Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

ZO ZAHRANIČIA – Vladimír Mikunda

Zo zahraničia 4/2016

 

 

Rusi našli spôsob ako obísť západné sankcie cez obligácie

V sobotu 27. februára mali Die Welt článok, v ktorom sa hovorí o plánoch Moskvy obísť sankcie EÚ i USA s pritiahnutím veľkých objemov kapitálu do Ruska.

Vie sa, že sankcie Západu sa týkajú len nejakého radu ruských organizácií, Samotného Ruska, ako štátu, sa žiadne obmedzenia netýkajú. Vychádzajúc z toho v Moskve plánujú vydať balík obligácií v nominálnej hodnote 3 mld. USD a pritiahnuť rad amerických, európskych a čínskych bánk na aukcie týchto obligácií. Výplata týchto obligácii je 10 rokov.

Banky budú zrejme súhlasiť s uskutočnením aukcií, nakoľko je to dostatočne výhodné a sankciami nezakázané. Ruské úrady teda majú právo na zisk z ich predaja. 

Vladimír Putin chce v tomto prípade za krátky čas priláka značný objem americkej meny, ktorú rozdelí medzi spoločnosti, na ktoré sa vzťahujú sankcie.

Novinári zdôrazňujú, že tento plán môže krachnúť. Avšak v prípade úspechu ako mydlová bublina prasknú všetky pokusy ekonomického vplyvu Západu na RF. USA a EÚ zažijú politické fiasko, uzatvára Die Welt.

Podľa finobzor.ru, 27. 2. 2016

 

Experti NATO: Aliancia nie je pripravená na vojnu s Ruskom

Experti na obranu a bezpečnosť pripravili pre NATO správu a to ju schválilo, že bojaschopnosť Severoatlantickej aliancie v prípade hrozby Ruska vo východnej Európe je nedostatočná.

Agentúra Interfax s odvolávkou sa na britské noviny The Financial Times uvádza, že špecialisti tvrdia, že aliancia nedosiahla úspech v plánoch upevnenia obrany vlastných pozícií, ktoré vznikli v roku 2013. NATO má vraj problémy kvôli „chronickému nedofinancovaniu“ a „kritických nedostatkov“ ozbrojených síl. Správa vraj hovorí, že napr. v Nemecku je len 10 z 31 helikoptér Tiger schopných nasadenia a že to isté sa týka aj 280 zo 406 BVP Marder.

Správa sa tiež dotkla problematiky účasti jednotlivých štátov v natovských plánoch na posilnenie svojich pozícií. Jeden z expertov mal vyhlásiť, že „rozmiestnenie brigády vo V. Británii, nebodaj dokonca divízie v patričnej bojovej pohotovosti je veľmi vážnym problémom“.

Deň predtým, vrchný veliteľ NATO v Európe americký generál Philipp Breedlove vyhlásil, že ak bude treba, že NATO dokáže „bojovať a zvíťaziť“ nad Ruskom v Európe. Predseda zboru náčelníkov štábov OS USA Joseph Dunford však zdôraznil, že „ak sa Rusko zrazí s NATO, tak sa zrazí s celou silou aliancie, so všetkými jeho 28 členskými štátmi“.  

 

Čo na to Rusko?

Jeho reakcia prišla na druhý deň a okamžite vniesla jasno do celej záležitosti.

Oficiálny predstaviteľ ruského ministerstva obrany gen. Igor Konašenkov sa najskôr všeobecne vyjadril, že podľa sily rusofóbskej hystérie by sa obdobný prípad asi ťažko hľadal. V Rusku, že činnosť Breedloveho už dávnejšie posudzujú „v kontexte lekár – pacient“, nakoľko tieto jeho slová v americkom Kongrese vraj značne prekvapili i mnohých v Európe.

Konašenkov ďalej upozornil na fakt, že predtým, ako predseda výboru pre záležitosti ozbrojených síl Kongresu USA dal Breedlovemu slovo tak si všimol, že „v súlade s harmonogramom budete na tejto funkcii vystriedaný a po 40-tich rokoch služby sa budete zaoberať inými záležitosťami“.

Čiže Breedloveho slová boli už len jeho labuťou piesňou.

 Podľa evrazia.org, lenta.ru a ria.ru, 26. a 27. 2. 2016

 

Maria Zacharova reaguje na americké odporúčanie Rusom aby si „zavreli hubu“

Oficiálna predstaviteľka MZV RF Maria Zacharova zareagovala na vyhlásenie oficiálneho predstaviteľa štátneho departmentu USA Marka Tonera, ktorý pár hodín pred dosiahnutím dohody o Sýrii vyhlásil: „Neviem, ako to lepšie vyjadriť: alebo robte čo treba, alebo zavrite hubu“.

„Hubu zatvorte vy, Mark, svojím kolegom rozkazujte, ak je takýto idiotský štýl komunikácie rozšírený medzi americkými diplomatmi“, reagovala na svojej stránke na facebook.

Podľa jej slov na pôde ruského ministerstva obrany sa konal brífing o začiatku prímeria v Sýrii, na ktorom sa ruská strana ku všetkému vyjadrila „jasne, pochopiteľne a dostupne“.

„Takže, Mark, kým ruská strana nezavrela hubu, máte šancu dozvedieť sa, čo sa to v Sýrii vlastne deje“, razantne sa vyjadrila výrazná dáma ruskej diplomacie.

Podľa pravda.ru, 27. 2. 2016

 

Za toto Krym svojmu Rusku ešte viac tlieska

Ruská rada federácií predlžuje lehotu na bezplatnú privatizáciu bytov do 1. marca 2017. Senátori sa nazdávajú, že toto rozhodnutie osobitne privíta Krymský federálny okruh.

Aktuálny privatizačný program rátal s termínom do 1. 3. 2016.

Rada federácií je presvedčená, že tento dnes prijatý zákon pomôže realizovať ústavné práva občanov na byt a zabezpečí rovné podmienky pre tých, ktorí získajú byt po 1. marci 2016.

Podľa kp.ru, 26. 2. 2016

 

Politika USA nezadržiava len Rusko, ale aj Európu

Politika USA je zameraná na zdržiavanie nielen Ruska, ale aj  Európy, tvrdí oficiálny zástupcu Ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharová. „Činnosť Washingtonu – to je uskutočňovanie politiky zdržovania, ale v tomto prípade ide nielen o zdržovanie Ruska, ale je to zdržovanie aj Európy,“ - povedala Maria Zacharová v interview pre denník „Argumenty a fakty“.

“Umožňovať úzke vzťahy medzi Európou a Ruskom by znamenalo posilnenie oboch strán.  A bol to práve Washington, ktorý donútil EÚ uvaliť sankcie, čo uznáva aj americký viceprezident Joseph Biden, aj minister zahraničia John Kerry. Európska únia nemala v úmysle takto konať, no urobila to pod nátlakom. Akým nátlakom? Aké argumenty použili USA? Veľmi vhodná otázka pre budúcnosť. A jedného dňa to zistíme,”- poznamenala M.Zacharova.

Stály predstaviteľ Ruska v Rade Európy Ivan Soltanovskij pokladá, že PZRE prehráva pre krízu vo vzťahu s ruskou stranou. “Situácia, kedy sa v PZRE bez účasti Ruska diskutujú aktuálne otázky medzinárodnej agendy, vrátane situácie na Ukrajine, terorizmu a tak ďalej, je absurdná,” – poznamenal I. Soltanovskij. „Lenže porazeným tu nie je ruský parlament, ale práve Zhromaždenie, pretože škandály, ktoré ho stále častejšie sprevádzajú, margírujú jeho činnosť a, samozrejme, znižujú jeho úlohu ako dôležitej súčasti Rady Európy”, - povedal.

Podľa ria.ru

 

Hlava DĽR: Ukrajine hrozia desiatky „majdanov“

V neďalekej budúcnosti vybuchnú po celom území Ukrajiny desiatky revolúcií, podobných kyjevskému „majdanu“ 2014, uviedol hlava Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko.

„Národ Ukrajiny len začína chápať, čo sa udialo. Ak to bude takto i ďalej pokračovať, tak krajinu čaká ešte jeden ´majdan´, a ešte jeden a desiatky ďalších ´majdanov´ v každom oblastnom centre.

Podľa regnum.ru, 25. 2. 2016

 

Rusi uvažujú o robotizovanej atómovej ponorke

Ruské vojenské námorníctvo študuje možnosť dozbrojiť sa o robotizované ponorky, uvádza lenta.ru s odvolávkou sa na zdroje v obrannom priemysle.

„Máme dvadsaťročné skúsenosti s využívaním ponoriek projektu 705 (705K) „Lýra“ v rokoch 1970 – 1990. Išlo o mimoriadne sľubný projekt, jeho nedostatkom však bola až príliš veľká koncentrácia nových technických riešení“, hovorí zdroj.

Nemenovaný špecialista tiež poznamenal, že sovietske ponorky triedy 705 neboli príliš úspešné kvôli komplikáciám so zložitou technickou výbavou. Bez ohľadu na zníženie počtu obsluhy do 32 ľudí (zo štandardných 70 u analogických ponoriek), bez ohľadu neexistencie havárií s obeťami, spoľahlivosť výbavy týchto ponoriek bola nedostatočná.

Trieda 705 bola vraj úplne revolučnou ponorkou – postavený tam bol aj novátorský reaktor s kvapalinovo-kovovým šírením tepla, s vysokoautomatizovanou výbavou, plášť ponorky bol z titánových zliatin. Dnes už takú ponorku netreba stavať, racionálnejšie je vydať sa cestou konštrukcie ponoriek-robotov z obyčajných ponoriek obdobného výtlaku.

„Posádka takejto ponorky môže byť znížná do 50 – 55 a neskôr až do 30 – 40 ľudí“, poznamenal ruský odborník.

Podľa ria.ru, 24. 2. 2016

 

NI: nový čínsky radar zbavuje stíhače neviditeľnosti

Nový čínsky radar na sporných Spratlyových ostrovoch dokáže sledovať stíhače USA s technológiou „stealth“, uvádza The National Interest.

„Čína, zrejme, buduje na jednom z umelých ostrovov nový vysokofrekvenčný radar, ktorý umožní Pekingu sledovať dokonca aj najneviditeľnejšie americké vojenské lietadlá, vrátane F-22 Raptor a F-35 a dokonca aj B-2 Spirit“, uvádza americký list.

Podľa ria.ru, 23. 2. 2016

 

Robert Kennedy: IŠ je výsledkom boja USA o katarský plyn

Rozhodujúci význam kampane USA za zvrhnutie sýrskeho prezidenta Bašara Asada bolo jeho odmietnutie výstavby plynovodu z Kataru do Európy, píše synovec bývalého prezidenta USA, právnik a publicista Robert Kennedy mladší v článku časopisu Politico.

„Naša vojna proti Asadovi sa nezačala z mierumilovných občianskych protestov „arabskej jari“ v roku 2011. Začala sa už v roku 2000 keď Katar navrhol postaviť plynovod v cene 10 mld. USD cez Saudskú Arábiu, Jordánsko, Sýriu a Turecko“, píše Kennedy.

Tento plynovod by zabezpečil sunitským kráľovstvám Perzského zálivu rozhodujúcu prevahu na svetových plynových trhoch a posilnil by Katar, ktorý je najbližším spojencom USA v regióne, presvedčený je autor a zdôrazňuje, že práve v tomto štáte sú rozmiestnené dve veľké americké vojenská základne a ústredný štáb velenia USA na Blízkom východe.

Brániac ruské záujmy prezident Asad odmietol podpísať dohodu o výstavbe plynovodu a zvolil si trasu, ktorá ide z Iránu do Libanonu. Tento projekt by urobil hlavného dodávateľa plynu do Európy nie Katar, ale šiítsky Irán, čo odporuje záujmom sunitského arabského východu.

Okamžite ako Asad odmietol katarský projekt, začali špeciálne rozviedky USA, Saudskej Arábie a Izraela pripravovať v Sýrii povstanie na zvrhnutie režimu a začali financovať opozíciu, prezrádza Kennedy tajné fakty. CIA podľa jeho slov presunula 6 miliónov USD britskej televízii Barada na nakrútenie relácií prospešných na zvrhnutie Asada.

Autor pri tom zdôrazňuje, že šiítsky režim je omnoho miernejší, ako sú sunitské monarchie. Sýria bola najpokrokovejšou svetskou krajinou s pluralistickým vedením a Asad sa staval za liberalizáciu a po teroristických aktoch 11. septembra poskytoval CIA všetky nevyhnutné informácie. 
V roku 2013 sunitské monarchie, ktorých ropné a plynové záujmy boli vymedzené, navrhli Washingtonu pokryť výdaje ak USA zvrhnú sýrskeho lídra. „V skutočnosti niektoré z nich vyhlásili, že ak USA sú pripravené vykonať svoju prácu, ako sme to my robili predtým na iných miestach (Irak), tak oni že prevezmú na seba všetky výdaje“, priznal štátny tajomník John Kerry počas debaty v Kongrese. Katar, ktorý bol najviac zainteresovaný na zvrhnutí Asada, investoval do prípravy povstalcov 3 miliardy dolárov a pozval Pentagon na výcvik bojovníkov na svoje územie.
„Bez ohľadu na (západe) prevládajúci mediálny obraz umierneného povstania proti Asadovi, stratégovia od samého začiatku vedeli, že konajú rukami radikálnych džihádistov, ktorí pravdepodobne vytvoria pre seba islamský kalifát zo sunitských regiónov Sýrie a Iraku“, píše Kennedy.
CIA, sledujúca americké a ropné záujmy, prakticky od samého počiatku v roku 1947 využívala džihádistov na zmenu režimov na Blízkom východe, poznamenáva autor. Americké vedenie podľa jeho slov od samého začiatku považovalo radikálne náboženské sily za spoľahlivú náboženskú protiváhu Sovietskeho zväzu. V roku 1957 sa USA neúspešne pokúšali uskutočniť štátny prevrat v Sýrii a zvrhnúť demokraticky  zvolenú svetskú vládu a nezastavili sa len pri tom.  Vytvorenie „ropnej zločineckej skupiny“ Islamský štát sa stalo výsledkom dlhých dejín amerického zasahovania, tvrdí Kennedy.
Podľa politobzor.net, 24. 2. 2016

 

Premiér ČR: Ak Česko vystúpi z EÚ, tak sa ocitne v ruskej sfére vplyvu

Predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka vyhlásil, že možné vystúpenie V. Británie z EÚ vyvolá v Česku diskusiu o zmysluplnosti českej prítomnosti v tejto organizácii.

„Následky môžu byť, naozaj, obrovské. Ak Británia opustí Európsku úniu, tak o pár rokov čakajú debaty o vystúpení aj nás. Myslím, že potom sa budú obdobné referendá konať aj v iných štátoch, no (a teraz by si všetci demokrati mali uvedomiť, aký je Sobotka namyslený totaliťák – pozn. red.) do tých čias, kým budem stáť na čele vlády (čo tam po názoroch občanov - pozn. red.), nedopustím uskutočnenie daného hlasovania v našom štáte“ (niečo také by pristalo len fuhrerovi Adolfovi Hitlerovi – pozn. red.), cituje predsedu českej vlády informačná agentúra Rosbalt. 

Podľa Sobotku by možné vystúpenie Česka z EÚ znamenalo pre republiku „hospodársku škodu a aj škodu vo sfére národnej bezpečnosti“.

Za takýchto podmienok, zdôraznil Sobotka, by sa Česko vrátilo do ruskej sféry vplyvu: „Toto by znamenalo absolútne vzdanie sa vývoja po roku 1989“. Ďalej Sobotka straší český národ, že vystúpenie V. Británie z EÚ spôsobí rast extrémizmu a nacionalistických nálad v samotnom Česku.

Podľa evrazia.org, 23. 2. 2016

 

Premiér SR: Sankcie musia byť z Ruska stiahnuté čo najskôr

Sankcie, ktoré boli kvôli Ukrajine zavedené proti Rusku musia byť z Moskvy čo možno najskôr stiahnuté, vyhlásil slovenský premiér Robert Fico. Poznamenal pri tom, že nie je možné klásť zodpovednosť za konflikt len na RF.

„Čím skôr budú stiahnuté, tým lepšie“, povedal Fico a dodal, že Ukrajina sa momentálne nachádza pod kompletnou ochranou Západu. „Je nevyhnutné dosiahnuť dohodu medzi RF a USA, v opačnom prípade stabilita na Ukrajine nikdy nebude“.

Podľa vz.ru, 23. 2. 2016

 

Washington Post: Éra vojenskej prevahy USA končí!

Vojenská prevaha USA  nad inými štátmi sa čoskoro stane minulosťou, pretože ich hlavná sila – mohutné lietadlové loďstvo stratilo svoj význam, píše Washington Post s odvolávkou sa na analýzu expertov (z 22. 2. 2016).

Jej autor, centrum novej americkej bezpečnosti tvrdí, že pre americké operácie v zahraničí nastal zlomový moment. Pokiaľ donedávna si bolo ťažké postaviť proti americkým lietadlovým lodiam, tak dnes je tu podstatná zmena. „Také štáty ako Čína, Irán a Rusko v ostatnom období veľmi zmodernizovali svoje sily a výzbroj, ktoré eliminovala výhody USA“, zdôrazňuje americký list.

V Baltickom mori Rusko postavilo zložitý PVO systém a rozmiestnila tam protilodné raketové komplexy. Velenie NATO upozorňovalo na ruské rakety na sýrskom smere, Moskva už odskúšala rakety triedy „zem – vzduch“, efektivitu ktorých experti jednohlasne uznávajú, píše Washington Post.

Aj Čína vytvorila integrovaný systém s najnovšími raketami „zem – vzduch“, krídlaté protilodné rakety, ponorky, raketové krížniky a lietadlá. Čína tým vytvorila komplex, ktorý ju bráni pred útokom z mora so schopnosťou udržať protivníka na dostatočnú vzdialenosť od strategicky dôležitých území, poznamenáva autor článku.

Kým v súčasnosti sa mnohé štáty sústreďujú na vytvorenie zložitých systémov založených na nových technológiách (drony, rakety a stíhače nových generácií...), tak USA fungujú na základe zotrvačnosti, čím páchajú obrovskú chybu.

Amerika stratila svoju hlavnú prednosť – nerušene kontrolovať obrovské priestory. Ak v priebehu roka Pentagon neprehodnotí svoju stratégiu, USA budú musieť navždy zabudnúť o nejakej vojenskej prevahe.   

Podľa ria.ru, 23. 2. 2016

 

Plány Ruska rozosievajú po USA paniku

Najnovšie ruské prieskumné lietadlá možno začnú lety nad územím USA. Moskva mieni získať takéto povolenie v rámci zmluvy o otvorenom nebi. Pentagon vie prečo ho táto iniciatíva vystrašila.

Američania bijú na poplach. Rusko môže čoskoro odhaliť množstvo tajomstiev národnej bezpečnosti USA. Stane sa to možným vďaka zmluve o otvorenom nebi.

Moskva plánuje požiadať Washington o povolenie na prelet najnovších prieskumných lietadiel na územím USA.  Požiadavka je podľa všetkého obyčajnou formalitou nakoľko vďaka podmienkam tejto zmluvy Rusko má právo uskutočňovať pozorovanie lietadlami, ktoré nenesú na palube výzbroj, uvádza Sky News.

Washington sa teraz obáva nevyjavenia svojich tajomstiev bez ohľadu na to, že táto zmluva bola uzavretá práve na zabezpečenie priezračnosti vojenskej činnosti signatárskych štátov. V Pentagone už potvrdili, že Rusko počas pozorovacích letov môže získať informácie, týkajúce sa národnej bezpečnosti a kľúčových otázok zabezpečenia života.

„Nedá sa ani predstaviť zraniteľnosť informácií, ktoré Rusko získa a cena, ktorá bude stáť toto odhalenie“, nazdáva sa hlava Strategického velenia OS USA admirál Cecil D. Haney.  Pri všetkom uspokojuje vraj len to, že Moskva sa bude musieť podeliť o údaje, ktoré sa jej podarí získať pri pozorovaní (rozumej – Američania sa nazdávajú, že to, o čo sa Moskva nepodelí, to nezistila.).

Podľa dni.ru, 22. 2. 2016

 

Plk. Pavel Sviridov : rozvědka získala tajné plány operace Barbarossa-2 proti Rusku

S odstupem času se rýsují podrobnosti kolem předčasného odjezdu Vladimira Putina ze summitu G-20 v Brisbane. Naše sdělovací prostředky si pospíšily s hodnocením, že Putin odjel se staženým ocasem kvůli Ukrajině, protože slušní západní politici s ním nemluví. Vypadá to ovšem, že to bylo trochu jinak. Ruský plukovník a absolvent jazykového institutu při ruském ministerstvu zahraničí Pavel Sviridov, zveřejnil na svém blogu pikantní detaily z velmi dlouhého jednání Vladimira Putina s kancléřkou Merkelovou. Píše:  

Starý přítel z “vodojemu” mi sdělil příčinu, proč se Angela Merkelová už měsíc zmítá v protiruské hysterii. Jak je známo, na summitu G-20 v australském Brisbane měl Putin čtyřhodinovou schůzku s Angelou Merkelovou, během které mu řekla: “Vladimíre, no tak, Vy jen blafujete, nemáte síly na to přetahovat se s Amerikou. Vaše rakety prostě do Ameriky nedoletí.” Na to ruský lídr, po tříminutové pauze s pohledem na kancléřku, vytáhl z aktovky v Pentagonu vytvořený a potvrzený hlavami hlavních evropských států – členů NATO – plán “Barbarossa-2” (naše rozvědka se vynasnažila).

Podle plánu se Rusko dělí na zóny vlivu a okupuje se vojsky NATO v klíčových centrech. “Je to váš podpis?” – zeptal se merkantilního andílka. Rozčílená, zrudla a kývla. “Tak, tedy, může být, že do Ameriky nedoletí. Ale na základny USA na území Německa doletí přesně, to vám garantuji. No, možná se další desítka raket netrefí a místo na základny spadnou v Mnichově nebo ve Frankfurtu, podle toho jak to dopadne.”

Tetičce se po těch slovech udělalo špatně a schůzka byla ukončena. Putin odletěl z Brisbane předčasně, po téhle schůzce ho nepozvali na společnou snídani. A tak problémy se zdravím kancléřky zůstávají. Stejně jako s jednotou vládnoucí koalice v Německu ..

Zdroj: http://pavel-sviridov.livejournal.com/283997.html

Plk. Pavel Sviridov – vystudoval Vojenský institut Ministerstva obrany, Akademii řízení Ministerstva vnitra, získal doktorát. Absolvent Jazykového institutu VKIYA při ministerstvu zahraničních věcí RF, ovládá angličtinu, němčinu, čínštinu. Kandidát právních věd. Prezident Fondu temporálních výzkumů, analýzy a prognózy. Autor mnoha publikací na téma psychologie, historie, astrologie a společensko-politických témat. Člen korespondent Akademia kosmonautiky K.E. Ciolkovského.

euroasie.info

 

Rogozin: S-300 je detektor lži na agresora

Ak by vo výzbroji takých štátov, ako Juhoslávia, Irak a Líbya, boli vo výzbroji ruské komplexy S-300, tak západní politici by nemuseli na tribúne OSN klamať a vymýšľať si opodstatnenia na svoju agresiu, napísal na facebooku vicepremiér Dmitrij Rogozin. 

 Už predtým Rogozin uviedol, že medzi zahraničnými nákupcami tohto systému prebieha boj o výhodnejšie miesto v rade čakateľov.

Podľa ria.ru, 20. 2. 2016

 

Rusko vyrobilo a už aj úspešne otestovalo elixír mladosti

Špecialisti ruského vedeckého výskumného ústavu biomedicíny Altajskej štátnej univerzity vynašli zázračný liek – skutočný elixír mladosti.

Preparát na kmeňových bunkách obnovuje tkanivo a udržiava ho v stave biologickej mladosti. Zároveň pomáha aktivizácii procesov na produkciu organizmom vlastných kmeňových buniek.

Ruskí vedci tento elixír úspešne otestovali na myšiach a červoch.

„Výsledky dokazujú, že preparát pôsobí nielen na celkový organizmus, ale aj na jednotlivé orgány. Čiže dá sa teda aplikovať aj lokálne, napríklad ako mazanie a krém“, cituje laboranta Ruslana Chalimova webová stránka dni.ru.

Na báze tohto preparátu špecialisti mienia produkovať aj liečivá, ktoré vyliečia odreniny, škrabance a budú schopné vyliečiť aj vnútorné orgány.

Vedci chcú o niekoľko rokov vyskúšať tento zázračný prostriedok aj na dobrovoľníkoch.

Podľa kp.ru, 20. 2. 2016

 

PAK FA dosiahol svetový rekord v rýchlosti stúpania

Stíhač 5. generácie T-50 (PAK FA – perspektívny lietadlový komplex frontového letectva) dosiahol počas testovania svetový rekord v rýchlosti stúpania 348 m/sec. PAK FA by tak na vrchol Mt. Everestu vyletel za 23 sekúnd, napísal na Facebook Air Force – Swords Of Sky.

 Jeden z najlepších výsledkov v rýchlosti stúpania doposiaľ držal ruský stíhač Su-27 (345 m/sec.). Nový stíhač 4++ Su-35 má stúpanie „len“ 280 m/sec.

Stíhač T-50 PAK FA bude nasadený do sériovej výroby v roku 2017.

Podľa ria.ru, 19. 2. 2016

 

Rogozin komentuje Obamove slová o sile ruskej armády

Vicepremiér Dmitrij Rogozin okomentoval vyhlásenie prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý vyhlásil, že ozbrojené sily Ruska sú v sile druhé na svete. Na Twitteri on 18. 2. napísal:

„No, možno nie sú prvé, no určite nie sú druhé, pán prezident!“, poznamenal Rogozin.

Podľa lenta.ru, 19. 2. 2016

 

USA sa chcú priživiť na úspechu Kuby

USA by chceli využiť úspechy Kuby a jej vakcínu na rakovinu, vyhlásil predstaviteľ Bieleho domu Josh Earnest.

„Pre celý svet by bolo dobré využiť vážne úspechy, ktoré dosiahla Kuba“, povedal.

„Kubánska vláda nemálo investovala do lekárskych technológií (preto má socialistická Kuba možno najlepšie zdravotníctvo na svete – pozn. red.) a zlepšenie našich vzťahov s Kubáncami umožní lekárskym expertom USA prehĺbiť kontakty s výskumníkmi v medicínskej sfére a lekármi na Kube“, dodal predstaviteľ Bieleho domu.

Podľa ria.ru, 18. 2. 2016

 

Koľko atentátov treba Ankare na zámienku útoku proti Sýrii?

Turecké úrady veľmi rýchlo obvinili z organizácie teroristických aktov v Ankare a Diarbakire a teda z vraždy 30-tich a desiatok zranených ľudí Robotnícku stranu Kurdistanu a sýrskych Kurdov. Pre koho sú však tieto výbuchy „cui prodest“, čiže výhodné?

Z pohľadu výhody sú Kurdi tí poslední a je úplne jedno či hovoríme o tureckých alebo sýrskych. Načo by na svoje hlavy povolávali turecké bombardovanie keď práve dokončujú očistu svojich území od bojovníkov Islamského štátu a Džebhat an-Nusra.

Nech to znie akokoľvek podozrievavo, najviac sa atentáty hodia Turecku. Tandem Erdogan – Davutoglu už dávno hľadá zámienku na vpád do Sýrie, pričom by sa jednou ranou vysporiadal s Kurdami na tureckom území. Potvordením toho je aj odvetný nálet na iracký Kurdistan. Vznikol pri tom pocit, že lietadlá boli vopred „nabité“ raketami a čakali len na signál – na výbuch v Ankare.

Ako poznamenávajú experti, úspechy sýrskych Kurdov, ktorí sa hotujú zakryť hranicu s Tureckom, sú pre Ankaru podobné smrti. Lebo odseknú Erdogana  od spojencov z Islamského štátu, prestanú mu dodávky ropy a zastavia sa jeho dodávky zbraní a bojovníkov.

Ak sa však Erdogan predsa len vrhne do Sýrie, čakajú ho tam samé prekvapenia. Nebude to len bojová odpoveď Asadovej armády, ale aj ruskej PVO. Analytici tvrdia, že súčasné zásoby na toto dobrodružstvo Turecku nevystačia.

Podľa dni.ru, 18. 2. 2016

 

Blokáciu ruských nákladov na Ukrajine si zaplatilo Poľsko za 200 miliónov USD

Blokáciu ruských nákladov, s ktorou začalo Zakarpatsko, a potom bola podchytené aj v iných regiónoch „nie ľahostajnými Ukrajincami“, zaujala regionálne médiá.

Ako píšu „Noviny Zakarpatia“ (Užhorod), toto všetko hralo na ruku Putinovi a Poľsku. Všetko sa to začalo zo zákazu Moskvy na dovoz niektorých skupín tovarov z EÚ do Ruska. Výsledkom toho bolo, že sa zastavilo pašovanie Poliakov. Varšava ako odpoveď pribrzdila administrovanie ruských tranzitných nákladov na svojej hranici. A tak si to tranzitné náklady začali „hnať“ cez Ukrajinu. Tu sa však našli užitoční hlupáci z Pravého sektoru, ktorí prehradzujú tranzit Európanmi už uhradených tovarov do Európy.

Poliaci sa s Ruskom dohodnú a náklady budú opäť jazdiť cez Bielorusko a Poľsko do EÚ. Lenže ukrajinské náklady už v Ázii nikdy neuvidíte. Rovnako, ako ruské náklady na Ukrajine.

Podľa tvrdenia nášho zdroja, poznamenáva užhorodský list, Poľsko zaplatilo blokáciu ruských nákladov cez jedného z ukrajinských politikov – 200 miliónov USD. Práve na toľko sa cenil trh prepráv ruským smerom.

Viac:  http://regnum.ru/news/polit/2082195.html

Regnum.ru, 18. 2. 2016

 

Konečne Rusi správne zareagovali na návrh USA

Návrh USA Rusku aby sa pustili do ďalších rozhovorov o znižovaní počtov atómových hlavíc neráta s atómovou výzbrojou spojencov Washingtonu, s Francúzskom a V. Britániou, vyhlásil v stredu 17. 2. Veľvyslanec Ruska v USA Sergej Kysľak.

„Ak zrátate britské a francúzske sily, vyjde vám presne tá tretina, ktorú chcete odobrať z našej strany“, povedal Kysľak a ďalej doplnil, že takýto stav, ako aj nedávne manévre bombardérov B-52 sú pre Moskvu „značným problémom“.

Podľa zmluvy Start-3 z roku 2011 sa Ruso a USA dohodli znížiť počty svojich strategických atómových síl do približne 1550 bojových hlavíc na každej strane, pričom Londýn a Paríž dovedna disponujú 525 atómovými hlavicami.

S využitím ria.ru z 18. 2. 2016

 

Rozpad Šengenu by bol najbolestivejší pre Česko a Slovensko

Podľa UniCredit Bank by to bolo preto, lebo ekonomika oboch štátov je značne orientovaná na obchod s inými európskymi štátmi.

„V súlade s analýzou banky, v Česku a Slovensku je najvyššia intenzita presunov tovarov v medzihraničných priestoroch meraná vo vzťahu objemov exportu k HDP.V súvislosti so spomalením dodávky tovarov (kvôli hraničnej kontrole) by sa viditeľne znížila exportná konkurencieschopnosť oboch štátov“, hovorí sa v ozname, ktorý uverejnila česká televízia.

V súvislosti so znížením exportu radu tovarov, napríklad potravinových, čo i len o 5 % by Česku spôsobilo stratu 0,25 % HDP, čo je okolo 12 miliárd korún (cca 450 miliónov EUR) ročne.  

Opustenie Šengenu by tiež spôsobilo razantné zníženie počtov špecialistov, cestujúcich denne do práce v iných štátoch a spôsobilo by rast nezamestnanosti v regiónoch s obmedzenou ponukou pracovných miest. V Česku sa to týka ľudí, ktorí bývajú blízko hraníc s Nemeckom a Rakúskom, na Slovensku tých, čo žijú pri hranici s Rakúskom a Maďarskom.

Česko a Slovensko patria medzi šesť európskych štátov, ktorých 70 % produkcie sa vyváža do štátov šengenského priestoru.  Existencia Šengenu vplýva na to, že zahraničný obchod Česku v rokoch 2005 – 2014 vyrástol o vyše 70 %“, hovorí sa v správe UniCredit Bank.

Podľa prepočtov špecialistov Európskej komisie, obnovenie hraničných kontrol medzi európskymi štátmi by navýšil ročné výdaje na jeden nákladiak približne o 56 000 EUR.

Podľa ria.ru, 16. 2. 2016

 

OZKB: Plány Turecka o pozemnej operácii v Sýrii hrozia prerásť do vojny

„Hromadné delostrelecké obstreľovanie Tureckom Sýrie, vyhlásenia Ankary a Er-Riádu o zámere rozpútať pozemné operácie na území Sýrie hrozia prechodom sýrskej krízy na kvalitatívne novú, veľmi nebezpečnú úroveň: do priamej vojenskej zrážky medzi štátmi regiónu. Následky takéhoto vývoja situácie je ťažké predvídať“,  vyhlásil generálny tajomník Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti Nikolaj Borďjuža.

V takýchto podmienkach vraj riešenie hlavnej úlohy, boja s medzinárodným terorizmom, odchádza do úzadia.

„Takýmto spôsobom sa otvorene porušujú adekvátne rezolúcie BR OSN a podkopáva sa úsilie Medzinárodnej skupiny na podporu Sýrie. Ďalšie rozpaľovanie ohniska vojny na území Sýrie v bezprostrednej blízkosti od zóny zodpovednosti Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti je hrozbou bezpečnosti jej členských štátov“, povedal.

(Členskými štátmi OZKB sú – Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko a Tadžikistan pozn. red.)

Podľa ria.ru, 16. 2. 2016

 

Zacharova opäť zaťala Západu do živého

Riaditeľka departmentu informácií a médií MZV RF Maria Zacharova v rozhovore pre Russia Today okomentovala obvinenia západných politikov a médií na adresu Ruska kvôli jeho kampani v Sýrii.

Tieto propagačné správy obviňujú Rusko z toho, že akcie ruských vojakov spôsobujú smrť civilným obyvateľom a ničenie občianskych objektov. Zacharova sa najskôr začudovala, že čo sa stalo keď Západ po štyroch a viac rokoch vojny v Sýrii začal hovoriť o humanitárnej katastrofe, keď zrazu zistil, že aj v Sýrii sú ľudia, deti a starci... A prečo o tom nehovorili vtedy keď tam dodávali svoje zbrane?  

Trápnosť, že Rusi zbombardovali nemocnicu Lekárov bez hraníc pri Idlibe včera pred ruskými médiami rozfúkal sýrsky veľvyslanec, ktorý z jej zbombardovania podozrieva Američanov.

Na všetky tieto obvinenia však Maria Zacharová opäť reagovala absolútne unikátne: „Kto všetko toto hovorí? Hovoria to oficiálni predstavitelia západných štátov: štátny departmeent, foreign-office, MZV Francúzska atď. Keďže ste oficiálni predstavitelia, keďže ste oficiálne štruktúry, prosím, poskytnite nám teda aj oficiálnu informáciu: akékoľvek údaje, ktoré by potvrdzovali, ako hovoríte, úmyselné masové obete medzi civilným obyvateľstvom a zničené objekty občianskej vybavenosti“, dodala a zdôraznila, že od začiatku obviňovania až doposiaľ neboli Rusku poskytnuté ani snímky, ani čísla – žiadne údaje.

Zacharova to okorenila príkladom mimoriadne trápneho správania západných zahraničných kolegov voči ruským diplomatom a ako im tí západní fotografiou dokazovali existenciu „dôkazov“ ohľadne Sýrie.  „Keď si ruský diplomat vyžiadal túto fotografiu, aby si ju prezrel, tak mu odvetili: Iba z našich rúk! Stretli ste sa niekedy s niečím podobným?“, nechápavo reagovala prvá dáma ruskej diplomacie Maria Zacharova.  

Podľa ria.ru, 16. 2. 2016

 

Ex náčelník britského generálneho štábu: Rusi sú úspešní a Briti spolupracujú so stroskotancami

Ruské aerokozmické sily bojujú veľmi úspešne, no Veľká Británia spolupracuje so stroskotancami, vyhlásil generál Richard Dannatt, ktorý stal na čele britského generálneho štábu v rokoch 2006 – 2009.

„Rusi sú v koordinácii s režimom Asada a v súčasnosti si vedú obzvlášť úspešne. Vo vzduchu i na zemi fungujú skoordinovane. Náš problém je v tom, že my spolupracujeme so stroskotancami. Poďme pracovať s týmto režimom. Tu sa taktiež dá povedať, že nepriateľ môjho nepriateľa je mojím priateľom“, poznamenal.

Čo sa týka víťazstva nad Islamským štátom „to môže byť uskutočnené len jednou cestou – vojenskou porážkou – pokračoval. – Konflikty môžu byť vyriešené len na zemi, kde môžu konať vojaci zároveň s diplomatickým a politickým procesom. To je to, čoho sa dnes v Sýrii nedostáva“.

Britský generál v miestnych médiách konštatoval, že údery zo vzduchu na pozície radikálov nič nepriniesli, sily IŠ i tak postupovali.

„Musíme si rozmyslieť, o čom sme donedávna ani nepomýšľali a uvážiť možnosť uskutočnenia pozemnej operácie v Iraku a Sýrii, konajúc v rámci medzinárodných koalícií. Nepatrím medzi tých fanatických generálov, ktorí hovoria: ´Jednoducho vyšlite vojakov a o straty sa nestarajte´. Pri zrážke s takým nekompromisným nepriateľom pri neexistencii diplomatických a politických riešení, ďalej nemôžeme vylučovať pravdepodobnosť uskutočnenia pozemnej operácie“, zdôraznil.

x x x

Slabinou v uvažovaní britského generála Dannatta je, že uvažuje o vojenskom riešení bez vytvorenia jeho právnej základne.

Len kolonizátor uvažuje v kategórii, že môže všetko. Civilizovaný človek 21. storočia môže len to, na čo má mandát – buď ho pozve „domáci pán“, alebo vojde do krajiny s mandátom Bezpečnostnej rady OSN. Takéto povolenie nemá okrem Rusov a Iráncov na Blízkom východe nikto. Preto sa na všetkých, ktorí sa tam vydali s mečom bez mandátu, najlepšie hodí len jeden pojem – agresor!

No a to, že Briti spolupracujú so stroskotancami? To sú tí, ktorí od 2. sv. vojny nevyhrali žiadnu vojnu a odvšadiaľ museli utekať?

My v tom prípade poznáme ešte okatejšie prípady – ministrov obrany východoeurópskych štátov, ktorí sa chcú od nich tomuto „umeniu“ ešte aj učiť. A preto srdnato povolávajú k sebe ich inštruktorov, aby aj im zhumpľovali vlastné armády.

Či nie sme poučení vojnou v Gruzínsku v roku 2008? Aj tam narazila americkými inštruktormi vycvičená gruzínska armáda na regulárnu ruskú armádu a podľa agentúry Nová Čína to malo len jeden výsledok: Buď boli Gruzínci okamžite zlikvidovaní, buď sa vzdali alebo ušli. 

Takže najväčšou hlúposťou, aká sa u nás šíri je, že americkí inštruktori nám prišli našich vojakov niečo naučiť. A čomu, keď vôbec nevedia víťaziť??? Na Ukrajine sa dnes otvorene hovorí, že to Američania sa prišli učiť od Ukrajincov ako bojujú Slovania! – pozn. red.

Vladimír Mikunda s využitím vz.ru, 16. 2. 2016

 

Prečo sa Erdogan hystericky vyhráža? Lebo Sýria má s Ruskom zmluvu o pomoci v prípade zahraničnej agresie.

Turecký prezident T. Erdogan sa v poslednom období vrhá na Rusko s vlnami obvinení. Vlajkovou loďou jeho výčitiek je, že Rusko sa v Sýrii správa ako okupant a on preto zamedzí tejto „okupácii“, na čo použije všetky prostriedky.  Pri tom sa špeciálne nechal počuť, že Turecko nezopakuje chybu z čias „Vojny v zálive“, kedy odmietlo vojsť do koalície proti Saddámovi Husajnovi. A preto víta všetky koalície, ktoré pritlačia Asada a Rusko.

Ankaru v tomto snažení podporuje Er-Riád. Saudská Arábia tiež vyhlásila, že je pripravená začať vojenskú operáciu proti Sýrii, hoci nespresnila, či tam chce bojovať proti Islamskému štátu alebo proti Asadovi.

Samozrejme, že Saudovia majú rádovo menšie vojenské možnosti ako Turci, navyše značná časť ich síl je viazaná konfliktom s jemenskými hautíovcami. 

 

S narušením zásad OSN

Bez ohľadu na to, či Turci budú konať s podporou Saudov alebo bez nej, ich vojenský vpád bude narušením územia suverénneho člena OSN a teda sa stane jednoznačnou a očividnou agresiou, ktorou sa OSN určite bude zaoberať. Turkov však niečo také vôbec netrápi, veď majú za sebou precedens severného Cypru.
Čoho sa však Turecko určite obáva, tak to je konanie ruských ozbrojených síl, sýrskej a iránskej armády. V prípade tureckej agresie začne byť účinným zákon z roku 1980 o mieri a priateľstve so Sýriou, podľa ktorého je ZSSR (dnes jeho právny nástupca Rusko) povinný poskytnúť akúkoľvek vojenskú pomoc v prípade agresie z vonku.

Pochopiteľne, že Turecko sa zahráva so záležitosťou, ktorá ho môže vyjsť veľmi draho.

Turecko, samozrejme, ráta s pomocou štátov NATO, ktorého je tiež členom. Lenže otázne je, do akej miery sa členské štáty NATO (vrátane Slovenska – pozn. red.) budú taktiež chcieť stať de jure agresorom?

 

Pár slov o tureckej armáde

Turecko má dnes v zbrani okolo 300 tisíc vojakov a dôstojníkov pozemných vojsk, okolo 80 moderných bojových lietadiel. Fakticky nemá útočné letectvo, ktoré by mohlo „opracúvať“ pozemné ciele. No má asi 1500 tankov rôznych modifikácií, ktorých efektívne nasadenie však komplikuje horský zalesnený terén potenciálneho bojiska. Nehovoriac, že sa im postavia ostrieľaní protitankoví bojovníci regulárnej sýrskej armády, doplnení miestnou domobranou.

Pochopiteľne, že Turecko sa v tomto prípade zrazí aj s ruským vzdušným a kozmickým letectvom. Toto zoskupenie má na to aby veľmi dôsledne porazilo. Turecko si bude musieť vybrať medzi veľkou a veľmi veľkou vojnou – s absolútne nejasnou perspektívou.

Čo núti Turecko konať takto neuvážene a avanturisticky? Samozrejme, že v prvom rade je to obrovský geopolitický Erdoganov plán, ktorý sa mu dnes rúca. Plán o rozdelení Sýrie, o obnove nejakého nového veľkého Turecka, novej Osmanskej ríše na čele so samotným Erdoganom, ktorý si predsavzal obnoviť ríšu dobre, že nie vo veľkosti a sláve 17. storočia.

Na realizáciu tohto plánu už boli investované mnohé miliardy dolárov. Práve v jeho rámci Turecko fakticky rozpútalo vojnu na území Sýrie, zapojac do toho ďalších pretendentov na rozdelenie „sýrskeho koláča“ v osobe saudskej Arábie, Kataru atď. Lenže po aktivizácii Ruska v tomto regióne začal tento plán rýchlo krachovať.
Dnes, keď sú takmer úplne rozbité proturecké zoskupenia na severe Sýrie, keď prebieha očisťovanie územia okolo Halábbu a keď do plnej kontroly oficiálneho Damašku nad štátnou hranicou zostáva už len zopár dní, pre Turecko nastáva čas „Č“.

Ak sýrska armáda preruší zásobovacie trasy bojovnikov z Turecka, Erdogan bude musieť odísť z veľkej politiky: aj svetovej, aj tureckej. Preto sa hystericky vyhráža!


Ako Rusko odpovie na vyhrážky?

Odpoveď na to je podľa autora tohto článku Vladislava Šurygina už absolútne očividná. Previerka bojaschopnosti Južného vojenského okruhu RF mala ochladiť turecký zápal. Minister obrany RF Sergej Šojgu vyhlásil, že cieľom manévrov je previerka možností presunu síl a prostriedkov do rôznych regiónov a aj nasadenie všetkých najmodernejších druhov výzbroje a bojového riadenia.

Pre tých, ktorí pozorne sledujú vývoj situácie a zaoberajú sa vojenskou analýzou je úplne jasné, že Rusko sa šikanu Ankary nepodriadi a je pripravené na akýkoľvek vývoj situácie na tomto geostrategickom smere. Čiže v prípade... sa Erdogan a spol. naozaj len tak ľahko nevykúpia.

Podľa topwar.ru, 15. 2. 2016

 

Ruskí študenti píšu OSN a Medzinárodnému súdnemu dvoru a požadujú súdiť amerického prezidenta ako vojnového zločinca

Niekoľko skupín ruských študentov nakrútilo video oslovenie pre generálneho tajomníka OSN Pan Ki-Muna a aj pre predstaviteľov Medzinárodného súdneho dvora v Haagu. V oslovení je výzva na začatie trestného konania proti prezidentovi USA Barackovi Obamovi ako vojnovému zločincovi. Petícia s obdobnou požiadavkou bola uverejnená už aj na stránke Bieleho domu.

Vo video oslovení sa hovorí, že „úprimne nerozumieme, prečo USA v osobe svojho prezidenta, si vzali na seba úlohu svetového sudcu, prečo USA nenesú zodpovednosť za tisíce odobratých životov v Líbyi, Juhoslávii, Iraku, Sýrii a ďalších štátov, ktorým neraz porušovali ich suverenitu“. 

„Sme plne solidárni s autormi petícií a požadujeme spravodlivý súd nad Barackom Obamom a vyhlásenie politiky USA za hlavnú hrozbu ľudskej civilizácii.“

Do akcie sa zapojili študenti z Kabardino-Balkarska, mesta Vladimír, republiky Krym, Stavopoľského kraja, Kamčatky a y ďalších regiónov RF.

Iniciatíva ruských študentov možno vyzerá trochu naivne, nakoniec i im samotným je jasné, že OSN i Medzinárodný súdny dvor sú dnes organizáciami, ktoré obhajujú v prvom rade záujmy USA.

Napriek všetkému táto iniciatíva má svoju váhu a možno sa k nej pripoja aj študenti iných krajín.

Podľa topwar.ru, 12. 2. 2016

 

Rakúsky denník Kurier: „Európe sa naskytla príležitosť vyhodnotiť si rozsah pokrytectva Spojených štátov“

“Spojené štáty vyvíjali nátlak na krajiny EÚ, aby predĺžili platnosť protiruských sankcií. Keďže sa však situácia v EÚ zhoršuje, obyvatelia Európy si začínajú uvedomovať, že vlastne prehrali,” uvádza rakúsky denník Kurier.

Prizvukuje, že Európania si všimli pokrytectvo Spojených štátov v celej kráse a teraz je načase napravovať vlastné chyby, najmä vo vzťahoch s Ruskom. “Spojené štáty, ktoré najzúrivejšie naliehali na zostrovanie opatrení proti Moskve, chápali, že účinky sankcií zasiahnu samotné USA najmenej. Na rozdiel od občanov Európy, poctivo rešpektujúcich zákony, americkí obchodníci úspešne nachádzajú zadné dvierka a pokračujú v obchodovaní s ruskými podnikmi, zatiaľ čo európski podnikatelia si rátajú straty,” zdôrazňuje Kurier.

Poukazuje na to, že niektoré “ťahy” Američanov začínajú hnevať obyvateľov EÚ. “Skutočnosť, že Spojené štáty zo všetkého vždy vyviaznu so zdravou kožou, posilňuje protiamerické nálady v Európe. Ľudia sú nútení uvedomovať si, že pravou príčinou krízy na Ukrajine sa stali provokácie NATO, keď sa aliancia odhodlala priblížiť až k hraniciam Ruska,” vysvetľuje Kurier.

“V súčasnej situácii, kedy je Európa prinútená samostatne sa vyrovnávať s utečeneckou krízou, sa jej naskytla príležitosť vyhodnotiť si rozsah pokrytectva Spojených štátov. Tok migrantov, ktorý zaplavuje EÚ po sérii neúspešných intervencií Washingtonu do diania na Blízkom východe, môže natrvalo destabilizovať Európu, zatiaľ čo Biely dom predstiera, že s problémom nemá nič spoločné,” prízvukuje autor článku.

“Európa si uvedomuje a musí prijať, že v súčasnej situácii je spolupráca s Moskvou reálnou možnosťou vyrovnať sa s krízou, pretože Rusko zohráva kľúčovú úlohu pri riešení sýrskeho konfliktu. To znamená, že je potrebné obnoviť partnerské vzťahy s Kremľom a skoncovať s protiruskými sankciami, prinavrátiť Moskve jej niekdajšiu úlohu v európskej politike a ekonomike,“ zdôrazňuje v závere rakúsky Kurier.

HSP, 15. 2. 2016

 

Ruské ponorky si vzaly pod kontrolu Atlantik

Velitel námořních sil NATO viceadmirál Clive Johnstone prohlásil, že aktivita ruských ponorek v severním Atlantiku již dosáhla nebo dokonce překračuje úroveň z dob studené války.

Podle tohoto vysokého námořního důstojníka Severoatlantické aliance velitelé jeho ponorkových útvarů hlásí „největší aktivitu ze strany ruských ponorek, kterou jsme viděli od dob studené války“.

„Rusko“, řekl, „uskutečnilo impozantní technologický skok kupředu. Ruské ponorky mají v současné době podstatně větší dosah, jsou vybaveny nejmodernějšími systémy, mají téměř neomezenou vytrvalost na moři.“ Britský viceadmirál také poukázal na zvýšení profesionality ruských námořníků na ponorkách a dodal, že ho to „trápí a znervózňuje“.

Podle Jane's Defence Weekly

 

Mocnosti si vraj rozdelili Sýriu

Izraelský spravodajský server, ktorý je známy svojimi veľmi presnými spravodajskými informáciami, Debkafile, prišiel s informáciou, podľa ktorej sa Spojené štáty s Ruskom dohodli na rozdelení sfér vplyvu vo vojnou zmietanej Sýrii. Podľa izraelského servera má dohodu potvrdzovať štvrtkové medzinárodné uznesenie z Mníchova o možnom začiatku prímeria. Informujú o tom novinky.cz.

Server s odkazom na vojenské zdroje napísal, že USA a Rusko spolupracujú od decembrovej tajnej dohody prezidentov Baracka Obamu a Vladimira Putina. Cieľom je ukončiť vojnu v Sýrii.

Základom má byť rozdelenie sfér vojenského vplyvu, pričom deliacou líniou je podľa izraelského servera rieka Eufrat. Američania majú mať pod kontrolou oblasť na východ od nej.

Štvrtková dohoda v Mníchove podľa izraelského servera tento pakt formálne zakotvila, čo by mohli potvrdzovať slová ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova o "kvalitatívnom" posune vo vojenskej spolupráci USA s jeho krajinou.

Podľa izraelského servera sa na vedľajšiu koľaj touto dohodou dostáva aj Turecko. Volanie Turecka po vytvorení nárazníkového pásma pri jeho hraniciach na území Sýrie tak zatiaľ zostáva nevypočuté.

Dohodu v Mníchove podpísali zástupcovia 17 krajín, vrátane znepriatelených zástupcov Saudskej Arábie a Iránu. Podľa aktérov dohody by mohla vojnová vrava do týždňa utíchnuť.

Podľa Debkafile budú boje pokračovať. O dohodu jednak nestoja radikáli na čele s ISIL a Front an-Nusra, a tiež sa dá očakávať zosilnenie činnosti Armády USA v súčinnosti s Ruskom, a to tak vo vzduchu, ako aj na zemi. A vzhľadom na to, že bojovníci frontu sú súčasťou širších povstaleckých koalícií, dá sa očakávať, že Rusi a ich spojenci z Iránu a libanonského hnutia Hizballáh sa nebudú frakčnými rozdielmi zaoberať a budú pokračovať v útokoch na všetkých nepriateľov Asadovho režimu.

HSP, 13. 2. 2016

 

Ukrajina ide do útoku nasadiť vyše 500 tankov a 90 tisíc vojakov

Ukrajina zaútočí proti Novorusku pri vhodnom počasí a po dokončení ďalšej mobilizácie. Na tlačovej konferencii v Donecku o tom dnes hovoril hlava DĽR Alexander Zacharčenko. Oznámil, že V Donbase bolo k línii frontu postupne stiahnutých vyše 500 tankov a približne 90 tisíc vojakov.

„Ukrajina môže zaútočiť kedykoľvek. Prečo nezačína? Myslím, že jednoducho vyčkáva na dokončenie mobilizácie a na lepšie počasie“, nazdáva sa Porošenko.

Dňa 5. februára Zacharčenko vyzval Ozbrojené sily Ukrajiny aby v Donbase zaútočili čo najskôr. Poznamenal, že koncentrácia ukrajinských vojsk na južnom smere svedčí o príprave OSU na veľký útok, cieľom ktorého bude dosiahnutie hranice s Ruskom. „My to očakávame. Sme na to pripravení a žiadalo by sa začať s tým čo najskôr“, zdôraznil líder DĽR.

(Možné však je, že Kyjev čaká na pozemnú operáciu Saudskej Arábie a Turecka v Sýrii a zosynchronizovanie svojho útoku s touto vojnou – pozn .red.)

Podľa regnum.ru, 12. 2. 2016

 

Okašľať sankcie? Zjuganov navrhol robiť to, čo robil už Stalin

Predseda dumskej frakcie KSRF Gennadij Zjuganov navrhuje „stalinský“ spôsob ochrany ruskej meny od kríz a sankcií. Rusku vraj na to stačí len „odviazať“ sa od doláru.

- Prečo musí Rusko kupovať prázdny papierik za 75 – 80 rubľov? Veď na vytlačenie 100 dolárovej bankovky treba 5 – 7 centov. No za 100 USD sa už dá mnohé nakúpiť, cituje Zjuganova RIA Novosti.  

Zjuganov nazval doláre „zelenými vlajočkami“. A vyhlásil, že rubeľ treba podporiť nie cudzou menou, ale zlatom. Vraj to nie je nová idea pretože sa využívala už v sovietskych časoch.

- Stalin svojho času nemíňal čas na zelené vlajočky a rubeľ porovnával so zlatým ekvivalentom. Tak bola zabezpečená ochrana Sovietskeho zväzu od kríz a sankcií, zdôraznil Zjuganov.

Podľa kp.ru, 12. 2. 2016

 

Nemecký generál chváli Rusov za operáciu v Sýrii

Bol to práve vojenský zásah Rusov do sýrskeho konfliktu, ktorý dal šancu začať mierový proces, vyhlásil bývalý generálny inšpektor Bundeswehru a bývalý predseda Vojenskej rady NATO Harald Kujat pre noviny Passauer Neuen Presse.

Zdôvodňuje to tým, že do septembra 2015 situácia v Sýrii stagnovala, „ani Američania, ani Európania nemali stratégiu na mierové riešenie v Sýrii a neboli pripravení na rozsiahle činnosti“. „Boli to Rusi, ktorí takto otvorili okná dokorán na politické riešenie“, zdôraznil generál letectva vo výslužbe pre Deutsche Welle.

V predvečer zásahu stála sýrska armáda na hranici porážky, hovorí Kujat, zostávalo jej vraj „len niekoľko týždňov“. „Potom by v Sýrii nastal kolaps a Islamský štát by si uzurpoval moc v štáte“, a ďalším cieľom teroristov by bol Libanon a Izrael, presvedčený je vojenský expert.

Kujat si taktiež nemyslí, že ruské letectvo zámerne bombarduje Halabb: „Putinovým cieľom  je presun sýrskych jednotiek k oblastiam kontrolovaným IŠ. Halabb bol doposiaľ prekážkou na tejto ceste, pretože ho držala sýrska opozícia“.

Podľa vz.ru, 12. 2. 2016

 

Expertka: Ukrajinu čaká totálna ničota

Expertka na štúdium životnej úrovne obyvateľstva Inštitútu demografie a sociálnych štúdií NAV Ukrajiny Svetlana Poľjakova zverejnila šokujúce údaje, ktoré svedčia o katastrofálnom poklese úrovne života na Ukrajine od momentu štátneho prevratu v roku 2014.

Podľa nej, ak v prvom polroku 2014 počet obyvateľov, ktorí mali príjem nižší ako životné minimum 2200 hrivien, bol o trochu viac ako štvrtina obyvateľstva (27,7 %), tak začiatkom roku 2015 bol tento ukazovateľ  už nad 53 %.

„Ak si uvedomíme, že  o 40 % zdraželi ceny potravín a služieb a že zároveň nastal pokles reálnych miezd, tak podľa výsledkov roku 2015 narastie ešte úroveň chudoby 1,2 – 2 krát. Čiže kráčame k totálnej ničote“, cituje Poľjakovu Politnavigator.

Podľa evrazia.org, 11. 2. 2016

 

Rusko bude sebestačné v takmer všetkých potravinách k roku 2020

Rusko počas najbližších štyroch rokov dosiahne plnú sebestačnosť v mlieku, mäsu a zelenine, vyhlásil počas porady s predsedom vlády D. Medvedevom minister poľnohospodárstva Alexander Tkačov.

„K roku 2020 plánujeme dosiahnuť prakticky 100-percentnú sebestačnosť v takých druhoch potravín, ako sú mlieko, mäso a zelenina. Pri ovocí zachováme dovoz len citrusov a exotického ovocia, ktoré nerastú na našom území“, povedal Tkačov.

Predseda Medvedev sa už dávnejšie nechal počuť, že sankcie a ruská odpoveď na rozhodnutie Západu sa ukázalo byť výhodné pre ruských poľnohospodárov, opatrenia na zámenu dovozov im umožnili zachovať tempá rastu odvetvia.

Podľa vz.ru, 11. 2. 2016

 

Šojgu zahlásil Putinovi: Armáda je pripravená odraziť útok na Krym

Na Kryme boli zvýšené počty vojakov. Vyššia koncentrácia bola dosiahnutá kvôli veľkým manévrom, o ktorých podal prezidentovi V. Putinovi hlásenie minister obrany S. Šojgu.

- Zoskupenie vojsk na Kryme bolo posilnené, sily letectva a PVO sú na odrazenie útoku pravdepodobného protivníka pripravené, zahlásil Šojgu.

Na týchto manévroch cvičí 8,5 tisíca vojakov, 900 jednotiek techniky, 50 bojových plavidiel a do 200 lietadiel a helikoptér. Vojská sa nachádzajú na 18-tich polygónoch.

Ruské vojská od 9. 2. Cvičia praktické úlohy na lokalizáciu krízových situácií, spojených s uskutočnením teroristických aktov, s obsadením štátnych a vojenských objektov, so zničením hydrotechnických stavieb, povedal Šojgu.

Dnes sa podľa neho začala záverečná etapa.

Podľa kp.ru, 11. 2. 2016

 

Stratfor: Rusko je v Sýrii pripravené odraziť útok USA i Turecka

Incident so zostreleným ruským bombardérom Su-24 umožnil Rusku navýšiť svoj vojenský potenciál v Sýrii, poznamenávajú analytici Stratfor.

Do incidentu tam Rusko zabezpečovalo letecké prikrytie štyrmi univerzálnymi stíhačmi Su-30, no po zostrelení Su-24 tam americkí vojaci zbadali aj stíhacie bombardéry Su-34, vybavené raketami triedy vzduch-vzduch R-27.

Rusko do Sýrie premiestnilo aj súčasné protilietadlové systémy, vrátane „Buk“ a vysoko efektívne komplexy ďalekého a stredného dosahu S-400. Odpaľovacie zariadenia S-400 vidieť aj na starostlivo bránenom úseku leteckej základne Bazel al-Asad blízko Latakie.

Rusko v podstate posilnilo svoje prostriedky PVO aby neumožnilo iným krajinám zapojiť sa do konfliktu. Mnohí nevylučujú, že Turecko uvažuje nad priamym vojenským zásahom v Sýrii. SAE a Saudská Arábia tiež hovorili o možnom vyslaní svojich vojsk do Sýrie. Preto Rusko v polovici januára začalo v Sýrii používať svoje lietadlo A-50 (rádiolokačný komplex - obdoba amerického Awacsu), ktorý mu umožňuje plnohodnotne kontrolovať vzdušný priestor.

No a nedávno boli do Sýrie predisponované štyri supermanévrové univerzálne stíhače Su-35 (trieda 4++ - pozn. red.), ktoré boli okamžite nasadené na vzdušné hliadkovanie. Na základni Bazel al-Asad sa zároveň objavili protilietadlové raketovo-kanónové komplexy „Pancir-S-2“.

Takýmto spôsobom sa Rusko dokáže postaviť vojenskému konaniu tých síl, ktoré sú proti sýrskemu prezidentovi Bašarovi Asadovi, uvádza Stratfor.

USA a ich spojenci môžu i naďalej bombardovať pozície Islamského štátu, no ich možnosti na ničenie iných cieľov majú úplne obmedzené.

Podľa pravda.ru, 11. 2. 2016

 

Roztrhnú Rusi 95 rokov trvajúcu družbu?

MZV RF preštuduje návrh dvoch poslancov Dumy za KPRF roztrhnúť zmluvu o priateľstve s Tureckom, vyhlásila oficiálna predstaviteľka Maria Zacharova.

Poslanci Valerij Raškin a Sergej Obuchov poslali prezidentovi Putinovi a ministrovi zahraničia Lavrovovi návrh denonsovať Moskovskú zmluvu o družbe a bratstve, podpísanú 16. 3. 1921 vládou RSFSR s vládou Veľkého národného zhromaždenia Turecka. Poslanci vo svojom liste poukazujú na dôsledne postupnú agresívnu líniu správania Turecka.

Podľa ria.ru, 10. 2. 2016

 

Die Presse: Rusi obrodili legendárnu gardovú tankovú armádu

Rusko obrodilo legendárny tankový zväz na zabezpečenie bezpečnosti západných hraníc, píšu rakúske Die Presse. O pomenovaní na 1. gardovú tankovú armádu bolo oznámené začiatkom februára.

Táto armáda „bude pokračovateľkou tradícií, založených počas 2. sv. vojny“, píše rakúsky list. 1. tanková armáda bola vytvorená v lete 1942, v roku 1943 bojovala v Kurskej bitke a začiatkom roku 1944 sa stala elitnou – teda „gardovou“. Na konci vojny bola v Berlíne a bojovala aj vo finálnej bitke proti nacistickému Nemecku. Potom bola rozmiestnená na území NDR so štábom v Drážďanoch. Rozpustili ju v roku 1998. Jej opätovné znovuzrodenie sa začalo v roku 2014.  

Do jej zostavy budú patriť najelitnejšie divízie – 4. gardová Kantemirovská tanková divízia, 2. gardová Tamanská motostrelecká divízia a rad brigád. Obe tieto elitné divízie sú jednými z najlepších v Rusku. Vyzbrojené sú tankami T-80, T-72B3. Dá sa predpokladať, že vo výzbroji bude mať okolo 500 - 600 tankov, hoci v zostave len samotnej Kantemirovskej divízie (podľa údajov za rok 2010) je ich okolo 300. No a k tomu okolo 300 BVP, 140 samochodiek a raketometov a okolo 13 tisíc vojakov. Celá armáda by mala mať 35 – 50 000 vojakov, píšu rakúske noviny.

Podľa ria.ru, 10. 2. 2016

 

Geofyzici predpovedajú Zemi nevyhnutnú katastrofu

Geofyzici z USA, Kanady, Nemecka a Francúzska vyskúmali čo sa má podľa nich stať so Zemou o 10 tisíc rokov. O výsledky bádania sa podelili v časopise Nature Climate Change. Krátká info je aj na stránke CBS News.

Základným výsledkom výskumu je, že počas najbližších 10 tisíc rokov globálne otepľovanie a antropogénny faktor sa dostanú do nezvratného stavu (ak ľudstvo neprijme opatrenia) na chaotické zmeny klímy našej planéty.

Najkonzervatívnejšie hodnotenie hovorí, že v najbližších stáročiach sa do atmosféry dostane okolo 1,28 miliárd ton CO2. Podľa druhého scenára sa do vzduchu môže dostať až 9.5 miliardy ton exhalátov.

Dôsledky chemických zmien atmosféry budú katastrofálne. Priemerná teplota sa zvýši o vyše 2 °C, roztopené ľadovce v Grónsku a Antarktíde dvihnú úroveň morí o 25 metrov.

Následkom toho nastane zatopenie prímorských miest, v ktorých dnes žije 19 % obyvateľov Zeme (vyše 1,3 mld.). Bydlisko bude musieť opustiť asi polovica obyvateľov 25 najväčších metropol planéty.

Vedci predstavili aj ďalšie tri scenáre vývoja situácie.

Vedci tiež skúmali zmeny klímy za ostatných 10 tisíc rokov a vyjadrujú sa aj k otázke ako globálne otepľovanie pomohlo utvoreniu Kalifátu a k pádu Byzantskej ríše

Viac:  http://lenta.ru/news/2016/02/10/10000/

Podľa lenta.ru, 10. 2. 2016

 

Rusko obmedzuje dovoz americkej kukurice

Rosseľchoznadzor zavádza od 15. 2. Dočasné obmedzenia na dodávky kukurice a sóje z USA, uviedol pomocník šéfa úradu Alexej Alexejenko.

„My nič nezakazujeme, my len zavádzame dočasné obmedzenia na dodávky, pretože na základe včerajších telefonátov s americkou stranou sme sa nedohodli na zabezpečení bezpečnosti dodávanej produkcie“, povedal a zvýraznil, že „Američania nám neodpovedali prakticky ani na jednu našu otázku“.

Podľa ria.ru, 10. 2. 2016

 

Už aj Francúzi sa chvália s „ruským perím“ (video)

Žiadny omyl, obyčajná krádež vojenských schopností. Aj takto sa dá okomentovať to, čo urobila televízia France 2 so zábermi z ruského bombardovania pozícií Islamského štátu v Sýrii, keď ich vydala za francúzske schopnosti. Ruská RIA Novosti k tomu uvádza: „V žiadnom prípade sa nedá hovoriť o chybe moderátora: televízia France 2 starostlivo odstránila z videa Ministerstva obrany RF všetky nápisy v ruštine“.

Správa francúzskej televízie bola venovaná úderom koaličných síl po pozíciách Islamského štátu. Televízia akcentovala, že ide o bombardovanie vysokopresnými zbraňami, ktoré nespôsobujú veľké obeti v radoch civilného obyvateľstva – vraj na rozdiel od „nepresných“ ruských. (Čo na toto povie Angela Merkelová???)

Toto nie je prvý prípad koalície. Ako prvý sa s „ruským bombardovacím perím“ pochválila americká televízia PBS, ktorá ruské bombardovanie v Sýrii tiež predviedla americkým divákom ako svoje.

Video:   http://ria.ru/mediawars_smi_dez/20160209/1372115149.html

Podľa ria.ru, 9. 2. 2016

 

Šéf holandských rozviedčíkov viní Ukrajinu z likvidácie Boeingu 777

Ukrajinský politológ Vladimír Mornilov našiel na Twitteri pomerne zaujímavú správu, ktorú na svojej stránke uverejnil holandský poslanec Peeter Omtzigt. Viní v nej Ukrajinu, že to bola ona, ktorá zostrelila malajzijský Boeing v roku 2014.

„CTIVD (supervisor tajnej služby) potvrdzuje: v súlade s vyšetrovaním len Ukrajina mala 17. júla fungujúce systémy „Buk“ na východnej Ukrajine“, hovorí sa v správe.

Tento twitt poslanec napísal rovno zo sály, kde sa viedlo vyšetrovanie havárie lietadla.

Práve v tento deň v sále vystúpil šéf špeciálnej komisie, zaoberajúci sa dozorom nad špeciálnymi službami a obranou Harm Brouwer, ktorý oznámil, že okrem ukrajinských Buk-ov nemohol na tom mieste zostreliť Boeing nikto.

Napriek tomu tento sa toto stanovisko nedostalo na prvé stránky západných („nezávislých“ – pozn. red.) novín. Dokonca aj internetové médiá to zamlčali.

Zrejme sa tak deje kvôli protiruským (rozumej aj protislovanským – pozn. red.) náladám na Západe. Navyše ak sa ukáže, že Ukrajina je vinná zo smerti 298 ľudí, nachádzajúcich sa na palube malajzijského lietadla, tak sa to stane šokom pre celú Európu i USA, ktoré unisono tvrdia, že z havárie MN-17 je vinné Rusko.

Rosaviacia sa dnes obrátila na príbuzných obetí malajzijského Boeingu MN-17, zostreleného nad Ukrajinou v roku 2014.    

Podľa pravda.ru, 9. 2. 2016

 

Rusko odkrylo všetky karty ohľadne MN-17

Moskva poskytla vyšetrovateľom všetky údaje okolo havárie malajzijského Boeingu na Ukrajine.  Moskva dnes, rovnako, ako na samom začiatku vystupuje za svedomité vyšetrenie tragédie a vyzýva holandskú stranu ukončiť úmyselné falšovanie informácií, okomentoval predstaviteľ Rosaviacii oslovenie príbuzných cestujúcich MN-17

Vyhlásenia o tom, že Moskva, rovnako ako Kyjev neposkytli vyšetrovateľom údaje svojich radarov nezodpovedá skutočnosti. Hovorí sa o tom v oficiálnom liste námestníka Rosaviacii Olega Storčvého. Práve tento úrad zastupoval Rusko pri technickom vyšetrovaní okolností havárie malajzijského Boeingu nad Donbasom v júli 2014.

„Oficiálne vyhlasujeme, že ruská strana ešte v auguste 2014, čiže hneď po tragédii, odovzdala Rade bezpečnosti Holandska (RBH) všetky údaje prvotnej rádiolokácie, ktoré zafixovali let MN-17. Navyše, Rusko tieto údaje opatruje doposiaľ a je pripravené poskytnúť ich opakovane kompetentným alebo splnomocneným organizáciám“, cituje Storčevého Russia Today.

On tiež poznamenal, že režim prvotnej rádiolokácie z nejakého nepochopiteľného dôvodu práve v inkriminovanom čase na ukrajinských prostriedkoch riadenia vzdušnej premávky nefungoval.

Čo sa týka družicových snímok, Rusko okamžite zverejnilo svoje údaje. Storčevoj pripomenul, že snímky potvrdzujú „presun a zvýšenie aktivity ukrajinských PLRK typu „Buk“ bezprostredne v zóne ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny v predvečer tragédie“. Moskva odovzdala tieto údaje Rade bezpečnosti Holandska, lenže tá ich vo výslednom dokumente ani v najmenšom neakceptovala.  

Námestník riaditeľa Rosaviacii pripomenul, že Washington hlásil existenciu snímok z kozmu, nakrútených v momente havárie lietadla. Problémom však je, že tieto i tak neboli zverejnené.Navyše ukrajinská strana doposiaľ neposkytla prvotné údaje rádiolokácie – alebo dôkazy o ich neexistencii.

RBH okrem toho nevenovala pozornosť radu výskumov a expertíz koncernu „Almz-Antej“, ktorý je tvorcom komplexu „Buk“. Vyšetrovatelia doposiaľ neodpovedali na otázku: do akej miery je Ukrajina vinná, že neuzavrela vzdušný priestor nad faktickým bojiskom?

„Rusko neraz poukazovalo na mimoriadnu neverejnosť a predpojatosť holandského technického vyšetrovania a že je solidárne v pokusoch dosiahnuť odpovede na mnohé zostávajúce otvorené otázky. RBH je povinná vyjasniť vám i celému svetu prečo technické vyšetrovanie trvá tak neúmerne dlho a prečo bolo ukončené absolútne abstraktnými a rozmazanými formuláciami“, napísal Storčevoj.

Podľa dni.ru, 9. 2. 2016

 

Ex agent MI6: V Sýrii sú Putin a Asad blízko víťazstva

Situácia v Sýrii sa vyvíja smerom k jasnému vojenskému víťazstvu – vďaka ruskej podpore vojská prezidenta Bašara Asada sú už blízko víťazstva, píše v článku pre Huffington Post bývalý agent britskej rozviedky MI6, špecialista na Blízky východ Alastair Crooke.

Uvádza, že mnohí západní politici očakávali, že situácia sa bude vyvíjať smerom k „trasovisku“. No, treba očakávať znovuzrodenie Sýrie ako silného regionálneho štátu, pričom Rusko a Irán sa ocitnú na strane víťazov. No a to nebude pre Západ ľahké.

Crooke pripomenul, že stôl na rozhovory sa už nenachádza v Ženeve, ale „na bojových poliach v Idlibe a Aleppo“. Ak sa sýrska armáda pri presunoch na sever spojí s Kurdmi, tak takmer všetky silu Front an-Nusrá a IŠ sa ocitnú v kotle, uvádza expert.  

Podľa regnum.ru, 9. 2. 2016

 

Holandské média žalujú vládu za ukrývanie informácií o havárii Boeingu

Tri holandské médiá (noviny Volkskrant, televízie NOS a RTL) dali na súd v Utrechte ministerstvo bezpečnosti a spravodlivosti štátu za zakrývanie informácií o havárii Boeingu na Ukrajine v júli 2014.

Žalujúce médiá sa nazdávajú, že odmietnutie o poskytnutí údajov bolo uskutočnené na „falošných základoch“ a že ministerstvo bezpečnosti a spravodlivosti využilo „čierny príznak až príliš frivolne“.

 

O čo ide?

Vzápätí po páde malajzijského Boeingu  rad médií požiadali vládu na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám o údaje aby si mohli sami zostaviť sled udalostí tragédie 17. 7. 2014. Vo februári a apríli 2015 ministerstvo bezpečnosti a spravodlivosti uverejnilo niekoľko stovák dokumentov, lenže väčšia časť z nich bola zaretušovaná. V rezorte to vysvetľovali tým, že zverejnenie týchto údajov môže „priviesť ku skomplikovaniu vzTahov s inými štátmi a medzinárodnými organizáciami“ a „bude prekážať voľnej obmene názorov medzi pracovníkmi“.

Zákon o slobodnom prístupe k informáciám však umožňuje utajenie informácií iba vo výnimočných prípadoch, takých, ako je osobný názor oficiálnej osoby na danú otázku. No všetky fakty musia byť otvorené.

„Uvedomujúc si vplyv, ktorý mala táto letecká katastrofa na spoločnosť, nazdávame sa, že vláda musí byť dostatočne čestná v tom, aké úsilie sa vynakladalo po havárii, - poznamenal šéfredaktor Volkskrant Philippe Remarque. – Pre novinárov je toto utajenie kriticky dôležité“.

„Pre otvorenú demokratickú spoločnosť je to neprijateľné“, zdôraznil zástupca šéfredaktora RTL.

Podľa tass.ru, 9. 2. 2016


Odštartovala výstava „Americký psychopat-2016“, venovaná „výdobytkom“ Obamu

V pondelok pri moskovskom zastupiteľstve CNN odštartovala putovná výstava, ilustrujúca následky krvavých úkladov USA voči Sýrii, Egyptu, Líbyi, Afganistanu a Ukrajiny.

Organizátori vysvetlili, že výstava má názov „Americký psychopat-2016“, ako analógia kultovej knihy Breta Eastona Ellisa American Psycho (Americký psychopat) o sériovom vrahovi z vyšších spoločenských kruhov USA.

„Dobrovoľníci niesli počas výstavy 16 obrazov znázorňujúcich pravú podstatu súčasného prezidenta USA Baracka Obamu. Sú to i mnohopočetné vojenské konflikty, štátne prevraty, podpora terorizmu a kruté potláčanie protestov vo svojom štáte. No a paralelne s tým, ako v románe, vrah nosí drahé veci, je upravený a komunikuje s predstaviteľmi elít“.

Moskovčania mohli vidieť Obamu v pozadí bojovníkov Islamského štátu, vyvraždených detí v Sýrii, bakchanálií na kyjevskom Majdane, spálených obetí v Odese.

Podľa vz.ru, 8. 2. 2016

 

Keď generálny tajomník NATO tára hlúposti

Predstavitelia ruského ministerstva obrany nazvali hlúposťou obvinenia generálneho tajomníka NATO J. Stoltenberga, ktorý vyhlásil, že konanie Vzdušných a kozmických síl Ruska (VKS) sa stalo zdrojom krízy v Sýrii.

Nuž čo k tomu povedať? Ak slovenské školstvo bude pokračovať v západnom vzdelávacom systéme, tak aj naši absolventi nebudú schopní uvedomiť si rozdiel medzi príčinou a následkom a budú plodiť rovnako duchaplné myšlienky ako vzdelanec Stoltenberg.

Rusi boli k tomu ešte tvrdší: "Chceli by sme pripomenúť pánovi Stoltenbergovi, že nie operácia ruských VKS bola zdrojom krízy v Sýrii, ale nerozvážna činnosť štátov NATO, ktoré ponorili blízkovýchodný región do chaosu“, poznamenali predstavitelia ruského ministerstva obrany.

V ministerstve zdôraznili, že štáty aliancie NATO takmer tri roky „imitovali ničenie medzinárodného terorizmu“.

Podľa izvestia.ru, 7. 2. 2016

 

Kyjev znervóznel: Doneck vyhráva „ekonomickú súťaž“

Kyjev jednostranne zatvoril hraničné priechody na hranici s Doneckou ľudovou republikou. Príčina je jednoducho banálna – tovary sú v DĽR lacnejšie ako na území, ktoré kontroluje Kyjev. No nejde len o to.

Ukrajinské úrady vyhlasujú, že ich hlavný cieľ je obnovenie celistvosti štátu. Lenže toto sú iba slová. V skutočnosti sa Kyjev tomu bráni.

Fakty? Nech sa páči!

Pod tlakom OBSE bolo prijaté rozhodnutie o obnovení sociálnych výplat obyvateľom Donbasu – a takmer v tom istom momente to bolo odvolané. Hovoria, že začnú platiť až po znovu zavedení platnosti na tomto území ukrajinských zákonov. Znamená to, že je možný aj variant, že ich platiť nebudú nikdy.

Uvedomme si, že hovoríme o občanoch Ukrajiny. Ako majú žiť? To Porošenka a Jaceňjuka nezaujíma. Podľa nich je to vraj „ruský“ problém. V Kyjeve domobrancov Donbasu nazývajú proruskými separatistami, podľa jeho logiky ich teda má platiť Rusko.   

Velenie ukrajinskej „protiteroristickej operácie“ vyhlásilo, že uvažuje o zatvorení všetkých priechodov do Donbasu. Minister dopravy navrhuje zatvoriť aj železničné spojenie. Treba to vnímať tak, že Kyjev opäť posilňuje blokádu Donbasu, bez ohľadu na ubezpečovania Merkelovej a Hollandea. Navyše, ak by sa tam opäť rozhoreli boje, tak Kyjev ešte ušetrí na mzdách a dôchodkoch. Sľubovaných, no doposiaľ nevyplácaných.

Podľa ria.ru, 3. 2. 2016