Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Majdan po roku - Ukrajina "na kolenách"

Výsledkom Majdanu je, že Ukrajinu "sklonili na kolená": hospodárstvo je na hrane krachu, výroba katastroficky klesá, hrivna sa znehodnocuje, politický systém je paralizovaný a krajina je da facto rozdelená, vyhlásil pre Sputnik News profesor filiálky univerzity New Yorku v Prahe Vlad Sobell. "Revolúcia na Majdane a jej následky, sú nepochybne absolútnou antropogénnou katastrofou",- vyhlásil profesor v Sputnik News.

Profesor sa nazdáva, že pokračuje "neľútostná expluatácia" Ukrajincov, pričom korupcia v štáte zostáva na hrozivej úrovni - v tejto otázke to vraj môže byť ešte horšie, ako za Viktora Janukoviča.

Navyše Západ bude i naďalej aktívne vyťahovať aktíva z Ukrajiny pod zámienkou nevyhnutnosti privatizácie.

Komentujúc politické rozpory medzi súčasnými predstaviteľmi kyjevskej moci expert poznamenáva, že bez masovej podpory v Rade, v ktorej teraz prevláda proeurópska koalícia, Ukrajina môže padnúť do neototalitarizmu.

Základné elementy takého systému na Ukrajine vraj už existujú: teror ultrapravicových skupín, propaganda v médiách, ideologické spracúvanie obyvateľstva, zamlčiavanie údajov o vojenských stratách atď.

Podľa ria.ru, 23. február 2015

 

Podmoskovské Protvino sa pripravuje na nával onkologických pacientov

"Už koncom tohto mesiaca sa začnú skúšky protónového terapeutického komplexu, ktoré, ak budú úspešné, umožnia uskutočniť obrovský skok pri liečení onkologicky chorých", - vyhlásil tvorca unikátneho aparátu Vladimír Balakin.

Predklinické testy metód laserovej terapie sú už odskúšané na myšiach, zariadenie sa dá použiť aj na liečenie ľudí a koncom februára skúšobnou liečbou prejde prvých 10 pacientov, prezradil Balakin v rozhovore s náčelníkom štátnej kontroly nad zdravotnou starostlivosťou Tatianou Vituševovou. 

"Ak bude liečba úspešná, myslím, že s veľkou pravdepodobnosťou si ju zaželá absolvovať veľký počet ľudí. Zariadenie umožňuje ožiariť nádor pri minimálnom zásahu zdravého tkaniva", - poznamenala Vituševa. - Čiže do mesta začnú prichádzať rady návštevníkov. Preto je treba aby sa miestne úrady už teraz pripravili na nastoľovanie poriadku a komfortného pobytu". 

Podľa regnum.ru, 19. február 2015

 

Maďarský premiér nazval Tuska "podporovateľom" antiruskej politiky

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán nazval šéfa Európskej únie Donalda Tuska "podporovateľom" protiruskej politiky, vyhlásiac, že rozkol EÚ vo vzťahu k spolupráci s Moskvou má zásadný charakter. "Naším názorom je, že bez spolupráce s Ruskom nedosiahneme vytýčené ciele", - cituje Orbána TASS.

Európa je podľa neho rozdelená na dva tábory, jeden z nich si myslí, že spolupráca s Ruskom je nevyhnutná. Orbán poznamenal, že takúto pozíciu zastáva aj Rakúsko, Česko a Slovensko. Tusk je podľa neho predstaviteľom opačného táboru, je "podporovateľom" antiruskej politiky. "Rozkol v EÚ je veľmi hlboký a má zásadný charakter", - povedal.

Podľa vz.ru, 18. február 2015

Definitívne výsledky ankety - Najhorší rusofóbi Slovenska

V dňoch 29. januára - 17. februára uskutočnila Slovensko-ruská spoločnosť medzi čitateľmi www.srspol.sk anketu s názvom "Najhorší rusofóbi Slovenska". Naši čitatelia mohli vyplniť anketu v šiestich uvedených kategóriách a odovzdať ju osobne alebo elektronicky.

Konečné výsledky ankety "Najhorší rusofóbi Slovenska":

Najhorší rusofób - fyzická osoba:

1. Alexander Duleba                  70 (bodov)

2. Ivo Samson                           38

3. Martin Bútora                        34                                                                              

Najhorší rusofób - politik:

1. Andrej Kiska                         103

2. František Šebej                     97

3. Miroslav Lajčák                     38

 

Najhorší rusofób - novinár:

1. Štefan Hríb                            92

2. Peter Schutz                          80

3. Petra Procházková                 34

 

Najhorší rusofób - organizácia:

1. Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA)      52

2. Inštitút pre verejné otázky (IVO)                                  30

3. Ministerstvo zahraničných vecí SR (MZV)                       25

 

Najhorší rusofób - politická strana:

1. SDKÚ-DS                              105                                                                                        

2. Sloboda a solidarita                76

3. Most – Híd                            37

 

Najhorší rusofóbi - médiá: *

1. Sme                                     128

2. Týždeň                                 33

3. RTVS                                    32

           

* Veľmi často sa objavilo konštatovanie, že takmer všetky naše médiá sú rusofóbne (všetky médiá, glajchšaltung, mainstream, celá tlač, a pod.), dokopy 36 bodov.  

Podľa srspol.sk

 

Marine Le Pen vyzvala EÚ priznať Krym ruským

Prezidentka národného frontu Francúzska Marine Len Pen v rozhovore pre poľský titul Do Rzecy v pondelok 16. februára vyzvala, že francúzske úrady musia oficiálne uznať pripojenie Krymu k Rusku. Podľa portálu sieťovej vojny Rossija-3 líderka francúzskych národniarov pri tom poznamenala, že Rusko je prirodzeným spojencom Európy, kým  štáty EÚ sú "pešiakmi v hre za sféry vplyvu medzi USA a Ruskom".

"Západ od samého začiatku tohto konfliktu narobil veľa chýb. Pri rozhovoroch o asociačnej dohode s Kyjevom bolo treba za rokovací stôl pozývať aj Rusko. Vylúčenie Moskvy z týchto rozhovorov znamená odmietanie histórie, odmietanie koreňov ukrajinského národa.

Myslím, že francúzska vláda musí priznať pripojenie Krymu. Podľa mňa, inej cesty niet. Navyše sa to udialo v čase, kedy sa moc v Kyjeve zmenila nezákonným spôsobom. Mali sme do činenia s prevratom. Neonacistickí bojovníci zorganizovali na Ukrajine revolúciu, zhodili zákonnú vládu. To sa dalo čakať. A národ, žijúci v strachu, sa hodil do náručia tej krajiny, odkiaľ vzišiel, pretože, ako viete, Krym bol súčasťou Ukrajiny len 60 rokov.

Európske štáty sú teraz preplnené falošnou propagandou. V Bruseli si myslia, že súčasné ukrajinské úrady majú právo strieľať do svojho ľudu. Pritom sa však na vojnu s bojovníkmi v Sýrii nazerá ako na "strieľanie vlastného národa".

Rusko je prirodzeným spojencom Európy, no jej vzťah k nemu je horší, ako za čias Sovietskeho zväzu. Západné médiá nazývajú Vladimíra Putina "diktátorom". Existuje určitý nesúlad v tom, ako sa francúzski lídri plazia pred kráľmi Saudskej Arábie, no pritom Putina neverejne nazývajú "diktátorom".

Rusko je veľká krajina, je to veľký národ, s ktorým má Európa veľa spoločných strategických záujmov. S Ruskom treba komunikovať", - vysvetlila svoju pozíciu Marine Le Pen.

Podľa evrazia.org, 17. február 2015

 

Poznámka:

V tejto súvislosti si treba všimnúť aj slovenskú dvojtvárnosť lebo jediný, kto sa u nás verejne zastal legálneho prezidenta Ukrajiny, okrem predstaviteľov Slovensko-ruskej spoločnosti, bol Marián Kotleba. Slovenskí pštrosí "demokrati" aj pri tomto preukázali, že ak treba robiť čosi normálne, tak stiahnu uši. Len aby po nich od kohosi nedostali.

A tak v OSN prejavili svoj zásadový dvojtvárny a falošný postoj a pri rezolúcii odsudzujúcej neofašizmus sa verní tradícií posledných rokov i v decembri 2014 stiahli a zdržali sa hlasovania.

 

V roku 2014 Rusko dodalo Indii vojenskú techniku za 4,7 mld. USD

K dnešným dňom tvorí sovietska, ruská alebo spoločne vyrobená technika v indických pozemných silách 40 %, v indickom letectve 80 % a v indickom námorníctve 75 %. Celkovo majú indické ozbrojené sily 70 % sovietskej a ruskej výzbroje.

Vojenskotechnická spolupráca Indie a Ruska prebieha neustále. Ostatnou správou RIA Novosti je, že Rusi dodali Indii už vyše 100 reaktívnych motorov RD-33. Tie sa používajú do stíhačov MiG-29 a svoju spoľahlivosť preukázali aj v horúcom indickom podnebí.

Podľa ria.ru, 18. február 2015

 

Slováci, obávajúci sa vojny s Ruskom, masovo odmietajú vojenskú službu

Vyhlásenie predsedu vlády R. Fica o možnej vojne s Ruskom malo za následok, že vyše 12 tisíc slovenských povolancov napísalo vyhlásenia o odmietnutí služby v armáde, ktorá má len 14 tisíc vojakov, píše poľská Gazeta Wyborcza.

"Slovenský premiér Fico efektívne vystrašil svojich spoluobčanov vojnou s Ruskom. Teraz Slováci masovo odmietajú vojenskú službu" cituje vydavateľstvo RT.

Robert Fico v posledných dňoch neraz hovoril, že vojna na Ukrajine sa môže rozšíriť na Slovensko. "My nemôžeme jednotlivým štátom NATO zakázať dodávky zbraní na Ukrajinu. No toto privedie k vojne", - upozornil na samite Rady EÚ v Bruseli.

Podľa vz.ru, 17. február 2015

 

Sýrske vojská pretrhli dvojročnú blokádu

Sýrska armáda prerušila dvojročnú blokádu šítskych mestečiek Nobel a Az-Zachra, nachádzajúcich sa na severovýchod od mesta Haláb, uvádza agentúra Sputnik.

Uvedené mestá obývajú predovšetkým šiíti. Sýrskej armáde pri úspechu pomáhali miestni domobranci a kurdské sily.

Podľa ria.ru, 17. február 2015

 

Rusi vynašli recept na palivo pre hyperzvukové rakety

Rusmi vynájdený recept umožní prekonať rýchlosť 5 Machov, oznámil dnes TASS námestník MO RF armádny generál Dmitrij Bulgakov a uviedol, že teraz sa už pracuje na výrobe paliva pre hyperzvukové aparáty.

"Receptúra bola vytvorená, a energia, ktorá je naakumulovaná v tomto palive umožní našim aparátom prekonať rýchlosť 5M."

Podľa nvo.ng.ru, 17. február 2015

 

Orbán: Maďarsko má záujem o tranzit plynu cez Turecko

Budapešť je zainteresovaná na realizácii projektu tranzitu plynu RF cez Turecko do Grécka, Macedónska, Srbska a Maďarska (všimnime si úplne je vynechané Bulharsko - pozn red.)

"Južný prúd, žiaľ, padol. (No) Maďarsko je absolútnym stúpencom  na pokračovanie investícií", - vyhlásil Orbán. Maďarsko má podľa neho "dvojnásobnú zodpovednosť (za tranzit plynu), pretože Srbsko dostáva plyn na svoje prežitie cez Maďarsko".

"Včera večer som hovoril s premiérom Srbska o možnosti riešenia (tejto otázky). Maďarsko i Srbsko majú určité návrhy. Hovorili sme o tom s Gréckom", - povedal Orbán. Zdôraznil výhodu tureckého projektu plynovodu, ktorý privedie plyn cez Grécko, Macedónsko, Srbsko a Maďarsko.

Podľa ria.ru, 17. február 2015

 

Putin o možných dodávkach zbraní na Ukrajinu.

Veď už sa dodávajú!

"Podľa našich zistení zbrane sa už dodávajú", - povedal Putin na tlačovej konferencii po rokovaní s premiérom Orbánom v Budapešti, odpovedajúc na otázku o ruskej reakcii na možnosť dodávok zbraní Ukrajine.

Podľa ria.ru, 17. február 2015

 

Ukrajinské médiá sú vystrašené z vyhlásenia Zacharčenka o dobytí Charkova

"Ak kyjevské úrady nebudú dodržiavať podmienky minských dohôd, ak neodtiahnu svoju techniku od našich hraníc, ak neprepustia našich zajatcov a budú pokračovať v bombardovaní našich miest, tak my sa na to, pochopiteľne, nebudeme len tak pozerať a vyčkávať. V prvom rade jednoducho zlikvidujeme debaľcevský kotol s ukrajinskými vojakmi, kde ich je teraz 6 - 8 tisíc. No a potom odoberieme protivníkovi Mariupoľ a keď to urobíme, nasadíme všetky sily na dobytie Charkova", - uvádza Zacharčenkove slová UNN.

Zacharčenko okrem toho poznamenal, že Charkov bude dobytý v každom prípade, pretože tam žijú ľudia, ktorí čakajú na "oslobodenie od okupantov".

"Nás tam čakajú. Máme tam veľa svojich. Keď bude treba, vstúpia do zbrane a začnú zabíjať fašistov", - vyhlásil Zacharčenko.

Podľa topwar.ru, 17. február 2015

 

Američania nazvali Rusko hlavným nepriateľom USA

Rusko je na čele ratingu „hlavných nepriateľov“ USA, za posledný rok sa rady stúpencov tohto názoru zdvojnásobili.

Podľa Gallupovho prieskumu takýto názor má 18 % Američanov. Pred dvomi rokmi to boli len 2 % a v toku 2014 – 9 %, uvádza RIA Novosti.

Ďalšie miesta patria: KĽDR (15 %), ČĽR (12 %), Irán (9 %) a Irak (8 %). V roku bola „hlavným nepriateľom“ Čína.

Ďalší prieskum, o kritickej hrozbe pre životné záujmy USA, vytvoril toto poradie: Islamský štát a medzinárodný terorizmus – 84 %,  získanie Iránom atómovej zbrane – 77 %, vojenská sila KĽDR – 64 %. Ruská vojenská moc obsadila so 49 % piatu pozíciu.

Vzájomná nevraživosť oboch mocností rastie paralelne. V decembri 2014 sa až 66 % Rusov negatívne stavalo proti USA, kým ešte v auguste to bolo len 35 %. Spojené štáty sa tak dostali do pozície najväčšieho nepriateľa Ruska. Myslí si to 73 % obyvateľov RF.

Podľa vz.ru, 16. február 2015

 

Poradca Porošenka: Ukrajinské vojská už nemajú silu na útok

Podľa poradcu prezidenta Ukrajiny Jurija Birjukova, krajina na daný moment nedisponuje zdrojmi, aby mohla uskutočniť plnohodnotnú útočnú operáciu v Donbase.

"Hovoriť, že teraz pobežíme vpred, dôjdeme do hraníc a úplne oslobodíme územie, ktoré kontrolujú bojovníci, - to je teraz nemožné, nemáme na to zdroje. Treba si na to nakoniec privyknúť a uvedomiť si to - že nemáme zdroje na uskutočnenie plnohodnotnej útočnej operácie, preto sú obranné línie potrebné za všetkých okolností, treba ich kopať", - cituje ho "Hromadske TV".

Podľa vz.ru, 16. február 2015

 

Ukrajinského lekára onkológa prepustili priamo počas operácie!

Exriaditeľovi Národného inštitútu rakoviny profesorovi Igorovi Ščepotinovi dalo nové vedenie NIR výpoveď počas plánovanej operácie.

"Dnes bola plánovaná operácia pacientky s rakovinou. Operovať ju mal najlepší ukrajinský chirurg-onkológ, profesor Ščepotin. Bol to komplikovaný prípad a on bol našou nádejou. No, akonáhle bolo všetko pripravené na operáciu, pacientka už bola pod narkózou a rozrezaná a lekár chcel pristúpiť k svojej práci... V tom momente sa do operačnej sály nahrnuli - ja ich presne nepoznám, jeden má priezvisko Semivolos,... a oznámili profesorovi, že je prepustený a aby opustil operačnú miestnosť. Profesor vyšiel von. Pacientka zostala ležať na stole. Zavolali sme milíciu! Po tom nám zavolali iného chirurga", - oznámili príbuzní pacientky agentúre UNN.

Samotný lekár, profesor Ščepotin taktiež potvrdil informáciu UNN a dodal, že ráno počas porady, keď sa hovorí o plánovaných operáciách na daný deň, mu nikto, vrátane vedenia alebo personalistov, že je prepustený.

Podľa russian.rt.com, 16. február 2015

 

Aj Bulharsko kapitulovalo pred neonacizmom

Bez ohľadu na zákaz vydaný primátorom sa v Sofii uskutočnil 14. februára fakľový marš neonacistov „Lukov pochod“ na pamiatku generála Christo Lukova. Pochodu od Národného paláca kultúry po dom generála sa zúčastnilo okolo 500 ľudí.

Ako píše vydanie „24 hodín“, marš sa konal za zosilnenej asistencie polície pod zapálenými fakľami a pri heslách „Generál Christo Lukov“ a „Všetkým komunistom smrť“.

Podľa regnum.ru, 16. februára 2015

 

Nemecká ZDF prichytená "na hruškách“

Jedna z najväčších nemeckých televízií bola značne skritizovaná televíznymi divákmi za klamanie o situácii na Ukrajine. ZDF totiž 12. februára 2015 odvysielala snímku o údajnom vpáde ruskej ťažkej techniky na ukrajinské územie, uviedli Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Podľa „Stálej konferencie auditória“, ktorá bola vytvorená z občianskej iniciatívy na kontrolu verejnoprávnych médií, predmetná snímka už bola raz použitá a to v roku 2009 a ilustrovala vojenský konflikt v Gruzínsku.

Nemeckí diváci sa pýtajú. Prečo sa opakovane používa ilustrácia, ktorá nemá nijakú súvislosť s novinou, no má presvedčiť tretiu osobu o pravdivosti predpokladu „vpádu obrnenej techniky“, - hovorí sa v sťažnosti divákov. Podľa jednej zo zakladateliek tejto diváckej organizácie Maren Mullerovej, informovanie o Ukrajine sa nedá vnímať ako seriózne. „Informovanie o udalostiach na Ukrajine dosiahlo vrchol fantázie, nedá sa prijímať seriózne. Prečo si zodpovedné osoby nepriznajú chyby?“ – rozhorčuje sa Mullerová a pridala ďalšie príklady klamania divákov.

Podľa ria.ru, 16. február 2015

 

Povolávací rozkaz dostal aj legendárny 53-ročný ukrajinský reprezentant Zavarov

Povolávací rozkaz do ukrajinskej armády dostali asistenti hlavného trénera národného futbalového mužstva Ukrajiny 53-ročný Alexander Zavarov a 57-ročný Jurij Sivucha.

Alexander Zavarov hral za luganskú "Zaru", rostovský ŠKA, kyjevské Dynamo, taliansky Juventus, francúzsky Nantes... Je dvojnásobným majstrom ZSSR, trikrát vyhral pohár ZSSR, má Pohár pohárov, pohár UEFA, vicešampión Európy a najlepší futbalista ZSSR za rok 1986.

"Počuté: do Federácie futbalu Ukrajiny priniesli zoznam 89 povolávacích rozkazov, medzi nimi i pre Zavarova a Sivuchu. No neodovzdali im to osobne, ale poverili vedenie na odovzdanie", - napísal šéfredaktor časopisu "Futbal" Arťom Frankov. On sám vraj neverí, že táto informácia je pravdivá.

Podľa pravda.ru, 14. február 2015

 

Analýza IISS: Ukrajinská armáda nie je schopná vyhrať vojnu s domobrancami

Medzinárodný inštitút strategických štúdií (IISS) dospel k nelichotivému poznaniu ohľadne bojaschopnosti ozbrojených síl Ukrajiny.

11. februára sa v Londýne uskutočnila prezentácia "Vojenskej rovnováhy 2015" Medzinárodného inštitútu strategických štúdií. 504 stranová správa obsahuje všestrannú analýzu vojenskej sily a obranného priemyslu 171 štátov planéty. Súčasná "rovnováha"  je zaujímavá analýzou vojenských možností Ukrajiny a následkov, vyvolaných  objavením sa na medzinárodnej scéne Islamského štátu.

Ako vyhlásil pri prezentácii správy generálny riaditeľ ISS John Chapman, výdaje na obranu vyrástli v roku 2014 o 1,4 percenta. Ide o prvé navýšenie vojenského rozpočtu planéty od roku 2010. Zaujímavé je aj zniženie podielu USA na globálnych výdajoch: zo 44 % na 38 % v roku 2014.

V Európe v minulom roku hlavnú negatívnu rolu zohrali udalosti na Ukrajine a aj obrovský pokles vzájomnej dôvery medzi západnými mocnosťami a Ruskom. Tieto negatívne faktory silne ovplyvňujú poriadok, ktorý sa vytvoril po ukončení studenej vojny (ktorá zničila povojnový poriadok - pozn. red.).
Po prvýkrát sa tu analyzujú ozbrojené sily Ukrajiny. No a pre Kyjev sú smutné, pretože IISS prichádza k poznaniu, že nie sú spôsobilé konfliktovať s povstalcami a potrebujú obrnenú techniku, delostrelectvo i rakety. Veľmi problematickou záležitosťou je aj uzákonenie dobrovoľníckych práporov, ktoré zohrávajú rozhodujúcu rolu v bojovej činnosti.
Ukrajinské velenie pokračuje v používaní taktiky a doktríny zo sovietskych čias, ktoré nie príliš vyhovujú bojovej činnosti v husto obývanej oblasti v mestách. Na vojnu je pripravená len nepatrná časť ozbrojených síl a letectva.
Autori štúdie varujú Kyjev aj od príliš razantného rastu vojenských výdajov. Podľa zámyslu Ukrajiny tieto majú dosiahnuť 5 % HDP. Pri kritickom stave armády je to vraj neúčelné.
Viac:  http://topwar.ru/69030-doklad-iiss-ukrainskaya-armiya-ne-sposobna-vyigrat-voynu-u-opolchencev.html

Podľa topwar.ru, 14. február 2015

 

Čitatelia Sueddeutsche Zeitung: Putin vyhral bitku o Ukrajinu

Podľa čitateľov nemeckých novín Sueddeutsche Zeitung, mier bude na Ukrajine dosiahnutý len keď celoeurópsku štruktúru bezpečnosti, a konanie USA a sankcie len prehĺbia situáciu. Podľa R. Pollinga z Hanoveru víťaz bitky o Ukrajinu je už jasný.

"Niekedy všetko zájde tak ďaleko, že federálna vláda musí použiť aj hnusné slovo vojna. Áno, na Ukrajine je vojna. A všetci tí, ktorí dnes ako modlitbu opakujú, že za našich čias sa vojna nedá vyhrať, musia uznať: Putin vyhral bitku o Ukrajinu".

Podľa ďalšieho čitateľa, tentoraz Mníchova, Karla Ibbingera, USA nenapomáhajú riešeniu problému, sledujú si len svoje vlastné záujmy a snažia sa Ukrajinu premeniť na zónu svojho vplyvu.

"Ak viceprezident Joe Biden hovorí, že veľakrát diskutoval s prezidentom Ukrajiny Porošenkom a premiérom Jaceňjukom, tak, žiaľ, robil to so zámyslom dosiahnuť pre svojho syna kľúčovú rolu v energetickom sektore Ukrajiny, pripraviť si vhodnú pôdu pre koncern Monsato, umiestniť troch občanov do ministerských kresiel. Skrátka v mene záujmov USA. A ak Biden povedal, že nesúhlasí s tým, aby akákoľvek krajina pretendovala na sféru vplyvu, tak blahosklonne zamlčal, že to USA v skutočnosti ašpirujú o Ukrajinu s geopolitického uhla pohľadu."

Viac:  http://ria.ru/world/20150213/1047567647.html

Podľa ria.ru, 13. február 2015

 

Slovensko vychvaľuje Putina a "Ruský mir"

Internet neoklameš, tu nejde o predajnú štatistiku. Popredný portál východnej Európy (porteuropa.eu), špecializujúci sa na poľsko-ukrajinsko-slovensky hovoriacich používateľov, narazil na nevysvetliteľnú situáciu. Slováci "masovo" nazývajú Ukrajincov "fašistami" a "banderovcami" a vychvaľujú Putina. Zaujímavé je, že samotná stránka je protiruská a promajdanovská.

Poľská stránka porteuropa.eu, ktorá sa stavia do líderskej pozície vo východnej Európe, pod titulkom "Čo sa stalo s tým Slovenskom?!" Antiukrajinské komentáre v slovenskom internete" uverejnila vlastný prieskum prečo podstatná väčšina čitateľov tejto protiruskej stránky podporuje Donbas a domobranu. "Situácia je natoľko vážna, že po štyri a pol roku od štartu stránky sa zaoberáme otázkou legitimity bojkotu Slovenska, ktoré sa nám pred očami mení na satelit Putinovho Ruska", - píše stránka.

Autor článku (pravdepodobne šéfredaktor) pripomína, že porteuropa.eu v roku 2010 začal fungovať v hlavnom meste Slovenska a jej hlavným cieľom bola popularizácia vzťahov medzi Slovákmi poľského a ukrajinského pôvodu.

"Už vyše roka sa stretávame s tým, čo predtým neexistovalo - s masovou vlnou srdnatých antiukrajinských komentárov väčšiny slovenských používateľov", - píše autor. Ukrajincov, ktorí stáli na Majdane, nazývajú "fašistami" a "banderovcami" a Putin je vychvaľovaný.

Viac: http://www.pravda.ru/world/europe/european/10-02-2015/1247878-slovakia-0/

Podľa pravda.ru, 10. február 2015

 

Konečne to niekto povedal nahlas.

Marine Len Pen: Európski politici sú ako sluhovia USA

"Čo sa týka Ukrajiny, správame sa ako sluhovia Američanov. Európskym metropolám sa nedostáva múdrosti, aby sa zbavili od závislosti od pozície USA v tejto otázke", - poznamenala Marine Le Pen a obvinila ukrajinskú vládu z "bombardovania civilných obyvateľov", zdôrazniac, že v Európe sa dáva prednosť "mlčať o tejto škandálnej realite".

"Cieľom Američanov je rozpútať vojnu v Európe na popohnanie NATO k ruským hraniciam", - napísala líderka "Národného frontu" dodajúc, že ukrajinská kríza musí byť vyriešená rýdzo diplomatickou cestou.

Podľa lenta.ru, 9. február 2015

 

USA sú garantom, ibaže nie mieru, ale vojny

Spojené štáty sú schopné zabezpečiť Ukrajine iba vojnu, myslí si predseda zahraničného výboru Dumy Alexej Puškov. "V Kyjeve John Kerry vyhlásil: USA sú pripravené stať sa garantom mieru na Ukrajine. No všetkým je jasné, že USA sú schopné stať sa len zárukou vojny", - napísal na Twitter.

Tento týždeň bol Kerry na Ukrajine a nech hovoril čo chcel, ukrajinskí mocipáni očakávali iné - ubezpečenie, že USA sú pripravené dodávať Ukrajine útočnú výzbroj. Kerry hovoril o vojenskej pomoci vyhýbavo.

Podľa vz.ru, 8. február 2015