Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Za Ukrajinu bojujú "afroUkrajinci" so zbraňami NATO

"Hlavné boje prebiehali v stredu 20. augusta v mestách Jasinovataja a Ilovajsk. Ukrajinské vojaká tiež viedli už tradičné hromadné obstreľovanie Donecka, Zujevky, Charcyzzska a Makejevky, - oznámil pracovník centra "Vostok", ktorý sa predstavuje ako Pamír. - Dnes sa "ukry" (prezývka Ukrajincov - pozn. red.) opäť pokúšali preraziť do Jasinovatoj. Domobranci ich odrazili a obstreľovali základné pozície ukrajinských síl. Ukrajinci v rámci odpovede za to obstrieľali zase obytné štvrte mesta. Zničili veľa obytných domov. Cez deň zase pália po centru Donecka, po Kyjevskom rajóne".

Obstreľovaná je aj Zujevka. Paľba po nej bola natoľko silná, že aj v skalách sú trojmetorvé lieviky kráterov od ukrajinskej munície. Pokračuje boj aj v Ilovajsku...

Mimochodom, pod Ilovajskom bojuje veľa zahraničných žoldnierov. Videli tam veľa Poliakov, Pobaltov, dokonca aj černochov. Asi sú to "afroUkrajinci". Z miesto bojov priniesli nábojnice od americkej útočnej pušky. Je tu veľa prípadov používania NATO-vskej výzbroje. "História sa opakuje, ako cez Veľkú vlasteneckú vojnu, bojujeme s fašistami z celej Európy", - vyhlásil domobranec.

Podľa evrazia.org, 22. august 2014

 

Nemci sa chcú vrátiť na Krym

Vyše tisíc nemeckých rodín, ktoré boli deportované v štyridsiatych rokoch minulého storočia (začiatok deportácií 18. 8. 1941) sa plánuje vrátiť späť do svojich pôvodných domovov. Novinárom to povedal predseda Republikového spoločenstva Nemcov Krymu „Wiedergeburt“ Jurij Gempel pri príležitosti 70. výročia ich deportácií.

„Vedieme evidenciu asi tisíc rodín, ktoré by sa chceli vrátiť do svojich domovov na Kryme. Okolo 400 ich je z Nemecka, všetko sú to naši bývalí sovietski Nemci“, - povedal. Podľa oficiálneho sčítania obyvateľstva dnes na Kryme žije okolo 2500 Nemcov, pričom ešte v 90-tych rokoch ich bolo okolo 9 tisíc.

Podľa ria.ru, 18. august 2014 O otázkach vojny a mieru rozhoduje na planéte Putin

V éteri televízie Rossija 24 líder ruských liberálov Vladimír Žirinovskij vyhlásil, že „vôbec všetky otázky vojny a mieru, a dnes osobitne spojené s Ukrajinou, bude riešiť len jeden človek“.

Ruský prezident V. Putin. Severoatlantická aliancia, štruktúry EÚ a samotný Obama sú bezmocní pred rozhodnutím hlavného človeka Ruska. „Nech by tvorili v NATO, Bruseli akékoľvek plány, všetky dovedna nebudú mať nijakú silu. Rozhodnutie bude prijímať len jeden človek – hlava ruského štátu. Rovnako ako pri Prvej svetovej vojne – konečné riešenie prijímal Mikuláš II., pri Druhej svetovej vojne – všetky správne rozhodnutia prijímal Stalin a rovnako aj dnes. Tretia svetová vojna, som presvedčený, že hlavné rozhodnutie už bolo prijaté, len sa bude postupne ozvučovať, aby pochopili: chlapci, vy opäť potrebujete spálenú Európu?“

Spojeným štátom podľa Žirinovského nič nehrozí, no štáty východnej Európy sa ocitajú pred hrozbou „plného zničenia“.

„... A vinní si budú samé. Preto, lebo nemôžeme dopustiť, aby z ich územia vyleteli smerom na Rusko rakety, lietadlá. Budeme ich ničiť, likvidovať pol hodinu pred štartom. Nasadíme na to kobercove bombardovanie, ktoré vylúči, že funkčné zostane čo i len jedno odpaľovacie zariadenie, čo len jedno lietadlo“, - vyhlásil Žirinovskij a dodal, že NATO musí urýchlene žiadať rozhovor s ruským ministrom zahraničia „potom sa zastavíme“.

Podľa topwar.ru, 13. august 2014

 

 

Rusko vytvorí nový systém tajného družicového spojenia

Rusko plánuje vytvoriť mohutnú infraštruktpru osobného kozmického spojenia, ktoré dokáže zabezpečiť globálny rozsah a dôvernosť komunikácií. Z rozpočtu bude na to vynaložených 65,6 mld. rubľov (cca 1,8 mld. USD).

Agentúra RIA Novosti má k dispozícii projekt Federálneho kozmického programu RF na roky 2016 - 2025 a na jeho základe tvrdí, že bude vytvorený kozmický komplex "Elipsa", ktorý si objednalo ministerstvo obrany a Roskosmos.

Autori očakávajú, že kapacita komplexu v roku 2020 dosiahne 80 Gigabitov a k roku 2025 - 120 Gigabitov, čo umožní súčasné obsluhovanie do milióna vysokorýchlostných terminálov.

Podľa ria.ru, 14. august 2014

Vo Vilniuse bol zatknutý ruský historik

Známy ruský historik, riaditeľ fondu "Historická pamäť" Alexander Ďjukov bol neznámymi osobami zatknutý na letisku vo Viľnijuse, oznámil politológ Konstantin Šnurov.

V utorok (12. 8.) "Ďjukov priletel do Viľniusu s platnými schengenskými vízami, no okamžite bol neznámymi elementmi zatknutý", - hovorí sa v ozname na stránke Šnurova.

"Stihol ešte poslať sms novinárom, potom sa stratil. Jeho telefón neodpovedá. Bol zatknutý na letisku vo Viľniuse o 20.30 MČ. Išiel tam prezentovať svoju knihu "V predvečer holokaustu" na litovskom jazyku. Momentálne je na neznámom mieste".

Z ďalšieho vyplýva, že kniha "V predvečer holokaustu", ktorú chcel historik prezentovať v Litve, "obsahuje unikátne dokumenty z litovských archívov, ktoré dokazujú zapojenie litovskej elity do prípravy likvidácie židov na území Litvy".

Už predtým bol Alexander Ďjukov vyhlásený za personu non grata v Lotyšsku kvôli organizácii moskovskej výstavy "Ukradnuté detstvo" o deťoch, vyvezených nacistickými kolaborantmi počas Veľkej vlasteneckej vojny do Lotyšska na nútené práce. Vo Fínsku bol Ďjukov niekoľkokrát a bez problémov. 

Podľa vz.ru, 13. august 2014

 

MZV RF: Haagska arbitráž nemala požadovanú jurisdikciu

Námestník ministra zahraničných vecí RF Vasilij Nebenza vyhlásil, že Haagský arbitráž sa prejavil ako neschopný zabezpečiť objektívne a nezaujaté posúdenie."... ukázal sa ako nespôsobilý pristúpiť k danému predmetu rozvážne, ktorá sa vyžaduje od sudcu pri takýchto prípadoch. Namiesto objektívneho a nezaujatého posúdenia veci zostava rozhodcovského súdu podriadila svoje konanie konjuktúrnym názorom a vo výsledku prijala politicky angažované rozhodnutie. Taký prístup podkopáva autoritu rozhodcovského súdu a Dohody o Energetickej charte, mechanizmy ktorých dostávajú spolitizovaný charakter a, ako v tomto prípade, stali sa objektom zneužitia zo strany vnútorných investorov, ktorí sa spomocou ofšorných schém vydávali za cudzincov kvôli vyhýbaniu sa platenia daní", - cituje ho agentúra Rosbalt.

Nebenza upozornil, že rozhodnutie súdu môže byť napadnuté, nakoľko "súdny orgán, ktorý vyniesol toto rozhodnutie nemal požadovanú jurisdikciu".

"Rozhodcovský súd nemal právo rozhodovať spor vo veci, nakoľko na to niet potrebného právneho základu: Rusko nedalo súhlas na prejednávanie sporov so "zahraničnými" inverstormi v arbitráži. V súlade s imperatívnymi normami zákonodarstva Holandska neexistencia jurisdikcie je základom na odvolanie rozhodnutia rozhodcovského súdu holandským štátnym súdom", - zdôraznil námestník ministra zahraničných vecí RF.

Podľa evrazia.org, 12. august 2014

 

Ukrajincom nepomôže vyhrať vojnu ani Satan

Spisovateľ Oles Buzina sa vyjadril v ukrajinských novinách "Segodňja" (Dnes) v článku Nespravodlivá vojna a hovorí v ňom, že súčasná kyjevská moc, postavená majdanom, sa pokúša vnútiť Ukrajincom názor, že to, čo sa deje na východe Ukrajiny, je vojna s Ruskom. "A tak sa teda propagandistov pýtam: prečo vojaci 72. brigády utiekli pred hrôzami vojny do Ruska, kde ich nikto nestrieľal a ani ich nikto nezatváral do koncentračných táborov? Naopak (Rusi) všetkých, kto si to želal, vrátili na Ukrajinu. Prečo zrazu aj tí najhorúcejší stúpenci Majdanu, po pobudnutí na Kryme, ktorý ukrajinské úrady nazývajú okupovaným územím, hovoria o radosti prevažnej väčšiny miestnych obyvateľov zo "svojej okupácie"? - pýta sa autor.

A hneď si dáva aj odpoveď: "Mám prostú odpoveď: preto lebo Krymu sa nikto v roku 1954 nepýtal, či si želá byť súčasťou USSR. No a teraz si Krymčania uskutočnili svoju túžbu - vrátili sa do Ruska. K svojim. A ešte ich k tomu teší, že Porošenko i K (čo sa za týmto písmenom skrýva zrejme Ukrajinci vedia) už nemajú možnosť obstreľovať z diel Sevastopoľ a Simferopoľ, ako obstreľuje Doneck a Lugansk, prikrývajúc tento zločin proti vlastnému národu abreviatúrou "protiteroristickej operácie".

Spisovateľ ďalej dôvodí: "Celistvosť bola rozleptaná na Majdane pri zvrhnutí, hoci aj nenávideného, no zákonne zvoleného prezidenta, za ktorého v roku 2010 hlasovala väčšina voličov". 

Na záver Oles Buzina tvrdí: "Toto je občianska vojna. Nespravodlivá. Vyhrať ju sa vám nepodarí dokonca ani s pomocou Satana!".

Podľa pravda.ru, 12. august 2014

Handelsblatt: USA si rozbijú hlavu o Rusko

Šéfredaktor tohto nemeckého titulu Gabor Steingart napísal článok, v ktorom spochybňuje, že svetová svojna sa už nezopakuje. A všíma si pri tom bojovné nálady: "Americkí kongresmani otvorene hovoria o možnosti vyzbrojenia Ukrajiny". "Kancelárka Nemecka hovorí o trochu viac zreteľnejšie, no o to zlostnejšie, vyhlasujúc pripravenosť prijať radikálne opatrenia. Nemecké médiá v okamihu zmenili svoj uhol pohľadu z rozvážneho na rozhorčený".

"Európa pri tom so svojou politikou eskalácie nesleduje žiadny realistický cieľ - na rozdiel, napríklad od Ameriky", - poznamenáva novinár. Tam sú hrozby a "vystatovanie" súčasťou predvolebného boja. "Keď Hillary Clintonová porovnáva Vladimíra Putina s Hitlerom, tak robí to výlučne na to, aby si pritiahla stúpencov Republikánsklej strany". 

"Nemci, bývalí susedia Ruska a aj príjemcovia ruských energonosičov, majú životné záujmy v snahách o stabilitu a chápanie sa". "Preto Nemecko nemôže nazarať na Rusko očami USA", - presvedčený je Steingart.

História "ukázala, že náchylnosť USA na spočiatku slovnú a potom aj vojenskú eskaláciu konfliktu, a aj k izolácii a démonizácii štátu - nepriateľa, neprináša žiadne pozitívne výsledky". Neefektívnu diplomaciu, založenú na vojenských princípoch autor porovnáva s behom "hlavou proti múru". Nazdáva sa, že na stene s názvom "konflikt na Ukrajine" sú obrovské dvere zo vzťahov Európy a Ruska. No a kľúč k týmto dverám sa nazýva "zosúladenie záujmov".  

Podľa pravda.ru, 12. august 2014

Vojna sa začne v septembri?

„Neobanderovská chunta“ naplánovala skončenie „protiteroristickej operácie“ (čiže občianskej vojny s Novoruskom-Donbasom) na koniec augusta. Strategickú úlohu, čo je ovládnutie ukrajinsko-ruskej hranice, však nezvládla. Naopak, sama sa dostala do „kotla“.

Vo výsledku sa kyjevskí (alebo americkí) generáli rozhodli vykašlať na hranicu a vydali sa cestou rozseknutia doneckého a luganského zoskupenia domobrany Novoruska. Práve o tom sú momentálne tvrdé boje!

Lenže pri odhalenej hranici môže trestná výprava opäť padnúť do „kotla“, nakoľko sa ocitne medzi dvomi ohňami. Ak sa to udeje, Kyjevu krachne ďalšia strategická úloha.

Kto bude za to vinný? Banderovská chunta asi nie, nakoľko podľa praxe jej doterajšej ukrlogiky, ona nie je vinná v ničom. Krach sa teda bude dať opäť zvaliť na zasahovanie Ruska – čo je aj dôvod na rozpútanie vojny s ním. Dôvod je to vážny, no, otázkou je, či dá naň súhlas Washington?

V tlači sa objavovali informácie, že celú „protiteroristickú operáciu“ riadil Andrej Parubij, bývalý šéf Rady národnej bezpečnosti Ukrajiny, ktorému bola v detstve diagnostikovaná ľahká rozumová nedostatočnosť. No a domobranci hovoria, že práve jeho strategické videnie sa stalo základom trestnej operácie, vrátane operácie na hraniciach. Lenže Parubij je aj otcom-zakladateľom nacionalistickej strany Sloboda Olega Ťjahniboka. A tak, asi pri mnohom nebol iniciátor, skôr bol len vykonávateľ.

Majdan vo februári riadil americký veľvyslanec v Kyjeve Jeffrey Payette, čiže riadil aj Parubija. Teraz sa dá na neho všetko zvaliť.  

V scenári, ktorý vyjavil šedivý kardinál Washingtonu Zbigniew Brzezinski, vojna na Ukrajine musí byť následkom vpádu Ruska: odrazenie tejto zákernej agresie už v máji... Lenže vojna na Ukrajine beží, no vpádu Ruska stále niet.
Rusko sa zachovalo práve opačne. Priam demonštračne odviedlo svoje vojská od štátnej hranice s Ukrajinou. Ale neobanderovci vojnu na Donbase napriek tomu rozpútali; neobanderovská „Jednotná Ukrajina“ bojuje dnes s Donbasom, a Rusko stojí vedľa. (Michodom, rozkaz o vstupe mierotvorného kontigentu na Ukrajinu bol podľa sluchov, pripravený na júl, no prezident Putin ho v poslednom momente nepodpísal.)
Zdá sa, že Washingtonu zostáva v tejto situácii jediné: sám musí vyhlásiť Rusku vojnu (hlasom svojho satelita - ukrajinského prezidenta), keď to sa samo nechce dostaviť do vojny.

Hotové je na to už všetko: informačná príprava je uskutočnená – „obraz nepriateľa“ je z Ruska vytvorený, o vojne sa rozkričali už aj všetky majdanovské a západné médiá, čiže zostáva už len tá prostá formalita: vyhlásiť vojnu.

Samozrejme, Washingtonu by sa veľmi žiadalo aj formálne zvaliť vinu zodpovednosti za začiatok vojny na Rusko, no keďže to sa nijako nechce dostaviť do vojny, bude treba opäť využiť Porošenkove služby. Potom sa s týmto murínom naloží tak, ako sa nakladá so všetkými murínmi.

Kedy sa to dá očakávať? Niekedy v septembri, keď sa „protiteroristická operácia“ začne rozpadať a následky toho začnú byť úplne rukolapné. Vtedy bude treba vysvetliť zavedenie do Novoruska zahraničných vojenských kontingentov zo štátov NATO, aby sa postavili „ruským vojskám, ktoré vtrhli na Ukrajinu“, ktoré tam akože prídu zastaviť „protiteroristickú operáciu“.

Zámienkou sa napríklad stane „rozbitie ukrajinskej delostreleckej batérie“ Ruskom, na Donbase je ich veľa. Mimochodom, Kyjev už Rusko neraz obviňoval z obstreľovania svojho územia.

Podľa topwar.ru, 12. august 2014

 

Kyjev má v trestnej operácii nasadených 50 tisíc vojakov

V "špeciálnej operácii" na východe Ukrajiny je zapojených 50 tisíc ľudí (cca štyri plnohodnotné slovenské armády - pozn. srspol.) vyhlásil premiér Arsenij Jaceňjuk po návšteve vojenskej nemocnice ministerstva obrany Ukrajiny.

"Už dnes sa 50 tisíc chlapcov zúčastňuje na antiteroristickej operácii. Tisíce ranených, veľa rodín zostalo bez živiteľa", - povedal Jaceňjuk a dodal, že "veľa chlapcov 18 - 20 ročných, ktorí majú život pred sebou", - uvádza UNIAN.

V auguste prezident Ukrajiny Petro Porošenko podpísal zákon o zvýšení veku záloh o vojenskej povinnosti, na základe ktorého môžu byť do boja aj povolávaní aj dôchodcovia. Navrhol tiež posielať do zóny špeciálnych operácií vojenských komisárov

Vojenský komisár Kyjeva Vladimír Kydoň už priznal problém vyhýbania sa mobilizácii. Protestné akcie sa konajú v Odeskej a Ľvovskej oblasti.

Donecké úrady odmietli uskutočňovať čiastočnú mobilizáciu.

Podľa vz.ru, 11. august 2014

 

Aj vy sa zasmejte na správe CNN, že Rusko vraj bude hladovať

"Najdôležitejšie čo chcem povedať je, že potravín ruskej výroby máme tak veľa, že na ne nestačia všetky poličky v obchodoch. Fyzicky. Ponuka potravín, vrátane od svojich výrobcov, päťnásobne prevyšuje možnosti obchodných organizácií. Mnohí túžia aby sa dostali na pulty. No konkurencia je vysoká. Dnes mi v tejto súvislosti prišlo smiešne vidieť na CNN reportáž, že Rusko bude hladovať. Páni, dnes už nie je rok 1992 ke´d sme mali prázdne výklady. Dnes nie je ani rok 2005 keď sa na predajných pultoch nachádzal vyše 50-percentný import. Dnes tvorí maximálne 20 percent", - povedal  námestník ministra obchodu Viktor Jevtuchov.

Povedali ste, že k predajným pultom sa musí prebojovať náš roľník. No v tom ho treba podporovať. Mnohí nie sú teraz schopní zvýšiť produkciu.

- Čo sa týka nášho agrosektoru, tak tam to nie je až také zlé. Štátna podpora v posledných rokoch len rástla.

V internete sa objavujú informácie, že cez členské štáty Colnej únie bude možné do Ruska dovážať čokoľvek. Ako tomu zabránite?

- Problematika reexportu bola a je. No vláda RF uskutočnila s Bieloruskom a Kazachstanom všetky nevyhnutné rozhovory. Colníci sa už dávno naučili rozpoznávať odkiaľ daný tovar prichádza. No a hlavné, pre Bielorusov je natoľko výhodné dodávať len svoj tovar, že u nich začína teraz celonárodné plesanie. preto verím, že problematika reexportu nebude taká ostrá, ako sa zdá.

Podľa kp.ru, 10. august 2014

 

Bielorusko k sankciám Ruska: pre nás je to Klondajk

Prvý zástupca ministra poľnohospodárstva a potravín Republiky Bielorusko Leonid Marinič vyhlásil, že Bielorusko je pripravené dodávať potraviny do Ruska namiesto krajín, voči ktorým Moskva zaviedla odvetné sankcie. "Pre nás je to Klondajk. Pri potravinách sme pripravení nahradiť mnohé pozície západných štátov."

Bielorusko ráta, že do Ruska výrazne zvýši dodávky syrov: "zvýšime výrobu syrov rôznej tvrdosti a rôznyeho trvania dozrievania".

Bielorusko je vraj pripravené aj na vyššie dodávky mäsa, mlieka (namiesto Fínska). Bieloruskí poľnohospodári môžu vraj navýšiť aj dodávky zeleniny: "Nahradíme holandské zemiaky, poľské jablká - my máme všetko!"

Podľa evrazia.org, 7. august 2014

 

NATO prostredníctvom protiruskej kampane dokazuje svoje opodstatnenie

Stály predstaviteľ RF pri NATO Alexander Gruško vyhlásil, že NATO využíva protiruskú rétoriku na opodstatnenie svojej vojenskej prítomnosti v strednej a východnej Európe, v Baltickom, Stredozemnom a Čiernom mori. "Badáme zintenzívnenie cvičení, znejú volania po náraste vojenských výdajov, na prehodnotenie vojenských plánov a potenciálov. Pozorujeme pokusy NATO zakrývať navyšovanie počtov vojsk vyhláseniami o nejakej "neustálej rotačnej prítomnosti" v danom regióne", - cituje ruského diplomata agentúra Interfax.

Podľa Gruška protiruská kampaň NATO je pokusom aliancie dokázať svoju opodstatnenosť, i keď v skutočnosti sa nemá čím pýšiť.

"Pás nestability" v severnej Afrike a na Blízkom východe, o ktorej tak často hovoria predstavitelia bloku, bol vytvorený nie bez jeho účasti. Degraduje situácia v Afganistane, no v NATO, dávajú prednosť nevšímať si to, zaoberajú sa sebauspokojovaním a hláseniami o úspechoch medzinárodných síl", - vyjadril sa Gruško k vyhláseniu Andersa Fogh Rasmussena v Kyjeve 7. 8. 2014, že Rusko nazerá na NATO ako na nepriateľa...

Podľa evrazia.org, 8. august 2014