Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
ZO ZAHRANIČIA – Vladimír Mikunda
Foreign Policy: Kým svet sledoval Trumpa, Rusko získalo základne v Sýrii
Zatiaľ čo celý svet „pozorne sledoval“ inauguráciu Donalda Trumpa, Rusko a Sýria podpísali dolhodobú zmluvu o využití vojenských základní v Latakii a Tartuse, píše americký titul Foreign Policy.
Podľa podmienok „dohody, ktorá korunovala úsilie Vladimíra Putina na obnovení bývalého vplyvu Ruska vo východnej časti Stredozemného mora“, Moskva získala právo rozmiestňovať na území Sýrie vojenské lode a lietadlá počas nasledujúceho pol storočia, píše americký list.
Dohoda okrem toho predpokladá rozšírenie územia základne materiálovo-technického zabezpečenia Vojenského námorníctva RF v Tartuse. Ak veriť informáciám v „ruských médiách kontrolovaných štátom“, tak vďaka tomu základňa v Tartuse bude môcť prijímať ponorky a omnoho väčšie lode – také, ako napríklad, lietadlový krížnik „Admirál... Kuznecov“, píše americký list. Predtým Kremeľ využíval prístav v Tartuse na to, aby „zaplavil“ Sýriu vojskami a výzbrojou na podporu režimu Bašara Asada, tvrdí Foreign Policy.
„Nová dohoda, ktorá prináša možnosti pre ruské lode a lietadlá pôsobiť ďaleko od domu počas niekoľkých mesiacov ponúka Rusku i naďalej demonštrovať svoju vojenskú moc v sýrskej vojne“, konštatuje list.
Ako vyhlásil predstaviteľ Ministerstva obrany USA, Moskva používa Sýriu ako „testovací polygón“ na svoje najnovšie zbraňové systémy, čím „vychvaľuje plody svojej vojenskej modernizácie“, zdôrazňuje Foreign Policy.
Podľa eadaily.com, 23. 1. 2017
Zo zahraničia 1/2017
Predbiehajúc Európu: V Rusku po prvýkrát postavia autonómnu fabriku
Rusko oficiálne oznámilo začiatok výstavby plno robotizovanej fabriky. Uskutočnením myšlienky plne robotizovaného mäsokombinátu bez využitia ľudskej pracovnej sily sa bude zaoberať skupina „Čerkizovo“.
Takáto výroba prakticky nemá nikde analógie, nejaké podobné fabriky sú len v západnej Európe. Ruská spoločnosť si ich skúsenosti preštudovala a zistila, že existujú len 2 – 3 európske závody, ktoré by sa mohli aspoň priblížiť k ich plánovanému projektu automatizácie.
Známe je, že mäsokombinát bude produkovať salámy a klobásy a ľudia budú do výrobného procesu vstupovať len na samotnom začiatku výroby – v etape vykladania nákladov. Ďalej bude všetko automatizované.
Špecialisti tvrdia, že takáto automatizácia vynesie výrobu v Rusku na novú úroveň konkurenčnej spôsobilosti, predbiehajúc zahraničné skúsenosti a zahraničné výkony.
Podľa newinform.com, 22. 1. 2017
Daily Mail: Rusko môže poraziť britskú armádu za jeden deň
Vojenský rozpočet Veľkej Británie sa rokmi znížil a počet vojsk dosiahol minimum, čo britskú armádu zbavuje možnosti zostávať efektívnou bojovou silou, píše Daily Mail s odvolávkou sa na Centrum historických analýz a štúdií konfliktov pri pozemných vojskách štátu.
Zníženie obranných výdajov spôsobilo, že jediná pozemná jednotka britských pozemných vojsk môže byť pri zrážke s takým nepriateľom ako Rusko kompletne zničená za jediný deň, hovorí sa v štúdii.
V súvislosti s tým sa nastoľuje dôležitá otázka: je vôbec britská armáda pripravená na takúto možnosť (na vojnu – pozn. red.), prináša Daily Mail výňatok zo správy. Autori dokumentu hovoria, že odpoveď na túto otázku je záporná!
Podľa The Independent, ak sa zajtra začne vojna, tak britská armáda dokáže poskladať brigádu v počte päť až desať tisíc vojakov.
Podľa bývalého veliteľa OS B. Británie Riacharda Barronsa obranné kapacity NATO nie sú prispôsobené na vojnu s takým protivníkom, ako Rusko. Ministerstvu obrany V. Británie navyše napísal list, v ktorom vyhlásil, že štát síce má lode a lietadlá, no veľakrát pre ne nemá muníciu, pretože Londýn „si zvykol závisieť na amerických silách“.
Podľa ria.ru, 22. 1. 2017
Marinne Le Pen: „EÚ je mŕtva, len si to neuvedomuje“
Európska únia je už neživotaschopná z ekonomického i politického uhla pohľadu. S takýmto názorom sa vytasila líderka prancúzskej strany Národný front Marinne Le Pen.
„EÚ je mŕtva, no zatiaľ o tom nevie, krachla na všetkých smeroch: ekonomickým (pomalý prírastok), sociálnym (rastie chudoba a nezamestnanosť je na príliš vysokej úrovni), bezpečnostným (EÚ nie je schopná ochrániť svoje hranice, nedokáe nás ochrániť od sociálneho terorizmu)“, vysvetlila politička svoje slová.
V rozhovore pre nemecké noviny Bild am Sonntag francúzska politička sľúbila, že v prípade víťazstva vo voľbách si od Bruselu vydobyje pre Francúzsko osobité podmienky.
„Požadujem od EÚ vrátiť nezávislosť v štyroch bodoch: hranice, mena, ekonomika a právo. Buď s tým bude EÚ súhlasiť a my dosiahneme zjednotenú Európu, alebo to odmietne a vtedy poviem Francúzom, že musíme opustiť Európsku úniu, a navrhnem to na hlasovanie“, povedala Len Pen.
Podľa kp.ru, 22. 1. 2017
Šuvalov: záujem zahraničných investorov o Rusko prekonal v Davose očakávania
Prvý zástupca predsedu ruskej vlády Igor Šuvalov vyhlásil o obrovskom záujme zahraničných investorov o Rusko, ktorý vraj prekonal očakávania.
Taktiež oznámil, že v Davose sa stretol s investormi z USA, počas čoho strany iniciovali rozvoj podnikateľského dialógu dvoch strán. Americkí podnikatelia sľúbili spracovať návrhy ohľadne týchto tém počas najbližších niekoľko týždňov, uvádza RIA Novosti.
Podľa vz.ru, 20. 1. 2017
Moldavsko chce roztrhať dohodu s EÚ
Moldavský export do Ruska trpí kvôli dnešným vzťahom EÚ a Moldavska. Vyhlásil to prezident republiky Igor Dodon počas stretnutia s Vladimírom Putinom.
Obe strany posúdili možnosti návratu moldavských tovarov na ruský trh. Problém je však v tom, že takýto smer vývoja rusko-moldavských vzťahov protirečí už podpísanej dohode s EÚ, preto Dodon oznámil, že je pripravený roztrhať danú dohodu s EÚ.
Podľa newsbuzz.ru, 20. 1. 2017
Po 10-tich rokoch práce je na svete batéria dlhodobej životnosti
Mladá ruská spoločnosť „Elektroservis“ vymyslela novú technológiu – autonómny tritiový zdroj elektrického prúdu „ETAK“, ktorý je schopný v rôznych systémoch a zariadeniach fungovať vyše 10 rokov.
Zlepšovatelia zdôrazňujú, že nová technológia zabezpečuje autonómnu prácu zariadenia aj pri mimoriadne nízkych teplotách do mínus 60 °C. Základom technológie je trítium, ktorého čas polorozpadu trvá 12 rokov, a radiačne-stimulujúce zdroje svetla so širokým spektrom na základe vysokoefektívnych rádioluminoforov.
Spoločnosť tvrdí, že nový zdroj je zatiaľ predurčený na napájanie čidiel, systémov zhromažďovania a šírenia informácií, sledovania a vyhľadávania, geolokácie a tiež pre špeciálne rádiomajáky a RFID-značky.
Testy už potvrdili bezporuchovosť a autonómnosť „ETAK“ pri mimoriadne nízkych teplotách, pri vysokej vlažnosti a kolísaní napätia. Dôležité je to, že použitie novej ruskej trítiovej batérie si nevyžaduje špeciálne podmienky a licencie. Okrem toho, porušenie jej celistvosti alebo korpusu neovplyvňuje bezpečnosť práce s ňou, ani práceschopnosť batérie.
Spoločnosť si okrem toho úspešne odskúšala výkon zdroja. Základný trítiový element „ETAK“ dáva výkon 1 mikroWatt pri napätí 1 Volt. Na výkon vplýva aj forma, geometria a materiál korpusu batérie.
Podľa finobzor.ru, 20. 1. 2017
Termíny zaradenia do výzbroje Ruska hyperzvukových zbraní
Do ruskej armády budú čoskoro zavedené hyperzvukové zbane i nové princípy riadenia vojsk, vyhlásil námestník ministra obrany Jurij Borisov.
„Na ceste sú hyperzvukové zbrane, ktoré si vyžadujú principiálne nové materiály i systémy riadenia, ktoré fungujú v absolútne novom prostredí, v plazme“, povedal a doplnil, že armáda sa dnes nachádza na hranici ďalšej vedecko-technickej revolúcie, na výmenu starých prichádzajú principiálne iné systémy výzbroje, ktoré sú založené na nových fyzikálnych princípoch.
„Prichádzajú absolútne iné princípy riadenia operáciami vojsk, pretože dnes kto rýchlejšie odhalí protivníka, rýchlejšie stanoví ciele, ničí ich a teda aj víťazí“, dodal Borisov.
Ďalej vysvetlil, že charakter všetkých vojnových konfliktov ukazuje, že čas od prijímania rozhodnutia do konečného výsledku sa skracuje: ak si to donedávna vyžadovalo hodiny a niekedy aj dni, tak dnes sú to desiatky a jednotky minút, „a čoskoro to budú len sekundy“.
Podľa ria.ru, 19. 1. 2017
V Rusku vyrobili unikátny materiál pre vlastné počítače
Ruskí vedci z laboratórií „Supervodivé materiály“ Národnej vedecko-výskumnej technologickej univerzity vytvorili unikátny plochý metamateriál, ktorý sa môže stať základom pre „technológie budúcnosti“.
Podľa vedca Alexeja Bašarina, samotný metamateriál vyzerá ako neveľká mriežka metamolekúl, vyrezaných laserom z kúska ocele.
V prírode takéto materiály neexistujú, no dajú sa vytvoriť umelým spôsobom, tak, ako to urobili ruskí vedci. Podarilo sa im pri tom dosiahnuť, že elektromagnetické pole je vo vnútri materiálu a nevylučuje sa do priestoru.
Takýto unikátny materiál ponúka široké pole využitia. Napríklad, dajú sa z neho robiť neviditeľné predmety. V súčasnosti je to osobitne aktuálne pri konštruovaní vojenskej techniky, v ďalšom prídu na rad i ďalšie odvetvia.
„Objavila sa nám možnosť skrývať rôzne objekty, presnejšie skrývať ich od elektromagnetických polí a konštruovať zariadenia na skrytý prenos údajov“, tvrdí kandidát technických vied Alexej Bašarin a dodal: „Náš metamateriál sa môže stať aj základom pre výrobu veľmi citlivých senzorov – môže „zacítiť“ prítomnosť aj mizivého množstvo tých alebo onakých vecí. Napríklad výbušných – bude sa dať „vidieť“, že nejaký človek sa aj pred týždňom dotkol hexogénu“. Vedci napríklad navrhujú využiť takéto senzory aj na odhalenie antibiotík v potravinách.
V budúcnosti sa s pomocou metamateriálov budú dať vyrábať supervýkonné počítače, v ktorých budú namiesto elektrických signálov fungovať fotónové.
Podľa finobzor.ru, 19. 1. 2017
Ľahký a pevný: najnovší ruský „nanobetón“ prekonal zahraničné analógie
Profesor Andrej Ponomarjov a ašpirant Alexander Rassochin vypracovali nový systém armatúrových konštrukcií zo železobetónu. Petrohradskí vedci vytvorili niekoľko typov stavebných blokov na základe vysokopevných nanokonštruovaných ľahkých betónov, armatúrovaných kosouhlými veľkými kompozitnými mriežkami, ktoré umožnili zvýšiť ich nosnosť o 200 %. Pri tom sa znížila aj hmotnosť samotného materiálu a celej konštrukcie o 80 %.
Základnou prednosťou ruského riešenia je odolnosť voči korózii a agresívnemi prostrediu, vrátane zvýšenej odolnosti voči vysokým mrazom a vôbec voči zmenám počasia. Nasadenie sem nanotechnológií taktiež umožnilo zvýšiť expluatačné zdroje konštrukcií, ktorý sú podľa expertných hodnotení vyššie 2 – 3 krát v porovnaní so súčasnými analógiami.
Vynález sa bude dať využiť na výstavbu rôznych budov, mostov a nadjazdov. Pri klimatických osobitostiach niektorých ruských miest, vynález určite nájde využitie na mnohých miestach Ruska. Vynález je už patentom a v perspektíve sa ráta na jeho ďalšom vývoji aj so zahraničnými partnermi.
Podľa finobzor.ru, 19. 1. 2017
Nesurovinový export Ruska láme rekordy: čo nakupuje cudzina?
Nesurovinový a neenergetický export Ruska sa na konci roku 2016 vyznačil bezprecedentným rastom. Ukazovateľ vo výške 11 mld USD dosiahol historický maximum.
O radostnej novine informuje „Ruské exportné centrum“, odvolávajúc sa na vlastné prepočty. Výsledné údaje za december sú veľmi priaznivé pre ruský nesurovinový export.
Na porovnanie s ukazovateľom za december 2015, v decembri 2016 nesurovinový a neenergetický export vyrástol o 17 %, čo vytvorilo 11 miliárd USD. Experti si osobitne všímajú rast dodávok ruskej strojárenskej produkcie, čiernych a farebných kovov, potravín, drevárskych a papierenských tovarov a niektorých druhov chemického priemyslu.
Za 11 mesiacov sa výrazne zvýšil export obilnín, morských plodov, pneumatík, telefonických aparátov, železničných vagónov, liekov a ďalších tovarov.
Cudzinci dávajú prednosť nákupom produkcie, ktorá začala byť príťažlivejšia i cenou i kvalitou, ako tá, ktorá sa vyrába na Západe. Zdá sa, že Rusko naozaj nie je štát – cisterna, ako si o ňom myslia západní politici odtrhnutí od reálií. Rusko má čo ponúknuť svetu, čo momentálne aj úspešne robí.
Podľa politexpert.net, 18. 1. 2017
Líderka nemeckej opozície Sahra Wagenknechtová navrhuje zameniť v spojenectve NATO za Rusko
Líderka frakcie Ľavicovej strany v parlamente Sahra Wagenknechtová vyhlásila, že podporuje zvoleného prezidenta Donalda Trumpa v hodnotení NATO ako zastaranej organizácie a navrhla zameniť alianciu za iné zoskupenie, ktorého členom sa stane aj Rusko.
„NATO treba rozpustiť a nahradiť ho systémom kolektívnej bezpečnosti, zahrnujúcej aj členstvo Ruska“, prináša jej slová RIA Novosti.
Wagenknechtová sa tiež nazdáva, že Trump „nekompromisne odkrýva chyby a neúspechy“ súčasného vedenia SRN na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou.
Podľa vz.ru, 17. 1. 2017
Trump nazval NATO zastaranou organizáciou
Zvolený prezident USA Donald Trump nazval NATO dôležitou, no zastaranou organizáciou, pretože tá sa nezaoberá problémom terorizmu, píšu noviny Times.
„Už dávno som hovoril, že NATO má problémy. (Problém) číslo jeden – je zastaraná, pretože bola založená pred mnohými-mnohými rokmi. Číslo dva – štáty neplatia to, čo sú povinné platiť. Zastaraná je, pretože sa nestarala o terorizmus“, povedal Trump.
Poznamenal, že bez ohľadu na toto, „NATO je pre neho veľmi dôležité“. „Británia platí. Existuje päť štátov, ktorí platia to, čo musia. Päť. Je to neveľa... z 22 (asi mal na mysli 28 štátov NATO).“, povedal Trump.
V predvolebnej kampani Trump sľuboval prehodnotiť záväzky USA v rámci NATO, ak ostatní členovia bloku nebudú zvyšovať výdaje na obranu do 2 % svojho HDP, o čom bolo rozhodnuté už dávnejšie.
Podľa ria.ru, 16. 1. 2017
V EÚ sa stavajú do radu na plyn zo Severného prúdu-2
V marci toho roku sa bude konať aukcia na európske spoločnosti – nákupcov plynu, ktorý bude dopravovaný plynovodom Severný prúd-2. Na tlačovej konferencii v Kyjeve o tom hovoril riaditeľ inštitútu energetických výskumov Dmitrij Marunič.
„Teraz je posudzovaná otázka výstavby vedľa OPAL-u ešte jednej rúry na 40 miliardovú prepravnú kapacitu k Severnému prúdu-2. Ide o realistické plány. Navyše: 6. marca 2017 sa bude konať aukcia európskych spoločností – nákupcov na vyhlásené objemy plynu. Čiže pôjde už o objednávky na potenciálne objemy plynu z plynovodu Severný prúd-2.
Také sú reálie. Existuje biznis a existujú politické deklarácie. Preto už sami rozhodujte kde je tam pravda, kde je tam vôľa a podiel.“
Podľa finobzor.ru, 13. 1. 2017
Ukrajina padne cez krach dôchodkového systému
Proces rozpadu Ukrajiny je najlepšie vidieť na dôchodkovom systéme, ktorý už má v hrivnách 150 miliardovú dieru. Priemerný dôchodok na Ukrajine je dnes okolo 50 USD a keďže kurz začal opäť klesať, tak reálne padajú aj dôchodky.
V roku 2019 keď bude treba vracať dlhy veriteľom, Ukrajina nevyhnutne vyhlási defolt a tak sa staneme svedkami dôchodkov na úrovni 40, 30 a dokonca aj 20 USD. Toto sa naozaj stane, pretože proces rozpadu musí dôjsť do samého konca a pretože zastaviť ho z princípu nie je možné.
Štát už prakticky 3,5 roka nevalorizuje dôchodky pri cca 70 % inflácii za tieto roky a pri raste cien. Ba čo viac, časti pracujúcich dôchodcov boli dôchodky zrezané, čo je v solidárnom spoločenstve vôbec nonsens.
Originál: http://finobzor.ru/show-29603-ukraina-ruhnet-cherez-krah-pensionnoy-sistemy.html
Podľa finobzor.ru, 13. 1. 2017
Prečo USA neradi oznamujú nasadenie svojich vojsk v Sýrii?
Medzinárodná koalícia na čele s USA sa veľakrát usiluje pôsobiť v Sýrii skryte. Zatajujúc konkrétne typy lietadiel jej umožňuje v prípade chýb a príliš veľa mŕtvych civilistov zbaviť sa zodpovednosti za svoje chyby, oznámil oficiálny predstaviteľ ruského ministerstva obrany genmjr. Igor Konašenkov.
„US Air Force a medzinárodnej koalície sa počas operácie v Sýrii usiluje pôsobiť skryte. Naši americkí kolegovia nemajú radi zverejňovať plány bojového nasadenia lietadiel, len veľmi zriedkavo označia čas nasadenia a rajón nasadenia. Ale nie konkrétne typy lietadiel a ich príslušnosť“, povedal generál.
„Toto im v prípade tragických „chýb“ lietadiel koalície umožňoval zbavovať sa zodpovednosti za smrť civilistov a ničenie civilných objektov“, dodal Konašenkov.
Podľa nvo.ng.ru, 11. 1. 2017
Ukrajinskí činitelia zmenili vo Wikipedii miesto narodenia Iľju Muromca
Ukrajinskí činitelia (údajne z ministerstva obrany Ukrajiny) začali aktívne opravovať internetovú encyklopédiu Wikipedia. Iba za ostatný mesiac upravili okolo pätnásť správ, vrátane miesta narodenia ruského bohatiera Iľju Muromca. Ten sa vraj nenarodil vo Vladimirskej oblasti Ruska, ale Černigovskej oblasti Ukrajiny.
Ukrajinskí činitelia tvrdia, že bohatier sa narodil neďaleko Kyjeva v Morovsku (Morovijsku) pod Černigovom, ktrý sa v starých časoch nazýval Muromskom, píšu ukrajinské Vesti.
Iná rozšírená verzia zase hovorí, že I. Muromec pochádza z dediny Karačarovo, ktorá leží neďaleko Muroma.
Ukrajinské médiá predpokladajú, že takáto oprava môže byť spojená s plánovanou premiérou prvého ukrajinského fantastického filmu o super hrdinoch „Strážna hliadka“ (voľný preklad). Vo filme sa tiež tvrdí, že ruskí bohatieri sa v skutočnosti rodili na Ukrajine.
Podľa vz.ru, 12. 1. 2017
Volodin: Pre Rusko nemá členstvo v takejto PZRE zmysel
Predseda Štátnej Dumy RF Vjačeslav Volodin vyhlásil, že Rusko nevidí zmysel zúčastňovať sa na práci Parlamentného zhromaždenia Rady Európy kým nenastanú zmeny v jej pravidlách.
Predseda spresnil, že pokiaľ nebudú zmenené pravidlá PZRE, ktoré by ochraňovali práva národných delegácií, účasť Ruska na práci Zhromaždenia „nemá zmysel“, uvádza TASS.
Volodin pri tom potvrdil, že ruskí poslanci sú za dialóg, a Moskva, že vedie neustálu prácu a na bilaterálnej úrovni buduje kontakty so všetkými štátmi – členmi PZRE.
Podľa vz.ru, 11. 1. 2017
Američania venovali hlave Tajvanu urážlivý darček
Americký senátor Ted Cruz a guvernér Texasu Greg Abbott venovali hlave administrácii Tajvanu Caj Jing-ven počas návštevy Houstonu darček, ktorý sa v Číne považuje za urážku: hodinky.
Čínsky výraz „darovať hodinky“ súzvučí s výrazom „odprevadiť na poslednú cestu“. Podarovať hodinky symbolizuje zmeranie života človeka, čiže podobný darček sa považuje za urážku, tvrdí RIA Novosti s odvolávkou sa na Foreign Policy.
V spresnení sa uvádza, že na hodinkách je zobrazený erb Texasu.
Podobný prípad sa stal v roku 2015 keď ministerka V. Británie Susanne Cramerová podarovala náramkové hodinky vtedajšiemu primátorovi Tchaj-peja. Britská ministerka sa však okamžite ospravedlnila po tom, ako primátor zažartoval, že hoci nie je poverčivý, no tieto hodinky dá do šrotu.
Podľa vz.ru, 10. 1. 2017
Hlava CIA: Obamovci si zle prerátali následky „arabskej jari“
Riaditeľ CIA John Brennan sa nazdáva, že administrácia odchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu si neprávne prerátala následky „arabskej jari“, uvádza televízia CNN.
„Myslím, že vo Washingtone, vrátane niektorými predstaviteľmi administrácie, boli veľmi nerealistické očakávania, že „arabská jar“ vytlačí autoritárske režimy a že demokracia začne prekvitať, pretože to chcel ľud“, cituje televízia Brennana. Ďalej dodal, že „koncept demokracie nebol v skutočnosti zakorenený v mnohých ľuďoch, kultúrach a štátoch“.
Podľa ria.ru, 10. 1. 2017
Dolár, goodbye: Rusko napriek USA a Číne strhlo zlatý „jackpot“
Výsledky minulého roka ukázali, že RF sa stala hlavným nákupcom zlata. A to napriek predpovediam, že líderstvo v nákupe zlata budú mať USA a Čína.
O tom, kto túto pozíciu bude mať v roku 2017, sa sporilo veľa analytikov. Hovorilo sa, že hlavných nákupcov – Rusko a Čínu – dobehnú USA a, možno, aj Nemecko. Ekonómovia však rozfúkali tento mýtus a povedali, že ovplyvnia to udalosti, prebiehajúce v Amerike na štátnej úrovni, na možnosti štátu stať sa zlatou ríšou a taktiež na úspešnosti pokusov SRN prinavrátiť si do krajiny svoje vlastné zásoby z bánk Londýna, New Yorka a Paríža.
Podľa obnovených predpovedí hlavným nákupcom žltého kovu je Banka Ruska. Analytici vyrátali, že Centrálna banka Ruska nakúpila za minulé obdobie 33 ton zlata. Pri tom vedúce banky iných krajín neposkytli také údaje. Výsledkom toho je, že vedúcu rolu pri naplňovaní svojich zlatých rezerv, opätovne si upevniac pozíciu zlatej superveľmoci, má Rusko.
Originál: http://finobzor.ru/show-29237-dollar-gud-bay-rossiya-sorvala-zolotoy-dzhekpot-vopreki-ssha-i-knr.html
Podľa finobzor.ru, 9. 1. 2017
Мráz priniesol zlú novinu pre Ukrajinu
Ak súčasné anomálne chladná budú pokračovať, alebo ak vzniknú silné mrazy na konci februára, Ukrajina bude musieť buď obmedziť dodávky plynu priemyselným podnikom alebo ho nakupovať od Gazpromu, píšu noviny Kommersant.
„Studená zima komplikuje život Ukrajine, ktorá pristúpila k vykurovacej sezóne s minimom zásob plynu. Dve predchádzajúce sezóny boli mäkké, čo Kyjevu umožnilo preklenúť sa cez ne bez osobitých problémov. Pri súčasných mrazoch je však denný odber z podzemných zásobníkov vyšší ako plánovaných 50 miliónov kubíkov... Napr. 6. 1. 2017 bol odber na úrovni 85 mln. kubíkov (8. 1. ruská tlač písala o odberoch až 100 miliónov kubíkov).“
„Momentálne je v podzemných zásobníkoch Ukrajiny 11,6 mld. kubíkov plynu, čiže zásoby vystačia minimálne do marca. Ak však anomálne mrazy budú pokračovať, alebo ak silné mrazy vzniknú aj koncom februára – začiatkom marca (kedy podzemné zásobníky budú v podstate vyčerpané), potom Ukrajina bude musieť alebo obmedziť dodávku plynu podnikom alebo nakúpiť plyn od Gazpromu. Pre Kyjev by bolo hospodárnejšie nakúpiť plyn v prvom štvrťroku, pretože v ďalšom bude podľa cien Gazpromu s Európou i chabmi v Európe zrejme drahší.
V súvislosti s tým obnovenie rusko-ukrajinských rozhovorov o plyne na začiatok marca 2017 vyzerá ako dostatočne pravdepodobné“, hovoria na záver Kommersant.
Podľa finobzor.ru, 9. 1. 2017
So svojím životom je spokojných 72 % Rusov
Najnovší prieskum verejnej mienky v Rusku ukázal, že situáciu v osobnom živote kladne hodnotí 72 % respondentov a situáciu v štáte vyše polovica respondentov opýtaných.
„Nejednoduchý rok 2016 sa skončil pre mnohých Rusov optimisticky, čo v mnohom spôsobili optimistické tendencie, osobitne v politickej sfére“, vedúci všeruských výskumov Stepan Ľvov.
„Politický faktor ku koncu roka prevýšil negatívny vplyv materiálneho faktora“, poznamenal Ľvov.
Podľa vz.ru, 9. 1. 2017
Pre slovenských rusofóbov: Trump vyhlásil, že len hlupáci sú proti dobrým vzťahom s Ruskom
Zvolený prezident USA Donald Trump má za to, že o zostrovanie vzťahov s Ruskom sa usilujú len „hlúpi ľudia“.
„Dobré vzťahy s Ruskom sú správnou vecou, len hlupáci sa nazdávajú, že dobé sú zlé vzťahy“, napísal dnes v Twitteri.
Podľa ria.ru, 7. 1. 2017
Trump: vždy som vedel, že Putin je veľmi múdry, urobil výborný ťah
„Výborný ťah“, - vyhlásil zvolený prezident USA Donald Trump na Twitter 30. decembra, keď komentoval Putinovo rozhodnutie nevysielať amerických diplomatov z Ruska.
„Výborný ťah. Vždy som vedel, že je veľmi múdry“, píše Trump.
Pripomeňme si, že Rusko neodpovedalo symetricky na vyslanie 35 ruských diplomatov z USA. Namiesto odvetných sankcií voči diplomatickému zboru USA prezident V. Putin pozval deti amerických diplomatov k novoročnej jedličke do Kremľa.
Poznámka redakcie srspol.
Iné média tento krok okomentovali ako dokonalé poníženie Baracka Obamu.
Podľa rossaprimavera.ru, 31. 12. 2016
Ruský priemysel vyšiel z krízy
Najpresvedčivejším dôkazom, že kríza v hospodárstve je prekonaná, je dynamika priemyslu – v Rusko väčšina jeho odvetví prešla k obnoviteľnému rastu.
Posledné makroekonomické ukazovatele opodstatňujú tvrdiť, že vo väčšine odvetví priemyslu sa už vystúpenie z krízy udialo. Ktoré segmenty ruského hospodárstva už preukázali rast? Potravinársky priemysel (plus 2,1 %), textilný a odevný priemysel (plus 5 %), kožiarstvo a obuv (plus 6,1 %), spracovanie dreva (plus 2,4 %), chemický priemysel (plus 4,5 %), výroba gúm a plastických látok (plus 5,9 %). No a najhlavnejšou novinkou v tomto odvetvovom rade je evidentný prírastok strojárstva, ktoré na začiatku krízy najviac utrpelo. Za január až november 2016 (v porovnaní rovnakého obdobia roku 2015) zaznamenalo prírastok 3,3 %.
Prvým mesiacom roku 2016 kedy bol zaznamenaný presvedčivý rast, bol november. Hospodárstvo preukázalo rast 2,7 %. Pri tom však treba vidieť aj dva konjunktúrne faktory. Jeden novembrový pracovný deň navyše a rekordne chladné počasie, ktoré si vynútilo rast produkcie elektriny a tepla. Tieto okolnosti zabezpečili prírastok 1,1 % rastu priemyslu..
Viac originál: http://www.vz.ru/economy/2017/1/6/852039.html
Podľa vz.ru, 6. 1. 2017
Odeský spisovateľ: hanbím sa za svoj štát (video)
Ukrajina sa dnes zmenila na besnú fľandru a mnohí jej občania na morálnych netvorov, tancujúcich na kostiach, tvrdí odeský spisovateľ, aktivista hnutia „Kulikovo pole“, domobranec DĽR Igor Nemodruk.
„Ako sa to stalo, že tieto svine, títo paviáni si prisvojili právo hovoriť v mene celého národa? Oni pošpinili svojimi mrzkosťami prekrásnu ukrajinskú kultúru...
Záporožskí kozáci sa obracajú v hroboch, keď pozerajú ako si potomkovia ich nepriateľov preberajú ich pačesy, čupriny a prisvojujú si hodnosti záporožcov. Ale veď záporožci, ak by povstali z hrobov, všetky tieto zmije by nasekali ako kapustu: všetkých tých pravosekov (členov Pravého sektoru), azovcov, ajdarovcov (názvy ukr.. práporov bojujúcich proti vlastným) a Ľaška a stúpencov LGBT nastokli na kôl za ich sodomské hriechy“.
V ďalšom Nemodruk hovorí, že sa hanbí aj za takých občanov Ukrajiny, ktorí ostali normálnymi, pretože mlčky znášajú to, čo sa deje s ich krajinou.
„Môže byť normálnym občan, ktorý sa nezúčastňuje na znásilňovaní svojej matky, no dovoľuje to robiť iným? Nie, nemôže! Normálny občan musí bojovať s násilníkmi. Tieto netvory sa nesmú cítiť pokojne na tejto zemi. Ukrajinci, prebuďte sa z tmy! Dokedy to budeme trpieť? Poďme spoločne bojovať za to, aby sme sa nemuseli hanbiť za Ukrajinu!“, zvolal Odesan v relácii „Päťminútovka“ na MIA Novorossija.
Video je súčasťou článku: http://www.evrazia.org/news/47151
Podľa evrazia.org, 5. 1. 2017
Experti nazvali novú možnú príčinu potopenia sa Titaniku
Plášť Titaniku, ktorý sa potopil v roku 1912, nevydržal zrážku s ľadovcom kvôli požiaru, ktorý na lodi vzbĺkol tri týždne do vyplávania, píše The Independent s odvolávkou sa na expertov.
Nové fakty, získané novinárom Sananom Molonym počas tridsaťročného vyšetrovania, hovoria o tom, že tri týždne do vyplávania vzbĺkol na palube Titaniku požiar – prezrádzajú to aj fotografie lode v lodenici v Belfaste, na ktorých sú vidieť temné stopy na trupe. Experti poznamenali, že oni dosvedčujú o ohni v palivovom zásobníku, uvádza TASS.
Plášť lode sa kvôli požiaru rozohrial do 1000 °C, čo ho urobilo natoľko zraniteľným, že trup neustál zrážku s ľadovcom. Independent tiež poznamenáva, že velenie lode nedovolilo informovať cestujúcich o požiari.
Titanik sa potopil v noci na 15. 4. 1912 a zahynulo pri tom 1500 – 1600 ľudí. Vyše 700 sa ich podarilo zachrániť.
Úlomky lode ležia v hĺbke 3,7 km. Prvé sa našli v roku 1985.
Podľa vz.ru, 4. 1. 2017
Do Kosova vraj prišlo do 400 bojovníkov IŠ na čele s bývalým vojakom NATO
Albánec Lavridrim Muhaxhseri, ktorý je jedným z pohlavárov teroristického zoskupenia „Islamský štát“ priviedol do Kosova do 400 bojovníkov, oznámil zdroj z talianskej rozviedky.
Muhaxheri utiekol zo Sýrie po porážke Islamského štátu. Do Európy sa dostali ako utečenci uvádza TASS s odvolávkou sa na Espresso. Do Sýrie prišiel v roku 2012 pod pseudonymom Abu Abdula al-Kosova. Známy bol tiež ako veliteľ ďalších kosovských bojovníkov a verbovčík medzi Albáncami.
Polícia Kosova však vyhlasuje, že Muhaxheri je ešte v Sýrii.
Podľa vz.ru, 3. 1. 2017
Marine Le Pen nazvala zjednotenie Krymu s Ruskom za zákonné
Poznamenala, že nevidí žiadne dôvody, aby uskutočnené referendum spochybnila.
Líderka „Národného frontu“ takýto názor vyslovila počas diskusii s novinármi, čo zaznamenala televízia BFM TV. „Referendum sa konalo, obyvatelia Krymu vyjadrili želanie pripojiť sa k Rusku. Nevidím žiadny dôvod na spochybnenie tohto referenda“ (marec 2014), povedala.
Podľa kp.ru, 3. 1. 2017
Ruský preparát na rakovinu s „fantastickými výsledkami“
Ministerka zdravotníctva Veronika Skvorcova pre televíziu Rossija 24 vyhlásila, že jej krajina testuje nový preparát na rakovinu, ktorý „preukázal fantastické výsledky pri odstraňovaní metastázujúcich melanómov“.
Povedala, že v súčasnosti prebieha druhá fáza klinických skúšok preparátu, ktorý už preukázal svoju efektivitu v boji s niektorými druhmi zhubných nádorov a ich metastázami. Ministerka tiež poznamenala, že v Rusku sa „naučili vyrábať cielené preparáty na blokovanie rozvoja toho či iného nádoru“.
V Rusku je rakovinou zasiahnutých okolo tri milióny ľudí. Podľa ministerstva zdravotníctva RF v uplynulých 10 rokoch počet ochorení rakovinou narástol o 18 %. Každoročne sa zhubné nádory objavia u 500 tisíc Rusov.
Podľa ria.ru, 28. 12. 2016
Juščenko nazval Dostojevského a Čajkovského predstaviteľmi „ukrajinskej civilizácie“
Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Juščenko pri stretnutí so študentmi Kyjevskej univerzity kultúry vyhlásil, že ruský maliar Iľja Repin, skladateľ Pjotr Čajkovskij a spisovateľ Fjodor Dostojevskij sú významnými predstaviteľmi „ukrajinskej národnej kultúry“.
Juščenko pri tom k „unikátnej ukrajinskej civilizácii“ priradil aj Tripoľskú archeologickú kultúru, patriacu do 5. Tisícročia pred naším letopočtom. Do „národného Louvra“ treba rozmiestniť obrazy Repina, uvádza RIA Novosti.
„Je dôležité mať svoj národný Louvre a povedať, že Repin – repa – je ukrajinským umelcom a Čajkovskij – čajka – je ukrajinským skladateľom, že Dostojevskij je ukrajinským spisovateľom. No a do tohto radu je možné zaradiť ešte tisíce priezvisk“, tvrdí Juščenko.
Za časť ukrajinskej kultúry nazval aj „rosijsku movu“ (ruskú reč), ktorá mimo nej vraj „nemá žiadnu hodnotu“.
Predtým obdobné vyhlásenia zneli aj od iných ukrajinských činiteľov kultúry. Zaslúžilý činiteľ umenia Ukrajiny Igor Kuryliv vyhlasoval, že základom kvartetov Beethovena sú ukrajinské ľudové melódie a doktor historických vied Viktor Belyj tvrdil, že Ukrajina „od druhého tisícročia pred naším letopočtom po súčasnosť“ bola obilnicou celého sveta, „vrátane Egypta“.
V auguste 2015 kyjevský historik profesor Stanislav Kuľčickij vyhlásil pre noviny Vzgljad, že Rusi „ukradli Ukrajine názov“. „Ide o to, že nám ukradli náš názov. To my sme Rusi. Alebo ešte Rusíni. „Rusko“ pochádza od slova „Rus“, čo je pochopiteľné“, vyhlasoval vtedy.
V júli 2016 akademik Petro Toločko novinám Vzgljad povedal, že nikto „ruský názov nekradol“. „My sami sme sa ho vzdali“, poznamenal a dodal, že „Rus je naším spoločným, a že v tých časoch neexistovalo ani Rusko, ani Ukrajina a ani Bielorusko“.
Zaujímavé je, že v septembri odstránili z programu doplnkového čítania Dostojevského dielo „Chlapec u Krista pri jedličke“ (voľný preklad srspol.), lebo sa to nezhodovalo s ukrajinocentristickým uhlom pohľadu.
Podľa vz.ru, 27. 12. 2016
Moskovský súd rozhodol – na Ukrajine bol štátny prevrat!
Dorogomilovský súd Moskvy sa stotožnil s podaním poslanca Verchovnoj rady Ukrajiny Vladimírom Olejnikom a priznal udalosti na Ukrajine v roku 2014 za štátny prevrat.
„Štáb majdanu pôsobil vo veľvyslanectve USA“, povedal Olejnik, ktorý vymenoval rad príznakov, že išlo o štátny prevrat: obsadenie štátnych budov; nezákonné zmeny zákonov, ktoré zaviedli protestujúci; odstránenie od moci bývalých predstaviteľov štátu a ďalšie.
Sudkyňa počas pojednávania vypočula bývalých vysokopostavených činiteľov Ukrajiny, ktorí riadili administráciu prezidenta, generálnu prokuratúru, ministerstvo vnútra a Radu bezpečnosti Ukrajiny. Všetci svedkovia vyhlásili, že udalosti, ktoré sa udiali v Kyjeve hodnotia ako protiústavný a protištátny prevrat.
Podľa nich sa Európska únia vyhrážala zmenou moci na Ukrajine v prípade, že dôjde k odmietnutiu podpisu asociačnej dohody Ukrajiny s EÚ. Bývalý predseda Bezpečnostnej rady Ukrajiny Alexander Jakemenko vyhlásil, že na majdane všetko riadili oficiálni funkcionári USA.
Svedkovia vypovedali, že na majdane pôsobili inštruktori z Gruzínska, Pobaltska a Poľska. Konkrétne bývalý šéf administrácie prezidenta Ukrajiny Andrej Kľujev vyhlásil, že „snajperi na majdane boli organizovaní osobitnými predstaviteľmi z Gruzínska, boli aj snajperi z Pobaltska, tých so zbraňami sme lovili“.
Súd vypočul aj (doposiaľ jediného legitímneho – pozn. srspol.) prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviča.
Podľa ria.ru, 27. 12. 2016
„Iľjušinský zázrak je na roztrhanie“: Rusko pripravuje Il-76 na rozsiahlu modernizáciu
Podľa zástupcu generálneho riaditeľa spoločnosti „Il“ Jurija Judina, v súčasnosti podľa objednávok štyroch štátov ruská spoločnosť S. V. Iľjušina modernizuje a opravuje dopravné lietadlá Il-76. Dodal, že tieto štáty pochádzajú z Afriky a Ázie.
Judin ďalej informoval, že okrem opravených lietadiel bude týmto zákazníkom dodaných 10 nových lietadiel, vrátane Il-38. Spoločnosť Iľjušin dodá nové stroje aj Ministerstvu obrany RF.
Veľa práce pre ruský koncern vyplýva aj zo značného rozsahu servisných a modernizačných prác na lietadlách, ktoré boli predané zákazníkom ešte v časoch ZSSR. Rusko týmto svojim zákazníkom navrhuje modernizáciu do úrovne Il-76MDM.
Podľa finobzor.ru, 22. 12. 2016
Zruší Trump 70 % Obamových výnosov?
Zvolený prezident USA Donald Trump má v úmysle zrušiť okolo 70 percent výnosov Baracka Obamu, oznámil v televízii Fox súputník republikána a bývalý predseda Kongresu USA Newt Gingrich.
„Okolo 60 alebo 70 % výnosov (Obamu), takmer všetky budú Trumpom anulované“, vyhlásil politik a spresnil, e podobné opatrenia si vyžiadajú „neveľké právne formulácie, schopných právnikov, ktorí to urobia“. Gingrich pri tom nazval posledné konania Obamu „zúfalým šialenstvom“ (ktoré aj slovenský mainstream usilovne podporuje – pon. srspol.), porovnajúc ho s „nafukovacou bábikou, z ktorej vypustili vzduch a ktorá sa preto stále scvrkáva“.
Bývalý predseda Kongresu je presvedčený, že novému prezidentovi sa podarí zrušiť dokonca aj tie rozhodnutia, ktoré by z objektívnych dôvodov nemali byť prehodnotené. Trump počas volebnej kampane neraz sľuboval prehodnotenie mnohých Obamových rozhodnutí, konkrétne „zrušiť a nahradiť“ reformu zdravotníctva, obmedzenia na ťažbu uhľovodíkových palív a ďalších.
Podľa ria.ru, 26. 12. 2016
Henry Kissinger: Rusko kvôli rozpadu ZSSR stratilo 300 rokov svojich dejín
Bývalý štátny tajomník USA a jeden z najváženejších politikov Západu Henry Kissinger v rozhovore pre CBS News nečakane konštatoval: Rusko v dôsledku rozpadu ZSSR stratilo minimálne 300 rokov svojich dejín.
Ruský prezident V. Putin, tak ako mnohí iní v Rusku, vraj neustále cíti spojivo s dejinami svojho štátu. Pochopiť to, znamená čítať Dostojevského a nie Mein Kampf.
«Vladimír Putin mi pripomína hrdinu z románov Fjodora Dostojevského, ktorý cíti silné vnútorné spojenie s celými dejinami Ruska. Aspoň ja to tak vnímam. Putinovi je pri presadzovaní národných ruských záujmov, tak, ako ich on chápe, určite vlastná chladná kalkulácia. Pravdepodobne spravodlivo predpokladá, že vo svete sa neustále prejavujú niektoré veľmi charakteristické tendencie a osobitosti. Preto je otázka ruského povedomia pre neho hlavná. Otázka „Čo je to Rusko?“ má kľúčové postavenie vo vedomí prezidenta a mnohých Rusov. S takýmto problémom sme sa nikdy nestretali“, povedal Henry Kissinger.
Čo ešte povedal Henry Kissinger o Rusku:
„Vladimír Putin vie, že Rusko je teraz slabšie, ako predtým. Lenže je prezidentom štátu, ktorý sa zosobňoval s imperiálnou mocnosťou. Po rozpade ZSSR veľmoc stratila približne 300 rokov svojich dejín. Rusko dnes naráža na neustále hrozby na každom úseku hraníc. Od demografickej nočnej mory na hraniciach s Čínou po ideologickú nočnú moru v podobe radikálneho islamu na celej dĺžke svojich južných hraníc. Historická výzva Moskvu čaká aj v osobe Západu – USA a Európy. Rusko hľadá uznanie ako rovnoprávny partner a nie ako prosebník v systéme hodnôt, ktorý vyprojektovala elita Ameriky a západnej Európy.“
Predstavu, že Rusko bude rovnako povoľné, ako mnohé iné štáty, vyvracajú dejiny. Štát vybudovali slobodomyseľné ruské kniežatá a cári, ktorí často vyhlasovali a uskutočňovali nemožné: „Na tomto blate bude vybudované mesto Odesa alebo Petrohrad. A mestá sa stavali bez ohľadu na čokoľvek“.
Rusko prežilo stáročia pod Mongolmi, no vydržalo. Švédsky kráľ Karol XII, príduc do Ruska, si myslel, že ho privítajú ako osloboditeľa. Na prekvapenie však zistil, že ruskí roľníci pálili svoju úrodu, aby interventov zbavili potravín. Sami budú radšej hladovať, ako by mali pripustiť pokorenie a obsadenie svojho štátu. Karol prešiel po celej Európe, no nikde sa s niečím takým nestretol, uvádza newsli.ru. Kvôli tomu, aby prežili, museli sa jeho vojská zvrtnúť na juh, na Ukrajinu. No tam boli čoskoro rozbité.
Nie veľa štátov viedlo vo svojich dejinách viac vojen ako Rusko, ktoré neustále bojovalo za zachovanie svojho štatútu a svojej bezpečnosti. V najkritickejších momentov svetových dejín práve Rusko zachovávalo rovnováhu vo svete, likvidujúc tie sily, ktoré sa ju snažili narušiť. Zachránilo Európu pred Mongolmi a Švédmi, pred Napoleonom a aj pred Hitlerom. Dnes má kľúčový význam v boji s radikálnym islamom.
Hovorím o tom preto, aby som zvýraznil: Rusko nie je možné priviesť k medzinárodnému systému cestou zmeny jeho hodnôt a rýchleho preformátovania. Ide o unikátne a veľmi zložité spoločenstvo. Otázky sa s ním musia riešiť s vylúčením silových variantov a tak, aby si zachovalo svoju historickú dôstojnosť“.
Podľa newsli.ru, 21. 12. 2016 podľa materiálov The Atlantic a CBS news.
Ruské testy protidružicovej rakety
Rusko 16. decembra už tretíkrát z piatich pokusov úspešne otestovalo novú protidružicovú raketu „Nudoľ“, ktorá vraj bude spôsobila likvidovať navigačné družice USA, tvrdia americké médiá s odvolávkou sa na zdroje z Pentagonu.
Ďalšie informácie o skúškach nie sú známe, The Washington Free Beacon len uvádza, že Američania túto skúšku pozorovali, no nekomentujú ju.
Bývalí pracovníci Pentagonu však vyhlasujú, že raketa Nudoľ môže USA spôsobiť „úplnú stratu signálu GPS“ a taktiež znížiť, resp. úplne zlikvidovať akúkoľvek „efektivitu krídlatých rakiet ďalekého dosahu a zhoršiť fungovanie amerických vysokopresných zbraní“. .
V Pentagone tvrdia, že US Army je veľmi závislá na družiciach, Rusko a Čína vraj preto na túto slabinu reagujú skúškami protidružicových zbraní.
Rusi na tieto správy reagujú, že Nudoľ nie je protidružicovou zbraňou, ale systémom protiraketovej obrany A-235 „Nudoľ“. Ide o techniku, ktorá pravdepodobne nahradí existujúci systém A-135, ktorý je rozmiestnený okolo Moskvy. Z pohľadu sily dokáže odraziť aj obmedzený atómový úder na Moskvu.
USA už podľa otvorených zdrojov protidružicové zbrane majú. Vraj to dokážu rakety SM-3, ktoré sú nasadené v Európe. V roku 2003 raketa SM-3 zostrelila cieľ vo výške 137 km, po piatich rokoch zničila poškodenú prieskumnú družicu USA-193 vo výške 247 km, pohybujúcu sa rýchlosťou 7,58 km/sec.
USA majú ešte jeden tajný projekt – prístroj X-37B (orbitálne kozmické laboratórium, alebo orbitálne lietadlo), ktorý môže byť vybavený prieskumným zariadením alebo atómovou výzbrojou.
Podľa vz.ru, 21. 12. 2016
Technologický prielom Ruska: Ako Rostech nenápadne „zachváti“ západný trh?
Vedenie Rostechu schválilo stratégiu rozvoja elektronického klastera spoločnosti do roku 2025. Informácia o tom sa nachádza na oficiálnej stránke spoločnosti.
Novú koncepciu rozpracoval a predstavil riaditeľ elektronického klastera Sergej Kulikov. Základným cieľom je zvýšenie zisku holdingu až do roku 2025, pri raste najmenej 22,4 % ročne. Tieto ukazovatele zvyšujú plánovaný zisk o 17 % (návrh dozornej rady z decembra 2015). Dnes sa hight holdingy a štátne podniky chystajú postupne prevziať iniciatívu od svojich západných konkurentov.
„Stratégia je postavená na kardinálnom zvýšení podielu zisku z občianskej produkcie, ktorá musí v roku 2025 dosiahnuť vyše 60 %“, zdôraznil Kulikov. Podľa jeho predpovedí, zisk bude rásť v priemere o 45 % a k roku 2025 dosiahne vyše 1,5 bilióna rubľov.
Podľa Kulikovovej stratégie podstatný prírastok zisku môžu zabezpečiť vysokotechnologické trhy občianskej produkcie, ktoré sa odteraz stávajú prioritou Elektronického klasteru Rostecha.
Rostech ide pri tom dávať prednosť novým produktom, nakupovať úspešné spoločnosti na prioritných smeroch vývoja a taktiež realizovať komplexné projekty, tzv. ekosystémy, práca nad ktorými bude prebiehať vďaka spoločnému úsiliu niekoľkých holdingov a organizácií klastera.
Objem očakávaných investícií sa odhaduje na 1 bilión rubľov. Pri čom sa zdôrazňuje, že využívanie prostriedkov štátneho rozpočtu nepresiahne 7 %.
Celkovo klaster plánuje vytvoriť päť komplexných projektov v týchto odvetviach: priemyselný internet, ochrana systémov databáz údajov, automatické systémy riadenia robototechniky, múdre mesto a telemedicína.
Očakáva sa, že tieto projekty v roku 2025 vyprodukujú zisk vyše 350 miliárd rubľov.
Sergej Kulikov dúfa, že k roku 2025 dovedie svoj klaster medzi svetových Top-25.
x x x
Úspechy korporácie sú na trhu inovovaných produktov viditeľné už dnes. Napríklad, v tomto roku inovačný holding „Švabe“, ktorý spája 64 podnikov optiko-elektronického odvetvia Ruska, dokázal dohodnúť vzájomne výhodnú spoluprácu vo Švajčiarsku. Výsledkom tohto obchodu sú exportné dodávky optických prístrojov na lov a športovú streľbu. Momentálne holding konštruktérov a producentov vysokotechnologickej optickej produkcie má tesnú spoluprácu s firmami z Talianska, Kanady, Poľska, Fínska a Francúzska.
Okrem „Švabe“, aktívne sa rozvíja aj závode Sergo (spoločnosť POZIS), ktorý v máji získal európsky certifikát kvality. Odteraz sa všetky medicínske výrobky POZIS vybavujú značkou „CE“, čo spoločnosti umožnilo vstúpiť na vysokotechnologický trh EÚ.
Bez produkcie Rostechu sa nezaobídu ani USA. Pred nedávnom štátny department robil v zozname sankcií proti Rusku zmenu, aby mohol nakúpiť od Rosoboronexportu výrobok pod názvom blok senzorov OSDCAM4060, ktorý sa používa na vzdušné pozorovanie a na aerofoto snímky.
Podľa finobzor.ru, 19. 12. 2016