Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Domobranci zničili ukrajinskej armáde 65 % bojovej techniky

Prezident Petro Porošenko v rozhovore pre ukrajinskú televíziu priznal, že počas bojov o Donbas ukrajinská armáda stratila vyše 60 percent svojej vojenskej techniky. "Teraz už môžem o tom hovoriť, pretože už to neexistuje, že v útvaroch, ktoré stáli v prvých líniách, bolo 60 - 65 % techniky zničenej. A nebolo sa čím brániť. Teraz už je čím", - cituje ho agentúra Interfax.

Podľa Porošenka, technika prichádza do útvarov na obnovenie ich bojaschopnosti denne. Poznamenal, že ukrajinské ozbrojené sily už získali neusmrcujúcu techniku aj od zahraničných partnerov, usmrcujúcje, že má Ukrajina dostatok.

"Guľomety sme nedostali, pretože máme guľomety, tanky, raketomety, rakety, delostrelectvo a ďalšie, čo dnes dovoľuje držať taký široký front", - povedal prezident.

Podľa evrazia.org, 22. september 2014

 

Škótom začína dochádzať, že ich oklamali

Prvý minister Škótska Alex Salmond v rozhovore pre britskú televíziu Sky News vyjadril presvedčenie, že Škóti, ktorí hlasovali proti vlastnej nezávislosti, boli oklamaní sľubmi britských úradov o poskytnutí dodatočných právomocí škótskemu parlamentu.

Ľudia, ktorí podľa neho hlasovali proti nezávislosti, sú urazení, že lídri troch popredných politických formácií Veľkej Británie v súčasnosti už svoje sľuby zavrhujú.

Podľa evrazia.org, 21. september 2014

 

Rusko ide rokovať o zmene povinností voči WTO

Rusko ide využiť právo uskutočnenia rozhovorov vo WTO o prehodnotení radu svojich povinností o niektorých poľnohospodárskych tovaroch i sektorov priemyslu, oznámil riaditeľ departmentu obchodných rokovaní ministerstva hospodárskeho rozvoja Maxim Medvedkov.

"Rusko si v súlade s pravidlami GATT zaregistorvalo právo na prehodnotenie tarifných povinností vo WTO. Toto právo využili už mnohí členovia WTO, my ho máme v úmysle taktiež využiť", - povedal.

Podľa vz.ru, 18. september 2014

 

Kongresman: USA by mali zaviesť sankcie voči tým, čo kupujú ropu od Islamského štátu

Politika prezidenta USA Baracka Obamu voči zoskupeniu "Islamský štát" sa môže ukázať ako málo efektívna ak Washington nezavedie sankcie voči tým, ktorí nakupujú ropu u islamistov, vyhlásil vo štvrtok kongresman za Kaliforniu Alan Lowenthal.

"Všetci sme počuli o náraste finančnej základne IŠ a aj o predaji ropy, ktorú uskutočňujú. Obrátil sa už (John) Kerry na kongres so žiadosťou o zavedenie sankcií proti tým, ktorí ropu od IŠ kupujú?" - okomentoval vystúpenie štátneho tajomníka USA.

"Okrem nich zavádzame sankcie na kohokoľvek. Pán Kerry nám opísal aké opatrenia prijíma USA vo vojenskej oblasti... no čo robíme okrem toho?"

Podľa ria.ru, 19. septembra 2014

 

Čurkin: USA prešvihli moment na postavenie sa Islamskému štátu

Stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vitalij Čurkin v rozhovore pre americký kanál Fox News vyhlásil, že kým si vo Washingtone "škrabkali hlavy", Moskva poskytovala Iraku významnú vojenskú pomoc na boj s teroristami tzv. Islamského štátu.

"Od samého začiatku sme po dlhé roky hovorili, že hlavnou hrozbou v tomto regióne je terorizmus. A keď sa USA rozhodli, že ich prvoradou úlohou je zvrhnutie prezidenta Asada, vyhlásili sme, že by sa mali skôr znepokojova´t kvôli teroristom", - povedal.

"Kým si vo Washingtone ´škrabkali hlavy´ a rozhodovali sa čo robiť, my sme poskytovali významnú vojenskú podporu úradom Iraku. My sme tam boli", - dodal Čurkin.

Ruský diplomat navyše zdôraznil, že ak USA naozaj chcú vytvoriť skutočnú medzinárodnú koalíciu na boj s teroristami, tak si musia začať vážiť medzinárodné právo.

"Musia tiež vziať do pozornosti existenciu sýrskej vlády. Ak chcú prekročiť hranicu a zaútočiť na sýrske územie, tak musia skoordinovať svoje konanie s vládou Sýrie", - poznamenal Čurkin.

Podľa evrazia.org, 18. september 2014

 

Ukrajinský odkaz Európe: Demokracia? Právo? Ale po našom!!!

Ako zistil poslanec od "Baťkivščiny" Anatolij Gricenko, aparát ukrajinského parlamentu svojvoľne zmenil zákon o štatúte Donbasu. Podľa poslancami schváleného originálneho zákona mala jeho územie určovať Verchovna rada, vo finálnom znení sa toto právo záhadne presunulo na Radu bezpečnosti Ukrajiny (RBU). Mimochodom, experti pripomínajú, že líderka Baťkivščiny Júlia Timošenková požadovala, aby sa Donbas oplotil ostnatým drôtom.

Anatolij Gricenko na Facebook napísal: "Potvrdzujem: Text zákona 5081 o ´osobitnom štatúte´ bol zmenený... Zostal mi exemplár návrhu zákona, rozdaného poslancom ráno 16. septembra. Predložil ho prezident..." - napísal poslanec a dodal, že v Rade ho schválili hneď, bez zmien, a že iný návrh zákona poslanci nevideli.

Teraz je vraj na stránke ukrajinského parlamentu umiestnený dokument, "v ktorom sú veľmi podstatné odlišnosti od prezidentského projektu": "A hlavne - nie Verchovna rada (ako bolo napísané v projekte), ale osobne generálporučík RBU Vasilij Gricak, direktor Antiteroristického centra pri RBU, bude určovať, menovite aké územia Donbasu získajú ´osobitý štatút´, - vysvetlil Gricenko.

"Nový škandál?" - opýtal sa rečníckou otázkou poslanec. Je presvedčený, že prezident nemá právo zatvárať oči pred touto záležitosťou a tváriť sa, že všetko je v poriadku. "Prezident nemá právo, minimálne morálne, podpisovať takýto žalostný zákon! Prezident musí iniciovať okamžité vyšetrovanie a vinníkov postaviť na zodpovednosť. Či to prezident Porošenko urobí? Neviem. Po 16. septembri sa už nečudujem ničomu..." - dodal Gricenko.

Podľa vz.ru, 18. september 2014

 

30 miliónov USD za informáciu, kto je za zostrelením Boeingu?

Nemecká detektívna kancelária Wifka ponúka 30 miliónov USD za informáciu, kto stojí za zostrelením malajzijského Boeingu pri Donecku, uvádza Deutsche Welle. Ten, kto chce získať túto odmenu musí oznámiť kto prikázal strieľať na lietadlo, kto vykonal tento príkaz a tiež, kto prikrýva tento zločin.

Detektívna kancelária upozorňuje, že odovzdávať informácie treba s maximálnou opatrnosťou: nepoužívať elektronickú poštu a neoznamovať svedectvo telefonicky bez predbežného odsúhlasenia. Pri nevyhnutnosti bude informátorovi poskytnutá ochrana.

Podľa lenta.ru, 17. september 2014

 

Boeing nad Ukrajinou mohli zostreliť Američania

Malajzijský Boeing nad Ukrajinou zostrelili Američania, hovorí líder ruských komunistov Genadij Zjuganov.  Vyslovil to na plenárnom rokovaní na Štátnej dumy RF.

Zjuganov pripomenul, že svojho času spracúval prácu "200 rokov americkej túžby". "Bol som prekvapený, že bez ohľadu na zmeny vlád a príchod nových ľudí, smer a stratégia tejto krajiny sa nijako nemenila - boli to expanzie, dobre premyslené a skvelo pripravené provokácie", - poznamenal politik.

Amerika sa podľa neho takto správala od výbuchu krížnika Maine v havanskom prístave, po čom začala americko-španielska vojna. Po obstrieľaní amerických lodí, zdalo sa, že vietnamskými silami - čo svet už vie, že bola čistá provokácia - začala vietnamská vojna". "Potom Irak, 11. september a Boeing nad Ukrajinou, ktorý spoločne so špeciálnymi službami USA, myslím, zostreľovali predovšetkým Američania", - vyhlásil Zjuganov.

Podľa regnum.ru, 16. september 2014

 

Žirinovský je vďačný za sankcie

Pokiaľ ide o nejednoduchý vzťah so Západom, Žirinovský je presvedčený, že Rusi musia byť vďační Európe za sankcie. "Naše vlády za posledných 30 rokov všetko kupujú za hranicami. Všetko je nanič. Nakoniec sme nutení kupovať svoje a rozvíjať to. Len ďakujem môžeme povedať tým hlupáčikom v Bruseli a Londýne", - dodal v programe NTV "Mužská dôstojnosť".

Vladimír Žirinovský podľa dni.ru vyhlásil, že Rusko sa nemá ponáhľať s odvolávaním sankcií voči EÚ. Vlastné poľnohospodárstvo ešte vraj nestihlo preukázať svoj potenciál.

Podľa dni.ru, 14. september 2014

 

Čo by nás malo trápiť? Na nový sarkofág pre Černobyľ sa nedostáva 615 mil. EUR

V prípade absencie pomoci zo strany "veľkej sedmičky" Ukrajina môže zastaviť stavbu nového ochranného sarkofágu pre poškodený reaktor Černobyľskej atómovej elektrárne.

Podľa nemeckých vládnych kruhov deficit prostriedkov na realizáciu tohto projektu činí 615 mil. EUR, uvádza Deutsche Welle. (Najskôr mal stáť 505 mil. EUR, no neskôr sa cena vyšplhala na vyše miliardu EUR.)

Starý kryt praská, vzniká nebezpečenstvo úniku radiácie.

Nový sarkofág sa začal stavať v apríli 2012 a ten má od roku 2017 izolovať poškodený reaktor na 100 rokov. jeho rozmery sú: dĺžka - 150 metrov, šírka - 257 metrov a výška 108 metrov.

Podľa vz.ru, 16. september 2014

 

Primátor Záporožia pripravuje Záporožskú ľudovú republiku

Agentúra "Charkov" uvádza, že primátor Záporožia Alexander Syn sa chystá "vzdať" mesto bez boja domobrancom. Začínajú sa šíriť reči, že primátor presviedča svojich rodákov aby sa postavili na stranu domobrany hneď, ako vznikne taká situácia.

"Potvrdzuje sa informácia, že náš vážený primátor Syn presviedča v rozhovoroch so "svojimi" ľuďmi o nevyhnutnosti odovzdať mesto Záporožie, ak prídu domobranci, mierumilovne. Zo dňa na deň aktívnejšie pracuje v meste fond "Milosrdenstvo". Oficiálne ide o zbierku na utečencov z východu Ukrajiny. Lenže pri rozhovore sa dozviete, že: Dostali sme úlohu od vlády Záporožskej republiky. Peniaze zbierame na pomoc ZĽR", - píšu aktivisti.

Ešte pred mesiacom robil zbierku na Prospekte metalurgov len jeden človek. Dnes ich je tam už asi päť. Ak prídete na úrad so žiadosťou zastaviť ich činnosť, nastane ticho.

V informácii sa tiež hovorí, že pred niekoľkými dňami dostal jeden krajčírsky ateliér objednávku na šitie zástav Záporožskej ľudovej republiky.

Podľa evrazia.org, 16. september 2014

 

Expert: Ukrajinská kríza sa skončí v momente, ako Rusko prestane Európe dodávať plyn

Ak prezident Ruska Vladimír Putin, ako odpoveď na ďalšie sankcie zastaví Európe dodávky ropy a plynu, tak ukrajinská kríza sa okamžite skončí a Európska únia sa odvráti od Spojených štátov, domnieva sa bývalý poradca amerického ministra financií, politický a ekonomický komentátor Paul Roberts.

"Situácia na Ukrajine je nástrojom Washingtonu, aby ten podkopal medzinárodné vzťahy. Sankcie sú ďalším provokačným krokom, vedúcim k vojne", - vyhlásil Roberts. Európski predstavitelia podľa neho nie náhodou zaviedli sankcie práve proti ruským ropným spoločnostiam, nedotknúc sa plynových. Je to preto, lebo sú na nich v plnej miere závislé, uvádza portál examiner.com.

Roberts upozornil, že ak sa Rusko rozhodne zastaviť dodávky plynu, "Európa padne", bez ruských uhľovodíkov "nedokáže prežiť zimu, jej priemysel sa zastaví a to bude koniec všetkému. No a to sa stane aj koncom všetkých trápení na Ukrajine".

Roberts si tiež všimol, že základným cieľom ekonomickej vojny USA s Ruskom na Ukrajine je ochrana dolára a pokus nedovoliť svetu zaviesť na obchod alternatívnej valuty (na predaj uhľovodíkových palív). Lenže sankcie nútia Rusko a Čínu urýchliť realizáciu spoločných plánov na zavedenie nového finančného systému, ktorý oslabí hegemóniu dolára vo všetkých sférach svetového obchodu.

Roberts zdôrazňuje, že otázka - prečo Rusko dovolilo aby sa ukrajinská kríza tak predĺžila, prečo Moskva nevyužila svojich vojakov na zásah do situácie na východe Ukrajiny a prečo tiež netlačí na Európanov pomocou energetickej páky - je politickým tajomstvom, odpoveď na ktorú pozná len prezident Putin. Roberts si myslí, že Európa nazerá na potenciálnu hrozbu zastavenia dodávok ruskej ropy a plynu, ako na úplne životaschopnú i ako na nevyhnutný krok ak sa európska politika stále ponesie v osídlach politiky USA. Američania totiž aj v tomto prípade uskutočňujú  svoju ekoniomickú politiku cudzími rukami.

Podľa vz.ru, 15. september 2014

 

Americké médiá považujú Rusko za najvzdelanejšiu krajinu sveta

Výskum v 34 krajinách, ktorý uskutočnila Organizácia ekonomickej spolupráce a rozvoja, preukázal, že najvzdelanejším štátom sveta je Rusko. V roku 2012 malo vysokoškolské vzdelanie 53,5 percenta jeho obyvateľov.

Na druhom mieste sa umiestnila Kanada. Tu sa môže s vysokoškolským diplomom pochváliť 52,6 percenta obyvateľov.

Tretie a štvrté miesto obsadili Japonsko (46,6 %) a Izrael (46,4 %), na 5. mieste sa umiestnili USA (43,1 %).

V Rusku je cena vzdelávania dvakrát lacnejšia, ako jre svetový priemer. V Kanade hovoríme v priemere o 23 225 USD a v USA o 26 021 USD za študenta.

Podľa kp.ru, 14. september 2014

 

Šojgu: Celú zodpovednosť za pád malajzijského Boeingu nesie Kyjev

Ukrajina nesie kompletnú zodpovednosť za haváriu malajzijského Boeingu a ak by Kyjev riešil svoje vnútorné problémy bez použitia armády, tragédia by sa nestala, vyhlásil minister obrany RF Sergej Šojgu počas stretnutia so svojím malajzijským kolegom Hishamuddinom Husseinom.

"Katastrofa sa udiala vo vzdušnom priestore Ukrajiny, ktorá nesie celú - kompletnú - zodpovednosť za to, čo sa stalo", - cituje Šojgu RIA Novosti.

Podľa vz.ru, 10. september 2014

 

Bývalý britský veľvyslanec v Rusku Tony Brenton hovorí, že Západ zastáva nesprávnu pozíciu

A vyjadruje ju naozaj originálne:že vo vzťahu k ukrajinskému konfliktu "rozhneval ruského vlka". "Existuje také príslovie: Ak sa bojíš vlka - nevstupuj do lesa. Západ sa prepočítal, poblúdil v ukrajinskom lese a rozhneval ruského vlka - a to len preto, aby pochopil, že stretnúť sa s ním bez strachu nemôžeme", - píše v článku pre Daily Telegraph. "Teraz musíme nájsť cestu, ako sa odtiaľ dostať", - predpokladá Brenton.

(Toto nie je prvé takéto vyjadrenie bývalého ex veľvyslanca v RF. Pred časom pre The Independent povedal, že "Západ už dvadsať rokov naháňa medveďa do kúta. Začína to už vážne pripomínať začiatok Prvej svetovej vojny".)

"Putina nezastaví ani NATO, ani sankcie. Jeho cieľ, neutrálna Ukrajina, je prijateľný", - nazdáva sa diplomat.

Západná politika stojí podľa neho na dvoch falošných predpokladoch. Prvý, my môžeme zastaviť Rusko. Druhý, môžeme to dosiahnuť pomocou ekonomických sankcií.

"Sankcie - to je len vonkajšok, je to politika potemkinových dedín. Zaviedli ich pretože neexistuje nijaká efektívna alternatíva", - presvedčený je bývalý veľvyslanec v Moskve a pripomína, že Západ zavádzal sankcie proti ZSSR, nástupcom je RF, už šesť krát a to šesť krát bezvýsledne.

"Ich jediný politický efekt je, že ruský národ sa masovo zjednotil okolo svojho prezidenta. Putin sa opäť presvedčil, že si nemôže dovoliť prehrať tento boj".

Politika, konštruovaná na princípe "musíme byť v opozícii Putinovi", zaváňa podľa neho školáctvom. "Putin, s ktorým som sa veľakrát stretal, nie je ideologický fanatik. Skôr sa podobá na Talleyranda (Napoleonov minister zahraničia - pozn. vmi) - je to vypočítavý, pragmatický politik, obnovujúci štatút svojho štátu vo svete".

Ukrajina sa podľa britského diplomata nesmie za nijakých okolností pripojiť k NATO. Omnoho zložitejšie bude dohodnúť sa o prijateľnej úrovni autonómie východných regiónov, - domnieva sa Brenton.

Podľa vz.ru, 10. september 2014

 

Krym zapožičal svoje, no Amsterdam to vrátil cudzím - Kyjevu

Ako povedala vedúca Múzea historických drahokamov Ukrajiny Ľudmila Strokovaja, do Kyjeva prišlo z Amsterdamského Múzea Allarda Piersona 19 skýtskych exponátov, ktoré mu na výstavu "Krym - zlatý ostrov v Čiernom mori" zapožičali múzeá Krymu.

Doteraz bolo privezených 22 exponátov zo zlata, striebra a bronzu od 4. storočia p.n.l. Tieto exponáty boli poistené na 11,5 milióna EUR.

Strokovaja dodala, že v Amsterdame sa nachádza ešte 565 skýtskych exponátov z rôznych múzeí Krymu.

Podľa dni.ru, 9. september 2014

 

Morálka, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani... no toto by si nedovolili ani fašisti

Kyjev dnes oznámil, že sa nechystá zadarmo pochovávať padlých v boji na juhovýchode. Vysvetľuje to tým, že krajina zatiaľ nemá adekvátny zákon, ktorý by umožnil vyčleňovať z rozpočtu prostriedky na pochovávanie padlých v "protiteroristickej operácii".

Povedané inými slovami, príbuzní budú musieť tieto náklady znášať sami. manželka za padlého manžela, rodičia za padlého syna, synovia za bratov. Junta vie len zaveliť do bratovražedného útoku.

Podľa topwar.ru, 9. september 2014