Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Zo zahraničia

 

Prízrak studenej vojny s Ruskom je pre Európu horší ako islamizmus

V The Sydney Morning Herald to takto postavil vedecký pracovník pre štúdium USA v Sydney a šéfredaktor časopisu American Review Thomas Southerland.

Politológ nazýva nezmyslom pokusy západných štátov izolovať Rusko – mocnú atómovú veľmoc, ktorá má zákonité záujmy vo svojej sfére vplyvu. Uvádza tiež, že niet sa čomu čudovať, že Rusko sa cíti ohrozené rozširovaním NATO na východ, rozmiestňovaním americkej PRO pri ruských hraniciach a západnou podporou prevratu v Kyjeve. Southerland tiež pripomína, že autor „doktríny zadržovania“  George Kennan varoval, že rozširovanie NATO na východ sa môže zmeniť na „osudovú chybu“.

Nepoučiteľní západní politici i tak neustále vyhľadávajú konfrontáciu s Ruskom, zabúdajúc na starú geopolitickú poučku: že veľké mocností prijímajú tvrdé opatrenia aby si uchránili vlastné životne dôležité záujmy vo svojej sfére vplyvu.

„Západ môže odvrátiť druhú studenú vojnu ak naši lídri zaujmú rozumnejší postoj voči Rusku“, dodal Southerland.

Podľa ria.ru, 12. január 2015

 

Lavrov: Moskva nebude diskutovať o žiadnych kritériách stiahnutia sankcií

Moskva nebude posudzovať nijaké kritériá stiahnutia západných sankcií, vyhlásil minister zahraničia RF Sergej Lavrov. "My sme sankcie nezavádzali. My sme nespustili túto sankčnú špirálu, ktorá sa rozkrútila. My sme len neraz hovorili, ako nám nadhadzovali nie lotyšskí, ale iní kolegovia, že poďme, dohodneme si kritériá, vy ich splníte a my budeme potom sťahovať sankcie. Nič nebudeme posudzovať!", povedal na základe výsledkov s lotyšským kolegom Edgarom Rinkevičom.

Podľa Lavrova ide "o absolútne nelegitímne a kontraproduktívne opatrenia, od ktorých trpia všetci, vrátane nás". "No my sa určite z tejto situácie dostaneme, myslím, že dokonca s plusom, a naši európski partneri, ktorí na sebe pociťujú negatívne následky sankcií, musia urobiť vývody sami. Toto nie je náš problém", povedal.

Podľa ria.ru, 12. január 2014

 

Taliansky karikaturista nazval konanie Kyjeva v Donbase etnickou čistkou

Zlikvidovanie ukrajinskými vojskami škôl a nemocníc v Donbase sa dá považovať len za etnickú čistku, vyhlásil populárny taliansky karikaturista Vauro Senesi po návrate z cesty po juhovýchode Ukrajiny.

"To, čo sa deje na juhovýchode Ukrajiny zo strany kyjevských úradov sa dá nazvať len etnickou čistkou. Ako inak sa dá vysveztliť, že sa ničia občianske objekty - nemocnice, školy?", povedal Vauro.

"Nesmierne ma prekvapuje, že talianska a európske vlády si to nevšímajú, a západné médiá o tom mlčia", poznamenal umelec.

Oznámil, že svoje postrehy opísal pre noviny Il Fatto Quotidiano, s ktorými spolupracuje od roku 2012. "Nakrútili sme aj video", dodal.

Podľa vz.ru, 10. január 2015

 

Gorbačov predpovedá Európe atómovú vojnu

Michail Gorbačov skritizoval "stratu dôvery" medzi Ruskom a Západom a nazval ju "katastrofálnou". 83-ročný laureát Nobelovej ceny mieru obvinil Západ a NATO zo zničenia štruktúry európskej bezpečnosti cestou rozšírenia aliancie. "Žiaľ, USA začínajú ustanovovať megaimpérium. Hlava Kremľa nemôže tieto veci ignorovať", poznamenal bývalý prezident ZSSR.

"Vojna takého druhu privedie nevyhnutne k atómovej vojne. My nemôžeme prežiť najbližšie roky, ak niekomu prasknú nervy v tejto situácii", vyhlásil Gorbačov. Zároveň vyzval Nemecko nemiešať sa do ukrajinskej krízy. 

Podľa neho vyzerajú aj pokusy Západu zbaviť moci prezidenta Ruska ako "veľmi hlúpe a veľmi nebezpečné". "Nemecko sa už pokúšalo rozšíriť svoj vplyv na východ počas 2. sv. vojny. Naozaj potrebuje ešte jednu príučku?". 

Podľa dni.ru, 10. január 2015

 

Parížska poprava, to nie je teror - ale predzvesť občianskej vojny

Vystrieľanie francúzskych karikaturistov už vošlo do histórie ako západ Západu - postaviac ho do jedného radu s takými známymi teroristickými aktami, ako 11. september 2011 v USA a akcia Breivika v Nórsku.

Spoločným menovateľom týchto akcií nie je to, že teroristi zabili ľudí, ale to, že ide o svedectvo ako sa západná civilizácia samolikviduje. Pritom si ani čestnú diagnózu svojej choroby nechce priznať.

Originál: http://www.vz.ru/world/2015/1/9/723557.html

Podľa vz.ru, 9. január 2015

 

Lotyšský exminister zahraničia: To samotní Krymčania sa chceli spojiť s Ruskom

Bývalý lotyšský minister zahraničia Janis Jurkans je presvedčený, že zjednotenie Krymu s Ruskom bolo diktované výlučne vôľou občanov polostrova, a preto on tento ich krok podporuje. Vyhlásil to 8. januára v programe "Bez urážok" (voľný preklad) v lotyšskej televízii LTV7. "Patrím k ľuďom, ktorí si myslia: Krym je náš. Pretože Krymčania to chceli".

Obviňovanie Ruska z toho, že to ono porušilo medzinárodné právo, pripojac si Krym, je podľa neho neudržateľné.

Podľa regnum.ru, 9. január 2015

 

Snowden: Amerika môže prehrať kybernetickú vojnu

Bývalý agent NSA Edward Snowden si myslí, že Amerika nemá dostatočnú obranu proti hackerským útokom. Vyhlásil to pre noviny PBS v jednom z moskovských hotelov, pričom dodal, že USA sú pri kybernetickej vojne zraniteľnejšie, ako iné štáty. 

„Myslím si, že ak dôjde ku kybernetickej vojne, my môžeme stratiť omnoho viac, ako ktorýkoľvek iný štát“, povedal Snowden. Dodal tiež, že „technický sektor je základom americkej ekonomiky“.

„Ak Amerika sama kyberneticky útočí, zároveň tým vytvára štandard na takéto činnosti, formujúc novú medzinárodnú normu správania“, poznamenal.

Podľa regnum.ru, 9. január 2015

 

Kongres USA prinúti Obamu priznať, kto dal peniaze na teroristický útok 11. septembra

Skupina amerických senátorov požaduje od Baracka Obamu odtajniť časť správy o teriristickom akte z11. septembra. Predpokladajú, že časť správy, pozostávajúcej z 28 strán, obsahuje informáciu o úlohe Saudskej Arábie v príprave útoku proti vežiam WTO (dvojičkám), píše New York Post. Príznačné je, že tieto reči opäť vzbĺkli po objavení sa informácií, že kráľ Saudskej Arábie Abdulah ibn Abdul-Aziz je blízko smrti.

Iniciátori odtajňovaniasprávy dúfajú, že nová zostava Kongresu prinúti prezidenta zverejniť to, čo akoby ukrývalo dôkazy o účasti predstaviteľov kráľovského domu Saudov na udalostiach 11. septembra 2001. Veď 15 z 19 únoscov pochádzalo zo Saudskej Arábie, uvádza televízna a rozhlasová spoločnosť Zvezda.

Podľa pravda.ru, 8. január 2015

 

Jaceňjukova sústrasť Nemcom, že prehrali so Sovietskym zväzom

Ukrajinský predseda vlády Arsenij Jaceňjuk už asi stráca rozum. Aby získal od Nemcov polmiliónovú pôžičku, vyjadruje im sústrasť, že prehrali vojnu so Sovietskym zväzom.

Počas návštevy Nemecka vyhlásil v rozhovore pre miestnu televíziu, že súčasná situácia v Európe pripomína udalosti roku 1945, keď „Rusi prešli územím Ukrajiny a Nemecka“.

„My nedovolíme Rusom prejsť po Ukrajine a Nemecku, ako sa to stalo počas 2. sv. vojny“, vyhlásil.

Nemeckí diváci niečo také nechápu. Veď vyzerá to tak, že Jaceňjuk odmieta nielen účasť niekoľkých miliónov Ukrajincov vo vojne proti nacizmu a fašizmu, navyše oslobodzovateľskú misiu Červenej armády od hitlerovcov nazýva agresiou. Ukrajinu ešte k tomu stavia na rovnaké váhy, ako fašistické Nemecko.

Podľa vz.ru, 8. január 2014

 

Kadyrov vyhlásil Chodorkovského za osobného nepriateľa

Hlava Čečenska Ramzan Kadyrov skritizoval bývalého šéfa Jukosu Miachaila Chodorkovského, ktorý po teroristickom čine v Paríži vyzval novinársku obec publikovať karikatúry proroka Mohammeda.

"Po krvavej udalosti v Paríži sa stal väčším Francúzom ako prezident Francúzska a predseda vlády tejto krajiny. V čase, ke´d francúzske úrady sa zaujatévyšetrovaním a prijatím opatrení, ktoré by zabránili ďalšiemu zhoršovaniu napätia, Chodorkovský od všetkých novinárov žiada zopakovania skúsenosti parížskeho vydavateľstva a uverejňovania karikatúr", napísal Kadyrov na svojej stránke v Instagram.

Hlava Čečenska sa nazdáva, že Chodorkovský sa svojimi výzvami "vyhlásil za nepriateľa všetkých moslimov sveta". "Znamená to teda, i mojím osobným nepriateľom. Som presvedčený, že aj v jeho milovanom Švajčiarsku sa nájdu tisíce občanov dodržiavajúcich zákony, ktorí zoberú utečeného trestanca na zodpovednosť. Zdá sa, že to bude tvrdé a citlivé", dodal Kadyrov.

Podľa vz.ru, 8. január 2015

 

Banderovské zdesenie. Ukrajinci chcú "takého, ako Putin"

Vydavateľstvo "nedeľa.ua" uskutočnilo anketu a žiadalo odpoveď na otázku: "Akému politikovi by ste zverili riadenie svojej krajiny?" a  respondetom boli ponúknuté tieto mená: Barack Obama, Viktor Juščenko, Viktor Janukovič, Vladimír Žirinovskij, a Vladimír Putin.

Napriek tomu, že každý respondent mal šancu k týmto menám dopísať aj svojho kandidáta, s absolútnou prevahou 85 percent hlasov v tejto ankete zvíťazil ruský prezident V. Putin. A to je pre ukrajinskú politiku absolútny šok!

Druhým šokom pre ukrajinské špeciálne služby je to, že na druhom mieste sa s 5 % hlasov ocitol Alexander Lukašenko. No a tretie si podelili Vladimír Žirinovskij a predseda ČĽR Si Ťin-pching (po 2 % hlasov). Súčasný prezident P. Porošenko získal 1 % hlasov, takmer toľko, ako nemecká kancelárka Angela Merkelová.

No a hlavní "vlastenci" Ukrajiny Jaceňjuk, Ljaško, Timošenková... všetci dovedna nedostali ani pol percentnú dôveru. No a hlavný demokrat sveta, prezident ríše dobra Barack Obama nedokázal prekonať ani hranicu 0,1 percenta.

Podľa pravda.ru, 8. január 2015

 

Zeman porovnal pochod stúpencov Banderu s nacistami pri Hitlerovi

„S Ukrajinou čosi nie je v poriadku. Dňa 1. januára organizujú pochody na počesť Stepana Banderu, ktorý sa, okrem iného, podobá na Reinharda Heidricha“, povedal český prezident M. Zeman v reakcii na fakľový pochod, ktorý sa konal v Kyjeve pri príležitosti 106. výročia narodenia vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov.   

Všetko tam „bolo organizované absolútne rovnako, ako boli organizované pochody nacistov v časoch hitlerovského Nemecka“.

„Opakujem, udialo sa to 1. januára 2015. A tak som si povedal, že s touto Ukrajinou sa deje niečo zlé. No niečo zlé sa deje aj s Európskou úniou, ktorá voči tejto akcii nevyjadrila žiadny protest“! 

Podľa ria.ru, 4. január 2015

 

SZO nazvala najpijanskejšie krajiny sveta

Napriek pomerne ustálenému názoru, že najviac pije ten, kto „pije ako Rus“, Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že Rusov hravo prepijú Indovia i Iránci.

Prieskum SZO dokázal, že ak sa pozrieme na to, koľko a akých alkoholických nápojov konzumujú občania, zistíme, že oproti Rusom majú viac problémov s alkoholom dokonca aj moslimské krajiny.

SZO tvrdí, že najviac sa pije vo východnej Európe a najmenej sa o alkohol zaujímajú arabské a africké krajiny píšu Le Monde. No dospela tiež k názoru, že čím je štát rozvinutejší, o to viac alkoholu spotrebúva. Hoci dôležitá je tu metodika rátania.

Ak by sme vychádzali z toho, koľko v každom štáte pijú pijani, tak získame úplne iný obraz. V takomto prípade Rusko s ľahkosťou predbehnú India, Irán, Kazachstan, Tadžikistan, SAE a dokonca aj mnohé africké štáty. (Iba ako zaujímavosť, Francúzsko, povestné svojimi vínami, pije dvakrát menej ako India.)

Najviac alkoholu v Európe spotrebúvajú Litva, Poľsko a Portugalsko.

Rusko pije z roka na rok menej. Ak v roku 2008 pripadalo na osobu 18 litrov, v roku 2013 to bolo už 13,5 litra (Celosvetový priemer bol v roku 2010 6,2 litra čistého alkoholu na osobu staršiu ako 15 rokov. Polovicu z toho tvorí tvrdý alkohol, štvrtinu pivo a víno a zvyšok doma vyrábané pálenky.).

Vo svete každoročne zomiera na následky pitia alkoholu vyše 3,3 milióna ľudí. Zdravotníctvo vydáva na liečenie s tým spojené okolo 5 percent svojich výdavkov. Nekontrolované pitie zvyšuje riziko vyše 200 chorôb.

Podľa dni.ru, 2. január 2015

 

Gorbačovova zrada na Malte

To, že stretnutie G. Busha st. a M. Gorbačova v decembri 1989 pri brehoch Malty zanechalo v histórii poriadnu stopu už nikto nepochybuje. Len hodnotia ju rôzne. Jedni hovoria o finálnej bodke studenej vojny,  iní, že veľkosťou išlo o bezprecedentnú zradu. Pochopiteľne, že Gorbačov a členovia jeho týmu s tým nesúhlasia (akoby aj ich súhlas by sa rovnal otvorenej vlastizrade - pozn. red.). Čo však hovorí súčasný vedecký pohľad?  Hovorí doktor historických vied a člen Zinovievského klubu Oleg Nazarov.

Čo považovať za zradu?

Kĺúč k odpovedi na túto otázku poskytol veľký ruský mysliteľ a vlastenec svojej krajiny Alexander Zinoviev. Tento svetový filozof a logik používal slovo "zrada" v sociologickom zmysle, podtrhujúc, že "vedecký pojem sa v danom prípade javí explikáciou (spresnením) intuitívneho použitia slov. Osahuje morálno-právny zmyslový základ".

V článku "Faktor zrady" Zinoviev napísal: "Aby sme zhodnotili konanie najvyššej sovietskej moci ako zradcovské alebo ho odmietli, treba, po prvé, vychádzať z povinnosti vlasti voči vládnucemu obyvateľstvu. Táto povinnosť spočíva v tom, aby sa zachoval a upevnil existujúci poriadok, vochrane územnej celistvosti krajiny, v upevňovaní a obrane suverenity krajiny vo všetkých aspektoch jej sociálnej organizácie (moci, práva, ekonomiky, ideológie a kultúry), v zabezpečení osobnej bezpečnosti občanov, v ochrane systému výchovy a vzdelávania, sociálnych a občianských práv, skrátka povedané - všetkého toho, čo bolo dosiahnuté za sovietske roky a čo sa stalo zvykovým životným štýlom obyvateľstva. Moc o tomto vedela. Obyvateľstvo bolo presvedčené, že moc si bude plniť svoje povinnosti a dôverovalo jej. Splnila teda moc tento svoj dlh? Ak nie, tak prečo?

Po druhé,treba si vyjasniť, či sovietska moc konala samostatne alebo bola manipulovaná z vonku, plánovalo sa jej konanie niekým mimo štátu alebo nie, konala moc v záujme tejto sily alebo nie?"

Zinoviev skôr ako všetci ostatní spoznal v Gorbačovovi potenciálneho zradcu: "Ešte dovtedy ako sa stal generálnym tajomníkom ÚV KSSZ saocitol v Anglicku. No a tam odmietol navštíviť Marxov hrob a namiesto toho šiel na stretnutie s kráľovnou. Požiadali ma okomentovať tento fakt. Povedal som, že sa tým začína epocha bezprecedentnej historickej zrady. Moje pocity ma neoklamali". 

Viac:  http://ria.ru/zinoviev_club/20150101/1040924212.html

Podľa ria.ru, 1. január 2015

 

Zeman porovnal pochod stúpencov Banderu s pochodmi nacistov pri Hitlerovi

„S Ukrajinou čosi nie je v poriadku. Dňa 1. januára organizujú pochody na počesť Stepana Banderu, ktorý sa, okrem iného, podobá na Reinharda Heidricha“, povedal český prezident M. Zeman v reakcii na fakľový pochod, ktorý sa konal v Kyjeve pri príležitosti 106. výročia narodenia vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov.   

Všetko tam „bolo organizované absolútne rovnako, ako boli organizované pochody nacistov v časoch hitlerovského Nemecka“.

„Opakujem, udialo sa to 1. januára 2015. A tak som si povedal, že s touto Ukrajinou sa deje niečo zlé. No niečo zlé sa deje aj s Európskou úniou, ktorá voči tejto akcii nevyjadrila žiadny protest“! 

Podľa ria.ru, 4. január 2015

 

Rusko sa stalo víťazom celosvetových intelektuálnych hier

V Pekingu sa skončili Celosvetové intelektuálne hry. 150 športovcov z 27 štátov zápolilo v piatich disciplínach: šach, go, dáma, bridge a sance. Rusi celkovo vybojovali 6 zlatých, 5 strieborných a jednu bronzovú medailu. Na druhom mieste sa umiestnila Čína.

V individuálnom zápolení sa blysol Izraelčan Ilan Herbst, ktorý získal 2 zlaté a jednu striebornú medailun v bridge. Medzi ženami to bola Hou Ifan z Číny, ktorá taktiež získala 2 zlaté a jednu striebornú medailu, no ona v šachoch, uvádza The New Scientist.

Podľa kp.ru, 4. január 2015

 

Strácanie pozícií USA vo svete bude v roku 2015 pokračovať

Americký vplyv vo svete sa bude neustále znižovať, píše profesor politickýchvied a zakladateľ i prezident Eurasia Group, expert v oblasti plitických rizík Jan Bremmer vo švédskom titule SvD Nyheter.

Politológ túto ideu demonštruje na príklade kľúčových udalostí 2014 roka. "USA museli veľmi často reagovať na už existujúce udalosti a nie vedome ovplyvňovaťich vývoj. Napríklad, Barack Obama vyhlásil, že vojna s terorizmom je skončená a teda, že už je možné odpútať sa od Blízkeho východu. No o niekoľko týždňov vpadla teroristická organizácia "Islamský štát" do Iraku. USA dokonca ani teraz nemajú stratégiu boja s ňou, hoci IŠ sa môže stať najvplyvnejšou teroristickou organizáciou za celú históriu", nazdáva sa politológ. Samotného Obamu on pokladá skôr za mysliteľa a nie za silného lídra.

Bremmer poukazuje aj na zníženie úlohy USA v ekonomike. V dlhodobej perspektíve vraj rozvoj evtového hospodárstva nebudú určovať americké korporácie a zníži sa aj úloha dolára.

Samostatnú pozornosť politológ venuje vzťahom Ruska a Západu. Európe, ktorá je podľa neho teraz "vykrvácaná" následkami sankcií voči Rusku, hoci USA to zvláda hravo a môže si ich dovoliť. Zachovanie jednotnej politiky voči Rusku je problematické len pre členov EÚ.

Podľa ria.ru, 3. január 2015

 

Oliver Stone: "...dôležité je to, ako Janukoviča odstránili"

Známy filmový režisér Oliver Stone, ktorý vyvolal s nedávnym svojim rozhovorom s bývalým prezidentom Ukrajiny Viktorom Janukovičom obrovskú vlnu protikladných komentárov, sa pokúsil vysvetliť svoj postoj.

"Obraciam sa na tých, ktorých neteší moja včerajšia analýza situácie na Ukrajine. Prosím vás, pokúste sa pochopiť môj postoj. Ja nebránim Viktora Janukoviča, on môže byť absolútne skorumpovaným prezidentom Ukrajiny za celú jej históriu... Lenže toto nie je hlavné. Hlavné je len to, ako ho odstránili...", - napísal na svojej stránke na Facebook.

Podľa ria.ru, 2. január 2015

 

Putin urobil z pohlavárov Západu hlupákov

Rusko v priebehu niekoľkých dní za halier vykúpilo svoje plynové a ropné aktíva, ktoré sa nachádzali v rukách západných finančníkov. Umožnil to pád rubľa a reči, že centrálna ruská banka nemá peniaze na jeho podporu. Uviedla to televízia RT s odvolávkou na InSerbia.

"Rusko urobilo neočakávaný ťah koňom, - píše srbský list. - Vďaka pádu rubľa si Moskva dokázala prinavrátiť značnú časť svojich aktív, ktoré sa nachádzali v rukách zahraničných vlastníkov a k tomu za pár dní ešte aj zarobiť 20 mld. USD".

Je známe, že donedávna sa takmer polovica výnosov z predaja plynu nedostávala do štátnej kasy, ale prechádzala na účty západným finančným žralokom. Kvôli ukrajinskej kríze rubeľ začal padať a vzápätí za ním padli aj burzové hodnoty ruských energetických spoločností. Západní pohlavári zneisteli a začali ich rozpredávať, kým za ne aspoň čosi dostávali.

"Putin vyčkával celý týždeň a na tlačovej konferencii sa len usmieval a keď pokles akcií dosiahol maximum, vydal príkaz okamžite nakupovať aktívy, ktoré držali v rukách Američania a Európania - uvádza srbský list. - Keď finanční žraloci pochopili, že boli oklamaní, bolo už príliš neskoro. Teraz všetky výnosy z ropy a plynu zostanú v Rusku a rubeľ porastie sám od seba, bez míňania zlatých a menových rezerv".

"Európski finanční žraloci zostali za hlupákov: Rusko za pár minút za haliere nakúpilo miliardové ropné i plynové aktíva. Takúto presvedčivú operáciu sme nevideli od čias vytvorenia fondového trhu", - hovorí InSerbia.

Podľa topwar.ru, 31. december 2014

 

Daily Mail: Zabudnite na "zlého" Putina: my sami sme krvilační podnecovači vojny

"Dnes sa zdá, že som uprostred ľudí, ktorí si aktívne želajú vojnu s Ruskom - vojnu, v ktorej môžeme prehrať všetko. Veria, že žijeme vo svete akoby Pána prsteňov, v ktorom &Moskva je Mordorom a Vladimír Putin Sauronom. Niektori novinári v Moskve sa toho chytili a pokúsili sa postaviť akési gigantické "Oko Saurona" nad mestom", hovorí výňatok z článku vo Vesti.

Novinár Peter Hitchens poznamenáva, že z krízy na Ukrajine je vinná Európska únia, ktorej sa zachcelo jej územia, "48 miliónov jej obyvateľov (ako zdroj lacnej pracovnej sily), jej čiernomorské pobrežie, jej uhlie a pšenicu".

"Chápe vôbec niekto čo robíme? Obyčajných Rusov môžeme nazvať stoikmi, pretože prežili hrôzy, ktoré si väčšina z nás nevie ani len predstaviť (vrátane defoltu v roku 1998). Doteraz mali akú-takú nádej.  A ak sa niekto reálne usiluje potrestať Rusov za ich vlastenectvo, znehodnocovaním rubľa, osobne si neviem predstaviť nič nezodpovednejšie", píše Hitchens.

Podľa jeho slov "hlúpi a málo informovaní ľudia" porovnávajú Putina s Hitlerom. "Upozorňujem, ak  dosiahneme zvrhnutie Putinovho režimu, riskujeme dostať skutočného Hitlera. A aj vojnu v Európe, ktorá sa nám premení na všetko, len nie na veselie", dodáva novinár.

Podľa topwar.ru, 24. december 2014

 

Juščenko o Euromajdane: Pochopil som, že sa dostávame do národnej biedy

Veľmi dobre som chápal, že v politickom kruhu lídrov, ktorí sa tam objavili, žije iný projekt, politicky paralelný tomu konaniu, ktoré prebiehalo na námestí (majdane)", povedal ukrajinský exprezident Viktor Juščenko.

"Keď celý Majdan kričal: Júlii slobodu, pochopil som, že moje miesto tam nie je", vysvetlil Juščenko dôvod svojej neúčasti na Majdane. Poznamenal, že úlohou Júlie Timošenkovej je destabilizácia ukrajinského prezidenta. 

"Ak sa Timošenková dočká, že Peter Alexejevič Porošenko sa prvý raz potkne o prah, vy zbadáte misiu Timošenkovej", dodal.

Juščenko povedal, že prichádzal na Majdan, no nebol vraj ideovým stúpencom účastníkov akcie. "Veľmi dobre som chápal, že v tom politickom kruhu lídrov, ktorí sa tam objavili, žije iný projekt, politicky paralelný tomu konaniu, ktoré sa na námestí odohrávalo. Keď som sa stal svedkom mimikry, ako sa úplne grandiózna požiadavka múdrej mládeže prekrýva krátkodobou perspektívou transformácie moci, pochopil som, že sa dostávame do veľkej národnej biedy", vyhlásil exprezident.

Podľa ria.ru, 25. december 2014

 

Nová raketa, ako atómový meč Ruska - zabijak americkej PRO

Veliteľ raketových vojsk strategického určenia genplk. Sergej Karakajev po prvýkrát oficiálne zverejnil doteraz tajné údaje o ťažkej balistickej rakete (na tvrdé palivo) RS-26.

RS-26, ktorej médiá dali kvôli schopnosti prerážať protiraketovú obranu prezývku "zabijak PRO", doplní v roku 2016 zoskupenie raketových vojsk strategického určenia rakiet na pevné palivo Topoľ-M a Jars.

Podľa pravda.ru, 25. december 2014

 

Šojgu: výkon počítačov centra obrany Ruska 3 - 4 krát prevyšuje výkon Pentagonu

Ruské centrum obrany tri až štyrikrát prevyšuje počítačové výkony Pentagonu, ministerstvo obrany pri tom plánuje motivovať mladých špecialistov na vytvorenie nového programového zabezpečenia a sformovať ešte tri vedecké roty, prezradil minister obrany RF Sergej Šojgu.

V roku 2013 bolo vytvorených prvých 5 rôt, ktoré sa prejavili absolútne unikátne. Záujem o ne je obrovský, v konkurze sa na 1 miesto hlási 15 - 18 ľudí.

Originál:  http://ria.ru/defense_safety/20141224/1040021337.html?utm_source=smi2&utm_medium=banner&utm_campaign=rian_partners

Podľa ria.ru, 24. december 2014

 

USA dusia Európu len aby nikto nemal odvahu zdvihnúť hlavu

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že "USA nielen začali zasahovať, ale aj aktívne sa pliesť  do vnútorných záležitostí štátov strednej Európy". Deje sa to podľa neho "kvôli konfliktu na Ukrajine a aj kvôli rozhovorom USA a EÚ o voľnom obchode". Situáciu komentuje politológ Vladimír Bruter.

"Maďarská ekonomika závisí od mnohých makroekonomických rozhodnutí, ktoré prijímajú USA. Konkrétne, Spojené štáty môžu do značnej miery kontrolovať cenu peňazí pre Európu, kurz euro. Maďarsko je tiež členom NATO a teda je závislé od všeobecnej obrannej politiky. Za zmienku stojí poznamenať, že zákaz vstupu do USA premiéra Orbána, to je priama demonštrácia vzťahu USA voči tým, kto sa nezhoduje s ich politickými prístupmi. Ide o pripomenutie, že USA majú dostatok funkčných nástrojov na zorganizovanie konfliktu vo vnútri krajiny, ktorý môže po pokyne USA prerásť aj do zvrhnutia vlády", poznamenal Bruter.

Vladimír Bruter tiež zdôraznil, že EÚ nie je uskutočňovateľom hospodárskej politiky USA, no Európa je závislá od svetových finančných trhov, ktoré ovládajú USA - export USA do Európy neexistuje, tovar prichádza len z Európy do USA. No finančné toky idú zase z druhého brehu oceánu a nie naopak. 

Politológ zdôrazňuje, že zóna voľného obchodu medzi EÚ a USA dovedie do toho, že americký finančný kapitál začne formovať európsku ekonomiku na svoje potreby, čo sa vždy premení na koniec reálne nezávislej európskej ekonomiky. Tá jednoducho prestane existovať. Osobitne nebezpečné je to pre malé štáty s neveľkým i hospodárstvami.

Orbán zdôrazňuje, že sa nechce zapájať do studenej vojny. "Oni (USA) nás chcú vtiahnuť do konfliktu, ktorý sa pre nás ukáže zlým. Nálady studenej vojny sa formujú medzi USA a Ruskom a my (Maďarsko) sa na tom nechceme podieľať", vyhlásil. 

A či sa pri tom vôbec dá zostať bokom? "Maďarsko je člen NATO i EÚ. Je očividné, že je povinné podporovať rozhodnutie blokov alebo vytvárať v nich rozhraničujúce línie. Na to druhé je však Maďarsko nedostatočne silné, no podporovať nechce. V to je tá disharmónia, ktorá vznikla v Európe ako následok americkej politiky. Politika USA pre strednú Európu je, samozrejme, neprijateľná", zdôraznil Bruter. 

Čím riskuje Orbán, zastávajúc neutrálnu pozíciu? "Všetkým. USA sa voči nemu správajú negatívne, pretože sa boja, že Otrbán vytvorí precedens. Ak si uvedomíme domácu popularitu Otrbána, pre USA je to veľmi nebezpečné. Akýkoľvek takýto precedens vytvorí alternatívu, ktorá Európe umožní uskutočňovať nezávislú politiku. Momentálne takej možnosti niet, a USA sa to pokúšajú zadusiť hneď v zárodku. Len aby nikto ďalší nezachcel zdvihnúť hlavu", odpovedal Vladimír Bruter.

Podľa pravda.ru, 24. december 2014

 

Rusi majú dôkaz o vine ukrajinského lietadla na havárii malajzijského boeingu MN17

Ruskí vyšetrovatelia sú pripravení poskytnúť medzinárodnej vyšetrovacej komisii údaje o účasti ukrajinských vojakov pri katastrofe Boeing na východe Ukrajiny, oznámil predstaviteľ ruského vyšetrovacieho výboru Vladimír Markin.

Ruskí vyšetrovatelia vypočuli Ukrajinca, ktorý informoval Komsomoľskú pravdu o havárii Boeingu v Doneckej oblasti a získali dôkazy o účasti ukrajinského vojenského lietadla na katastrofe.

"Vyšetrovací výbor bude pokračovať v zhromažďovaní údajov o tejto katastrofe a v ich analýze. No a ak sú predstavitelia medzinárodnej vyšetrovacej komisie naozaj zainteresovaní na na vyšetrení skutočných príčin tejto katastrofy a obtrátia sa na nás, my sme pripravení poskytnúť jej všetky naše materiály", - povedal Markin.

Článok o tom, že pravdivosť výpovede tohto svedka potvrdil aj detektor lži: 

http://ria.ru/mh17/20141224/1039921951.html

(A všimnite si to najpodstatnejšie – na Západe médiá o existencii tohto svedka mlčali a mlčia. Lebo vôbec tu nejde o vinníka – masového vraha. Stále ide len o odstránenie Ruska a aj nás, Slovanov.)

Podľa ria.ru, 24. december 2014

Rezolúcia OSN o boji s nacizmom je schválená a my opäť so svojím pštrosím postojom

Rezolúciu VZ OSN o boji s glorifikáciou nacizmu, neonacizmu a súčasnými formami rasovej diskriminácie prerokovalo 133 štátov. Za bolo 78 štátov, proti boli štyri štáty (Kanada, Palau, Ukrajina a USA) a 51 štátov (vrátane EÚ) sa zdržalo.

Originál: http://ria.ru/world/20141218/1039045475.html

Blog nášho uznávaného experta na medzinárodné právo (vo svete ho prednáša na deviatich jazykoch, pričom ďalšiu desiatku ovláda. Branislav Fábry vysvetľuje aj pozadie nášho pštrosieho postoja: http://www.srspol.sk/clanek-branislav-fabry-ukrajina-slovensko-a-podpora-nacizmu-v-osn-10163.html

Podľa ria.ru, 18. december 2014