Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

The National Interest: Ukrajina už topí európsku ekonomiku

Hlavná pozornosť sa v súčasnosti venuje tomu, akú cenu za udalosti na východe Ukrajiny musí zaplatiť Rusko pod tlakom Západu. No ešte viac jej treba venovať tomu, že ukrajinská kríza čoraz viac ohrozuje stabilitu ekonomiky eurozóny, píše The National Interest.

Len niekoľko hodín po obstreľovaní Donecka predseda európskej komisie José Manuel Barroso tvrdo odmietol Putinovu výzvu prehodnotiť asociačnú dohodu EÚ s Ukrajinou, ktorá vyvoláva obavy Moskvy kvôli následkom na hospodárstvo Ruska, hovorí sa v článku.

No na pozadí toho ako sa blíži zima, následky "európskej voľby" sa pre Kyjev rysujú čoraz zreteľnejšie. Zmluva medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom umožnila kyjevu v krázkodobej perspektíve nakupovať  plyn v Rusku so značnou zľavou. No Ukrajina sa ocitla v značnom riziku v preprave plynu. Následkom tohto budú ukrajinské zásobníky v januári pusté, domnieva sa autor článku.

Energetická vojna dovedna s obchodnou vojnou môže dospieť k skĺzaniu Európy do recesie. Možno už pozorujeme jej prvé príznaky. V stredu (1. 10.) klesol index kúpyschopnosti obyvateľstva eurozóny na doposiaľ najnižšiu úroveň za posledných 14 mesiacov. Výroba vo Francúzsku klesá, v Nemecku dosiahla najnižšiu úroveň za posledných 15 mesiacov. Zníženie dodávok ruskej ropy zníži rast eurozóny o 1 - 1,5 percenta.

Čoskoro uvidíme akú cenu je eurozóna ochotná zaplatiť za "európsku voľbu" Kyjeva, končí autor.

Podľa pravda.ru, 4. október 2014

 

 

Putinovo raketové prekvapenie

Prezident USA Barack Obama vo svojom vystúpení na 69. VZ OSN nazval konanie Ruska hlavnou hrozbou mieru, ktorá je vraj omnoho strašnejšia ako medzinárodný terorizmus a islamský fundamentalizmus. Jeho útoky proti RF boli otvorene hysterické a neadekvátne. Čo tak rozbesnilo lídra najsilnejšej krajiny sveta?

Jednou z príčin mohla byť informácia, že nové ruské z mora odpaľované krídlaté rakety, rozmiestňovanie ktorých Putin nedávno avizoval v Novorosijsku, úplne "vynulujú" americkú moc a končia s vojenskou prevahou USA od Varšavy do Kábulu i od Ríma do Bagdadu.

Viac:  http://topwar.ru/59575-raketnyy-syurpriz-putina.html

Podľa topwar.ru, 4. október 2014

 

Rusko dobehlo USA počtom nosičov stratégických atómových zbraní

Po tom, ako Rusko prijalo do výzbroje nové ponorky a po prezbrojení na rakety Jars, dosiahlo v rámci svojich Strategických atómových síl po prvýkrát v 21. storočí paritu s USA v nosičoch atómových zbraní. Vyplýva to z údajov amerického štátneho departmentu.  

Táto informácia sa zrodila na základe oficiálnej výmeny údajov o strategickej výzbroji USA a RF, ktorú predpokladá zmluva Start 3, podpísaná v Prahe 2011.

Rusko strategickú paritu dosiahlo aj tým, že prijalo do výzbroje už druhú ponorku triedy 955 "Alexander Monomach", ktorá má 16 nových rakiet Bulava (Palcát), z ktorých každá nesie šesť hlavíc.

Rusko tiež zastavilo rozmiestňovanie medzikontinentálnych balistických rakiet Topoľ M sjednou hlavicou a nahrádza ich raketami Jars s tromi hlavicami.

Start 3 predpokladá zniženie počtov atómových náloží tejto kategórie do 1550 jednotiek, MBR, balistických rakiet na ponorkách a ťažkých bombardérov do 700 jednotiek.

Podľa vz.ru, 3. október 2014

 

Neviete kde je Novorusko? Prečítajte si Gogoľa!

Ukrajinskí kolegovia by si mali v originále prečítať román Nikolaja Gogoľa Taras Buľba, aby pochopili, kde sa nachádza Novorusko, vyhlásili v ruskom ministerstve zahraničných vecí.

"Historická nevzdelanosť a politická nezodpovednosť sa stali vizitkou radu predstaviteľov súčasných kyjevských úrakov. Hľadačom historickej spravodlivostí odporúčame aby si voriginále prečítali veľké dielo Nkolaja Vasilieviča Gogoľa Taras Buľba", - uvádza MZV.

Ako pomôcku na "uľahčenia pochopenia" ruské ministerstvo uvádza citát z Gogoľa v ukrajinčine, v ktorej sa hovorí, že Novorusko sa nachádzalo na celom "juhu do samotného Čierneho mora".

"Drahí ukrajinskí kolegovia a ich inšpirátori, hľadanie Novoruska na ruskom Ďalekom východe môže dospieť pre vás až k nečakaným výsledkom, že nájdete Ukrajinu v... Amurskej oblasti. Dúfame, že podobná nešportová orientácia v teréne nespôsobí, že pri hľadaní Odesy sa ocitnete v americkom Texase", - dodalo ruské MZV.

Na vysvetlenie témy:

Dňa 24. septembra 2014 ruské MZV po prvýkrát oficiálne použilo pojem Novorusko. Išlo o stretnutie Sergeja Lavrova a Johna Kerryho. Ukrajinské MZV na to zareagovalo a "s hlbokou úrovňou vedomostí" sa nechalo počuť, že Novorusko je dedina v Prímorskom krajin Ruska.

Podľa vz.ru, 2. október 2014

 

Rusko si v Karskom mori našlo ropné Arabské emiráty

Na úseku "Východo-Prinovozemeľskij-1" v Karskom mori našla spoločnosť Rosnefť ropno-plynové nálezisko, ktorého zásoby (iba prvého úseku) sa hodnotia na 100 miliónov ton ropy a 338 mld. kubíkov plynu. Dopovedať treba, že tunajšia ropa je superľahká a zložením sa podobá druhu Siberian Light. Rusi chcú toto nálezisko navať "Víťazstvo", nakoľko "na úspechu majú podiel aj naši priatelia a partneri z ExxonMobil, Nord Atlantic Drilling, špecialisti Schlemberger, Halliburton, Weatherford, Baker, Trendsetter, FMC", - povedal šéf Rosnefti igor Sečin.

Po analýze, ktorú urobila Rosnefť sa ukázalo, že celkové zásoby suroviny v štruktúre "Universitetskaja-1 sú okolo 1,3 mld. ton ropného ekvivalentu. A ak hovoriť o všetkých troch úsekoch, tak zásoby sú jednoducho kolosálne. Podľa tých najskromnejších kalkulácií treba hovoriť o 87 mld. barelov ľahkej ropy.

V Rosnefti hovoria, že taká zásobáreň surovín je porovnateľná s celou zásobárňou Kuvajtu alebo SAE a že prekonáva všetky náleziská v Mexickom zálive a v arkickom šelfe Kanady a Aljašky. Skrátka ukazuje sa, že Rusko si v Arktíde odkrylo svoje "Arabské Emiráty".

Podľa topwar.ru, 1. október 2014

 

Pravda začína víťaziť? Nemecký kanál priznáva neobjektívnosť osvetľovania situácie na Ukrajine

Šéfredaktor spravodajstva televíznej a rozhlasovej spoločnosti ARD Kay Gniffke priznal, že v rade prípadov existovalo jednostranné osvetľovanie situácie na Ukrajine, no napriek tomu sa za to neospravedlnil. Vo svojom blogu na stránke ARD dokonca odmietol aj úmyselnú predpojatosť.

Gniffke uznal, že pri vysvetľovaní ukrajinského konfliktu bolo treba inak rozmiestniť akcenty v rade prípadov alebo aspoň zmeniť formulácie. "Možno sme sa príliš ľahko poddali spravodajskému mainstreimu", - napísal.

Poznamenal tiež, že jeho kanál si mal skôr všimnúť pravicové radikálne zoskupenia na Ukrajine. "Možno sme naších divákov príliš málo informovali o záujmoch Ruska. Pravdepodobne sme mohli aj kritickejšie hodnotiť pozíciu NATO", - dodal.

----

Uvedomme si, že táto kritika vlastných postojov nie je žiadnym sypaním si popola na hlavu. Vedenie ARD k tomu prinútili diváci, ktorí 18. septembra obvinili nemecký kanál ARD v jednostrannom osvetľovaní krízy na Ukrajine. A tak vedenie ARD muselo konať. Pretože tu nejde o kredit, tu hrozil pokles sledovanosti a teda aj ziskov.

Podľa vz.ru, 30. september 2014

 

Elektromagnetické zbrane. V čom Rusko predbehlo súperov?

Pulzné elektormagnetické zbrane, alebo tzv. "hlušiče", sú reálnou výzbrojou ruskej armády, ktorá sa už odskúšavajú. USA a Izrael tiež pokračujú s ich úspešnými skúškami, no stavili na využitie EMI-systémov na generovanie energie pre bojovú nálož.

My sme sa vybrali cestou priameho ničivého faktoru a vytvorili sme prototypy hneď niekoľkých bojových komplexov - pre pozemné vojská, pre bojové letectvo i pre vojenské námorníctvo, hovoria Rusi.

Tí už majú za sebou aj bojové skúšky v poli, momentálne pracujú nad odstraňovaním vyjavených nedostatkov a na zvyšovaní mohutnosti, presnosti a diaľke zásahu. "Naša Alabuta je dnes schopná pri detonácii vo výške 200 - 300 metrov vypnúť všetky elektronické systémy v rádiuse 3,5 km a jednotku prápor/pluk zanechať bez spojenia, bez prostriedkov riadenia, riadenia paľby... proste bezbrannú pretože všetka technika protivníka sa zmení na obyčajný šrot. Čiže protivníkovi zostáva jediné. Vzdať sa a odovzdať ruskej armáde ako trofej všetku ťažkú bojovú techniku.

Originál: http://topwar.ru/59162-elektromagnitnoe-oruzhie-v-chem-rossiyskaya-armiya-operedila-konkurentov.html

Podľa topwar.ru, 30. september 2014

 

Americká senátorka žasne nad chrabrosťou Rusov

Predsedníčka výboru pre spravodajské služby Dianne Feinstein je presvedčená, že Rusko sa neskloní pod tlakom západnej sankčnej politiky. Vysvetľuje si to tým, že ruské úrady majú kolosálnu podporu obyvateľstva, takú, že ani obmedzenia, ktoré musia ľudia znášať kvôli sankciám, nedokážu pokaziť tento vzťah.

Rusko sankcie nezlomia, presvedčená je táto demokratická senátorka z Kalifornie. A zdôrazňuje, že V. Putina teraz podporuje bezprecedentný počet obyvateľov. No a v takej situácii vraj sankcie západných krajín neovplyvnia vzťah Rusov k politike Kremľa.

Vo vzniknute situácii sú podľa senátorky najlepšou stratégiou na vyriešenie krízy na východe Ukrajiny priame rozhovory. "Mnohí hovoria, že treba len vyčkať, kým začnú sankcie účinkovať a udrú po ruskom hospodárstve. No ja nie som presvedčená, že sa tak stane", - cituje ju televízia Rossija 24.

Feinstein žasne nad odolnosťou Rusov. Poznamenáva, že "ak Rusi stoja za svojím prezidentom, hovorí to o ich udatnosti. Prežijú akékoľvek ekonomické otrasy". Čiže sankcie asi ťažko splnia svoje funkcie. Občanov Ruska ro nezastraší, s nimi treba len viesť dialóg. uzavrela.

Protiruské sankcie sú stále top témou európskych médií. Napríklad holandské noviny De Waarheid píšu, že Európsku úniu dne riadia ľudia bezelementárnych vedomostí z histórie, navyše ich nezmyselne podporujú miestne médiá. Okrem toho, poznamenáva autor, všetky európske vydavateľstvá sa opierajú o západné pramene. Znamená to, že publikácie o téme Ukrajiny, Krymu a sankcií sú angažované. 

Jedinou krajinou, ktorá je relatívne nezávislá na Washingtone, je Nemecko. Dôveryhodnú informáciu o dianí na východe Ukrajiny nájdeme len v nemeckých médiách, poznamenáva autor.

Podľa dni.ru, 26. september 2014

 

Reverz plynu z Európy stojí Ukrajinu viac, ako priame platby Rusku

Generálny riaditeľ ZAO "InfoTEK-Terminal" Rustam Tankajev poznamenal, že Ukrajina dostáva plyn z Európy po 400 USD za tisíc kubíkov. ide o vyššie ceny, ako tie, ktoré Rusko navrhlo v rámci piatkových trojstranných rozhovorov s Ukrajinou a EÚ. O tomto bačovaní s ukrajinskými peniazmi vedia už aj samotní Ukrajinci, nakoľko Tankajev to povedal počas videomostu Moskva-Kyjev.

"Dnes ráno sme vďaka naším kontaktom v Maďarsku, na Slovensku a v Poľsku získali predpoveď dodávok plynu za september tohto roka v objeme 1,063 mld. kubíkov", - povedal Tankajev. "Na druhej strane predstaviteľ národnej banky Ukrajiny (Valéria Gontareva) 15. septembra vyhlásila, že ako zálohová platba bolo zaslané 426 miliónov USD. Túto sumu potvrdil aj hlava ministerstva energetiky Jurij Prodan. Ak ich vzájomne vydelíme, tak dostaneme cenu plynu za tisíc kubíkov - 400,75 USD", - dodal.

Podľa pravda.ru, 29. september 2014

 

Ako ukrajinská armáda získava zajatcov?

Počas poslednej výmeny zajatcov (nedeľa 28. 9.) jeden z tých čo odovzdávala ukrajinská strana oznámil, že je on nie je žiadny bojovník-domobranec, že je obyvateľom Nikolajeva, ktorého zadržali za to, že na zhromaždení volal po odčlenení Nikolajeva od Ukrajiny.

"Ukrajina nám na výmenu posúva iných ľudí. Zo 60-tich, ktorých nám odovzdali podľa zoznamu, bolo 45 získaných, ako sa dalo", - vyhlásil prvý vicepremiér DĽR Andrej Purgin.

"Takých príkladov je veľa. Napríklad, dávajú nám, akoby svojho zajatca a on hovorí, že je taxikárom z Charkova, no zlapali ho opitého za volantom, zadržali a poslali na výmenu ako vojneksého zajatca", - povedal a osobitne zvýraznil, že donecké úrady odovzdávajú Ukrajincom výlučne vojenských zajatcov. "Všetci, koho vydávame, slúžili so zbraňou v rukách buď v ukrajinskej armáde alebo v Národnej garde".

Podľa ria.ru, 29. september 2014

 

Duma obmedzila podiel zahraničného kapitálu v médiách

Štátna Duma RF prijala zákon, ktorý obmedzuje podiel zahraničného kapitálu v médiách maximálne do 20 percent. Hlasovalo za to 430 poslancov, proti boli len dvaja.

"Žial, studená vojna, ktorá sa teraz rozpútala proti Rusku nám diktuje svoje zákony", - povedal jeho navrhovateľ a formálny autor, poslanec od liberálov Vadim Deňgin.

Podľa apn.ru, 26. september 2014

 

Uzavrela Ukrajina tajnú dohodu s USA o plyne?

Tento týždeň čaká Rusko, Ukrajinu a EÚ nové kolo rokovaní o plyne. Predchádzajúcich 8 kôl nepriniesli žiadny výsledok. Gazprom a ukrajinský Naftogaz neuzavreli dokonca ani dočasnú dohodu o podmienkach obnovy dodávok plynu k nastupujúcej zime. Experti sú presvedčení, že Ukrajina pod tlakom USA špeciálne naťahuje čas a vôbec sa nechystá nič podpisovať.

V piatok sa rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou za účasti eurokomisára pre energetiku G. Ettingera skončili s nasledujúcimi ústnymi dohodami: 

- ukrajinská strana súhlasila s cenou na najbližšiu zimu vo výške 385 USD za tisíc kubíkov. No minister pre energetiku Ukrajiny považuje za spravodlivú cenu 268 USD.

- Ukrajina je pripravená do konca roka zaplatiť 3,1 mld. USD za predpokladu dodávok garantovaných objemov. Pričom všetky tieto prostriedky vôbec nie sú ukrajinské, vyčleňuje ich EÚ. Zdá sa, že tá sa naozaj zľakla zopakovania krízy z roku 2009 keď Ukrajina nezákonne odoberala plyn určený pre Európu.

Ďalej nasledujú neprekonateľné rozpory. Ukrajina nazerá na európske prostriedky nie ako na úhradu dlhov, ktoré tvoria 5,3 mld. USD, ale ako na zálohovú platbu budúcich dodávok. Otázky dlhov majú byť podľa Ukrajincov predmetom posudzovania v Štokholmskom súde.

Pozícia Gazpromu je prostá. Podmienkou na obnovenie dodávok je úhrada dlhov za rok 2014 a zálohová platba na budúci plyn. V opačnom prípade Gazprom nepodpíše žiadne dokumenty. "Podpísať o tom dohodu bolo možné už v piatok, domnieva sa generálny riaditeľ Fondu národnej energetickej bezpečnosti Konstantin Simonov. - Prečo Ukrajina viaže túto otázku výplaty dlhu s medzinárodným súdom v Stockholme absolútne nechápem.

Napríklad dlh 1,43 mld. USD za 1. kvartál roku 2014 vyšiel z ceny 268 USD za tisíc kubíkov. Práve také boli dodávky podľa dohody s Janukovičom. V 2. kvartále bol plyn exportovaný za cenu 485 USD za tisíc kubíkov - tzn. okolo 2,3 mld. USD.

A tak nám vzniká úsmevná situácia. EÚ poskytuje 2 mld. USD na splatenie dlhu Naftogazu a aj 1,1 mld. ako zálohovú platbu na plyn. Rusko je po prijatí týchto peňazí pripravené obnoviť dodávky. No Ukrajina z nejakého dôvodu i tak odmieta platiť a vôbec, záväzne zadokumentovať tieto dohody.

A tak sa, či chceme, či nie, vynárajú rôzne konšpiračné teórie. Napríklad taká, že Ukrajina má voči USA nejaké tajné záväzky za žiadnych okolností nepodpisovať s Gazpromom dohody a doviesť situáciu do kritickej. No a potom opäť zvaliť celú vinu na Rusko. Je to nerozumná pozícia pretože pre nás je to otázka biznisu, ale pre Ukrajinu otázka vlastného prežitia".

Podľa mk.ru, 28. september 2014

 

iPhone sa zmenili na "špiónoPhone"

Posledné novinky smartfónov iPhone dosiahli úroveň skutočných "špiónoPhone". V základe takýchto názorov je hodnotenie jedného z popredných expertov na počítačové technológie Veľkej Británie profesora Noela Sharkeya a aktivistov bojujúcich za nedotknuteľnosť súkromného života. Súčasné možnosti zariadení na sledovanie ľudí sa stali podľa Sharkeya až "odstrašujúcimi".

Konkrétne máme na mysli posledné verzie operačných systémov mobilných aparátov Apple - iOS7, iOS8 - mechanizmov, ktoré fixujú všetky presuny ich majiteľov. Samozrejme, že sa zaznamenáva aj čas ich príchodu a odchodu odtiaľ, frekvencia návštev...

"Toto šokuje, - poznamenal Sharkey. - Každé miesto, kam idete, kde nakupujete, kde sa občerstvujete, - toto všetko sa zaznamenáva. Je to ako vyplnený sen advokáta pri rozvodovom procese. No najviac ma ničí, že sa to deje tajne. Svojho času reportér Ben Spencer poznamenal, že programom "potichu zavedeným Apple pre rokom", sa zaznamenáva "presný čas, kedy ste odišli do práce, kde si si kúpili kávu a kde predpokladáte nakupovať".

Viac: http://www.dni.ru/tech/2014/9/28/281930.html

Podľa dni.ru, 28. september 2014

 

Oblastná rada Charkova "napľula do tváre Ukrajine" tým, že jej odmietla vyčleniť peniaze na vojnu

Na plenárnom zasadnutí Charkovej oblastnej rady poslanci neschválili "Program teritoriálnej obrany Charkovskej oblasti na obdobie 2014 - 2015". Za prijatie programu hlasovalo 28 a až 40 poslancov vôbec odmietlo svoju účas´t na hlasovaní.

V súlade s "Programom..." z oblastného rozpočtu sa predpokladalo vyčleniť na obranu Charkovskej oblasti okolo 8 mil. hrivien.

Podľa regnum.ru, 26. september 2014

 

 

Ramzan Kadyrov: Lídra "Islamského štátu" zverboval bývalý šéf CIA

Prezident Čečenskej republiky si myslí, že s teroristami sa dokáže vysporiadať len Rusko. Kým americkí experti takticky vyjadrujp svoje... pochybnosti, že USA dokážu zničiť bojovníkov "Islamského štátu", hlava Čečenskej republiky hovorí o tom, čo si myslí, otvorene a verejne.

- Problém terorizmu v Iraku, Sýrii a v ďalších krajinách regióna získava nebezpečný a ostrý charakter. USA a Európa umožňujú rozširovaniu tohto zla. Existujú fakty, že pohlavár banditov Abu Bakr al-Bagdadi bol zverbovaný americkým generálom Davidom Petreusom. Amerika financuje a plodí mnohopočetné skupiny, znepriateľuje ich medzi sebou, aby v tom kotli zahynuli desiatky a stovky, tisíce ľudí, - napísal kadyrov na svoj Instagram.

Príčiny toho všetkého Kadyrov vidí v túžbe Ameriky ovládnuť na ropu bohaté územia Blízkeho východu. - V Rusku sú sily a prostriedky nedovoliť tejto nákaze prekročiť hranice, - poznamenáva hlava Čečenska.

Podľa kp.ru, 24. september 2014

 

Ruský protivírusový preparát ide do masovej výroby

Protivírusový preparát „Triazavirin“, ktorý vynašli uralskí vedci z Inštitútu organickej syntézy uralského oddelenia Ruskej akadémie vied v Jekaterinburgu je zaradený do masovej výroby. Súhlas na to dalo ministerstvo zdravotníctva RF vzhľadom na efektivitu, ktorú tento liek preukázal.

Jeden z jeho autorov Oleg Čupachin uviedol, že „osobitosťou preparátu je, že on odstraňuje symptómy choroby následkom úmrtia jeho pôvodcu, kým väčšina iných liekov alebo len odstrańuje symptómy, alebo len „poháňa“ imunitný systém, aby sa organizmus bil s vírusom sám“.

„Triazavirin“ má aj protichrípkový efekt a môže sa využívať aj na liečbu vtáčej a prasacej chrípky. O nič menej je tento preparát efektívny aj pri kliešťovej encefalitíde, pri krymskej horúčke alebo horúčke západného Nílu.

Podľa regnum.ru, 23. september 2014