Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Cyprus navrhne Rusku rozmiestniť vojenské základne v srdci NATO

Pripravenosť Cypru rozmiestniť na svojom území ruské letecké a námorné základne vyhlásil prezident Nicos Anastasiadis, uvádza agentúra Nová Čína s odvolávkou na cyperské médiá. Dohoda o vojenskej spolupráci dvoch štátov má byť podpísaná počas návštevy hlavy Cypru v Moskve 25. 2. 2015.

"Existuje stárá (obranná) dohoda, ktorá má byť obnovená tak, ako je. Zároveň budúposkytnuté niektoré doplnkové služby presne ta, ako to robíme pre iné krajiny, napr. pre Francúzsko a Nemecko", - povedal Anastasiadis.

Predpokladá sa, že ruské letectvo bude používať leteckú základňu "Andreas Papandreu" a námorníctvo zase základňu v Limasole.

Podľa pravda.ru, 8. február 2015

 

Kyjev vysiela na Donbas diverzantov v ruských uniformách

Ukrajinské sily začali v poslednom čase čoraz častejšie používať taktiku vysielania diverzných skupín na Donbas, vyhlásil zástupca veliteľa síl domobrany DĽR Eduard Basurin. "Každodenne odhalia domobranci DĽR a LĽR do troch skupín. Ich členmi sú spravidla agenti špeciálnych služieb", - povedal.

Podľa jeho slov, napríklad v noci z 31. januára prišla do Donecka 12-členná skupina v uniformách ruských vojakov. Na jej čele bol kádrový dôstojník Rady bezpečnosti Ukrajiny. "K týmto chvíľam je skupina zlikvidovaná", - povedal Basurin.

Doplnil tiež informáciu o 15-člennej skupine, ktorá k nim prišla z Mariupola. Všetko to boli bývalí agenti ministerstva vnútra s doneckou registráciou.

Koncom januára Basurin hovoril o chystaných sabotážnych akciách. ..."v mene toho je naplánovaná infiltrácia niekoľkých diverzných skupín v najbližších dňoch, ktorí majú vyzerať ako miestni obyvatelia, ktorí majú po prezlečení sa do poľnej rovnošaty s emblémami DĽR a LĽR podpaľovať domy v súkromnej štvrti predmestia Donecka, ďalej majú likvidovať predstaviteľov miestnych úradov a ľudí, ktorí ich podporujú".

Podľa vz.ru, 8. február 2015

 

Ukrajina: Nemecká rozviedka porátala 50 tisíc padlých

Nemecká rozviedka hodnotí, že počet padlých v konflikte na Ukrajine dosiahol 50 tisíc ľudí. Uvádzajú to dnešné (nedeľa 8. 2.) Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung s odvolávkou sa na zdroj z nemeckej rozviedky.

Tieto nemecké údaje takmer 10 krát prevyšujú údaje Kyjeva alebo OSN. No v Nemecku si myslia, že oficiálne údaje sú „až príliš znížené a nezasluhujú si dôveru“.

Tak napríklad, vystupujúc na mníchovskej konferencii o bezpečnosti ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil, že podľa posledných údajov počet padlých dosahuje 1200 vojakov a 5400 civilistov. No a podľa posledných údajov OSN z 3. februára na Donbase je 5358 obetí a 12 235 ranených. 

Lenta.ru, 8. február 2015

 

Sarkozy: Nedá sa vyčítať Krymu, že sa rozhodol pre Rusko

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyhlásil, že vyvolením Ukrajiny "nie je vstup do EÚ" a zdôraznil, že Krymu  sa nedá vyčítať, že si vybral Rusko.

"S Ruskom máme spoločnú civilizáciu. Záujmy Američanov a Rusov - to nie sú záujmy Európy a Ruska... My nechceme vzkriesenie novej studenej vojny", - povedal.

Na otázku o Kryme povedal: "Krym si vybral Rusko. My mu to nemôžeme vyčítať".

Podľa vz.ru, 7. február 2015

 

Putin: Rusku jednopolárny svet na čele s USA jednoznačne nevyhovuje

"Je tu pokus ´zmraziť´svetový poriadok s jediným nespochybniteľným lídrom, ktorý bol vytvorený v posledné desaťročia po rozpade ZSSR. Lídrom, ktorý predpokladá, že on môže všetko a ostatní len to, čo im on dovolí v jeho záujmoch", - vyhlásil V. Putin na zjazde Federácie nezávislých odborov Ruska, uvádza TASS.

"S takým poriadkom sa Rusko nikdy neuspokojí", - zdôraznil prezident.

"Ak sa to niekomu nepáči a chce existovať v podmienkach polokupácii - no to to nebudeme. Lenže my sa ani bojovať s nikým nechystáme, my sa pripravujeme so všetkými spolupracovať", - poznamenal Putin.

Podľa vz.ru, 7. február 2015

 

Dominancia USA skončí do 15 rokov

K roku 2030 vo svete skončí éra dominancie Západu a začne geopolitická dominancia takých mocností ako India, Čína a Brazília, hovorí sa v analýze: „Svetové trendy 2030: alternatívne svety“ (Global Trends 2030: Alternatove Worlds).

Experti predpovedajú, že vo svetovom poriadku sa začnú „tektonické pohyby“, tak pozitívne, ako aj negatívne.

Jedna z najvýznamnejších zmien bude spojená s vnímaním roly USA vo svetovom poriadku. USA predpokladali, že obsadia dominantnú pozíciu vo svete a stanú sa jeho „svetovým žandárom“, no k roku 2030 budú len jedným z mnohých rovných, hovorí sa v správe.

Autori porovnávajú znižovanie významu USA vo svete so západom Veľkej Británie v 19. storočí. Celková pozícia Ázie, a konkrétne Číny, sa počas 15 rokov podstatne zosilní.

Ázia predbehne severnú Ameriku dovedna s Európou nielen z pohľadu svetovej nadvlády, ale aj podľa HDP, počtov obyvateľstva, vojenským výdajom, investíciám i technológiám, - vyplýva zo správy.

Informáciu o tejto analýze priblížil časopis Sputnik, ktorý si preštudoval aj materiál „Svetové trendy 2015“ z roku 2000. A skonštatoval, že vtedajšie predpovede sú až „odstrašujúco presné“.

Podľa ria.ru, 7. február 2015

 

Jakob Kedmi: Na Ukrajine pripravujú druhý Irak

Bývalý predstaviteľ izraelskej špeciálnej služby Jakob Kedmi v priamom prenose videoštúdia Pravda.ru analyzoval pomer síl na ukrajinskom bojisko. Pohovoril o chybách amerického a ukrajinského velenia a o posilňovaní pozícií domobrancov. Vysvetlil tiež prečo sa USA a NATO nezapoja do vojny na východe Ukrajiny.

 

Hovorili ste, že vojna na východe sa môže začať z náhody. Ako na to nazeráte dnes?

- Keď som hovoril, že vojna sa môže začať náhodne, mal som na mysli, že ani jedna zo strán nemala v pláne obnoviť vojnu. Lenže situácia sa vymyká kontrole, nezávisle od želaní účastníkov, udalosti môžu dospieť do plnohodnotnej vojny. To je v podstate to, čo sa dialo na Ukrajine. Kyjevskí mocipáni sa rozhodli udržať donecké letisko nech by to stálo čokoľvek, posilnili okolo neho zoskupenie a posilnili aj tlak na iných bodoch, aby donbasania nemohli skoncentrovať dostatočné sily.

Práve toto priviedlo k takmer plnohodnotnej vojne na všetkých líniách dotyku. Zrážky už sú neustále, a okolo Debaľceva prebiehajú skutočné boje. Ak sa situácia bude i naďalej takto vyvíjať, naozaj to môže priviezť k zásadným zmenám na fronte.

Ukrajinské úrady čoraz viac posielajú do bojov rezervy. Donecká a Luganská republika koná opačne, oni svoje rezervy šetria. Zatiaľ ich nepúšťajú do boja a ani do potýčok, i keď bola vhodná príležitosť na ich nasadenie. V bojoch o letisko alebo teraz o Debaľcevo. Pravdepodobne tieto rezervy vyčkávajú a sú predurčené na iné ciele, a asi ťažko pôjde o ciele obranné.

Za posledné týždne sa potvrdila profesionálna prevaha doneckých a luganských ozbrojených síl nad úrovňou radových vojakov ale aj veliteľov Ukrajiny. Osobitne je to badať počas delostreleckých duelov. I keď má Novorusko delostrelectva menej a aj keď nie je až také moderné, ako ukrajinské, pri Debaľceve dosiahlo veľa veľkých výsledkov iba vďaka profesionalizmu samotných delostrelcov a taktickému využitiu delostrelectva. 

Pokračovanie:  http://www.pravda.ru/world/formerussr/ukraine/05-02-2015/1247164-ukraine-0/

Podľa pravda.ru, 5. február 2015

 

Ruské MZV pobavilo rozhodnutie Verchovnoj rady Ukrajiny zbaviť Janukoviča názvu prezident

"Neústavne zbavený "neústavným spôsobom samoodstrániaci sa od právomocí prezidenta Ukrajiny (Janukovič)", - hovorí sa v zázname zahraničnopolitického rezortu na oficiálnej stránke Facebook.

Uvedomme si len čo si ukrajinskí poslanci vo vlastnej ústave nevšimli. Že názov prezident sa zachováva po celý život. S výnimkou, ak bol prezident odstránený impeachmentom.

Podľa dni.ru, 4. február 2015

 

Čínska agentúra Dagong "vidí" prichádzať krízu horšiu ako v roku 2008

Prezident čínskej ratingovej agentúry Dagong Guan Czian Žun sa nazdáva, že v priebehu pár rokov sa svetové hospodárstvo stretne s novou globálnou krízou, ktorá bude ešte horšia, ako tá v roku 2008.

"Ťažko predpovedať presný čas jej objavenia sa, no všetky príznaky už máme pred očami - nárast zadĺženosti, neistý vývoj hospodárstva USA, EÚ, Číny a radu rozvojových štátov" a dodal, že "situácia je ešte horšia, ako v roku 2008".

Vyjadril sa aj k súčasnej kríze Ruska: "Súčasná kríza v Rusku je vyvolaná sankciami západných štátov a nie vnútornými faktormi Ruska. Ak sa pozrieme na USA a štáty EÚ, tak ich krízy sú spojené s vnútornými problémami a nie s vonkajšími. V týchto štátoch miera úverov, na rozdiel od Ruska, prevýšila potenciál k výrobe materiálnych hodnôt, vznikla "bublina". Táto kríza bola cestou politiky množstvevného zmäkčovania a zapnutia tlačiarne na peniaze prenesená na celý svet. Platiť za to museli všetky štáty", - uzavrel čínsky odborník.

Podľa vz.ru, 4. február 2015

 

Enkdahl: Katastrofa na Ukrajine - ďalšia hlúposť USA

Spojené štáty pokračujú v pokuse izolovať Rusko, zavádzajúc hospodárske sankcie, no taká politika prináša opačný efekt - nestabilita na Ukrajine a zhoršenie klímy vo vzťahoch s EÚ sa stali blahodatrnými faktormi na urýchlenie spolupráce Ruska s jeho východnými partnermi, vyhlásil americký politológ a trategický poradca Frederick William Enkdahl.

Politológ je presvedčený, že Washington zohral kľúčovú rolu pri výmene moci na Ukrajine. Podľa jeho názoru prezident Obama "hlboko ľutuje", že svojimi slovami, vyslovenými pre CNN, fakticky potvrdil fakt amerického zasahovania do (ne)vyriešenia politickej krízy na Ukrajine. Predpokladá, že štátny prevrat bol uskutočnený pri podpore amerických žoldnierov, vojakov, vcvičených NATOm, a tisícoch agentov špeciálnych služieb pôsobiacich na Ukrajine.

"V minulosti sa USA dopustili dostatku hlúpych zahraničnopolitických chýb - v Sýrii, v Iraku, v situácii s Islamským štátom, a teraz aj na Ukrajine. Zdá sa, že hlúposť sa zakorenila v súčasnej zahraničnej politike Washingtonu", - myslí si Enkdahl.

Komentujúc ekonomický tlak Washingtona na Moskvu si politológ všíma, že cieľom americkej politiky v tomto smere je "balkanizácia" Ruska - rozpad ruskej štátnosti. No a jedným z nástrojov na to je zavádzanie sankčného režimu proti Moskve.

"Je známe, že silný ekonomický tlak alebo tzv. politika sankcií Washingtonu a iných inštitúcií dosiahli úplne opačný efekt. Tlak USA urýchlil tendenciu zblíženia Pekingu a Moskvy, zmobilizoval integračný proces vo vnútri BRICS a priviedol k omnoho tesnejšej spolupráci Ruska a Indie. Washington je mimoriadne ďaleko od dosiahnutia svojho cieľa - izolácie Ruska", - uvádza americký expert.

Podľa ria.ru, 4. február 2015

 

Maďarský parlament riešil neproporcionálne povolávanie menšiny do ukrajinskej armády

Bezpečnostný výbor maďarského parlamentu posúdil stav maďarskej národnostnej menšiny na Ukrajine, predstavitelia ktorej sa podľa poslancov povolávajú do ozbrojených síl Ukrajiny neproporcionálne k ich počtu, uvádfza anglicky píšuci bulletin Hungary Matters.

"Zhodli sme sa, že stav je ťažký a Maďarsko musí zabezpečiť ochranu svojich rodákov na Ukrajine", - uvádza bulletin slová podpredsedníčka výboru za liberálnu stranu Bernadette Szél. Maďarsko musí, podľa jej názoru, prijať svojich rodákov z Ukrajiny.

Podľa predsedu výboru Zsolta Molnára konflikt na Ukrajine vedie k zabíjaniu čorazviac civilistov. "Vyzval na podniknutie krokov aby Ukrajina nemohla mobilizovať Maďarov vo veľkom množstve, ako opodstatňuje počet okolo 200 tisícovej menšiny", - píše Hungary Matters.

Podľa ria.ru, 4. február 2015

 

Čínsky analytik: Sankčná hra proti Rusku je odsúdená na krach

Protiruské sankcie neprinesú výsledok, ktorý očakávajú štáty EÚ a USA, pretože ciele, ktoré si vytýčili európski a americkí politici sú odlišné, myslí si Wan Jui Wej, vedúci Centra štúdií EÚ a hlavný vedecký spolupracovník Inštitútu Čong Janga ČĽR. Analytik tiež tvrdí, že USA a EÚ bezohľadu na straty, ktoré im to spôsobuje, sa kvôli následkom neznepokojujú.

Jui Wej si myslí, že je to kvôli tomu, že EÚ a USA mali rôzne ciele hneď od začiatku. A že s tým zavádzali obmedzenia pre ruské hospodárstvo.

Po prvé, EÚ sa sankciami snaží odvrátiť rozvoj konfliktu na východe Ukrajiny, kým USA "plnia sľub" daný Moldavsku, Gruzínsku, pobaltským štátom a dokonca aj Poľsku "ochrániť ich" a zároveň "podkopať líderstvo ruského prezidenta".

Jui Wij tiež poukazuje na to, že kým sankcie EÚ sú odvolateľné, sankcie USA sú nezvratné. Majú totiž "zmierniť ambície Ruska".

Podľa ria.ru, 3. február 2015

 

Expert: Obama vyhlásil, že USA sú účastníkom vojny v Donbase

"Ak by sme mali zacitovať vyjadrenie amerického prezidenta doslovne, tak znie nasledovne: "My sme rozkrútili túto záležitosť zmeny moci na Ukrajine". Čiže ide o priznanie sa nie na nepriamom, ale na priamom účastí na štátnom prevrate na území suverénneho štátu", - vyhlásil publicista a šéfredaktor stránky "Russkij obozrevateľ" a "Novye chroniky" Jegor Cholmogorov.

Obama nakoniec zreteľne a jasne poukázal na to, v koho záujme Kyjev vedie vojnu vo vlastnej krajine". USA nie sú v tomto konflikte nestranným pozorovateľom, ale účastníckou a zainteresovanou stranou, hovorí expert. Prezident v podstate vyhlásil: "Toto je naša vojna, za naše záujmy!".

Zdalo by sa, že ide o nepekné priznanie. No vskutku Spojené štáty sa tu nemajú čoho obávať. Ani hnevu svetovej verejnosti, názorom ktorej perfektne manipulujú. Ide o ďalší "čierny bodíkL pre Rusko, pripomenutie toho, že Washington vložil do ukrajinského prevratu nemálo prostriedkov a teda, že neustúpi".

"Na pozadí zmierlivých výziev Kerryho je Obamove vyjadrenie ďalším rinčaním zbraní, poznamenal Cholmogorov. - Vyhlásenia americkej strany, že zbrane sa Ukrajine dodávať budú, - to zreteľne dokazuje. Prechod na jazyk konfrontácie medzi našimi štátmi sa začal a protivník neustúpi, ani vzdať sa nemieni. Toto si ruská strana musí uvedomiť".

Podľa regnum.ru, 2. február 2015

 

Ukrajinských neonacistov čaká osud Nemcov pod Stalingradom

Neonacistické prápory rozpútali genocídu na juhovýchode Ukrajiny, no nakoniec sa sami ocitnú v kotli podobnom stalingradskému, hovorí sa vo vyhlásení prezidenta medzinárodného hnutia na ochtanu práv "Svet bez nacizmu" Borisa Špigeľa. Toto hnutie je spojené s rozbitím (2. 2. 1943) nemeckých vojsk pod Stalingradom a príznačné je to, že niečo podobné čaká niekoľkotisícové zoskupenie ukrajinských vojsk v rajóne mesta Debaľcevo. Hvorí sa o 6 - 10 tisíc vojakoch.

"Neonacisti dnes opäť dvihli hlavy. Ich neonacistická ideológia trávi občiansku spoločnosť v samom srdci Európy. Tvorcovia vojenských neonacistických práporov uskutočňujú genocídu voči tým, ktorí si ctia pamiatku na vojakov osloboditeľov a pre koho 9. máj bol a aj zostane dňom veľkého víťazstva ľudstva nad navcistickou mašinou smrti", - vyhlásil Špigeľ.

Poznamenal, že "neonacisti, prikrývajúc sa pseudovlasteneckými heslami, strieľajú vlastných spoluobčanov, používajúc proti nim trestné metódy: bránia prísunu humanitárnej pomoci, obstreľujú materské škôlky a jasle, nemocnice so starcami a ženami, autobusy s civilným obyvateľstvom".

"Všetci tí, ktorí nevidia tieto stovky nevinne zabitých detí starcov a žien, riskujú ocitnúť sa v nových "uránových kotloch". Srdce Európy, roztrhané nacistami, obnovia tí, ktorí nasledujú hrdinov sovietskych hrdinov po bojovej ceste od Stalingradu do Berlína", - presvedčený je hlava hnutia "Svet bez nacizmu".

Podľa ria.ru, 2. február 2015

 

Poľský profesor o bojovníkoch ozbrojených síl Ukrajiny: "banderovské kur..."

Prokuratúra poľského mesta Wroclav vyšetruje záležitosť okolo profesora Wroclavskej univerzity Boguslawa Paža, ktorý padol pod jej "starostlivosť" po tom, ako sa mal v sociálnej sieti vyjadriť o mŕtvolách ukrajinských vojakov, že "je príjemné, ako banderovské kur... dostali po hlave. Ako tu neľúbiť Rusov? S touto čvargou, sa, žiaľ, inak nedá".

Keď to nejaká starostlivá komisia prezradila rektorovi univerzity, ten sa hneď obrátil na políciu.  "Profesor Boguslaw Paž je známy svojím nepriaznivým vzťahom k idee ukrajinského nacionalizmu. V minulosti vyzýval na odpor voči neobanderovským náladám medzi ukrajinskými študentmi v Poľsku", - uvádza informačný portál.

Originál:  http://topwar.ru/67946-polskiy-professor-o-boycah-vsu-banderovskie-stervy.html

Topwar.ru, 30. január 2015

 

Už aj Kyjev sa začína pripravovať na útok ozbrojených síl Novoruska

Kyjev sa pripravuje na útok Ozbrojených síl Novoruska, píše informačná agentúra "Novorossija". A že kyjevská samospráva už hovorí o príprave obranných stavieb pre obyvateľov. "Kyjevský primátor začal osobne kontrolovať situáciu o informovaní obyvateľstva  o obranných stavbách a úkrytoch. Na to, aby ich občania mohli nájsť bez problémov nájsť, musia pracovníci samosprávy označiť tak ochranné stavby ako aj úkryty".

Okrem toho sa na režim mimoriadnej situácie začali pripravovať aj mestské a komunálne služby.

x x x

Túto situáciu treba vnímať aj v súvislosti s našou nedávnou správou, že Ukrajina má protiletecklé úkryty len pre 41 % obyvateľstva.

Podľa evrazia.org, 31. január 2015

 

Gorbačov upozorňuje na hrozbu útoku USA proti Rusku

Nie je vylúčené, že USA a Európska únia to risknú a začnú reálnu vojnu s Ruskom, myslí si bývalý prezident ZSSR.

Exprezident Michail Gorbačov si myslí, že USA zatiahli Rusko do studenej vojny a že existuje riziko jej premeny na horúcu.

"Dnes z Ameriky, z Európskej únie počuješ len o sankciách proti Rusku. Nebodaj oni naozaj stratili hlavu? Amerika sa vôbec stratila "v džungli" a aj nás tam ťahá", - povedal Gorbačov.

Washington vtiahol Moskvu do studenej vojny, pokúšajúc sa otvorene realizovať svoju generálnu ideu o tiumfátorstve, poznamenáva bývalý prezident. "Žiaľ, teraz už nedokážem tvrdiť, že studená vojna neprerastie do "horúcej". Obávam sa, že oni to risknú", - dodal.

Podľa utro.ru, 29. január 2015

 

Rusko je už druhé na svete v ťažbe zlata

Minulý rok vzrástla ťažba zlata v Rusku o takmer 10 % a dosiahla 272 tony. Rusko sa tým dostalo na druhú priečku ratingu svetovej ťažby. Na prvom mieste je Čína, ktorá minulý rok navýšila ťažbu o 6 % a získala 465,7 tony. Tretie miesto patrí Austrálii, ktorá vyťažila 269,7 tony.

V roku 2013 Rusko vyťažilo 248,8 tony zlata. Výrazný pokles ťažby je vidieť v JAR, hovorí IA Regnum.

Podľa pravda.ru, 30. január 2015

 

Juncker: O nejakých tridsať rokov nebude v G7 ani jeden európsky štát

O 30 rokov ani jeden štát EÚ nedokáže byť členom klubu popredných mocností G7, vyhlásil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Pripomenul, že "pokiaľ v roku 1900 žilo v Európe 20 % svetovej populácie, tak v roku 2100 to budú len 4 %, uvádza TASS s odvolávkou sa na Figaro.

Juncker je preto presvedčený, že v tejto súvislosti je špekulácia odmietnutia Gréckom eura a jej výstupu z EÚ kontraproduktívna. "My sme aj bez toho maličký kontinent", - poznamenala hlava EK. "Nie je doba na reči o rozpade".

Juncker tiež kategoricky vylúčil možnosť odpísania gréckeho dlhu. "Nemôže byť o tom ani reči. Ostatné štáty eurozóny to nepodporia", - zdôraznil.

Podľa vz.ru, 29. január 2015

 

Americký expert: Cieľom USA je pohltiť Ukrajinu a ovládnuť jej zdroje

Washington sa s podporou západných finančných inštitúcií snaží vtiahnuť Ukrajinu na dráhu svojho ekonomického, finančného a vojenského vplyvu, cieľom západných politických síl je pohltiť ukrajinský štát a ovládnuť jeho zdroje, vyhlásil predstaviteľ americkej právoochranárskej organizácie Answer Coalition Richard Becker. v rozhovore pre RT.

Podľa experta kyjevská moc v čoraz väčšej miere predstavuje záujmy zahraničných aktérov, konkrétne vlády USA, ktorá pokračuje vo vyjadrovaní podpory ukrajinskému prezidentovi bez ohľadu na to, že sa za ním "tiahne dlhá šnúra nesplnených predvolebných sľubov".

"Americké úrady ho chváli pretože realizuje ich politický program vo vzťahu k Ukrajine. Ich cieľom je pohltiť krajinu bez toho aby je zostala šanca nakladať so svojimi prírodnými zdrojmi, pracovnou silou a urobiť zo štátu člena NATO. Práve preto je Porošenkova činnosť cenená, bez ohľadu na jeho "zásluhy", - poznamenáva R. Becker.

Originál:  http://ria.ru/world/20150129/1044821612.html

Podľa ria.ru, 29. január 2015

 

Kosačov: PZRE sa samo odstránilo od riešenia otázok okolo Ukrajiny

Zbavenie ruskej delegácie práva hlasu - to je veľmi poľutovaniahodné rozhodnutie, no nie tak pre Rusko, ako pre PZRE, ktoré sa opäť samo odstránilo od reálneho vplyvu na vyriešenie konfliktu na Ukrajine a obrane práv tam žijúcich ľudí, vyhlásil pre RIA Novosti predseda medzinárodného výboru Rady federácií Konstantin Kosačov.

PZRE sa okrem toho "prejavilo ako spoločenstvo, ktorého pozíciu určuje nevýrazná väčšina a nie politici, ktorí situáciu reálne poznajú...", povedal.

Podľa ria.ru, 29. január 2015

 

Gazprom: Preprava plynu do Európy cez Ukrajinu bude zastavená od roku 2019

"Rozhodnutie pustiť ruský plyn po Tureckom prúde po obchádzke Ukrajiny bolo prijaté najvyšší politickým vedením Ruska", - vyhlásil dnes vo Viedni predseda rady riaditeľov Gazpromu Viktor Zubkov. "Vzhľadom na presmerovanie dodávok nezostalo európskym partnerom príliš veľa času, aby si pripravili infraštruktúru", - akcentoval Zubkov. a dodal, že Kyjev stále neplatí za ruský plyn v plnej miere.

Podľa predstaviteľa Gazpromu Alexeja Millera prvý plyn prejde cez nový podmorský plynovod Turecký prúd" už v decembri 2016. Kyjev to stále považuje za nerealistické.

Podľa regnum.ru, 28. január 2015

 

Americký expert: Kyjev prehráva vojnu na všetkých frontoch

Ukrajina si v žiadnom prípade nemôže prznať vlastné neúspechy, nazdáva sa expert na globálnu politiku Newyorskej univerzity profesor Mark Galeotti. "Čo robí nesprávne z pohľadu vojenstva? Ak z toho vylúčime rozhodnosť niektorých oddielov... ..., odpoveď bude takáto: momentálne robí nesprávne všetko", - uvádza Galeotti pre Business New Europe.

Samotná profesor drží v tomto konflikte stranu Kyjeva. No, podľa jeho slov, ak by Rusko aj pomáhalo domobrancom vojenské neúspechy Kyjeva to neospravedlňuje.

Hlavný problém kyjevskej moci je neexistencia zmysluplnej stratégie. Kyjev nevie, čo naozaj chce: obkľúčiť domobrancov a obsadiť Doneck; zadržiavať domobrancov, spoliehajúcsa na to, že politický a hospodársky tlak na Moskvu jej pomôže; podstatne odtlačiť frontovú líniu?

Vzhľadom na nepresvedčivosť a rozdrobenosť činností ukrajinskej armády sa je spôsob vojny podobá viac na pouličnú bitku, nazdáva sa autor.

Profesor tvrdí, že nevie, koho za to viniť: politické vedenie alebo vojenské operačné velenie.

Galeotti zdôrazňuje, že taktiež nevie dať odpoveď na to prečo ukrajinské delostrelectvo obstreľuje civilné obyvateľstvo: aby ho "potrestalo" alebo z neschopnosti trafiť iný cieľ.

Profesor Galeotti tiež upriamuje pozornosť na zlomený bojový duch ukrajinskej armády. Podľa jeho slov neschopnosť jeho podpory je typickou osobitosťou pre väčšinu ukrajinských vojsk.

Podľa vz.ru, 28. január 2015

 

Rusko vytvára kozmickú koalíciu s Indiou a Čínou

Rusko je rozhodnuté navrhnúť partnerom BRICS - Indie a Číne vytvorenie spoločnej orbitálnej stanice.  Pri "nepriateľstve" voči nemu zo strany USA a NATO je daný projekt osobitne fantastický. Experti však napriek tomu predpokladajú, že príčiny zblíženia sa Ruska s Čínou a Indiou sú zatiaľ len politické, technologicky tieto krajiny vraj nemajú čo ponúknuť.

Návrh postavenia spoločnej pilotovanej orbitálnej stanice môže Rusko svojím partnerom navrhnúť počas stretnutia BRICS v tomto roku v Ufe.

"Prepracovať možnosti pilotovaného projektu so štátmi BRICS v rámci spoločnej stratégie uzatvorenia technologických aliancií by bolo cieľavedomé. S touto prácou sa dá začať už teraz a navrhnúť to na rokovací program rady BRICS v Ufe", - hovorí sa vodporúčaní expertnej rady pri vojenskej a priemyselnej komisii Ruska.

Podľa vz.ru, 27. január 2015

 

Putin: Za pokusmi prepísať históriu je snaha skryť vlastnú hanbu

Akékoľvek pokusy prepisovať históriu sú neprípustné, stojí za nimi snaha skryť vlastnú hanbu a pomáhanie nacistom, vyhlásil prezident Ruska Vladimír Putin.

Ruský prezident pri 70. výročí oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz Birkenau sovietskymi vojskami navštívil Židovské múzeum a centrum tolerancie v Moskve.

Podľa ria.ru, 27. január 2015

 

Pjotr Kozma: Čína vstupuje do Latinskej Ameriky ako odpoveď, že USA sa aktivizujú v Mjanmarsku

Aktivizáciu čínskych vzťahov so štátmi Latinskej Ameriky, ktoré USA považujú za svoje nádvorie, do značnej miery vyvolali snahy USA  posilniť si svoje pozície v Majnmarsku. Uvádzajú to jedny z najväčších indických novín The Hindu s odvolávkou na web zahraničných Číňanov Duowei.

Od 11. po 15. januára sa v Mjanmarsku konali rozhovory s americkou delegáciou, koré sa formálne zaobrali otázkami dodržiavania ľudských práv v krajine. No okrem "profilovej osobností" námestníka štátneho tajomníka pre otázky demokracie, ľudských práv a práce Toma Malinowskeho sa v nej ocitli aj dvaja predstavitelia tichooceánskeho veliteľstva USA genpor. A. Crutchfield a námestník ministra obrany pre východnú Áziu David F. Helvey. Generál Crutchfield navštívil aj mjanmarský štát Kačin, kde vládne vojská bojujú so separatistami.

Akékoľvek zhoršenie situácie v štáte Kačin sa zmení na masovú migráciu utečencov do susednej čínskej provincie Jun-ňan, v ktorej žijú etnickí príbuzní Mjanmarčanov. No a podľa analytikov, práve táto čínská provincia je aj "konečným cieľom amerického prenikania do Mjanmarska".

Originál:  http://www.regnum.ru/news/polit/1888417.html

Podľa regnum.ru, 26. január 2015

 

Na Ukrajine sa dá použiť len asi 40 % protileteckých krytov

Ukrajinský šéf  štátnej služby pre mimoriadne situácie Sergej Bočkovskij oznámil, že iba 40 % protileteckých krytov sa dá použiť tak, ako sú predurčené. "K dnešnému dňu sa na území Ukrajiny nachádza 25 658  stavieb (predurčených na úkryty - pozn. red.), vrátane... 18 685 protiradiačných krytov. Štát má z nich vo vlastníctve  30 %, v komunálnom je 45 % a v súkromnom 25 %", - povedal Bočkovskij a dodal, že "sme pripravení ako kryty využiť 10 483 stavie, čiže 41 %.

Nedávno predseda vlády Arsenij Jaceňjuk vyhlásil, že vláda Ukrajiny prijala rozhodnutie o zavedení režimu mimoriadnej situácie v Doneckej a Luganskej oblasti a taktiež o zavedení zvýšenej pohotovosti na území celého štátu.

Podľa ria.ru, 26. január 2015

 

Putin: Na Ukrajine beží občianska vojna a mnohí to tam už chápu

Kyjev odmieta mierové riešenie konfliktu v Donbase a prímerie využil na preskupenie síl, vyhlásil v pondelok prezident RF Vladimír Putin. "Žiaľ, oficiálna kyjevská moc odmieta kráčať smerom k mierovému riešeniu, odmietajú riešenie politickými prostriedkami. Spočiatku použili orgány činné v trestnom riadení, potom službu (národnej) bezpečnosti, potom armádu", - povedal Putin v diskusii so študentmi vysokej školy mineralógie v Petrohrade.

Keď sa im postavila na odpor sila, oficiálny Kyjev zastavil boj. "No a, žiaľ, prímerie využili len na preskupenie síl a opäť začali. Zahynuli už tisíce ľudí. Toto je naozaj reálna tragédia", - povedal Putin.

Na Ukrajine sa podľa neho dejú "tragické udalosti, v podstate, občianska vojna". "A na Ukrajine to, podľa mňa, mnohí už presne chápu", - povedal ruský prezident.

Podľa ria.ru, 26. január 2015