Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

 

 

Banderovci sú už oficiálne bojovníkmi za nezávislosť Ukrajiny

Ukrajinský parlament prijal zákon, na základe ktorého sa organizácia OUN-UOA (Organizácia ukrajinských nacionalistov – ukrajinská povstalecká armáda, u nás známa ako „Banderovci“) už považuje za bojovníkov za nezávislosť Ukrajiny, čím priznal jej členom právo na sociálne výhody.

Rozhodnutie podporilo 271 poslancov pri potrebe 226 hlasov.

Zákon hovorí, že účastníci boja za nezávislosť Ukrajiny v 20. storočí sú osoby, ktoré bojovali za nezávislosť Ukrajiny od novembra 1917 po 24. august. 1991 v zostave formálnych, neformálnych a aj ilegálnych organizácií, vojenských či partizánskych štruktúr alebo formácií.

Podľa vz.ru, 9. apríl 2015

 

V Odese neznámi vyhlásili vytvorenie OĽR

V sieti sa objavil dokument, datovaný 6. 4. 2015, po názvom "Deklarácia o štátnej suverenite Odeskej ľudovej republiky". Hovorí sa v ňom o vystúpení regiónu zo zväzku Ukrajiny a formovaní kabinetu ministrov na čele s veliteľom posádky Odesy P. S. Kovalenkom.

"V súvislosti s tragickými udalosťami, ktoré sa udiali v Kyjeve /február 2014) i v Odese (Máj 2014), vyhlasujeme o jednostrannom vystúpení Odeskej ľudovej repubbliky zo zväzku Ukrajiny a o mimoriadnom formovaní Kabinetu ministrov štátu. Ako hlava štátu zdôrazňujem, že dané opatrenie má ochrániť demokratické hodnoty regiónu od úkladov pravicových radikálnychch formácií, zavedených na územie bývalej Odeskej oblasti na rozkaz tzv. moci z Kyjeva".

Podľa evrzazia.org, 8. apríla 2015

 

Nečakaný zvrat: Pilotom Kaczinského pred pristátím ponúkali pivo

Poľské médiá dnes uverejnili záznamy "čiernej skrinky" lietadla prezidenta L. Kaczinského. Podľa týchto údajov na palube bolo pomerne hlučno. Posádka akoby niekoľko krát žiadala kohosi upokojiť sa a opustiť kabínu.

Záznam tiež potvrdzuje, že osoby, ktoré boli vedľa pilotov pili pivo a navrhovali im taktiež si dať. No potvrdenia, že tí si pivo dali, neexistujú.

Zaznamenaný je je rozhovor kapitána lietadla A. Protasjuka s riaditeľom služby diplomatického protokolu: "Pán riaditeľ, vošli sme do hmly a v takých podmienkach nedokážeme pristáť. Skúsime zájsť na pristátie, urobíme jeden pokus, no asi sa to nepodarí. Čiže prosím vás porozmýšľať nad tým, čo robiť ďalej". Tieto slová zazneli 15 minút pred haváriou, uvádza RMF FM.

Podľa kp.ru, 7. apríla 2015

 

Bloomberg: Rubeľ patrí k najlepším menám sveta

Napriek predpovediam analytikov, napriek nízkej cene ropy sa ruský rubeľ v prvom štvrťroku tohto roka spevnil a stal sa najlepšou menou na svete. Zmizol totiž hlavný faktor, ktorý ruskú menu oslaboval - vojna na Ukrajine. Teraz rubeľ ukazuje kurz, ktorý je adaptovaný na zlacnenú ropu prakticky bez príchute geopolitiky.

Za prvé tri mesiace tohto roka ruská mena prešla z kategórie nejhorších ku kategórii najlepších svetových mien, prekonajúc predpovede dokonca aj tých najpresnejších analytikov, konštatuje americká agentúra Bloomberg.

Viac: http://vz.ru/economy/2015/4/6/738424.html

Podľa vz.ru, 6. apríl 2015

 

Ruskí vedci vyrobili laser na rezanie ľadu ľadoborcami

Ruskú vedecký inštitút "Kurs" dokončuje  projekt využitia mohutných laserov na rezanie ľadu a vytváranie trasy pre lode v arktických podmienkach, oznámil generálny riaditeľ Lev Kľjačko.

"V tomto roku dokončujeme technický projekt... Podarilo sa nám dokázať technickú realizovateľnosť takéhoto riešenia a aj jeho ekonomickú výhodnosť", povedal.

Poznamenal, že princípom práce je, že silný laser  ľady nadreže v smere plavby lode a tá ho už bez námahy prelomí.

Podľa vz.ru, 6. apríl 2015

 

Krym už nie je odkázaný na dodávku pitnej vody z Ukrajiny

V republike Krym bol odskúšaný nový vodovod, ktorým sa bude voda do Severokrymského kanála dostávať z artézskych studní, uvádza národná agentúra Charkov.  Vodovodné potrubie, ktoré ukončilo závislosť Krymu od kyjevských vôd za rekordne krátke obobie postavili ruskí vojaci.

Čoskoro sa voda po nových trasách dostane do Kerču, Feodosii, Sudaku a Nového Krymu, teda do miest, ktoré najviac trpeli od ukrajinskej "vodnej blokády".

Podľa vz.ru, 4. apríl 2015

 

Ruská protikozmická obrana vie zdolať laserové zbrane USA

Americké laserové zbrane už nie sú strašiakom z "Hviezdnych vojen", no Rusko má čím Spojeným štátom odpovedať, oznámil dnes zástupca veliteľa vojenskej kozmickej obrany generálmajor Kurill Makarov.

"Ak v Reaganových "Hviezdnych vojnách" boli naozaj strašiaci, tak teraz už nie. Samozrejme, že oni (laserove zbrane) majú potenciál tak na oslepenie prieskumu, ako aj v zničení zbraní. Viem, že také práce v USA prebiehajú, no taktiež chcem povedať, že ani my tu nezaostávame", - povedal Makarov v relácii "Generálny štáb na rádiostanici".

"Neviditeľné útočné prostriedky pre nás dnes neexistujú. Nech sú občania nášho štátu pokojní", - povedal Makarov a ďalej prezradil, že Rusko dnes konštruuje odpoveď na americký systém X-37. "Tieto práce u nás idú, no nebudem o nich nič prezrádzať cez éter".

Podľa ria.ru, 4. apríl 2015

 

Puškov o PRO: Iránska hrozba bola rozprávka pre idiotov

Vyhlásenia NATO, že systém protiraketovej obrany (PRO) v Európe je nasmerovaný nie proti Rusku, boli "rozprávkami pre idiotov", napísal predseda výboru štátnej Dumy pre medzinárodné záležitosti Alexej Puškov na Twitter (a ešte väčšími boli tí, ktorí sa tvárili, že im aj veria - pozn. red.).

Pre ruskú stranu je principiálne, aby záruky nenasmerovania EuroPRO proti Rusku boli potvrdené na papieri - v právne záväznej forme a nielen slovne. NATO vyzýva Rusko, aby mu uveril na slovo, že systém PRO sa nebude nasadzovať  proti ruským silám jadrového zadržiavania.

Podľa ria.ru, 3. apríl 2015

 

USA strácajú štatút superveľmoci rýchlejšie, ako sa očakávalo

Spojené štáty sa musia pripraviť na ďalší rast vplyvu Číny vo svete, píše Newsweek. Vytvorenie Ázijskej banky infraštruktúrnych investícií (ABII) a záujem Číny o mierové rozhovory v Afganistane vraj hovoria o rastúcej sebadôvere Pekingu na svetovej scéne. Čína takto zapĺňa prázdne miesta, ktoré odhalí vo svetovom poriadku: potreby Ázii v investíciách a diplomatické vákuum v Afganistane.

ABII je potenciálnym konkurentom MMF, Svetovej banky a Ázijskej rozvojovej banky, v ktorých majú značný vplyv USA. Amerika a jej spojenci sa dlho vzpierali reformám v týchto štruktúrach, preto sa niet čomu diviť, že Čína vytvára "alternatívne centrum moci", poznamenáva sa v článku.

Medzi prvými sa k banke pripojila Veľká británia, po nej sa pripojilo Francúzsko, Nemecko a Taliansko. Žiadosti si už podalo aj Rusko, Dánsko, Holandsko, Turecko, Brazília a rad ďalších krajín. Verný spojenec USA Austrália sa držala do konca, no žiadosťsi už tiež podala. Jediným podstatným spojencom Ameriky zostalo Japonsko.

"Čína vyhráva. Nie o tom žiadnych pochybností, keď už rad svetových mocností súhlasí s jej plánmi, - píše Newsweek. - V tejto situácii ako najslabšie vyzerajú USA, pretože práve ich štatút superveľmoci sa spochybňuje rýchlejšie, ako sa očakávalo. USA strácajú vplyv na spojencov, vrátane zvyčajne vernú Veľkú Britániu".

Podľa vz.ru, 1. apríl 2015

 Cieľom USA sú atómové odpaľovacie zariadenia na Ukrajine

Americká spoločnosť nevie čo sa naozaj deje na Ukrajine a to z dôvodu, že informácie o udalostiach na kyjevskom Majdane a potom v Donbase sú v hlavných agentúrach USA tvrdo cenzurované aby zakryli skutočný cieľ Spojených štátov – „podriadiť“ si Rusko cestou rozmiestnenia atómových odpaľovacích zariadení na ukrajinskom území, píše americký politický komentátor Erik Zjuss.  

„Americké vydavateľstvá sú kontrolované a cenzurované a dokonca aj tie organizácie, ktoré žiarlivo ochraňujú americké mediálne štruktúry, skryli pred americkou verejnosťou Barackom Obamom pripravený štátny prevrat na Ukrajine vo februári 2014, výsledkom ktorého bolo zvrhnutie demokraticky zvoleného prezidenta a jeho zámenou na ukrajinských nacistov“, píše politológ a ďalej tvrdí, že sa to zrejme deje preto, lebo „americká aristokracia vykúpila všetky hlavné a alternatívne informačné médiá“.

„Amerika sa snaží podriadiť si Rusko a rozmiestniť svoje atómové rakety na jeho hraniciach. No a americké spravodajské mediálne agentúry robia všetko možné, aby toto všetko ukryli pred americkým ľudom“, tvrdí Zjuss.

Podľa ria.ru, 31. marec 2015

Donbas sa odtrhol od Ukrajiny už pred vyše dvadsiatimi rokmi

Na referende 11. mája 2014 si Donbas urobil svoju voľbu a zahlasoval za nezávislosť Doneckej ľudovej republiky a Luganskej ľudovej republiky. Urobil tak hrubú čiaru oddeľujúcu ho od ostatnej Ukrajiny. Lenže...

... málokto si pamätá, že prvý pokus o odtrhnutie od "nezaležnoj" Donbas urobil už 27. marca 1994. A presne, ako aj v 2014-tom, ľudoa taktiež vyhlásili svoje práva: hovoriť po rusky, tradície svojich hrdinských predkov, žiť podľa svojich a nie Haličanmi nanútených pravidiel. Lenže vtedy si prejav vôle ľudu nikto nevšímal.

Na referende sa tak ocitlo viacero otázok - o federatívnom usporiadaní Ukrajiny, o ruskom jazyku, ako druhom štátnom, a za účasť Ukrajiny v predchodkyni súčasnej Colnej únie (Parlamentné zhromaždenie štátov SNŠ). Ľud kladne podporil všetky tri tieto otázky.

Viac:  http://www.kp.ru/daily/26359/3241452/

Podľa kp.ru, 27. marec 2015

 

Ruská jasnovidka predpovedala haváriu A320

Veštkyňa Darja Mironova poskytla televízii REN TV rozhovor, v ktorom už v decembri vyhlásila, že na jar ľudstvom otrasie letecká katastrofa s veľkým počtom obetí. "Budú dve letecké katastrofy, ktoré si treba uvedomiť. Ja neodporúčam ďaleko cestovať. Stane sa ešte jedna veľká katastrofa na vode. Nemá spojitosť s Ruskom, no i tak sa udeje. Sú to veľké a vážne tragédie", - cituje Darju Mironovu televízia.

Originál: http://www.dni.ru/showbiz/2015/3/27/299066.html

dni.ru, 27. 3. 2015

 

Berezovského zabili pretože išiel Putinovi odovzdať dôkazy pokusu o štátny prevrat

Pred dvomi rokmi 23. 3. 2013 našla britská polícia obeseného Borisa Berezovského v priestoroch, ktoré patrili jeho bývalej partnerke Galine Bešarovej. Podľa oficiálnej verzii sa utečený oligarcha tesne pred smrťou nachádzal vo zvláštnej depresii vraj kvôli dlhom. A že vraj preto si vzal život. Noviny Komsomolskaja pravda sa stretli s riaditeľom súkromnej bezpečnostnej Sergejom Sokolovom, ktorá oligarchu dlhé roky ochraňovala.

Na svojich účtoch mal miliardu dolárov.

Mnohí experti sa zhodli, že tam sa nebolo možné obesiť. Nevydržal by to materiál, no britská polícia trvala na tejto verzii.

- Som presvedčený, že ide o prácu západných špeciálnych služieb. Ak je smrť Berezovského pre vás záhada, tak pre mňa je to vylúštený rébus. Borisa Abramoviča zabili kvôli tomu, že vlastnil istú tajnú informáciu a chystal sa ju zverejniť. Toto nie sú moje dohady, ja o tom viem absolútne presne..

Hovorili, že Berezovskij bol zničený a zlomený kvôli dlhom.

- Verte mi, Boris Abramovič nebol chudobným človekom! Po jeho úmrtí sa zrazu začali šíriť reči, že Berezovskij tak schudobnel, že dokonca nemá ani na letenku. Vraj si požičal pár stovák dolárov od známeho podnikateľa. Toto je klamstvo. Na moment úmrtia mal na účtoch okolo miliardy dolárov. Zrejme súhlasíte, že z toho sa naozaj dá krásne žiť. Áno, už si síce nemohol dovoliť také jachty, ako má Abramovič, no neschudobnel.

Viac:  http://www.kp.ru/daily/26359.3/3239812/

Podľa kp.ru, 25. marec 2015

 

Nemecký politológ: USA Ukrajinu potrebujú ako bojové pole bitky s Ruskom

Ukrajina je pre amerických politikov vytúženým bojovým poľom s Ruskom vyhlásil nemecký sociológ a politológ Arno Klenne v internetovom vydaní Telepolisu.

Expert v článku vysvetľuje prečo USA vyzývajú vyzbrojiť Kyjev. Americkí generáli v NATO vraj dávno chcú rozvinúť "druhý front" ukrajinského konfliktu na území Európy a zrejme ťažko budú Minské dohody chápať seriózne.

Medzi americkými politikmi vraj dominuje snaha prostredníctvom "hybridnej vojny" okolo Ukrajiny posilniť svoju vojenskú prítomnosť a takýmto spôsobom zostriť geopolitickú konfrontáciu s Ruskom, vysvetľuje Klenne.

Washington sa netrápi nad tým, že rozdiely v americkej a európskej politike vo vzťahu k Rusku sú čoraz zjavnejšie. USA to považujú za svojvôľu Európy.

Klenne si tiež myslí, že USA si môžu dovoliť netrápiť sa nad tým, že "Ukrajina, ako bojové pole" bude mať pre ne zhubné následky: "Kyjev sa nachádza ďaleko od Washingtonu".

A okrem toho, USA nie sú na rozdiel od Európy závislé na Rusku ani ekonomicky a ani energeticky, hovorí. Negatívne následky sankcií sa USA netýkajú, všetky náklady ukrajinského konfliktu padnú na plecia najbohatších štátov Európy.

USA vraj dúfajú, že pomocou dodávok výzbroje na Ukrajinu vyprovokujú dodatočné ekonomické problémy pre Rusko, následkom toho stratí občiansku dôveru aj V. Putin a následkom toho sa udeje prechod moci k nejakému "Jeľcinovi". Rusko má totiž stratiť svoj význam ako geopolitický súper USA ako možný dlhodobý partner Číny.

Arno Klenne tiž zdôrazňuje, že o obyčajných Ukrajincoch, bez ohľadu na to, koho podporujú - Kyjev alebo domobrancov, sa neuvažuje. Tí sa stávajú len obeťou politiky, ktorá zmenila násilie rôznych foriem na normu života vo svete.

Podľa ria.ru, 26. marec 2015

 

V prístupe USA k Ukrajine a k Jemenu sú vidieť dvojaké štandardy

Tým, že Spojené štáty americké podporujú utečeného prezidenta Jemenu a nepodporili utečeného prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviča, prezrádzajú, že konajú podľa dvojakých štandardov: jednu i druhú situáciu pritom bolo možné riešiť rozhovormi, vyhlásil minister zahraničia RF Sergej Lavrov.

"Vyzerá to tak, že treba využiť ostatné klišé: očividné dvojaké štandardy, i keď, my sme to, samozrejme, nechceli ani to, čo sa deje v Jemene i na Ukrajine.", - povedal Lavrov.

Podľa evrazia.org, 26. marec 2015

 

M. Jemeľjanov: Ak Američania začnú vyzbrojovať Ukrajinu, my vyzbrojme domobrancov a vráťme Putinovi právo zaviesť vojská na Ukrajinu

"Ak USA reálne začnú dodávať smrtiacu výzbroj na Ukrajinu, my musíme bez ostychu začať podporovať domobrancov, vrátane výzbrojou a vrátiť prezidentovi právo zaviesť vojská na územie Ukrajiny", -  cituje prvého zástupcu frakcie "Spravodlivé Rusko" v Štátnej Dume RF Michaila Jemeľjanova agentúra Interfax.

Podľa Jemeľjanova konanie ruských úradov musí byť v takýchto situáciách "absolútne rozhodné, pretože si nemôžeme dovoliť vytvoriť na Ukrajine medzinárodného a po zuby vyzbrojeného bojovníka orientovaného proti Rusku".

Vyhlásenie washingtonského Bieleho domu o dodávkach smrtiacich zbraní považuje poslanec za provokačné. "Tieto vyhlásenia sú svedectvom toho, že USA vôbec nemajú záujem na deeskalácii konfliktu na Ukrajine. Naopak, čím dlhšie tam bude trvať vojna, tým je to pre USA lepšie".

Podľa evrazia.org, 24. marec 2015

 

Európa príliš zdržanlivo reaguje na výpady neonacistov

Európske štáty niekedy až príliš zdržanlivo reagujú na výpady a konanie neonacistov, vrátane na Ukrajine a v Baltskom regióne, nazdáva sa splnomocnenec ruského ministerstva zahraničia pre ľudské práva Konstantin Dolgov.

„Myslím, že oni sú si toho v plnej miere vedomí, lenže, žiaľ, niekedy až príliš upjato reagujú na konanie a výpady neonacistov. – na Ukrajine, v Baltskom regióne, v niektorých iných štátoch Európy“, - povedal Dolgov pre Russia Today.

Podľa ria.ru, 24. marec 2015

 

Poľský poslanec hovorí, že Porošenko rozpútava 3. sv. vojnu a mal by zájsť k lekárovi

"Prezident Porošenko stratil kontrolu nielen nad Ukrajinou, ale aj nad sebou samým. Okrem iného on začal občiansku vojnu na Ukrajine (...) a teraz chce, aby celý svet za neho vyťahoval horúce gaštany z ohňa! Teraz sa dozvedám, že Porošenko so svojimi špinavými čižmami chce pošliapať zástavu FIFA a MOV. Zdá sa mi, že tento človek by už mal zájsť k lekárovi (a aj všetci, ktorí ho ešte berú vážne - pozn. red.). Ukrajinskí športovci vybojovali v Soči medaily... Porošenko by nemal miešať šport do politiky!"

Poľský poslanec Jan Tomaševski na konštatovanie, že "Rusko vtrhlo na Krym a na Donbas", reagoval:"Prepáčte, a kto s tým začal? Nezačala sa nahodou občianska vojna v Kyjeve na Majdane? A vôbec... Prečo my uznávame jedny referendá a iné nie? Ak bolo na kryme referendum, pričom, pokiaľ mi je známe, ono sa tam uskutočnilo nielen v roku 2014, tak my ho nemusíme priznávať?

Poznámka redakcie:

Krym využil po rozpade ZSSR zákon o rozpade ZSSR, na základe ktorého všetky autonómne republiky môžu dostať samostatnosť, ak si to v referende občania vyžiadajú. Krym to v roku 1991 uskutočnil, ľudia zahlasovali o odtrhnutí od Ukrajiny, no Kyjev to odignoroval. V podstate tým porušil zákon o rozpade ZSSR. 

Podľa topwar.ru, 20. marec 2015

 

Vyháňanie diabla z USA: Musíme „očakávať neočakávané“

Jediná zostávajúca superveľmoc prudko stráca svoju váhu a význam. Ak donedávna len USA, podporované svojimi vazalmi, mohli tvoriť pravidlá hry, tak teraz to isté začínajú robiť Rusko a Čína. Rusko tu silovo prikrýva „strechu“ a Čína plní úlohu globálneho hospodárskeho subjektu.

Samostatne sa zatiaľ nemôžu USA postaviť, no spolu majú omnoho vyšší potenciál ako Američania. A ak tomu prirátame partnerov Ruska a Číny, tak tento potenciál je už omnoho významnejší, ako západný. A to napriek tomu, že obyčajný človek to, na rozdiel od svetových elít, zatiaľ nevidí.

Čiže ak USA niečo nepodniknú, ich postavenie vo svete sa o 3-5-7 rokov bude dať porovnať so severnou Austráliou s atómovými raketami.

Podľa vz.ru, 20. marec 2015

 

BRICS si musí vytvoriť svoju ratingovú agentúru

"...jej základom môže byť aj čínska Dagong", - vyhlásil prezident Obchodnej a priemyselnej komory Ruska Sergej Katyrin, ktorý bude od apríla predsedať výkonnej rade BRICS. "My naozaj cítime nevyhnutnosť, aby sa riziká a prednosti štátov BRICS posudzovali omnoho profesionálnejšie a objektívne", - povedal.

Upozornil na to, že na existujúce medzinárodné agentúry je veľa otázok, konkrétne spojených s nedávnym znížením ratingov RF.

"Pri všetkej úcte voči existujúcim ratingovým agentúram, ktoré často akceptujeme, nemôžeme súhlasiť so súčasným znížením ratingu RF. Chápali sme keď sa podobné rozhodnutia prijímali agentúrami pred vyše 20 rokmi, keď sa "lámal" Sovietsky zväz. Vtedy bolo naozaj všetko rozrušené. No prisvojovať rovnaké ratingy aj terajšiemu Rusku... Asi tu fungujú nejaké izmy, asi politická podpora. S takýmto rozhodnutím nemôžeme súhlasiť", - poznamenal Sergej Katyrin.

Podľa ria.ru, 20. marec 2015

 

Už sa to začalo! "Za zlý život na Ukrajine sú zodpovední židia, ktorí uchvátili moc"

V dnešnom prehľade tlače o udalostiach na Ukrajine by nebolo nič výnimočné, ak by sa neobjavil názor jednej obyvateľky Rovenskej oblasti (noviny "Rivne Večirne" ju nazývajú Ľjubov Ukrajinčuk), ktorá na verejnom zhromaždení dokazovala: v tom, že na Ukrajine sa zle žije, sú vinní židia, ktorí zachvátili moc.

Na tieto slová okamžite zareagovali miestni židia, ktorých spoločenstvo v Rovenskej oblasti nie je príliš veľké a tvoria ho hlavne starší ľudia. "Po takomto vystúpení ešte, nedaj Boh, dôjde k výzvam biť židov", - vyhlásil predseda židovskej komunity Gennadij Fraerman. "O tomto prípade budem informovať židovskú obec v Kyjeve. Moc si volil národ, tak v čom je tu vina židov?".

Podľa regnum.ru, 18. marec 2015

 

Cunningham: Tým , že podporila Kyjev, je Merkelová spolupáchateľkou prepisu histórie

Nemecká kancelárka Merkelová ukázala "superfalošnosť" tým, že vyzývala vedenie Japonska aby nezatváralo oči pred vojnovou minulosťou", kým jej osobné odmietnutie účasti na slávnosti 9. mája v Moskve je časťou poplašnej tendencie  prepisovania histórie 2. sv. vojny, myslí si spisovateľ a novinár (v časopise Strategic Culture Foundation) Finnian Cunningham.

"Ide o časť systematickej ideologickej tendencie, podľa ktorej sa zločiny nacistického Nemecka i tých, ktoré ho podporovali, prepisujú a postupne zmenšujú. No a hrdinská úloha Ruska sa z histórie postupne vytratí", - uvádza.

Osobitný impulz tomuto historickému revizionizmu pridáva aj to, že na čele geopolitickej kampane konfrontácie s Ruskom je Západom podporovaný neonacistický režim v Kyjeve, - zdôrazňuje Cunningham.

Veľký význam "v podpore nacistického režimu v Kyjeve a aj jeho pokusov vybieliť zločiny nemeckého nacizmu, má aj odmietnutie Merkelovej zúčastniť sa slávnosti 9. mája", - dodáva.

Viac:  http://ria.ru/world/20150317/1052887605.html

Podľa ria.ru, 16. marec 2015

 

Ekonomický kontrast Krymu a Ukrajiny je už po roku ohromujúci

Kým nacionalistická moc v Kyjeve zanechaáva po sebe samé ruiny, dnes už opäť ruský Krym kvitne pred očami. Životná úroveň obyvateľov je podstatne vyššia ako u ukrajinských susedov. V komentároch miestnych ľudí sa taký skok k lepšiemu  vyjadruje slovom "ofigeť!" (voľný preklad - až na zbláznenie nečakané).

Čím žila Ukrajina v poslednom roku? Finančnou krízou, rekordnou devalváciou, energetickou krízou, úmrtím priemyslu a na rade je aj chradnutie poľnohospodárstva, ktoré bolo jedniným faktorom, na ktorý sa dalo spoliehať. Ukrajinu okrem toho oblieha ďalšia vlna boja oligarchov za svoje "územia" a občianska vojna.

Obyvatelia Krymu sa už na to pozerajú zo strany a zároveň si uvedomujúc správnosť svojho rozhodnutia zo 16. marca 2014.

Podľa vz.ru, 16. marec 2015

 

Marine Le Pen navrhla futbalistovi Ibrahimovičovi "zmiznúť z Francúzska"

Predstaviteľka strany "Národný front" Marine Le Pen navrhla všetkým kritikom Francúzska zmiznúť za hranice štátu. Takto zareagovala na slová Zlatana Ibrahimoviča o rozhodcoch vo francúzskom šampionáte, uvádza Goal.com.

"Tí, ktorí považujú Francúzsko za "posratú" krajinu, môžu odtiaľto zmiznúť. Je to veľmi jednoduché", - vyhlásila.

Podľa lenta.ru, 16. marca 2015

 

Jens Stoltenberg: NATO nebude ochraňovať Ukrajinu

Generálny tajomník NATO J. Stoltenberg vyhlásil, že aliancia nebude zasahovať do konfliktu v Donbase a nemôže garantovať bezpečnosť Ukrajine - štátu, ktorý nie je členom Severoatlantickej aliancie.

"Ukrajina nie je členom NATO, medzi Ukrajinou a členmi NATO je rozdiel, aliancia zaručuje bezpečnosť len svojim členom", - cituje ho Russkaja vesna. Stoltenberg pri tom vyjadril znepokojenie NATO konaním Ruska, čo znamená, že Kyjevu bude naďalej poskytovaná politická podpora.

Podľa evrazia.org, 16. marec 2015

 

Raketové možnosti Ruska rastú, Rogozin ironicky vyjadril USA úprimnú sústrasť

Vicepremiér RF Dmitrij Rogozin ironicky okomentoval vyhlásenie veliteľa amerického velenia vzdušno-kozmickej obrany severnej Ameriky (NORAD) Williama Gortneyho o raketových možnostiach Ruska. "V Amerike s obavami zaregistrovali rastúce možnosti RF na raketové zadržiavanie. ˇUprimnú sústrasť, ja vás chápem", - napísal na Twitter.

Nedávno William Gortney povedal, že možnosti Ruska na raketové zadržiavanie rastú, čo sa môže prejaviť v dodatočných ťažkostiach pri obrane územia USA od potenciálnej hrozby.

Podľa ria.ru, 13. marec 2015

 

Rusko úplne pozastavuje Dohodu o konvenčných silách v Európe

Rusko sa rozhodlo úplne pozastaviť svoju účasť v zasadnutiach spoločnej konzultačnej skupiny v rámci Dohody o konvenčných silách v Európe, vyhlásil vedúci delegácie RF na rozhovoroch vo Viedni o otázkach vojenskej bezpečnosti a kontroly nad výzbrojou Anton Mazur.

"Ruská strana počas mnohých rokov robila všetko možné na podporu životaschopnosti režimu kontroly nad konvenčnou výzbrojou. Bolo tiež iniciátorom rozhovorov o adptácii Dohody... ratifikovala Dohodu o adaptácii", - hovorí sa vo vyhlásení, nachádzajúcom sa na stránke ruského MZV.

"Žiaľ, štáty NATO fakticky obchádzajú články Dohody... spôsobom rozširovania aliancie, a zároveň vymyslami bránia nadobudnutia účinnosti o adaptácii, - poznamenal Mazur. - Tento smer, ktorý je uskutočňovaný napriek mnohým našim upozorneniam o jeho škodlivosti pre režim konvenčnej výzbroje, dospel k nevyhnutnému výsledku - k pozastaveniu účinnosti Dohody o konvenčných silách RF v roku 2007".

Podľa vz.ru, 10. marec 2015

 

Koniec bridlicového plynu v Európe - alebo - Vitajte v Gazprome!

Rozprávka o bridlicovom plyne v Európe skončila. V sobotu 31. 1. 2015 zastavila prieskum v Poľsku aj posledná spoločnosť Chevron (už pred ňou to "zabalili" ExxonMobil, Total a MarathonOil). Bridlicové projekty sa teda zastavili nielen v Poľsku, ale aj v Rumunsku, Litve a na Ukrajine. Poľsko bolo poslednou krajinou, v ktorej Američania chceli nájsť ložiská bridlicového plynu.

Najsmiešnejšie dopadla Litva. Podľa predpovediam mali mať jej dve ložiská zásoby 120 miliárd kubíkov, čo jej pri vlastnej trojmiliardovej spotrebe malo vystačiť na 40 rokov. Lenže jediná spoločnosť, ktorú Litvania k "ložiskám" pustili zrazu kardinálne odvolala svoju žiadosť nakoľko sa ukázalo, že Litva nemá ŽIADNY pridlicový plyn.

Svetové zásoby bridlicového plynu sa zatiaľ najviac (52%) nachádzajú na území USA, v Brazílii (21%), v Rusku (11%) a po 5% má Čína a Austrália.

Nejaké malé náleziská  sa nachádzajú v Kanade, Bulharsku, Veľkej Británii, NSR, Francúzsku, Španielsku, Rakúsku, Švédsku, Taliansku a na Ukrajine.

Podľa regnum.ru, 10. marec 2015

 

Svet stojí pred zadržiavaním USA a nie Ruska

Ľudstvo by sa malo zamyslieť nad zadržiavaním nie Ruska, ale Spojených štátov amerických, ktoré majú základne po celom svete a vojenský rozpočet vyšší, ako dovedna všetky veľké priemyselné krajiny, uvádza americký časopis Counterpunch.

Pokusy rozšíriť NATO a EÚ do hraníc s Ruskom nemajú podľa neho nič spoločné s demokraciou a sú len zakrývaním za ňu imperiálnych ambícií.

Counterpunch tiež predpokladá, že už neexistujú žiadne pochybnosti o účasti USA a ich európskych spojencov na prevrate na Ukrajine, ktorý sa konal pred rokom. Reakciu Ruska časopis považuje za zdôvodniteľnú. „Len si predstavte, čo by sa stalo, ak by sa ruskí politici vydali do Mexika a usilovali sa tam vyvolať antiamerické protestné hnutie, zvrhnúť zákonne zvolenú vládu a zamenili ho za proruské“, - vysvetľuje titul svoju pozíciu.

To, že USA majú po celom svete vyše tisíca vojenských základní a rozpočet vyšší „ako všetky priemyselne rozvinuté národy dovedna“, nasvedčuje: svet stojí pred problémom zadržiavania USA a vôbec nie Ruska.

Podľa vz.ru, 9. marec 2015

 

USA sa nevedia zmieriť s rolou "piateho kolesa"

USA sa nedokážu zmieriť, že sa ocitli na okrajin mierového procesu na Ukrajine, preto sa pokúšajú preinačiť výsledky minských dohôd. Stávajú sa tak "piatym kolesom na voze" normandského formátu, nazdáva sa predstaviteľ štátnej Dumy Sergej Naryškin.

Minské dohody podľa neho do mnohých zasiali nádej, že mierové riešenie na Ukrajine je blízko, navyše po ich schválení Bezpečnostnou radou OSN. Do úplného vyriešenia konfliktu je však ďaleko, no nielen kvôli tomu, že sa stále porušuje režim zastavenia paľby

Vo svojom článku v "Rossijskoj gazete" Naryškin poznamenáva, že "hlavná hrozba pre mier opäť prichádza spoza oceánu - pretože Európania si dovolili zaobísť sa bez Američanov, ktorí sa nedokážu zmieriť, že sa zrazu ocitli na okrajin mierového procesu"

"Toto im nijako nezapadá ani do ďalších plánov vojensko-priemyselného komplexu USA, ani do pátosu "výnimočnosti", ktorým sa napája vyššie vedenie tohto štátu. Dohody "štvorky" lámu plány piateho, zákulisného hráča", - píše predstaviteľ Dumy.

Tu treba podľa neho hľadať príčiny "nelogických a neaktuálnych pohybov Spojených štátov", takých ako výcvik ukrajinských vojakov inštruktormi z USA, ako vyhlásenia USA o dodávkach smertiacich zbraní, ako predlžovanie protiruských sankcií i nátlak na Európsku úniu.

"Nezabúdajme, že pod strechou tzv. euroatlantických organizácií operuje veľká armáda amerických činiteľov, pretláčajúcich riešenia, ktoré sú výhodné pre štátny department (USA), neustále zabúdajúc, že výplatu dostávajú od európskych daňových poplatníkov. Hovorím o tom preto, že už neraz som narazil na "plody" ich práce i v PZRE i v ďalších podobných štruktúrach. No a v pokusoch preinačiť a revidovať výsledky minských dohôd teraz vidím niečo podobné. Ajhľa ho, "piate koleso", - píše Naryškin.

Podľa ria.ru, 10. marec 2015