Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Nalejme si čistého vína: Kto vlastne roztrhol Ukrajinu?

Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schroder nemeckým novinám Die Welt vyhlásil, že najväčšiu zodpovednosť za ukrajinskú krízu má Európska únia vďaka svojmu nezodpovednému návrh aby si Ukrajina vybrala medzi EÚ a Ruskom.

„EÚ ignorovala fakt, že Ukrajina je kultúrne hlboko rozdelenou krajinou. Obyvateľstvo juhovýchodu sa historicky ťahá k Rusku a nie na západ k EÚ. Možno sa aj dalo hovoriť o asociačnej dohode, no takáto dohoda mala byť zároveň navrhnutá aj Rusku. Základná chyba spočívala v prvej otázke: Alebo asociácia s EÚ alebo Colná únia s Ruskom/, - cituje nemeckého politika agentúra Rosbalt.

Schroder relativizuje aj vplyv Moskvy na proruských aktivistov na východe Ukrajiny. „Rozšíril sa značne nerealistický názor, že ruský prezident alebo predseda vlády či ktosi iný mali na zavedenie poriadku povedať „basta“, poznamenal. 

Podľa evrazia.org, 12. máj 2014

 

Opýtali sa a - preľakli sa!

Nemecká televízia N-TV sa rozhodla medzi svojimi divákmi uskutočniť prieskum na jedinú otázku: Haben Sie verständnis für Putins Kurs?, čo v preklade znamená asi toto: Máte porozumenie pre Putinov (politický) kurz?

Výsledok bol natoľko prekvapivý, že okamžite bol vďaka "slobodnému európskemu prístupu k informáciám" z internetu stiahnutý.

ZA sa totiž vyslovilo 89 percent Nemcov

PROTI bolo 11 percent.

Viac: http://topwar.ru/46868-oprosili-ispugalis-ob-oprose-nemeckim-telekanalom-svoih-zriteley-o-kurse-putina.html

Podľa topwar.ru, 12. máj 2014

 

Iránsky generál: USA v otázke Ukrajiny podviedli Európu

Európske štáty sa vďaka protiruským sankciám stanú hlavnou prehratou stranou, povedal náčelník štábu iránskych ozbrojených síl Hassan Firouzabadi. Vyhlásil to v rámci komentovania úsilia amerických a európskych štátov zaviesť voči Rusku ďalšie sankcie.

„Európske krajiny sú oklamané Spojenými štátmi americkými tak v otázke ekonomickej krízy, ako aj Ukrajiny“, - vyhlásil a dodal, že táto podpora môže vyjsť európske štáty veľmi draho.

Iránsky generál európske štáty aby boli „bdelé voči politike, ktorú uskutočňuje imperializmus a kapitalizmus, pretože ten, keďže riadi sa len vlastnými záujmami, položí na obetný oltár hoci aj svojich stúpencov“. 

Podľa regnum.ru, 11. máj 2014

 


Prečo nás vo férovosti k Slovanom opäť predbehol Nemec?

 

Gregor Gysi, stojaci na čele frakcie ľavicovej strany v nemeckom Bundestagu, varoval Západ pred odsudzovaním iba jednej strany konfliktu na Ukrajine, píše Die Welle. V podstate sa tým na míle predbehol politickú i profesionálnu úroveň slovenskej diplomacie. „Naša sila je v tom, že k tomuto konfliktu nikdy nepristupujeme jednostranne. Všetky iné pozície sú absolútne jednostranné“, vyhlásil Gysi na zjazde svojej strany v Berlíne dňa 11. mája 2014.

Gregor Gysi vyzval Nemecko a Európsku úniu aby rozpracovali novú východnú politiku. Odvolal sa pritom na bývalého kancelára Williho Brandta, ktorý sa koncom 60-tych a začiatkom 70-tych rokov minulého storočia staval za uvoľnenie vzťahov s krajinami Varšavskej zmluvy. „Myslím, že Západ doteraz nepochopil, že Rusko je časťou Európy“, - konštatoval Gysi.

Podľa ria.ru, 11. mája 2014

 


Zodpovednosť za zabíjanie majú aj tí, čo uznávajú vládu v Kyjeve!

 

Zástupkyňa tajomníka generálnej rady strany „Jednotné Rusko“, poslankyňa Dumy Oľga Batalina vyhlásila, že politici, ktorí podporujú súčasnú kyjevskú vládu majú rovnakú zodpovednosť za vraždy a zabíjanie mierumilovného obyvateľstva, ako ona.

Situácia na Ukrajine je podľa jej názoru už nekontrolovateľná, civilistov gniavia kolesá obrnených transportérov, okolo vlastných obydlí ich strieľajú v „živých reťaziach“, zaživa spaľujú, mučia.

„Prejdené sú všetky hranice racionality, nelegitímne kyjevské úrady sa ničoho neštítia. Otvorene uskutočňujú trestné operácie proti vlastným spoluobčanom. Tí ukrajinskí, európski (a teda aj slovenskí!!!), ruskí politici, ktorí vyzývajú na podporu Kyjeva, otvorene podporujú zločincov a teroristov. Preto sa musia rovnako, ako kyjevská junta, zodpovedať za streľbu do mierumilovných ľudí, medzi ktorými sú ženy, starci, deti“, - tvrdí poslankyňa. 

Podľa evrazia.org, 4. máj 2014

 

A teraz trochu demokracie po slovensky

„Ukrajinská vláda preukázala pozoruhodnú zdržanlivosť pred tvárou takých vážnych výziev. Na nej leží zodpovednosť zabezpečovať zákonnosť a poriadok“, - mala povedať podľa internetového vydania vz.ru predstaviteľka americkej štátnej administratívy Marie Harf.

Ak je to tak, už tu je vidieť prečo by sa Marie Harf na Slovensku neuplatnila. Pretože u nás by s takými vedomosťani nedoštudovala. Každý by sa jej totiž opýtal: - Od čoho sa, podľa vás, odvíja legitimita ukrajinskej vlády a ukrajinského, akože zastupujúceho prezidenta?

U nás na Slovensku o tom rozhoduje jediný inštitút – voľby! Demokratická teória a demokratické štáty uznávajú tiež jediný inštitút – voľby! Tak prečo na Ukrajine pretláčate právo (nie) silnejšieho (ale drzejšieho) a teda džungle?

Priznajte sa, vy americkí fiškusi, že vy máte s Ukrajinou v pláne niečo nekalé!?!

Vladimír Mikunda

 

Rusi sprísnili tresty za rehabilitáciu nacizmu

V predvečer Dňa víťazstva nad fašizmom podpísal ruský prezident V. Putin zákon „O zapracovaní zmien do jednotlivých zákonných aktov Ruskej federácie“ (voľný preklad). Dokument zavádza trestnú zodpovednosť za popieranie faktov, ustanovených Norimberským tribunálom a schvaľovanie ním vyjavených zločinov.

Zároveň sa zakazuje šírenie evidentne klamných faktov o činnosti ZSSR počas 2. svetovej vojny, spojených s obvinením zo spáchania zločinov, ktoré boli v rozsudku tribunálu.

Cieľom zákona teda je postaviť sa pokusom o prevracanie historickej pamäte vo vzťahu k udalostiam 2. sv. vojny.

Zákon ustanovuje trestnú zodpovednosť aj za šírenie zjavnej neúcty voči pamiatke o dňoch bojovej slávy i o sviatočných dňoch Ruska, spojených s obranou vlasti. Predpokladá tiež trestnú zodpovednosť za verejné zneucťovanie symbolov vojenskej slávy Ruska.

 „Šírenie evidentne klamných svedectiev o konaní ZSSR v rokoch 2. svetovej vojny“ sa odteraz bude považovať za „rehabilitáciu nacizmu“.

Podľa dni.ru, 5. máj 2014

 

Havana je podľa USA teroristom

V stredu 30. apríla Spojené štáty americké už po 32. krát zaradili Kubu do zoznamu prisluhovačov terorizmu. Havana to považuje za absurdné a žiada Washington vyradiť ju z tohto zoznamu a skončiť so špekuláciami o medzinárodnom terorizme. 

Americký štátny department pritom uznáva, že to bola Kuba, kto zorganizoval rozhovory medzi revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie a kolumbijskou vládou a že neexistuje žiadny preukázateľný fakt, žeby Kábánci dodávali zbrane teroristickým zoskupeniam, resp. zabezpečovali ich výcvik. No a osoby, ktoré získali na Kube azyl, tiež nikdy neboli Spojenými štátmi obvinené z terorizmu. 

„Práve vláda USA sa zaoberá štátnym terorizmom proti tým krajinám, ktoré sa protivia ich nadvláde, sú to USA, ktoré používajú na predpokladaných teroristov popravy bez súdu mučenia a rafinované vojenské technológie, vrátane dronov, čo už priviedlo k nespočetným obetiam medzi civilnými obyvateľmi“, - hovorí sa v kubánskom dokumente a konkretizuje, že na následky teroristických útokov, ktoré boli organizované a financované na americkom území, zahynulo na Kube okolo 3400 ľudí.

Podľa ria.ru, 1. máj 2014