Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Zmenili sa pomery i medzinárodne vzťahy – Dušan D. Kerný
Za oponou dodávok ťažkých zbraní pre Ukrajinu, o čom všetci hovoria na najvyššej úrovni, sa skrývajú neuveriteľné skutočnosti. Nemecké médiá hovoria o spore, hádke a škriepke Nemecka so Slovenskom. O čom a s akými Nemcami sa teda hádame? Slovenský poverený minister obrany vyhlásil, že ide o to, ako si nemecká firma nesplnila domáce úlohy, ale veci sa už vyriešili.
Dodávka tankov na Ukrajinu bola v Berlíne na každodennom programe. Malá skupina vysokých nemeckých úradníkov, politikov a vojakov riešila so slovenskými úradmi výklad európskych colných predpisov a sťažovala sa, ako to naťahuje čas. Nemecké zbrojárske firmy vytvorili za nemecké peniaze neďaleko hraníc s Ukrajinou pri Michalovciach dielňu, pretože zbrane v trvalom nasadení potrebujú servis elektroniky, ako aj palebných hlavní. Konkrétne čísla o počtoch sú tajné, ale vie sa o desiatkach kusov nasadenej obrnenej techniky. Po opravách zbrojná technika následne dlhé dni čakala na hraniciach, aby mohla opustiť priestor Európskej únie. Vraj kvôli clu.
■ TANKY A CLO
Slovenskí colníci argumentovali, že ide o dovoz a po oprave o vývoz na Ukrajinu, teda prevoz medzi členským a nečlenským štátom Európskej únie. A to podlieha clu. Navrhli nemeckým firmám zložiť kauciu vo výške pätiny hodnoty dovážanej a vyvážanej obrnenej techniky. Pri ich cene 5 až 7 miliónov eur za kus je 20-percentná kaucia riadna suma, z ktorej by sa podľa slovenskej argumentácie malo odrátať clo. To, čo vyzeralo ako úspech, sa premenilo na zlý byrokratický sen. V Berlíne narastal hnev, konštatujú nemecké médiá. Musel byť zapojený dokonca úrad kancelára, vraj aj Biely dom, minister obrany dvakrát
rokoval so slovenským, SMS posielala nemecká ministerka zahraničných vecí slovenskému ministrovi.
Nakoniec sa, podľa tvrdení nemeckých novín, do riešenia zapojil dokonca nemecký prezident. Techniku by bolo predsa treba prevážať nie tridsaťpäť kilometrov do Michaloviec, ale dvetisíc kilometrov do materských firiem v Nemecku. Riešenie: nemecké firmy sa dohodnú so slovenskou firmou Konštrukta a tá vyrieši všetky otázky. No cez médiá nemecká strana vyjadruje znepokojenie - čo keď vláda v demisii nebude vedieť riešiť nové problémy? Nebolo by lepšie presunúť servisné opravárenské stredisko do Poľska? A Nemci pritlačili argumentáciu - a čo keď z predčasných slovenských volieb vzíde vláda s postojom proti prevozu techniky, ako je to v Maďarsku. Berlínu je ľúto, že nemá podobnú dohodu so Slovenskom, ako majú USA.
■ ROK INVÁZIE
A tak sme pri otázke: Ako zmenil rok ruskej invázie na Ukrajinu pomery v tejto časti sveta? Zmenili sa geopolitické pomery i medzinárodné vzťahy.
Odpoveď nám dali obrazy inscenácie nevídanej návštevy prezidenta USA Bidena najprv v Kyjeve a potom vo Varšave. Boli určené nielen miestnemu, ale aj americkému publiku. Bidenovo stretnutie so štátmi Bukureštskej deviatky ukázalo jasne, kto tvorí nové východné hranice Severoatlantickej aliancie NATO. Nejde len o novú východnú hranicu NATO, ale o to, že kľúčovým hýbateľom tohto vývoja sa stali práve USA. Amerika, americký prezident, má hlavné slovo.
■ MENIA ORIENTÁCIU
Nemecko muselo zmeniť v priebehu roka doterajšie základy nemeckej zahraničnej politiky. Po desaťročiach nielen opustilo, ale ako vyhlásil kancelár, priamo odmietlo politiku ekonomickej previazanosti, akejkoľvek spolupráce s Ruskom. Po doteraz jednoznačne nevyjasnenom zničení rusko-nemeckého plynovodu Severný potok, zdroja nesmierne lacného plynu a jedného z pilierov zdarného rozvoja nemeckého hospodárstva podporovaného všetkými doterajšími vládami, je na dlhé desaťročia odstránená akákoľvek možnosť nemecko-ruskej spolupráce a vytvorenie stability v Európe na tomto základe. Naopak, nová európska stabilita sa bude vytvárať vedno s USA ako rozhodujúcim činiteľom na základe novonadobudnutého vplyvu štátov novej východnej hranice NATO na európske usporiadanie. Podlá skúseného politika Klausa von Dohnanyiho v nemeckom verejnoprávnom rozhlase kľúč k ukrajinskému riešeniu je vo Washingtone, kde o tom rozhoduje malá skupina ľudí a Európa už stratila akúkoľvek možnosť do toho hovoriť. Čas, keď Európu (teda Nemecko) vo Washingtone počúvali, je už definitívne preč.
Tri pobaltské štáty - Litva, Lotyšsko, Estónsko - nielenže bezvýhradne podporujú Ukrajinu, ale pre nich je to súčasť ich vlastného zápasu proti Rusku. Teda vojna na Ukrajine je ich vojnou. Podobne je to s Poľskom. To dnes buduje najsilnejšiu armádu a letectvo. Silnejšiu, ako majú v súčasnosti nemecké ozbrojené sily. Poľsko, ako ukázala návšteva prezidenta USA vo Varšave, je stotožnené s ukrajinským zápasom.
■ AKÉ SÚ CIELE?
Sú naše ciele identické s ukrajinskými? Sú naše ciele vojnových operácií v tejto vojne identické s ukrajinskými? Chce Západ to isté ako Ukrajinci? Ubezpečujeme Ukrajinu o podpore tak dlho, ako to bude potrebné. Avšak kto bude rozhodovať o čase a cieľoch? Čo to vlastne znamená vojnu neprehrať, čo znamená zvíťaziť? Ako sa vyhnúť riziku, že sa NATO, štáty Aliancie stanú priamymi účastníkmi vojny?
Mnohé otázky si kladie časť nemeckej verejnosti. Mierovú výzvu podpísalo v krátkom čase 625-tisíc občanov. V prieskumoch 67 percent opýtaných je za okamžitý začiatok mierových rokovaní. Najmenšiu podporu zaznamenali medzi voličmi vládnej strany zelených - ale aj tak to bola väčšina - 56 percent. V Berlíne sa na výzvu autoriek Mierového manifestu konali tisícové demonštrácie. To všetko je odrazom pochybností nemeckého obyvateľstva, krajiny, ktorá prijala za bezprecedentne dobrých podmienok milión utečencov z Ukrajiny.
Ruská invázia nespochybniteľné porušila platné medzinárodné právo. Vlani v marci stoštyridsaťjeden štátov schválilo rezolúciu odsudzujúcu ruskú inváziu. Tento rok sa to opakovalo - stoštyridsaťjeden štátov odsúdilo ruské porušenie medzinárodného práva a žiadalo rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Na pôde OSN sa opäť ocitla Ruská federácia v izolácii, stoštyridsaťjeden štátov odsúdilo postup Moskvy, tridsaťpäť štátov sa zdržalo, medzi nimi Čína a India, a päť hlasovalo proti - okrem Ruska, Bielorusko, Severná Kórea, Sýria, Eritrea a Mali.