Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
ZO ZAHRANIČIA pripravil Dušan Konček
Snaha, ktorá nemá logiku
Na Ukrajine nový prezident Porošenko vyhlásil tzv. mierový plán a vydal príkaz, aby sa na celý týždeň zastavili boje na juhovýchode krajiny. V Lugansku a Slajvansku reagovali vzbúrenci, ktorí si založili dve republiky vyhlásením, že ide o jednostranné riešenie, ktoré im prikazuje zložiť zbrane a že ide o ultimátum. Neprijímajú ho preto, lebo Porošenko nie je ich prezident, nevolili ho a ich republiky s ním nemajú nič spoločné. Napriek tejto iniciatíve Porošenka boje pokračovali ďalej, obidve strany sa obviňujú navzájom. A vzápätí Porošenko povedal, že okrem mierového plánu existuje aj plán „B“ a dodal, že pôjde o razantný úder.
Predstavitelia obidvoch republík pri vyhlásení tzv. mierového plánu vyjadrili obavy, že ide o preskupenie síl ukrajinskej armády, ktorá sa takto pripraví na rozhodujúci úder. A to ukrajinský prezident aj potvrdil Samozrejme súhlas s mierovým plánom ukrajinského prezidenta vyjadrili USA, Francúzsko a ďalšie krajiny a zároveň začali rokovať o ďalších sankciách. Ruský prezident Putin vyjadril nádej, že sa mierový plán ujme, ale na to treba snahu obidvoch zainteresovaných strán. Z toho vyplýva, že Porošenkov plán, ten „A“ je iba snaha o efekt navonok, aby sa mohla vina mediálne zvaliť na vzbúrencov a samozrejme na Rusko. Tento tzv. mierový plán naozaj nemá žiadnu logiku, žiada od zbúrencov zloženie zbraní a vytvorenie koridoru v dĺžke 10 kilometrov, cez ktorý môžu odísť do Ruska, samozrejme tí, ktorí zostanú budú súdne stíhaní za separatizmus a ktoviečo ešte. Keby ten plán A bol naozaj mierový, vláda by stiahla vojská z Luganska a Slavjanska, prestali by boje a začalo by sa rokovať.
Lenže je už primnoho obetí, aby sa aj rokovania skončili úspešne. Okrem toho ukrajinský prezident nekontroluje krajinu, oligarcha Kolomijsky, ktorú má vlastnú armádu si robí čo chce a jeho armáda dokonca ani nepodlieha ukrajinskému veleniu. Pri výročí napadnutia Hitlera na ZSSR, 22. júna, traja bývalí ukrajinskí prezidenti napísali otvorený list ruskému prezidentovi, jeden z nich Juščenko, potom na mítingu po podpise listu prirovnal Putina k Hitlerovi. Ten prezident, ktorý úplne rehabilitoval na Ukrajine Banderu a jeho fašistickú ideológiu. Naozaj, neuveriteľné. A presne v tento deň sa začali schádzať v Kyjeve antimajdanovci a protivníci euro integrácie so snahou vytvoriť Kyjevskú národnú republiku. Tieto tendencie decentralizácie Ukrajiny zrejme budú pokračovať, okrem Galície. Snaha nového ukrajinského prezidenta o zachovanie Ukrajiny v pôvodnej podobe zdá sa bude neúspešná, čo samozrejme povedie k ďalšej nestabilite. Ak sa prezident odhodlá po neúspešnom pláne „A“ uviesť do chodu plán „B“, teda vojenský úder po Lugansku a Slavjansku, občianska vojna naberie na obrátkach. Porošenkou mierový plán vyvolal rozpaky aj medzi odborníkmi na Západe, nehovoriac o tom, že Kremeľ uviedol niektoré jednotky do bojovej pohotovosti rámci riadne ohláseného cvičenia. Čo inak znamená, že Porošenkovmu plánu nedáva nádej na úspech a skôr si myslí, že je to len efekt navonok.
Ukrajinské vojská začali totiž ostreľovať ruské územie, čo síce ukrajinská strana dementovala, ale fakty hovoria jasne, z toho je vidieť, že ani armádu Porošenko nekontroluje. Pri všetkých ekonomických problémoch, ktoré Ukrajina dnes má vychádzajú na povrch všelijaké veci, ako napríklad to, že ukrajinská vláda podpísala zmluvu s americkými spoločnosťami Chevron a Shell na 50 rokov, ktorá umožňuje využívať nerastné suroviny v okolí Slavjanska, Luganska, Donecka, a ďalších oblastí ktoré tieto spoločnosti pod zemou nájdu. Je známe, že okolo Slavjanska sú obrovské zásoby bridlice, tej bridlice z ktorej v USA vyrábajú plyn a ropu a ktorou by chceli nahradiť ruský plyn smerujúci aj do Európy. V tejto súvislosti sa komisár pre energetiku EÚ po zdĺhavých rokovaniach , Ukrajina- EÚ a Gazprom, ktoré skončili zatvorením kohútikov vyjadril, že nech USA do tejto problematiky netrkajú hlavu, pretože plyn berie EÚ a nie USA. Asi mal po krk tých snáh USA, odstaviť EÚ od ruského plynu, vrátane projektu „Južný potok“, ktorý Ukrajinu obchádza a mal by dodávať plyn do Európy. To je prvá lastovička, ktorá zaznela z EÚ voči USA. USA totiž hrajú na Ukrajine prvé husle, majú dva scenáre ďalšieho rozvíjania sa udalosti.
Prvý spočíva v tom, že budú konzervovať terajšiu situáciu, pritom bude vzrastať počet migrantov do Ruska ale Rusko vojensky zasahovať nebude. Tým získajú čas, aby upevnili na Ukrajine vojenský stav, hlavne vyzbrojili tamojšiu zdecimovanú armádu. Ale ten čas nie je veľký, pretože 27.júna chce Ukrajina podpísať celú dohodu s EÚ, teda hlavne súhlas o zóne voľného obchodu, čo spôsobí, že Ukrajina sa bude potácať na hrane krachu, situácia ľudí sa stane neúnosná a môže vzniknúť nepokoje, ktoré by mohli využiť politici ako Júlia Tymošenková. To sa však USA nehodí, sociálna vzbura by mohla zmietnuť terajšiu vládu, ktorú plne kontrolujú. Preto budú pracovať na druhom scenári, ktorý predpokladá, že do konfliktu na Ukrajine sa im podarí zavliecť Rusko.
Tento scenár sa už začal napínať útokom na ruskú ambasádu v Kyjeve, pokračuje ostreľovaním ruského územia a bude pokračovať ďalšími provokáciami, veď napríklad 22. júna v maďarských mestách Debrecín a Miškovec nastupovali do niekoľko desiatok nákladných áut vyzbrojené jednotky rusky hovoriacich nájomných bojovníkov ako súčasť „Academi“ /bývalý americký Blackwaters/,ktoré budú pôsobiť na Ukrajine a samozrejme robiť všetko preto, aby Rusko vtiahli do vojenského konfliktu s Ukrajinou. To teda znamená, že ak sa európskym politikom nepodarí zmenšiť vplyv USA na kyjevský režim, stabilizáciu na Ukrajine nemožno očakávať, skôr sa bude iba zhoršovať. A samozrejme v jeseni a v zime možno očakávať zhoršenie situácie v zásobovaní Európy ruským plynom.
Ukrajina totiž v poslednom čase brala vo veľkom plyn z Ruska a naplňovala zásobníky. Gazprom po krachu rokovaní s ukrajinskými partnermi vyhlásil, že nemá so zásobníkmi nič spoločné, to je plyn ktorý odobrala Ukrajina a má zaň zaplatiť.
V niektorých európskych krajinách už začali reálne uvažovať v pohľade na situáciu na Ukrajine. O tom aká je súčasná vláda na Ukrajine svedčí aj udalosť už po inaugurácii nového ukrajinského prezidenta, keď ozbrojenci zo Slavjanska chytili do pasce ukrajinské ozbrojené sily, získali niekoľko desiatok tankov, na ktoré vyvesili ruské zástavy. Informácia sa dostala do Kyjeva, vraj ruské tanky prekročili hranicu, v Kyjeve začala panika pre vládu a pre prezidenta okamžite pripravili vrtuľníky s tým, že utečú do Poľska. Dva dni nato, ohlásil Porošenko tzv. mierový plán a Putin mobilizáciu niektorých jednotiek. Naplňuje sa druhý scenár USA a bude pokračovať ďalšie mesiace, ak sa „Bohovia“ nerozhodnú inak. Do toho však prišla ofenzíva v Iraku, tí, ktorých USA vyzbrojili sa otočili proti ním. USA vysielajú do Iraku asi 300 vojakov na ochranu ich ambasády, teda na ochranu amerických občanov. Rusko zatiaľ na ochranu ruských občanov na Ukrajine žiadnych vojakov nevysiela. V Iraku je možno na ambasáde 5O-100 Američanov. Na Ukrajine sú milióny Rusov... Hľa, každý má iný meter...
Dôsledky Majdanu na Ukrajine
1. Postavili do pozoru celý svet
2. Stovky mŕtvych, zabitých, spálených
3. Stovky invalidov
4. Tisícky zranených
5. Rozbité vlastné mestá
6. K moci sa dostali oligarchovia
7. Nenávratne stratili Krym
8. Ekonomika na hrane rozpadu
9. Západní priatelia dali Ukrajine rating B3“sebazničujúci“
10. Vytvorili politickú krízu
11. Vytvorili ohromné dlhy
12. Ukrajina stoji s natiahnutou rukou na almužnu
13. Rozhádali sa s Ruskom
14. Vrátili vysoké ceny za plyn
15. Vyzbrojili nacionalistov
16. Spôsobili vysoký rating Putina
17. Podľa všetkého stratili aj Juhovýchod Ukrajiny
18. Založili do amerického lombardu zlato Skýtov
19. Zadusili slobodu slova
20. Spôsobili krajine nevídanú korupciu
21. Zvýšili dane takmer o 120 percent
22. Viac ako dvojnásobne sa zvýšila cena liekov
23. Dolár stál predtým 8 hrivien, dnes 11,75 hrivien
24. Ceny tovarov sa zvýšili priemere 2,5 krát
25. Vyčlenili pôdu na rádioaktívny odpad z celej Európy
26. Spolu s Američanmi budú ťažiť bridlicový plyn, zisk Američanov 70 percent, ukrajinských oligarchov 30 percent
27. Podpálili Odesu pri zvukoch hymny Ukrajiny/ oficiálne 46 mŕtvych, neoficiálne 200 mŕtvych
28. Bojovali s oligarchom prezidentom Janukovyčom a vybrali si za prezidenta znova oligarchu Porošenka-Walzmanna
29. Beží zbierka po 5 hrivien na regulárnu armádu, aby armáda strieľala do svojho národa a bombardovala sídliská miest.
30. Vysoká inflácia
31. Ceny benzínu dosiahli sumu 15 hrivien za liter
32. Očakáva sa prudké zvýšenie cien energie
33. Šéf CIA Brennan chodí na Ukrajiny ako domov.
34. Syn viceprezidenta USA Bidena kontroluje ukrajinský Gaztrans
35. Hranica Ukrajiny s Ruskom je nekontrolovateľná asi na 200 kilometrovom úseku.
36. Armáda ničí vodovody a elektrické siete na Lugansku a Donecku, kde hrozí genocída.
37. Z Ukrajiny denne uteká tisíce ľudí, pred povolaním do armády aj z Galície, ktorá doteraz zásobovala oddiely Pravého sektora tzv. národnú gardu.
Toto sú dôsledky akejsi revolúcie o ktorej dnes už aj ten Američan, čo nevie kde je Ukrajina vie, že všetko vyprovokovali jej politici spolu s bábkami EÚ. A všetkému ešte nie je koniec.
Kto a koľko platí za plyn z Ruska?
Slovenské média tárajú o všelijakých cenách za plyn v Európe a tak prinášame skutočné ceny podľa Gazpromu/ priemerná cena je za tisíc kubických metrov z roku 2012 v dolároch/:
Macedónsko 564, Poľsko 526, Bosna 515, Česko 5O3, Bulharsko 501, Dánsko 495, Slovinsko 486, Grécko 477, Srbsko 457, Švajčiarsko 442, Rumunsko 432, Slovensko 429, Ukrajina 425, Rakúsko 397, Francúzsko 394, Maďarsko 391, Fínsko 385, Nemecko 379, Holandsko 371, Veľká Británia 313, Bielorusko 165
Každý si môže urobiť úsudok a ak Ukrajina žiada 268 dolárov, tak nemá žiadne opodstatnenie. Treba si však všimnúť Bielorusko, platí najmenej, zrejme je to aj politická cena. Veľká Británia zasa má niekoľkoročný kontrakt.