Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Čiernomorské námorníctvo je pripravené na vojnu s USA

Velenie Južného vojenského okruhu RF realizuje intenzívnu palebnú prípravu Čiernomorského námorníctva a kaspickej flotily. Od začiatku roku 2014 sa konalo 12 veliteľsko-štábnych cvičení a palebná moc sa od týchto čias zvýšila päťnásobne.

Čiernomorské námorníctvo uskutočňuje intenzívnu prípravu na to, aby bolo spôsobilé odpovedať na všetky požiadavky zabezpečenia bezpečnosti krajiny. Zaktualizovalo sa to po pripojení sa Krymu a Sevastopoľu do zostavy Ruskej federácie. Štáty NATO reagovali agresívne a navýšili prítomnosť v Čiernom mori.

Ruské vojenské námorníctvo má čo postaviť proti NATO v prípade konfliktu. Navyše, významné boli posilnené jeho možnosti po modernizácii.

Poznámka: Z pohľadu vojenstva každá loď NATO, ktorá bude počas konfliktu v Čiernom mori, by si mala byť vedomá, že už nikdy sa odtiaľ nevráti. Stačí si uvedomiť silu jedného z najsilnejších okruhov Ruska - Južného vojenského okruhu - a okamžite je jasné, že prísť tam v mieri dokáže každý (komu to čiernomorské štáty dovolia), no nikto sa už z tohto takmer uzavretého priestoru za vojny nevráti!  

V. Mikunda s využitím dni.ru z 31. júla 2014

 

A máme preteky v zbrojení. Hurááá!

Gaza je v plameňoch, v Sýrii, Líbyi, Iraku prestrelky nekončia. No výrobcovia vysokotechnologických bômb sú šťastní: počet uzatvorených kontraktov sa zmnohonásobil. A nielen s krajinami Blízkeho východu.

Svet je zachvátený vojnou. Hurááá! Po niekoľkých rokoch strát sa predajcovia supermoderných zbraní radujú, že počet ozbrojených konfliktov narastá každým dňom a štrngajú si na to aby sa všetky predpovede, sľubujúce úspešné obchody, naplňovali: trh tzv. „inteligentných bômb“ (majúcich aj navádzací systém) sa k roku 2018 zdvojnásobil. Rakety s laserovým navádzaním, bomby na diaľkové riadenie letu, húfnice s GPS: počet objednávok narastá, nech je cena akokoľvek vysoká.

V roku 2013 boli na doplnenie arzenálov vysokotechnologických zbraní vynaložené 3,6 miliardy USD, no k roku 2018 táto suma vzrastie na 5,3 miliardy USD.

Podľa "L'Espresso", Taliansko

 

Za Kyjev prišli do Novoruska bojovať gruzínski žoldnieri

Do Luganského mestečka Popasnaja prišli jednotky gruzínskych žoldnierov, bojujúcich na strane kyjevskej junty, uvádza tlačová služba LĽR.

V apríli média informovali, že v Gruzínsku sa začal nábor žoldnierov na boje na východnej Ukrajine. Ich financovanie sa vraj uskutočňuje cez gruzínsku mimovládnu organizáciu "Slobodná zóna" a stranu "Jednotné národné hnutie", ktorá bola pri moci počas prezidentovania M. Saakašviliho.

Podľa vz.ru, 30. júl 2014

 

Koľko Američanov považuje Rusko za nepriateľa?

Väčšina Američanov nepovažuje Rusko za protivníka USA, pri tom však vyše polovice obyvateľstva považuje situáciu na Ukrajine za "veľmi vážnu" pre záujmy štátu, vyplýva z prieskumu spoločnosti Pew Research Center.

Rusko je protivníkom pre 26 percent respondentov, 49 percent ho vníma ako "vážny problém, no nie nepriateľa" a len 15 percent sa nazdáva, že Rusko nie je "vážnym problémom", uvádza RIA Novosti.

Stále väčší počet Američanov sa nazdáva, že situácia v Rusku a na Ukrajine je dôležitá pre záujmy USA. Ak ju za takú v apríli považovalo 31 %, tak v júli je to už 48 %.

Situáciu na Ukrajine 5 % Američanov považuje pre seba za vôbec nepodstatnú.

Podľa vz.ru, 30. júl 2014

 

Medinskij navrhol Ukrajine zakázať aj Gogoľa

Ruský minister kultúry Vladimír Medinskij navrhol zakázať na Ukrajine knihy Michaila Bulgakova, Nikolaja Gogoľa a Tarasa Ševčenka. Takto okomentoval na Twvitteri informáciu, že na Ukrajine sú zakázané filmy „Biela garda“ a „Poddubnyj“ (o ruskom silákovi Ivanovi Poddubnom – pozn. srspol.)

„Hlavné je žiadne poloopatrenia! Ďalej logicky treba zakázať Ukrajinofóba a Kyjevčana M. Bulgakova, a tiež pohŕdavca materčiny N. Gogoľa a tajného rusofila T. Ševčenka (osobné denníky písal len v ruštine)“, - napísal Medinskij. .

x x x

Dňa 28. júla Štátna agentúra Ukrajiny pre otázky filmu zakázala premietať na území Ukrajiny ruské filmu Biela grada a Poddubnyj. Tieto diela vraj opovrhujú ukrajinčinou, ukrajinským národom a ukrajinskou štátnosťou“ a „niektoré fakty z nich sú pokazené a prepísané na prospech Ruska.

Ukrajinský podpredseda vlády Alexander Syč okrem toho zverejnil plány zaviesť licencovanie ruskej knižnej produkcie a kótovanie zahraničných knižných vydavateľstviev. Zanemá to, že následne sa ruské knihy objavia na trhu len výnimočne po špeciálnom povolení.

Podľa lenta.ru, 29. júl 2014

 

Poznámka: Áno, je to ťažké, no napriek tomu, dochádza už slovenskej diplomacii o čo to ten juhovýchod Ukrajiny vlastne bojuje?

 

Ak by Rusko bolo normálnym západným štátom, už dávno by zbombardovalo Kyjev!

Mne neznámy občan Ukrajiny napísal niečo ohľadne Borodaja (premiér Doneckej ľudovej republiky) a že "ako by sa zachovala RF, ako by bola normálnym západným štátom?" Opýtali sa, odpovedáme: Ak by Rusko bolo normálnym západným štátom, vyhlásilo by špeciálnu operáciu na prinútenie Ukrajiny k mieru (ako v Gruzínsku - pozn. srspol.), v rozmedzí ktorej by niekoľko mesiacov bombardovalo ukrajinské mestá a v prvom poradí Kyjev. Jedým z prvých cieľov by sa stalo kyjevské televízne centrum.

 

Potom by bola podpísaná "vyvážená" mierová dohoda, potvrdená Bezpečnostnou radou OSN. Dohoda by hovorila o vyvedení ukrajinských vojsk s domobrancami nekontrolovaného územia Novoruska, o zavedení tam ruských vojsk a mierotvorcov OSN (ak by boli mierotvorci proti tomu, obišlo by sa to i bez nich, no v takýchto prípadoch mierotvorci budú "za".). Dohoda by vyhlásila Novorusko za neoddeliteľnú súčasť Ukrajiny a odštartovala by mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Novoruskom.

Rozhovory by sa predlžovali v priebehu desiatich rokov. Za tento čas by bolo vytlačené obyvateľstvo, ktoré nie je lojálne k Borodajovi a Moskva by čas od času vyhlásila, že ak sa Novorusku a Ukrajine nepodarí dohodnúť, tak že uzná Novorusko za nezávislý štát.

V takých prípadoch by nemalo pre Novorusko žiadny význam dohodnúť sa a jedného krásneho dňa by jeho parlement vyhlásil (všimnime si, bez akéhokoľvek referenda) nezávislosť Novoruska. Moskva by uznala Novorusko, zdôrazniac, že ide o víťazstvo demokracie a je úplne jedno čo je napísané v dohode a deklarácii BR OSN.

Borodaj by sa stal predsedom vlády Novoruska financovaného Moskvou a v Kremle by ho prijali na najvyššej úrovni. Plukovník Girkin by pri tom (premiér Novoruska v prechodnom období) bol obvinený z vojnových zločinov proti civilnému obyvateľstvu. No vzhľadom na to, že všetci svedkovia Girkina, čo je niekoľko desiatok ľudí, by zmizli, alebo boli povraždení, súd by Girkina oslobodil. No a postavením sa na čelo strany "Aliancia pre budúcnosť Novoruska", by sa stal konkurentom Borodaja v boji o najvyššie posty v novom štáte.

Rusko a Novorusko by vytvorili obchodnú asociáciu a začali by rozhovory o pripojení sa Novoruska k Euroázijskej únii.

Samozrejme, že toto všetko by sa udialo v prípade, ak by Rusko bolo normálnym západným štátom. Nakoniec republika Kosovo vznikla presne takto.

Podľa vz.ru, 26. júl 2014

 

Zbor náčelníkov štábov OS USA: Amerika nesmie ignorovať ruskú armádu

Predseda zboru náčelníkov štábov Ozbrojených síl USA Martin Dempsey vyhlásil, že Ozbrojené sily Ruska posilnili svoju priopravenosť a efektívnosť počnúc rokom 2008. Z jeho včerajšieho vystúpenia vyplýva, že zvýšeniu úrovne profesionálnej pripravenosti ruských vojsk napomáha financovanie strategickej výzbroje, ako diaľkového letectva a krídlatých rakiet.

"Je očividné, že Rusko mieni obhajovať svoje práva rôznymi spôsobmi a nielen vo východnej Európe, ale aj na iných kontinentoch, a taktiež v USA".

"Ak sa ma opýtate: zmenili sa vzťahy (s Ruskom), musím odpovedať: áno, absolútne", - dodal.

Podľa evrazia.org, 25. júl 2014

 

A máme tu nový pojem na „ovčanov“

Poznáte pojem „Piata kolóna“ alebo „Siedma veľmoc“...? Tak júl 2014 bude významný zrodením ďalšieho, o čo sa zaslúžil americký režisér Wiliam Oliver Stone keď štátnu propagandistickú mašinériu nazval: „štvrtou mocou“.

 

Prinútili ho k tomu okolnosti, ako obrovsky rýchlo americké médiá odhalili „stopercentného vinníka“ zostrelu malajského civilného lietadla Boeing 777. „Je to (nimi predkladaná verzia – pozn. –vmi-) príliš jednoduché, aby to bola pravda. Po takom náhlení sa, po ktorom americké médiá urobili závery, prosím, prečítajte si pútavé vyšetrovania od dvoch čestných novinárov, ktorí kopú hlbšie, ako naša ´štvrtá moc´. Táto nadmieru nebezpečná situácia bola uvarená vďaka politike USA“, - napísal Stone na Facebook.

Ďalej americký režisér uviedol odvolávky na vyšetrovanie Roberta Perryho a Pepe Escobara, ktorí hovoria, že lietadlo Boeing zostrelili ukrajinskí vojaci. Navyše, podľa Perryho, americká rozviedka disponuje fotosnímkami, ktoré jej umožňujú tvrdiť, že zodpovednosť za zostrelené lietadlo leží na ukrajinských vojskách. A taktiež poznamenáva, že v „mediálnej hystérii“ chýba profesionálny skepticizmus, nikto si nekladie kľúčové otázky a ani si na ne neodpovedá!

Vladimír Mikunda

 

 USA klamú tak dlho, že sami sa už nevedia zastaviť

Ešte dávno predtým, ako sa vôbec objavili nejaké dôkazy o katastrofe Boeing 777 malajských aerolínií na Ukrajine západné (a teda aj tie naše slovenské – pozn. srspol) ako na povel zvalili vinu na Rusko, všíma si známy americký ekonóm, politológ a publicista Paul Craig Roberts.

„Všetky reportáže BBC, šírené cez National Public Radio mali jeden cieľ: do objavenia sa akýchkoľvek dôkazov ustanoviť, že vinné je Rusko, - píše Roberts. – Aj všetky západné médiá akoby jednohlasne vyhlasovali: ide o ruku Ruska“.

Takáto „reflexia“ západných médií je dôkazom, že sa strojovo podriaďujú Washingtonu. Paul Craig Robert z toho tvorí záver: všetky správy masmédií o malajskom lietadle boli zrežírované tak, aby bolo možné obviniť Rusko. 

Ako bývalý redaktor The Wall Street Journal, Paul Craig Roberts píše o evidentnej nekompetentnosti novinárov, ktorí si dovoľujú vymýšľať bez dôkazov: „Pozorujeme kompletný rozklad západnej žurnalistiky imperálnym smerovaním Washingtonu. Novinári s klamstvom buď musia súhlasiť, alebo zostanú mimo paluby“.

(Na Slovensku navyše panuje absolútna historická nevedomosť. Superpríznakom toho je ako bol popísaný „podobný prípad“ zostrelenia juhokórejského lietadla KAL 007 spred desaťročí – pozn. V. Mikunda)

„Nedostatok Putinovej diplomacie je v tom, že sa opiera o dobrú vôľu a p víťazstvo pravdy, - píše Roberts. – No Západ nemá dobrú vôľu, Washington nemá záujem o víťazstvo pravdy, ale len o víťazstvo samotného Washingtonu. Proti Putinovi stoja nie nerozumní „partneri“, ale ministerstvo propagandy“.

Svet opäť prežíva „zbraň hromadného ničenia Saddáma Husjana“, „chemické zbrane Asada“ a „iránsku atómovú bombu“, poznamenáva publicista. „Washington klamal tak dlho, že už nemá síl robiť niečo iné“, - dodáva Craig na záver. 

Podľa ria.ru, 20. júl 2014

 

 

Sankcie USA pomáhajú samopalu Kalašnikova

Američania po vyhlásení nových sankcií začali aktívnejšie kupovať samopaly Kalašnikova. Zákaz sa týka len dovozu a nie predaja Kalašnikovov a tak sa Američania začali obávať, že ruské samopaly sa stanú na trhu nedostatkovými, resp. že veľmi zdražia.

Pripomeňme si, že ruský samopal a jeho modifikácie sa považujú za najrozšírenejšiu palnú zbraň sveta. Za posledných 60 rokov ich bolo vyrobených okolo 70 miliónov.

Podľa vz.ru, 21. júl 2014

 

Putin: Treba spoločne vzdorovať prenasledovaniu zo strany USA

Pred brazílskym samitom BRIČS sa ruský prezident V. Putin nechal počuť, že „nastal čas posilniť úlohu BRIČS na novú úroveň a v záujme stabilného rozvoja naše združenie premeniť na neoddeliteľnú súčasť systému globálneho riadenia“.

„Predovšetkým musíme všemožne rozvíjať spoluprácu v rámci OSN, nástojčivo brániť pokusom jednotlivých štátov vnucovať medzinárodnému spoločenstvu štýl zamieňania nepohodlných režimov a presadzovanie jednostranných variantov riešenia krízových situácií.“

Päť štátov BRIČS je spôsobilých podľa akéhokoľvek parametru byť vo svete silnejším, ako ktokoľvek iný, vrátane USA.

„Je tu aj ďalšia otázka, ktorú mienime riešiť na samite, - čoraz častejšie prípady masového používania jednostranných sankcií“. „Teraz je obeťou sankčných útokov zo strany USA a ich spojencov Rusko. Vážime si partnerov BRIČS, ktorí v rôznych formách odsúdili takúto prax. No zároveň treba k tomu prijať praktické závery, spoločne porozmýšľať nad systémom opatrení, ktoré by nedovolili prenasledovať štáty, nesúhlasiace s takými, či onakými zahraničnopolitickými rozhodnutiami USA a ich spojencov...“

Podľa kp.ru, 15. júl 2014