Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Misia NATO v Afganistane kompletne krachla

Špeciálny predstaviteľ prezidenta RF v Afganistane Zamir Kabulov v rozhovore pre tadžické vydanie „Ázia Plus“ okomentoval situáciu, vktorej sa nachádza stredoázijský región.

Útok Talibanu vraj dostáva hrozivé rozmery, bojuje sa už v 20-tich z 34 provincií. V niektorých z nich je pod kontrolou bojovníkov až 80 % územia. Afganské bezpečnostné sily nedokážu adekvátne vzdorovať tlaku extrémistov.

V štáte aktívne pôsobia aj teroristi z Islamského štátu, ktorí si tu vytvárajú širokú verbovaciu sieť. I keď  v posledných časoch v tom značne súperia s Talibanom, čo prerastá až do bojových zrážok. Podľa niektorých informácií extrémisti týchto organizácií si vzájomne vyhlásili džihád.

Kabulov konštatuje úplný krach vojenskej operácie NATO, ktorá prebieha od roku 2001. „Jednoznačne sa dá hovoriť o tom, že USA a ich spojenci v NATO s misiou v Afganistane kompletne stroskotali. Ideu vytvorenia tu demokratického a centralizovaného štátu, navrhnutú ako konečný cieľ afganskej antiteroristickej kampane, sa zrealizovať nepodarilo. Ba čo viac, vyriešená nie je ani jedna z úloh, ktoré si zahraničná koalícia stavala ako cieľ. Stabilná ústredná moc v štáte tak ako nebola, ani nie je. O vojenskom víťazstve na Talibanom už dnes nikto nehovorí, no realizácia politiky národného zmierenia v praxi znamená ich návrat k moci. Namiesto rozvoja priemyslu a poľnohospodárstva v mene zvýšenia blahobytu afganského národa máme výrobu drog nebývalých rozmerov“, cituje experta Vojennyj obozrevateľ.

Kabulov, okrem iného, akcentuje pozornosť na možnosti prenikania bojovníkov do susedného Tadžikistanu a Turkmenistanu, čo nemôže neznepokojovať Moskvu. Analytik vyjadruje nádej, že Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti urobí všetko, aby nedopustila destabilizácie situácie v bývalých zväzových republikách a ak niečo, že ich ochráni od vpádu extrémistov.

Podľa evrazia.org, 3. jún 2015

 

Putin ukázal FIFA červenú kartu

Oficiálna pozícia Ruska v škandále okolo J. Blattera je len pokračovaním kritiky politiky Washingtonu, ktorý sa snaží rozmiestniť svoju jurisdikciu ne všetky štáty sveta, nazdáva sa The National Interest. List o tom napísal v rubrike "Pripomienky Putina k FIFA: Rusko ukázalo Amerike "červenú kartu".

Článok hovorí, že v tom, že sa Putin postavil na obranu prezidenta FIFA J. Blattera "nie je nič divné". Podľa analytikov je to len logické pokračovanie toho, že "ruský štát urobí všetko možné, aby ochránil a podporil svojich priateľov".

USA pri tom dávajú prednosť "vzdaniu sa služieb im lojálnych činiteľov, ktorí sa ocitli v problémoch", hovorí sa v článku.

"Putin chce vyslať jasný signál, aké vysielal za ostatných 15 rokov, že Kremeľ sa bude starať o tých, ktorí podporujú jeho záujmy", píše The National Interest a privádza príklad ruskej podpory sýrskeho prezidenta B. Asada alebo ustanovenie G. Schrodera za šéfa "Severného prúdu", keď mu skončilo funkčné obdobie kancelára. .

"Americkí činitelia nazerajú na obvinenia FIFA ako na príklad amerického líderstva v boji s korupciou na celom svete a očakávajú, že iné štáty toto úsilie USA podporia. No Putin to využíva ako dôkaz, že Washington pokračuje zavádzať svoje pravidlá pre zvyšok sveta", píše list.

Podľa ria.ru, 31. máj 2015

 

Kusturica: 3. sv. sa začne keď USA zbombardujú televíziu Russia Today

Televízia Russia Today patrí do ruského zbrojného arzenálu, rovnako ako rakety a ďalšie inovácie. No to sa nepáči americkým lídrom, nazdáva sa známy srbský režisér Emir Kusturica. Tretia svetová vojna sa podľa neho začne po tom, ako "sa Pentagon rozhodne vybombardovať priestory RT", píše agentúra Sputnik. "Tretia svetová sa rozpúta keď USA už budú z RT unavení z zlikvidujú ho. Rusi zase v odvete zničia CNN", - hovorí režisér. 

RT sa podľa neho preto dá považovať za ruský zbrojný arzenál, lebo jej programy sú vysielané v angličtine a pozerá ich takmer 700 miliónov ľudí v 200 štátoch sveta.

Kusturica je presvedčený, že príčinou úspechu televízie je, že "ruší stereotipy z Hollyvodu a CNN o zlých a dobrých chlapcoch".

"Kerry i kongresmani sú znepokojení, že RT vysiela signály, že svet sa neriadi liberálnym kapitalizmom, že USA vedú svet do chaosu, že Coca-cola je ideálny čistiaci prostriedok na autá (kto to ešte nepoznáte, nájdite si dôkaz na youtube) a nie pre ľudský žalúdok"... "že v ukrajinskej kríze sú stopy CIA", cituje Sputnik režiséra.

CNN sa pritom pokúša dokázať, že "z vojenských lietadiel (USA) padajú anjeli a nie bomby".

"Postupom času bude RT ešte viac diskreditovať americký sen. A robiť to bude v hlavnom čase, s dokonalou angličtinou, lepšou ako v CNN, a priamo v domoch Američanov im bude odhaľovať pravdu, ukrývanú pred nimi po desaťročia", uzatvára Kusturica.

Podľa ria.ru, 15. mája 2015

 

MO RF: Rusko odpovie na bezhraničné rozpínanie sa EuroPRO

Ministerstvo obrany RF bude nútené prijať odvetné opatrenia kvôli "bezhraničnému rozpínaniu sa" protiraketovej obrany NATO, vyhlásil námestník ministra obrany RF Anatolij Antonov.

"Situácia "bezhraničného rozvoja protiraketovej obrany, majúcej schopnosť prepadať ruské medzikontinentálne balistické rakety, si vyžiada, čo sme neraz zdôrazňovali, prijatie odvetných opatrení", povedal novinárom v piatok 28. mája 2015.

Poznámka redakcie: Nech bude daných opatrení koľkokoľvek, jedno z nich je jasné už dnes. Odpaľovacie zariadenia, a teda základne amerických síl (vraj NATO) sa stanú terčom už aj prvého ruského úderu. V tomto prípade je úplne jedno či to bude preventívny atómový úder alebo odvetný atómový úder. Lebo isté je to podstatné, že ten úder príde. 

Z toho dôvodu začínajú mať naše protestné zhromaždenia proti základniam NATO novú dimenziu. Teraz už nehovoria len o našej slobode, teraz už začnú hovoriťaj o našom prežití.

Zabráňme rozmiestneniu základní NATO na našom území a získame obrovskú šancu, že prežijeme!!!

Podľa ria.ru, 29. máj 2015

 

Die Welt: Koncepcia Armaty bola rozpracovaná v Nemecku pred 30-timi rokmi

Koncepcia najnovšieho ruského tanku Armata sa zrodila pred 30-timi rokmi v Nemecku a dokonca tam bola aj čiastočne otestovaná, nazdáva sa komentátor Die Welt.

"Rusi realizujú koncepciu tanku, ktorá bola vymyslená v Nemecku za náhradu tanku Leopard-2", vysbetľuje autor článku. Nový nemecký tank mal byť podľa expertov skonštruovaný už dávno. Ešte v roku 1995 sa v Nemecku plánovalo skonštruovať "novú tankovú platformu". No rozpad ZSSR a zakončenie studenej vojny pozastavili projekty Bundeswehru, nakoľko sa predpokladalo, že "hrozby z východu" už nebude, uvádza ruská RT.

Originál:  http://www.vz.ru/news/2015/5/28/747864.html

Podľa vz.ru, 28. máj 2015

 

Geniálna čínska metóda na boj s korupciou

Úradníci Čínskej ľudovej republiky a ich rodiny sú vysielaní na exkurziu do väzníc, v ktorých sa môžu porozprávať so svojimi kolegami, odsúdenými za rozkrádanie a úplatky. Podobné exkurzie majú na nich dostatočne silnou vplývať, aby ich odvrátili od zlých korupčných úmyslov.

V tomto mesiaci navštívilo väzenia už vyše 70 straníckych vedúcich z mesta Si-jan.

"Vidieť trestancov, hlboko ľutujúcich svoje konanie, má obrovský účinok", povedali v mestskej administrácii. Momentálne sa už rieši otázka rozšírenia tejto praxe na celé územie ČĽR.

Podľa evrazia.org, 27. máj 2015

 

Rusko možno čakajú problémy. Do života sa mu začína radami montovať neúspešný Gorbačov

Na dosiahnutie stabilnej cesty rozvoja Ruska mu vraj treba uskutočniť novú prestavbu (perestrojku), vyhlásili experti  Gorbačovovho fondu.

Analyzujúc dedičstvo reforiem M. Gorbačova autori správy zdôrazňujú, že "perestrojka" nebola prinesená z vonku, ale že ona dozrela v sovietskej spoločnosti, uvádza TASS.

Vraj to bola "nedokončená revolúcia" a medzi príčinami neúspechov bol občiansky konflikt v roku 1993, ktorého vyjadrením bol aj výbuch v Čečensku., uvádza Interfax.

"Reformy boli zastavené s konečnou platnosťou keď sa stalo zrejmým, že prioritnou je úloha podpory stability, predpoklad udržania kontrolného balíka moci a vlastníctva, skoncentrovaného v rukách vládnucej vrstvy", - hovorí sa v štúdii.

Človek, ktorý tieto časy zažil a trochu sa orientuje v spoločenských procesoch vidí, že tieto výmysly sa dočítať nedajú. No pre odvážnych link na dokončenie:

http://www.vz.ru/news/2015/5/28/747762.html

S využitím vz.ru, 28. 5. 2015

 

Stratfor: "Turecký prúd" - Jeden výstrel a pre Rusov dva zajace

Gazprom dáva jasne najavo, že nemieni otáľať s výstavbou plynovodu "Turecký prúd" a už v roku 2019 plánuje dopravovať plyn do Európy obchádzkou Ukrajiny, píše súkromná americká spoločnosť Stratfor.

Jej analytici poznamenávajú, že do realizácie projektu sú už zapojené dve spoločnosti - talianska Saipem a nemecká Europipe.

"Rusko vyhlásilo, že so začiatkom výstavby podmorskej časti sa ráta v júni. Gazprom už upovedomil európske štáty o zámere vzdať sa exportnej trasy cez Ukrajinu v roku 2019 a preorientovať sa na dopravu cez Turecký prúd", píše Stratfor.

Moskva už obnovila kontrakt na dodávku 150 tisíc ton potrubia od Europipe a taktiež zrušila obmedzenia na kontrakt s talianskou Saipem. Spoločnosť začne pracovať v plytkých vodách Černeho mora v prvej dekáde júna. Čiže potrubia, spočiatku predurčené pre Južný prúd, sa dostanú Tureckému prúdu, poznamanávajú analytici Stratfor.

Tí však zároveň pochybujú o možnostiach Ruska urýchliť výstavbu, ak európske spoločnosti nezačnú včas práce na svojich častiach infraštruktúry plynovodu. Moskva vraj investovala dostatočné množstvo prostriedkov na začatie výstavby prvého zo štyroch paralelných plynovodov Tureckého prúdu.

Plnohodnotná realizácia projektu Tureckého prúdu, hovorí sa v analytickej správe, je dostatočne prácny proces a pri jeho realizácii môže Rusko naraziť na politické i finančné ťažkosti. No prístup Moskvy napriek tomu naznačuje, že ide o "premyslený a na potenciálne riziká rozkalkulovaný plán výstavby".

"Turecko, ktorého dopyt po plyne sa v posledných desiatich rokoch zdvojnásobil, je jpre Rusko jedným z najdôležitejších dlhodobých trhov. K polovici 2020-tych rokov môže turecký dopyt dosiahnuť kapacitu dvoch línií Tureckého potoka a Ankara, s najväčšou pravdepodobnosťou, už teraz potrebuje plyn, ktorý jej môže dodať prvý plynovod ruského projektu."

Rusko tak podľa analytikov jednou ranou zabíja dva zajace - ak európske štáty vybudujú svoju časť infraštruktúry, Moskva to môže hneď využiť a zvýšiť dodávky plynu pre Európu. V opačnom prípade nový plynovod umožní Rusku exportovať plyn na rýchlo sa rozvíjajúci turecký trh.

Podľa ria.ru, 28. máj 2015

 

Kwasniewski: Rusko bude jednou z piatich superveľmocí

„Rusko sa v blízkej budúcnosti môže stať jedným z nových centier formujúceho sa multipolárneho sveta, - povedal Kwasniewski na konferencii o otázkach bezpečnosti v Prahe. – V dôležitej roli budú pokračovať aj USA, no už nikdy nebudú také silné, akými boli v ostatných 20 – 30 rokov“.

Nové usporiadanie sveta sa sformuje ako výsledok začínajúceho sa obdobia chaosu, nazdáva sa poľský exprezident. Okrem Ruska a USA budú superveľmocami Čína, India a Európska únia. No práve ona musí pokračovať v nevyhnutných reformách a vyriešiť si narastajúcu vlnu národného egoizmu, povedal Kwasniewski.

Dotýkajúc sa najbližšieho možného konania Ruska vyhlásil, že je presvedčený o neexistencii záujmu Moskvy o vojenskú intervenciu do pobaltských štátov. Rusko, podľa neho, zaujíma výlučne Ukrajina, pričom ako celok a nie jednotlivé jej kúsky – Doneck alebo Lugansk. „Moskva na Ukrajine bude pokračovať v hospodárskom nátlaku, v propagande, bude hľadať iné metódy na to, aby získala celú Ukrajinu“, vyhlásil Kwasniewski. Predpokladá, že v scenári udalostí pre Ukrajinu je Ruskom pripravovaný „Majdan číslo tri“, ktorý umožní vytvorenie nového politického vedenia v Kyjeve. „Toto vedenie nebude mať nič proti Európe, no vyhlási: „My nesnívame o ničom nemožnom. Naše túžby sú úplne realistické. A touto reálnou túžbou je Rusko“.

Podľa ria.ru, 27. máj 2015

 

Washington i Bagdad hádžu jeden na druhého vinu za porážky, ktoré im uštedruje Islamský štát

Spojené štáty a Irak sa dostali do ostrej verejnej hádky za to, kto nesie vinu za porážky irackej armády od Islamského štátu. USA vinia kvalitu irackých vojakov, iracká vláda - ich učiteľov, amerických inštruktorov. Kto má v tomto spore pravdu?

Nedeľmé vyjadrenie hlavy Pentagonu Ashtona Cartera o nízkej kvalite irackej armády o tom, že vďaka neochote bojovať obsadili bojovníci Islamského štátu (V menšom počte ako obrancovia) mesto Ramadi, vyvolalo medzinárodný škandál.

Predstaviteľ irackej vlády Salech al-Mutlak sa nechal počuť, že "nie je nám jasné prečo jednotky, ktoré po mnohé roky absolvovali americkú prípravu a mali byť jednými z najlepších v armáde, takýmto spôsobom opustili Ramadi, zanechajúc tam výzbroj". "Toto nie je armáda, ktorú sme si želali a čakali vidieť", zdôraznil.

Podľa vz.ru, 26. máj 2015

 

Ako by to vyzeralo, ak by ruská armáda bojovala proti Ukrajine?

Ak sa človek začíta do ukrajinských hlásení o priebehu ATO (antiteroristickej operácie na juhovýchode Ukrajiny – pozn.), nestíha žasnúť. Odhodlaní a chrabrí ukrajinskí vojaci hrdinsky ničia niekoľkonásobnú presilu nepriateľa, ktorý je – ako inak – z Ruska. Vzniká dojem, že Rusi pomaly nemajú miesto, kam pochovávať svojich vojakov a už-už im dôjde technika, ktorú Ukrajinci ničia tak dôkladne, že z nej nič neostane.

Človek len trochu znalý vojenských reálií chápe, že v prípade zásahu ruskej armády do udalostí na juhovýchode Ukrajiny by skutočnosť vyzerala celkom inak.  Pre tých ostatných tu máme vyjadrenie kompetentného človeka, ktorý simuláciu konfliktu zažíva v praxi.
Nebudeme uvádzať meno autora tohto stručného materiálu, pretože sa jedná o aktívneho dôstojníka v ruských ozbrojených silách, dokonale však popísal situáciu - 
Čo by sa stalo, keby sa ukrajinskí vojaci stretli v boji s ruskou armádou?
Čítajme. Vezmite prosím na vedomie !!! Názov niektorých komplexov sme schválne nenapísali ich oficiálnym označením,  ale napísali sme len písmená abecedy, pretože odkazy na niektoré z nich sú pre autora nežiadúce. Myslíme si však, že ľudia z vojenských kruhov pochopia, o aké systémy sa jedná.
"Podľa našich ukrajinských pravdepodobných partnerov, ktorí komentujú posledné novinky ATO a zachytených odkazov na hlásenia ruskej armády, dnes pod Luhanskom bola zničená ďalšia časť ruskej armády ...“
------
Rád by som stručne vysvetlil ukrajinským kolegom, čo to je - 
moderná ruská armáda - a čo sa stane, keď príde na návštevu v skutočnosti a nie v ich mokrých snoch.
Po prvé, dnes používame digitálne rádiové spojenie s lokálnym šifrovaním. Zachytiť komunikáciu je  možné, ale rozlúštiť - nie. Šifra sa mení po 50 minútach, hodine, hodine dvadsaťdva – podľa náhodného nepredvídateľného rozvrhu. Ukrajinská armáda a ozbrojené sily Novorossie  používajú starý analógový spôsob spojenia, ktorý je možné odpočúvať. A v ruskej armáde je spojenie teraz také, aké bolo skôr len na linkách s šifrovacími aparátmi spojenia - môžete počuť len praskanie a charakteristický šum.
Po druhé, v prípade, že sa pred Ozbrojenými silami Ukrajiny objaví ruská armáda, bude to ľahké zistiť.
Prvým príznakom bude 
zlyhanie všetkých komunikačných prostriedkov, úplné vybitie akumulátorov a batérií v autách, tankoch a inej bojovej technike a súčasne vybitie batérií v mobilných telefónoch, na puškohľadoch, kolimátoroch a zameriavačoch, vo vysielačkách. Potom dochádza  k skratom v akejkoľvek elektrotechnike. To je dôsledkom elektromagnetického impulzu. Všetky motory zhasínajú, nedajú sa žiadnym spôsobom naštartovať. Tak funguje systém "X" (aby nemal autor problémy, neuvádzame názov), ktorý má dosah až 20 km.
Druhý príznak - kompletné 
zlyhanie všetkých systémov využívajúcich LCD monitory, zlyhanie všetkých navádzacích zariadení systému protivzdušnej obrany. Tak pracuje komplex "Altair" (je známy vo svete, jeho názov môže byť uvedený).
Tretí príznak - 
zlyhanie pri pokusoch o použitie akýchkoľvek druhov navádzaných raketových zbraní - od prenosných systémov protivzdušnej obrany až po protitankové riadené raketové systémy. Pri pokuse o použitie sa rakety samé likvidujú. Tento komplex "Z" sa používa na podvozkoch viacúčelových ťahačov. Má dosah až 15 kilometrov.
Štvrtý príznak - je nemožné používať 
bezpilotné a nízko letiace lietadlá. Zlyhá im palubná elektronika. To je systém "Y". Existuje aj komplex "Avtobaza", ktorý môže nechať núdzovo pristáť bezpilotné lietadlá.
Čo sa bude diať ďalej? Desiatky (stovky, ak je to potrebné) najnovších útočných vrtuľníkov získajú kontrolu nad všetkými cestami a začnú v tyle lov  na jednotlivé obrnené vozidlá, vlaky a automobily. Železnice sú paralyzované, nefungujú výhybky, mosty sú vyhodené do povetria. V tyle zhasínajú svetlá – trafostanice sú vyradené z prevádzky. Civilné a vojenské štáby v tyle a jednotliví velitelia sa v rovnakom čase likvidujú prieskumnými a diverznými skupinami.
Približne takto by sa viedli bojové operácie v nutnom prípade súčasnou ruskou armádou. 
Preto mokré sny o „gerojach-kyborgoch“, ktorí pľuvancami ničia stovky ruských tankov, necháme pre spisovateľov sci-fi ". 

Preklad: http://je-to-inak.livejournal.com/10478.html

Podľa: http://orujie.mirtesen.ru/blog/43772984150/CHitat-vsem-ukrayintsam.-chto-byilo-byi,-esli-byi-deystvitelno-v?utm_campaign=transit&utm_source=main&utm_medium=page_0&domain=mirtesen.ru&paid=1&pad=1

 

Nemci s Francúzmi zrejme zodvihnú ruskú rukavicu

Naháňačka za ruskou Armatou sa už začala. Lebo podľa Die Welt sa vraj už začali práce nad určením charakteristík, aké by mal mať nový spoločný francúzsko-nemecký tank. V rokoch 2015 - 2018 by mal mať perspektívny základný bojový tank Francúzska a Nemecka vyriešenú nielen koncepciu, ale aj nové technológie.

Nemecký list tvrdí, že impulzom na tento kooperačný krok bola moskovská prehliadka a tam v plnej kráse predstavený tank T-14 na platforme Armata.

Pripomeňme si nedávne vyjadrenia Západu o ňom, že ruský pancier neprerazí ani jedna vo výzbroji existujúca nemecká strela.

Podľa kp.ru, 23. máj 2015

 

Expert: Pohlavárov chunty odstránia svoji

Známy ukrajinský politológ Rostislav Iščenko považuje pohlavárov kyjevskej chunty Porošenka a Jaceňjuka za akýchsi "kamikadze". Expert je presvedčený, že príde čas a americké služby ich jednoducho odstránia ako nepotrebných svedkov.

"Porošenka, Jaceňjuka a ďalších mi je úprimne ľúto, pretože od chvíle, ako prišli k moci, nechápu, pod čo sa podpísali. Keď nastane čas utekať, mudú musieť byť jednoducho zabití - príliš veľa toho vedia, budú písať spomienky, svedčiť a Haagskom tribunále. Myslíte si, že Američania majú o to záujem? Jednoducho k nim podíde popravčia komanda ešte skôr ako nastúpia do lietadla", uverejňuje Iščenkove slová Politnavigator.

Podľa evrazia.org, 22. máj 2015

 

George Soros pripúšťa možnosť 3. sv. vojny

Konflikt medzi Čínou a USA sa stane začiatkom novej svetovej vojny, vyhlásil americký miliardár George Soros.

Takýto scenár je podľa neho možný ak ČĽR presmeruje svoje hospodárstvo na vnútorné potreby a nie na export. V takom prípade budú čínske úradu potrebovať konflikt, aby si udržali moc.

„Ak nastane zrážka Číny a vojenským spojencom USA, takým, ako Japonsko, nebude zveličovaním, ak povieme, že sa ocitneme na prahu tretej svetovej vojny“, cituje Sorosa RIA Novosti s odvolávkou sa na Market Watch.

Aby sa tomu USA vyhli, musia pristúpiť na „veľký ústupok“. Musia Číne dovoliť, aby sa juan stal časťou menového koša Medzinárodného menového fondu. No a v takom prípade sa čínska mena stane vážnou konkurenciou dolára.

Čína bude musieť na oplátku ustúpiť v tom, čo sa týka preformátovania hospodárstva štátu, poznamenáva miliardár. Čína a USA vraj ťažko dosiahnu dohody, no jej alternatíva je „veľmi nepríjemná“. V opačnom prípade existuje vážne nebezpečenstvo, že Čína vytvorí politické a vojenské spojenectvo s Ruskom, čím by sa hrozba novej svetovej vojny stala ešte reálnejšou, uvažuje Soros.

Podľa vz.ru, 22. máj 2015

 

Cena ukrajinského prevratu

Rozdiel medzi revolúciou a prevratom je ten, že štát a jeho obyvateľstvo sa má po revolúcii lepšie a po prevrate horšie. Aké sú teda výsledky Ukrajiny rok po revolúcii/prevrate?

- Poklesol počet obyvateľstva o 5 - 6 miliónov ľudí. Prirodzeným úbytkom sa počet obyvateľov znižil o 6,31 %. Od Ukrajiny sa referendom oddelil Krym - 2,3 milióna ľudí, Donbas - 2,5 - 3 milióny ľudí.

- V občianskej vojne rozpútanej kyjevským režimom padlo a bolo zabitých už vyše 55 000 ľudí.

- Počet gastarbeiterov do Ruska a Poľska dosiahol 2 360 000 ľudí.

- Počet utečencov do Ruska dosiahol 500 000 ľudí.

- Hrubý domáci produkt klesá, hrivna sa znehodnocuje... výrazne pohasla životná úroveň obyvateľstva.

Čo sa to teda  na Ukrajine Udialo? Revolúcia alebo prevrat? Médiá hovoria, že..., no fakty sú neúprosné.

Poznámka: Obdobne sa dá nazerať aj na situáciu Slovenska. Kto u nás vie, že slovenská Slovenská republika dobiehala úroveň Slovenskej socialistickej republiky po novembri 89 plných 17 rokov? Že naši revolucionári si kľúčami na námestiach dobrovoľne a na dlhé roky vyzvonili horšiu životnú úroveň, ako mali ich otcovia?No a toto tiež nie je názor, taktiež sú to len oficiálne štatistické čísla štátu.

Podľa http://www.vz.ru/infographics/2015/2/25/731363.html

Dmitrij Medvedev: Kyjevská chunta fakticky vyhlásila defolt

Predseda ruskej vlády D. Medvedev vyhlásil, že rozhodnutie kyjevskej chunty o zákaze úhrad zahraničných dlhov je fakticky vyhlásením defoltu a vyššou mocou pri dlhových povinnostiach.

"Verchovna rada Ukrajiny prijala zákon, ktorý je v podstate vyhlásením defoltu zárovreň s vyhlásením vyššej moci pri dlhových povinnostiach. Nám nie je ľahostajný nielen osud suverénneho dlhu Ukrajiny, ale ani osud komerčného dlhu, čo je asi 25 miliárd USD.  Značná časť tohto dlhu patrí ruským komerčným bankám, v ktorých je hlavným akcionárom štát. Dokonca i tam, kde to tak nie je, i tak ide o obrovské ruské banky, ktoré rozmiestnili svoje prostriedky v dlhových nástrojoch ukrajinského štátu. V každom prípade i ruské banky i ruský štát budú musieť adekvátne reagovať a využiť všetky možné prostriedky ochrany, vrátane súdov", napísal predseda ruskej vlády na na svojej stránke na facebooku. 

Poznámka redakcie: predseda ruskej vlády týmto dal najavo, že politiku, ktorú na Ukrajine robil "niekto", financovali Rusi. Tu chýba už len jedno - priznať si, že Rusi to v súboji inteligencií na Ukrajine zatiaľ prehrávajú. 

Podľa evrazia.org, 20. máj 2015

 

USA majú vraj neužitočnú protiraketovú obranu

Američania dokázali, že účel svätí prostriedky. Aby predsa len predsunuli svoju protiraketovú obranu v Európe pred ruské hranice, uskutočňujú bezprecedentný krok – špinia si do vlastného hniezda a hovoria, že ich PRO nie je nasmerovaná proti Rusku, nakoľko ruské rakety ani nevie zastaviť. No a nehovorí o tom nikto menší, ako predseda amerického zboru náčelníkov štábov admirál J. Winnefeld.

„Taký silný štát ako Rusko, pochopiteľne, dokáže prekonať systém PRO pomerne rýchlo. No takto otázka nestojí. To, čo nás trápi a kvôli čomu pomáhame svojim európskym spojencom, to je ochrana pred iránskou alebo inou hrozbou, ktoré vznikajú v regióne“, povedal.

Ďalej spresňoval, že USA rozmiestňujú v Európe „analógiu národného systému PRO“, ktorý nie je namierený proti Rusku, nakoľko ani nemá takú schopnosť. „Stavať systém PRO namierený proti ruským balistickým raketám v Európe – to nie je politika USA. Rozmiestnenie elementov tohto systému v Poľsku a v Rumunsku je namierené proti  balistickým raketám dlhého doletu, ktoré múžu byť odpálené s iných štátov, mimo euroatlantický región, proti naším partnerom NATO v Európe“, vyhlásil Winnefeld.

Podľa vz.ru, 19. máj 2015

 

Naozaj si Saudi kúpia atómovku?

Saudská Arábia prijala strategické rozhodnutie o zakúpení atómovej výzbroje od Pakistanu. Informáciu o tom priniesli médiá s odvolávkou na vysokopostaveného amerického činiteľa. Dôvodom je vraj nebezpečenstvo plynúce z atómového programu Iránu, uvádza The Sunday Times. Pričom Obamova dohoda s Iránom vraj atómové pokusy Teheránu len urýchlila.

Saudská Arábia financovala atómový program Pakistanu 30 rokov. A ak sa pripojí k atómovému klubu, tak jej príklad môžu nasledovať Turecko i Egypt, tvrdí daný americký činiteľ.

Podľa vz.ru, 18. máj 2015

 

Roberts: Kerry sa vydal za Putinom ako prosebník

Řusko vojenskou prehliadkou na Červenom námestí predviedlo, že je prvotriednou vojenskou mocnosťou, ktorú podporuje Čína a India, píše americký politológ a ekonóm Paul Craig Roberts. 

Zaujímavé je jeho vnímanie správania sa amerického štátneho tajomníka Johna Kerryho, ktorý sa vraj pred prehliadkou opovržlivo správal voči Rusku a stačili tri dni, aby sa poponáhľal do Soči a tam kritizoval režim na Ukrajine. Každému je z toho jasné, že Washington sa konečne spamätal.

"V tom čase ako do seba zahľadený Západ opovržlivo odmietol slávenie Dňa viťazstva Červenej armády nad Hitklerom, tri najmohutnejšie štáty sveta sa spojili a predstavili sa na prehliadke Víťazstva", všíma si americký analytik, mysliac tým Rusko, Čínu a Indiu.

Plány Washingtonu na izoláciu Ruska tým vraj s rachotom krachli. Navyše správanie sa USA ešte viac zomklo štáty BRICS.

Fakt, že počas slávnostného podujatia sedel vedľa Vladimíra Putina aj hlava ČLR, dáva "absolútne jasno najavo aj idiotom režimu Obamu", že Washington už nie je jediným zdrojom sily, píše Craig. 

Podľa neho práve tieto okolnosti prinútili Washington vyslať Johna Kerryho k Putinovi ako prosebníka ohľadne rozpracovania plánu na deeskaláciu ukrajinského konfliktu. Ruský prezident takýmto spôsobom dovolil Spojeným štátom zachovať si tvár.

"Obama, Kerry a Cameron sa budú musieť stať čarodejníkmi, aby zmenili démonizáciu Putina na spoluprácu s ním", presvedčený je Roberts.

Podľa vz.ru, 16. máj 2015

 

Toto viete o čs. légiách?

...(1918, bitka o Baku a zmluva s Nemeckom o spoločnej ťažbe ropy, Británia musela Kaukaz opustiť). To rozzúrilo Američanov, ktorí za to svojho muža Trockého veľmi kritizovali. Chceli ho vymeniť za Kerenského, ktorý sa už raz osvedčil. Nakoniec Trockij navrhol riešenie, ktoré USA akceptovali. Bude použitá československá jednotka, ktorá sa nachádza na ruskom území.

 

Čechoslováci na nútenej službe teroru

Americký veľvyslanec v Číne napísal prezidentovi Wilsonovi: „Bolo by veľkou chybou povoliť československým oddielom opustiť Rusko. Môžu pre nás kontrolovať celú Sibír. Ak by tam neboli, museli by sme ich tam poslať.“ Štyridsaťpäť tisícový vojenský oddiel Čechoslovákov začal podľa rozkazu obsadzovať Transsibirskú magistrálu a krajinou sa šírila správa: Američania sú na Sibíri.

 

Americký prezident W. Wilson

To bol Trockého čas. Vydal príkaz: „Každého Čechoslováka, ktorého nájdete ozbrojeného, na mieste zastreliť.“ Americký generálny konzul Harris rozdával Čechoslovákom ďalšie rozkazy a pozdĺž Transsibirskej magistrály začali prepukať povstania a vojna. USA na to reagovali výsadkom amerických, kanadských, britských, francúzskych, talianskych a japonských vojakov na Sibír, aby občiansku vojnu ešte rozšírili.

Ak by nevyhral Stalin, ale Trockij, celý ZSSR by sa zmenil na jednu obrovskú koncesiu a pracovný tábor smrti.

Dnes je Rusko opäť na starej krížovej ceste. Opäť naň útočia anglosaské mocnosti a snažia sa ho zotročiť. Neriskujú pri tom vôbec nič. Vojenský biznis im zarába a krv, ktorá pri tom tečie nie je ich.

Originál: http://aeronet.cz/news/souboj-stalina-s-trockim-proc-se-ti-dva-tak-nenavideli-cs-legie-v-sssr-plnily-ulohu-usa-ceske-vazalstvi-od-samotneho-pocatku-vzniku-masarykovske-republiky/

Podľa AENews, 10. mája 2015

 

Americký veľvyslanec: Ukrajina sa opäť môže stať exportérom plynu

Veľvyslanec USA na Ukrajine Jeffrey Payette predpokladá, že Ukrajina sa môže stať exportérom plynu a vyjadril presvedčenie, že americké investície prídu do miestneho plynového sektoru.

"Do roku 1950 Ukrajinaq fakticky exportovala plyn do Moskvy a Minska. Do 70-tych rokov mal tento export hodnotu asi 70 mld. kubíkov, čo bolo do obdobia, kým sa neobjavili sibírske zásoby. Niet dôvod pochybovať prečo by Ukrajina opäť nemohla získať tento štatút", povedal Payette počas guľatého stolu "Ukrajinský ropný a plynový dialóg", uvádzajú RIA Novosti.

Podľa vz.ru, 14. máj 2015

 

Novorusko oficiálne navrhlo Ukrajine zakotviť mimoblokový štatút

Predstavitelia DĽR a LĽR Denis Pušilin a Vladislav Dejnego zaslali predsedovi rady Vladimírovi Grojsmanovi a členom kontaktnej skupiny pre minské dohody balík návrhov na úpravu Ústavy Ukrajiny.

"Ústavnej komisii sme poslali návrhy na zmenu Ústavy Ukrajiny v súlade s článkom 11 Komplexných opatrení na splnenie minských dohôd z 12. februára 2015.

Pozmeňovacie návrhy predpokladajú zmeny hláv základného zákona Ukrajiny a zakotvenie osobitého právneho štatútu pre "oddelené rajóny Donbasu". V Lugansku a Donecku budú okrem toho požadovať zakotvenie v ústave mimoblokového charakteru štátu.

Podľa pravda.ru, 13. máj 2015

 

Dnes začala na Krym pritekať ruská pitná voda v plných objemoch

Odteraz bude polostrov Krym operatívne a včas dostávať čistú pitnú vodu bez zásahov a blokád Ukrajiny. Ruské vojenské jednotky totiž ukončili pokládku magistrály, po ktorej sa bude dodávať voda. Podľa námestníka ministra obrany RF Dmitrija Bulgakova dĺžka nového potrubia činí 412,416 km.

Interfax s odvolávkou sa na slová námestníka ministra poznamenáva, že vybudpvanie vodovodného potrubia uskutočnilo 500 vojakov z brigád materiálovo-technického zabezpečenia Východného a Západného vojenského okruhu a aj 200 jednotiek pomocnej techniky.

"Už dnes dosiahol objem dodanej pitnej vody vyše polmilióna kubíkov", dodal Bulgakov.

Pravda.ru uviedla, že Krym je čoraz príťažlivejšou zónou nielen pre turistov, ale aj hostí z iných regiónov a investorov aj pri západných sankciách.

Podľa pravda.ru, 12. máj 2015

 

Jobbik požaduje od Bruselu podporu autonómie Zakarpatska

Maďarská strana Jobbik sa usiluje o podporu EÚ autonómie Zakarpatskej oblasti bývalej Ukrajiny. V rozhovore pre Politnavigator to oznámil líder strany Gábor Vona. Maďari a Rusíni majú podľa neho rovnaké právo na autonómiu, ako aj iné štáty sveta. V roku 1991 o tom prebehlo referendum a výrazná väčšina obyvateľov to podporila.

"Európska únia je jednoducho povinná podporiť akýkoľvek prejav vôle všetkých národov Európy, nepoužívajúc pri tom dvojaké štandardy", vyhlásil líder Jobbiku.

Podľa evrazia.org, 12. máj 2015

 

Zahraničné médiá o prehliadke Víťazstva

Prehliadka Víťazstva a predvedená vojenská technika predviedli silu Ruska a pripravenosť na akékoľvek nebezpečenstvá. Tak píšu dopisovatelia nemeckej agentúry DPA.

„Slávenie Dňa víťazstva obnažilo, že priepasť medzi Západom a Východom je opäť obrovská“, píše agentúra. No a prítomnosť predsedu ČĽR Si Ťin-pchinga na tribúne vedľa prezidenta RF Vladimíra Putina dokazuje, že „Rusko nevystupuje proti dominancii USA osamotené“, dodáva DPA. „Zblíženie RF a Číny je znakom toho, že svetový poriadok sa mení“, uvádza DPA slová politológa Dmitrija Treščina.

Spiegel Online nazval prehliadku v Moskve grandióznou. „Až zimomriavky cítiť na koži keď 9. mája pochodujú po Červenom námestí veteráni a každého z nich víta búrka potlesku. Nakoľko poznám Rusko, tak viem, že 9. máj je najväčší sviatok štátu, ktorý je dôležitejší ako pravoslávne Vianoce (Roždestvo), Veľká noc (Pascha) a Nový rok“, uvádza dopisovateľ a dodáva, že vzniká pocit, že Nemecko bolo porazené dnes ráno.

Obdobný pocit vyjadril aj dopisovateľ Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Deň víťazstva sa stal najdôležitejším sviatkom Ruska, zanechal za sebou Nový rok, Paschu a ďalšie. Emócie sú natoľko vybudené, až by sa zdalo, že Nemecko bolo porazené ešte včera večer alebo dnes ráno. A ešte máte pocit, že Nemecko a ďalšie štáty aliancie západného sveta Rusko porazí kedykoľvek – zajtra, pozajtra, kedykoľvek a za akýchkoľvek podmienok“.

Opisujúc slávnosti a atmosféru v RF novinár si všíma problém vzťahu západných krajín a Moskvy. Poznamenáva, že Západ „znížením počtov inštitútov, zaoberajúcich sa Ruskom, sa dopustil obrovskej chyby“. „Rusko sa mu zdalo veľkou nespratnou izbou, ktorá potrebuje vysávač a upratovačku, - píše Frankfurter Allgemeine Zeitung. – No Rusko nepočúvalo Európu a stavilo na vlastné politické hodnoty. Čo Západ prešvihol“.  

Prehliadka víťazstva v Moskve ukázala, že svet už nie je jednopolárny, uvádza srbská Politika. „Ruská armáda nemá v Európe konkurentov a to je najhlavnejšie posolstvo z Červeného námestia“, dodáva Politika.

Viac originál: http://tass.ru/obschestvo/1960694

Podľa TASS, 11. máj 2015

 

Minister obrany DĽR: "Kyjev by nemal zaútočiť lebo mu zlomíme chrbát"

Ak sa Kyjevu zachce obnoviť plnohodnotné boje v Donbase, armáda Doneckej republiky sa mu postaví na odpor: teraz má dostatok i síl i prostriedkov na zničenie Ozbrojených síl Ukrajiny, povedal počas odhaľovania obeliska padlého vojaka v dedinke Komsomoľskoje minister obrany republiky Vladimír Kononov.

"Pokúšajú sa nás zatiahnuť do konfliktu nechápajúc jednu záležitosť. Ak sa to stane, my im jednoducho polámeme chrbát. O to viac po Prehliadke víťazstva. Videli ste, vystavili sme len po tri tanky z dvoch tankových práporov, ukázali sme len niekoľko čiat", poznamenal Kononov.

Americkí vojaci sú zdrvení: ukrajinskí vojaci nie sú spôsobilí na elementárne činnosti Pristupujúc k výcviku ukrajinských vojakov počas veliteľsko-štábnych cvičení americkí inštruktori nepredpokladali, že narazia na absolútnu neexistenciu ich vojenskej prípravy, píšu The News York Times.

Viac:  http://www.pravda.ru/news/world/10-05-2015/1259503-ukraina-0/

Podľa pravda.ru, 10. máj 2015