Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA pripravil Vladimír Mikunda

Garibašvili priateľsky radí Ukrajincom, aby čo možno najmenej počúvali Saakašviliho
Predseda gruzínskej vlády Iraklij Garibašvili si myslí, že v takej napätej situácii, v akej je dnes Ukrajina, mať za poradcu takého dobrodruha akým je Michail Saakašvili, sa rovná samovražde. Povedal to v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu Gruzínska. "Divím sa, že súčasná moc na Ukrajine sa priatelí so Saakašvilim a že sa s ním vôbec zhovára. Bolo mi povedané, že je ich poradcom. Nechcem sa miešať do ich záležitostí, no moja priateľská rada znie: ak si minister bezpečnosti pýta rady od Michaila Saakašviliho, myslím, že ide o ťažkú chybu. Veď Saakašvili je tým človekom, ktorý sa nechal vyprovokovať a nedokázal odvrátiť vojnu v roku 2008", - vysvetlil Garibašvili. Podľa jeho informácii Saakašvili nie je na Ukrajine sám, že je tam s ním aj strýko - bývalý plukovník KGB. Ďalej je tam s ním poslanec Georgij Baramidze, ktorý je poradcom ministra vnútra. Ukrajinci si okrem toho pozvali aj bývalého ministra spravodlivosti Zuraba Adeišviliho a bývalého náčelníka ústavnej bezpečnosti Davida Achalaju, proti ktorým sa v Gruzínsku vedie trestné stíhanie. "Mať za poradcov takých ľudí - tak to je veľký problém, ktorý vyústi do ťažkých následkov. My sme si to odskúšali na vlastnej koži a spoznali sme, kam doviedli našu krajinu. Mať ich za priateľov, sa rovná samovražde", - zdôraznil. Charakterizujúc exprezidenta Gruzínska Saakašviliho, súčasný premiér konštatoval, že Michail Saakašvili sa živí provokáciami. "Saakašvilimu je zle tam, kde je situácia pokojná a stabilná. On ša živí provokáciami, krízami a radikalizmom", - poznamenal Iraklij Garibašvili.
Podľa regnum.ru, 7. marec 2014


Zdroj v MO RF: Neopodstatnené hrozby USA a NATO umožňujú vyhlásiť opatrenia vyššej moci!
"Hrozby na adresu Ruska zo strany USA a NATO vo vzťahu k ukrajinskej politike považujeme za nepriateľské gesto a preto nám dávajú právo vyhlásiť opatrenia vyššej moci", - zdôraznil zdroj. Ministerstvo obrany RF vraj uvažuje o pozastavení prijímania skupín zahraničných inšpektorov v rámci dohôd START a Viedenskému dokumentu z roku 2011. "Na tento krok sme pripravení ísť ako odvetu za vyhlásenia Pentagonom o pozastavení spolupráce medzi vojenskými rezortmi Ruska a USA", - povedal a dodal: "Keďže takéto inšpekcie sú meradlom dôvery, tak v podmienkach vyhlásených "sankcií" zo strany USA, existencia normálnych bilaterálnych kontaktov o dodržiavaní dohôd nebude možná", - uvádza ITAR-TASS.
Podľa vz.ru, 8. marec 2014


Lavrov: Snajperské útoky v Kyjeve sa nikomu nepodarí zamiesť pod koberec
Vyšetrenie vrážd v Kyjeve spáchaných snajpermi sa nepodarí "zamiesť pod koberec", OBSE sa tým musí začať zaoberať, vyhlásil dnes minister zahraničia RF Sergej Lavrov. "Záležitosť snajperov, sa nesmie zamiesť pod koberec, OBSEsa musí začať zaobrať jej vyšetrovaním, budeme na tom trvať", - cituje ministra ITAR-TASS. "My sme krízu nevytvorili, navyše, vytvorená je napriek mnohým dávnejším výstrahám. Vytvorená bola umelo a z čistých geopolitických motívov", - poznamenal minister. A možno už po stý raz svetu pripomenul, že sa treba vrátiť k naplneniu dohody medzi predstaviteľmi Ukrajiny a opozície z 21. februára 2014.
Podľa vz.ru, 8. marec 2014


Spoločná obrana výsledkov 2. sv. vojny je vo vzťahoch s Ruskom pre ČLR prioritou
Čínsky minister zahraničných vecí Wan I pomenoval tri najdôležitejšie úlohy, ktoré sa budú riešiť v roku 2014 spoločne s Ruskom: dosiahnutie kvalitatívne novej úrovne obchodnej spolupráce, úspešné uskutočnenie podujatí v rámci Roka priateľských mládežníckych recipročných návštev, spoločnú obranu výsledkov víťazstva v 2. svetovej vojne a z toho vyplývajúcich povojnových medzinárodných pomerov. Tretia úloha obsahuje aj organizáciu podujatí na počesť 70. výročia víťazstva nad fašizmom. Wan I skonštatoval, že súčasné rusko-čínske vzťahy sú „na najvyššej úrovni v histórii“, ich rozvoju prospieva „vysoká miera vzájomnej dôvery, tvrdá vzájomná podpora, neustále prehlbovanie spolupráce v rôznych oblastiach, a pevné priateľstvo medzi predstaviteľmi dvoch štátov“.
Podľa vz.ru, 8. marec 2014


Právnik: Krym patrí Rusku nepretržite od roku 1774
Problém komu patrí krym sa dá vyriešiť úplne bezbolestne pre všetky zainteresované strany, ak sa táto otázka prenesie zo silovej roviny do právnickej. A na to proti sebe postavíme ukrajinské a ruské práva na vládnutie Krymom. Krym patrí Ukrajine, ako tomu hovorili Rimania "uti possidetis", čiže máte nadvládu nad ním vďaka vzniknutej situácii, no nie podľa medzinárodných dohôd. Patričnosť Kryma Rusku sa zakladá na Kučuk-Kajnadžinskej mierovej zmluve z roku 1774, ktorou sa skončila rusko-turecká vojna o Krym. Turecko však túto zmluvu nepodpísalo len tak. Trvala na klauzule, že ak Rusko odovzdá protokol tretej strane, tak suverenita nad ostrovom sa vráti Osmanskej ríši. Čo hovorí v mene Ukrajiny? Prvým je výnos Prezídium najvyššieho sovietu ZSSR z 19. februára 1954 o odovzdaní Krymu Ukrajinskej SSR. Vieme, že základom tohto bol len Chruščevov voluntarizmus. No a podľa tejto logiky mohol Krym venovať aj, povedzme, Moldavsku. Viac: http://vz.ru/opinions/2014/3/5/675649.html
Podľa vz.ru, 5. marec 2014


Rusko chce v MMF zbaviť USA práva veta
Rusko vyvíja tlak na Medzinárodný menový fond aby zbavil Washington práva veta vo vzťahu základných rozhodnutí tejto finančnej organizácie, uvádza Reuters s odvolávkou sa na zdroj v ruských oficiálnych kruhoch. Kongres odmieta podľa Reuters schváliť reformu, ktorá bola odsúhlasená v roku 2010. Tá predpokladá navýšenie zdrojov MMF a prerozdelenie hlasov v prospech rozvíjajúcich sa krajín, vrátane Číny. USA sú pri tom jediným štátom, ktorý má v MMF blokovací balík hlasov. Čo znamená, že Washington môže vetovať strategické rozhodnutia.
Podľa vz.ru, 7. marec 2014


Nemecké médiá: V otázke nezákonnosti odstránenia Janukoviča má Putin podľa práva pravdu
Nemecký žurnál Der Spiegel si preštudoval chronológiu udalostí a vyšlo mu, že odstránenie prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviča od moci nie je v súlade s Ústavou Ukrajiny. Nemecký časopis Der Spiegel navrhuje spomenúť si na udalosti, ktoré sa udiali na Ukrajine od 21. po 23. február 2014. Dňa 21. februára ukrajinský prezident "pod medzinárodným tlakom" podpisuje s opozíciou dohodu, súhlasiac vzdania sa svojich právomocí a za návrat k ústave z roka 2004. Ministri zahraničia Francúzska, Nemecka a Poľska dosvedčili podpis. Predstaviteľ Ruska Vladimír Lukin odmieta pripájať svoj podpis. V tento istý deň ukrajinský parlament, ako sa uvádza ďalej, "navracia starú ústavu, a Janukovič uteká z Kyjeva". "Na ďalší deň proeurópska opozícia... Viac: http://www.vz.ru/news/2014/3/7/676051.html
Podľa vz.ru, 7. marec 2014