľovaní plynu, prepraveného Tureckým prúdom Európanom..., ale čoskoro nastúpi čas kedy bude treba hovoriť aj o doplnkových objemoch", povedal Medvedev na tlačovej konferencii o exporte a spoľahlivých dodávkach plynu do Európy.

Podľa ria.ru, 9. jún 2015

 

Bonnal: Francúzsko potrebuje priateľstvo nie s Veľkou Britániou, ale s Ruskom

Francúzsko potrebuje zblíženie s Ruskom, píše francúzsky spisovateľ Nicolas Bonnal v článku pre časopis Boulevard Voltaire.

Bonnal pripomína, že bývalý prezident Valéry Giscard d´Estaing (1974 – 81) podporil prezidenta RF V. Putina v boji, ktorý mu vnútili Barack Obama a Angela Merkelová. Okrem toho ešte počas osláv 200. výročia Bitky pri Borodine (2012) vyhlásil, že Francúzsko a Rusko sa viac času priatelili ako spolu bojovali. 

„Zdravý rozum v skutočnosti vždy hovoril za francúzsko-ruské zblíženie. Naše zblíženie s Anglosasmi, podporované koloniálnymi a buržoáznymi elitami XIX. storočia, nás priviedlo k porážkam a poníženiam. Ako písal Bernanos (Georges Bernanos – francúzsky spisovateľ) oni spočiatku v mene demokracie požadujú prepichnutie si svojej hrude a potom vám vypíšu účet za prederavenú uniformu“, píše Bonnal. 

Spisovateľ pripomína, že o nevyhnutnosti priateľstva s Ruskom písal ešte spisovateľ a diplomat François-René de Chateaubriand, žijúci v 18. – 19. storočí. No takýto vzťah voči Rusku netreba očakávať od francúzskych politikov a voličov, spracovaných propagandou, nazdáva sa Bonnal.

Podľa ria.ru, 9. jún 2015

 

Prvý Jak-242 vzlietne na budúci rok

Prvé dopravné lietadlo na stredné vzdialenosti MS-21, ktorý sa bude používať pod názvom Jak-242 vzletí v roku 2016, vyhlásil podpredseda ruskej vlády D. Rogozin. "Presne o rok vzletí a tým pádom začneme zamieňať importnú leteckú techniku na svojom trhu", povedal.

Jak-242 je lietadlom pre 180 (ďalšie verzie pre 150 a 212) cestujúcich a v roku 2018 dosiahne jeho produkcia v Irkutsku 50 lietadiel ročne. Skonštruovaný bol na to, aby nahradil Tu-154, Tu-134

Podľa ria.ru, 4. jún 2015

 

"Slovensko musí byť veľmi pevné"

Pripravenosť Slovenska pripojiť nový európsky plynovod Eastring (Východný okruh) k Tureckému prúdu môže vyvolať ostrú reakciu Európskej komisie. Práve kvôli takémuto nátlaku na Bulharsko bol zatvorený projekt Južný prúd. No východný okruh má podstatne inú a pre Európsku komisiu mimoriadne nepríjemnú odlišnosť.

Moskvu zatiaľ oficiálne nepozvali kúčasti na plynovom projekte Eastring. "Európska komisia posudzuje rôzne varianty. Zatiaľ sme oficiálne návrhy zúčastniť sa projektu nedostali", vyhlásil v stredu minister energetiky Ruska Alexander Novak.

Ideu pripojiť nový plynovod Eastring k Tureckému prúdu pomenoval v Moskve slovenský premiér R. Fico počas stretnutia s ruským premiérom D. Medvedevom. Práve Slovensko sa v minulosti stalo iniciátorom objavenia saq takéhoto plynovodu na európskom území, ktorý musí spojiť plynoovodné systémy Bulharska, Rumunska a Maďarska. Ako prvé vyjadrilo pripravenosť pripojiť k nemu Turecký prúd Maďarsko. Teraz sa k tomu musí vyjadriť Európska komisia.

Prefíkaný krok

Slovensko prezentovalo projekt Východný okruh už v novembri minulého roka, no vtedy sa nedalo ešte vôbec hovoriť o nejakom pripojení k Tureckému prúdu. Hoci Alexej Grivač z Fondu národnej energetickej bezpečnosti je presvedčený, že projekt Východný okruh je od samého počiatku rozpracovaný na prispôsobenie sa Tureckému prúdu. Len sa o tom nehovorilo, aby sa pozornosť západnej Európy uspala.

Keď Slovensko a partneri prezentovali projekt Európskej komisii, poukazovali na to, že cez novú trasu môže dodávať zdroj ktokoľvek so želajúcich. Či Rusko alebo Azerbajdžan, no dokonca aj irán, Irak, Cyprus aleno, nakoniec aj, západná Európa. 

Už v decembri minulého roka sa začal projekt odsúhlasovať s emisármi EK, čo sa zdá, prešlo úspešne. Slovensko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko pripravili memorandum a už v máji tohto roku európska sieť systémových operátorov prepravy plynu (ENTSOG) pripojila túto rúru do plánu rozvoja európskeho plynovodného systému. Prepravná kapacita Eastring v prvej etape bude 20 mld. kubíkov plynu s možnosťou rozšírenia na 40 mld. kubíkov.

Slovenská spoločnosť Eustream dodáva, že financovanie tohto sa uskutoční z troch zdrojov. Po prvé, bude vytvorené konzorcium z členských štátov (Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko). Druhým zdrojom môže byť EÚ, nakoľko tento projekt v plnej miere zodpovedá koncepcii EK. A ďalším budú buď európske banky alebo Európska investičná banka.

Hlavná osobitosť tejto trasy je v tom, že musí mať možnosti na reverznú prepravu zo Slovenska do juhovýchodnej Európy. Začiatok na využívanie trasy je stanovený na koniec roku 2018, čiže na obdobie kdey skončí preprava ruského plynu cezúzemie Ukrajiny.

Viac: http://www.vz.ru/economy/2015/6/3/748870.html

Podľa vz.ru, 4. jún 2015

 

Misia NATO v Afganistane kompletne krachla

Špeciálny predstaviteľ prezidenta RF v Afganistane Zamir Kabulov v rozhovore pre tadžické vydanie „Ázia Plus“ okomentoval situáciu, vktorej sa nachádza stredoázijský región.

Útok Talibanu vraj dostáva hrozivé rozmery, bojuje sa už v 20-tich z 34 provincií. V niektorých z nich je pod kontrolou bojovníkov až 80 % územia. Afganské bezpečnostné sily nedokážu adekvátne vzdorovať tlaku extrémistov.

V štáte aktívne pôsobia aj teroristi z Islamského štátu, ktorí si tu vytvárajú širokú verbovaciu sieť. I keď  v posledných časoch v tom značne súperia s Talibanom, čo prerastá až do bojových zrážok. Podľa niektorých informácií extrémisti týchto organizácií si vzájomne vyhlásili džihád.

Kabulov konštatuje úplný krach vojenskej operácie NATO, ktorá prebieha od roku 2001. „Jednoznačne sa dá hovoriť o tom, že USA a ich spojenci v NATO s misiou v Afganistane kompletne stroskotali. Ideu vytvorenia tu demokratického a centralizovaného štátu, navrhnutú ako konečný cieľ afganskej antiteroristickej kampane, sa zrealizovať nepodarilo. Ba čo viac, vyriešená nie je ani jedna z úloh, ktoré si zahraničná koalícia stavala ako cieľ. Stabilná ústredná moc v štáte tak ako nebola, ani nie je. O vojenskom víťazstve na Talibanom už dnes nikto nehovorí, no realizácia politiky národného zmierenia v praxi znamená ich návrat k moci. Namiesto rozvoja priemyslu a poľnohospodárstva v mene zvýšenia blahobytu afganského národa máme výrobu drog nebývalých rozmerov“, cituje experta Vojennyj obozrevateľ.

Kabulov, okrem iného, akcentuje pozornosť na možnosti prenikania bojovníkov do susedného Tadžikistanu a Turkmenistanu, čo nemôže neznepokojovať Moskvu. Analytik vyjadruje nádej, že Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti urobí všetko, aby nedopustila destabilizácie situácie v bývalých zväzových republikách a ak niečo, že ich ochráni od vpádu extrémistov.

Podľa evrazia.org, 3. jún 2015

 

Burdžanadzeová: USA chcú pomocou Saakašviliho rozpáliť konflikt v Pridnestrovsku

Bývalá predsedníčka gruzínskeho parlamentu a líderka opozičného "Demokratického hnutia" Nino Burdžanadzeová vyhlásila dnes o snahe "určitých amerických kruhov" použiť exprezidenta M. Saakašviliho proti Rusku v Pridnestrovsku.

"Vo Washingtone sú podpichovači, rovnaké kruhy, ktoré podpichovali odeského gubernátora v roku 2008. Niekomu v USA sa zažiadalo predĺženia snakcií proti Rusku a títo istí ľudia sú pripravení pomôcť Saakašvilimu provokovať v Odese i v Pridnestrovsku. Tieto kruhy, tak ako v roku 2008 obetovali Gruzínsko, tak teraz v mene svojich záujmov sú pripravení obetovať aj Ukrajinu a Moldavsko", povedala Buržanadzeová.

Pre tieto kruhy sú výhodné horúce body okolo Ruska", poznamenala.

Komentujúc možné vymenovanie za odeského prokurátora Gruzínskom hľadaného ministra spravodlivosti Zuraba Adeišviliho, Nino Burdžanadze vyhlásila: "Toto opäť dokazuje, že Ukrajina je projekt a nie samostatný štát. Rovnaký projekt sa predtým uskutočňoval v Gruzínsku. Odesa vo výsledku dostane to, čo dostalo Gruzínsko. O akých západných hodnotách sa tu dá hovoriť? Nastane masové porušovanie ľudských práv pod zástavou boja s korupciou".

"Pripomeniem, že Štrasburský súd pre ľudské práva priznal Saakašviliho, Adeišviliho a ďalších vinnými z vraždy bankového činiteľa Sandro Girgvliani v roku 2006. Saakašvili a Adeišvili manipulovali vyšetrovanie. Iba tento fakt má stačiť, aby všetko okolo nich bolo pochopiteľné", povedala.

Podľa vz.ru, 2. jún 2015

 

Lavrov: Bombardovanie IŠ v Sýrii bez súhlasu Damašku - to je chyba

Rusko nemá nič proti tomu čo robí medzinárodná koalícia v rámci boja s teroristickou organizáciou "Islamský štát", no bombardovanie Sýrie bez súhlasu Damašku - to je chyba, povedal minister zahraničia RF Sergej Lavrov.

"Žiaľ, keď Američania vyhlásili vytorenie koalície na boj proti IŠ v Iraku a v Sýrii, tak sa neobrátili na Bezpečnostnú radu (OSN). Taktiež vyhlasovali, že iracká vláda dala súhlas na letecké bombardovanie územia proti pozíciám IŠ, rovnako vyhlasovali, že to isté budú robiť aj v Sýrii, bez súhlasu sýrskej vlády. Ja myslím, že to bola chyba", povedal Lavrov v rozhovore pre Blomberg TV.

Podľa ministra "my by sme dali prednosť koalícii, ktorá sa zakladá na medzinárodnom práve, no nie sme proti tomu, čo robí".

Podľa ria.ru, 2. jún 2015

 

Generál OS Ukrajiny považuje armádu Novoruska za jednu z najsilnejších v Európe

Bývalý námestník ministra obrany Ukrajiny generál Leonid Poľjakov do éteru ukrajinskejtelevízie vyhlásil, že OS Novoruska sú momentálne jednou z najsilnejších armád Európy. "Toto zoskupenie sa stalo jhednou z najsilnejších armád Európy. Podľa niektorých ukazovateľov je dokonca na prvom mieste. Napríklad podľa počtov systémov salvovej paľby (raketomety)", cituje vojenského odborníka Politnavigator.

Generál Poľjakov bol do apríla 2014 námestníkom ministra obrany Ukrajiny. V súčasnosti je vojenským analytikom "Centra Razumkova".

Podľa evrazia.org, 1. jún 2015

 

Spiegel: USA robia s Ruskom biznis napriek vlastným sankciám

Kým európski podnikatelia trpia od zavedených sankcií, ich americkí konkurenti uzatvárajú s Ruskom stále nové ziskové obchody, píše nemecký Spiegel. "V prípadoch, keď je to dôležité pre americké hospodárstvo, západná superveľmoc robí prestávku v neovej studenej vojne s Ruskom", konštatujú novinári listu.

Za normálnej situácie by si nikto ani len nevšimol, že texasská firma Bell uzatvorila kontrakt s Jekaterinburským Uralským závodom civilného letectva. Ruský podnik je členom korporácie Rostex, na čele ktorej stojí dôveryhodná osoba V. Putina Sergej Čemezov, píše Spiegel ďalej.

Podľa názoru novinárov Spiegel, novinka o tomto obchode je len potvrdením informácie, s ktorou Putin vyšiel koncom decembra, ke´d vyhlásil, že kým obchodná výmena USA a Ruska narástla, tak medzi Ruskom a Nemeckom sa znižila.

Putin vie, že mnohé štáty EÚ, také, ako grécko, Slovensko, Rakúsko a Maďarsko sa skepticky stavajú k sankciám, ba i mnohí nemeckí podnikatelia pochybujú, že sankcie nemajú zmysel a že by mohli mať nejaký prínos", pokračuje Spiegel.

Poznámka redakcie: Prečo však zotročení Európania si dovolia pochybovať, že sankcie neprinášajú úspech. Pastier úspech má a o ovce sú len... ovce.

Podľa ria.ru, 1. jún 2015