Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Kontakty
Naši partneri:
ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda
Západ stáročiami plánoval odčesnúť Ukrajinu
Hovorí riaditeľ Centra ruských výskumov Moskovskej humanitnej univerzity historik Andrej Fursov, ktorý ešte v roku 2012 písal, že „Bijú Sýriu, no namierené majú na Rusko!“. Prečo si Západ vybral ako smer hlavného úderu práve ukrajinský smer? Realizuje sa tým téza Z. Brzezinského, že Rusko sa bez Ukrajiny nestane veľkou mocnosťou? - Brzezinski sa mýli! Rusko sa i bez Ukrajiny môže stať veľkou mocnosťou. To, že si to vyžiada viac času, to je už iná otázka. No stále je tu problém. Čo považovať za Ukrajinu? Veď východná – priemyselná jej nikdy nepatrila! To boľševici jej ju vedome venovali, aby zvýšili percento proletariátu v roľníckej republike. Ale iné je dôležité. Známy rusofób a sovietofób Brzezinski nie je originálny. On len opakuje odkaz nemeckého generála Druhej ríše Paula Rohrbacha, ktorý začiatkom 20. storočia vyhlasoval: na odstránenie nebezpečenstva zo strany Ruska pre Európu, a predovšetkým pre Nemecko, je treba úplne odtrhnúť Ukrajinské Rusko od Ruska Moskovského. To je jediná cesta. Všimnime si, že Ukrajina i Moskovija sú pre neho len a len Ruskom, ruskou krajinou. Jednoznačne a jasne poukazoval na geopolitický význam okrajového Ruska pre centrálne, jadrové Rusko. A hovoril o nevyhnutnosti vyvolať vnútroruský rozkol. Exkurzia do histórie je veľmi dôležitá. Súčasný štátny prevrat v Kyjeve, to je úder proti Rusku a ten nebol nijako neočakávaný, a už vôbec nie náhodný. Západ ho pripravoval veľmi dlho. Yankee dnes využívajú len dávne práce Nemcov. Veď ani generál Rohrbach tu nebol originálny. Tak isto iba rozvinul idey nemeckých politikov 19. storočia, vrátane Bismarcka, ktorí navrhovali znepriatelenie oboch národov.
Rusi majú objednávky na zbrane za 49 mld. USD
Objem objednávok na export zbraní a vojenskej techniky za rok 2013 dosiahol sumu 49 mld. USD. Informáciu prezradil prezident V. Putin, ktorý uviedol, že Rusko sa zúčastnilo 24 medzinárodných výstav a podpísalo nové dlhodobé kontrakty za 18 mld. USD. V roku 2013 bola ruská vojenská produkcia posielaná do 65 štátov sveta, s 89-timi štátmi boli podpísané rôzne dohody o vojensko-technickej spolupráci. Rusko má na svetovom trhu so zbraňami 27-precentný podiel po USA, ktoré majú 29-percentný. Tretie a ďalšie miesta patria Nemecku (7%), Číne (6%) a Francúzsku (5%).
Marshalove ostrovy žalujú
Marshalove ostrovy alebo Republika Marshalovych ostrovov zažalovala v Haagu 9 atómových štátov, vrátane Ruska, vyhlásil 24. apríla minister zahraničia Tony de Brum. „Tieto zbrane poškodili náš národ katastrofálne a nenávratne a my prisaháme, že budeme bojovať, aby už nikto viac na Zemi nepocítil ich hrôzy“, - povedal. Marshalove ostrovy sa chcú súdiť s členskými štátmi „jadrového klubu“ (USA, RF, V. Británia, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, KĽDR) a aj s mimoklubovým Izraelom, napriek tomu, že ten vlastníctvo atómovej zbrane oficiálne nepriznáva. Atómové skúšky sa na Marshalových ostrovoch začali v roku 1946. V priebehu 12 rokov tu USA uskutočnili 67 testov rôznej sily. Len na atole Bikiny sa uskutočnilo 23 výbuchov s celkovou silou 42 Megaton. V roku 1954 tu testovali aj prvú americkú vodíkovú bombu „Bravo“, ktorá mala silu tisíca bômb zhodených na Hirošimu a Nagasaki.
Mi-6 varuje premiéra kvôli Ukrajine od 3. svetovej
Britská rozviedka varovala premiéra Davida Camerona, že sa neoplatí zaviesť vojská na Ukrajinu, nakoľko sa tým môže vyprovokovať plnohodnotná vojna s Ruskom. „Základná myšlienka (oznámenia špeciálnych služieb) hovorí, že kvôli Ukrajine sa neoplatí začínať tretiu svetovú vojnu“, - uvádza Daily Mirror. Britskí agenti navyše upozornili, že kríza pri jej eskalácii môže prerásť do občianskej vojny, uvádza Interfax.
Historicky prvá turecká sústrasť za genocídu
Premiér Turecka Tayyip Erdogan v parlamente po prvýkrát vyjadril sústrasť vnukom Arménov, padlých „v udalostiach začiatkom 20. storočia“. „S nádejou a vierou v to, že starobylé národy, majúce zhodné zvyklosti a tradície, si spolu dokážu dôstojne pripomenúť spoločnú minulosť i straty, želáme si, aby duše Arménov, padlých v udalostiach začiatkom 20. storočia, odpočívali v pokoji a ich vnukom vyjadrujeme svoju sústrasť“, - povedal a pripomenul, že 24. apríl je osobitným dňom pre Arménov. Je to „deň, ktorý má osobitý význam pre Arménov nášho štátu i pre všetkých Arménov sveta. Je vzácnou príležitosťou na slobodnú výmenu názorov o historických udalostiach.“ „Nedá sa odmietať, že posledné roky existovania Osmanskej ríše boli pre milióny jej tureckých, kurdských, arabských, arménskych a ďalších občanov, bez ohľadu na ich náboženské vyznanie a etnický pôvod, zložitým obdobím, naplneným trpkými udalosťami“, - zdôraznil Erdogan.
Dovysvetľujme aj našou ľudovou múdrosťou prečo Krym nie je ukrajinský!
Nové vedenie Ukrajiny sa vzdalo Krymu v prospech Ruska "bez boja", pretože ho nepovažuje za svoje územie, vyhlásil bieloruský prezident Alexander Lukašenko pred svojím ľudom i parlamentom. "Prečo ste nebojovali za Krym? Ozbrojených síl ste na ňom mali viac ako Rusko. Vy ste si toto územie neobránili preto, lebo ho nepovažujete za svoje. Ak by ste verili, že je to vaše územie, boli by ste oň i bojovali", - povedal Lukašenko, ktorý pri tom vyhlásil, že Krym považuje za ruské územie. "De facto ide o ruské územie, De iure - nie, pretože na to nie sú žiadne dohody. No toto bude zrejme len otázkou času", - povedal.
x x x
No a teraz podobenstvo s našou múdrosťou uloženou v rozprávkach. Na toto sa hodí tá o lenivom Janovi, ktorý len za pecou ľúbil spávať a nič nerobiť. Čo trvalo dovtedy, kým otcovi nepraskli nervy a milého Janka nevyhnal do sveta na skusy. Že nech sa vráti až vtedy keď si svojimi vlastnými rukami na chlebík zarobí. Keďže milujúca mamka Jankovi okrem poživne pribalila aj nejaké korunky, ten sa hneď za dedinou otočil, pribehol domov a rovno pred otca, že "aha, toť je moja výplata!". Otec vzal korunky a vhodil ich do pece. Janko na to pozerá a... Nič. Otec zase na neho a rečie. "Ej chlapče, toto neboli tebou krvopotne zarobené peniaze, marš ho naozaj do sveta na zárobky!". Mamka syna znova nabalila a opäť mu pribalila aj nejaké mince. Tentoraz sa Janko zdržal v chotári až do rána, no len čo na druhý deň vykuklo slnko, opäť bol pri rodičovských dverách. Lenže všetko sa zopakovalo ako prvý raz. Otec opäť vzal mince, vhodil ich do rozhorúčenej pece a Jano opäť nič. Na tretiu cestu ho už i mamka vybalila skromnejšie a navyše bez peňazí. A tak Janko, či chcel či nechcel, už nemal žiadnu možnosť ako sa vrátiť. Iba si zarobiť. Najskôr sa naučil poprosiť o nocľah a neskôr i o robotu. Tu si zarobil šesták, tam päták. Tu čosi minul na stravu, na roztrhaný odev, a potom do jednej, do druhej a do ďalšej služby. Možno i rok mu trvalo kým si zarobil obnos, aký mu kedysi mamka pribalila na cestu. Keď sa po dlhých časoch vrátil domov, otec mu pokojne vzal peniaze a zase, akoby sa nechumelilo, prásk s nimi do pece. No tu nastala zmena. Jano sa za nimi vrútil a holými rukami ich spomedzi uhlíkov vyberal.
x x x
Vedela by táto ľudová múdrosť aspoň našej diplomacii, platenej z našich daní, naznačiť, kto má v "súboji o Krym" nie úradnú, ale skutočnú pravdu?
USA nemajú sily splniť svoje vyhrážky
Washington sa Rusku vyhráža so stále novými sankciami, no asi ich nikdy nedokáže uskutočniť pretože túto bojovú rétoriku nepodporuje americký ľud. Ten si navyše ani nemyslí, žeby účastníci proruských protestov boli stelesnením zla, píše publicista Patrick Buchanan v článku pre The American Conservative. Netreba sa chytať zbrane, ak ju nemieniš použiť, upozorňuje.“Prezident Obama a John Kerry, si nepochybne opäť sadli do kaluže, rovnako ako v prípade Sýrie. No napriek tomu sa naďalej miešajú do cudzích záležitostí a obhadzujú sa výstrahami a hrozbami, ktoré i tak nie sú schopní uskutočniť. Nástojčivo blufujú a chvastajú sa, hoci americký ľud im hovorí: Toto nie je náš zápas“, uvádza Buchanan a ďalej hovorí. „Pokiaľ odčlenenie Ukrajiny od Ruskej federácie bolo triumfom samourčenia, prečo Rusi Krymu a Donecka nemajú právo odčleniť sa od Kyjeva a vrátiť sa späť do zostavy Ruska? Ak Gruzíni mali právo oslobodiť sa od nadvlády Ruskej federácie, prečo obyvateľstvo Abcházska a Južného Osetska nemajú právo oslobodiť sa od nadvlády Gruzínska?“
Jimmi Carter: Svet považuje USA za najväčšieho rozduchávača vojen
Svet si myslí, že USA sú „hlavným rozduchávačom vojen“ a „rozpútavajú ozbrojené konflikty prakticky z akéhokoľvek dôvodu“, vyhlásil bývalý prezident USA demokrat Jimmi Carter. Podľa jeho slov ľudia vo svete si „takmer jednohlasne“ myslia, že USA vojny rozpútavajú „často nielen z vôle predstaviteľov krajiny, ale aj pri podpore amerického ľudu“. V kontexte udalostí okolo Ukrajiny redaktor časopisu spomenul nedávne verejné vyjadrenie ministra Johna Kerryho, ktorý podľa jeho slov „bez mihnutia oka tvrdil, že v 21. storočí nie je možné takto vpadnúť do cudzej krajiny“. Myslím, mnohí z nás pri tom reagovali: Moment. Toto znie presne proti tomu, čo sme urobili v Iraku v tom istom 21. storočí, - vyhlásil redaktor. „Presne tak, - odpovedal na repliku Carter. – Urobili sme. A po celý čas to robíme. Taký je Washington. Žiaľ. My to robíme už veľa rokov“. Beseda bola zasvätená novej knihe Cartera „Výzva k činom“ (A call to action). Autor v nej poukazuje na to, že USA sú účastníkmi ozbrojených konfliktoch častejšie, ako ktorákoľvek iná krajina sveta a že vojna je pre nich prostriedkom na vyriešenie sporov.
Putin vychováva USA: „Čítať cudzie listy je nepekné“
Prezident Ruska Vladimír Putin na zasadnutí Rady bezpečnosti RF nazval zvláštnym fakt, že ako prví reagovali na list predstaviteľom EÚ nie jeho adresáti, ale Spojené štáty americké, ktorých sa toto jeho posolstvo vôbec netýkalo. "Váš príkaz o doručení posolstva predstaviteľom európskych štátov, ktoré dostávajú ruský plyn cez územie Ukrajiny, bolo splnené. Včera všetci veľvyslanci doručili toto posolstvo jeho adresátom", - povedal Putinovi minister zahraničia RF Sergej Lavrov. Zároveň zdôraznil, že všetci adresáti prijali toto posolstvo vážne. "Sľúbili operatívne ho preštudovať a pripraviť reakciu. Dúfame, že bude konštruktívna", - dodal minister. Lavrov zároveň prezradil, že Moskva už registruje prvú reakciu na list - z Washingtonu! "Oficiálny predstaviteľ štátneho departmentu vyhlásil, že Rusko nesmie politizovať záležitosti okolo plynu s Ukrajinou, musí sa držať trhovej tvorby cien", - povedal Lavrov a dodal, že Američania to nazvali plynovým vydieraním. Putin takúto reakciu považuje za "pomerne zvláštnu". "Zvláštne je to v každom prípade, pretože je nepekné čítať cudzie listy. Nie im sme ich písali, ale spotrebiteľom plynu v Európe. Všetci si už zvykli, že naši americkí priatelia odpočúvajú, a celkom nepekne nazízajú", - vyhlásil Putin.
Prečo je Kyjev proti federalizácii?
Americkému expertovi je to úplne jasné! Nové vedenie Ukrajiny sa bráni myšlienke federalizácie krajiny, pretože by sa to stalo prekážkou na zlíženie Ukrajiny s USA a NATO, myslí si americký politológ, predseda inštitútu politickej ekonómie a jeden zo zakladateľov "reaganomiky" Paul Craig Roberts. Kyjevské úrady sú proti federalizmu, aby "súčastiam takej federácie neumožnili namietať proti vstupu Ukrajiny do EÚ a NATO, ako aj stavať sa proti vojenským základniam USA na území Ukrajiny". Expert predpokladá, že východné regióny Ukrajiny budú nútené vrátiť sa do Ruska alebo ich obyvateľstvo bude potlačené. Pri súčasnej vláde na Ukrajine, ktoré, presvedčený je politológ, ktorá bola nanútená Washingtonom, "demokracia nebude povolená". "Hlasovanie je možné, no nie demokracia", - zdôraznil Roberts.
Ukrajina klame celý svet - žiadne hranice nemá
Internetom sa od 10. apríla 2014 šíri článok nazvaný "Ukrajina klame celý svet - žiadne hranice nemá". No a pod ním to na video v ruštine potvrdzuje aj kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. O čo ide? Pri skúmaní ukrajinských záležitostí BR OSN vyšlo najavo, že Ukrajina je vlastne vez hraníc. Na rozdiel od ostatných štátov po rozpade SNŠ si svoje hranice v OSN nezaregistrovala. Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev to ironicky okomentoval, že vedenie Ukrajiny na to zrejme zabudlo. Generálny tajomník OSN teda nechcene vyzradil niečo, čo sa Ukrajina usilovala zamlčať.
Ďalší z obnovených momentov vo svete
O tom, že bývalá Sovietska armáda bola pre USA rešpektovaným súperom, dokazovala každoročná správa o jej úrovni vypracúvaná americkým kongresom. Po rozpade ZSSR sa s týmto skončilo, pretože v USA panoval názor, že Ruská armáda je len tieňom tej sovietskej. Lenže apríl 2014 všetko vrátil do starých koľají. Kongres USA sa pripravuje obnoviť tieto správy aj o súčasnej ruskej vojenskej moci. Pretože vraj Ruská armáda sa premenila na reálnu hrozbu pre USA.
Hovorí riaditeľ Centra ruských výskumov Moskovskej humanitnej univerzity historik Andrej Fursov, ktorý ešte v roku 2012 písal, že „Bijú Sýriu, no namierené majú na Rusko!“. Prečo si Západ vybral ako smer hlavného úderu práve ukrajinský smer? Realizuje sa tým téza Z. Brzezinského, že Rusko sa bez Ukrajiny nestane veľkou mocnosťou? - Brzezinski sa mýli! Rusko sa i bez Ukrajiny môže stať veľkou mocnosťou. To, že si to vyžiada viac času, to je už iná otázka. No stále je tu problém. Čo považovať za Ukrajinu? Veď východná – priemyselná jej nikdy nepatrila! To boľševici jej ju vedome venovali, aby zvýšili percento proletariátu v roľníckej republike. Ale iné je dôležité. Známy rusofób a sovietofób Brzezinski nie je originálny. On len opakuje odkaz nemeckého generála Druhej ríše Paula Rohrbacha, ktorý začiatkom 20. storočia vyhlasoval: na odstránenie nebezpečenstva zo strany Ruska pre Európu, a predovšetkým pre Nemecko, je treba úplne odtrhnúť Ukrajinské Rusko od Ruska Moskovského. To je jediná cesta. Všimnime si, že Ukrajina i Moskovija sú pre neho len a len Ruskom, ruskou krajinou. Jednoznačne a jasne poukazoval na geopolitický význam okrajového Ruska pre centrálne, jadrové Rusko. A hovoril o nevyhnutnosti vyvolať vnútroruský rozkol. Exkurzia do histórie je veľmi dôležitá. Súčasný štátny prevrat v Kyjeve, to je úder proti Rusku a ten nebol nijako neočakávaný, a už vôbec nie náhodný. Západ ho pripravoval veľmi dlho. Yankee dnes využívajú len dávne práce Nemcov. Veď ani generál Rohrbach tu nebol originálny. Tak isto iba rozvinul idey nemeckých politikov 19. storočia, vrátane Bismarcka, ktorí navrhovali znepriatelenie oboch národov.
Podľa kp.ru, 29. apríl 2014, Celý článok: http://www.kp.ru/daily/26225/3108380/
Rusi majú objednávky na zbrane za 49 mld. USD
Objem objednávok na export zbraní a vojenskej techniky za rok 2013 dosiahol sumu 49 mld. USD. Informáciu prezradil prezident V. Putin, ktorý uviedol, že Rusko sa zúčastnilo 24 medzinárodných výstav a podpísalo nové dlhodobé kontrakty za 18 mld. USD. V roku 2013 bola ruská vojenská produkcia posielaná do 65 štátov sveta, s 89-timi štátmi boli podpísané rôzne dohody o vojensko-technickej spolupráci. Rusko má na svetovom trhu so zbraňami 27-precentný podiel po USA, ktoré majú 29-percentný. Tretie a ďalšie miesta patria Nemecku (7%), Číne (6%) a Francúzsku (5%).
Podľa lenta.ru, 25. apríl 2014
Marshalove ostrovy žalujú
Marshalove ostrovy alebo Republika Marshalovych ostrovov zažalovala v Haagu 9 atómových štátov, vrátane Ruska, vyhlásil 24. apríla minister zahraničia Tony de Brum. „Tieto zbrane poškodili náš národ katastrofálne a nenávratne a my prisaháme, že budeme bojovať, aby už nikto viac na Zemi nepocítil ich hrôzy“, - povedal. Marshalove ostrovy sa chcú súdiť s členskými štátmi „jadrového klubu“ (USA, RF, V. Británia, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, KĽDR) a aj s mimoklubovým Izraelom, napriek tomu, že ten vlastníctvo atómovej zbrane oficiálne nepriznáva. Atómové skúšky sa na Marshalových ostrovoch začali v roku 1946. V priebehu 12 rokov tu USA uskutočnili 67 testov rôznej sily. Len na atole Bikiny sa uskutočnilo 23 výbuchov s celkovou silou 42 Megaton. V roku 1954 tu testovali aj prvú americkú vodíkovú bombu „Bravo“, ktorá mala silu tisíca bômb zhodených na Hirošimu a Nagasaki.
Podľa lenta.ru, 24. apríl 2014
Mi-6 varuje premiéra kvôli Ukrajine od 3. svetovej
Britská rozviedka varovala premiéra Davida Camerona, že sa neoplatí zaviesť vojská na Ukrajinu, nakoľko sa tým môže vyprovokovať plnohodnotná vojna s Ruskom. „Základná myšlienka (oznámenia špeciálnych služieb) hovorí, že kvôli Ukrajine sa neoplatí začínať tretiu svetovú vojnu“, - uvádza Daily Mirror. Britskí agenti navyše upozornili, že kríza pri jej eskalácii môže prerásť do občianskej vojny, uvádza Interfax.
Podľa vz.ru, 21. apríl 2014
Historicky prvá turecká sústrasť za genocídu
Premiér Turecka Tayyip Erdogan v parlamente po prvýkrát vyjadril sústrasť vnukom Arménov, padlých „v udalostiach začiatkom 20. storočia“. „S nádejou a vierou v to, že starobylé národy, majúce zhodné zvyklosti a tradície, si spolu dokážu dôstojne pripomenúť spoločnú minulosť i straty, želáme si, aby duše Arménov, padlých v udalostiach začiatkom 20. storočia, odpočívali v pokoji a ich vnukom vyjadrujeme svoju sústrasť“, - povedal a pripomenul, že 24. apríl je osobitným dňom pre Arménov. Je to „deň, ktorý má osobitý význam pre Arménov nášho štátu i pre všetkých Arménov sveta. Je vzácnou príležitosťou na slobodnú výmenu názorov o historických udalostiach.“ „Nedá sa odmietať, že posledné roky existovania Osmanskej ríše boli pre milióny jej tureckých, kurdských, arabských, arménskych a ďalších občanov, bez ohľadu na ich náboženské vyznanie a etnický pôvod, zložitým obdobím, naplneným trpkými udalosťami“, - zdôraznil Erdogan.
Podľa vz.ru, 23. apríl 2014
Dovysvetľujme aj našou ľudovou múdrosťou prečo Krym nie je ukrajinský!
Nové vedenie Ukrajiny sa vzdalo Krymu v prospech Ruska "bez boja", pretože ho nepovažuje za svoje územie, vyhlásil bieloruský prezident Alexander Lukašenko pred svojím ľudom i parlamentom. "Prečo ste nebojovali za Krym? Ozbrojených síl ste na ňom mali viac ako Rusko. Vy ste si toto územie neobránili preto, lebo ho nepovažujete za svoje. Ak by ste verili, že je to vaše územie, boli by ste oň i bojovali", - povedal Lukašenko, ktorý pri tom vyhlásil, že Krym považuje za ruské územie. "De facto ide o ruské územie, De iure - nie, pretože na to nie sú žiadne dohody. No toto bude zrejme len otázkou času", - povedal.
x x x
No a teraz podobenstvo s našou múdrosťou uloženou v rozprávkach. Na toto sa hodí tá o lenivom Janovi, ktorý len za pecou ľúbil spávať a nič nerobiť. Čo trvalo dovtedy, kým otcovi nepraskli nervy a milého Janka nevyhnal do sveta na skusy. Že nech sa vráti až vtedy keď si svojimi vlastnými rukami na chlebík zarobí. Keďže milujúca mamka Jankovi okrem poživne pribalila aj nejaké korunky, ten sa hneď za dedinou otočil, pribehol domov a rovno pred otca, že "aha, toť je moja výplata!". Otec vzal korunky a vhodil ich do pece. Janko na to pozerá a... Nič. Otec zase na neho a rečie. "Ej chlapče, toto neboli tebou krvopotne zarobené peniaze, marš ho naozaj do sveta na zárobky!". Mamka syna znova nabalila a opäť mu pribalila aj nejaké mince. Tentoraz sa Janko zdržal v chotári až do rána, no len čo na druhý deň vykuklo slnko, opäť bol pri rodičovských dverách. Lenže všetko sa zopakovalo ako prvý raz. Otec opäť vzal mince, vhodil ich do rozhorúčenej pece a Jano opäť nič. Na tretiu cestu ho už i mamka vybalila skromnejšie a navyše bez peňazí. A tak Janko, či chcel či nechcel, už nemal žiadnu možnosť ako sa vrátiť. Iba si zarobiť. Najskôr sa naučil poprosiť o nocľah a neskôr i o robotu. Tu si zarobil šesták, tam päták. Tu čosi minul na stravu, na roztrhaný odev, a potom do jednej, do druhej a do ďalšej služby. Možno i rok mu trvalo kým si zarobil obnos, aký mu kedysi mamka pribalila na cestu. Keď sa po dlhých časoch vrátil domov, otec mu pokojne vzal peniaze a zase, akoby sa nechumelilo, prásk s nimi do pece. No tu nastala zmena. Jano sa za nimi vrútil a holými rukami ich spomedzi uhlíkov vyberal.
x x x
Vedela by táto ľudová múdrosť aspoň našej diplomacii, platenej z našich daní, naznačiť, kto má v "súboji o Krym" nie úradnú, ale skutočnú pravdu?
s využitím vz.ru z 22. apríla 2014
USA nemajú sily splniť svoje vyhrážky
Washington sa Rusku vyhráža so stále novými sankciami, no asi ich nikdy nedokáže uskutočniť pretože túto bojovú rétoriku nepodporuje americký ľud. Ten si navyše ani nemyslí, žeby účastníci proruských protestov boli stelesnením zla, píše publicista Patrick Buchanan v článku pre The American Conservative. Netreba sa chytať zbrane, ak ju nemieniš použiť, upozorňuje.“Prezident Obama a John Kerry, si nepochybne opäť sadli do kaluže, rovnako ako v prípade Sýrie. No napriek tomu sa naďalej miešajú do cudzích záležitostí a obhadzujú sa výstrahami a hrozbami, ktoré i tak nie sú schopní uskutočniť. Nástojčivo blufujú a chvastajú sa, hoci americký ľud im hovorí: Toto nie je náš zápas“, uvádza Buchanan a ďalej hovorí. „Pokiaľ odčlenenie Ukrajiny od Ruskej federácie bolo triumfom samourčenia, prečo Rusi Krymu a Donecka nemajú právo odčleniť sa od Kyjeva a vrátiť sa späť do zostavy Ruska? Ak Gruzíni mali právo oslobodiť sa od nadvlády Ruskej federácie, prečo obyvateľstvo Abcházska a Južného Osetska nemajú právo oslobodiť sa od nadvlády Gruzínska?“
Podľa vz.ru, 20. apríl 2014
Jimmi Carter: Svet považuje USA za najväčšieho rozduchávača vojen
Svet si myslí, že USA sú „hlavným rozduchávačom vojen“ a „rozpútavajú ozbrojené konflikty prakticky z akéhokoľvek dôvodu“, vyhlásil bývalý prezident USA demokrat Jimmi Carter. Podľa jeho slov ľudia vo svete si „takmer jednohlasne“ myslia, že USA vojny rozpútavajú „často nielen z vôle predstaviteľov krajiny, ale aj pri podpore amerického ľudu“. V kontexte udalostí okolo Ukrajiny redaktor časopisu spomenul nedávne verejné vyjadrenie ministra Johna Kerryho, ktorý podľa jeho slov „bez mihnutia oka tvrdil, že v 21. storočí nie je možné takto vpadnúť do cudzej krajiny“. Myslím, mnohí z nás pri tom reagovali: Moment. Toto znie presne proti tomu, čo sme urobili v Iraku v tom istom 21. storočí, - vyhlásil redaktor. „Presne tak, - odpovedal na repliku Carter. – Urobili sme. A po celý čas to robíme. Taký je Washington. Žiaľ. My to robíme už veľa rokov“. Beseda bola zasvätená novej knihe Cartera „Výzva k činom“ (A call to action). Autor v nej poukazuje na to, že USA sú účastníkmi ozbrojených konfliktoch častejšie, ako ktorákoľvek iná krajina sveta a že vojna je pre nich prostriedkom na vyriešenie sporov.
Podľa vz.ru, 11. apríl 2014
Putin vychováva USA: „Čítať cudzie listy je nepekné“
Prezident Ruska Vladimír Putin na zasadnutí Rady bezpečnosti RF nazval zvláštnym fakt, že ako prví reagovali na list predstaviteľom EÚ nie jeho adresáti, ale Spojené štáty americké, ktorých sa toto jeho posolstvo vôbec netýkalo. "Váš príkaz o doručení posolstva predstaviteľom európskych štátov, ktoré dostávajú ruský plyn cez územie Ukrajiny, bolo splnené. Včera všetci veľvyslanci doručili toto posolstvo jeho adresátom", - povedal Putinovi minister zahraničia RF Sergej Lavrov. Zároveň zdôraznil, že všetci adresáti prijali toto posolstvo vážne. "Sľúbili operatívne ho preštudovať a pripraviť reakciu. Dúfame, že bude konštruktívna", - dodal minister. Lavrov zároveň prezradil, že Moskva už registruje prvú reakciu na list - z Washingtonu! "Oficiálny predstaviteľ štátneho departmentu vyhlásil, že Rusko nesmie politizovať záležitosti okolo plynu s Ukrajinou, musí sa držať trhovej tvorby cien", - povedal Lavrov a dodal, že Američania to nazvali plynovým vydieraním. Putin takúto reakciu považuje za "pomerne zvláštnu". "Zvláštne je to v každom prípade, pretože je nepekné čítať cudzie listy. Nie im sme ich písali, ale spotrebiteľom plynu v Európe. Všetci si už zvykli, že naši americkí priatelia odpočúvajú, a celkom nepekne nazízajú", - vyhlásil Putin.
Viac: http://www.vz.ru/news/2014/4/11/681676.html
Prečo je Kyjev proti federalizácii?
Americkému expertovi je to úplne jasné! Nové vedenie Ukrajiny sa bráni myšlienke federalizácie krajiny, pretože by sa to stalo prekážkou na zlíženie Ukrajiny s USA a NATO, myslí si americký politológ, predseda inštitútu politickej ekonómie a jeden zo zakladateľov "reaganomiky" Paul Craig Roberts. Kyjevské úrady sú proti federalizmu, aby "súčastiam takej federácie neumožnili namietať proti vstupu Ukrajiny do EÚ a NATO, ako aj stavať sa proti vojenským základniam USA na území Ukrajiny". Expert predpokladá, že východné regióny Ukrajiny budú nútené vrátiť sa do Ruska alebo ich obyvateľstvo bude potlačené. Pri súčasnej vláde na Ukrajine, ktoré, presvedčený je politológ, ktorá bola nanútená Washingtonom, "demokracia nebude povolená". "Hlasovanie je možné, no nie demokracia", - zdôraznil Roberts.
Podľa vz.ru, 10. apríl 2014
Ukrajina klame celý svet - žiadne hranice nemá
Internetom sa od 10. apríla 2014 šíri článok nazvaný "Ukrajina klame celý svet - žiadne hranice nemá". No a pod ním to na video v ruštine potvrdzuje aj kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. O čo ide? Pri skúmaní ukrajinských záležitostí BR OSN vyšlo najavo, že Ukrajina je vlastne vez hraníc. Na rozdiel od ostatných štátov po rozpade SNŠ si svoje hranice v OSN nezaregistrovala. Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev to ironicky okomentoval, že vedenie Ukrajiny na to zrejme zabudlo. Generálny tajomník OSN teda nechcene vyzradil niečo, čo sa Ukrajina usilovala zamlčať.
Video: http://www.isstras.eu/cs/2014/04/10/ukrajina-klame-nema-zadne-hranice/
Ďalší z obnovených momentov vo svete
O tom, že bývalá Sovietska armáda bola pre USA rešpektovaným súperom, dokazovala každoročná správa o jej úrovni vypracúvaná americkým kongresom. Po rozpade ZSSR sa s týmto skončilo, pretože v USA panoval názor, že Ruská armáda je len tieňom tej sovietskej. Lenže apríl 2014 všetko vrátil do starých koľají. Kongres USA sa pripravuje obnoviť tieto správy aj o súčasnej ruskej vojenskej moci. Pretože vraj Ruská armáda sa premenila na reálnu hrozbu pre USA.
Podľa vz.ru 9. apríl 2014
Powered by Quick.Cms