Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Robert Fico: Ukrajina čaká riešenie svojich problémov od všetkých, no nie od seba

Tieto slová povedal slovenský predseda vlády počas stretnutia s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

"Ospravedlňujem sa našej návšteve, no ako človek otvorený chcel by som povedať, že mám taký pocit, že Ukrajina čaká vyriešenie svojich problémov od všetkých, no nie od seba", - mal vyhlásiť Fico. Podľa jeho slov nie je možné si ani predstaviť, žeby dlhy Kyjeva uhrádzal niektor iný. 

Slovenský premiér pripomenul, že keď Slovensko pred 21. rokmi získalo nezávislosť, všetko v republike bolo treba začínať odznova, obyvateľstvo prežilo najťažšie reformy a nikto zvonka neuhradil ani jeden dlh Bratislavy. "Radi by sme videli, aké opatrenia prijme Ukrajina na riešenie vlastných problémov", - povedal slovenský premiér.

"Naše pozície sa zhodujú, súhlasila s kolegom Merkelová. - Pri riešení situácie na Ukrajine musí konať každá strana".

Podľa vz.ru, 21. október 2014

 

"Točka" (bodka) za prímerím

Okolo poludnia nastal včera v Donecku doposiaľ nevídaný výbuch. Ešte aj 17 km od jeho epicentra (vzdušnou čiarou) sa triasli okná. Niekde vyleteli nielen okná, ale aj celé okenné rámy. Predstavitelia DĽR vyhlasujú, že ukrajinskí vojaci zaútočili (proti centru mesta Doneck) taktickým raketovým komplexom "Točka-U" a že po tomto sú rozhovory s Kyjevom o prímerí nemožné. Cieľ útoku bol pochopiteľný: fabrika, ktorá je najväčším výrobcom výbušnín na Ukrajine.

Vicepremiér DĽR Andrej Purgin zdôraznil, že na moment výbuchu práve uskutočňoval predvolebné zhromaždenie s voličmi hnutia "Donecká republika". V sále, kde sa to konalo, vyrazila tlaková vlna všetky okná. Štyria ľudia boli sklom porezaní. "Vzniklo trocha paniky, no situácia sa už normalizovala", - dodal. Poškodený bol aj štadión Donbas Aréna, na ktorom sa práve rozdávala humanitárna pomoc.

Domobranci Novoruska tvrdia, že takýto silný výbuch "sme zatiaľ nepočuli". "Fabrika, už asi neexistuje", písalo sa včera po útoku.

Fabrika na chemickú výrobu, ktorá bola v časoch ZSSR jednou z najväčších svojho druhu, vyrábala trhaviny, montovala rakety, opravovala a utilizovala muníciu, produkovala dynamickú ochranu obrnenej techniky, vyrábali sa tu rôzne protitankové raketové komplexy, konkrétne znamenitý súčasný "Stugna-P".

Pripomeňme si, že prvý útok proti tejto fabrike sa udial 24. augusta 2014 na Deň nezávislosti Ukrajiny. Kazetová hlavica "Točky" vtedy vybuchla na Sovorovovej ulici Kirovského rajónu.

Poslankyňa parlamentu Novoruska Irina Popova povedala: "Oni neútočia proti domobrane, ale proti samotnému mestu..."

Podľa vz.ru, 20. október 2014

 

Rozviedka SRN: Rusko vydrží západné sankcie roky

Podľa nemeckej rozviedky BND, Rusko vďaka obrovským finančným rezervám a nízkemu štátnemu dlhu dokáže roky vydržať európske sankcie.

Aktuálne finančné rezervy Ruska dosahujú podľa BND 619 mld. USD, čo predstavuje 162 % sumy bežných výdajov roka. Znamená to, že Rusko by len z týchto prostriedkov dokázalo fungovať 20 mesiacov, napísali RIA Novosti s odvolávkou na Deutsche Welle.

BND si tiež myslí, že vďaka nízkemu štátnemu  dlhu (13 %) a obrovským finančným rezervám Rusko sa vyrovná s následkami sankcií bez citeľnej škody pre hospodárstvo v priebehu štyroch rokov.

Podľa centrálnej banky Ruska dosiahli štátne rezervy k 1. októbru 2014 vyše 454 mld. USD.

Rusko na sankcie Západu odpovedalo zákazom dovozu vyše 700 druhov tovaru a začalo vyšetrovať okolo 100 prípadov. 

Podľa vz.ru, 20. október 2014

 

Amnesty International: Ukrajinská armáda je vinná...!

Predstavitelia Amnesty International dnes vydali dôležité vyhlásenie. Vyplýva z neho, že v Doneckej oblasti Ukrajiny boli odhalené prípady mimosúdnych popráv a existujú aj svedectvá o popravách (svojich - pozn. red.) vládnych síl.

No žiadny dôkaz svojich tvrdení o masových hroboch organizácia nezverejnila. Riaditeľ pre Európu a strednú Áziu povedal: "Videli sme prípady mimosúdnych popráv, čo sa v rade prípadov dá považovať za vojnový zločin. Také prípady musia byť starostlivo vyšetrené a vinníci oboch strán braní na zodpovednosť".

Podľa pravda.ru, 20. október 2014

 

Lavrov: Rusko neustúpi v otázke sankcií ako prvé

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa televízii NTV vyjadril, že Rusko nesmie ísť na jednostranné ústupky, aby EÚ a USA zrušili sankcie.

"Chceme spoluprácu, no rovnoprávnu, aby sa zo zahraničnej politiky stratila Ideológia a aby sa neobjavovali pokusy obetovať ekonomiku kvôli dostatočne pochybných jednostranných geopolitických cieľov", - zdôraznil Lavrov.

"Možno aj existuje "škola myšlienok" (ja k nej nepatrím), adepti ktorej sa nazdávajú, že na to, aby bola získaná výhoda, stačí jednostranne ruskej strane ústúpiť. Nepatrím sem nie kvôli tomu, že by som nemal rád svoju krajinu... ale preto, že v zahraničnej politike takých štátov, akým je Rusko, je okrem práva aj povinnosť zastávať sa spravodlivosti, rovnoprávnosti a demokratického charakteru medzinárodných vzťahov", - poznamenal Lavrov a poukázal na to, že "americkí kolegovia i bez neho poučujú štáty a trvajú na tom, aby si tie urobili u seba poriadok, zabezpečili nadvládu zákona, ctili si demokratické normy".

"Ibaže len čo sa rozhovor dotkne, že tieto princípy treba používať aj k medzinárodným vzťahom... oni v tom momente strácajú entuziazmus diskutovať o daných témach".

Podľa evrazia.org, 19. október 2014

 

Kremeľ je prekvapený: Prečo Poľsko nechce Ukrajincom dodávať zadarmo uhlie?

Moskva sa diví nekonzektvennosti Poľska, ktoré nie je ochotné posielať Ukrajine uhlie ako dar, no zároveň je proti konaniu Rusov v otázke dodávok plynu, hovorí tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

"Oni (Poliaci) ani neskrýval svoj šok (keď sa dozvedeli, že Ukrajinci chcú dostávať poľské uhlie zadarmo). No pritom zároveň prejavujú pochopenie so želaním (Ukrajiny) dostávať zadarmo plyn", - poznamenal.

Podľa vz.ru, 17. október 2014

 

Rady MMF sa môžu pre ukrajinskú "kamikadze vládu" premeniť na zlý žart

Rady expertov Medzinárodného menového fondu, ktorý radí, že Kyjevu treba viac brať "na sekeru", sa môžu stať zlým žartom pre ukrajinskú "kamikadze vládu", myslí si líder hnutia Ukrajinská voľba Viktor Medvedčuk. 

"Ukrajine treba brať viac na dlh. Iba toˇjej dovolí zachrániť hospodárstvo pred krachom. Tak znie rada riaditeľky MMF Christine Lagardeovej"... "No MMF neposkytuje odporúčania, ako potom tieto dlhy vracať", - poznamenal.

Podľa vz.ru, 2014

 

Američania ukradli ruský shutle

Prebúdza sa obrovský škandál v kozmickej oblasti. Šéf výskumného a analytického ústredia Zjednotenej raketo-kozmickej korporácie Dmitrij Pajson obvinil americkú spoločnosť Siera Nevada, že pri konštruovaní mini shutle okopírovala ruský kozmický aparát "Bor-4". Nepilotovaný orbitálny raketoplán "Bor-4" sa používal pri projekte "Buran".

Originál:  http://www.dni.ru/tech/2014/10/16/283478.html

Podľa dni.ru, 16. október 2014

 

Ukrajina dosiahla rekord v poklese životnej úrovne

Životná úroveň ukrajinských domácností (od polovice 2013 do polovice 2014) klesla takmer o tretinu, v porovnaní s inými štátmi ide o rekordný ukazovateľ, hodnotí švajčiarska banka Credit Suisse.

Prakticky na rovnakej úrovni stojí s Ukrajinou Argentína - životná úroveň jej obyvateľov sa v rovnakom období znížil o 30 percent. Na treťom mieste je s poklesom cca 15 % Indonézia.

Ukrajina, Moldavsko a Bielorusko sú jediné štáty Európy, kde je životná úroveň menej ako 5000 USD na jedného dospelého obyvateľa.

Celková životná úroveň obyvateľov Ruska dosiahla 2,2 bilióna USD. I keď kvôli pádu rubľa poklesla oficiálne životná úroveń obyvateľstva o 6 %, v skutočnosti sa vôbec nezmenila, hovorí sa v referáte.

Za posledných 14 rokov sa vraj blahobyt dospelého Ruska zvýšil 6,7 krát - do 19 590 USD z 2 920 USD v roku 2000. Credit Suisse to hodnotí ako značný progres v porovnaní s inými štátmi.

Podľa vz.ru, 15. október 2014

 

Ukrajina oddnes nemá ani teroristov a ani separatistov

Tým, že predseda ukrajinského parlamentu Alexander Turčinov podpísal zákon o osobitných právomociach pre niektoré rajóny Donbasu, zároveň znefunkčnil filozofiu názvoslovia o existencii ukrajinských teroristoch a separatistoch.

Premiér DĽR Andrej Purgin sa nechal počuť, že "si myslí, že je to pozitívna udalosť, pre Ukrajinu už nie sme ani teroristami a ani separatistami. Teraz už máme právo aj na svoju zahraničnopolitickú a hospodársku činnosť. Dôležité tiež je, že v zákone sú aj body o obnovení Donbasu", - povedal.

"Aký cenný je tento krok ukáže až čas", - konštatoval.

Podľa vz.ru, 14. október 2014

 

Patrušev: Krízu na Ukrajine zorganizovali USA

"Ukrajinská kríza bola absolútne očakávaným výsledkom systémovej činnosti USA a ich nejbližších spojencov. Posledné štvrťstoročie bola táto činnosť nasmerovaná na úplné odtrhnutie Ukrajiny a ostatných republík bývalého ZSSR od Ruska, na totálne preformátovanie postsovietskeho priestoru podľa amerických záujmov. Boli vytvorené podmienky a zámienky na farebné revolúcie, čo sa zabezpečovalo štedrým štátnym financovaním", - povedal riaditeľ FSB.

Patrušev pripomenul, že pomocník štátneho tajomníka USA pre záležitosti Európy a Euroázie Viktoria Nulandová neraz vyhlasovala, že Washington v období od 1991 po 2013 minul 5 miliárd dolárov na podporu "úsilia národu Ukrajiny k omnoho silnejšej demokratickej vláde".

"Vďaka tejto činnosti na Ukrajine vyrástla celá generácia, ktorá je kompletne otrávená nenávisťou k Rusku a nainfikovaná mýtom o "európskych hodnotách". Táto generácia zatiaľ nechápe, že tieto hodnoty, dokonca aj v pozitívnom vnímaní, v skutočnosti nie sú pre Ukrajincov predurčené. Nikto sa nemieni zaoberať dvíhaním životnej úrovne na Ukrajine alebo zamestnávať mládež v Európe, ktorá sama s veľkými ťažkosťami rieši svoje výzvy a hrozby", - zdôraznil Patrušev.

"Myslím si, že vytriezvenie Ukrajincov bude tvrdé a bolestivé. Zostáva len dúfať, že sa to udeje rýchlo a môže tomu napomôcť rad objektívnych príčin. Chcem zvýrazniť ešte jeden faktor, ktorý má principiálny význam. Nezávisle od ďalšieho vývoja udalostí, význam Ruska pre Ukrajinu a naopak zostane zachovaný. Ukrajina sa jednoducho nedokáže rozvíjať bez Ruska, či sa to komu páči, či nie", - cituje ho Rossijskaja gazeta.

"Štátny prevrat v Kyjeve, uskutočnený pri evidentnej podpore USA, je realizovaný poľa klasickej schémy, ktorá bola vyskúšaná už v latinskej Amerike, v Afrike i na Blízkom východe. No doposiaľ nikdy sa táto schéma tak hlboko nedotýkala ruských záujmov. Analýza ukazuje, že provokujúc Rusko na uskutočnenie odvety, Američania si plnia rovnaké ciele, ako v 80-tych rokoch 20. storočia vo vzťahu k ZSSR. Rovnako ako vtedy, usilujú sa odhaliť "zraniteľné miesta" nášho štátu. Mimochodom, zároveň sa rieši úloha neutralizácie európskych hospodárskych konkurentov, ktoré sa príliš zbližili s Moskvou", - povedal šéf FSB.

"Dokonca aj v obdobiach relatívneho oteplenia vzťahov Ruska (ZSSR) a USA americkí partneri vždy zostávali verní podobným predstavám. Preto, nezávisle od drobných detailov v správaní Američanov a ich spojencov, pred ruským vedením stojí stála úloha: zaručene zabezpečovať územnú celistvos´t a suverenitu vlasti, brániť a znásobova´t jej bohatstvo, správne s ním nakladať v záujme mnohonárodného ľudu Ruskej federácie", - dodal Patrušev.

Podľa dni.ru, 14. október 2014