Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Podľa World Socialist Web Site je vyšetrovanie havárie Boeingu 777 fikciou

Odmietnutie západných rozviedok poskytnúť družicové snímky, potvrdzujúce vinu domobrancov na katastrofe Boeingu 777 na Ukrajine, znamená buď to, že takéto dôkazy neexistujú, alebo, že sú na nich vidieť ukrajinské vojská, píše World Socialist Web Site.

Koncom októbra v rozhovore pre Der Spiegel predseda vyšetrovacieho výboru Fred Westerbeke oznámil, že výbor nemá "nevyvrátiteľné dôkazy" daného prípadu. Po niekoľkých mesiacoch od začiatku vyšetrovania nemecká a americká rozviedka ešte stále neposkytli družicové snímky, ktoré by potvrdili ich vyhlásenie, že pri katastrofe figuruje Rusko.

WSWS predpokladá dve možné vysvetlenia tejto situácie: Alebo podobné snímky neexistujú a dôkazy, že lietadlo zostrelili proruskí domobranci sú len vyfabrikované. Alebo rozviedka má zábery, kde figurujú proruské sily, no odmietajú ich poskytnúť vyšetrovateľom preto, že sú na nich aj vojská, ktoré podporuje Západ. (Alebo, tretí variant, na záberoch je len jednoznačný vinník, podporovaný Západom - pozn. red.)

Podľa World Socialist Web Site, celé medzinárodné vyšetrovanie katastrofy Boeingu je fikciou a pokusom zakryť zločin. Podľa autora článku, za štyri mesiace, ktoré ubehli od momentu tragédie, sa vyšetrovateľom (zastúpené je v ňom Holandsko, Austrália, Belgicko a Ukrajina.) stále nepodarilo stanoviť okolnosti pádu lietadla, bez ohľadu na hojnosť informácií.

Podľa vz.ru, 23. november 2014

 

König: Banka BRICS - prvý krok k dedolarizácii svetového hospodárstva

BRICS sa reálne môže stať konkurenčnou alternatívou existujúcemu ekonomickému systému severoamerickej hegemónie, ba čo viac, schopná je zameniť ho, myslí si americký ekonóm, bývalý zamestnanec Svetovej banky Peter Konig. 

"Zatiaľ by banka mohla fungovať ako Centrálna banka BRICS a nie je vylúčené, že časom môžu členské štáty vytvoriť aj novú menu, napríklad "Bricso" - alternatívu dolára - myslí si ekonóm. Rozvojová banka zatiaľ nefunguje, no, pravdepodobne sa sústredí na rozvoj dopravnej a sociálnej infraštruktúry, na telekomunikácie, systém prístupu k energiám...

Štáty BRICS - to je 30 % celosvetového HDP a približne 45 % obyvateľstva Zeme. No a to je naozaj reálna hrozba pre záujmy USA, nazdáva sa Konig a hovorí, že práve preto sa Washington zo všetkých síl usiluje rozkolísať a destabilizovať situáciu v členských štátoch BRICS... 

Podľa ria.ru, 23. november 2014

 

Putin: Rozhodnutia o Kryme boli rozkalkulované

Rozhodnutia o krymskej otázke boli rozkalkulované, záležitosti okolo Krymu sa skončia dobre, o čom niet pochýb, vyhlásil prezident Ruska Vladimír Putin.

"Treba vedieť zvažovať všetky možné následky a pri prijatí rozhodnutia treba na vyhnutie sa nepríjemností  kalkulovať so všetkými variantmi vývoja udalostí", - povedal a dodal: „Bezhlavosť sa nepripúšťa, jeho cena je príliš vysoká".

Na otázku, či sa kalkulovalo aj s následkami pre Rusko, Putin odpovedal kladne. "Áno, je to strategické rozhodnutie", - povedal a na otázku, či sa to skončí dobre, reagoval: "Myslím, že tak sa aj stane". "Sme proste silnejší, ako všetci ostatní. A to preto, lebo máme pravdu", - povedal Putin.

"Sila je v pravde. Keď ruský národ cíti pravotu, stáva sa neporaziteľným", - presvedčený je Putin. "V danom prípade nemám žiadne pochybnosti".

Putin sa priznal, že nikdy neprijíma voluntaristické rozhodnutia. "Také, ktorých nevidím následky". "Ak sa to nedarí, snažím sa vyčkať", - dodal a uviedol tézu: "nie si si istý, nepredbiehaj!".

"To tí, ktorí sa snažia s nami súťažiť sú v "opačnom pruhu", my sme vo svojom a ideme svojou rýchlosťou", - hovoril Putin charakterizujúc súčasné Rusko.

Podľa vz.ru, 23. november 2014

 

Expert: Američania nesplnili ani jeden sľub voči Ukrajine

Vyhlásenia J. Bidena nenakŕmia a ani nezohrejú ukrajinský národ. V priebehu posledného roka sa Ukrajina zmenila na biedny štát, ktorý si občianskou vojnou zničil hospodárstvo. Situácia sa v krajine nepredstaviteľne zhoršila. V ruskej televízii to vyhlásil expert na medzinárodné otázky Nebojša Malyč.  

Podľa jeho slov nebol splnený ani jeden sľub, ktorý tak hlučne vyhlasovali zaoceánski "poslovia dobrej vôle".

Ukrajina sa prakticky zrútila do úrovne insolventného a úplne biedneho štátu, zachváteného krvavou občianskou vojnou, násilím na hranici fanatizmu, hemžiaceho sa súkromnými militarizovanými spoločnosťami a nacistami, ktorého ťažké ekonomické problémy sa zo dňa na deň len prehlbujú.

Malyč konštatuje, že fakticky, neexistovala žiadna finančná podpora Ukrajiny pri splatení jej dlhov a obnovení jej hospodárstva. O pomoci Ukrajine sa veľa hovorilo, no boli to len slová. Reálne USA financujú len aktivistov a rôzne skupiny, ktoré podporujú súčasný smer nespokojnosti.

Podľa pravda.ru, 22. november 2014

 

Lavrov: Európa sa hanbí za svoje kresťanské korene

Ruská strana plánuje na decembrovom stretnutí v Bazileji začať posudzovať otázku "kresťanofóbie". Moskva pri tom navrhne EÚ preštudovanie procesov, ktoré priviedli do tohto stavu, povedal S. Lavrov na zasadnutí Rady pre zahraničnú a obrannú politiku..

Minister povedal, že v OBSE sa pred niekoľkými rokmi uskutočňovali podujatia proti "islamofóbii". No od otázky "kresťanofóbie" väčšina členov EÚ "uteká do tieňa, hanbia sa o tom čo i len hovoriť, pretože im je hanba zapísať do pripravujúcej sa ústavy EÚ, že Európa má kresťanské korene".

Podľa pravda.ru, 22. november 2014

 

Americká rozviedka priznala čo s USA urobí kybernetický útok

Čína a ešte "jedna alebo dve krajiny" majú technické možnosti na kybernetický útok proti Spojeným štátom, ktorý im vypne elektrický prúd na značnej časti územia, vyhlásil riaditeľ agentúry národnej bezpečnosti admirál Michael Rogers.

Neprezradil však o aké štáty ide. Zdá sa však, že ide o jedno z prvých priznaní, že niekto takým niečím vôbec disponuje.

Originál:  http://www.vz.ru/news/2014/11/20/716323.html

 

Putinove výrazné citáty na fóre Všeruského národného frontu

Účastníci Všeruského národného frontu sa dočkali, prezident ich nesklamal a niektoré jeho vyjadrenia možno ašpirujú na zápis do histórie.

--- "My nepotrebujeme proces - nie sme trockisti, my potrebujeme výsledok. To u Trockého platilo: hnutie - je všetkým, konečný cieľ - ničím. My potrebujeme konečný cieľ, dosiahnutie konečného cieľa".

--- Všetci sme dospelí, chápeme čo sa deje. V podstate využívame nekorektné správanie našich partnerov, osobitne tých krajín, ktoré si úspešne obsadili náš trh s poľnohospodárskymi produktmi a ja si myslím, sami sa chytili do pasce, nasadiac proti nám už známe sankcie. Toto nám dalo morálne i skutočné právo zaviesť odvetné opatrenia práve v tom odvetví, ktoré v posledných rokoch preukazovalo pekné tempá rastu".

--- (K obmene importérov.) "Nakoniec, nám je predsa jedno, ako sa to robí, my potrebujeme výsledok. Čiže ako sa hovorí medzi ľudom - nie je dôležité koho je býk, ale to, že teliatko je naše".

--- "Rad víťazstva a vyhlásenie za hrdinov si zasluhujú samotní Krymčania. Ak by nebolo ich jasného postoja - ničoho by nebolo".

--- (K cieľom USA.) "Oni nie ponížiť nás chcú, oni si nás chcú podriadiť. Svoje problémy chcú riešiť na nás účet, chcú nás podriadiť svojmu vplyvu. V histórii sa to voči Rusku nikdy a nikomu nepodarilo a ani v budúcnosti sa to nikomu nepodarí".

Podľa dni.ru, 19. november 2014

 

Ozaj, prečo vlastne Porošenko nezaútočí proti ruským vojskám na Ukrajine?

"Ukrajina neobstreľuje ruské vojská, pretože to by priviedlo k plnohodnotnej vojne", vyhlásil 17. novembra pre jednu ukrajinskú televíziu námestník riaditeľa prezidentskej kancelárie Valerij Čalyj v odpovedi na otázku, že ak ukrajinské úrady neustále hovoria o kolónach vojenskej techniky, ktorá prichádza na Donbas z Ruska, prečo proti nim neuskutočnia delostrelecký a raketový prepad.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko pre noviny Bild povedal, že Ukrajina je pripravená na scenár plnohodnotnej vojny s Ruskom. "Pripravovali sme sa na scenár plnohodnotnej vojny. Ukrajinská armáda je v omnoho lepšom stave, ako pred piatimi mesiacmi..."

Poznámka: Armáda možno áno, no kyjevské úrady sú pripravené na tejto vojne len zarábať. Včera boli zverejnené informácie o kvalite obuvi, ktorú ukrajinskí vojaci fasujú do zimných podmienok. Takáto bojová obuv im vydrží vraj 2 až 20 hodín. Dôvod? Na jej zhotovenie ukrajinskí logisti vybrali papierový kartón.

Preto aj Porošenkove vyjadrenia, že Ukrajina teraz chce len mier sú logické. Cez vojnu by za niečo také kompetentný logista dostal poriadnu guľku.

Podľa regnum.ru, 18. november 2014

 

Ruský "zabijak" družíc vystrašil Západ

Pozornosť západných expertov a vojakov pritiahol neznámy kozmický objekt 2014-28E, ktorý, ako predpokladajú, môže patriť Rusku a na obežnú dráhu mohol byť vynesený spolu s tromi spojovacím družicami "Rodnik". Experti sa obávajú, že Moskva obnovila program "Stíhač družíc", uvádzajú vesti.ru s odvolávkou sa na The Financial Times.

Objekt bol spočiatku považovaný za kozmický odpad, ktorý sa na obežnú dráhu dostal v máji spolu s tromi spojovacími družicami Rodnik. Neskôr sa experti zhofli, že to nie je odpad, no predurčenie objektu i tak zostávalo neznáme.  

Predpokladajú, že objekt môže byť výsostne civilný a využívať sa na boj s kozmickým odpadom alebo na opravu a obsluhu družíc na obežnej dráhe. Záujem oň zvýšilo to, že sa o jeho existencii vôbec nehovorilo.

"Nech je to čo chce, vyzerá to ako experimentálny objekt (2014-28E). Môže mať rad funkcií, myslí si vedúca centra Hatem House Patricia Lewis, ktorá je expertkou na kozmickú bezpečnosť.

Západ sa obáva, že Rusko obnovilo vojenský program "Stíhač družíc" (program protidružicových zbraní, predurčený na ničenie umelých družíc Zeme), ktorý odštartoval ešte počas ZSSR.

S istotou sa nedá nič tvrdiť, no treba si uvedomiť aj to, že Čína i USA predviedli už v rokoch 2007 - 2008 možnosti ničenia družíc v kozme, uvádza The Financial Times

Podľa pravda.ru, 18. november 2014

 

Kto sa to nechce kúpať vo vlastných pomyjách?

Moskva nebude "prosiť" západné štáty aby zrušili svoje sankcie proti Rusku, vyhlásil minister zahraničia Sergej Lavrov.

"Sankcie - to vôbec nebola naša voľba, no my sa vôbec nechystáme prosiť západné štáty aby ich zrušili, hoci opakovane nám naznačujú: poďme si odsúhlasiť nejaké kritériá, my vám povieme, čo ste povinní urobiť a my vám za to budeme rušiť sankcie. Takéto hry s nikým nebudeme hrať", - vyhlásil ruský minister počas tlačovej konferencie v Bielorusku. Poznamenal tiež, že v Európe postupne "začínajú zvučať triezve hlasy a dokonca sa začína ozývať volanie po poučení sa z chýb".

S využitím ria.ru, 18. november 2014

 

V Rusku vytvoria alternatívnu "wikipediu"

Prezident Jeľcinovej knižnice a Ruská národná knižnica v Petrohrade sa chystajú vytvoriť internetový zdroj, alternatívu Wikipedie. K tomuto kroku sa rozhodli preto, lebo si myslia, že celosvetová encyklopédia poskytuje nedôveryhodné informácie o Rusku a o jej regiónoch.

Generálny riaditeľ prezidentskej knižnice Alexander Veršinin doplnil tento oznam, že paralelne s novou encyklopédiou bude vytvorené aj múzeum virtuálneho rozvoja regiónov.

Podľa pravda.ru, 16. november 2014

 

Kto bráni vytvoreniu osi Paríž – Berlín – Moskva?

Poslanec španielskej koalície Izguierda Unida a viceprezident výboru pre zahraničné záležitosti EP Javier Couso vyhlásil, že za destabilizáciou situácie na Ukrajine stojí Washington, obávajúci sa zblíženia Moskvy s Parížom a Berlínom.

„Washington si nikdy neželal nezávislú európsku politiku, jeho hlavnou obavou je os Paríž, Berlín a Rusko, pretože tá by ukončilo euroatlantické spojenectvo, ktoré nás premenilo na kolóniu USA“, citujú ho noviny Vzgljad.

USA podľa neho tlačia na Brusel, aby EÚ sankciami tlačila na Rusko za jeho postoj voči ukrajinskej kríze. Španielsky politik pritom pripomenul bumerangový efekt sankcií proti Moskve.

Existujú dôkazy, že za destabilizáciou na Ukrajine stoja Spojené štáty“, povedal Couso, odvolávajúc sa na odpočuté a uverejnené telefonáty medzi západnými diplomatmi.

„Ak destabilizujete bezpečnostný priestor veľkej mocnosti, akou je doposiaľ Rusko, tak to bude mať následky“. Dodal, že je prekvapený „protiruskými“ náladami Bruselu. Podľa jeho názoru Európsky parlament je naladený veľmi „protirusky“ a niektorí poslanci dokonca vyzývajú NATO aby zasiahlo, čo je hlúpe, pretože Rusko je atómovou mocnosťou.

Podľa evrazia.org, 14. november 2014

 

Už ani platení agenti netvrdia, že PRO je proti Iránu

Dnes je aj poslednej naivke jasné, že Američania od samého počiatku stavali PRO nie proti iránskej hrozbe, ale proti Rusku. Navyše americká PRO je predurčená nielen na obranu, má aj útočnú funkciu.

Pravdou však zostáva, že súčasné ruské rakety dokážu prekonať aj jej zmodernizovanú verziu. USA sa s jej vývojom oneskorili, nechal sa počuť člen parlamentného výboru pre obranu ruskej štátnej Dumy Franc Klincevič. „PRO pri globálnom konflikte prekonáme bez akýchkoľvek rečí, máme na to dostatok síl i prostriedkov, osobitne vysokopresných zbraní, krídlatých rakiet..., ktoré veľkolepo obídu dokonca aj nové zdokonalené systémy“, - povedal.

Podľa jeho slov deštruktívna politika USA voči Rusku cez rozkolísavanie medzinárodnej situácie, nie je nikomu na prospech. „My nechceme nič, no radšej do nás nezapárajte. Dnes sme schopní ubrániť seba, naše územie, občanov RF, a dôležité je aby si to všetci jasne uvedomovali“, - povedal Klincevič.

Podľa ria.ru, 7. november 2014

 

Čínske médiá: Washington je plný neopodstatnenej "družby" s Pekingom

Štátny čínsky Global Times dnes píše, že americko-čínske vzťahy sú ďaleké od priateľských, bez ohľadu na návštevu prezidenta USA v Pekingu. Pokúšajúc sa brzdiť Čínu a zároveň dúfajúc v rozvoj spolupráce, USA sa samé chytajú do pasce. Čínske noviny radia Washingtonu zbaviť sa podobného sebaklamu.

Noviny poukazujú, že pre prezidenta Obamu sa cesta do Pekingu môže stať poslednou šancou na upevnenie vzťahov s Čínou. No i v takom prípade, rozvažujú noviny, očakávajú čínsko-americké vzťahy v najbližších dvoch rokoch iba minimálny progres.

Global Times poznamenáva, že USA čoraz viac potrebujú spoluprácu s Čínou v mnohých oblastiach - od obnovy Afganistanu, do boja s terorizmom. Ibaže Washington nechce hrať konštruktívnu úlohu v rade čínskych projektov, takých, ako vytvorenie zóny voľného obchodu v Ázijsko-tichooceánskom regióne.

"Global Times tiež poznamenáva, že Peking už neráta s americkou podporou rozvoja vzťahov so susednými štátmi a koná v regióne samostatne. Aby sa čínsko-americké vzťahy stali produktívnejšími, Washington sa musí zbaviť zastaralých metód".

Podľa pravda.ru, 11. november 2014

 

USA sa nezaobídu bez ruských raketových motorov asi 7 - 9 rokov

Americká spoločnosť United Launch Aliance bude používať ruské raketové motory RD-180 na raketách Atlas-5 ešte v priebehu 7 - 9 rokov, povedal pre Space News šéf spoločnosti Tory Bruno.

V septembri sa giganti leteckého a kozmického priemyslu USA - spoločnosti Boeing a Lockheed Martin - pripojili k úsiliu skonštruovania amerického raketového motoru, ktorý by mal časom nahradiť ruský RD-180 a uzavreli dohodu  s relatívne novou firmou Blue Origin, uvádza TASS,

"No na skonštruovanie takého motoru sú potrebné roky", - zdôraznil Bruno."Znamená to, že budeme i naďalej musieť v priebehu piatich, šiestich alebo aj vyše sedem rokov kupovať RD-180. Na našich nosičoch ich budeme využívať ešte pár rokov aj po ukončení ich nákupov", - dodal.

Bruno tiež potvrdil, že spoločný rusko-americký podnik RD-Amos, ktorý exportuje motory RD-180 do USA v množstve 5 ks ročne, súhlasí s navýšením dodávok. "V budúcom roku plánujeme kúpiť osem motorov", - skonštatoval a vysvetlil, že zámena reaktívneho motora na Atlas-5 si vyžiada aj konštrukčné zmeny na prvom stupni rakety. Motor, ktorý konštruuje Blue Origin totiž spaľuje kvapalný metán. Nová konštrukcia teda musí zabezpečiť zväčšenie palivovej nádrže.

Podľa vz.ru, 11. november 2014

 

Naryškin: USA otvorene koordinujú medzinárodné vydieranie Ruska

"Washington je už natoľko drzý, že ani neskrýva, ako otvorene koordinuje vydieranie a nátlak Ruskej federácie", - povedal predstaviteľ Štátnej Dumy RF Sergej Naryškin.

Prezident Ruska V. Putin a minister zahraničia S. Lavrov a mnohí ďalší ruskí politici neraz zdôrazňovali, že zavedené sankcie zo strany USA a EÚ budú mať bumerangový efekt na samých iniciátorov, že izolácia Ruska "má efemérny charakter" a jednoducho je teda neuskutočniteľná.

Podľa vz.ru, 7. november 2014

 

Politológ: USA nebojujú len s Ruskom, ale aj s Európou

USA a NATO pokračujú vo vyhlasovaní o akoby nekončiacej sa hrozbe zo strany Ruska. Podľa politológa Olega Matvejčeva, takáto stratégia má roztrhnúť styky Ruska a Európy, ktorú USA chcú zastrašiť a oslabiť.

"Ešte z čias 2. sv. vojny stratégia USA v regióne spočíva v tom, aby rozdelila Rusko a Európu. USA si na to vymysleli, že vystrašia Európu, že krajina vdov a invalidov, ktorou mal byť Sovietsky zväz, prináša Európe nejakú strašnú hrozbu. Strašili komunizmom, no a teraz, keď už komunizmu niet, v strašení pokračujú", - povedal pre Hlas Ruska profesor Oleg Matvejev.

Teraz USA podľa neho využívajú Ukrajinu aby roztrhli vzťahy Ruska a Európy. No a na to hľadajú stále nové dôvody.

"Napríklad teraz, keď sa USA s pomocou Ukrajiny opäť rozhodli vyhodiť do povetria vzťahy medzi Európou a Ruskom - požadujú sa nekonečné informačné pôvody, ktoré by mali demonštrovať hrozbu, idúcu zo strany Ruska. Rusko nič nerobí, nehrozí, no oni si tie dôvody vymýšľajú - odtiaľ pochádza celá kaskáda akýchsi strašných správ a vyhlásení. Napríklad, vo Švédsku hľadali ponorku a potom jej zrazu nebolo; periodické vyhlásenia Petra Porošenka o akýchsi útokoch zo strany Ruska, o akýchsi cvičeniach, ktoré znepokojujú", - povedal politológ.

No a Oleg Matvejev si myslí, že toto všetko je nasmerované aj na oslabenie hospodárstiev európskych krajín. "Potreba je neustále znepokojovať európsku spoločenskú mienku na to, aby podporovalo svojich politikov, aby vyčleňovali čoraz väčšie sumy na NATO. Čím vyššie budú vojenské výdaje v európskych rozpočtoch, o to ťažšie sa bude žiť európskemu hospodárstvu. USA tak nebojuje len proti Rusku, ale aj s Európou. Horšie musí byť všetkým!", - dodal politológ.

Podľa ria.ru, 6. november 2014

 

Ruský experiment: štipendium pre mladé mamičky

Mladé mamičky v Rusku sa môžu školiť na zdokonaľovacích kurzoch inštitútov a ešte k tomu dostávať štipendium. Takáto informácia sa objavila na stránke ruskej vlády. Výnos o tom pripravilo ministerstvo vzdelania a vedy.

Na prípravu sa v rámci experimentu prijímajú ženy, ktoré k 1. októbru tohto roka dosiahli vek nie vyšší ako 23 rokov, ktoré majú jedno a viac detí, ruské občianstvo, všeobecné stredoškolské, no nie vysokoškolské vzdelanie a ktoré už neabsolvovali a momentálne neabsolvujú takúto prípravu, hovorí sa vo výnose. 

Experiment bude prebiehať do 30. júna 2015 a zapojí sa do neho 51 vzdelávacích organizácií Ministerstva vzdelania a vedy RF.

Podľa ria.ru, 6. november 2014

 

Nový ruský vynález: "dýchajúce" oblečenie a obuv odpudzujú vodu a špinu

Nová zapatentovaná technológia, vyvinutá ruskými vedcami, dokáže dodať oblečeniu a obuvi odolnosť voči vode a špine, pričom si zachová prirodzené vlastnosti prírodných materiálov. Textílie, koža a kožušina ostanú v ľubovoľnom počasí nielen suché a čisté, no nepremenia sa ani na „gumové“.

Na dosiahnutie takéhoto efektu je na povrch textílie aplikovaná veľmi tenká vrstva (najviac 3-4 nanometre) fluórovaného organického kremičitého preparátu. Tento sa vopred rozpustí v oxide uhličitom v nadkritickom stave. Ide o stav oxidu uhličitého, ktorý kombinuje vlastnosti plynu a kvapaliny, uviedla námestníčka riaditeľa Inštitútu organických prvkov a zlúčenín Oľga Nesmejanova Serenkova. - Ak do takého prostredia umiestnime textíliu, na jej povrchu sa samovoľne vytvorí rovnomerná a tenká vrstva rozpustenej látky. Vyvinutá metóda patrí k šetrným technológiám a nepredstavuje nebezpečenstvo pre životné prostredie.

Po takomto ošetrení oblečenie a obuv úspešne odpudzujú vodu a špinu, pričom si zachovajú priepustnosť vzduchu, schopnosť regulovať teplotu, mäkkosť a krásu. Ak časom vodoodolnosť klesne, textíliu stačí trochu prežehliť alebo presušiť prúdom horúceho vzduchu.

Tento vedecký projekt patrí medzi komerčné. Nová technológia je pomerne lacná. Na jej vývoji sa podieľali chemici, fyzici a odborníci na vlastnosti materiálov. Účinnosť ošetrenia rôznych textílií a obuvi sa testovala na Moskovskej univerzite dizajnu a technológií.

Podľa Hlas Ruska, 4. november 2014