Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Že USA sú nebezpečný štát, si myslí štvrtina zemegule
Spojené štáty americké považuje za nebezpečnú krajinu 54 percent Rusov. K tomuto výsledku dospel prieskum Gallup International VVIN, ktorý sa uskutočnil v novembri-decembri 2013. Ruskú časť prieskumu uskutočnila spoločnosť "Romir", ktorá uvádza, že takmer štvrtina obyvateľov zemegule (24 percent) považuje za najväčšiu hrozbu mieru v súčasnom svete Spojené štáty americké. No o štátoch, ktoré USA považujú za ohniská vojny, si to myslí omnoho menej ľudí. Napríklad o Pakistane, ako o hrozbe vojny, si to myslí 8 % obyvateľov Zeme, o Číne 6 %, o Iráne, Izraeli, Afganistane a KLDR 5 % a o Rusku 2 percentá. Spojené štáty považujú za nebezpečnú krajinu - 3 % Francúzov, 4 % Talianov a v štátoch západnej Európy sa tento ukazovateľ pohybuje na úrovni približne 15 %. V Ázii je priemerné hodnotenie na úrovni 25 %, na Blízkom východe - 33 %. Najväčšie nebezpečenstvo v USA vidia v Pakistane - 44 %, v Srbsku - 45 %, v Turecku - 45 %, v Argentíne - 46 %, v Bosne a Hercegovine - 49 %, v Číne - 49 % a v Rusku 54 %.
Podľa regnum.ru, 23. marec 2014


Spojeným štátom sa nepáči petícia za pripojenie Aljašky k Rusku
Nachádza sa na webe Bieleho domu, no príznačné je, že americké úrady ju skryli. Prekliknúť na ňu sa teda dokáže len ten, kto má priamy link. Na hlavnej stránke vydržala len niekoľko minút, vzápätí kamsi zmizla. Originál článku: http://topwar.ru/42128-ssha-ne-nravitsya-peticiya-za-vossoedinenie-alyaski-i-rossii.html
Topwar.ru, 22. marec 2014


V tomto roku sa môže stať súčasťou RF ďalší subjekt - Mongolsko
Mongolsko môže v tomto roku vojsť do zostavy Ruskej federácie, uvádza portál Novosti Arménska s odvolávkou sa na ministra zahraničia Sergeja Lavrova. Konkrétne sa uvádza: "Pre Rusko je takýto zväzok jednoznačne výhodný. Bez ohľadu na to, že v minulých časoch bolo Mongolsko pre ZSSR dotovaným regiónom. No dnes sa situácia zmenila". Uvádza sa, že Mongolsko vojde do RF s právami autonómnej republiky.
Podľa evrazia.org, 20. marec 2014


Ukrajinský poslanec: Ďalší cieľ Západu - likvidácia ukrajinskej atómovej energetiky
"Krymčania sa referendom ubránili pred nacionálnou-fašistickou hrozbou. Ak sa obyvatelia ďalších regiónov zachovajú rovnako, je to ich právo. To, čo sa deje v súčasnosti na Ukrajine vyvoláva veľké pochybnosti o perspektíve ukrajinského štátu, ako takého", - povedal komentátorovi IA Regnum poslanec za Stranu regiónov Vadim Kolesničenko. Poslanec vyhlásil, že strata Krymu sa dala pre Ukrajinu predpovedať a v súčasných reáliách polostrov nemohol zostať v zostave Ukrajiny. "Rozhodovanie o svojom osude, to je suverénne právo každého občana. Krymčania sa rozhodli, keď neuznali moc kliky, ktorá zachvátila Kyjev a rozgniavila ústavu. Smerovali k tomu 23 rokov", - poznamenal. Čo sa týka samotnej Ukrajiny. poslanec predpovedá, že teraz sa začnú likvidovať všetky ukrajinské vysoko technologické odvetvia, konkrétne atómová energetika - aby sa Ukrajina zmenila na najväčšieho spotrebiteľa západných technológií. "Na atómový trh Ukrajiny sa hotujú prísť Američania. S plánom, ktorý nedokázali realizovať v rokoch 2008 - 2010 kvôli nízkej kvalite svojich atómových programov. Dnes chcú vytlačiť Rusko z Ukrajiny. Všetky reaktory a atómové palivo na Ukrajine - sú ruské technológie. Je málo pravdepodobné, že by sa Američania dokázali prispôsobiť na ruský atómový cyklus. Keď bude zničený ukrajinský atómový priemysel, Ukrajina začne energiu nakupovať v Európe, no za iné ceny. Tak sa premení na bábkovú kolóniu", - vyhlásil.
Podľa regnum.ru, 19. marec 2014


Marine Le Pen uznala výsledky referenda na Kryme
Predstaviteľka Národného frontu Francúzska Marine Le Pen priznala výsledky referenda, ktoré prebehlo v nedeľu na Kryme. "Podľa mňa výsledky referenda nevyvolávajú žiadne spory. Dalo sa to čakať. A (ľud Krymu), žijúci v strachu, vrhol sa do objatia tej krajiny, z ktorej pochádza, nakoľko všetci viete, že Krym bol súčasťou Ukrajiny iba posledných 60 rokov", - povedala. "EÚ sa musí v tomto momente rozhodnúť... Alebo vystupuje za jednotu a ústavu Ukrajiny a vtedy je Viktor Janukovič naďalej prezidentom a treba organizovať nové voľby. Alebo neexistuje už ani ústava, ani ústavný súd, a momentálna vláda je revolučbou vládou, no a v takomto prípade je ťažké odmietať, že Krym sa mohol správať rovnako, ako iná časť obyvateľstva na Majdane".
Podľa vz.ru, 17. marec 2014


Argentínska prezidentka pripomenula Západu zásady OSN
Argentínska prezidentka Cristina Fernandez de Kirchner pripomenula, že v zásadách OSN je právo národov na samourčenie a táto norma musí platiť pre všetky krajiny. Kirchner porovnala situáciu krymu s iným prípadom súčasnej histórie. Pred rokom bolo uskutočnené referendum na Falklandských ostrovoch - čo je sporné územie, an ktoré pretendujú i Argentína i Veľká Británia. V roku 1982 V. Británia obhájila Falklandy dokonca silou zbraní, len aby zostali súčasťou kráľovstva. No a v marci minulého roku to plebiscitom podporili takmer všetci obyvatelia. Kirchner pripomenula, že OSN vtedy nespochybňovala zákonnosť tohto hlasovania. "Mnohé veľké mocnosti, ktoré dokázali právo národu Falklandov na samourčenie, nechcú dnes to isté priznať národu Kryma. Ako sa možete považovať za garanciu svetovej stability, ak ku všetkým nepoužívate rovnaké štandardy? Vychádza teda, že Krymčania nesmú prejaviť svoju vôľu a obyvatelia Falkland môžu? Toto nemá žiadnu logiku!", - vyhlásila.
Podľa vz.ru, 18. marec 2014


Bádanie ukrajinských „etnografov“ silno pripomína výskum teoretikov nacizmu
Takéto stanovisko vyslovil predstaviteľ MZV RF Alexander Lukaševič, komentujúc vyhlásenia Kyjeva, že Rusi vraj nie sú pôvodným národom Ukrajiny. Lukaševič vyhlásil, že predstaviteľ MZV Ukrajiny sa vytasil s „osobitou, nelogickou a právne nevzdelanou argumentáciou, spochybňujúcou legitimitu referenda na Kryme“, - uvádza informácia webstránky ruského MZV. „Podľa jeho slov, ´sebaurčovacie právo sa týka len pôvodných národov´. Na území Ukrajiny, žiaľ, žijú len štyri pôvodné etniká, vrátane samotných Ukrajincov a Rusi sa medzi ne nerátajú. Na podporu svojich slov predstaviteľ (ukrajinského ministerstva – pozn. red.) z nejakého dôvodu privádza články Deklarácie OSN o právach pôvodných národov“, - pripomenul Lukaševič. V tejto súvislosti „sme, žiaľ, povinní konštatovať, že ukrajinskí „špecialisti“ otvorene a svojhlavo traktujú normy medzinárodného práva. Právo národov na sebaurčenie je zakotvené v medzinárodných paktoch o ľudských právach a nie je fixované na štatút toho alebo iného národa ako pôvodného“, - dodal ruský diplomat. Zdôraznil, že Deklarácia OSN o právach pôvodných národov osobitne zdôrazňuje, že „...nič v súčasnej Deklarácii nemôže byť použité na odmietnutie ľubovoľnému národu jeho samourčovacieho práva...“. „Ak je zmyslom vyhlásenia, ktoré ruský národ nazýva diaspórou, poukázať na jeho podriadený stav voči „pôvodnému“ ukrajinskému národu tohto štátu, v tom prípade bádanie „etnografov“ z Michajlovského námestia Kyjeva silne pripomínajú výskumy teoretikov nacizmu v 30-tych rokoch minulého storočia“, - zdôraznil Lukaševič.
Podľa vz.ru, 19. marec 2014


Bandera hlásal neľudskú ideológiu
Minister kultúry RF Vladimír Medinskij v sobotnej (8. 3. 2014) relácii na Rossija 1 vyhlásil, že niet žiadnych pochybností o vernosti tohto ukrajinského lídra ideám nacionalizmu. „Pravda je taká, že Stepan Bandera, ktorého ideológia je „štandardou“ Pravého sektora a radikálnych síl na Ukrajine, je banditom, nacistom a predstaviteľom absolútnej národnostnej neznášanlivosti“, - cituje ruského ministra kultúry a historika v jednej osobe agentúra Interfax. Medinskij poukázal aj na skutočnosť, že Bandera sa dostal z väzenia na priamy pokyn Adolfa Hitlera. Zároveń poukázal na zhodu ideológií ukrajinského a fašistického nacionalizmu. Vyhlásil tiež, že Banderovi stúpenci sú spoluúčastní neľudských vrážd desiatkov ľudí v bieloruskej dedinke Chatyň 22. marca 1943. „Chatyň – to je zločin banderovcov“, - zdôraznil Medinskij a dodal, že medzi stovkami zavraždených guľometnou paľbou a zhorených zaživa v plameňoch bolo aj 75 detí.
Podľa evrazia.org, 9. marec 2014