Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

The American Prospect: Idea "výnimočného národa" bráni tvorbe mnohopolárneho sveta

Idea "výnimočného národa" nezodpovedá reáliám súčasnej svetovej politiky a brzdí proces pohybu k mnohopolárnemu svetu, píše americký publicista a sociológ James Mann v článku pre časopis The American Prospect.

"Vnímanie Amerikou vlastnej role vo svetovej politike sa stalo nerealistické. Už Bill Clinton uznával, že USA musia mať omnoho triezvejší názor na to, ako jej vystavaná svetová politika." "Používanie pojmu ´výnimočného národa´ spochybňuje schopnosť americkej politiky chápať meniaci sa svet", - nazdáva sa Mann.

A čo povedal Bill Clinton už po svojom prezidentskom pôsobení? "Pre našich vnukov som chcel vytvoriť svet, v ktorom Amerika nebude jedinou superveľmocou a v ktorom si budeme, odmietnuc hegemóniu, musieť rozdeliť scénu s inými. ... Vyhlásiť to verejne - to je politická samovražda. Ak by som to povedal ako prezident, v momente by ma vyhnali z mesta", - uvádza Mann Clintonove slová a dodáva, že Spojené štáty nie sú pripravené priznať si, že iné štáty americké líderstvo vôbec nepotrebujú.

Podľa ria.ru, 3. november 2014

 

Moskva si ctí prejav vôle ľudu

Rusko si ctí vyjadrenie vôle obyvateľov juhovýchodu Ukrajiny, jej zvolení predstavitelia získali mandát na riešenie praktických úloh obnovenia normálneho života v regiónoch, hovorí sa vo vyhlásení MZV RF v súvislosti s voľbami v Doneckej a Luganskej oblasti. "Voľby v Doneckej a Luganskej oblasti prebehli vcelku organizovane, pri vysokej účasti voličov. Ctíme si prejav vôle obyvateľov juhovýchodu", - hovorí sa ďalej v dokumente.

V ministerstve zdôraznili, že vzhľadom na úspešné voľby "je dôležité prijať aktívne kroky na zavádzanie stabilného dialógu medzi ukrajinskými úradmi a predstaviteľmi Donbasu v duchu dohôd prijatých v Minsku". "Spolu s našimi medzinárodnými partnermi sme pripravení aj naďalej konštruktívne napomáhať riešeniu krízovej situácie na Ukrajine", - dodali v ruskom MZV.

Podľa ria.ru, 2. november 2014

 

Obraz Ruska vo svete: rebríček nepriazne zahraničných médií 

Analytici MIA Rusko dnes zistili, médiá z ktorých krajín, boli najviac negatívne zamerané voči Rusku v auguste až októbri 2014.
Základom rebríčka je zoznam krajín, ktorý je vytvorený z pomeru negatívnych komentárov na adresu Ruska v porovnaní s neutrálne ladenými textami. Maximálny index na škále nepriazne dosahuje hodnotu 100 %.

V auguste bola najväčšia nepriazeň na strane nemeckých médii (nepriazeň na úrovni asi 30 %), za nimi nasledovali americké denníky, potom japonské (takmer 20 %). Médiá z Francúzska, Švajčiarska a Rakúska nazbierali v rebríčku nad 10 %.

V septembri opäť v rebríčku negatívnych nálad voči Rusku viedli nemecké médiá: ich index predstavoval viac ako 65 %. Na druhom mieste boli denníky zo Švajčiarska a Rakúska s asi 15 %. Nasledovali periodiká z ČR a Francúzska.

V októbri sa do čela ratingu nepriazne voči Rusku dostala americká tlač so 40 %. Nemecké médiá skončili druhé s 30 % a tretie miesto pripadlo Poliakom a Čechom (asi 15 %).

Celkovo od augusta do septembra v ratingu nepriazne voči Rusku najvyššie ukazovatele dosiahli nemecké médiá s vyše 65 % a americké s maximom 40 %.

Podľa Hlas Ruska, 1. november 2014

 

Rusko môže mať už o rok bojové laserové zbrane

Že Rusi čosi také majú, naznačila už výstava MAKS-2003 kde pozornosť špecialistov priťahovalo "Zariadenie na diaľkové rezanie oceľových a železobetónových konštrukcií". Pozostávalo z lasera, turboreaktívneho motora na jeho "nabitie" a ťahača KrAZ. Všetko v štandardnom dizajne "humno na kolesách". Jeho vtedajšia cena 2 milióny USD za kus.

ZSSR vyvíjal laserové zbrane už od 70-tych rokov. Žiaľ, s jeho rozpadom sa všetko skončilo...

Prvý sovietsky bojový laser Terra-3 bol pozemný. Na polygóne PVO v blízkosti jazera Balchaš postavili zariadenie veľké ako Veľké divadlo. A 10. októbra 1983 laser v režime minimálneho výkonu "osvetlil" prelietajúci nad vo výške 365 km ním americký Challenger. Na lodi sa v momente vyplo spojenie, aparatúra začala strečkovať, dokonca aj samotní astronauti sa prestali dobre cítiť. Americký štátny department vtedy poslal nótu o agresii: že, agresia. A pritom nad polygónom ešte aj oblaky viseli...

A potom prišiel Gorbačov

Ruskí konštruktéri prešli od pozemských na námorné testy.  Laserové delo preverili na tankeri podporného loďstva "Dixon". Keďže však tri jeho motory nedokázali naplno nabiť laser, boli doplnené o ďalšie tri reaktívne z Tu-154. Výsledky "obstrela" lietadiel a pobrežných cieľov boli natoľko nádejné, že padlo rozhodnutie komplex dodať na lietadlový krížnik Kyjev.

Na lasery sa pracovalo na tri smeny. Úspech totiž značil absolútne víťazstvo Sovietov v blízkom kozmose - bez družíc, ktoré by boli zostrelené laserom, by bol protivník zbavený očí i uší, jeho rakety by stratili presnosť. S touto výzbrojou by eskadra kozmických stíhačov zaručene na prach rozniesla všetky zoskupenia vojenských družíc USA.
Štart bol plánovaný na 15. mája 1987. Na odpaľovacej rampe stála raketa Energija s pripojeným 80 tonovým laserom Skýt-D. Ibaže tri dni do štartu na Bajkonur priletel Gorbačov a vyhlásil: "My sme kategoricky proti preneseniu pretekov v zbrojení do kozmu a všetkým v tomto pôjdeme príkladom".
"Skýt" bol vynesený na obežnú dráhu len na to, aby bol odhodený a ponechaný zhorieť v hustých vrstvách atmosféry. Program bol zatvorený.
V roku 1995 ministerstvo obrany USA kúpilo od Ukrajiny časť lodí, ktoré pripadli slovanským bratom po rozdelení Čiernomorského loďstva. Samozrejme, že si kúpilo šrot. Pritom trvalo na prioritnom predaji onoho Dixona. Za Atlantikom ho potom rozobrali, preštudovali si generátory a chladiace zariadenia zázračného výkonu, navádzacie mechanizmy a okamžite informáciu utajili.
Viac originál: http://topwar.ru/61557-boevoe-lazernoe-oruzhie-mozhet-poyavitsya-v-rossii-cherez-god.html

Podľa topwar.ru, 31. október 2014

 

Srbský veľvyslanec: Rusko je natoľko veľké, že sankcie voči nemu vyvolávajú akurát smiech

Ako sa v Srbsku vníma vojna na Ukrajine? Existuje záujem o túto tému medzi politikmi?

Zoran Miloševič: -Vojnu na Ukrajine v Srbsku vnímajú veľmi život. Veľká pozornosť sa tomu venuje v médiách - cítiť podporu Ruska. Čo sa týka politikov, tak tí, spravidla o tejto téme mlčia. Asi z dôvodu nazerania Bruselu, ktorý od Belehradu očakáva zavedenie sankcií.

 

Prečo je "podpora Ruska" a nie Ukrajiny?

- Áno, na Ukrajine sú tiež Slovania. Srbskí analytici veľa písali o ukrajinskom puči, ktorý zorganizoval Západ prostredníctvom svojich agentov, a tým dospeli k názoru, že toto nie je "slovanská záležitosť". V Srbsku vedia, že Kyjev je prvé ruské mesto (Čo je obrovský omyl. Prvým ruským mestom je Ladoga, druhým Novgorod a Kyjev je až tretím - pozn. red. srspol). No a Srbi si nevedia predstaviť, že by Kyjev nebol ruským mestom a Ukrajina by bola protiruským štátom.

Za Donbas bojujú srbskí dobrovoľníci, na opačnej strane ich niet. Aj z toho vidieť, že v Srbsku je veľmi vrelý vzťah voči Rusku, ako k štátu, k Rusom ako k národu, k ruským štátno-politickým záujmom ako veľmi blízkym pre zahraničnú politiku Srbska.

Ako v Srbsku prijali zavedenie sankcií proti Rusku a ruské potravinové embargo?

- Či podporuje oficiálny Belehrad protiruské sankcie? Prijali sme to ako žart. Nazdávame sa, že proti Rusku sa nedajú prijímať sankcie. Rusko je veľká krajina s rozvinutou medzinárodnou spoluprácou. Kazachstan, Čína, irán a mnohé ďalšie štáty sa nezapojili do protiruských sankcií - ako sa vlastne dá dosiahnuť efektivita sankcionového tlaku? V Srbsku pokus sankcionového tlaku charakterizovali športovým pojmom - gól do vlastnej bránky. Západ si ho naozaj strelil.

Viac celý rozhovor:  http://www.regnum.ru/news/polit/1862051.html

Podľa regnum.ru, 31. október 2014

 

Čečenskí dobrovoľníci prišli na Donbas "poľovať" na čečenský prápor Dudajeva

Dobrovoľníci z Čečenska pricestovali na Ukrajinu poľovať na trestný prápor, ktorý nesie meno Džochara Dudajeva. Novinár Alexander Koc napísal do Twitter: "Wau, wau! Na prápor Džochara Dudajeva prišiel poľovať prápor dobrovoľníkov".

Už dávnejšie sa hovorilo o tom, že na strane ukrajinských síl bojuje prápor etnických Čečencov bývajúcich v Európe. Zaujímavé však je, že Kyjev nazýva  Čečencov základnou údernou silou domobrancov Novoruska. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov to síce priznáva, no tvrdí, že ich je nemnoho.

Podľa vz.ru, 29. október 2014

 

Kyjevský politológ: Asociácia s EÚ zničí ukrajinskú ekonomiku

Deň otvorenia zóny voľného obchodu medzi Ukrajinou a Európskou úniou sa môže stať začiatkom konca ukrajinského hospodárstva, myslí si známy ukrajinský politológ, publicista a hlavný redaktor stránky "Alternativa" Andrej Vadžra. Ukrajina už podľa neho po porušení dohôd s EU i Ruskom stratila ruský trh a trh európskych tovarov sa pre ňu ešte tak skoro neotvorí.

Väčšina ukrajinských exportérov podľa neho nezodpovedá štandardom a požiadavkám európskeho trhu. Na predaj svojej produkcie budú musieť výrobcovia získať certifikáty a licencie, ktoré dokážu potvrdiť súlad ukrajinských tovarov s európskymi normami.

Andrej Vadžra poznamenal, že krajina bude musieť na získanie takýchto povolení prechádzať obrovskou rekonštrukciou, vyžadujúcou si miliardové investície.

Podľa ria.ru, 29. október 2014

 

USA otvorene verbujú ruských diplomatov

Americké úrady sa otvorene pokúšajú verbovať ruských diplomatov, ktorí pôsobia v ich krajine, organizujú voči nim provokácie, hovorí sa v správe ruského MZV.

"Voči naším diplomatom sa uskutočňujú oficiálne verbovky, praktizujú sa hrubé provokačné spôsoby s využitím nezákonne získaných osobných údajov, vrátane informácií o zdravotnom stave rodinných príslušníkov. Spomenúť sa dá nedávny incident s použitím sily nielen proti pracovníkom nášho veľvyslanectva v USA, ale aj ich žien, ktoré boli vypočúvané v okovách. Americká strana, napriek nášmu naliehaniu, sa ani len neospravedlnila", - uvádza ruské MZV.

V informácii sa zdôrazňuje, že špeciálne služby USA sa nielen "starajú" o ruských diplomatov, oni cieľavedome prenasledujú aj vedúceho a zamestnancov Ruského centra vedy a kultúry vo Washingtone.

Podľa ria.ru, 28. október 2014

 

Vedci: rast počtu obyvateľstva sa vymkol kontrole

Podľa analýzy, založenej na štatistikách OSN, rast obyvateľstva Zeme sa už vymkol kontrole a zastaviť ho už nedokáže ani 3. sv. vojna (vychádza sa z toho, že počet obetí by sa rovnal súčtu obetí oboch doterajších vojen).

Austrálski vedci predpovedajú, že koncom 21. storočia dosiahne počet obyvateľstva 7 – 10 mld. ľudí.

Podľa profesora Cary Bradshawa, taký prudký rast je neprípustný, pretože vedie k nedostatku potravín a k zhoršeniu klímy na Zemi. „Obyvateľstvo celej planéty v poslednom storočí rastie tak rýchlo, že asi 14 % zo všetkého ľudstva sú našimi rodákmi... My a aj ostatní demografi si myslíme, že podobný rast je neživotaschopný a pre planétu nebezpečný z radu dôvodov. Najväčším je poškodzovanie ekológie a prostredia vôbec a aj nevyhnutnosť ako-tak nasýtiť túto masu ľudí.“

Podľa vz.ru, 28. október 2014

 

Ruslan Bortnik: Voľby sa stali strategickou porážkou Porošenka

Redakcii o parlamentných voľbách poskytol rozhovor riaditeľ ukrajinského Inštitútu analýz a manažmentu Ruslan Bortnik.

Jaceňjukov Ľudový front získava... hlasov, "Blok Petra Porošenka" - .... hlasov. Čím sa líšia tieto dve zoskupenia?

- Predovšetkým rétorikou. Spoločenstvo Porošenka sa viac-menej podobá na spoločenstvo Juščenka v roku 2004. Aj to bolo spoločenstvo lídra - akéhosi otca národa, ktorý bojuje za mier, za stabilitu spoločnosti, za liberálnu demokraciu.

Ľudový front je oproti nemu radikálnejší, vystupuje z uhla pohľadu "vojnovej strany". Má naakumulovaný značný radikálny ukrajinský elektorát, no nie pravicovoradikálny a sociálno-radikálny, ktorý požaduje pokračovanie vo vojne a zavŕšenie problému na východe vojenskou cestou.

Ich rétorika bola absolútne odlišná. Nevylučujem, že víťazom kampane sa môže stať Ľudový front Jaceňjuka, no zvíťazí skôr blok Petra Porošenka.

Aký smer si teda vybral ukrajinský národ?

- Ak hovoríme o tých ľuďoch, ktorí hlasovali, tak ide o sociálne aktívnych ľudí. Je to elektorát, ktorý podporoval Majdan. Pripomeniem, že týždeň pred voľbami Majdan podporovalo 49 % obyvateľstva a 46 % nie.

Tento elektorát nepochybne hlasoval za silové pokračovanie situácie na východe, za vlastenecky európsky vektor rozvoja štátu. Problém je v tom, že poloica Ukrajiny nehlasovala a problém reintegrácie elít a regiónov juhovýchodu zostáva. Zafixovaná je tam rekordná neúčasť, fakticky ani v jednej oblasti juhovýchodu nehlasovalo viac, ako polovica voličov.

60 percent Ukrajincov nepriznávajú zmenu moci za legitímnu, to sú tendencie v regiónoch, zdá sa mi, že takto to aj zostane. Títo ľudia môžu nemilovať Rusko, títo ľudia sa môžu aj zle správať voči Rusku, no oni sa rovnako správajú aj voči ústrednej vláde v Kyjeve.

Pozrime sa, aký strategický cieľ mali tieto voľby dosiahnuť? Malo to byť zjednotenie spoločnosti, obnovenie dôvery spoločnosti k parlamentu, zabezpečiť predstavenie celej spoločnosti v ukrajinskom parlamente.

Žiaľ, zdá sa mi, že toto sa stalo strategickou porážkou Porošenka, pretože ukrajinský parlament - zastúpená v ňom bude stredná a západná Ukrajina, no juhovýchodné oblasti nedostatočne pretože volič si nenašiel v ponuke toho, za koho by hlasoval.

Podľa pravda.ru, 27. október 2014

 

Puškov: Putin nedovolí Obamovi stať sa riaditeľom zemegule

Ruský prezident bráni Barackovi Obamovi stať sa "prezidentom zemegule", vyhlásil predseda medzinárodného výboru Dumy Alexej Puškov. "Samozrejme, že Putin nie je pre Obamu jednoduchou záležitosťou, kvôli nemu sa Obamovi nijako nedarí stať sa "!prezidentom zemegule". Mimochodom, na Obamu do tejto role nikto ani nevolil", - vyhlásil na Twitter.

Putinove slová boli podľa neho "kritické na adresu USA. No v USA sa kritika neprijíma, povoľuje sa len zle skrývané nadšenie".

"Putin neporovnal USA s ebolou, nenazval ich ríšou zla, nevolal po vytvorení koalície proti Obamovi... Práve to by bolo antiamerikanizmom", - vyhlásil Puškov.

Podľa vz.ru, 25. október 2014

 

Ruský stíhač 5. generácie T-50 sa stane pre nepriateľov takmer neviditeľný

Umožňuje mu to unikátny komplex rádioelektronického boja "Himaláje" a aj múdre pokrytie trupu.

Koncern "Rádioelektronické technológie" (je súčasťou Rostech) oznámil, že pre ruský stíhač 5. generácie (Perspektívny lietadlový komplex frontového letectva PAK FA) prišla prvá dodávka unikátnych komplexov rádioelektronického boja "Himaláje". No a nové múdre pokrytie trupu lietadla, ktoré mu umožní dosiahnuť veľkú diaľku odhaľovania cieľov, ich sprevádyanie na mnohých frekvenčných kanáloch a aj nasadenie raketového ničenia.

Systém je kľúčový pre lietadlá tejto generácie, umožňuje mu znížiť ich hmotnosť a zvýšiť bojovú efektivitu.

Podľa dni.ru, 20. október 2014

 

Lavrov: Konanie USA narušuje medzinárodnú stabilitu

Tým, že USA nanucujú iným štátom svoje recepty, poškodzujú medzinárodnú stabilitu, domnieva sa ruský minister zahraničia S. Lavrov. "Žiaľ, vidíme pokusy USA, ďalších západných štátov nanucovania svojich receptov všetkým ostatným štátom, zasahovania do vnútorných záležitostí suverénnych štátov kvôli dosiahnutiu geiopolitických cieľov, nezáväzne pritom dodržujúc základné princípy medzinárodného práva", - povedal v rozhovore s nórskymi novinami Verdens Gang.

"Uskutočnenie takejto línie priviedlo k bombardovaniu Juhoslávie, vpádu do Iraku, prepadnutiu Líbye, destabilizácii Sýrie. Toto všetko tvrdo zasiahlo medzinárodnú stabilitu", - zdôraznil minister.

Riešenie problémov súčasného sveta sa dá nájsť iba kolektívnym úsilím medzinárodného spoločenstva.

Tejto téme venoval na Valdajskom klube značný priestor aj V. Putin.

"Jednostranný diktát a nanucovanie svojich šablón prináša protirečivý výsledok. Namiesto vyriešenia konfliktov - ich eskaláciu. Namiesto suverénnych štátov - rastúce priestranstvo chaosu. Namiesto demokracie - podpora pochybnej verejnosti, od otvorených neonacistov do islamských radikálov."