Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Západ sa od začiatku mýli v hodnotení krízy na Ukrajine

Západní politici robili nesprávne závery v otázke čo sa naozaj deje na Ukrajine, píše britský novinár Christopher Booker vo svojej rubrike v The Telegraph.

Booker, spomínajúc si na slová Davida Camerona a ďalších lídrov na samite NATO „o neprípustnosti vpádu na Ukrajinu“ poznamenáva, že ak politici niečo nazývajú „neprípustné“, znamená to, že „nemajú ani šajn, čo s tým treba robiť“. Reálny problém je vraj v tom, že „Západ nesprávne hodnotil túto krízu od jej samého počiatku“.

Booker píše, že katalyzátorom konfliktu vôbec neboli „snahy Vladimíra Putina obnoviť hranice ZSSR“, ale „smiešne ambície Západu urobiť z Ukrajiny súčasť EÚ a NATO“.

„Nemohlo sa stať, aby Putin a všetko rusky hovoriace obyvateľstvo východu Ukrajiny sa blahosklonne pozerali na to, že krajina, ktorá sa sama považuje za kolísku ruskej identity, sa stane súčasťou západného bloku“, - a dodáva, že Rusko by ešte chladnejšie reagovalo na prítomnosť v prístavoch Čierneho mora vojenských plavidiel vojenskej aliancie, ktorá bola vytvorená práve proti Rusku.

Booker si myslí, že keď si obyvatelia Krymu v marci odhlasovali pripojenie sa k Rusku, vôbec to nebolo preto, že Putin chcel anektovať Krym, ako tvrdia západní (i naši slovenskí) politici, ale preto, že väčšia časť rusky hovoriaceho obyvateľstva sa opäť chcela stať súčasťou štátu, k zostave ktorého patrili po toľké roky.

Britský novinár pritom podtrhuje, že demokraticky zvolená vláda Ukrajiny bola zvrhnutá tlupami demonštrantov, z ktorých mnohí boli podľa jeho názoru „financovaní z Bruselu“.    

„Práve preto ctižiadostivosťou posilnené ilúzie Bruselu prerástli s podporou USA do toho bordelu, ktorý tam dnes vidíme“, - tvrdí Booker a končí pochybovaním, že lídri NATO asi ťažko budú môcť navrhnúť na riešenie problému niečo naozaj užitočné.

Podľa vz.ru, 7. september 2014

 

Boeing predstavil nový bojový laser

Boeing Defense, Space & Security a US Army otestovali nový laserový systém protivzdušnej obrany. Systém High Energy Laser Mobile Demonstrator (HEL MD), ktorý je predurčený na zničenie množstva vzdušných cieľov, bol otestovaný v podmienkach dažďa, hmly a silného vetra.

V priebehu dvoch testovacích sérií HEL MD, osadený na platforme taktického automobilu Oshkosh a vybavený vysokoenergetickým 10-kilovatovým laserom, zničila vyše 150 cieľov, vrátane munície mínometov a bezpilotné aparáty (drony).

Systém podľa konštruktérov veľmi vhodne dopĺňa súčasné systémy PVO, jeho hlavnou prednosťou je hospodárnosť - systém páli veľakrát, no nepotrebuje muníciu.

V blízkej perspektíve Boeing plánuje odskúšať lasery 50 a 60 kW.

Podľa vz.ru, 5. september 2014

 

Rusko má vlastnú vakcínu na ebolu

Ministerka zdravotníctva RF Veronika Skvorcova oznámila úspešné doklinické skúšky ruskej vakcíny proti epidémie horúčky ebola. "Máme vakcínu, ktorá má za sebou veľmi úspešné doklinické testy... v princípe sme pripravení vakcínu používať presne tak, ako svoju experimentálnu vakcínu používajú Američania. Ak naša pomoc bude potrebná, nasadíme ju", - uvádzajú noviny Vzgljad.

Podľa posledných údajov epidémia eboly si už odniesla 1 552 životov. Svetová zdravotnícka organizácia predpokladá, že počet chorých narastie šesťnásobne. Ebola sa vyskytla v Libérii, Siera-Leone, Gunei, Nigérii a v Demokratickej republike Kongo.

Podľa evrazia.org, 5. september 2014

 

Taliansky spevák Al Bano nazval Putina veľkým politikom

Noviny Corriere della Sera uvádzajú, že Al Bano nazval Vladimíra Putina veľkým politikom a vyjadril mu podporu.

Spevák sa vyjadril aj k občianskej vojne na Ukrajine. "Myslím, že Putin má pravdu. Tá časť Ukrajiny bola súčasťou Ruska a aj zostáva Ruskom. Separatisti bojujú aby zostali Rusmi.

Je to ako s Istriou (polostrov v Jadranskom mori, hlavná časť patrí Chorvátsku a neveľké časti Slovinsku a Taliansku - pozn. red.): všetci vieme, že je talianská, bez ohľadu na to, že sme sa podrobili diktátu superveľmocí", - povedal Al Bano.

Podľa vz.ru, 5. september 2014

 

Končí sa hra o fazuľky: Moskva pomenúva podmienky na preventívny atómový útok

V spresnenej vojenskej doktríne RF budú veľmi jasne určené podmienky na preventívny útok ruských síl atómového zadržiavania. A na rozdiel do doktríny z roku 2010 v novo aktualizovanej bude aj jednoznačne pomenovaný hlavný vojenský protivník.

"V tomto strategickom dokumente štátu musí byť v prvom rade jasne pomenovaný pravdepodobný protivník Ruska... Podľa môjho názoru, naším hlavným protivníkom sú USA a Severoatlantická aliancia", - vyhlásil koordinátor správy generálnych inšpektorov MO RF armádny generál Jurij Jakubov.

"Ešte pred pár rokmi vedenie USA a NATO na všetkých úrovniach vyhlasovalo, že severoatlantický blok a Západ celkovo nie sú nepriateľom Ruska. No čo máme dnes? Proti nám je rozpútaná skutočná informačná vojna, z nášho štátu sa cieľavedome vytvára obraz nepriateľa s ďaleko idúcimi cieľmi. A hlavné je, že tesne k naším hraniciam sa približujú základne USA a NATO. Tieto globálne zmeny a výzvy musia byť, podľa mňa, presne odrazené v spresnenej vojenskej doktríne", - dodal Jakubov.

Agentúra Interfax v tejto súvislosti zvýrazňuje, že vôbec najdôležitejšou zmenou je ustanovenie pravidiel na preventívny atómový útok a to je niečo, čo jasne signalizuje, že Rusko už nebaví hrať sa s NATOm o fazulky, ale že jeho celosvetové provokácie začína brať mimoriadne vážne a už mu ich ani nemieni trpieť.

Podľa dni.ru, 3. september 2014

 

Ukrajina zastavila paľbu aby skryla, že už nemá čím bojovať

Kyjevom vyhlásené zastavenie paľby zjavne nie je gestom dobrej vôle. Zapríčinili to straty ukrajinskej armády, ktoré sú priam katastrofálne. Osobitne v tankoch. Ke´d to povieme s trochou škodoradosti, Kyjev už nemá čím uskutočňovať svoju vychvaľovanú "antiteroristickú operáciu".

Čo vlastne ukrajinská armáda doteraz stratila a čo jej ešte ostalo?

V stredu 3. 9. 2014 štáb DĽR oznámil, že len v priebehu augusta ukrajinské sily stratili vyše 3600 vojakov padlými a ranenými, zničených a vyradených z prevádzky bolo takmer 220 tankov a vyše 480 kusov rôznej obrnenej techniky. Domobranci tiež zostrelili 14 lietadiel a 10 dronov.

Domobrana tiež hlási, že zlikvidovala aj 190 raketometov, 750 vojenských vozidiel, delostreleckou paľbou bolo zničených 76 skladov a yásobníkov munície a pohonných látok.

Približne rovnaké straty mal Kyjev aj v júli.

Ukrajinské zdroje, samozrejme uvádzajú iné čísla. Resp. o strate obrnenej techniky Kyjev oficiálne vôbec nehovorí.

Ukrajinskí blogeri uvádzajú, že vôbec neexistujú, resp. na doraz boli zlikvidované tieto mechanizované brigády: 24., 28., 30., 51., 72., 92., a 93. Alebo to, čo zostalo zo 17. tankovej brigády, že sa dá považovať skôr za skladom poškodenej techniky.Autor píše, že jediným nezničeným zväzkom je vraj 1. samostatná tanková brigáda, ktorá vstupovala do boja s približne 80 tankami a dnes je dislokovaná v bývalej Luganskej oblasti.

Viac: http://vz.ru//society/2014/9/3/703837.html

Podľa vz.ru, 3. september 2014

 

Ukrajina stratila už vyše 20 tisíc bojovníkov

Poverený minister štátnej bezpečnosti DĽR Leonid Baranov zverejnil počet obetí ukrajinských síl v "špeciálnej operácii na východe Ukrajiny".

"Oficiálna štatistika, ktorú vedie (Kyjev), - je okolo tísíc, alebo dva padlých. Myslím, že reálne údaje sú desaťnásobne vyššie", povedal Baranov. "Toto sa dá tvrdiť s takmer stopercentnou istotou, nakoľko o vyše 12-tich tisícoch sa hovorilo ešte do začiatku našich útočných operácií", - dodal.

Oficiálna štatistika Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny uvádza 827 padlých a 2944 ranených vojakov.

Podľa vz.ru, 2. september 2014

 

Angelu Merkelovú upozorňujú na klamstvá NATO veteráni americkej špionáže

Veteráni americkej rozviedky VIPS (Veteran Intelligence Professionals for Sanity) napísali list kancelárke Nemecka Angele Merkelovej, v ktorom ju žiadajú, aby neuverila klamstvám NATO o akomsi "vpáde" ruských vojsk na juhovýchod Ukrajiny. Veteráni upozorňujú, že rozviedka takýto vpád nepotvrdila. Navyše upozorňujú, že Pentagon podobnými pochybnými "faktami" opodstatňoval svoj vpád do Iraku.

Podľa bývalých rozviedčíkov generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen bol veľmi dlho závislý na rozhodnutiach Bieleho domu. "Zdá sa nám, že Rasmussenove slová sa stále píšu vo Washingtone. Úplne jasným sa to stalo keď deň pred americkým vpádom do Iraku zahlásil vtedy predseda vlády Dánska: "V Iraku sú zbrane hromadného ničenia. My z toho neupodozrievame - my to vieme naisto...".

Veteráni tiež poukazujú na to, že snímky NATO, akoby dokazujúce ruskú expanziu, sa podobajú na tie, ktoré aliancia ukazovala aj v roku 2003. Tieto vtedajšie "dôkazy" mali presvedčiť verejnosť o faktoch vlastníctva Irakom ZHN. V skutočnosti však ani jedna snímka nič nedokázala.

Veteráni Angele Merkelovej poukázali na rozumné správanie Grherdta Schrodera, ktorý sa svojho času ocitol v obdobnej situácii. "Pred dvanástimi rokmi bývalý kancelár Gerhardt Schroder, pamätajúc si krehkosť dôkazov o ZHN v Iraku, odmietol pripojiť sa k prepadnutiu Iraku. Podľa nášho názoru, vy by ste mali byť tiež takáto kritická voči obvineniam, ktoré vyrobí štátny departnment USA a NATO", - hovorí sa v liste.

Podľa dni.ru, 2. september 2014

 

Norbert Roettgen: Rusko sa nevyhráža ani jednému štátu NATO

Rusko sa nevyhráža ani jednému členskému štátu NATO, vyhlásil predseda zahraničného výboru Bundestagu Norbert Roettgen. A podľa Die Welt varoval Západ pred nadmernou reakciou na "konanie Ruska na Ukrajine".

Západ musí podľa neho obmedziť sa iba na prijímanie politických, diplomatických a hospodárskych, no nie vojenských sankcií.

Podľa vz.ru, 2. september 2014